FNV vreest snellere afbouw voor oplichter werkgelegenheid Van Gelder Aanbeveling van provincie: Vijftien maanden Computer test kennis publiek over Schiphol pleziervaart Bruggen vaker open door groei r 19 8 0 DINSDAG 23 SEPTEMBER PROVINCIE 8 9 BEZWAREN TEGEN LOZEN IN DUINTERREIN IE }- - I Ir les itie. Sportvissers Tijdelijk 1 Z >3 aat m- riE Ringvaart naar Spaarndam, ten oosten van Haarlem) staat men blijkens de nota een conserve rend beleid voor. Het gebied is ingekleurd als „natuurgebied en natuurwetenschappelijk en landschappelijk belangrijk ge bied”. Het idee om de bruggen (spoorbrug en brug voor lokaal verkeer) over de Liede wat op te vijzelen, waarmee een grotere Vergunning (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De bediening van de bruggen over het Spaar ne te Haarlem is in het weekeind onvoldoende. Op zaterdag zou een avondbediening moeten worden ingevoerd. De bediening op zondag zou moeten worden uitgebreid tot minstens drie keer een uur. Dat zou ook moe ten gelden voor de spoorbrug en de Schouwbroekerbrug. Ook de bediening van de Vijfhuizer- brug over de Ringvaart laat te wensen over. De uurbediening blijkt moeilijkheden te geven in de praktijk omdat deze voor de' brugwachter slechts een bij baan is. Veelvuldiger bediening van de bruggen zou het gebruik van de vaarwegen Ringvaart en Spaarne belangrijk kunnen ver beteren. Deze aanbevelingen staan in het eerste deel van de ontwerp- nota Waterrecreatie, die Gede puteerde Staten hebben gepu bliceerd. In de nota zijn alle vaarwegen in de provincie op een lijst gezet, met diepgang, die er mogelijk is en de vaarhoogte onder de bruggen. Onderdeel van de nota is een concept-vaar- wegenplan, waarin is aangege ven welke nieuwe vaarwegen er moeten worden aangelegd, wel ke bruggen verhoogd of beweeg baar gemaakt en hoe een en ander is te rijmen met de belan gen van het soms waardevolle landschap. Er is een groot aan tal wateren in Noord-Holland, waar het natuurlijk milieu bij zonder kwetsbaar is, en waar grote voorzichtigheid is geboden bij het toestaan van bepaalde vormen van waterrecreatie en het aanleggen langs oevers. In het - nog niet gepubliceerde - tweede deel van de nota zal wor den uiteengezet, wat men kan doen om aantasting van deze natuurwaarden tegen te gaan. Volgens het concept-vaarwe genplan zouden twee nieuwe (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Hoogovens wil 70.000 kubieke meter giftig slib storten op een duinterrein nabij de Noordersluis en op het Sluiseiland. Milieugroepen in de IJmond en de Vereniging „Leefbaar Wijk aan Zee” in het bijzonder tekenen daartegen bezwaar aan terwijl het college van B en W van Velsen zich beraadt over de te nemen stappen. Geen van de partijen weet echter een andere oplossing te vinden voor het slib dat vermengd met giftige stoffen binnenkort wordt opgebag gerd. BK-B vaart en de Amerikahaven in het Westelijk Havengebied. De ze nieuwe vaarweg is echter toch al nodig voor de beroeps vaart en staat reeds aangegeven op de streekplankaart voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied. Voor het watergebied van Mooie Nel en de Binnen- en Bui tenbede (de waterloop van de vaarverbindingen nodig zijn naar het IJsselmeergebied: Tus sen de Naardertrekvaart en het Gooimeer moet een geheel nieu we verbinding worden gegra ven. En tussen de Beemsterring- vaart en het Ijsselmeer moet een vaarroute komen, door de Beemsteruitwatering geschikt te maken voor de recreatievaar- t.In het plan staat ook de verbin ding gestippeld tussen de Ring- doorvaarthoogte mogelijk zou worden, is in het plan niet met name genoemd. Wel is als ge wenste doorvaarthoogte één me ter vijftig aangegeven, hetgeen hoger is dan de thans wel erg geringe doorvaarthoogte onder de spoorbrug. Bij de aanbeveling om de bruggen over het Spaarne te Haarlem in het weekeind wat vaker te bedienen is uiteraard alleen gekeken naar de belan gen van de watersport. Er is nog geen afweging geweest van dit belang tegen dat van het weg verkeer. De belangen van de wa tersporters lijken hier namelijk te botsen met die van de strand- bezoekers. Het recreatieverkeer van Amsterdam naar het strand van Zandvoort moet immers in Haarlem het Spaarne kruisen. Zoals menigeen uit ervaring weet, pleegt het oponthoud van lange files auto’s voor de brug- passage van enkele jachtjes nu al grote irritatie te wekken. In de nota wordt geconsta teerd dat het aantal pleziervaar tuigen in de Nederlandse vaar wateren de laatste jaren aan zienlijk is toegenomen. Precieze cijfers heeft men echter niet om dat er geen algemene registra tieplicht bestaat voor plezier vaartuigen. Alleen de snelle mo torboten moeten worden geregi streerd. In Noord-Holland wordt de totale plezier-vloot ge schat op 32.500 (schatting van de Provinciale Economische Tech nologische Dienst). Hoogovens moet A a w fc end Het duinterrein nabij de Noorderpier en de Averijhaven waar Hoogovens een deel L, Iedere maatregel die er afgekondigd O*' e laten net lies Daarvoor dient Hoogovens dit laatste terrein te egaliseren waarbij het duinland schap wordt aangetast. Met name tegen dit aspect tekent de Vereniging Leefbaar Wijk aan Zee bezwaar aan. Daarbij wordt ook het volksgezondheidsaspect genoemd daar het betreffende gebied in toenemen de mate in de belangstelling staat bij sportvissers. Het lijkt de vereniging een onverantwoorde zaak als dagelijks enkele tientallen vissers met hun hengel op een steenworp afstand van het giftige slib langs de waterkant verpozen. Het is vol gens „Leefbaar Wijk aan Zee” bovendien niet ondenkbaar dat het gif door het losse duinzand heen dringt en uiteindelijk het grondwater bereikt. De brug over het Spaarne bij de Spaarnekerk vanuit de lucht gezien. De bediening van de Spaarnebruggen zou volgens de ontwerp-nota over het watertourisme in het weekend vaker open moeten. Leuk voor de watersporters. Maar de Haarlemmers op de fiets en in de auto zuller er anders over denken, om maar te zwijgen over alle Amsterdammers die in het weekeinde per auto naar Zandvoort gaan. Volgens Hoogovens zal het slib slechts tijdelijk bij de averijhaven en op het sluis- eiland worden opgeslagen om het te laten uitwerken. Tijdens dit „rijpingsproces” Wemmers daarover: „Het is zaak dat wij als vakbonden ons niet laten misleiden. Ik heb nogal wat vraagtekens over die bewe ring dat de pm 21 nog twee jaar blijft Volgens de FNV-bestuurder kan de leegloop bij de vestiging in Velsen alleen gestopt worden door de pm 21 in bedrijf te houden, maar het ziet er niet naar uit dat de Raad van Bestuur deze visie deelt. Door de hinderwetaanvraag van Hoog ovens zijn de gemeentebestuurders danig in verlegenheid gebracht. Hoewel ieder een - inclusief de milieugroepen - beaamt dat opslag op het land van het verontrei nigde slib de minst slechte methode is, is iedereen er ook van overtuigd dat de door Hoogovens voorgestelde storting een on aanvaardbare zaak is. De hinderwetsaanvraag van Hoogovens zal in de komende weken nog genoeg stof doen opwaaien. Het college van B en W Mogelijk zal het storten van de 70.000 kubieke meter zwaar verontreinigde blub berspecie op de voorgestelde plaatsen een voorwaarde zijn voor het ministerie wil deze toestemming geven tot dumping van de overige 130.000 kubieke meter op zee. Tegen het verzoek van Hoogovens de terreinen voor opslag van het slib te ge bruiken kan schriftelijk maar ook monde ling bezwaar worden gemaakt. Woensdag 8 oktober is er om 14.00 uur een hoorzit ting op het stadhuis van Velsen over deze zaak. ZAL moeten kiezen uit twee mogelijkhe- den0 een absoluut nee of ja, mits. Besluit men tot het eerste over te gaan, dan zal Hoogovens zich tot het rijk wenden om alsnog de vergunning te bemachtigen en verliest Velsen alle grip op de zaak. Ver leent Velsen de vergunning onder strenge voorwaarden dan kan het staalbedrijf de ze bij de Kroon aanvechten. En dan wordt het een langdurig juridisch steekspel. In een onlangs gehouden commissie mi lieuzaken reageerden de commissieleden negatief op de vergunningaanvraag. ■K? maakt wordt, is destijds de garantie gege ven dat deze nog een kleine twee jaar in bedrijf zou blijven. De Industriebond FNV hecht echter weinig waarde aan deze toezegging omdat de 15.000 ton telefoon gidspapier inmiddels al voor de nieuwe fabriek in Renkum ingetekend staat. De man had in 1976 en 1979 een groot aantal artikelen aangeschaft, zonder ze te betalen. Het ging meestal om elektroni sche artikelen als kleurentelevisies, was machines en dergelijke. In één geval was er zelfs sprake van een zwembad. De totale waarde van de goederen wordt ge schat op acht ton. Voor het storten van de 70.000 kubieke meter zwaar verontreinigd slib heeft Hoogovens bij de gemeente Velsen een vergunning krachtens de hinderwet aan gevraagd en is bij het ministerie van Ver- j keer en Waterstaat een verzoek ingediend draaien. Uit plannen van de Raad van Bestuur blijkt overduidelijk dat die 15.000 ton telefoongidspapier volgend jaar in Renkum geproduceerd moet worden. Dan is het met de pm 21 gedaan”. De twee machines die voorlopig buiten de gevarenzone verkeren zijn de pm 51 en 52 waarop wit papier geproduceerd wordt. Volgens Van Gelder kan met deze activiteit jaarlijks een aanzienlijke winst behaald worden. Pogingen om de vereni ging De Nederlandse Dagbladpers (NDP) ertoe te bewegen jaarlijks meer papier dan de mi overeengekomen 110.000 ton af te laten nemen, zullen overigens weinig resultaat opleveren. Volgens een woord voerder van de NDP wordt ieder jaar een minimale afzet gegarandeerd en de ver wachting is dat deze lichtelijk zal stijgen. Van een nieuw gat in de markt is echter geen sprake. Van Gelder-woordvoerder Olgers daarover: „Wij zijn een vaste leve rancier van de NDP, dat is destijds bij de bouw van de fabriek in Renkum overeen gekomen. Van Gelder is daardoor verze kerd van een constante afzet. Deze komt mijns inziens de komende jaren beslist niet boven de 125.000 ton dus op dat punt valt er weinig te verwachten”. VELSEN. De Industriebond FNV heeft het vermoeden dat de werkgelegen heid bij Van Gelder in Velsen sneller dan aanvankelijk gepland afgebouwd zal worden. De Raad van Bestuur maakte vorige week bekend dat éedn van de vier papiermachines in Velsen de pm 18, al in oktober stopgezet wordt. De FNV vreest dat ook een tweede machine, de pm 21, binnen afzienbare tijd buiten bedrijf ge steld wordt waarna Velsen slechts ver der gaat met de twee overblijvende ma chines waarop wit papier geproduceerd wordt. Als mogelijke datum voor sluiting van de pm 21 wordt 18 juli 1981 genoemd. Hoogovens heeft volgens de woordvoer der van de vereniging, de heer F. H. K. M. Trautwein, te laat maatregelen getroffen om tot een oplossing te komen voor dit milieuvraagstuk. De waterreinigingsin- stallatie is pas naar verwachting eind 1982 operationeel. Met de bouw heeft Hoog ovens veel te lang gewacht. Hiervoor wijst de heer Trautwein financiële redenen aan. Hoogovens heeft deze situatie kun nen voorkomen door het gebruik van fil ters voor het verwijderen van de gevaar lijke stoffen uit het afvalwater voordat het werd geloosd. Deze filters waren ken nelijk te duur. Maar nu komt het bedrijf voor een grotere uitgave te staan: het slib moet opgebaggerd worden en egalisatie van het terrein is nodig voordat tot stor ting kan worden overgegaan,” aldus de heer Trautwein. worden. In totaal gaat het om 400.000 kubieke meter slib. Een werkgroep onder leiding van Rijkswaterstaat heeft in de afgelopen maanden tevergeefs onder zocht op welke wijze het slib onschadelijk gemaakt kan worden. Om nu toch van het giftige slib verlost te worden, heeft de werkgroep de mogelijk heid geopperd om de bovenlaag van het havenbezinksel, waarin de meest gevaar lijke stoffen zitten op de wal te storten. Er zijn verschillende plaatsen onderzocht waar dit zou kunnen gebeuren. Gedacht werd onder meer aan de thans nog onbe bouwde Velserbroekpolder en aan het dempen van een oude zeehaven in Zaan dam. Uiteindelijk bleven twee lokaties over in de gemeente Velsen, waarvoor een duinterrein en een crossveld moeten wijken. Óp het sluiseiland wil Hoogovens het slib in drie putten onderbrengen tussen de Noordersluisweg en het Binnenspuika- naal. Op het duinterrein nabij de Averij haven en de Reijndersweg zal in totaal bij een laag van één meter 35.287 kubieke meter slib kunnen worden gestort. van het giftig slib kwijt wil. Nadat de saneringsplannen van de Raad van Bestuur onlangs bekend ge maakt waren, werd de verzekering gege ven dat de pm 18 nog drie tot zes maanden door zou draaien. Daar zal het echter niet meer van komen, de machine moet eind oktober stoppen. Volgens de Raad van Bestuur doordat er door het instellen van een personeelsstop onvoldoende vakbe kwaam personeel is om nog langer door te kunnen gaan. Ten aanzien van de pm 21 waarop onder andere 15.000 ton telefoongidspapier ge werd, bleek achteraf heel anders uit te pakken dan wij verwachten”, aldus Wemmers. zou de schadelijkheid afnemen. Een woordvoerder van de afdeling milieuza ken van de gemeente geeft daarbij aan dat het minstens 10 jaar zal duren voordat het zover is. De Vereniging „Leefbaar Wijk aan Zee”, die in deze zaak optreedt als vertegenwoordiger van de IJmondiale mi lieugroepen, zet een reeks vraagtekens bij het tijdelijke dat Hoogovens in de vergun ningaanvraag noemt. Ook de afdeling mi lieuzaken heeft daarover sterke twijfels. Immers de term „tijdelijk” is nergens om schreven of nader aangeduid. Tijdelijk kan desnoods 10Q jaar zijn. „Keer op keer blijkt dat de Van Gelder- top het centrale overleg zonder meer doorkruist en gewoon haar eigen gang gaat. De pm 18 zou eind dit jaar dichtgaan en dat blijkt nu opeens in oktober te gebeuren. Het argument van de Raad van Bestuur is dat men geen personeel meer heeft. Dat is een mededeling waar ik aller minst van opkijk. Natuurlijk gaan de mensen onder dergelijke omstandigheden weg. Onze achterdocht ten opzichte van de Raad van Bestuur is volkomen terecht. toestemming te krijgen voor de lozing van 130.000 kubieke meter slib op de Noordzee. Totdat eind 1982 een waterreinigingsin- stallatie op het Hoogovensterrein gereed is, moet het afvalwater met alle verontrei nigingen in de haven geloosd worden. Voordat de installatie in gebruik wordt genomen, zal er nog tweemaal gebaggerd giftig slib kwijt 12.00 uur. Onmiddellijk na deze opening gaat een film in première die een beeld geeft van de vrachtactiviteiten op de luch thaven Schiphol en van de samenwer- 4 king tussen luchthaven, luchtvaart- 'Ci maatschappijen en agenten/expedi- teurs. De in opdracht van de N.V. Luchthaven Schiphol door Toonder/ Geesink/Multifilm in Nederhorst den - Berg gemaakte film draagt als titel het thema dat ook voor de stand van Schiphol wordt gebruikt: „Amsterdam Airport Schiphol Freightway to the World”. De internationale Air Cargo-tentoon- 1 stelling op Schiphol-Oost, die dit jaar voor de vierde keer wordt gehouden (eerder was de tentoonstelling in J Frankfurt, Londen en Vancouver), is geopend van dinsdag 30 september t.m. donderdag 2 oktober van 09.30 tot 18.00 uur en op vrijdag 3 oktober van 09.30 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Volgens FNV-districtsbestuurder Wil Wemmers kan uit het overhevelen van een deel van de Velsense produktie naar Ren kum opgemaakt worden dat de Raad van Bestuur er weinig voor voelt nog twee jaar met de verliesgevende pm 21 door te gaan. Om de twee jaar wordt de buitenhaven van IJmuiden waaronder de Hoog- ovenshaven nabij het sluizencomplex op diepte gehouden om vastlopen van zee- schepen te voorkomen. In de Hoog- ovenshaven loost het staalbedrijf afval water met giftige stoffen, die in het slib op de bodem bezinken. Tot voor kort werd dit verontreinigde slib opgebaggerd en op de Noorzee geloosd, waardoor de kustwa- teren ernstig vervuilden. Twee jaar gele den zag Rijkswaterstaat in dat dumpen van het slib in zee niet meer verantwoord was. Ondertussen loopt er nog een con tract tussen Hoogovens en Rijkswater- i staat over het op diepte houden van de havens. Voor het eind van dit jaar dient Rijkswaterstaat het slib weer te verwijde- ren. In totaal zal het gaan om 200.000 kubieke meter verontreinigd slib waarvan 70.000 kubieke meter zwaar verontreinigd is. Een onderzoek van TNO heeft aange toond dat de stoffen uit het afval van Hoogovens zeer giftig zijn. Er bleken on der meer 187 gram zink en 1,7 gram lood per kilo droge stof in te zitten. Daarnaast bevat het chroom, koper, cadnium en cya- niden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Bezoekers van de we- reld-luchtvrachttentoonstelling Air Cargo ’80, die van 30 september t.m. 3 oktober op Schiphol-Oost wordt ge houden, kunnen een vraag- en ant woordspel spelen met een computer om hun kennis over luchtvracht en Schiphol te testen. Deze „computer Cargo Competition” vindt plaats in de stand van de N.V. Luchthaven Schiphol. De luchthaven is een van de meer dan 50 bedrijven uit twaalf landen die aanwezig zijn op de Air Cargo-tentoonstelling om de nieuwste apparatuur en werkwijzen op het gebied van de verwerking, ver plaatsing, opslag en documentatie van luchtvracht te laten zien. De N.V. Luchthaven Schiphol is ver tegenwoordigd met een stand waarin op opvallende wijze de aandacht wordt gevestigd op en informatie wordt ge ven over de voordelen en de faciliteiten van de luchthaven op vrachtgebied. De „Computer Cargo Competition” is een van de manieren waarop dat gebeurt. Voor de beste deelnemers aan dit vraag- en antwoordspel zijn leuke prij zen beschikbaar. De Air Cargo ’80-tentoonstelling op Schiphol-Oost, die samenvalt met een internationaal forum over luchtvracht dat in dezelfde periode wordt gehou- den in het Okura-hotel in Amsterdam, wordt geopend door staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Water staat. Dat gebeurt op 30 september om AMSTERDAM. Wegens een groot v' aantal oplichtingen en flessentrekkerijen heeft de rechtbank in Amsterdam dinsdag een 32-jarige Hoofddorper veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien maan den. De officier van justitie had negentien maanden geëist.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9