Burgemeesters beraden zich over damtweekamp voetbal in Irak Advocaat maakt Sparta-debuut KNVB straft vechters met negen wedstrijden sportpuntiq VAN DORD:”IK HAD MOETEN WEIGEREN OM TE SPELEN Twee jaar geen internationaal eSCHAKERS VOEREN ANTI-RECLAME IN TILBURG toto-lotto s ^4 VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 27 SPORT Opdrachten I i 'I Rustiger geworden Niet bekend I Geen schoppen jzijn van slag M Michael Tal: enorme blunder iriDR 01 (Van onze sportredactie) Pim van Dord: Later heb ik meer ontzien, maar toen had het niet veel zin meer JAN PREENEN Het toernooicomité zit met de brokken: vroeg of laat gaat deze antireclame zich wreken. Achter de schermen wordt er dan ook flink gesleuteld om de deelnemers tot grotere activiteiten te manen. Ook zij zul len moeten beseffen dat een volgende maal een hoge elo-rating (een punten waardering die de speelsterkte van een schaker weergeeft) geen garantie meer zal zijn voor een nieuwe uitnodiging. Een positieve kant kleeft er nog wel aan het remisevirus, het leidt namelijk tot grote spanning in het klassement. Tussen de bovensten en de ondersten in de rang schikking, gaapt een gat van slechts an derhalve punt. Portisch was gisteren de lachende der de, want hij wist wel te winnen. Omdat Spasski en Karpov tot de remisanten be hoorden, heeft de Hongaar zich nu naast dit tweetal aan kop genesteld. Slachtoffer van Portisch was Michael Tal. In de Tar- takower-variant van het orthodoxe dame- gambiet komt Portisch op e 14e zet met het subtiele Tel. Het nut van deze ma- Van Dord speelde de afgelopen twee seizoenen als voorstopper niet meer dan 12 competitiewedstrijden, waarvan hij er drie niet eens wist af te maken. Pas toen de doktoren van het Amsterdamse Terugkijkend op bijna twee jaar getob stelt de 27-jarige Haarlemmer, die deze week na twee operaties aan de achilles pees, een liesblessure en een ’zweepslag’ besloot om met betaald voetbal te stop pen, vast: „Op 8 oktober 1978 scheurde ik mijn achillespees gedeeltelijk tegen Vitesse. Ik had toen moeten rusten tot die blessure genezen zou zijn geweest. In plaats daarvan liet ik me gek maken. De trainer, Cor Brom, wilde me tien dagen later erbij hebben tegen Lausanne in het UEFA-Cuptoernooi. Dus probeerde ik het maar weer. HAARLEM De belangrijkste les heeft Pim van Dord tijdens zijn studie fysiotherapie tot nu toe gehad als prof voetballer bij Ajax. De conclusie, die hij eruit heeft getrokken, komt erop neer dat ernstig geblesseerde spelers zich wat meer moeten ontzien en niet te snel aan de wensen van trainers moeten voldoen. Zo vindt hij het onbegrijpelijk dat teamgenoot Tscheu-la Ling drie we ken na diens liesoperatie alweer zijn rentree maakte. De tactiek van Larsen blijft onbegrij pelijk. In de eerste zitting wist de Deen opponent Hübner fors onder druk te zet ten. De basis lag daarbij in een originele aanpak van de Garo-Kann-verdediging. Het idee om de witte opmars h4-h5 te weerleggen, kwam goed uit de verf. Voor al omdat de kandidaat-wereldkampioen na een lange rokade zijn koning naar het veld bl loodste. Een voor Tal ongekende blunder. Pas nadat hij met zijn 33e zet de toren op c3 genomen heeft, realiseert de oud-wereld- kampioen zich wat hij misdaan heeft: na 34. Pf6 schaak gaat hij mat. noeuvre blijkt op de 17e zet. Zwart kan niet meer met exPf3 doorslaan. Vanwege een zwakke c-pion komt zwart nu in de problemen. Tal lijkt door op de 25e zet zijn toren naar g5 te verplaatsen, veel te drei gen, maar in wezen staat het kasteel op dit veld slecht. De Rus moet vervolgens aller lei gecompliceerde varianten gaan kiezen, maar neemt uiteindelijk de allerslechtste, door op de 32e zet het paard naar d5 te spelen. Sint Lucasziekenhuis, met wie Ajax sa menwerkt, hem duidelijk maakten dat hij grote risico’s liep, hield hij het voor gezien. Zijn laatste optreden was in een vriendschappelijk duel met het C-team tegen Zwaluwen in augustus. Voordat hij door blessures- aan de kant werd gezet, begon Van Dord naam te maken als de verdediger die alle problemen voetballend probeerde op te lossen. Hij onderscheidde zich daarmee Kavalek en Karpov hielden het na 55 minuten al voor gezien. Ook hier wenste niemand in de Spaanse vaarwateren van de geijkte koers af te wijken: half-half. Spasski en Hort deden in een Nimzo- Indiër een stelling op het bord belanden, waarvan de theorie zegt dat de speler die voordeel wenst te bereiken alleen maar het risico loopt de mist in te gaan. Dat was voor beiden het sein om tot remise te besluiten. Ivic wilde me ook een keer harder zien voetballen. Dat was in de wedstrijd te gen Haarlem. Ik stond tegen Van den Berg, een jongen die de bal goed kan afschermen. In de rust zei Ivic tegen mij: je stond daar maar om hem heen te dansen. Je deed niets. Waarom geef je hem niet een paar tikken en pak je hem niet wat steviger aan? Ik heb het niet gedaan, omdat dat mijn spel niet is”. „Brom praatte niet over dat soort din gen. Die ging altijd van de eigen kwali teiten van de spelers uit en probeerde de spelers juist af te remmen als ze er wat te fel tegenaan gingen. Over Beenhakker kan ik weinig zeggen, omdat ik nauwe lijks onder hem heb gespeeld. Hij houdt wel van de harde aanpak, zonder dat het unfair wordt”. „Ach, misschien ben ik wel een van de uitzonderingen. Als ik zag hoe Wijnste kers van Feyenoord vorig seizoen die Cha van Eintracht Frankfurt aanpakte en na afloop nog een compliment van Vijf weken nadat hij ernstig werd ge blesseerd keert Bum Kun Tscha weer terug op het voetbalveld. De Koreaan, die na een zeer harde charge een lendewervel- fractuur opliep, heeft van de clubarts van Eintracht Frankfurt, toestemming gekre gen uit te komen in de thuiswedstrijd van komende zaterdag tegen MSV Duisburg. Het Amerikaanse jacht „Freedom” met schipper Dennis Conner heeft voor de kust van Newport in de Verenigde Staten de America’s cup gewonnen. Deze trofee is de oudste (129 jaar) die de zeezeilsport kent. Hannie de Kok en Ger Norbart zijn uitgeroepen tot handballer en handbal- ster van het jaar. ZEIST. De vechtpartij van afgelopen zondag in de le divisie tussen de Eindhove naar Wouters en DS’79-speler Smeets, heeft tot in totaal negen wedstrijden onvoor waardelijke schorsing geleid. De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB gaf Wouters vijf wedstrijden en 250 boete naar aanleiding van het handgemeen in de wedstrijd DS’79-Eindhoven. Smeets (die zijn zaak mondeling liet behandelen) kwam er iets genadiger af: vier wedstrijden en 150. „Als anderen zaten te kaarten of naar de tv keken, was ik aan het studeren op mijn kamer. Niet alleen natuurlijk. Ik wil graag praten over voetbal, maar ook over andere zaken, al moet je niet verge ten dat we in het buitenland meestal niet meer zien dan het hotel, het vliegveld en het voetbalveld. Een uitzondering was die trip met Ajax in 1975 naar Indonesië. We liepen door de krottenwijken waar de mensen op de rand van de stoep sliepen. Even verderop wonen generaals in villa’s voor een paar duizend gulden per maand. Naar zo’n land zou ik nooit meer willen. De moeilijkheid is echter dat je als voetballer onder contract staat en dat je maar te doen hebt wat de club wil”. zijn trainer kreeg ook en hoe Peter Boe- ve van Ajax in het 705-toernooi, waarin het toch in de eerste plaats om het voet bal gaat, Rummennigge behandelde, dan hoeft dat voor mij niet. In het begin werd Rummennigge vijf keer van achte ren gepakt. Op het laatst ging hij maar op het middenveld lopen, omdat hij zich in zo’n vriendschappelijk duel ook niet kapot wilde laten trappen. Zoiets is toch doodzonde. Net zoals Ling niet kan laten zien wat hij kan”. Voor Van Dord is dat probleem nu in ieder geval opgelost. Voorlopig beperkt hij zich tot twee trainingen per week bij Ajax. Daarvan wil hij het laten afhangen of hij volgend seizoen zal spelen voor een amateurclub. „Tijdens trainingspar- De ijshockeyclub SIJC uit Utrecht mag vijf spelers van de ijshockeyclub Gronin gen, die overschrijving hadden gevraagd De eerste burger van Hoevelaken meent dat na alle tegenstrijdige publicaties de sportieve waarde van het evenement ge daald is. „Een officiële of officieuze twee kamp, daar heb ik geen moeite mee. Het evenement behoudt in beide gevallen zijn propagandistische en sportieve waarde. Maar nu, na die stroom van publicaties waarin iedereen die er maar iets mee te maken heeft, met een kort geding dreigt, heeft de tweekamp veel van zijn glans tijtjes kan ik me inhouden, kan ik zelf beslissen wat ik wel en niet doe. Verder concentreer ik me nog anderhalf jaar op mijn studie. Daar heb ik nu tenminste alle tijd voor”. Eenmaal teruggekeerd in zijn hotel ont ving Joseph „bezoek” van twee Iraakse officials, die de arbitrale beslissing met de kogel wilden wreken. Het schot, afge vuurd uit een revolver, miste de Maleisiër. Hoe het incident exact afliep, vermeldt het FIFA-rapport niet. Wel dat de scheids rechter gedwongen werd een verklaring te ondertekenen, waarin hij toegaf een vergissing gemaakt te hebben bij het toe kennen van de strafschop aan Koeweit. Bovendien bemerkte Joseph na de onver kwikkelijkheden dat zijn portefeuille was verdwenen. De inhoud bedroeg 500 dollar (1000 gulden) plus een medisch attest van een ziekenhuis in Koeala Loempoer. In een begeleidend schrijven beschul digt de FIFA de Iraakse voetbalbond van incompetentie. De bond had de arbiter betere bescherming moeten bieden. Bo vendien verlangt de FIFA, dat Irak alsnog het gestolen geld zal vergoeden. verloren. Uit telefonische contacten met collega’s -heb ik begrepen dat die er net zo over denken. Vandaar dat ik het initiatief genomen heb de veertien bij elkaar te halen om zo mogelijk een gezamenlijk standpunt in te nemen”. „Na een kwartier voelde ik iets knap pen boven mijn achillespees. Ik had me verstapt, net zo als destijds in die wed strijd tegen Vitesse. Als je dan de dokto ren die je behandelen hoort zeggen dat je je lichaam verknoeit als je nog langer blijft voetballen, bedenk je je wel twee maal voor je toch nog doorgaat. Vooral na die zweepslag is er een lichtje bij mij gaan branden. Na de vakantie was ik al gaan twijfelen, daarvóór niet. Ik had gehoopt dat de blessure door rust in de vakantie wel zou verdwijnen. Maar dat was niet zo. Ik had nog steeds last van die achillespees en vanaf maart ook van mijn lies. Die was gaan protesteren om dat ik me’ op alle mogelijke manieren was gaan forceren. In de laatste twee jaar kon ik maar een paar maal voluit gaan. De dag erop kon ik dan echter niet meer lopen”. niet alleen van de achterhoedespelers uit het tijdperk-Ivic, maar ook van de huidige 'Beenhakkers’, met uitzonde ring dan van Keje Molenaar. „Ik heb altijd van voetbal gehouden, daarom was ik ook niet zo’n klever en zeker ook geen schopper. De eerste ja- ren onder Hans Kraay is me dat wel verweten. Dat ik niet meedogenloos was en te veel voetbalde. Ik had niet eens een sliding. In die jeugd ben ik één keer uit het veld gestuurd wegens praten. Verder heb ik in het eerste elftal boekingen gehad voor het wegtikken van de bal en het vasthoïiden van een tegenstander, maar nooit wegens hardheid. Dat zit nu eenmaal niet in me. Zo vond ik het ook waanzin dat Kraay destijds die flegma tieke Mühren met zijn 29 jaar nog de bloktackle wilde leren”. Pim van Dord is ook in andere opzich ten steeds zichzelf gebleven, niet in de laatste plaats omdat hij een aantal jaren geleden met zijn studie fysiotherapie is begonnen. „Ik vond dat ik eigenlijk al leen maar aan voetbal dacht. Vanaf mijn elfde speelde ik al bij Ajax. Op den duur wilde ik er wel eens wat anders naast doen. Vrije tijd had ik immers genoeg. Vandaar dat ik met die studie ben be gonnen. Door die combinatie voetbal- studie ben ik rustiger. Wellicht ben ik daardoor ook beter gaan voetballen. In de trainingskampen is het steeds een goede afleiding geweest”. HOEVELAKEN (ANP). De veertien Nederlandse gemeenten, die de damtwee kamp tussen wereldkampioen Harm Wiersma en uitdager Iser Koeperman sponsoren, gaan zich op initiatief van burgemeester Hoekstra van Hoevelaken beraden over de waarde van dit evene ment. Om een dodelijk offensief te vermijden, moest Hühner alras in een pionverlies berusten. Subtiel gelaveer van de stukken bracht Larsen hierna naar een comforta bele afgebroken positie. Ijskoud ging de Deen in de pauze niet zijn eigen stelling analyseren, maar de partijen van de con currentie, dit ten behoeve van zijn journa listieke werk voor de Deense krant. Dit overmoedige optreden kwam hem na de hervatting duur te staan. Net als tegen Timman liet Larsen het voordeel uit zijn handen glippen. Het kwam weliswaar nogmaals tot afbreken, maar een remise lijkt nu onafwendbaar. te duur. Na een dynamische vijfde ronde was het gisteren in het Interpolisschaak- Bij de remisepartijen bakten Ribli en Timman er nog het meest van. Lange tijd ging het treffen analoog aan de ontmoe ting Karpov-Ribli uit het IBM-toernooi. Ribli kwam toen slecht te staan en werd in deze revanchepartij (eerder won Ribli) volledig opgerold. Timman vond echter een verbetering in de zwarte variant, waarna Bibli het niet meer zag zitten en met een remise-aanbod op de proppen kwam. Timman valt eigenlijk niets te ver wijten dat hij akkoord ging, want het is Ribli die de kansen had. (Van onze medewerker) f TILBURG. De weelde bleek van kor- Lf F toernooi droefenis. Na een eenmalige af- Et v - dens de zesde ronde keihard terug met Ernaar liefst vier salonremises. Toegege- De Nederlandse bekerhouder waterpo lo AZC Alphen is zonder spelen naar de tweede ronde gegaan van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Tsjechische tegenstander Novaki heeft namelijk medegedeeld niet in staat te zijn mee te doen aan de voorronde. DEN HAAG. In lotto no. 38 was voor bijna 30.000 winnaars een prijzenbedrag beschikbaar van 1.507.532. Voor de eerste prijs was er een gelukkige, die bruto 527.636,40 ontvangt; 2e prijs 13 winnaars, die elk bruto 11.596,40 ont vangen; 3e prijs 332 winnaars, die elk 681,10 ontvangen; 4e prijs 9298 winnaars, die elk ƒ32,40 ontvangen; 5e prijs 20.113 winnaars, die elk 14,90 ontvangen. In toto no. 38 wordt het prijzenbedrag van ƒ272.607 gedeeld door 5114 winnaars. Er waren 14 winnaars voor de le prijs, die elk bruto ƒ7211,70 ontvangen; 2e prijs (11 goed) 402 win naars, die elk 121,90 ontvangen; 3e prijs (10 goed) 4698 winnaars, die elk 26 ontvangen. In toto-gelijk no. 38 was er geen enkele win naar voor de eerste prijs. Als jackpot naar week no. 39 gaat een bedrag van 2859; 2e prijs (4 goed tw) 3 winnaars, die elk bruto 1463.90 ontvangen; 3e prijs (4 goed) 88 winnaars, die elk 119,50 ontvangen; 4e prijs (3 goed) 2268 win naars, die elk 6,60 ontvangen. Sosonko gelooft in dit gezelschap, waarvan de gemiddelde elo-rating ver boven die van hemzelf ligt, helemaal niet in eigen kunnen. Hij was er als de kippen bij om het vredesaanbod van Andersson te accepteren. Na vijf minuten kon ik het al vergeten en was de achillespees gescheurd. Achteraf zeg ik, had ik maar meteen geweigerd om te spelen. Had ik maar meteen ge zegd, doe mijn enkel maar twee, drie weken in het gips. Ik wil niet zeggen dat ik door Brom onder druk ben gezet, maar het is ook niet zo dat ik in bescher ming ben genomen. Brom praatte me om. Op zo’n moment ben je dan niet realistisch genoeg om nee te zeggen. Later heb ik me wel meer ontzien, maar toen had het niet veel zin meer”. ZURICH. In Irak mogen twee jaar geen internationale voetbalwedstrijden gehouden worden. Deze strafmaatregel nam de wereldfederatie (FIFA) naar aan leiding van de ongeregeldheden tijdens en na een interlandwedstrijd in Bagdad, waarbij de scheidsrechter beschoten en beroofd werd. Bovendien werd de Iraak se voetbalbond een boete opgelegd van 6600 gulden. Scheidsrechter Joseph uit Maleisië haalde zich in maart van dit jaar in Bag dad de woede op de hals van het publiek. In de eindstrijd van de voorrondae (Azia tische groep) van het olympisch kwalifica tietoernooi tussen Irak en Koeweit kende hij de bezoekers een strafschop toe, waar door Koeweit het duel met 2-3 won en zich plaatste voor Moskou. Het publiek en Iraakse officials namen geen genoegen met deze gang van zaken. Toeschouwers stroomden het veld op en gingen de arbi ter te lijf. Wit; L. Portisch (Hongarije) Zwart: M. Tal (Sovjet-Unie) 1. c2-c4 Pg8-f6; 2. Pbl-c3 e7-e6; 3. Pgl-f3 d7-d5; 4. d3-d4 Lf8-Lf8-e7; 5. Lcl-g5 h7-h6; 6. Lg5-h4 0- 0; 7. e2-e3 b7-b6; 8. Tal-cl Lc8-b7; 9. Lfl-e2 Pb8- d7; 10. c4xd5 e6xd5; 11. 0-0 c7-c5; 12. Le2-b5 Ta8- c8; 13. d4xc5 b6xc5; 14. Tfl-el Pd7-b6; 15. Ddl-e2 Pf6-e4; 16. Pc3xe4 d5xe4; 17. Lh4xe7 Dd8xe7; 18. Pf3-d2 Tf8-d8; 19. Tcl-c2 Td8-d5; 20. Pd2-c4 De7- g5; 21. Pc4-a5 Lb7-a8; 22. Tel-cl Tc8-d8; 23. Pa5- b3 Td8-c8; 24. h2-h3 Dg5-e7; 25. Tc2-c3 Td5-g5; 26. De2-c2 De7-e6; ?7. h3-h4 Tg5-e5; 28. Pb3xc5 De6xa2; 29. Lb5-e2 Kg8-h7; 30. Pc5-b3 La8-d5; 31. Pb3-c5 Ld5-a8; 32. h4-h5 Pb6-d5; 33. Pc5xe4 Pd5xc3. Zawart geeft het op. Stand na zes ronden: 1/3 Portisch, Spasski en Karpov 4 punten, 4/6 Hort, Timman en Sosonko 3, 7/10 Ribli, Kava lek, Tal en Andersson 21/z, 11/12 Hübner en Larsen 2 en 1 afg. Dat hij steeds hardnekkig heeft gewei gerd om al eerder af te haken,schrijft Van Dord toe aan het feit dat hij zijn talent op het hoogste niveau nooit volle dig heeft kunnen etaleren: „Er is maar één trainer bij Ajax die weet wat ik kan. Dat is Bobbie Haarms. Die heeft me in mijn jeugd meegemaakt. In het eerste elftal begon ik pas onder Ivic in het seizoen ’77-’78 een beetje te draaien. Als verdediger ging ik veel meer mee naar voren en begon ik doelpunten te maken”. De uitslagen in het Masters-badminton- toernooi dat in Londen wordt gehouden: heren: Hartono (Ind)-Stevens (Gbr) 14-17, 15-17, 15-4; Delfs (Den)-Johnsson (Zwe) 15- 10, 15-9; Fröst (Den)-Kihlström (Zwe) 15-1, 15-12. Dames: Lene Koppen (Den)-Saori Kon do (Jap) 11-3, 11-5; Wiharjo Verawaty (Ind)-Jane Webster (Gbr) 11-6, 11-9; Karen Bridge (Gbr)-Yoshiko Yonekura (Jap) 11- '8, 11-8. E wezigheid sloeg de „grote matheid” tij- dens de zesde ronde keihard terug met E/maar liefst vier salonremises. Toegege- P^-Ven, schaken op dit niveau vergt veel Ejgeestelijke.energie, zodat er na een zware £.7 partij best wel eens stoom afgeblazen t'.'mag worden. Met een aantal van vier wordt het ech- ter veel te bont, zeker omdat er bij de eerste vier rondes door velen ook al geen overmatige winstdrang aan de dag ge legd wordt. Aan de speelomstandigheden kan het niet liggen, want de spelers wor den op allerlei manieren in de watten gelegd: wat dat betreft zijn de condities optimaal. naar de Stichtse vereniging, niet opstel len. Dit heeft de president van de recht bank te Leeuwarden in een kort geding bepaald. Het gaat om de spelers Pluy- mers, Van Gogh en Van Onlangs, David Redshaw en Brian Sproxton. De resultaten van de zesde ronde: Ribli (Hon)-Timman (Ned) remise, Hübner (Wdl)-Larsen (Den) afgebroken, Kavalek (VS)-Karpov (Sov) remise, Andersson (Zwe)-Sosonko (Ned) remise, Portisch (Hon)-Tal (Sov) 1-0, Spasski (Sov)-Hort (Tsj) remise. ROTTERDAM (ANP). Dick Advo caat zal zaterdagavond in de uitwed strijd tegen Go Ahead Eagles zijn compe titiedebuut maken voor Sparta. De Rot terdamse club ontving bericht van de KNVB dat de Amerikaanse spelersvak- bond geen bezwaar meer heeft tegen het spelen van de Hagenaar voor een Neder landse club. Voor Wim Suurbier geldt deze regeling nog niet. Volgens trainer Barry Hughes is het vrijwel zeker dat Suurbier zich een dezer dagen bij Sparta zal melden. Tal en Larsen

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27