film Aaneenschakeling erotische BEZOEK CHINA dromen in Belle de Jour hciarlem Over ziekelijke eerzucht en matelose geldingsdrang in schaakwereld: boeiende Schwarz und Weisz Fascinerende en amsterdam I Regisseur Verhoeff geeft boeiend portret Friese moordenaar op de eerste verdieping van de Gedempte Oude Gracht 74! BOEKHANDEL H. COEBERGH Alle geëxposeerde boeken zijn te koop! Boekententoonstelling over China m VRIJDAG 26 SEPTEMBER 19 80 FILM ISO Charles Boost Mysterie in Triplo: drieluik van Fellini, Malle en Vadim rNOORDHOLLANDS PH1LHARMON1SCH ORKEST 11 l> I I I I Om uw kennis over China aan en eventuele hiaten daarin op te vullen, organiseren wij van 27 sept. t/m 11 oktober een grote met honderden werken over filosofie, archeologie, geschiedenis, economie, sociologie, politiek, taal- en letterkunde, maar ook reisgidsen, foto-, kunst- en kookboeken in het Nederlands, Engels, Frans en Duits. I I I I Uje Wijkstra van Grootegast schoot vier polities in de ribbe- kast, dat was het straatliedje dat de jeugd in het Gronings-Friese R a Ged. Oude Gracht 74 2011 GT Haarlem - Tel. 023-319198 I I I I I I I I I I 1 I 1 I I I grensgebied anno 1929 bij voor keur zong nadat in die streek, een gruwelijke en meervoudige moord was begaan door de straatmuzikant en stroper IJje Wijkstra x in Teken van het Beest (ADVERTENTIE) f Catherine Deneuve in Belle de Jour. t. (ADVERTENTIE) Indringend tijdsbeeld dirigent: JERZY KATLEWICZ SEIZOEN 1980-1981 SERIE A Concertgebouw Haarlem 20.15 uur eerste concert op 30 september a.s. moet worden toegeschreven dat hij uiterst opvallend in ’78 met Schwarz und Weisz zijn entree kon maken in de officiële filmwereld. Prolongaties vormen ook deze week de langste lijst op de Haarlemse bioscoop agenda: Samuel Fuller’s oorlogsfilm The Big Red One in Palace, de griezelfilms When a Stranger Calls en Zombies res pectievelijk in Roxy en Frans Hals, de science fiction-film The Black Hole in Luxor en de dolgedraaie humor van Mon ty Python met And Now for Something completely Different in Studio. abonnement 6 concerten 75,(a.i.) c.j.p. geldig Kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 320994 van 12-15 uur computer en de Russische wereld schaak kampioen Coruga. Deze accepteert de uit daging en verslaat zijn mechanische te genstander (en dus Rosenmund) in zeven tien zetten. Dit vernederende incident ver plicht Rosenmund zich op het schaakbord te wreken op de Rus die van dat ogenblik af zjjn verklaarde vijand is geworden. Rosenmund laat zijn baan als wiskundige in de steek en begint onder leiding van een oud-kampioen het schaakspel in de fines ses te leren. Zijn ijzeren wil en zijn grote intelligentie maken dat hij binnen korte tijd in staat wordt geacht Coruga uit te dagen voor een strijd om de wereldtitel. Dan beginnen de zenuwslopende ontmoe tingen tussen de cynische en spottende Coruga en de bezeten en kwetsbare Ro senmund die zijn huwelijk, zijn vriend schappen en zjjn geestelijke gezondheid, op het spel zet in deze moordende strijd. Zoals gezegd, het thema van Schwarz Weisz wie Tage und Nachte gaat uit boven een schaakcompetitie. Het is een film over ziekelijke eerzucht en mateloze geldings drang en het spreekt daardoor meer men sen aan dan alleen maar schakers. In een koele, onpathetische maar daardoor gela den stijl heeft Wolfgang Petersen zijn ori gineel gegeven behandeld, voortreffelijke locaties voor de opeenvolgende wedstrij den (in Joegoslavië) gevonden en zijn spe lers getransformeerd in typische schaak kampioenen. En daarmee heeft hij een spanning weten op te roepen die de film op het niveau van de beste thriller brengt. (Onder de titel De Laatste Zet te zien in Cinecenter). Een ander klein meesterwerk dat niet minder bescheiden wordt uitgebracht dan Schwarz und Weisz is Best Boy waarvan The Movies de Europese première brengt. Ook Best Boy is een debuut en wel van de New Yorkse filmer Ira Wohl die eveneens via documentaires en tv-film in de gele genheid kwam groter en zelfstandiger werk te maken. Dat werd in eerste instan tie de avondvullende (lengte: 104 min.) reportage over een geestelijk achtergeble ven man van 52 en hoe deze de gang van zaken in zjjn directe omgeving beïnvloed de. Dat klinkt misschien weinig aantrek kelijk maar wie geïnteresseerd is in men sen en in alledaagse levens waaraan toch steeds weer aandoenlijke en verwarmen de aspecten te ontdekken zijn, mag Ira Wohl’s verslag over een klein Amerikaan se gezin dat lijdt onder de handicap van een van zijn leden niet missen. Ira Wohl maakt deel uit van dat gezin, hij is een neef van Philly wiens geestelijke ontwikkeling op z’n vijfde jaar is blijven steken en die na een kort verblijf in een inrichting thuis bij zijn vader en moeder is blijven wonen. Drie jaar geleden, bij een familiereünie is Ira zich gaan afvragen wat er met Philly zou moeten gebeuren als zijn ouders, die inmiddels oud en ziekelijk i. I leven daar in die tijd en hij slaagt er ook in een, zo te zien gelijkend portret te tekenen van de vrijgevochten IJje die alle zekerhe den van geloof en gezag ondermijnt maar ten val wordt gebracht door de hitsige Aaltje. Een boerentragedie is misschien de bes te omschrijving van het drama dat zich in 1929 in Grootegast afspeelde en waarbij lijk van elkaar gingen omstreeks 1978 schrijver Rink van der Velde en filmer Pieter Verhoeff op zoek naar de motieven van de legendarisch geworden moorde naar van Grootegast, wat resulteerde in eem roman en een film die beide Het Teken van het Beest als titel kregen al verschilden naar inhoud hun interpreta ties van de misdaad. Wat de film betreft, regisseur Pieter Verhoeff die werkte naar een scenario van hemzelf in samenwerking met Anton Haakman, Jurriën Rood, en Cherry Duyns, tracht een verklaring van het ge beuren te vinden in de gecompliceerde figuur van de moordenaar die in zijn dorp Om zijn vriendin Aaltje Wobbes te be schermen die door de politie gearresteerd zou worden omdat ze haar gezin in de steek had gelaten, doodde IJje in koelen I bloede vier veldwachters en stak daarna zijn schamele boerewoning in brand. Het was een sensationale gebeurtenis voor die rustige tijd, zo rond het einde van de jaren twintig maar het heeft een halve eeuw geduurd voor men afstand kon nemen tot een onredelijk en onverklaarbaar schij nende misdaad en zich ging afvragen wat iemand als IJje Wijkstra, ogenschijnlijk niet slechter dan een van zijn mede-dorps- genoten uit die tijd, bewogen kon hebben tot deze viervoudige moord. Onafhanke- een chique rendez-vous-huis. Zo onstaat de bizarre situatie dat Séverine praktisch iedere middag naar het deftige bordeel van madame Anaïs gaat voor wat om schreven wordt als clandestine prostitu tie, maar daarnaast haar man innig lief heeft: „Wat ik voor jou voel gaat boven alle genot uit”. Een onvoorziene complicatie ontstaat als een van Séverine’s klanten, een onder- wereldfiguur die Marcel heet (Pierre de menti) verliefd op haar wordt en haar alleen voor zichzelf opeist. Séverine wei gert en besluit zelfs het huis van madame Anaïs te mijden maar Marcel kent haar adres en wreekt zich op haar weigering door een moordaanslag op echtgenoot Pierre die daarbij ernstig verwond wordt. Marcel wordt daarna bij een achtervol ging door de politie gedood. Pierre zal zijn verdere leven verlamd blijven maar hij kan daarbij op de volledige toewijding van zijn vrouw rekenen, zoals het cyni sche einde van de film suggereert. Bunuel heeft deze intrige ontleend aan een ouder wetse roman van Joseph Kessel, die door hem en zijn scenarioschrijver Jean-Ölau- de Carrière verwerkt is tot een satirische zedenschets, een aaneenschakeling van erotische dromen waarin de filmer vooral de masochistische aard van Séverine blootlegt en zichzelf weer onthult als een man die geobsedeerd is door alle vermin- Foianski. Aanvang 21 uur. Morgenavond draait Dac Polanski’s De huurder. Aan vang eveneens 21 uur. Rashomon bij de poort des doods, van cineast Akira Kurosawa wordt op vrijdag 3 oktober gedraaid in het aktivitei- tencentrum Zero (Bakenessergracht in Haarlem) in het kader van de Japan- maand die daar wordt gehouden. Deze esthetische productie betekende destijds de doorbraak van de Japanse film in het Westen en won in 1951 de grote prijs op het festival in Venetië. Aanvang 20 uur. waren geworden, dood zouden gaan. Hij pleitte toen in de familiekring voor een experiment waarbij Philly grotere zelf standigheid en onafhankelijkheid zou worden aangeleerd. Maar om beter van de situatie op de hoogte te komen stelde Ira voor regelmatig het doen en laten van de „patiënt” op de filmband vast te leggen ook al om te zien of deze zich buiten de ouderlijke zorg zou weten te handhaven. mien, het Tweede Omen, een vervolg dus op The Omen waarin Gregory Peck en Lee Remick een kind adopteren als hun eigen kind bij de geboorte is gestorven. Later blijkt dan dat de duivel zich in deze zaak gemengd heeft en gezorgd heeft dat de familie verrijkt is met een satanskind dat onheil om zich heen veroorzaakt. Dat eerste deel eindigde met de poging van vader Gregory Peck om die duivelse zoon op een altaar in een kerk te doden maar bij dit ritueel komt hijzelf om het leven. De dan vijftienjarige Damien Thorn wordt als wees opgenomen in het huis van een niets vermoedende oom en tante (Wil liam Holden, Lee Remick) en gaat van daaruit opnieuw met zijn duivelse invloed zijn omgeving terroriseren. Op de matinees van Studio gaat men door met het vertonen van Disney’s Jung le Boek en op die van Palace kan nog eens gekeken worden naar de Nederlandse jeugdfilm Twee Jongens en een oude auto. geacht en gevreesd werd om zijn geleerd heid, zijn sober leven en zijn onafhankelij ke levenswandel maar vooral om zijn min achting voor iedere vorm van gezag. In zijn vroom en gezagsgetrouw dorp valt hij op door zijn spot met de godsdienst en zijn afkeer van de overheid. Er zou waar schijnlijk niets gebeurd zijn met deze vreedzame boekengeleerde die niets van vrouwen en drank wilde weten, als niet Aaltje (gespeeld door Maija Kok) in zijn leven was gekomen en een korte maar hevige sexuele relatie met hem was be gonnen die IJje (Gerard Thoolen), uit zijn evenwicht bracht en hem noodzaakte als haar verdediger op te treden. Geconfron teerd met de veldwachters die haar kwa men arresteren in zijn huis en die hij al bij voorbaat haatten, ging hij tot gewelddadi ge acties over die hijzelf verklaarde door zich te beroepen op de omstandigheid dat hij onder het teken van het dier, dat wil zeggen van de schorpioen geboren was. Regisseur Verhoeff blijkt zich nauw keurig ingewerkt te hebben in de verhou dingen en levensopvattingen onder de ar me Friese boeren zo tegen het einde van de jaren twintig, hij weet tenminste een heel acceptabel beeld te geven van het Uit de film die het produkt is van drie jaar opnamen, blijkt dat Philly, ondanks een laag IQ zich ook alleen kan aanpassen aan veranderde situaties zoals het verkeren in een werkcentrum, het in groepsverband bezoeken van een dierentuin of het gaan (onder geleide) naar de schouwburg. Vooral dat laatste gebeuren wordt aan leiding tot een ontroerende scène. Met familie bezoekt Philly op Broadway een opvoering van Fiddler on the Roof en heeft een ontmoeting achter het toneel met de hoofdrolvertolker Zero Mostel met wie hij samen zijn lievelingssong If I were a rich man zingt. Zo krijgt Philly’s leven een grotere dimensie en ondergaat hij zijn „vrijheid” met veel vertoon van nieuws gierigheid en plezier in eigen durf. Net op tijd weet Ira hem een plaats te bezorgen in een inrichting van geestelijk gehandicap ten. Zijn vader is dan al gestorven en zijn moeder die zich moeilijk heeft kunnen verzoenen met de ontvoogding van haar vijftigjarig kind sterft een jaar nadat Phil ly het ouderlijk huis heeft verlaten. Zo is dat stuk familieleven een afgerond scena rio geworden dat door Ira Wohl niet met acteurs maar met de betrokken mensen verfilmd is. Het resultaat is even boeiend als het leven zelf kan zijn en het spel heeft de natuurlijkheid van de betrapte werke lijkheid. Bij het schrijven van hun scenario heb ben Willschrei en Wedegartner zich onge twijfeld laten inspireren door het befaam de schaakduel tussen Fischer en Spasski van enkele jaren terug dat toen onder allerlei chicanes van weerszijde, kleine plagerijen en hinderlijke gedragingen verliep. Het toernooi werd daardoor zo spectaculair dat niet alleen de schaaken- thousiasten en kenners ademloos de strijd Dat laat nog één mogelijkheid open voor iets nieuws in het dagprogramma en die mogelijkheid heeft Lido benut om De Sheriff ziet ze vliegen uit te brengen, een nogal naïef verhaaltje over Bud Spencer als sheriff die zich het lot aantrekt van een jongetje dat beweert van het sterrenbeeld Pegasus afkomstig te zijn. De goedmoedi ge Bud gelooft er niets van maar hij neemt de zwerveling onder zijn hoede waarmee hij zich de gekste verwikkelingen op de hals haalt. Maar als het leger interesse gaat vertonen in de jeugdige afgezant uit de ruimte en probeert hem in zijn macht te krijgen gaat Bud in de verdediging waardoor hij tegen het einde een spoor van vernielingen en autowrakken achter laat. De nachtvoorstellingen bieden wat dat betreft meer interessante reprises bij voorbeeld Belle de Jour in Roxy, een film van Luis Bunuel die deze, van huis uit Spaanse filmer 1967 in Frankrijk maakte. Het is het verhaal van Séverine Sérizy (Catherine Deneuve) die geen bevrediging vindt in haar nog jong huwelijk met Pier re (Jean Sorel) en zich door een oudere vriend, Henri Husson (Michel Piccoli) laat overhalen om zich evenals diens vrouw in te laten schrijven als vaste prostituee van sociale en kerkelijke druk een grote rol hebben gespeeld. Aan al die aspecten heeft regisseur Verhoeff de nodige aan dacht besteed waardoor zijn film een boeiend en indringend tijdsbeeld werd en het tragische gebeuren de eerste accepta bele Nederlandse misdaadfilm opleverde, waarvan de authenticiteit in alle beelden doordringt. (Tuschinski 3 en Alhambra I). 6 concerten op de dinsdagavonden 30 september, 4 november, 2 december 8 januari, 3 februari, 3 maart gastdirigenten: CHRISTOPHER ADEY, MIKLOS ERDELYI, OTAKAR TRHLIK solisten: JEAN-BERNARD POMMIER, ABDEL-RAHMAN EL-BACHA - piano GIJSBERT BETHS, DANIEL HEIFETZ - viool MIKLOS PERENYI - cello RUUD VAN DER MEER - bariton IJje Wijkstra (Gerard Thoolen) verdedigt zijn huis tegen de veldwachters in Het Teken van het Beest. volgden, maar ook de leken op dit gebied geïnteresseerd raakten, zij het dan meer voor de dramatische gebeurtenissen rond het schaakbord dan voor het spel zelf. Op grond van die wereldwijde belangstelling destijds van buitenaf lijkt me de basis voor het maken van een film over een gespecialiseerd onderwerp als een schaaktoernooi safe genoeg. Voor mijzelf sprekend kan ik met de hand op mijn lekenhart verklaren zelden zo gefasci neerd te zijn geweest door een film als bij het zien van Schwarz und Weisz waarvan de inhoud bijna uitsluitend bestaat uit een reeks enerverende ontmoetingen tussen schaakkampioen Thomas Rosenmund (Bruna Ganz) en de Russische grootmees ter Stefan Coruga (Ljuba Tadic). Rosenmund is als zevenjarige al geïnte resseerd in het schaakspel dat hij geleerd heeft door toe te kijken als zijn vader thuis vriendschappelijke partijtjes speel de met vrienden. Maar de keren dat hijzelf achter het bord mag zitten blijken te veel te eisen van het zenuwgestel van de jonge Thomas. Het verlangen te winnen speelt dan een zo grote rol dat verlies onherroe pelijk leidt tot een zenuwcrisis. Dat is de reden dat Rosenmund twintig jaar lang geen schaakstuk aanraakt. Hij keert pas terug naar het spel als hij, experimente rend met een computer, probeert het ap paraat te voeden met een programma waarmee iedere doorsnee schaakspeler verslagen kan worden. Maar het bureau waarvoor hij werkt ziet een grotere reclamestunt in het orga niseren van een ontmoeting tussen de Op een oorspronkelijk snenario van Jochen Wedegartner en Karl- Heinz Willschrei heeft Wolfgang Pe tersen zijn eerste speelfilm gemaakt, Schwarz und Weisz wie Tage und Nachte die in niets herinnert aan het feit dat hier sprake is van een debuut. Nu heeft Petersen die in 1941 in Em den werd geboren al een kleine car rière achter de rug van korte films en tv-produkties (hij maakte onder meer een aantal afleveringen van Tatort) en aan de ervaring die hij in de jaren tussen 1970 en ’78 heeft opgedaan kingen van het menselijk wezen”. En dit doet met een humor die lang niet door iedereen gewaardeerd werd, omdat het hier om ernstige zaken ging als seksuele afwijkingen en obsessies. In ieder geval is Belle de Jour (Dagvlinder) een van Bunu- els meest doorzichtige en begrijpelijke films geworden die duidelijk laat zien hoe gemakkelijk de meester van de erotische film zich beeldend weet uit te drukken. Een tweede Franse film vindt men in de nachtvoorstellingen (en ook op maandag avond) in Studio die dan Mysterie in Tri plo vertoont, een drieluik waaraan Fede rico Fellini, Louis Malle en Roger Vadim hebben meegewerkt. Drie mysterieverha- len, waarin resp. Jane en Peter Fonda, Alain Delon en Terence Stamp de tragi sche hoofdrollen spelen vormen een dra matisch geheel ondanks het feit dat drie totaal verschillende regisseurs er aan meegewerkt hebben. Tenslotte brengt Luxor in de nachtvoor stellingen van vrijdag en zaterdag Da- I’ Zoals vorige week op deze pagina al aangekondigd heeft tot en met zaterdag een animatiefestival plaats in de Film- schuur aan de Smedestraat in Haarlem. Filmjournalist Charles Samu presenteert daar iedere avond een ander programma over animatoren uit de jaren twintig en dertig. Aanvang 21 uur. Van 1 tot en met 4 oktober is de Australi sche film The last wave van regisseur Peter Weir te zien in de Schuur. De nieuwste film van de Italiaanse re gisseur Marco Ferreri, Chiedo Asilo, wordt op vrijdag 3 oktober gedraaid in de Film-Inn Zandvoort (Prinsesseweg 34, Zandvoort). Het gaat hier om een kleuter- leider die zelf angst heeft om kinderen te nemen. Aanvang 21 uur. Het jongerencentrum Dac (Ripperda- straat 12a in Haarlem) draait vanavond de bekende Rosemary’s Baby van Roman

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17