w ■ii s Hr - -P a mél 1 VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 25 BINNEN- EN BUITENLAND Door Michel van Hulten Cl allic, door Chriet Titulaer rit. De ontwikkelingssamenwer king komt er in de thans be schikbare ontwerpprogram ma’s van CDA, PvdA en PPR voor de Tweede-Kamerverkie- zingen van 1981 niet slecht af. Of is dit een al te snelle con clusie? Hoditer gaat onze met ontwikkelingslanden o De koning der telescopen yoor km De koepel waarin de grootste telescoop ter wereld staat die- van v.v. i. i. 114 g® Bij het binnentreden van de reusachtige koepel, die een middellijn van 40 meter Na vele jaren is de Amerikaanse Hale telescoop, die een hoofdspiegel met een middellijn van vijf meter heeft, onttroond als „de grootste” ter wereld. De nieuwe koning zetelt in Kaukasus. Nabij het dorpje Zelen- chukskaya bouwde de Sovjet-Unie een spiegeltelescoop met een middel lijn van zes meter. In de onmiddellij ke omgeving van hetzelfde dorpje werd een grote radiotelescoop, de RATAN-600, geconstrueerd. Valentin vertelt dat anderhalf jaar gele den de spiegel van zes meter is vervangen door een nieuwe, betere spiegel. Dat ver haal klopt wel met de geruchten die er in 1976, toen de telescoop in gebruik werd genomen, de kop opstaken. Volgens die geruchten zou deze grootste spiegel ter wereld onvoldoende van kwaliteit geble ken zijn en er zou zelfs een barst in zitten. De nieuwe spiegel is in elk geval beter: er Intussen wordt er gewerkt aan een der de, nog betere spiegel. Volgens Zipovetski zal die spiegel over drie tot vier jaar in gebruik genomen kunnen worden. Ze heeft als speciale eigenschap dat ze tem- peratuuronafhankelijk is wat optische ei genschappen betreft. De Russen overwe gen om de dan overtollige andere spiegel van zes meter toch weer te gebruiken voor een nieuwe telescoop, zodat ze dan zouden beschikken over twee telescopen van zes meter. zit geen barst in. Het verbaasde me overi gens dat de spiegel werd getoond aan de bezoekers uit Nederland. Meestal, ook op Amerikaanse sterrenwachten, blijft de be dekking van zo’n spiegel overdag angst vallig gesloten. Die spiegel is natuurlijk een prestatie van de eerste orde. Chriet Titulaer (rechts) in gesprek met dr. Zipovertski bij het bedieningspaneel van de telescoop. Dr. Michel van Hulten, staatssekretaris van Verkeer en Waterstaat in het kabinet- Den Uyl. werkt momenteel in het Sahel- land Mali als coördinator van een aantal westerse hulporganisaties. In bijgaand ar tikel vergelijkt het PPR-lid de (ontwerp)- verkiezingsprogramma’s van PvdA, CDA en PPR op het punt van de ontwikkelings samenwerking. Daarbij let hij er vooral op wat er in die programma’s terecht komt van het recht op een betere verde ling van de welvaart. Het hotelgebouw is bestemd voor de hele groep mensen die permanent op het observatorium of bij de radiotelescoop werkt en voor de astronomische waarne mers die er gedurende korte tijd op be zoek komen. De woongemeenschap van werd ontwikkeld. De sterrenwacht SAO beschikt overigens over een tweede com putersysteem om allerlei andere zaken te berekenen. Binnen de ring staat nog een plaat van 400 meter lengte en 8,3 meter hoogte in oost-westrichting en zijn er secundaire reflectoren op een rail geplaatst. Het hele instrument is erg uitgekiend en het kan op een aantal verschillende manieren wor den gebruikt. De RATAN-600 is een van de machtigste instrumenten op zijn ter rein, maar in dit geval kunnen we niet spreken van de allergrootste. Hoewel onze radiotelescoop in Westerbork niet direct vergelijkbaar is met de RATAN-600, doen we in mogelijkheden zeker niet voor de RATAN onder. De radiotelescoop bestaat uit 895 vlakke panelen, die samen een grote kring vor men. De middellijn van die kring is 576 meter, dat is bijna 600 meter, vandaar. De 895 vlakke panelen hebben elk een for maat van 2 bij 7,4 meter. De RATAN-600 wordt gebruikt om het heelal te onderzoe ken bij een golflengte van 8 mm tot 20 cm. Deze korte golflengte houdt ook in dat de panelen met een uitermate grote precisie gericht moeten kunnen worden. De technologische vernieuwing (innova- tiepolitiek) die PvdA en CDA voorstaan in hun programma voert tot hetzelfde dilem ma (ik ben trouwens benieuwd wat D’66 op dit punt gaat voorstellen). Naarmate wij meer aan technologische vernieuwing doen wordt de afstand tussen onze rijk dom en de armoede in de Derde Wereld alleen maar groter. Vanuit de ontwikke lingssamenwerking gezien is de gloeiende aandacht voor technologische vernieu wing, als redmiddel voor onze economie, een slechte zaak. Het PPR-program is ten aanzien van al deze punten veel evenwichtiger. De hulp aan de Derde Wereld wordt door het hele programma heen begeleid met daaraan aangepaste voorstellen voor ons eigen ge drag in onze eigen economie en cultuur. U steunen?’De PvdA loopt op al deze pun ten programmatisch geheel in de pas met het CDA. tna- 000 el. i. Jeur De telescoop en de radiotelescoop vormen de instrumenten voor de nieuwe sterren wacht SAO (Speciaal Astrofysisch Obser vatorium) van de Russische Academie van Wetenschappen. De zuivere lucht en de afwezigheid van storende invloeden deed de Academie van Wetenschappen besluiten om juist in dit gebied de mach tigste astronomische instrumenten van de wereld te bouwen. De Volkssterrenwacht Simon Stevin organiseerde in augustus een excursie naar de grote sterrenwach ten in de Sovjet-Unie. Na veel moeite lukte het toestemming te krijgen ook de zesme- tertelescoop en de RATAN-600 te be zoeken. heeft, valt weer op hoe mooi de Russen dit soort zaken maken. Astronomische voor stellingen in glas-en-lood in het plafond, veel marmer en het onvermijdelijke por tret van Lenin. Op de eerste verdieping zien we dan de telescoop. Terwijl de groep, vanachter een glazen wand, een mooi uitzicht heeft op de telescoop en uitleg krijgt over de werking, zoek ik snel contact met een van de Russische astrono men, Valentin Zipovetski. Hij doet zijn werk in een kleine zwarte cabine (het prime focus) 24 meter hoog boven de spiegel in het topje van de kij- kerbuis. Om in te kunnen stappen wordt de telescoop naar beneden gebogen. Als de waarnemer in de cabine zit blijft hij daar een hele nacht zitten werken, letter lijk in de buis van de kijker waar hij mee werkt. Omdat de cabine in de buis zit is ze zo klein mogelijk gehouden (1,8 meter middellijn, 2,26 meter hoog), de waarne mer heeft daarom weinig bewegingsvrij heid. Volgens Valentin kronkelt hij als een slangenmens ’s nachts om zijn instrumen ten in de cabine. staat,, is het toch niet mogelijk om iedere nacht waar te nemen. Zipovetski vertelt dat men ongeveer de helft van alle nach ten de telescoop werkelijk kan gebruiken! Slechts 100 nachten per jaar zijn de at mosferische omstandigheden ideaal en kan werkelijk ten volle profijt van de mogelijkheden van de telescoop worden getrokken. In de winter valt er vaak sneeuw, maar de wegen naar de top wor den dan voortdurend met sneeuwruimers schoongeveegd. Voor deze telescoop werd in 1960 de beslissing genomen dat hij gebouwd zou worden. De opdracht voor de constructie ging naar LOMO (Leningrads Optische Materialen Organisatie), waar in 1968 werd begonnen met het slijpen van de spiegel. Uitgangspunt was een schijf glas met een middellijn van 605 cm, een dikte van 65 cm en een gewicht van 70 ton. Na zes jaar slijpen en polijsten was de spiegel gereed, ze woog toen nog 42 ton, de rest was weggeslepen. Het ijs is definitief gebroken. In de loop van het gesprek wordt Valentin Zipovets ki zo enthousiast dat hij me meeneemt achter de glazen wand in de ruimte waar de telescoop zelf staat. De koepel wordt nu helemaal geopend en de telescoop in iedere gewenste stand gebracht. Op mijn gemak kan ik met allerlei lenzen en foto toestellen de telescoop fotograferen. te verkopen, maar tevens stellen deze pro gramma’s voor bij ons „ruimte te geven aan het bedrijfsleven zodat het zich krachtig kan ontwikkelen”, „een halt toe te roepen aan de groei van het gemiddeld consumptieniveau”, „evenwichtige beta lingsbalans”, „versterking van het Neder landse bedrijfsleven in de concurrentie op de buitenlandse markt”, enzovoorts enzo voorts (allemaal citaten uit het CDA-pro- gram). Als klap op de vuurpijl vermeldt het CDA program dan ook nog dat we op de betalingsbalans een overschot moeten zien te bereiken teneinde daaruit een bij drage aan de ontwikkelingssamenwer king te blijven leveren. Wat heeft dan eigenlijk prioriteit? Het „laat de armen elders werken en zelf hun inkomen verdienen door ze ook naar ons te laten exporteren” of het „we maken het wel en uit onze verdiensten zullen we Deze grootste telescoop in de wereld is op een opmerkelijke manier gebouwd: er is niet één as die evenwijdig is aan de as van de aarde (de zogenaamde parallacti- sche opstelling) maar er is gewoon een horizontale en een verticale as (de zoge naamde altazimuthale opstelling). De naam van de telescoop, BTA, is dan ook de Russische afkorting voor „grote altazi muthale telescoop”. Het is veel moeilijker om met zo’n con structie een object te volgen dan met een parallactische opstelling. Bij de altazimu thale opstelling moet er voortdurend in twee richtingen worden bijgestuurd (om dat de aarde onder de hemel doordraait), bij de parallactische opstelling slechts in één richting. De bijsturingscorrecties worden berekend en ingebouwd door een computersysteem, dat in Rusland zelf den verderop nog veel goede woorden gewijd, maar hoe dit recht kan worden afgedwongen als de wereld zo goedgeefs niet is komt nergens aan de orde. Met de PvdA pleit het CDA voor wat algemeen bekend geworden is als een nieuwe internationale economische orde. Maar van de hiervoor nodige herverdeling van arbeid en investeringen en beheersing van de wereldhandelsprijzen, komt eigen lijk alleen de noodzakelijke herverdeling van arbeid over de wereld echt aan bod (en ook daarbij vraag ik me af of er dan meer bedoeld wordt dan alleen maar een bevestiging van de nu reeds naar lage lonenlanden afvloeiende werkgelegen heid, met andere woorden of ook de her verdeling van het betere werk wel door beide partijen beoogd wordt). Wel een nieuwe internationale economi sche orde met veel meer kansen voor de Derde-Wereldlanden om te produceren en 300 mensen is opvallend omvangrijk als we bedenken dat er in feite slechts twee instrumenten voor deze groep beschik baar zijn. Naast de zesmetertelescoop BTA is dat de radiotelescoop RATAN-600. De naam is afgeleid van Radio Astronomi sche Telescoop van de Academie van We tenschappen (die Nank heet). Het cijfer 600 duidt op de grootte: 600 meter. Ogenschijnlijk is er niets aan de hand. Het CDA begint zijn ontwerpprogramma met als eerste hoofdstuk de „internationa le solidariteit” en verantwoordt het kiezen van dit thema als opening voor het pro gramma nadrukkelijk als een bewuste keuze omdat wij „te veel geneigd zijn om allereerst op ons zelf te letten” en „om onze eigen problemen in de juiste verhou dingen te zien”. De PvdA verbindt in één hoofdstuk de problematiek van „ontwapening en ont wikkeling”, iets anders gezegd van de meer Europees gerichte Oost-West-wa- penproblematiek, met de meer wereld wijd gerichte Noord-Zuid-armoedepro- blematiek. De PPR gaat het om het centrale begrip „vrede” onder welke titel net als bij de PvdA bewapening en ontwikkeling als twee kanten van dezelfde medaille wor den gezien. Alle drie de programma’s tasten de om vang van de Nederlandse hulp aan de Derde Wereld niet aan. Integendeel. Uit- <ii .kkelijk wordt vermindering afgewe zen of vermeerdering bepleit. Het CDA stelt vast dat „de Nederlandse ontwikke lingsinspanning minimaal anderhalf pro cent van het netto nationaal inkomen be draagt en dat eventuele noodzakelijke be zuinigingen in het totale budget van de overheid hierin geen verandering mogen brengen”. De PvdA handhaaft ook de „minimaal anderhalf procent” en blijft streven „naar twee procent”. Zij wil net als de PPR alle het CDA- en het PvdA-programma, be treft dit vooral de samenhang van de voorstellen op het punt van de ontwikke lingssamenwerking met de voorstellen in de andere hoofdstukken. Hét probleem in de wereld (en alle drie partijen erkennen het) is de ongelijke verdeling van de wel vaart. Ondanks onze eigen sociaal-econo- mische problemen moet het opheffen van die ongelijkheid de hoogste prioriteit krij gen terwijl we constateren moeten (he laas) dat de inkomensongelijkheid in de wereld toeneemt. Zowel tussen de nu reeds rijke landen en de arme landen alsook binnen die arme landen tussen de al aanwezige rijken en hun arme landgenoten. Het CDA vraagt in het ontwikkelingsbe leid „respect voor de medemens en weder kerigheid in de zorg voor het belang van de ander; daarbij moet het recht van de armen voorop staan”. Aan dit recht wor- Ten slotte twee wensen die geen der partijen tot nog toe in zijn ontwerp-pro- gramma heeft opgenomen: 1. laat meer beslissingen over de beste ding van Nederlandse ontwikkelingshulp- gelden nemen door Nederlanders (missio narissen, zendelingen, vrijwilligers, des kundigen etc.) die zelf in de Derde Wereld aan het werk zijn, voortdurend met hun neus op de problemen daar gedrukt wor den en dikwijls gefrustreerd raken door de lange bureaucratische weg die de arme hulpvragers moeten gaan. 2. Hou op met het geval voor geval, project na project aanwerven van Neder landse deskundigen om in de Derde We reld het feitelijke werk te gaan doen. Stap over op een serieus deskundigenbeleid, waarin continuiteit van arbeid in de Der de Wereld'fen heropneming in het Neder landse bestel na terugkeer wordt gegaran deerd. Het CDA zegt althans iets hierover in het programma: „De aantrekkelijkheid van de uitzending moet worden bevor derd door hulp bij het zoeken van een passende functie bij terugkeer”. Is dit weHicht een signaal van het CDA dat de opvolger van minister De Koning hier toch meer aan zal moeten doen? Er rest nog één wens: ik zou graag een foto nemen dooi de telescoop, want die opnamen zijn uitermate zeldzaam. De fo to’s die de Russen in de BTA-koepel aan de muur hebben hangen zijn nota bene genomen met de vijfmetertelescoop van Mount Palomar. Ook die wens wordt inge willigd. Dr. Igor Karachentsev, directeur van de afdeling Extra-galactisch en Rela tivistisch Astrofysisch Onderzoek, overhandigt me in het hotelgebouw van deze sterrenwacht vijf van deze foto’s. solidaiiteit Hoewel de zesmetertelescoop op een hoogte van 2100 meter h. de Kaukasus De hoofdspiegel (beneden) van de telescoop heeft een middellijn van zes meter. De waarnemer zit 's nachts in de zwarte buis bovenin de kijker. „onechte” ontwikkelingsuitgaven naar andere begrotingen overbrengen zodat al het geld dat de minister voor ontwikke lingssamenwerking ter beschikking krijgt ook echt aan hulp besteed wordt (en bij voorbeeld financiering van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam niet meer voor zijn rekening komt). De PPR gaat overigens het verst. Die wil best meer dan anderhalf procent uitgeven voor hulp, maar alleen „wanneer er moge lijkheden zijn om deze verantwoord uit te geven”. En die mogelijkheden worden dan bekeken aan de hand van vragen als: richt het land zich wel voldoende op zel fontwikkeling, wordt vrede en veiligheid in het betrokken gebied ermee bevorderd, wordt de emancipatie van achtergebleven groepen bevorderd, kan gebruik gemaakt worden van plaatselijke organisaties en deskundigheid. Waar ik problemen krijg, met name in r «r c

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25