II baart grote zorgen Kritiek cardiologen op De Klokkenberg Gebruik van alcohol Politie bezuinigt Standpunten FNV en VNO ver uiteen Fi; CDA-dissident SF ov ga Be Pe teleurgesteld over loyalisme 4 *1 n h o Geen Amsterdams feest uit angst voor metrorellen Uitsluitsel over an lot van Nieuwsnet Volgende maand strippenkaart voor hele land Sf W be r Onderzoek gelast naar mishandeling bij Vogelstruys Belangrijke doodsoorzaak komt pas maandag ,,Ook FNV-bonden moeten matigen” ,,Van der Schaar was heel goed” VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 VR Oogje dicht Anti-actie Geestig Rechtsongelijkheid BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker 1 (Van onze redactie binnenland) WEERRAPPORTEN lï o 0.3 0 TU miljo planr LH vakbi vreec bassê opgei sing vertr ne-M ze zij ,(Van onze redactie binnenland) BREDA. De cardiologen in het zuiden van Nederland vinden dat sinds het vertrek van hartchirurg P. J. van der Schaar uit het medisch centrum De Klokkenberg in Breda er dusdanig met patiënten wordt gesold en dat de hele gang van zaken hier dermate onbevredigend is, dat ze er al geruime tijd geen hartpatiënten meer naar toe sturen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het gebruik van alcohol is in ons land een van de belangrijkste doodsoorzaken geworden. Momenteel lopen zeker 800.000 men sen ernstige risico’s door hun overmatig gebruik ervan. Ongeveer 300.000 van hun kunnen alcoholist worden genoemd. (Van NI Van land: Nedt moei I om I ties kont te le AMSTERDAM/DEN HAAG/ UTRECHT. Het loonover leg, waarvoor de regering de vakbeweging en de werkge vers voor volgende week vrij dag heeft uitgenodigd, lijkt al bij voorbaat mislukt. Die con- clussie kan worden getrokken uit de standpunten die FNV- voorzitter Kok en voorzitter Van Veen van de grootste werkgeversorganisatie, het VNO, gisteren hebben inge nomen. B trijfël Loonoverleg lijkt (Van onze redactie binnenland) het weer 28 0 i ii 22 0 0 18 bij voorbaat mislukt Hij wil niet nog eens een periode als loyalist doormaken en hij sluit dan ook niet uit dat een groep zich van de nieuwe CDA-fractie zal afsplitsen, wanneer na de verkiezingen blijkt dat de fractie een vol gens hen verkeerde koers gaat varen. DEN HAAG. De loyale en afwachten de houding tegenover het kabinet-Van Agt is de groep CDA-loyalisten in de Tweede Kamer niet goed bevallen. Vol gens ARP-voorzitter De Boer zijn de zoge noemde dissidenten te meegaand geweest. Bij de totstandkoming van het kabinet- Van Agt heeft een groep CDA-Kamerle- den niet ingestemd met het plotselinge samengaan met de WD. Zij kondigden aan het kabinet loyaal op zijn daden te beoordelen. Terugkijkend denkt De Boer dat dit loyalisme niet is geslaagd. ,.We hebben te veel geloof gehecht aan de mogelijkheid nee te zeggen tegen het kabinet en toch loyaal tegenover de fractie te blijven. De mensen hebben de subtiele gedachten gang niet begrepen. Het had ja of nee moeten zijn en niet iets er tussenin”, aldus De Boer. AMSTERDAM (ANP). De vereniging City Centrum Amsterdam ziet af van de organisatie van een feest op 10 en 11 oktober ter gelegenheid van de opening van het metrotraject Weesperplein-Cen- traal Station. Dit uit vrees, dat de feeste lijkheden door rellen zullen worden ver stoord, aldus woordvoerder De Lange van de vereniging, een overkoepelende orga nisatie van neringdoenden uit de Amster damse binnenstad. In het afgelopen weekeinde kreeg de Amsterdamse politie opdracht van burge meester Polak om een oogje dicht te doen bij het gekraakte pand De Groote Keyser, waar krakers en sympathisanten van kra kers blijkbaar wat kraampjes hadden in gericht waar, behalve de nodige voorlich ting neem ik aan, ook bier werd geschon ken. Dat mag dus eigenlijk niet. Illegaal zenden mag ook niet, maar ze doen het toch, die krakers vanuit De Groote Key ser. „La-nou-maar”, heeft burgemeester Polak gezegd, „er zijn ergere dingen op de wereld, als we gaan ingrijpen laaien de emoties weer zo hoog op dat er alleen maar ongelukken van kunnen komen. Kijk nou maar even de andere kant op, zolang...” Me secre ters 1 gen i kon ven zoud weg£ De ondernemers eisen bij monde van Van Veen dat het kabinet nog 2,7 miljard gulden meer bezuinigt dan het van plan is. Hij spreekt van een pakket harde voor waarden: lastenverlichting voor in de eer ste plaats het bedrijfsleven en daarnaast voor de werknemers, opvijzeling van de export en toename van de investeringen 20 16 31 27 28 18 25 20 27 21 26 26 28 18 16 16 16 16 17 18 16 17 16 15 28 27 17 26 17 17 21 22 21 10 16 10 10 15 12 9 10 13 18 14 12 18 0 0.2 0.2 0 i 0.2 0.1 0 0 0 0.1 4 0 0 1 o 0 1 0 0 0 7 0 2 0 0 0 0 0 Verscheidene cardiologen hebben de er varing dat er met hun patiënten wordt „gesold” omdat ze bijvoorbeeld op het laatste moment horen dat de operatie niet doorgaat, of omdat een hartcatherisatie - die de patiënt bij zijn eigen cardioloog al onderging - opnieuw wordt verricht. De cardiologen zien ook een gevaar in de De strippenkaart, die in drie uitvoerin gen wordt geleverd, komt in de plaats van de van oudsher bestaande yervoerbewij- zen en -tarieven van elk bedrijf afzonder lijk. Tegelijk wordt een sterabonnement ingevoerd, dat de diverse stads- en week abonnementen vervangt. Gelijktijdig met de invoering van het nieuwe kaartensysteem wordt een tariefs verhoging van kracht van 5,5 procent voor de trein en van 7 procent voor al het andere openbaar vervoer. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Onder het motto „Met de strippenkaart kom je overal’ wordt vanaf 1 oktober voor het hele land een nieuw vervoersbeleid ingevoerd voor stads- en streekbus, tram, metro en in het gebied van de vier grote steden bovendien in de trein. Van gespre go stri wet d geeft. De heidsi van h binne: wapei zo verand. ozo zzo windst. zzo nno verand. ono ono zzo nno n nnw windst. ono nno wzw n ono ozo ono windst. nw windst. nw nnw n wzw (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Ook de FNV en de daarbij aangesloten bonden zullen het komende jaar moeten bezuinigen. Be keken zal worden welke activiteiten van de FNV en de bonden op een lager pitje gezet moeten worden. Dit ver klaarde FNV-penningmeester A. de Vries. Binnenkort zal hij over de zorge lijke financiële situatie overleg gaan plegen met de penningmeesters van de bonden. De front de F bezet dwin bond confl raakt HA week gevet partij week Vol een c Chris partij van Unie op 5 didaE lijdt, het s BF berli West giste nen Of scha leide stak zich te n won spoc schc Dt niet prat, een en hedt 6 5 4 4 4 5 5 4 12 5 10 19 16 9 12 9 10 9 en tenslotte minder binnenlandse beste dingen. FNV-voorzitter Kok is het met Van Veen eens dat er meer geïnvesteerd moet worden. Kok meent verder dat er veel meer moet worden gedaan aan bevorde ring van werkgelegenheid en de FNV vindt dat in ieder geval de laagste inko mens hun koopkracht behouden. Met dit gegeven is gisteren in het psy chiatrisch centrum Bloemendaal in Den Haag een symposium van start gegaan over het voorkomen van alcoholisme. Tal van buitenlandse, vooral Amerikaanse, deskundigen geven lezingen over de hui dige stand van de wetenschap met betrek king tot de alcoholproblematiek. Voor ons land geldt, dat in het bijzonder grote problemen dreigen voor de groep van de zogenaamde sociale drinkers, men sen die zes tot acht glazen alcoholhouden de drank (en dan doet het er niet zo veel toe, om wat voor drank het gaat de grootte van het glas is doorgaans omge keerd evenredig aan het alcoholpercenta ge van de drank die erin zit) per dag consumeren. Volgens psychiater J. Borger, medisch directeur van het centrum verslavings zorg Zeestraat in Den Haag, krijgen vele van deze sociale drinkers klachten over zenuwstelsel, lever en hart. Borger schat ■ss De vereniging is niet van plan de ko mende tijd feestelijkheden in de hoofd stad te organiseren. Eerst moet er vol doende politie komen en moet de perma nente dreiging van rellen worden wegge nomen, aldus De Lange. Het aardige is immers, dat zij er op die manier een koninginnedag van maken, waarop ook altijd alles geoorloofd is waarvoor anders een vergunning nodig is. Die rechtsongelijkheid is daarbij alleen een theoretisch probleem, lijkt me, want ook op het punt van de kleine overtredin gen, waarvoor bekeuringen op hun plaats zijn, heerst er natuurlijk al jaren lang rechtsongelijkheid, net als op het punt van de grote overtredingen. Snelheidscon troles vinden altijd plaats op grote brede wegen, waar je gauw geneigd bent de 50 kilometer te overschrijden nadat je eerst een half uur vast hebt gezeten in de nauwe straten en grachten van de binnenstad, maar de levensgevaarlijke jakkeraars op die grachten en in die nauwe straatjes, worden nooit bekeurd omdat controle daar te lastig is. Dat is rechtsongelijkheid. Wie braaf bij een parkeermeter parkeert en dan te laat terugkomt, omdat zijn be spreking nu eenmaal langer duurde dan het uur of de twee uur die de parkeerme ter gedoogde, heeft veel eerder kans op een boete dan de man die zijn auto van half 9 ’s morgens tot 5 uur ’s middags met één wiel op het trottoirtje met gele band van een brug zet. Ook dat is rechtsonge lijkheid, en in beide genoemde voorbeel den gaat de grotere overtreder vrijuit, en blijft de kleinere overtreder aan de pan hangen. Ik bedoel maar: als door die ge weldloze, ludieke anti-actie van de Am sterdamse politie nu eens een paar gitaar spelende buitenlanders in dc Kalverstraat minder zijn opgepakt, dan heb ik er vrede mee. Ik weet wel, het is niet zoals het hoort, maar ik stel vooi dat burgemeester Polak in dit geval een oogje dicht'duet, en met zijn andere oogje even de andere kant op kijkt. Weer in binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis n windst. dat zeker de helft van deze groep vroeger of later lichamelijke klachten oploopt. Degenen die meer dan acht glazen per dag drinken, krijgen onherroepelijk klachten, aldus Borger. Hoeveel mensen er jaarlijks sterven als gevolg van overmatig alcoholgebruik, kan hij niet zeggen. Het is volgens hem evenwel zeker dat dit sterftecijfer dat van hart- en vaat ziekten is voorbijgestreefd. Staatssecretaris Veder-Smit van Volks gezondheid heeft inmiddels voor de radio gezegd, dat deze gegevens voor haar aan leiding zijn de consultatiebureaus voor alcoholisme te versterken. Op het sympo sium had de psycholoog W. M. Lange, hoofd van de afdeling verslaafden-zaken op het ministerie van Volksgezondheid, dit al bepleit. „De Zuidnederlandse cardiologen zijn met z’n allen honderd percent tevreden over de operatieresultaten van Van der Schaar. Dat mag men wel eens heel duide- liljk weten. In de hele wereld kun je geen hartcentrum vinden waarbij in de startpe- riode nul komma nul doden vallen bij de coronair-operaties (operaties aan hart aderen)”, aldus cardioloog Penn die erop wijst dat de patiënten van Zuidnederland se cardiologen nu naar andere hartcentra in ons land gaan of via luchtbruggen naar het buitenland vertrekken. Cardioloog H. J. Penn van het Sint Jansgasthuis in Weert heeft in een potige brief aan de Nederlandse Vereniging voor Cardiologen alle grieven en klachten op een rij gezet. De cardiologen vinden dat het alleen dan weer verantwoord is patiënten naar De Klokkenberg te sturen als er een vast chirurgisch team is, als er een permanente cardioloog in huis is en als het door be middelaar J. Greep geïnstalleerde toezichthoudend team is verdwenen. Voorzitter Jan Dutman van ABVA en KABO heeft vanochtend laten weten dat zijn vakorganisatie vasthoudt aan de handhaving van de koopkracht tot en met modaal. Bij de opening van het nieuwe bondsgebouw in Zoetermeer zei hij echter ook dat hij dat standpunt nog eens wil overwegen, wanneer blijkt dat dit doel alleen kan worden bereikt door de mid dengroepen „onevenredig hard” aan te pakken. In het kader van de bezuinigingen heeft de Rijkspolitie in Heythuysen een fietsenrek op de bus gemonteerd. Politie mensen rijden in het vervolg per bus naar hun wijk en zetten dan hun tocht op de fiets, die onder handbereik is, voort. Volgens De Vries zit de FNV nog net boven de rode streep. Als oorzaken hiervoor wijst hij aan een tendens tot ledenverlies, huiver voor de jaarlijkse contributieverhoging en de eerste voorboden van een beperking van de overheidssubsidies voor vakbonds- scholen en vormingscentra. Tot die niet-essentiële problemen zou ik de opdracht van burgemeester Polak wil; len rekenen om een oogje dicht te doen bij De Groote Keyser. Als die agenten dan, koffiedrinkend in het wachtlokaal (ik ben er eens in geweest, het ademde dezelfde sfeer die ik me van wachtlokalen in het leger herinnerde), met elkaar over zo’n burgemeesterlijk verzoek praten en iemand stelt dan voor om, zogenaamd vanwege de rechtsongelijkheid, ook el ders in de stad niet te bekeuren opdat ook de „kleine man" (zonder brandende voor- lamp, in het openbaar plassend tegen een parkeermeter, zonder vergunning gitaar spelend, of rijdend met zijn stadslichten in plaats van zijn dimlichten hoewel de duisternis al is ingetreden) kan profiteren van de gratieverlening door de burge meester, dan vind ik dat eigenlijk wel geestig. En typisch Amsterdams. AMSTERDAM (ANP). De directie van de tijdschriftengroep van het uitge versconcern VNU zal maandag haar defi nitieve standpunt bekendmaken over het eventuele voortbestaan van het weekblad Nieuwsnet. Dit heeft een woordvoerder van de redactie gistermiddag meegedeeld. Aanvankelijk zou de directie gisteren haar standpunt bekend maken. Na een gesprek met een delegatie van de redactie raad en de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft de directie echter tot maandag uitstel gevraagd. Dit uitstel wordt, volgens de woordvoerder, door de redactie van Nieuwsnet als positief ervaren. steeds wisselende chirurgische teams. „Dan opereert Pietje uit Rotterdan en dan weer Klaasje uit Utrecht”. Ze wijzen erop dat iedere chirurg zijn eigen methodes heeft, hetgeen aanleiding kan geven voor ongelukken op bijvoorbeeld de intensive care-afdeling. Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI. Rustig herfstweer, onderbroken door een korte periode met regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp, omstreeks 11 gr. Max. temp, omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal '40 procent. Wat betreft de stijging van de loonsom zijn werknemers en werkgevers het vol strekt oneens. Het VNO vindt dat terug dringen van de stijging van de loonsom van acht tot zes procent, zoals het kabinet wil, niet ver genoeg gaat, terwijl de vak bonden menen dat er bij een loonsomstij ging van acht procent nog wel mogelijkhe den zijn voor herverdeling van inkomens in die zin dat de laagstbetaalden er niet op achteruit gaan en de hoogste inkomens de zwaarste offers brengen. De ondernemers wijzen er met nadruk op, dat volgens hen de stijging van de lonen in feite wordt betaald uit de afschrijvingen van de be drijven, waardoor voor het bedrijfsleven onvoldoende overblijft voor vervangende investeringen. Over wat moet worden gedaan met de extra winsten uit aardgas zal volgende week tussen werkgevers en werknemers zeker grote onenigheid ontstaan. De werk geversorganisaties willen dat dat geld wordt gebruikt voor lastenverlichting voor het bedrijfsleven, terwijl de FNV juist wenst dat de extra aardgasopbrengst wordt gebruikt om meer werkgelegenheid te scheppen, met name in de bouwsector. Bovendien bepleit FNV-voorzitter Kok een verlaging van het rentepeil van de Nederlandsche Bank, wat tot meer inves teringen moet leiden. Alles bij elkaar komt het erop neer dat de FNV vrijwel alle door het kabinet voorgestelde bezuinigingsmaatregelen van de hand wijst. De federatie wil niets weten van een verlaging van de ambtena rensalarissen, niets van een verlaging met 2,5 procent van de jeugdlonen en niets van een verlaging van de salarissen in het onderwijs. Daarnaast acht de FNV het Onaan vaardbaar dat er wordt gesleuteld aan de prijscompensatie, terwijl anderzijds de werkgevers juist willen dat verhoging van huren en energieprijzen niet meer wordt vergoed via de prijscompensatie. De on dernemers vinden dat de vakbeweging maar de bereidheid moet tonen om over de prijscompensatie te praten, hoewel ze ook op het standpunt staan dat de mini mumlonen gelijk moeten blijven. Daarnaast pleiten de werkgevers voor het invoeren van een beperkt eigen risico in de ziektewet. Wel willen ze het uitke- ringspeil optrekken van tachtig naar ne gentig procent, maar anderzijds wensen ze de invoering van een wachtdag, dus van een ziektedag die niet wordt uitbe taald. In deze laatste voorstellen ziet de FNV echter geen heil. Wel vinden de vakorganisaties de kabi netsplannen ter beperking van de inko mens van specialisten een uitstekende zaak. Anderzijds verzet de FNV zich tegen een verhoging van het laagste BTW-tarief, omdat dat het tegendeel van nivellering van inkomens tot gevolg heeft. Ook de verhoging van de gemeentelijke tarieven is in de ogen van de federatie een slechte zaak. „Het toezicht van het ministerie van Binnenlandse Zaken op de gemeentelijke belastingen is zo lek als een mandje”, aldus de FNV. De werkgevers vinden dat er strengere richtlijnen moeten komen voor het begrip passende arbeid, een standpunt waar de vakbonden het weer niet mee eens zijn. Die vinden juist en ze hebben dat al eerder gezegd dat het begrip passende werkgever moet worden ingevoerd. Hij i nadat Ishaya de V daaror I wapen Strippenkaart en sterabonnement zijn niet geldig in de buurtbus en de KLM- bussen die vanuit een aantal steden naar I Schiphol rijden. 30 ZATERDAG 27 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.33 uur, onder 19.25 uur Maan op 21.27 uur, onder 11.11 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater uur en 18.35 uur Laagwater uur en 14.33 uur AMSTERDAM (ANP). De Amster damse hoofdofficier van justitie mr. A. N. Messqhaert heeft de rijksrecherche op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar mogelijke mishandeling van een aantal krakers door de Mobiele Eenheid tijdens de ontruiming op 3 juli van het pand De Vogelstruys tussen Singel en He rengracht in Amsterdam. Dit heeft de hoofdofficier gisteravond meegedeeld. De klagende krakers die bij de ontrui ming indertijd werden aangehouden, zei den al tijdens het proces voor de politie rechter op„beestachtige wijze” door de ME te zijn behandeld, De rechtzaak werd begin deze maand doorverwezen naar de meervoudige kamer, omdat politierechter Slagter het niet meer alleen af zei te kunnen, mede gezien de vraag of de ont ruiming al dan niet rechtmatig was, het geen als een rode draad door het hele proces loopt. Of het rijksrecherche-onder- zoek is afgelopen voordat de zaak voor de meervoudige kamer komt, kon Mes- schaert niet zeggen. Zo ongeveer moet althans zijn gedach tengang zijn geweest. De politie pikte dat niet, raakte in de knoop met het begrip rechtsongelijkheid en besloot om dan ook elders in Amsterdam niet tegen dergelijke kleine overtredingen op te treden. Ik vind dat wel geestig, moet ik toegeven, hoewel ik ook van de strenge leer ben dat leger en politie alleen maar mogen en moeten doen wat de over hen gestelde burgerlijke auto riteiten hun opdragen. Maar aan de ande re kant zie ik met genoegen af en toe een legerofficier of een politieman iets publie kelijk beweren, dat afwijkt van de norma le gedragscode van zijn collega’s. Ze zijn tegen de atoombewapening, of bepaalde politiemethoden, en bewijzen daarmee dat je ook in het uniform van het leger of de politie nog wel op je eigen wijze kunt nadenken. Bovendien tonen zij aan dat het leger en de polite niet per definitie hoeven te zijn samengesteld uit houwde gens met rechtse en onwrikbare opvattin gen over wat goed en kwaad is in de wereld. Als we van ze verlangen dat ze zich, in tijden van nood, niet op het ..Be- fehl ist Befehl!” beroepen maar ook hun eigen geweten laten meespreken, dan is de eerste stap daartoe in rustige tijden, dat zij zich ook afwijkend kunnen uitspreken over essentiële vraagstukken, en zelfs over niet-essentiële vraagstukken. mist mist mist mist mist mist mist mist 1. bew mist regen zw. bew. onbew. onbew. mist 1. bew. 1. bew. mist niet ontvangen h. bew. windst. mist w niet ontvangen onbew. geh. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. regen 1. bew. niet ontvangen mist ono 1. bew. windst. niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen mist zw. bew. niet ontvangen onbew. onbew. niet ontvangen h. bew. wzw

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2