Eerlijke en goede registratie Pinkpop KRO legde tragedieAntigone” op film vast knelpunten op wegen A Drie-en-dertig gulden premie per man per dag puzzel van de \xzeek t n. r My KRO FILMDE ELFDE FESTIVAL prijswinnaars „LEFEBER-HAL” VRIJDAG 26 SEPTEMBER 20 21 1980 VARIA (Van onze RTV-redactie) V. 23 24 26 25 27 28 27 I 29 29 VOOR BETER WINTERTENNIS HILVERSUM Gerard Croiset, de bekendste helderziende van ons land, overleed enkele maanden geleden. Behalve aan zijn paranorma le gaven dankte hij die bekendheid tevens aan de Utrechtse onderzoe- kerparapsycholoog prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, die zijn succes op het gebied van het onderzoek naar paranormale verschijnselen weer voor een groot deel dankte aan de kwaliteiten en de bereidwilligheid van Croiset. Tot de vriendenkring van Croiset behoorde ook Carel Enke- laar, de programmaleider van de NOS-televisie. Anderhalve week geleden vierde Enkelaar zijn 60e verjaardag, aanstaande zondag zendt de NOS een anderhalf uur durend programma over Croiset uit. HYACINTHENLAAN 16 2182 DE HILLEGOM Baanreserveringen uitslui tend tijdens kantooruren Telefoon 02520-20381 in nd ;ers. 28 25 x HEIBEI1RUFSCI1APSCHIIDFRSBTDRI.JF f -rr r 44 v yC JU i 2 3 5 6 9 8 IÏÖ 11 12 15 18 19 21 5 6 8 12 13 J5 18 16 20 NOS-televisie herdenkt helderziende Croiset door John Oomkes ES Acht jaar geleden maakte ook Tenhaeff (Van onze RTV-redactie) i (ADVERTENTIES) Kanning, Blinkertlaan 8. Leidschen- T.h.v. X 64 Dewinterschilderkomt. En niet met lege handen Marjolljn Verwijnen als Ismene en Josee Fluiter als Antigone Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hij voor een premie die niet kinderachtig is. En die ditmaal zelfs met tien procent verhoogd is. Wat dacht u van drie-en-dertig gulden per man per dag? Da’s toch zeker prachtig mooi? Maar het allermooiste is het wérk van de schilder. De slaapkamer die weer helemaal fonkelnieuw is. De strakke glans van de verf. Of’t puur natuur van kurk aan de muur. Vakmanschap en fantasie, dat is een schitterende combinatie. Dus als ’t even kan: laat kómen die winterschilder. Uw huis wordt er alleen maar rijker van. De selectie die regisseur Vincent van Monnikendam uit het acht jaar lang zui nig bewaarde beeldmateriaal van die bij eenkomst heeft gemaakt, betreft vrijwel uitsluitend Croisets levensgeschiedenis en levensopvattingen. Als zesjarige had Croiset al paranorma le waarnemingen, maar het duurde tot zijn 25e voor hij zich daar werkelijk van bewust werd. Maar als kind was hij al in staat met zijn handen genezing of verlich ting van lijden op te roepen. Kenmerkend voor Croiset was dat hij zijn gave vrijwel voor niets ter beschik king stelde. Hij stelde zich op het stand punt dat hij zijn vermogen om te genezen en te „zien” om niet gekregen had, en dus ook om niet ter beschikking van de men sen diende te stellen. Maar omdat hij toch ook moest leven en een gezin onderhou den, stelde hij toch een tarief vast. Hoger dan 15 gulden steeg dat nooit. De NOS gunt ons zondag een blik op de persoon van Gerard Croiset en zijn bij zondere vermogens (Nederland I om 15.30 uur). 15,-: J. de Boer, Huis te Wijck 219, Beverwijk. 10,-: Mw. Smelter, Arnoldystraat 5, Haarlem. 10,-: Mej. A. Roosendaal, Da Costalaan 46. Driehuis. 25,-: A. Heinen, Linnaeusstraat 6, IJ- muiden. 15,-: A. E. de Bruijn-v.d. Voet, Pieter Keijlaan 17, Bloemendaal. Het „experiment”, waarvan de resulta ten nog door de Leidse universteit worden uitgewerkt, had als neveneffect dat hoofd rolspelers José Ruiter en Hans Croiset de Theo d’Or en de Louis d’Or kregen voor de beste acteerprestaties van het seizoen. HILVERSUM Bij wijze van experi ment voerde het Publiekstheater het afge lopen voorjaar 38 maal Jean Anouilhs bewerking van de tragedie „Antigone” van de Griekse schrijver Sophocles uit. Het waren middagvoorstellingen in de foyer van de Amsterdamse Stadsschouw burg. „Op het moment dat we besloten dit stuk op deze manier te brengen, hadden we geen idee waar het op uit zou lopen. Het was een experiment, zowel voor ons acteurs als voor het publiek”, erkent re- gisseur-acteur Hans Croiset. En tenslotte is het nog eens zo dat er in de heksenketel die een gebeuren als Pinkpop in organisatorisch opzicht ople vert, eerder gedane toezeggingen soms vlak voor een optreden worden herroe pen of veranderd. Planmatig filmen is er Wie zondag Pinkpop prefereert boven Studio Sport, krijgt van Garland Jef freys’ Rock to Reggae Rhapsody, van Raymond van het Groenewoud Je veux de 1’amour en Maria, van Joe Jackson Beat Grazy, van The Specials Rat Race en Too much too young, van Van Halen fragmenten van Running with the Devil, van J. Geils Band Love Stinks en Ain’t nothing but a party en van The Jam Start en Going underground te horen en zien. Een aardige afspiegeling van een festival, goed begeleid door korte inter viewtjes, met artiesten en bezoekers en helaas enigszins ontsierd door animatie beelden. (Nederland 1 om 19.30 uur). ten erin geslaagd uitmuntende close-ups in de film te verwerken. Als voorbeeld dient de wijze waarop bassist Graham Maby de eerste strofe van Beat Crazy brengt, waarna je Joe Jackson de draad van het lied ziet oppakken. Diens onge bruikelijke opgefoktheid komt daarbij haarscherp in beeld. Iedereen heeft op zijn manier gelijk in deze strijd tussen de eenling (een vrouw deze keer) en de maatschappij. Wat ook in hoge mate telt, is dat dat gelijk op indruk wekkende wijze wordt uitgedragen (zon dagavond op KRO, Nederland I, om 21.40 uur). r r i. De premie wordt verleend door het Bedrijfschap Schildersbedrijf vooronderhoudsbinnenschilder-en behangwerk dat minstens 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd tussen 17 november 1980 en 6 maart 1981 en waarvoor de aanvraag vóór het begin van de werkzaamheden is ingediend. De premieregeling geldt niet alleen voor particulieren, maar ook voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere overheden. Uw schilder kent de voorwaarden en regelt de aanvraag voor u deel uit van een groepje meer en minder deskundigen die het genoegen smaakten drie dagen lang Croiset in een van de NOS-studio’s te mogen uithoren. Tot dat selecte gezelschap behoorden ook Enke laar, Jack van Belle, de presentator van het toenmalige NOS-programma Ziens wijze, waarin verschillende malen para normale verschijnselen aan de orde kwa men. Ook parapsycholoog prof. dr. H. van Praag, wijlen pater T. Wesseling en jour nalist Henk Huygen waren daarbij. Voor een deel is de kopschuwheid van artiesten goed te verklaren. Televisiere- gistraties doen vaak afbreuk aan de es sentie van een live-optreden, en het is daarom het goed recht van elke artiest inspraak te hebben bij de eindmix van een reportage. Voor een deel ook be moeilijken sterambities en zakelijke en tourages een vlotte gang van zaken. Van Halen weigerde bijvoorbeeld elke opna me, zodat De Winter als een piraat van uit het publiek wat beelden van deze hardrockers liet schieten. HILVERSUM. Het is een bijna on voorstelbare toer, een geschikte en sfeervolle reportage te maken van een zo omvangrijk festival als Pinkpop, dat op 26 mei van dit ja'ar ruim 50.000 mensen trok naar het Gemeentelijk Sportpark in Geleen. Niet alleen had regisseur Harry de Winter te maken met de mentale ballast van eerdere pogingen van zo waar cineasten van naam om festivals en live-attracties op de film vast te leg gen, maar het is ook nog eens zo dat de medewerking van artiesten niet altijd even bereidwillig is. Griekse stad Thebe en de aanstaande schoondochter van de nieuwe koning Kre- on (Hans Croiset). Buiten de stadspoort ligt het lijk van haar broer Polynicus op bevel van Kreon te rotten. Polynicus trachtte revolutie te maken en mag, óm een voorbeeld te stellen, niet begraven worden. Antigone kan dat niet verdragen en besluit het bevel van haar koning en aanstaande schoonvader te negeren. Daar is maar één straf op mogelijk: Kreon moet kiezen tussen een politiek wijs beleid en bestuurskracht aan de ene kant, en zijn liefde voor Antigone en zijn zoon aan de andere kant. dan niet bij. Om die reden mist de regi stratie van het elfde Pinkpopfestival noodgedwongen enkele karakteristieke shots. Zo blijven bij Garland Jeffreys en Raymond van het Groenewoud, artistiek bepalende musici als respectievelijk gi tarist Robert Athas en gitarist-organist Jean Blaute, grotendeels buiten beeld. Het team van De Winter heeft desal niettemin een voortreffelijke prestatie verricht met de verfilming van dit festi val. Niet alleen zijn er ter compensatie van enkele missers ook „lucky” shots als de capriolen van Peter Wolf, zanger van de J. Geils Band, om in het publiek te komen te melden, maar verder vormt deze reportage een eerlijk, be trouwbaar en niets verhullend beeld- verslag van een dergelijk evenement. De rel tijdens het optreden van The Speci als blijft niet buiten beeld, evenmin als het verbranden van vuil en afval tijdens het concert van The Jam. Los daarvan zijn De Winter en consor- „Hij was een zeer begaafd man en een ongelofelijk goed proefpersoon, maar raaskalt als hij begint te filosoferen”, riep prof. Tenhaeff na het aanschouwen van het uit te zenden gesprek met Croiset. r. „Het is akelig als hij op die manier zijn gebrek aan eruditie laat blijken”. Aan het gesprek is een reportage gekop peld van het laatste wetenschappelijke experiment waaraan Croiset met zoveel graagte zijn medewerking verleende. Twee weken voor zijn dood, op 20 juli van dit jaar, maakten Croiset en zijn collega en vriend Warner Tholen deel uit van een onderzoek in het universitaire centrum van Diepenbeek in België. De vraag waar het om ging, was of de menselijke geest in staat zou zijn de moleculaire opbouw van een stof te beïnvloeden. Twee scheikundi gen, de hoogleraren J. Gelan en J. Put, hielden toezicht terwijl in de universitei- ten van Gent en Toronto in Canada een te (afk.); tot nader order (afk.); 23. vrouwe lijk zoogdier; deel van een breiwerk; 24. niet stijf; vogel; 25. overwinning; plaats in Gelderland; 28. uitgestorven vogel; eter. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V. POSTBUS 18, 1970 AA IJMUIDEN. Oplossing puzzel nummer 38 Horizontaal: 1. ore; 4. avegaar; 9. ras; 11. ere; 13. Ed; 14. l.n.; 15. aal; 17. tweeledig; 21. Ie; 23. geweer; 25. etages; 27. er; 28. t.a.;30. or; 31. ai; 32. festiviteiten; 37. ark; 38. r.g.; 39. n.n.; 40. rat; 42. ra; 43. de; 44. sap; 45. eb; 46. Aa; 47. mak; 49. d.d.; 51. d.p.; 52. P.S.V.; 53. inferioriteit; 59. ai; 60. es; 61. in; 62. n.o.; 64. allooi; 68. slinks; 71. l.o.; 72. ongenadig; 75. l.k.; 76. eel; 78. en; 79. la; 80. Eva; 82. P.T.T.; 83. intrige; 84. Spa. Vertikaal: 2. rde; 3. er; 5. veertig; 6. Ede; 7. ale; 8. anderen; 9. ra; 10. alle; 12. eters; 15. agaat; 16. ego; 18. we; 19. 1.1.; 20. it.; 22. esp; 24. week; 26. gier; 29. a.v.; 30. Ot; 32. fraai; 33. trede; 34. imago; 35. inept; 36. naast; 37. arm; 41. t.a.v.; 48. knal; 50. dreigen; 51. dinsdag; 52. pion; 54. fiool; 55. is; 56. r.i.; 57. enige; 58. val; 63. l.s.k.; 65. loet; 66. on; 67. n.n.; 69. li; 70. klap; 73. ent; 74. Ali; 77. et; 81. V.S. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). PUZZEL NUMMER 39 Het linker- en rechterdeel van deze puz zel zijn precies gelijk aan elkaar. De om schrijving van beide delen wordt steeds tezamen gegeven. Aan de puzzelaar om uit te maken of het juiste antwoord links of rechts moet komen te staan. Horizontaal: 1. soort fles; stommiteit; 4. plaats in Drente; gissen; 6. soort vat; plaats in Gelderland; 7. melkklier; bevlie ging; 9. Frans voegwoord; of eerder (afk.); 10. behaarde huid; plaats in Gelderland; 12. wintervoertuig; idem (afk.); 14. vogel; plaats (afk.); 16. krantenjongen; gelofte; 18. toiletgerei; insekt; 20. meterton (afk.); dierengeluid: 22. bestaat; windrichting (afk 23. klimgeit; deel van het gebit; 25. water in Friesland; op deze wijze; 26. plaats; bejaarde; 27. deel van; Europese Economische Gemeenschap (afk.); 29. edelman; trottoir; 30. streep in de huid; scheepsborrel. Vertikaal: 1. beroep; invulformulier met vragen; 2. regel; verharde huid; 3. inke ping; munt; 4. vensterglas; smalle strook; 5. heldendicht; bestemming; 8. elasticiteit; deel van de mond; 11. ieder; jong dier; 13. godsdienst (afk.); lidwoord; 15. Europese hoofdstad; Europese hoofdstad; 17. fami lielid; aanwijzend voornaamwoord; 19. tandarm zoogdier; Frans onbepaald voor naamwoord; 21. eenheid van stroomsterk- plein rijbaanversmallingen bij afrit A9. Duur: tot 1981. Wassenaar-Haarlemmermeer A44 T.h.v. Haarlemmermeer en Sassenheim in beide richtingen rijbaanversmallingen. Duur: tot 26 december. Amersfoort-Zwolle A28 Bij Harderwijk op- en afritten van en naar Lelystad afwisselend afgeloten. Duur tot 10 november. Fa De zes acteurs in het stuk gaven hoogst democratisch hun eigen vorm aan de ba sistekst van Anouilh. Zonder decors en zonder kostuums werd de tragedie over de dochter van Oedipus letterlijk tussen het publiek gestalte gegeven. Het was de directeur van de Amsterdamse Stads schouwburg, Berend Boudewijn, die de KRO op de gedachte bracht er een opna me van te maken. Croiset nogmaals over het succes dat Antigone ten deel is gevallen: „Onze ver worvenheid is dat we in ieder geval te weten zijn gekomen dat we ook gewóón kunnen spreken als we acteren. Zonder acteertrucs, zonder schmink, zonder mas ker. En van mij persoonlijk is er het inzicht dat ik me als regisseur veel minder autoritair hoef te gedragen dan ik gewoon was”. Antigone (José Ruiter) is de dochter van de gestorven koning Oedipus van de idennex monster van een oplossing van chloroform en alcohol opgesteld stond. De uitkomst van het onderzoek was dat in Diepenbeek overduidelijke aanwijzin gen verkregen werden van veranderingen in de oplossing, onder invloed van de geesteskracht van Croiset en Tholen. Ook in Gent waren vreemde verschijnselen waarneembaar en zelfs in Canada kon een minieme, overigens niet te definiëren afwijking in de structuur van de stof worden waargenomen. Croiset werd 71 jaar oud. Hij was de zoon van een reizend toneelspeler, maar groeide op in een lange reeks pleeggezin nen. Op een gelukkige jeugd heeft hij nooit kunnen terugkijken, maar na zijn 50e jaar verdween de wrevel: „Ik ben blij om wat ik heb meegemaakt, want nu kan ik anderen helpen in dezelfde situaties als ik toen heb meegemaakt”. Siït;': V"' "N -«z Gerard Croiset (zittend op de stoel) met op de voorgrond Karei Enkelaar tijdens de opna mes van het gesprek acht jaar geleden. Overzicht van de werkzaamheden aan de voornaamste doorgaande wegen in Ne derland in de periode van 27 september tot en met 3 oktober: Amsterdam-Utrecht A2 Tussen Amsterdam en Abcoude rij baanversmallingen in beide richtingen, max. snelheid 70 km/u. Duur: onbekend. Den Bosch-Eindhoven N2 Op verschillende plaatsen rijbaanver smallingen in beide richtingen. Duur: eni ge maanden. Rijswijk-Amsterdam A4 Omgeving verkeersplein dam, rijbaanverlegging en -versmalling, max. snelheid 70 km/u en inhaalverbod voor vrachtverkeer, duur: tot begin no vember. Haarlem-Zwanenburg A5 Haarlemmerliede-Rottepolder- 25,-: G. Haarlem 16 19

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21