Hulpverlening via vluchtstroken belemmerd Raad akkoord met renovatie woningen in zeeliedenbuurt bij ontwikkelingswerk nodig’ uitgevaren vissersschepen y kort ijmondnteuws burgerlijke stand I langs sluizen en havens „Zakelijker opstelling kerk •B Presentatie van z Onderscheiding bij afscheid Orgelconcerten in Engelmunduskerk z bouwplannen Fidelisstichting 1 i 1980 VRIJDAG 26 SEPTEMBER I HUURVERHOGING PAS NA OPLEVERING MINISTER DE KONING IN SANTPOORT: I VELSEN i F JlwBn! éi IJMOND 1 ARIE VAN DER VEER le v' Uren vertraging door botsingen Rijksweg 9 in dichte mist op (Van één onzer verslaggevers) (Vervolg van voorpagina) van- 1 id) Minister J. de Koning op de de druk bezochte bi)eenkomst in De Hoeksteen in Santpoort II )0 ze in in De eerste kettingbotsing werd vanmor gen om 6.10 uur gemeld. Kennelijk door dat de automobilisten door de ravage op de westelijke rijbaan van de Rijksweg werden afgeleid raakte omstreeks half acht weer een aantal personenwagens be trokken bij een tweede kettingbotsing. Bij De Hollandia is niet ontkomen aan een verlenging maar vergeleken met andere haringschepen is het een echte logger ge bleven zonder moderne opbouw en is zelfs verstoken geweest van een bak. SANTPOORT. „De kerken moeten zich wat zakelijker, wat wereldlijker op stellen bij het ontwikkelingsvraagstuk. Ze zouden zich niet alleen bezig moeten houden met „incidentele” humanitaire hulp, zoals collecteren na een ramp, maar zouden ook wat meer aandacht moeten hebben voor de algehele industriële ont wikkeling in derde-wereldlanden.” In zijn algemene inleiding maakte De Koning duidelijk dat de Nederlandse poli tiek erop gericht is om in de wereldecono mie kleine correcties aan te brengen, die profijtelijk zijn voor de arme landen. „On ze huidige economie functioneert niet. Het is een systeem dat de armen armer en de rijken steeds rijker maakt.” Als een van morgen dat bij een verkeerscontrole op de westelijke rijbaan van Rijksweg 9, rich ting tunnel, 196 automobilisten werden geverbaliseerd voor het rijden met onvol doende verlichting in de dichte mist. Door het verkeer dat de file op Rijksweg 9 mijdde raakte de wegen in Uitgeest, Heemskerk en Beverwijk enkele uren ver stopt. KW.145, KW. 185, KW. 194, KW.221, Grote aandacht schonk De Koning aan de gevolgen die een industrialisering van de ontwikkelingslanden voor de westerse wereld kunnen hebben. „Dat betekent dat onze markt overspeeld wordt met goedko pe produkten en dat er hier mensen werk eloos worden,” zo zei De Koning. Hij voeg de eraan toe dat dat echter een onvermij delijke ontwikkeling is en dat er in de toekomst inderdaad offers gevraagd zul len worden van het westen. „De druk op ons wordt in de toekomst groter. Vraag is alleen of wij bereid zijn een stap terug te doen ten gunste van de ontwikkelingslan den,” aldus De Koning. de mogelijke correcties noemde De Ko ning het beter toegankelijk maken van de kapitaalmarkt voor ontwikkelingslanden. Overigens is het niet de gemeente die de huur int, maar de betrokken woning bouwvereniging. In het gemeenteblad was echter per abuis melding gemaakt van het al tijdens de verbouwing doorvoeren van de verhoging. Volgens Bijl een onzorgvul dige formulering die dan ook terstond geschrapt werd. De R.K. Vereniging Woningbouwvereni- VELSEN. De Fidelisstichting pre senteert op dinsdag 30 september tij dens een informatiebijeenkomst in de Paterskerk aan de Willemsbeekweg de bouwplannen voor het terrein aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost. Het plan voorziet - na afbraak van de Sint Laurentiuskerk - in de bouw van een kerkcentrum, een aantal kantoor gebouwen en praktijkruimten, zes aan gepaste invalidenwoningen en 70 wo ningen voor een- en tweepersoonshuis houdens. Behalve vertegenwoordigers van de Fidelisstichting en de Laurentiusparo- Een 17-jarig meisje uit IJmuiden is gis termiddag tijdens het winkelen in de Haarlemse binnenstad gedupeerd door een zakkenroller. Die nam haar porte- monnaie met 180 mee. Een 23-jarige Haarlemse is op dezelfde manier haar portemonnaie met 265 kwijtgeraakt. Dit gebeurde in een winkel aan de Gedempte Oude Gracht. in :eft de cht De een ;ht. lun ?en 1 er en rijf ts- :us ici- ge- de- rd: len ?n or ?r- ij- 10 15 10 '0 )0 10 ms- ;en, sen hil- oor >op pa- uis fer sn- er- er- es- :ht er- ist en co- ird .en >ns ge na, ^er :al ?i- n. er sn ;e- er chie woont wethouder K. W. Bijl, ver gezeld van enkele ambtenaren en de architect de bijeenkomst bij. Er is nog geen bestemmingsplan voor dit gebied. Binnenkort wordt een ontwerp hiervan ter vaststelling aan de gemeenteraad aangeboden. De Sirenes. - Niet zozeer vocalistische kwaliteiten alswel dictie en overtuigende voordracht gelden als sterke kant van het feministische vrouwenkoor De Sirenes, in 1978 ontstaan uit het Vrouwencafé Vel- sen. De veertien leden tellende zanggroep treedt op 2 oktober op in de vaste ruimte van het vrouwencafé in gebouw De Brul boei. Aanvang acht uur ’s avonds. ging heeft in totaal 247 huizen onder haar hoede die nodig opgeknapt moeten wor den. De renovatie omvat vier fases en de raad zette donderdagavond het licht op groen voor de eerste fase. Namens D’66 merkte mevrouw C. Maes-Janssens op zeer tevreden over de renovatieplannen te zijn, temeer daar deze in nauw overleg met de bewoners tot stand gekomen zijn. Ook van de zijde van de PvdA werd bij monde van de heer C. Kranendonk waar dering uitgesproken over de gevolgde pro cedure. Met het project is gedurende de eerste fase een bedrag van 3.370.000 gulden gemoeid. De gemeente schiet de woningbouwvereniging nu een deel van dat bedrag (3.346.000 gulden) voor. Het Rijk moet dit voorschot in een later stadi um op zijn beurt weer aan Velsen ver goeden. IJMUIDEN. Toekenning van de ko ninklijke onderscheiding Ridder in de Or de van Oranje-Nassau vormt voor de IJ- muidenaar W. Groeneveld de bekroning van een 46-jarige loopbaan bij het Staats- vissershavenbedrijf. Tijdens een woens dag gehouden receptie bij gelegenheid van zijn afscheid op 1 oktober kreeg hij de versierselen behorend bij de onderschei ding opgespeld door directeur J. P. Ree- hoorn van het Staatsvissershavenbedrijf. van de Volksuniversiteit Velsen gaat op 2 oktober in het gebouw „De Beurs” (Plein 1945) van start een cursus „Beroepen oriëntatie voor vrouwen”. Vijf middagen (14.00-16.00 uur) moeten hiervoor worden vrijgehouden. Bij de voorbereiding was de Stichting voor School- en Beroepskeu ze te Velsen nauw betrokken. Een tweede cursus van gelijke strekking begint vol gend jaar februari. Allerleigroep. - De zogenoemde Aller- leigroep (voor de leeftijdscategorie 55 jaar en ouder) van De Brulboei start op 1 oktober het seizoen 1980-1981 met verto ning van de film „Een opstandige oude dame” in Huize Breezicht. Aanvang twee uur ’s middags. Schipper M. Meyvogel ging er mede ter haringvisserij en daarna heeft het schip gevaren onder de schippers C. Remmel- zwaal, Adr. van Beelen en Nic. van Beelen maar toén waren de zestiger jaren aange vangen en zat er niet veel toekomst meer in de haringnetvisserij. Het jaar 1960 was voor het laatst dat de Hollandia KW. 18 aan het haringseizoen deelnam. Na op 22 november 1960 van IJmuiden te zijn ver trokken kwam de logger op 2 december binnen met behouden teelt. Diezelfde dag vertrok het schip naar Katwijk. VELSEN. Tijdens de Jaarmarkt in Oud-Velsen op 27 september vinden een vijftal orgelbespelingen plaats op het ver maarde Flentrop-orgel in de Engelmun duskerk. Jos van der Kooy, winnaar van het internationale orgelimprovisatieeon- cours, concerteert van elf uur tot half twaalf en van twaalf uur tot half een. Hij vertolkt werken van onder andere Bach, Alcock en Mozart. Ook improviseert hij op Hollandse volksliedjes. Bram Kuperus speelt van twee uur tot half drie composi ties van onder andere Kellner, Dandrieu en Lefébure-Wély. Drs. R. S. Brink brengt daarna zeven koraalbewerkingen van J. S. Bach ten gehore. Joop Huizinga, orga nist van de Engelmunduskerk, besluit de serie concerten om vier uur met werken van Nederlandse componisten, als Swee- linck, Van Noordt, Pool en Jacob Bijster. Zaterdag 30 augustus - Hektrawler An nie Hillina KW. 170. Donderdag 11 september - Hektrawler Voorwaarts VL.142. Vrijdag 12 september - Hektrawler Arie Ouwehand KW. 122. Maandag 15 september - Hektrawler Egmond IJM.36. Dinsdag 16 september - MK. Michael Bianca IJM.24. Woensdag 17 september - Hektrawler Hendrika Johanna KW .81. Maandag 22 september Hektrawler Zeehaan IJM.57, Johanna KW.39, Schout Velthuys KW49, Onderneming I SCH.90, Onderneming II SCH.108, Cornells Vro lijk Fzn SCH.171, MT. Protinus IJM.154, Meyert Menno IJM.209, Ora et Labora KW.51, Marry Martin KW 149, Soli Deo Gloria KW.152, ML. Michiel KW.167, MK. Walvis 1JM.1, Carlfi Albertine IJM.2, Mari- VELSEN. De R.K. Vereniging Wo ningbouwvereniging mag van de Velsen- se gemeenteraad beginnen met de reno vatie van 49 woningen in de zogeheten zeeheldenbuurt. Onder druk van D’66 en de PvdA zegde wethouder Bijl toe dat de huurverhoging die het gevolg is van de verbetering van de huizen pas een jaar na de oplevering doorberekend zal worden. In het jaar 1916 werden er heel wat nieuwe haringloggers aan de vloot toege voegd en wat dat betreft is IJmuiden niet achtergebleven. Onder directie van de heer W. F. Breitenstein werd in dat jaar de Scheepsexploitatie Mij. Velsen opgericht en bij de Scheepswerf van de Wed. J. Boot, later De Dageraad te Woubrugge ging een zeillogger op stapel, welke in 1916 in de vaart is gekomen onder de naam Katrina IJM. 87 en D. van den Oever werd er schipper op. Het schip was groot 111 bruto ton en had een lengte van 25.35 m. Na de jonge jaren te IJmuiden te heb ben doorgebracht ging de Katrina in 1922 voor het eerst van eigenaar veranderen en dat zou daarna nog een aantal malen plaats hebben. Nieuwe eigenaar werd S. Taal en de naam veranderse in Michiel en Piet SCH. 17 en van Scheveningen uit ging de logger ter haringvisserij onder schip per Alb. Dijkhuizen. Twee jaar later besloot reder Taal de logger van de hand te doen en deze ging in eigendom over aan de Reederij v/h P. Knoester Junior en onder schipper Mi- ehiel van der Harst ging het schip naar zee als Clasina SCH. 17. Vier jaar later werd wederom van eigenaar veranderd al bleef het vaartuig voor Scheveningen behou den. Het was in 1928 toen reder J. J. de Niet de Clasina overnam en het schip de naam Energie II SCH. 17 gaf als plaats vervanger van de houten zeillogger van de naam onder het Jetterteken en nummer SCH. 39. Reder De Niet had toen al één motorlogger, de Excelsior SCH. 310 en drie zeilloggers, de Josina Petro nella SCH. 145, De Vrede SCH. 289 en de Ener gie SCH. 378. De Energie II werd de tweede motorlogger van de rederij, want in 1928 werd er een 80 pk Hollandia motor in geplaatst en Gerrit Pronk werd er schipper op. De Energie II sch. 17 verliet Schevenin gen in 1934 en werd toen te Katwijk inge schreven en toegevoegd aan de groep Schippers-Eigenaren. De nieuwe eigenaar Woorden van die strekking sprak gister avond minister J. de Koning van Ontwik kelingssamenwerking in De Hoeksteen in Santpoort op een cursusbijeenkomst van de plaatselijke kerken. De bijeenkomst ging over Honger in de Wereld en was de eerste in een serie van drie over Vrede en Gerechtigheid. Minister De Koning was gisteravond uitgenodigd als gastspreker. richting ernstige vertraging. Tijdens het spitsuur ontstond een file van 18 kilome ter op Rijksweg 9 richting Alkmaar, waar later op de morgen op de oostelijke rij baan de derde kettingbotsing plaatsvond. Hierbij was slechts sprake van materiële schade. De oorzaak en precieze toedracht zijn nog onbekend. De Heemskerkse politie meldde was Schipper D. van der Plas Cz. en vanaf die tijd heette de logger Vier Gebroeders KW. 18. Het is de KW. 18 gebleven, maar wel van eigenaar veranderd toen de Gebr. den Dulk’s Handelmij. besloot tot aan koop en dat was in 1940, toen de naam werd gewijzigd in Hollandia KW. 18. In mei 1941 kon de Hollandia van IJmuiden uit aan de trawlervisserij gaan deelnemen onder schipper Willem van Beelen en in feburari 1943 werd het schip met een gasgenerator uitgerust. In januari moest evenwel op bevel van de bezetter de visse rij van IJmuiden uit worden beëindigd en het vaartuig heeft in alle rust het einde van de oorlog afgewacht. In 1947 werd de Hollandia motor vervangen door een Brons van 100 pk en de stuurhut ver plaatst en twee jaar later ontkwam de Hollandia niet aan een verlenging en dat was met ruim 6 meter waardoor de bruto inhoud steef tot 140 ton. Met een lengte van 31,64 m„ breedte van 6,-64 m en een holte van 2.71 m kon het schip wedijveren met de andere haringloggers. Tevens kreeg de logger een nieuwe stuurhut en een kort dekhuis. Hij hield eerst een inleiding, waarin hij op heldere wijze de ontwikkelingsproblema tiek en de posite van Nederland daarin uiteenzette. Daarna beantwoordde hij vragen van het publiek. De Konings ver zoek aan de kerk voor een wat bredere kijk op de ontwikkelingsproblemen, was in feite een antwoord op de vraag van de voorzitter wat de kerken konden doen aan verbetering van de hulp. De onderscheidene bekleedt bij dit bedrijf de functie van directiesecretaris/perso- neelsfunctionaris. De gouden medaille van de Orde van Oranje-Nassau was hem eerder bij zijn 40-jang ambtsjubileum al toegekend. GEBOORTEN: A. P. J de Vries de Bot. z., IJmuiden, B. M. A. van Leen - de Ruiter, d„ Velsen-Zuid; S. Sakar - Yildiz, z, IJmui den; K. C. Kok - Zuurbier, d., IJmuiden; N. E. Ham - Blinkhof, z., IJmuiden; L. E. Barelds - Voorberg, z., IJmuiden; C. A. Korf - Schol, z„ IJmuiden. ONDERTROUWD: T. Griep, Spijkenis- se, en I. de Vries, Velsen-Zuid; J. A. Prins, en M. C. van Oers, Santpoort; W. J. van der Zwet Slotenmaker, en E. B. van Don- selaar, IJmuiden; R. Blok, Alkmaar, en Y. E. M. Metselaar, Velsen-Noord; A. W.; Tromp, Santpoort, en A. G. Balm, Haarlem. HUWELIJKEN: W. C. Dijkstra - R. Hüb- scher, Amsterdam; P. H. de Vries - J. Scheffer, Velsen-Zuid; H. van Voorbergen - M. van Leeuwen, IJmuiden; J. C. Jansen - S. C. M. Scheenaard, IJmuiden; J. J. van Duuren - E. A. M. Koning, Driehuis; R. S. Leijen - S. Pattinasarany, IJmuiden; T. J. Otto - A. C. Leijen, IJmuiden; J. P. M. Diemeer - E. M. N. Hamers, IJmuiden; G J. Paardekam - A. M. J. Van Excel, IJmui den; H. J. Van Loenen - W. Broek, Amster dam; M. A. Ouwehand - T. van Alfen, Velsen-Noord. OVERLEDEN: J. Winter, 78 jr. geb. 11 aug ’02, Bloemendaal; J. D. van Dijk, 57 jr. echtgenote van: P. Vinkenoog, Santpoort; B. Strijker, 70 nr, weduwe van: G. E. Weijman, Utrecht; G. J. Van der Aar, 70 jr. geb. 6 aug 10, echtgenoot van: P. H. J. Giele,IJmuiden; E. H. Kneppel, 78 jr. we duwe van: A. F. van den Boogaard, IJmui den; L. van Duijvenbode, 47 jr, echtgenoot van: C. van der Werff, IJmuiden. Beelden van de beschadigde auto's, die bij de kettingbotsingen betrokken waren de hulpverlening werd de gemeentepolitie van Velsen geassisteerd door de brand weer die met drie wagens uitrukte. De hulpverlening werd ernstig belemmerd doordat automobilisten die in de dichte mist in paniek raakten zich met hun voer tuig op de vluchtstroken in veiligheid wil den stejlen. Vanaf half acht tot half tien vanmorgen ondervond het verkeer vanuit noordelijke Valk Lydia Jacob Marco WR.32, Johanna Cornelia WR.57, Leen- dert Jan SCH.256. Ruilbeurs. - De afdeling Kennemer- land van De Verzamelaar houdt zondag 23 september in het Alleenstaandencentrum aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord een ruilbeurs. De beurs is geopend van ’s middags twaalf tot vijf uur. Beroepenoriëntatie. - Onder auspiciën Dinsdag 23 september - Hektrawler Frank Vrolijk Czn SCH.81, MK. Marina IJM.3, Stormvogel IJM.9, Gertjan Pieter IJM. 14, Eben Haezer IJM. 18, Pieter IJM. 19, Zeearend IJM.25, Davina IJM.27, Pieter Gijsbertha KW. 175. na IJM.3, Stormvogel IJM.9, Poolster IJM.il, Gertjan Pieter IJM. 14, Eben Hae zer IJM. 18, Pieter IJM. 19, Zeearend IJM.25, Davina IJM.27, Maarten Cornelia IJM.44, Wiron VII IJM.207, Alida KW.22, Willem Adriana KW.25, Ada KW.29, Rose marie KW.34, Clasina Jacoba KW.77, Peli kaan KW.88, Wilma KW. 113, Marry Jaco ba KW.117, Maartje Jacoba KW.137, Tiny Wilhelmina KW.173, Hans KW.189, Anna Agatha KW.214. Arie Jacob Senior KW.226,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5