Vergadering IMF zonder waarnemers Massale staking in Italiaanse metaal Mogelijk speciale wet van Fiat doelwit demonstraties Spiegel: artikel over Strauss gaat niet door Tijdens bijeenkomst in Luxemburg Bezetting Franse ambassade in Peru opgeheven Felle kritiek Spoorwegstaking West-Berlijn In München begin Elf doden bij aanslag op Filippijnen Generaal mag niet terug naar Zimbabwe Carter roept op tot beëindiging apartheid Sovjet-Unie op Poolse bonden ,1 I beëindigd proces oud-nazi ,,Rode Khmer heeft islamieten gedood” VRIJDAG 26 SEPTEMBER honderdduizenden tie ;id ach- dat grip ook ijke find ?wel r en loen uto- ade- een alie- •ma- zijri aide mee •r of :unt dat litie 7de- ttin- tig u ik WÜ; 1 bij dan, ben Ifde het zo’n en imd el- ook oor- een taar iten l de jren rge- wel 1980 2 ■ht y ml» (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken onderzoekt of in Nederland een speciale wet moet worden uitgevaardigd om het door de Verenigde Na ties tegen Zuid-Afrika afge kondigde wapenembargo na te leven. BINNEN- EN BUITENLAND Meer controle wapenembargo Zuid-Afrika plannen van het Fiat-concern om 24.000 werknemers te ontslaan. Boze metaalarbeiders ballen hun vuisten tijdens de demonstratie in Turijn tegen ontslagen bij Fiat Lomé-landen kritiseren ontwikkelingsbeleid EG -1 TURIJN (UPI, AP). In geheel Italië hebben gisteren ongeveer anderhalf miljoen arbeiders in de metaalindustrie acht uur gestaakt uit protest tegen Mevrouw Dave verklaarde dat de eerste secretaris van de ambassade met de bezet ters had gepraat om hen ervan te overtui gen dat Frankrijk niets voor de bezetters kon doen. Hun was de verzekering gege ven dat zij door de politie ongemoeid zouden worden gelaten als zij vrijwillig weggingen. Volgens Danois telde de islamitische gemeenschap in Cambodja vijf jaar gele den nog 700.000 personen. Andere bron nen spreken echter over een aantal van 400.000. Het is de eerste keer dat de islami tische Cambodjanen worden genoemd als het voornaamste doelwit van vervolgin gen tijdens het Rode Khmer-bewind. De Fiat-fabrieken in en rondom Turijn liggen al sinds 11 september stil als gevolg van wilde stakingen en vakbondsbijeen- komsten. De volgende grote stap die de vakbonden van plan zijn, is een algemene staking van vier uur op 2 oktober. voor zowel militaire als civiele doeleinden kunnen worden gebruikt onmogelijk te maken. Minister van der Klaauw zal nu nagaan of de in- en uitvoerwet nog aan de nieuwe situatie beantwoordt, of dat een nieuwe, speciale wet moet worden uitge vaardigd. Een ander probleem dat tijdens de ver gadering ter sprake zal komen, is het feit dat commerciële banken OPEC- gelden die op korte termijn worden uitgezet, op lange termijn uitlenen. Elk dreigement met het opeisen van die vooral Arabische tegoeden verstoort de toch al wankele orde in de financië le wereld die, der traditie getrouw, nog steeds door westelijke banken en fi- nancieringsinstituten wordt beheerst. (Van onze redacteur in Washington Henk Kolb) de rge- loen 'ser, kra- in- ich- ion- gaal het Cey- ster 3 de de leen len. op, de t ze .Be- hun s de dat ken :elfs i die ken, 1 is g is. leen vant din- aats lang aunt con- rede e 50 ■erst uwe tad. op tjes, role leid, eert be- dan me- op van met and age- ■eel- en pan ge- Xm- aar- raat ede het ster en :ant (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. Ongeveer een half mil joen islamitische inwoners van Cambodja hebben de dood gevonden tijdens het be wind van de Rode Khmer, dat van 1975 tot vorig jaar aan de macht was. i Dat schrijft een hoge functionaris van het VN-kinderfonds UNICEF. Volgens de functionaris, J. Danois, waren de islamie ten onder het regime van de Rode Khmer het voornaamste doelwit van anti-relei- gieuze vervolgingen. Minister De Koning meent dat de Arabi sche landen aan ontwikkelingslanden geld zouden moeten lenen tegen een derde van de geldende rentetarieven om toenemende honger, armoede en ziekten in te dammen. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De ambassa deur van Senegal bij de Europese Gemeenschap, Sy, heeft felle kritiek geuit op het ontwikkelingsbeleid van de negen lidstaten van de EG. Hij deed dit tijdens de bijeenkomst van de raadgevende vergadering van de „U spreekt over overleving van de ont wikkelingslanden, maar uw marktstruc tuur is zodanig dat alleen ruimte wordt geboden aan de olieproducerende lan den”, zo voegde hij eraan toe. De raadgevende vergadering van de overeenkomst van Lomé heeft een resolu tie aangenomen waarin wordt gevraagd om een boycot van Zuid-Afrika. In de resolutie zeggen de afgevaardigden dat de maatregelen die door het apartheidsregi- me werden getroffen naar aanleiding van het door de Verenigde Naties afgekondig- de verplichte wapenembargo zodanig zijn, dat de in Zuid-Afrika gevestigde bui tenlandse ondernemingen kunnen wor den betrokken bij het militaire program- de controlecommissie bestaat uit de lan den die thans in de raad zitting hebben, ligt het voor de hand dat de Veiligheids raad zal besluiten tot onder andere een nieuwe definering van het begrip „wa pens en aanverwant materiaal”. Doel hiervan is ook de uitvoer van goederen die Nigeria, dat in de Algemene Vergade ring het voorzitterschap van de speciale anti-apartheidscommissie bekleedt, heeft geen reden om er speciaal bij Nederland op aan te dringen het wapenembargo na te leven, aldus de minister. Minister Audu toonde zich zeer ingeno men met de uitspraak van Van der Klaauw in de VN-assemblee dat de effec tieve druk op Zuid-Afrika zoveel mogelijk moet worden opgevoerd, met de deelname van Nederland aan het overleg der Scan dinavische landen over een actieprogram ma tegen Zuid-Afrika en een hulppro gramma voor de Frontlijnstaten, en de pogingen die Nederland onderneemt om voor dit hulpprogramma een bijdrage van de Europese Gemeenschap te krijgen. Van de Westeuropese ministers die tot nu toe in de VN-assemblee hebben gespro ken, hebben minister Van der Klaauw en zijn Zweedse collega en vice-premier Ola Ullsten zich het duidelijkst uitgesproken voor het verhogen van de druk op Zuid- Afrika, zonder echter met zo veel woorden te pleiten voor een olieboycot. Ook al voordat de ministers van vrijwel alle andere EG landen in New York lieten blijken er geen behoefte aan te hebben om Zuid-Afrika onder druk te zetten, was duidelijk dat Nederland niet op steun van zijn Europese partners voor een olieboy cot behoefde te rekenen. De speciale commissie die de Veilig heidsraad heeft ingesteld om de naleving van het wapenembargo te controleren zal binnenkort formeel voorstellen het wapenembargo aan te scherpen. Omdat „Laten we openhartig zijn. De EG kan met vele tongen spreken. Enerzijds bent u het met ons eens, maar anderzijds, zoals bijvoorbeeld tijdens de bijeenkomst van de Verenigde Naties in New York over een ontwikkelingsbeleid voor de jaren tachtig bent u het onderling oneens. U vindt vor ming van studenten prachtig maar bent niet bereid studenten uit ontwikkelings landen op uw universiteiten toe te laten”, zo zei de ambassadeur. SALISBURY (UPI). Generaal Peter Walls, die onlangs is ontslagen als opper bevelhebber van het Zimbabwese leger, mag niet naar Zimbabwe terugkeren. Dit staat in een decreet van de Zimbabwese regering dat vandaag is gepubliceerd. Walls is op het ogenblik op vakantie in Europa. De (blanke) generaal heeft zich het on genoegen vap de regering-Moegabe op de hals gehaald door in een interview te zeggen dat een burgeroorlog tussen de guerrillagroeperingen in Zimbabwe een „reële mogelijkheid” is. Hij had ook ver klaard te hebben geprobeerd Engeland over te halen de „onafhankelijkheidsver- kiezingen”, die Moegabe de overwinning brachten, nietig te verklaren, omdat de kiezers geïntimideerd waren. Vanwege deze uitlatingen werd Walls onlangs als opperbevelhebber ontslagen. Hij was toen al, hangende zijn pensione ring, met groot verlof. HAMBURG (DPA). Het Westduitse weekblad Der Spiegel zal volgens de uit gever ëen aangekondigd artikel over de partij van Frans Josef Strauss komende week niet publiceren. Volgens een voorpublikatie ging het om een document, waaruit zou blijken dat de Christelijk-Sociale Unie (CSU), de Beierse partij van Strauss, van plan zou zijn zich van de grote Christen-Democratische Unie (CDU) los te maken, indien Strauss op 5 oktober als gemeenschappelijke kan didaat van SCU en CDU een nederlaag lijdt. De CSU had direct de echtheid van het stuk bestreden. ma van het Zuidafrikaanse regime. Deze westerse firma’s leveren aan Zuid-Afrika alle nodige aardolie, computers en gea vanceerde technologie. Daarom zal elke maatregel die niet de totale terugtrekking van alle westerse ondernemingen behelst geen enkel effect hebben”, aldus de reso lutie. Aan de raad van ministers van de EG vragen de afgevaardigden een nauwkeu rige documentatie te overleggen over de activiteiten van de multinationale onder nemingen. Tevens wil de raadgevende vergadering worden geïnformeerd over de maatregelen die de EG-ministerraad denkt te nemen om te voorkomen dat de door deze multinationals in strijd met de in de Verenigde Naties aangegane verbin tenissen worden voortgezet. De raadgevende vergadering van de overeenkomst van Lomé loopt vandaag ten einde. LIMA (AP). Acht ontslagen vakbondsactivisten hebben gisteren hun vreedzame bezetting van de Franse am bassade in de Peruaanse hoofdstad Lima opgeheven. „Er is een vreedzame oplos sing bereikt en zij zijn vanochtend vroeg vertrokken”, verklaarde persattaché An- ne-Marie Dave. „Ik heb hen nagekeken en ze zijn niet door de politie opgepakt.” De zes mannen en twee vrouwen van het front „van ontslagen arbeiders” hadden de Franse ambassade woensdagochtend bezet om een algemene amnestie af te dwingen voor ongeveer vijfduizend vak bondsactivisten die bij vroegere arbeids conflicten in Peru hun baan zijn kwijtge raakt. Een ander punt waarover de ministers zich zullen buigen (van Nederlandse kant komt zowel minister van finan ciën Van der Stee als zijn collega van ontwikkelingssamenwerking De Ko ning naar Washington) betreft het pro bleem dat vanwege de financiële nood in de ontwikkelingslanden steeds meer geld dat voor projekthulp wordt verstrekt, wordt gebruikt om begro tingstekorten (dat wil zeggen olie) te financieren, zodat die landen in feite geen stap vooruit kunnen doen binnen de omklemming van de olieprijzen. Van der Klaauw zei na afloop van het gesprek dat Nederland het wapenembar go strikt naleeft, en dat de in- en uitvoer wet de regering hiervoor de middelen geeft. MOSKOU (Reuter). Het Russische partijblad Prawda heeft gisteren een felle aanval gedaan op mensen die ijveren voor „zogeheten vrije vakbonden die onafhan kelijk zijn van het communisme en het algemeen belang van de werkende klas se”, daarmee kennelijk doelend op Polen. De krant haalde in dit verband een uit spraak van Lenin aan, waarin deze stelt dat „vakbonden in socialistische landen ’altijd onder leiding van de partij moeten staan”. De Russische pers heeft geen melding gemaakt van de concessie die de Poolse partijleiding heeft moeten doen om de golf van stakingen in het land te breken, namelijk de oprichting van onafhankelij ke vakbonden. Wel heeft het Kremlin dui delijk gemaakt ongelukkig te zijn met de situatie in Polen en heeft het gewaar schuwd voor de gevaren voor Polen van „anti-socialistische elementen” en van westerse inmenging. Het artikel in Prawda met zijn verwij zingen naar Lenin, bevestigt dat de Russi sche leiders deze vakbondskwestie als iets beschouwen waarbij de orthodoxe lijn gehandhaafd moet blijven, De Poolse re gering heeft intussen in Warschau voor het eerst sinds lange tijd weer overleg gevoerd met de rooms-katholieke kerk. Dit heeft de Poolse televisie medegedeeld. Op de eerste bijeenkomst is uitsluitend over de uitgangspunten voor toekomstige samenwerking gesproken, aldus de televi sie. Van regeringswege namen onder meer vice-premier Barcikowski en de mi nister van Godsdienstzaken Kuberski deel, namens de bisschippen onder meer kardinaal Macharski voor Krakau en bis schip Kaczmarek van Dantzig. De communistische partij en de met haar verbonden vakbonden grijpen de problemen bij Fiat aan om te proberen de zes maanden oude coalitieregering van de christen-democraat Cossiga ten val te brengen. Hij verklaarde dit gisteren in New York, nadat hij met zijn Nigeriaanse collega Ishaya Audu voornamelijk over het door de Veiligheidsraad afgekondigde, en daarom voor alle landen bindende, wapenembargo had gesproken. MÜNCHEN (DPA). In München is gisteren het proces begonnen tegen de voormalige SS-luitenant Kurt Christ- mann, die in de oorlogsjaren in het Zuid- russische Krasnodar bevel gegeven zou hebben 105 mensen, voornamelijk joden, te vermoorden. Zijn advocaten brachten bij het begin van het proces naar voren dat de 73-jarige beklaagde niet terecht kan staan omdat hij aan hartstoringen leidt. Christmann zit sinds november vorig jaar in voorlopige hechtenis. Christmann zegt van zijn onschuld overtuigd te zijn en er zelf het meeste belang bij te hebben dat de zaak uitge zócht wordt. De Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds zullen bij hun jaar vergadering, die volgende week in de Amerikaanse hoofdstad Washington begint, geen waarnemers toelaten. Dit betekent dat de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO voorlopig bui ten de deur wordt gezet, binnen het kader van een compromis dat ten doel heeft de besprekingen over de werel deconomie en de financiële situatie van de ontwikkelingslanden te ont doen van een politiek explosief gegeven. Niet alleen de PLO wordt zodoende ver wijderd, maar ook Zwitserland, dat geen lid is van beide organisaties maar wel dikwijls geld heeft geleend ter financiering van internationale pro jecten, kan nu formeel niet worden toegelaten. Al bestaat de mogelijkheid dat de Zwitsers nog wel aan commis- sieberaad kunnen deelnemen. De directeuren van de Wereldbank en het IMF (organisaties met elk meer dan 130 leden) wilden aanvankelijk de lijst van waarnemers beperken tot de landen die ook in Belgrado, waar vo rig jaar de bijeenkomst werd gehou den, aanwezig waren. De PLO was er toen niet bij. De voorzitter, Amir Ja mal, minister van financiën van Tan zania, besliste echter dat waarnemers dit jaar in het geheel niet van de partij konden zijn. De beslissing van Wereldbank en IMF kan ertoe leiden dat Arabische olielan den als bijvoorbeeld Saoedi-Arabië en Koeweit hun financiële steun aan de internationale financieringsorganisa- ties opzeggen. Een van de onderwer pen die tijdens de vergadering ter sprake zullen komen, is het ontwerpen van een systeem dat enerzijds de Ara bische landen een zekere garantie moet bieden tegen de waardevermin dering van hun enorme tegoeden door inflatie en anderzijds de westelijke geïndustrialiseerde wereld en de ont wikkelingslanden een stabiele, zij het geïndexeerde ohevoorziening moet ga randeren. De tot zo’n 350 miljard dollar opgelopen schuld van ontwikkelingslanden die olie importeren zonder zelf over grondstoffen te beschikken, zou voorzover het regeringsschuld betreft volgens een voorstel van de Neder landse minister De Koning (ontwikke lingssamenwerking) in tien jaar als bilaterale hulpverlening moeten wor den gelenigd door kwijtschelding. De ontwikkelingslanden hebben inmid dels een achterstand op hun betalings balans opgebouwd van 70 miljard dol lar ruim tweemaal zoveel als vier jaar geleden. De ontwikkelingslanden, zo zei De Koning recentelijk tijdens een symposium in Nederland, betalen de verhoging van de olieprijzen twee maal: eerst voor hun eigen olie-import en vervolgens voor de vanwege de •hogere oliekosten in prijs verhoogde produkten die zij invoeren. IMF en Wereldbank staan voor de conse quentie het Arabische oliegeld in hun financieringsprojekten voor de korte en lange termijn te betrekken. De Ara bische landen, met de Saoedi’s voorop, eisen daarvoor een politieke prijs, zo als meer westelijke steun voor de Pa lestijnse zaak. De VS, die altijd politie ke trektouwen hebben vastgeknoopt aan hun ontwikkelingshulp, kunnen daarmee moeilijk akkoord gaan, ver wikkeld als zij zijn in hun pogingen om op basis van de overeenkomst van Camp David de vrede tussen Israel en Egypte uit te bouwen tot een vreedza me politieke basis voor het gehele Midden-Oosten. MANILLA (AFP). Elf mensen werden gedood en 76 gewond toen maandagavond in Carmen in het zuiden van de Filippij nen twee granaten ontploften. Dit is giste ren uit militaire bron in Manilla verno men. Op het moment dat de granaten explodeerden, waren in deze stad, die 900 kilometer ten zuiden van Manilla ligt, car- navalsfestiviteiten in volle gang. WASHINGTON (Rquter). Presi dent Carter van de VS heeft gisteren opgeroepen tot het beëindigen van de apartheid in zuidelijk Afrika in de na bije toekomst. In een gesprek met twee Afrikaanse leiders, president Stevens van Sierra Leone en president Habya- rimana van Roeanda. en zwarte Ameri kaanse parlementsleden zei de Ameri kaanse president graag met beide groepen te willen samenwerken om „democratie en vrijheid voor het volk van Namibië” te bewerkstelligen en een einde te maken aan de apartheid in heel zuidelijk Afrika. De president noemde Zuid-Afrika niet met name, maar het was duidelijk dat zijn woorden gericht waren tegen het apartheidssysteem in dat land. Lovende woorden had Carter voor de nieuwe regering van Zimbabwe. „Deze is de democratie en de mensen rechten toegewijd”, aldus de president. overeenkomst van Lomé, waarbij landen uit Afrika, het Caribisch ge bied en de Stille Oceaan zijn aange sloten. In Turijn, waar de hoofdvestiging van Fiat is, hielden 70.000 arbeiders demon straties. In Napels namen 20.000 arbeiders aan de actie deel en in Palermo op Sicilië 2.000. In het Noorditaliaanse gewest Lombar- dije bleven als gevolg van een algemene staking alle openbare bureaus, de grote winkels en scholen vier uur dicht, terwijl het openbaar vervoer ook stil lag. De vakbonden, geleid door de metaalar beiders en onder aanvoering van de com munistische partijleider Berlinguer, age ren tegen de weigering vande Fiat-directie om een compromisvoorstel van de minis ter van Arbeid Foschi te aanvaarden. Volgens dit compromis zou Fiat afzien van massale ontslagen in ruil voor een pakket met o.a. vervroegde pensionering en het overplaatsen van ontslagen afbef-' ders binnen en buiten het conern, dat de grootste particuliere onderneming van Italië is. BERLIJN (UPI). Het stakende West- berlijnse personeel van de in Oost- en West-Berlijn werkende Stadtbahn heeft gisteren zijn acht dagen geleden begon nen staking beëindigd. Op een bijeenkomst van 200 van de naar schatting 600 stakers deden de stakings leiders een beroep op degenen die de staking steunden, ontslag te nemen en zich voor een werkloosheidsuitkering aan te melden. Als aan deze oproep gehoor wordt gegeven, verliest de Oostduitse spoorwegonderneming honderden ge schoolde krachten. De Oostduitsers die het stakingsrecht niet erkennen, hebben steeds geweigerd te praten over de eisen van de stakers voor een loonsverhoging van 150 per maand en verbeteringen in de werkomstandig heden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3