F Giro Blauw-actie tegen kerncentrale Dodewaard 1 Oppositie waakzaam beleid CRM over Centraal Onderwijsbureau: Katholieke grondslag respecteren Damiate Pers ft PROTEST DEKEN NEDERLANDSE ORDE: Brief Geertsema blijkt vals Weer onrust rond Luchtverkeer Amsterdam parlementsleden Indonesië wil aan veteranenziekte Rapport decentralisatie niet openbaar Bom in trein loopt iets terug politie opleiden in Nederland Opnieuw brand in Kinkerstraat Ziekenfondsgrens blijkt al vast te staan: 42.300 KNIL-soldij België hervat ANWB verscherpt autokeuringen Bejaarden niet overleden Stroomverbruik Gesprek Arafat met Israëlische professioneel” hoeft niet Umuider Courant 99 99 Nieuwe order F-16 duurder te zijn" I VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 V BINNEN- EN BUITENLAND 4 99 y caat in januari niet zal worden verhoogd. ASSEN (ANP). Het mi nisterie van Justitie heeft on langs besloten tot een aantal bezuinigingsmaatregelen, die rechtstreeks gevolgen zullen hebben voor de pro-deorechts- hulp. Een maatregel die in houd dat de toevoegingsver- goeding voor de pro-deo-advo- if Bezuiniging treft 1 pro-deo-advocaat (Van onze redactie binnenland) DIRECTIE: Mr H. C van der Mije 155,00 Via de andere maatregel wil het ministe rie een intensiever gebruik gaan maken van de mogelijkheid mensen die rechts hulp zoeken een eigen bijdrage in de kos ten te laten betalen. Dit bleek vanmorgen uit de rede van de deken van de Neder landse Orde van Advocaten, mr. H. J. L. Roelvink, tijdens de jaarvergadering in Assen. Volgens de heer Roelvink worden advo caten die voornamelijk pro-deozaken be handelen dóór deze maatregel zwaar ge troffen omdat zij vergeleken bij andersge- richte-praktijkhoudende collega’s toch al onderaan de inkomensladder staan. Bo vendien hebben deze advocaten te maken met stijgende kosten vanwege de inflatie, waardoor hun inkomen uit de pro-deo- praktijk in guldens uitgedrukt zelfs zal dalen. In zijn rede ging de deken in op de (Van onze kunstredactie) DEN.HAAG. Met „verscherpte waakzaamheid” zal de oppositie in de Tweede Kamer het decentralisatiebe leid van het ministerie van CRM blij ven volgen. Alle fracties gaven tijdens de vergade ring te kennen dat onenigheid op het De vlammen sloegen vannacht in de Kin kerstraat op de derde verdieping naar buiten De minister is overigens niet van plan om een intern bedoeld rapport van de centrale directie organisatie en efficiency van haar ministerie, dat juist de stand van zaken met betrekking tot het decentralisa tieproces behandelt, ter inzage te leggen. Het Kamerlid Meijer (PvdA) had daarom gevraagd. Volgens Gardeniers beoogt het Als aan de drie genoemde voorwaarden volgens het bureau niet voldaan wordt, dan gaat de voorkeur uit naar een interconfessionele school; een school waarin samen gewerkt wordt tussen het protestants-christelij^e en ka- Dat staat te lezen in „Waarnemingen voor de jaren tachtig”, een nota waarmee het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs zijn 60-jarig bestaan viert. Het Centraal Bureau is een instituut dat aan ongeveer 2000 katholieke schoolbesturen allerlei diensten verleent en beleidsadviezen geeft. Het heeft een nauwe binding met de Nederlandse Katholieke Schoolraad en is in de strikte zin dus niet onafhankelijk. Als aan één van deze drie voorwaarden niet wordt voldaan, dan is er geen sprake van katholiek onderwijs. Op een katholieke school moeten, volgens de perspec tievennota, bij voorkeur katholieke leerkrachten be noemd worden. Maar naarmate er op een katholieke school meer niet-katholieke leerlingen komen, kan het nodig zij ook niet-katholieke leerkrachten te benoemen. Voorwaarde is dan wel dat ook zij meerwerken aan het realiseren van de grondslagen van de school. tholieke onderwijs. In die gevallen waarin dat niet moge lijk is, kan het juister zijn te streven naar een openbare school. De naar schatting 150 basisgroepen van „Dodewaard gaat dicht” in het land willen de komende dagen via folders en kraam pjes de naar schatting 4,5 miljoen houders van een girorekening vragen om aan de „Dodewaard gaat dicht” wil op deze manier behalve het krijgen van steun van de girorekeninghouders de admini straties van de gemeentelijke gas- en elek triciteitsbedrijven ontwrichten. De actie voerders achten deze bedrijven medever antwoordelijk voor het draaiend houden van de kerncentrale in Dodewaard door hun verbondenheid met de Samenwer kende Elektriciteitproducerende Bedrij ven (SEP). actie mee te doen. De thuisbankiers zal worden gevraagd om de gas- en elektrici teitsrekeningen in twee delen te betalen. In eerste instantie moet de thuisbankier het rekeningbedrag minus één gulden overmaken. Kort daarop moet de reste rende gulden worden overgemaakt onder vermelding van „Stop kernenergie”. van i standpunt over (Van onze redactie binnenland) BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning BRUSSEL (AFP). De luchtverkeers leiders in Brussel die sinds gistermiddag in staking waren, hebben besloten hun actie voor 48 uur op te schorten. Dit heeft de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena vanmorgen bekendgemaakt. Gistermiddag kwam het luchtverkeer boven België volledig stil te liggen door de stakingsactie van de luchtverkeersleiders die betere werkomstandigheden eisten. De actie is na overleg met het ministerie van Verkeer opgeschort. 1 lam sep aan een mie 1 E gen dat de wei ach trol Ii me vne act hee Scl en Boi gin in Ka' er bn bei vo< dat pla Ta; Pie de pei 7 log eig Kn ehi als we hel dei Ni< na; vei .na; SC mc dri SC gie tw in in scl I gei scl Sc Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 I Minister Gardeniers (CRM), die gisteren de vaste CRM-commissie uit de Kamer opheldering verschafte over berichten in de pers dat haar departement ernstig ziek zou zijn, kon met name de PvdA niet geruststellen. Zij verzekerde de commis sie dat haar ministerie de decentralisatie ondanks onderlinge strubbelingen tussen ambtenaren doeltreffend kan aanpakken. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. Het elektriciteitsverbruik in Nederland is dit jaar tot nu toe met een half percent afgenomen in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Dit zei directeur ir. J. H. Bakker van de Samen werkende Elektriciteits Produktiebedrij- ven (SEP) gisteren in een vergadering van de raad van commissarissen van deze instantie. Het teruglopende verbruik is volgens Bakker te danken aan toenemende ener giebesparing. „De besparingsacties wer pen nu langzamerhand enig resultaat af’, zei hij. De nota stelt vervolgens dat de democratisering van de katholieke school geen middel mag zijn tot wijziging van de grondslag van de school. LEEUWARDEN. Garagebedrijven, die gebruikte auto’s met ANWB-keuring verkopen, krijgen met ingang van 1981 met verscherpte bepalingen te maken. Dat zei ANWB-directeur ir. R. C. Olland gisteren in Leeuwarden, waar hij een ver nieuwd techno-station van zijn organisa tie opende. Volgens Olland voeren lang niet alle garages de reparaties uit, die volgens ANWB-keuringsrapporten nodig zijn. ministerie de voortgang van de decentrali satie, waarbij bevoegdheden van het mi nisterie naar gemeenten en provincies worden overgeheveld, niet in de weg mag staan. Mevrouw Gardeniers zegde toe de Kamer regelmatig over de voortgang te rapporteren. Voor CDA en WD was die verzekering voldoende. „Kennelijk is er sprake geweest van een storm in een glas water”, zo zei mevrouw Kappeijne van de Coppello (WD). rapport intern een discussie los te maken over het reorganisatieproces en kan het daarom niet openbaar worden gemaakt. Wel is het naar haar mening „natuur lijk” dat er spanningen optreden bij de uitwerking van de decentralisatie. Het gaat immers om het afstoten van een deel van het werk waaraan de ambtenaren verknocht zijn geraakt. Kosto (PvdA) was er allerminst van overtuigd dat berichten over ruzies op het departement niets om het lijf hadden. Hij hekelde uitlatingen van Gardeniers in interviews, die zouden suggereren dat de problemen het gevolg zijn van de slech te verhouding tussen Topambtenaren op CRM en bewindslieden uit het kabinet Den Uyl. Kosto noemde dit „een politieke doodzonde”, omdat de betreffende ambte naren daarop geen openbaar commentaar mogen leveren. Gardeniers betreurde daarop haar uitlatingen en zei dat haar opmerkingen over vier directeuren-gene- raal op haar departement niet in de publi citeit hadden mogen komen. De minister handhaafde haar veroorde ling van degene die het Welzijnsweekblad het verslag van de stuurgroep die de de centralisatie begeleidt heeft toegespeeld. De indruk is daardoor gewekt dat CRM- ambtenaren als „kemphanen” tegenover elkaar staan, terwijl het intern overleg thans over andere zaken zou gaan. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Vier linkse Israëliërs, onder wie twee leden van het Israëlische parlement, hebben woensdag in Bulgarije een onderhoud gehad met de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, Jasser Arafat. Dit heeft een van hen, het commu nistische parlementslid Meir Wilner, giste ren bekendgemaakt. Het bekend worden van de ontmoeting heeft in Israel tot felle reacties geleid. Het is mogelijk dat de vier gerechtelijk ver volgd zullen worden, zo werd gisteravond in een uitzending van de Israëlische televi sie gezegd. De parlementsleden woonden in Sofia een vredescongres bij. Een van hen vertel de dat het een kort kennismakingsge sprek was. Er werden handen geschud en over en weer enige vragen gesteld. Ten slotte werd door beide partijen de hoop uitgesproken op een rechtvaardige vrede in het Midden-Oosten. NIJMEGEN De actiegroep„Dodewaard gaat dicht” wil alle houders van een girorekening betrekken bij een landelijk protest tegen deze kerncentrale dat vanaf 1 oktober onder de naam Giro-Blauwactie moet beginnen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ouders die hun kinderen vrijwillig aan een rooms-katholieke school toevertrouwen, moeten de grondslag van de school respecteren en instemmen met het schoolwerkplan, waarin die grondslag geconcreti seerd is. Van bestuursleden en onderwijzend personeel wordt daarnaast geëist dat ze de grondslag van de school daadwerkelijk uitvoeren, het schoolteam en het bestuur zijn daar collectief verantwoordelijk voor. Tenslotte is de katechese een onmisbaar element in de school. De struc tuur van de school en het onderwijs moeten het mogelijk maken katechese te blijven geven en niet te vluchten in zijwegen door bijvoorbeeld katechese te vervangen door maatschappijleer. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Koninklijke Lucht macht gelooft dat een volgende bestel ling voor F-16-vliegtuigen niet aanzien lijk duurder zal uitvallen dan die voor de 102 stuks die Nederland in 1975 heeft besteld in de Verenigde Staten. Dit heeft Luchtmachtwoordvoerder kolonel A. P. de Jongh gezegd. De volgende bestelling omvat 24 vlieg tuigen als eerste levering van de 111 die de luchtmacht nodig heeft ter vervan ging van de Northrop NF-5A Freedom Fighter in de tweede helft van de jaren ’80. Volgens De Jong kan produktie in Amerika goedkoper uitvallen, omdat daar de produktielijn in gebruik blijft, terwijl de lijn bij Fokker op zijn minst moet worden onderbroken wanneer in 1984 de huidige F-16-produktie voor Ne derland en Noorwegen zal zijn beëin digd. Daartegenover staat dat de pro- duktiekosten in Nederland en de Ver enigde Staten nagenoeg gelijk zijn. De inflatie in de Verenigde Staten is de laatste jaren namelijk zo gestegen dat het prijspeil op ongeveer hetzelfde ni veau is komen te liggen als in Nederland. 18.30-19 00 uur 11 30-12.30 uur (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. Staatssecretaris Haars van Justitie gaat bekijken of het mogelijk is Indonesische politiemannen in Neder land een opleiding te geven. Een verzoek hiertoe is gedaan door de chef van de Indonesische politie, generaal Awaloedin Jamin, met wie de staatssecretaris tijdens haar tweedaagse bezoek aan Jakarta be sprekingen heeft gevoerd. De bewindsvrouwe heeft in Indonesië afgesproken dat de wetgeving van beide landen over adoptie beter op elkaar zal worden afgestemd. Verder heeft een zich „Stichting macht en elite” noemende groepering in Amster dam de verantwoordelijkheid opgeëist voor de valse open brief, die dezer dagen namens de Gelderse commissaris der ko ningin, mr. W. J. Geertsema, is gestuurd naar de 500 Nederlanders, die beslissen over het gebruik van kernenergie in ons land. In die brief, voorzien van een nage maakte handtekening van Geertsema, wordt gevraagd om een kernenergie. berichtgeving over het misbruiken van overheidsgelden binnen het toevoegings- systeem, verhalen dat de pro-deopraktijk voor sommige advocaten een goudmijn zou zijn noemde hij sciènce-fiction. „Con crete klachten hebben de orde nog nooit bereikt”, aldus Roelvink. Het feit dat de kosten van door de overheid gefinancierde rechtsbijstand de afgelopen jaren aanzienlijk zijn gestegen, heeft volgens de deken te maken met de sterk toegenomen vraag naar rechtsbij stand. Verder maakte mr. Roelvink bekend dat de algemene raad van de Orde het mogelijk wil maken dat professioneel werkende juristen in dienst van organisa ties die niet op het maken van winst zijn gericht, zoals vakbonden en bureaus voor rechtshulp, tot de advocatuur kunnen toe treden. De bestaande situatie heeft de vorming van een „tweede balie” tot gevolg wat kan leiden tot de door de Orde sterk afgewezen scheiding tussen sociale en commerciële rechtshulp. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. In een pand in de Kinkerstraat in Amsterdam, waar in de afgelopen nacht vier mensen ernstig ge wond raakten bij een brand, is vanmor gen rond acht uur opnieuw brand uitge broken. Twee bewoners liepen daarbij een lichte shock op. De brandweer heeft het vuur geblust. Bij de brand van vannacht raakten de vier gewond, onder meer omdat zij in paniek uit het raam sprongen. Een van de gewonden, een 61-jarige Zweedse vrouw, is met derdegraadsverbrandingen naar het Brandwondencentrum in Beverwijk overgebracht. De andere drie, de 61-jarige Zweedse echtgenoot van de vrouw, hun dochter en schoonzoon, zijn in het Wilhel- minagasthuis opgenomen. Volgens de politie ontstond de brand, waarvan de oorzaak niet bekend is, op de derde etage. Deze verdieping, plus de vier de en de daarboven liggende zolder, brandden uit. Totaal woonden ongeveer tien mensen plus een hond in het pand. Zij wisten onder meer via balkons in veilig heid te komen. Het Zweedse echtpaar was bij de doch ter op visite toen de brand ontstond. Het vuur heeft aanzienlijke schade aange richt. Ook het naastliggende woonhuis liep veel waterschade op. DEN HAAG „Publikaties over aan vaarding van 7500 gulden is een grote leugen. Overgrote meerderheid KNIL slikt het niet!” Met deze tekst, afgedrukt op een lande lijk verspreid pamflet, heeft het bestuur van de vereniging Landelijke Actie Orga nisatie ex-KNIL-krijgsgevangenen (LAO) opnieuw aandacht gevraagd voor de nog steeds spelende problematiek rond de achterstallige soldij voor KNIL-militai- ren, die zij tegoed hebben over de periode dat zij in Japanse krijgsgevangenschap verkeerden. Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken heeft een uitkering van 7500 gulden ineens in het vooruitzicht gesteld. Diverse ex-KNIL-groeperingen gingen daarmee akkoord. De LAO is echter van mening, dat het overgrote deel van de betrokken oud-strijders de „fooi van Wiegel” niet accepteert. De LAO voerde onder haar ruim 4000 leden een enquête uit. Daaruit blijkt, dat de meeste leden tegen het voorstel-Wiegel zijn. Maar liefst 92,4 procent van de onder vraagden wil blijven doorvechten voor de steeds geëiste uitkering van 16.000 gulden belastingvrij aan alle rechthebbenden. (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. Een brief waarin staatssecretaris Veder-Smit (Volksge zondheid) de ziekenfondsraad meedeelt, dat ze van plan is om de inkomensgrens van de verplichte ziekenfondsverzekering volgend jaar vast te stellen op 42.300 gul den, heeft gisteren in de raad met name van de kant van de vakbeweging en de ziekenfondsen verbaasde reacties opgele verd. Op dat moment moest de raad na melijk op verzoek van de staatssecreta ris nog een advies over de loongrens vaststellen. Het belangrijkste punt daarbij was, of de inkomensgrens waaronder werkne mers verplicht verzekerd zijn en dus premie moeten betalen aan de hand van het gebruikelijke loonindexcijfer moet worden bijgesteld, of dat ze in 1981 voor het eerst moet worden aangepast op basis van een „geschoonde” index waarin bepaalde onderdelen van de loonontwik keling niet meer meetellen. Terwijl de leden van de Ziekenfonds raad het nog oneens waren over de vraag voor welk systeem moest worden gekozen bleek de staatssecretaris al een grens te hebben vastgesteld op basis van een „ge schoonde” index. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. De zeven overleden pa tiënten van het Enschedese verpleeghuis ’t Kleijne Vaert zijn niet het slachtoffer geworden van de zogenoemde veteranen ziekte. Tot die conclusie is de Leidse inter nist Meenhorst gekomen, die in Neder land geldt als een kenner van de gevrees de bacterie-aandoening. Meenhorst was gisteren de hele dag in Enschede op bezoek, waar hij inzage heeft gehad in de obductierapporten van de gestorven bejaarden. Waaraan de zeven bejaarden nu écht zijn overleden, is nog niet bekend. De uitslagen van de laboratoriumkweken worden pas volgende week verwacht. Voorlopig wordt aangenomen dat hun overlijden werd veroorzaakt door een combinatie van factoren. De arts van het verpleegtehuis, dr. Lens- sen: „De meeste mensen die hier liggen, zijn ernstig ziek. Het optreden van een bacteriologische infectie, die op verschil lende plaatsen kan toeslaan, kan voor deze patiënten een dodelijke afloop hebben". (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE De brandbom, die woens dagavond in de sneltrein Vlissingen-Zwol- le werd aangetroffen, was zo professio neel in elkaar gezet, dat deze het bewuste treinstel in lichterlaaie had kunnen zetten. De Zwolse politie en de Spoorwegrecher- che, die dit gisteren bekend maakten heb ben nog geen aanknopingspunten wie ver antwoordelijk is voor de bom en wat de motieven waren. Volgens de Spoorwegre- cherche is in Nederland nog nooit een bom in een trein aangebracht. Bij een plaatselijke krant in Zwolle werd gisteren een brief afgeleverd van een Zwolse actiegroep, Revolt 78, die ageert tegen het feit dat Zwolle veel geld uitgeeft voor de viering van zijn 750-jarig bestaan. In de brief stond dat aan de brandbom een tijdmechanisme zat. „Ac ties lukken en acties mislukken. 750 jaar en de verspilling gaat door, maar we blij ven ageren”, aldus de brief. De politie heeft nog geen zekerheid of deze groep inderdaad verantwoordelijk is voor het plaatsen van de brandbom. Amsterdamse gas- en elektriciteitsver- bruikers nemen in de landelijke actie een aparte plaats in. Het Amsterdamse bedrijf is een van de laatste gas- en elektriciteits bedrijven in Nederland, die qua status gelijk zijn aan een provinciale elektrici teitsmaatschappij. Daardoor is het moge lijk dat het Amsterdamse bedrijf aande len heeft in de kerncentrale Dodewaard: 10 procent van de aandelen is in handen van de gemeente Amsterdam. BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0.80 i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4