n i,,Meer doen aan energiepolitiek Mini-snelheidsmeter één op veertig Wellicht fusie Hervormingsdrang heeft gevaarlijke kanten Onderbetaling in detailhandel: Boycot beïnvloedt „Eigen bijdrage ziekenvervoer nog uitstellen” „Hormoonaffaire" Frankrijk Werkloosheid op record-niveau in Groot-Brittannië makelaarsbonden Dienstverlening Alarmcentrale wordt uitgebreid i „Malaise in bouw treft architect” „Stimuleer gebruik verdampingsmeter” J H 21 19 80 SEPTEMBER DONDERDAG 2 5 ECONOMIE (Van onze redactie economie) sA BRUSSEL. Het Europees parlement is voorlopig niet bijster tevreden met de Euro pese ontwerp-begroting voor 1981 die de EG-commissie in Brussel aan de Europese mi nisterraad heeft voorgelegd. A dat uit che m, in I LSSS Een parlementaire delegatie heeft de raad meegedeeld dat ze een duidelijke prioriteit gelegd wil zien bij een Europese energiepolitiek en dan bij een Europese industriepolitiek. Dat laatste houdt onder meer in dat de parlementsdelegatie duide lijk geld op tafel gelegd wil zien voor de sociale consequenties die de herstructure ring van de Europese staalindustrie met zich mee zal brengen. Zoals de kaarten nu liggen, lijkt het parlement niet van plan om opnieuw de begroting voor 1981 te verwerpen, maar wel heeft de parlementsdelegatie te ken- In 1755 werd Lissabon door een verschrikkelijke aardbeving voor één derde verwoest. Ongeveer 50.000 mensen verloren het leven. Enkele weken later kwam er iemand langs de deur met aardbevingspillen. Er werd twijfel uitgesproken aan de zin daarvan. De aanbieder van de pillen antwoordde met een tegenvraag: weet jij iets beters? nen gegeven dat ze niet wenst te wachten op een studie van de EG-commissie inzake ombuiging van het landbouwbeleid. i i te 95,00e 427,00 330,00 3.20 3.20 7,80 1.63 2,24 Overigens vindt staatssecretaris Van der Mei (Buitenlandse Zaken) dat het pla fond dat de landen van de Europese Ge meenschap hanteren voor hun financiële bijdrage aan de EG (de één procent BTW- afdracht) doorbroken mag worden, als daar een evenwichtiger uitgavenpatroon van de Gemeenschap tegenover staat. De bewindsman zei dit gisteren in Den Haag op een bijeenkomst van de werkgeversor ganisatie VNO. meer tot rust komt, kan de hele zaak uit balans raken en gaan slingeren. Het is dan heel moeilijk nog de weg terug te vinden naar iets dat weer goed functio neert. De culturele revolutie in China dringt zich op als voorbeeld van wat er met een samenleving kan gebeuren als het ver anderen doel op zichzelf wordt. We kun nen niet ieder moment weer met een schone lei beginnen, maar moeten reke ning houden met het historisch gegroei- op aange- 1 t en. dit euvel an. 48.70 78,00 135,00 84,00 105,00 103,50 18,10 40,00 263,50 30,00 69.60 47.00 139,50 58,30 68,60 90,00 15,80 130,30 137,50d 58,00 109.90 60,50 107.60 55,70 44,50 31,40 260,00d 76,00 49.80 131,00e 45,20 62,60 64,60 141,20 69.50 71,50 163,00 117,50 144,00 42,90 59,60 141.00 67.20 59,00 51,20 81,10 96.00 52,10 146,00 53,20 45.00 80,00 32,70 52,00e 181,00 106.00 59,60 152.00 48,70 96.00b 161.80 74,00 268,50 36.20 94,40 117,20 30,00 43,00 42,10 50,30 50,10 124,80 360,00 201,00 175,00' 520.00 Volgens woordvoerder Sickenga van het Produktschap Vee en Vlees zijn de Fransen momenteel bezig hun produktie te verruimen, waardoor de prijs van het Nederlandse vlees wordt gedrukt. Het bedrijfsleven, het produktschap en het ministerie van Landbouw en Visserij zijn dan ook druk bezig te overleggen welke maatregelen zij moeten nemen. In dat overleg komt ook de situatie aan de Italiaanse grens aan de orde, waar sinds enige tijd Nederlandse en andere buiten landse vrachtwagens hinder ondervinden van de maatregelen, die de Italiaanse overheid heeft genomen ter bescherming van de binnenlandse markt. Volgens Sickenga valt op dit moment niet vast te stellen of de hoeveelheid kalfs vlees die wij naar Frankrijk exporteren terugloopt. Hij verwacht evenwel, dat de kopersstaking in Frankrijk er niet toe zal leiden, dat de vraag van de Franse consu- Het parlement dat Vórig jaar de Europe se begroting voor dit jaar verwierp, omdat het daarin niet terugvond wat het wilde, namelijk een duidelijk terugdringen van de Europese landbouwuitgaven ten be hoeve van de ontwikkeling van andere politieke beleidslijnen, is nog steeds niet tevreden met het feit dat, volgens de ra ming van de EG-commissie, ook volgend jaar het overgrote deel van de verplichte betalingskredieten van de EG (ruim 45 miljard gulden) naar het Landbouwfonds verdwijnt. De omvang van dat fonds wordt geraamd op ruim 35,3 miljard gulden div. ed. teerd: Inderdaad hebben wij lang geen vol maakt stelsel. Maar dat is nog geen vol doende reden om het op belangrijke punten om te gooien. Er moet door de voorstanders van veranderingen ook aannemelijk worden gemaakt dat er minstens één ander stelsel is dat vermoe delijk beter zal werken. Anders leveren zij niet meer dan de helft van het bewijs. We moeten dus altijd aan de hervormers vragen: weet jij iets beters? Als zij dat niet weten is het beter om niet aan grote hervormingen te begin- Met deze laser-afstandsbepaler kan tot op 2 kilometer afstand de snelheid van een rijdende auto worden bepaald. De snelheidsmeter is een van de snufjes op de Tentoonstelling van Optische systemen en Toepassingen die in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. A export kalfsvlees (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK. Het ziet er naar uit, dat de boycot die de Franse consumenten bond dezer dagen heeft afgekondigd tegen Frans kalfsvlees dat met hormo nen is bewerkt, een „desastreuze invloed” zal hebben op de prijs van Nederlands kalfsvlees dat naar Frankrijk wordt geëxporteerd. Willen we dit alles op de koop toene men dan moeten we er stevig van overtuigd zijn dat het nieuwe, als het eenmaal goed draait, duidelijk beter zal werken dan het oude. De bewijslast zou dus altijd moeten rusten op de vernieu wers. In feite gebeurt tegenwoordig veel eer het omgekeerde: het nieuwe wordt altijd zonder meer beter geacht dan het oude. DEN HAAG. In de detailhandel ont ving vorig jaar één op de veertig werkne mers (2,5 procent) die onder de wet mini mumloon vielen, minder dan het wettelijk minimum. De onderbetaling bedroeg ge middeld 8,3 procent van het minimum loon. Veertig procent van de werknemers ontving precies het minimumloon Dat blijkt uit een onderzoek van de Loontechnische Dienst (LTD) van het mi nisterie van Sociale Zaken. De LTD deed zijn onderzoek in de tweede helft van 1979 onder 2.530 detailhandelsbedrijven met minder dan tien werknemers. Bij die be drijven werkten in totaal ruim negendui zend werknemers, van wie 90 procent onder de werking van de wet minimum loon viel. Daarmee werd zo’n tien procent van het totaal aantal werknemers in deze branche onderzocht. Volgens de LTD hing de onderbetaling in vele gevallen samen met onwetendheid van de werkgever. Een belangrijke factor hierbij is het verschijnsel dat in de detail handel veel loonafspraken op nettobasis worden gemaakt. De omrekening van net to naar bruto blijkt dan nogal eens uit te monden in een bedrag, dat onder het wettelijk minimumloon ligt, aldus het rapport. de. Bovendien zijn vele hervormingen onomkeerbaar. Als ze tegenvallen is er geen weg terug. Het universitaire onderwijs is wat ons betreft een goed voorbeeld van over elkaar buitelende hervormingen. Als al les op de meeste plaatsen nog betrekke lijk goed gaat, is dat niet dank zij, maar ondanks de vele en diep ingrijpende veranderingen. De wet van de traagheid wreekt zich als zij wordt onderschat. Het grootste gevaar bij het hervormen is misschien zelfs een hoog idealisme. Met louter Albert Schweitzers kan na tuurlijk een ideaal stelsel worden opge bouwd. Maar in werkelijkheid kunnen we niet rekenen op de mensen zoals ze eigenlijk zouden moeten zijn. We zijn aangewezen op de mensen zoals ze in feite zijn: niet helemaal goed en niet helemaal slecht. Het menselijke stelsel is het stelsel dat de mensen in hoofdzaak neemt zoals ze zijn. Als het economische stelsel te hoog grijpt, zodat de mensen niet mee kunnen komen, kan het ergste gebeuren dat op dit gebied mogelijk is: de mensen wor den van hogerhand aangepast aan het stelsel. Het stelsel is er niet meer voor de mens, maar de mensen zijn er voor het stelsel. Indoctrinatie en geweld komen dan op de voorgrond. Langs deze weg zijn de van huis uit idealistische stelsels in Oost-Europa en Oost-Azië ontaard tot systematische aantasting van de mensenrechten. De mensen worden met geweld gelukkig gemaakt. Er is dan weinig verschil meer met het fascisme, waar de mensen met geweld ongelukkig worden gemaakt. Als de gemiddelde mens laag-bij-de gronds is zal ook het economische stelsel dat het beste bij hem past en waarin hij zich dus het gelukkigst voelt, weinig meer dan laag-bij-de gronds kunnen zijn. Zulk een stelsel kunnen we dan beter niet het beste stelsel noemen. Het is alleen maar het minst slechte. Als we daar soms kribbig over zijn is dat begrij pelijk. Dat mag echter pas tot ingrijpen de hervormingen leiden als we eerst op overtuigende wijze bevestigend hebben geantwoord op de vraag van de man met de aardbevingspillen. ment naar Nederlands vlees zal stijgen, nu is gebleken dat in Frankrijk jonge runde ren worden bijgevoerd met kunstmatige hormonen. „Weliswaar is de controle op het ge bruik van hormonen in Nederland stren ger dan in de andere EG-lidstaten, maar het Nederlandse vlees is voor de Franse consument bij de slager niet als zodanig herkenbaar”, aldus Sickenga. „Als je er een label aan zou hangen, kan dit er eenvoudig worden afgehaald en aan het Franse vlees worden gehangen”. Sickenga zei te hopen, dat de hormonen affaire aanleiding zal zijn voor de EG- Landbouwministers uniforme controle maatregelen in te stellen. Hoewel de Fran se minister van Landbouw, Mehaignerie, daar voor de televisie ook op aandrong, gelooft Sickenga, dat de Fransen met het oog op de komende presidentsverkiezin gen in april geen voor de Franse boer zo impopulaire maatregel zullen nemen. De waarde van de export van Neder landse levende kalveren en kalfsvlees naar Frankrijk was vorig jaar 127 miljoen gulden. De Europese Unie van Consumenten heeft er gisteren bij de Europese Commis sie op aangedrongen nog voor het eind van het jaar met regels te komen tegen het gebruik van hormonen bij het fokken van kalveren voor de consumptie. In een brief aan de voorzitter van de commissie, de Brit Roy Jenkins, zegt de dertien leden tellende unie het een gevaar lijke zaak te vinden dat er binnen de EG- wetgeving geen bindende regels bestaan voor het gebruik van hormonen in kalfs vlees. Ik moet in de laatste tijd dikwijls te rugdenken aan de aardbevingspillen van Lissabon. Er heerst op het ogenblik, vooral wat het economische stelsel be treft, een sterke veranderingszucht. Men wil zeer veel overhoop halen en doet dat ten dele ook. Te noemen vallen hervor mingen in het bestuur van de onderne mingen, wijzigingen in de opzet en de bevoegdheden van de ondernemingsra den, vermogensaanwasdeling, meebes lissen van werknemersvertegenwoordi gers over investeringen, wijziging van de onteigeningspolitiek met betrekking tot de grond, omzetting van de mededin- gingspolitiek van een misbruikwetge- ving in een verbodwetgeving. Belang rijke politieke partijen die nu buiten de regering staan, maar volgend jaar mis schien weer daaraan zullen deelnemen, staan te trappelen om nog veel meer te veranderen. Het gaat daarbij om duur zame omzettingen van ons economische stelsel. Alle lidstaten wensen vooralsnog de een-procentsgrens te handhaven. De grens houdt in dat de EG-landen maxi maal één procent van de BTW-opbreng- sten willen bijdragen aan de financiering van de gemeenschap. LONDEN (AP) Het aantal werklozen in Groot-Brittannië is deze maand ver der toegenomen tot een totaal van 2.039.003, oftewel 8,4 procent van de beroepsbevolking, zo heeft de Britse regering bekendgemaakt. Vorig jaar zaten 1,4 miljoen Britten (6 procent) zonder werk. Dit percenta ge is het afgelopen jaar iedere maand gestegen. Eric Varley, de zegsman van het ar- beidscomité van de oppositionele La bour Partij sprak in een reactie op de cijfers over het ’’krankzinnige beleid van mevrouw Thatcher dat een hoge werkloosheid, te zamen met een stren ge kredietbeperking, gebruikt als mid del om de inflatie te lijf te gaan.” Premier Thatcher zelf zei dat ”het bedroevend hoge werkloosheidscijfer ten dele veroorzaakt wordt door de wereldrecessie en voor een ander deel door het feit dat wij ons niet hebben geconcentreerd op de concurrentieslag in de wereld.” De regering is vastbeslo ten de inflatie terug te brengen en er zijn tekenen dat vooruitgang wordt ge boekt. Dit biedt het beste vooruitzicht op meer werk.”, aldus mevrouw That cher. Vanwaar deze sterke hervormings drang? Voorstanders van al deze wijzi gingen en wijzigingsvoorstellen betogen dat het bestaande stelsel niet goed werkt. Daarom moet het op allerlei pun ten anders. nen. Die brengen namelijk doorgaans belangrijke wrijvingsverliezen met zich mee. Degenen die op economisch gebied leidinggevende functies uitoefenen, wor den in belangrijke mate in beslag geno men door het ontwerpen en beoordelen van hervormingsschema’s, het discus siëren daarover, het begeleiden van nieuwe experimenten, het wegwerken van kinderziekten, het overwinnen van weerstanden van degenen die liever bij het oude willen blijven, het ontwerpen van overgangsregelingen die een brug moeten slaan tussen het oude en het nieuwe. Er blijft dikwijls weinig tijd meer over voor het verrichten van de eigenlijke dagtaak. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De ongeveer honderd architectenbureaus die zijn aangesloten bij de Nederlandse Praktizerende Archi tecten (NPA) ondervinden de gevolgen van de malaise in de bouwnijverheid. Op grond van een enquête van 1 septem ber is de vereniging tot de slotsom geko men dat de orderportefeuille van haar architectenbureaus dit jaar met gemid deld 35 percent is verminderd. Er werden 33 werknemers ontslagen en 90 percent van de architecten vreest verdere ontsla gen, zo heeft de aan de vaste V olkshuisvesting ning geschreven. De vereniging raamt het aantal ontsla gen bij alle ongeveer 3400 architectenbu reaus in Nederland in de eerste negen maanden van dit jaar op ongeveer 1200. vereniging in een brief Kamercommissie voor en Ruimtelijke Orde- Zelfs kunnen hervormingen over el kaar heen gaan tuimelen in die zin dat het al weer anders moet alvorens de vorige hervorming helemaal is uitge werkt. Door de wrijvingsproblemen valt het nieuwe meestal tegen en dan komt bij sterk hervormingsgezinde mensen gemakkelijk de zienswijze op dat er blijkbaar nog niet diep genoeg ingegre pen is en dat nog verdergaande hervor mingen nodig zijn. We komen dan in een situatie terecht van permanent opgebro ken straten. Dat kan de hele samenle ving ontregelen. Die zit ingewikkeld in elkaar. Zij staat in een bepaalde tijd maar kleine wijzigingen toe. Als het in casseringsvermogen van het economi sche stelsel wordt overschat en het nooit NIEUWEGEIN (ANP). De besturen van de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) en de Makelaarsvereniging Am sterdam (MVA) bestuderen op het ogen blik de mogelijkheid om in één landelijke makelaarsorganisatie op te gaan. De NBM meldde gisteren dat er besprekin gen gaande zijn met de betrokken ministe ries en dat naar verwachting ook de con sumentenorganisaties bij het overleg zul len worden betrokken. De NBM telt 1450 leden, verspreid over het hele land. De MVA heeft 400 leden die vooral actief zijn in Amsterdam en omge ving. Beide organisaties werken al samen in de Nederlandse Federatie van Make laars. Volgens de NBM is de makelaardij niet gebaat met twee verschillende organisa ties. Door samen te gaan zou krachtiger verweer gevoerd kunnen worden tegen malafide bemiddelaars op de onroerend goedmarkt, zo wordt gesteld. Bovendien kan hierdoor de positie van de makelaar dij worden verduidelijkt, wat van belang is voor de consument, aldus de NBM. De bond verwacht dat nog dit najaar de le denvergaderingen van beide organisaties zich over de plannen zullen uitspreken. Dit is in zekere zin een conservatieve gedachtengang. Ik heb op dit punt ech ter Den Uyl aan mijn zijde. In een van zijn beste ogenblikken heeft hij een arti kel geschreven over „De smalle marge van democratische politiek (1970). Dat waarschuwt eveneens tegen op hol slaande hervormingen. Kritiek EG-parlement op ontwerp-begroting (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het gebruik van ver- dampingsmeters moet worden gesti muleerd. Dit zegt de consumentenor ganisatie Konsumenten Kontakt in een brief aan staatssecretaris Brokx van waarin wordt UTRECHT (ANP). De initiatiefgroep Stop het eigen risico heeft de vaste Ka mercommissie voor Volksgezondheid ge vraagd om uitstel van de nieuwe eigen bijdragenregeling voor ziekenvervoer van ziekenfondsverzekerden die op 1 oktober moet ingaan. De bestaande eigen bijdragen per rit met een taxi, bus of tram worden dan vervangen door een eigen bijdrage van honderd gulden per jaar. De kosten die 7 daar bovenuit gaan worden door het zie- 7 kenfonds vergoed. Voor verzekerden die tot dusver jaarlijks meer aan eigen bjjdra- gen kwijt waren betekent dit een vooruit- gang, voor degenen die met het aantal - ritten onder een bepaalde grens blijven, - niet. Voor de ziekenfondsen wordt de zaak administratief eenvoudiger, hetgeen naar raming 40 miljoen gulden per jaar aan kosten zal besparen. De initiatiefgroep stelt, dat de eigen bijdrage met name voor bejaarden, ge handicapten en chronisch zieken een fi nanciële drempel kan betekenen. Gezien de volgens haar slechte voorlichting over de maatregel acht ze het ook niet uitgeslo ten, dat de patiënten na 1 oktober pas in de taxi zullen merken dat ze niet genoeg geld bij zich hebben. De initiatiefgroep pleit voor overleg tus sen fondsen en taxibedrijven over een oplossing. De vereniging van ziekenvervoerders in de provincie Groningen vreest dat de ver voersbedrijven in Noord-Nederland 150 mensen zullen moeten ontslaan, wanneer op 1 oktober de eigen bijdrageregeling van kracht wordt. I V olkshuisvesting, overheidsmaatregelen drongen. Konsumenten Kontakt stelt, een onderzoek van TNO is gebleken, dat verdampingsmeters vrij nauwkeu rig weergeven hoe hoog het individuele energieverbruik van flatbewoners is. De organisatie schrijft dat de neiging om spaarzaam om te gaan met energie groot is, als de huurder het stookver- bruik zelf in de hand heeft. Naast energiebesparing levert het sy steem van individuele meting van stookkosten financieel voordeel voor de huurder op. Met de verhoging van de gasprijs per januari tot 47 cent per kubieke meter, kan dat oplopen tot een besparing van een dikke honderd gul den per huurder per jaar. zegt Konsu menten Kontakt. Naast stimulerende maatregelen vraagt Konsumenten Kontakt staatsse cretaris Brokx te komen met overheidsvoorschriften ten aanzien van individuele afrekening van de ver- warmingskosten. Deze afrekening is nu voor huurders ondoorzichtig en niet te controleren, aldus de consumente norganisatie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De ANWB is al enige tujd aan het onderhandelen met vijftig verzekeringsmaatschappijen om te ko men tot een bundeling van krachten bij de hulpverlening in binnen- en buitenland. Het is de bedoeling d'at de vijftig maat schappijen per 1 januari toetreden tot de Alarmcentrale voor de binnenlandse hulpverlening. Op een later tijdstip zal de buitenlandse hulpverlening daarbij komen. Dit deelde een woordvoerder van de ANWB in Den Haag gisteren mee. Volgens deze woordvoerder is het initiatief tot het overleg gekomen van de vijftig maat schappijen. De vijftig werken al samen in de Verkeersalarmdienst van Centraal Be heer in Apeldoorn, die hen echter alleen van dienst is bij ongevallen in het binnen land. De verzekeringsmaatschappijen willen hun dienstverlening tot het buitenland uitbreiden en hebben daarom de ANWB benaderd, die met deze vorm van hulpver lening (Alarmcentrale) ervaring heeft. Een dergelijke bundeling van krachten bestaat al in de vorm van de twee jaar geleden opgerichte SOS-centrale van de Europeesche, Elvia en Schencker. Vol gens de ANWB-woordvoerder is ”het wel mooi meegenomen”, maar niet de bedoe ling van de ANWB om met het plan uit concurrentie-overwegingen een tegen wicht te vormen tegen deze combinatie. Hij wees er in dit verband op, dat het initiatief tot het overleg niet door de toe ristenbond is genomen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21