Provincie wil winkelgewoonten inventariseren Strafklacht tegen Van Gelder bereid tot gesprek over Amsterdam wegens krantenpapiermachine gifstort in Noord Boeing blijft in de markt voor de F 29 Hoogovens BMBERDY: Protest tegen Cijfernota voer rondvluchten voor statistici van helicopters 7 MANTEL siegers Haarlem TaiERÏbS p w. ECHTE 1 PETIT LAPIN IB BONT- BONTWAARJE TEGEN ZEGT! 3 I 1^1 ■rl i kw 9 VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 PROVINCIE MOTOREN REVISIE KENNEMERLAND b.v. ZUIGERVEREN-KLEPPEN LAGERSCHALEN- PAKKINGEN ETC. 1 p 1 Kantooragenda s en plansystemen - (Van onze IJmond-redactie) VELSEN. De sluiting van de krantenpapiermachine 21 in Velsen is voor de Raad van Bestuur van Van Gelder geen vaststaande zaak meer. Tijdens overleg met de vakbonden dat donderdag in Amster dam gevoerd werd, bleek dat de Van Gelder-top bereid is er alles aan te doen de machine te behouden. Er zal dan ook afgezien worden van het o ver he velen van een deel van het produktiepakket van Velsen naar de nieuwe fabriek in Renkum. De Raad van Bestuur deed verder de toezegging dat de pm 21 in ieder geval tot december 1981 in bedrijf blijft. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ruim driedui zend inwoners van de Haarlemse agglomeratie en de IJmond zul len in oktober en november door het NIPO worden ondervraagd over hun koopgewoonten. De en quêteurs en enquêtrices van het NIPO gaan op pad in opdracht van de provincie Noord-Holland, het Gewest Kennemerland, de Haarlemse Kamer van Koophan del en de gemeenten in het ge bied. De consumenten-enquête maakt deel uit van een groot on derzoek naar de winkel-situatie in de Haarlemse agglomeratie en de IJmond. In dit onderzoek past ook een inventarisatie van de winkels in dit gebied, die zal wor den uitgevoerd door medewer kers van de Haarlemse Kamer van Koophandel. F i r i ROTTERDAM AMSTERDAM - Enquête voor koopgedrag Bij de consumenten-enquête zullen to- en (ADVERTENTIE) S-., ■X NU195, (ADVERTENTIES) 'i Het laatste ontwerp van de Fokker F 29 waarvoor de voorste en achterste rompdelen wellicht door de Amerikaanse boeing fabriek zullen worden gebouwd. nota kunnen van verschillende be de opstelling van Direct na het gesprek in Amsterdam reisde Wil Wemmers donderdag af naar Velsen-Noord om daar in een besloten vergadering met zijn (kader)leden overleg te plegen. De stemming in de zaal om schrijft de FNV-bestuurder als „enigszins wantrouwend”. Volgens hem hebben veel Van Gelder-werknemers de indruk dat de Raad van Bestuur consequent zijn eigen gang zal blijven gaan. Wemmers meent dat dit in het verleden inderdaad vele malen voorgekomen is hetgeen de achter docht in zekere mate rechtvaardigt. achterste van Het moet echter uitge sloten worden geacht dat Fokker het hele nieuwe polder wellicht toch enige serieuze con currentie kunnen betekenen. Uit het rap port zal dus moeten blijken of dat zowel voor de consumenten als voor de onderne mers al dan niet een zinnige zaak is. Het onderzoek kan kortom voor het bedrijfsleven belangwekkende gegevens opleveren. De gemeenten en de provincie De discussie over de rondvluchten met helikopters werd gisteravond in de com missie volksgezondheid en milieuhygiëne gevoerd naar aanleiding van een protest brief van de stichting Natuur en Milieu. Volgens de milieuorganisatie leveren de rondvluchten meer nadelen op dan voor delen. Slechts een beperkt aantal mensen beleeft plezier aan de vluchten, terwijl vele anderen er door worden gehinderd. zwaarder wegen dan het beperkte genot van een kleine groep mensen. MOTOREN IN DIVERSE TYPES MET EN ZONDER INRUIL MOGELIJK R. PEEREBOOMWEG 18 WAARDERPOLDER HAARLEM TEL. 320251 n dFi NABIJ P.T.T. TOREN lyiiWf (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. De fractie van D’66 in de Haarlemmermeerse gemeenteraad vindt dat de gemeente bij de staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat moet protesteren tegen de toeristische rond vluchten van KLM-helikopters. Volgens de democraten zijn de rondvluchten in strijd met het streven om de geluidshin der in de omgeving van de luchthaven Schiphol te verminderen. Jansstraat 53 - Tel. 023-327574 De stichting heeft bij de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat gevraagd om de vergunningen voor de rondvluchten in te trekken. J. de Bruyn (D’66) vond dit een goede zaak en wilde als gemeente dit verzoek aan de staatssecretaris onder steunen. Volgens hem moet de hinder die van de rondvluchten wordt ondervonden De vereniging acht de bepalingen van de hinderwet geschonden en verzoekt de officier van justitie naast de gemeente Amsterdam ook Philips Duphar en de beheerder van de vuilstortplaats te ver volgen. De vereniging noemt de conclu sies juist die het gemeentelijk milieulabo- ratorium begin deze maand heeft getrok ken. Dit laboratorium zegt dat de veront reiniging van de polder bij Broek in Wa terland het gevolg is van doorroesten van vaten met giftige stoffen, voor het groot ste gedeelte polychloorbenzenen. Van dit spul is nog betrekkelijk weinig in de bo dem en in het water terecht gekomen, zodat er geen acuut gevaar is voor de volksgezondheid. Ook het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid kwam onlangs tot dezelfde conclusies. Milieudeskundige drs. J. Boom van de Vereniging tot Behoud van Waterland: „De conclusies van beide instituten zijn juist, maar er kan nog allerlei gif alsnog in de bodem verdwijnen. Bovendien sijpelen de stoffen maar langzaam door.” De vereniging maakt zich ernstig be zorgd over de aanwezigheid van de stof dioxine in de vaten een zeer giftige stof die voorkomt in het ontbladeringsmiddel 2 4 5 T. De onderzoekers van rijk en ge meente zeggen geen meetbare hoeveelhe- De gegevens zullen worden verwerkt in een rapport, dat als uitgangspunt kan dienen voor het beleid van overheid en bedrijfsleven. Uit dit rapport zal bijvoor beeld moeten blijken in hoeverre de vraag van de consumenten aansluit bij het aan bod van de winkeliers. Men zal er uit kunne afleiden, waar een tekort aan win kels is, maar ook waar er te veel winkels zijn. Als men daar eenmaal een juist beeld van heeft, kan men gaan onderzoeken waar nieuwe winkels een plaats kunnen krijgen en wat dat voor winkels moeten zijn. Daarvoor moet men weten hoe groot de toekomstige klantenkring van die win kels zou kunnen zijn. Dus moet men in de gaten houden, hoe sterk de bevolking in de verschillende wijken en dorpen zal verminderen of toenemen. Men zal moe ten nagaan wat het resultaat zal zijn van de stadsvernieuwing: zal het aantal inwo ners bij de stadsvernieuwing toenemen of verminderen? Wonen er na de stadsver nieuwing dezelfde mensen als daarvoor? binnenstad of in het centrumgebied van IJmuiden, Beverwijk en andere plaatsen. Het rapport zal antwoord moeten geven op de vraag of er nog plaats is voor grote zelfbedieningswarenhuizen. Hoewel Hoofddorp in vergelijking met hartje Haarlem aan gezelligheid natuurlijk niets te bieden heeft, zou een warenhuis in de De Ameri- vliegtuigfabriek De gegevens in de belang zijn voor de stuursinstanties. Voor de Proeve van een Provinciaal Econo misch Beleidsplan voor Noord-Holland bijvoorbeeld, die momenteel in economi sche kring tot de gespreksonderwerpen benoort, is geput uit het in de Cijfernota opgenomen getallenmateriaal. De ETD is van plan om de cijfers, die nu in tabellen zijn opgenomen vanaf 1960 tot de meest recente gegevens, regelmatig aan te vul len. Voor de verwerking wordt gebruik gemaakt van een computer. De Cijfernota '80 kost (exclusief portikosten) een tientje. De nota kan worden besteld bij de ETD, Dreef 40, 2001 DA Haarlem, telefoon 023- 319199. Het winkelende publiek - zoals hier in de Haarlemse Grote Houtstraat - is onderwerp van een omvangrijk onderzoek, dat een beeld moet geven van de toekomstmogelijkheden voor het winkelapparaat in Zuid-Kennemerland en de IJmond. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De Vereniging tot Behoud van Waterland heeft een strafklacht ingediend tegen de gemeente Amsterdam in verband met de chemische verontreini ging van de Volgermeerpolder in Amsterdam Landelijk Noord. In april van dit jaar werden daar lekkende vaten met giftige stoffen gevonden, die in de zestiger jaren gedumpt zijn door de chemische fabriek Philips Duphar. zullen de onderzoeksresultaten kunnen gebruiken bij het opstellen en beoordelen van bestemmingsplannen en structuur plannen. Bij een verstandig gebruik van de gegevens door overheid en bedrijfsle ven kan het gebied in de toekomst over een winkelapparaat beschikken, dat ener zijds zoveel mogelijk tegemoet komt aan de wensen van de consument en dat an derzijds de winkeliers een redelijke be staansmogelijkheid biedt. Rondvluchtjes met helicopters zijn aanlei ding voor veel klachten. s taal 3100 inwoners worden ondervraagd. De enquête strekt zich uit over 21 stads wijken en dorpen in Zuid-Kennemerland en de IJmond. De enquêteurs zullen op hun lijsten invullen, waar de ondervraag den allerlei inkopen doen. Ook zal worden gevraagd, of de winkelcentra op zaterdag, op de koopavond of door-de-weeks wor den bezocht en of men met de auto, het openbaar vervoer, per (brom-)fiets of lo pend komt. Het publiek zal voorts om een oordeel worden verzocht over de verschil lende winkelcentra. Wat vindt men van het assortiment, het prijsniveau, de bedie ning, de sfeer, de parkeermogelijkheden voor de auto of de stallingsmogelijkheden voor fietsen. Terwijl de enquêteurs en enquêtrices van het NIPO op pad zijn voor dit consu- menten-onderzoek, gaan medewerkers van de Haarlemse Kamer van Koophan del de boer op naar de winkels zelf. Alle winkels van de Haarlemse agglomeratie en de IJmond komen op een lijst. Per winkel zal de hoofdbranche worden geno teerd, en de grootte van de verkoopruimte worden opgemeten. Aan de winkeliers zal worden gevraagd, hoeveel medewerkers zij in dienst hebben, al dan niet in deeltijd betrekking. In 1976 heeft de Kamer van Koophandel ook al een dergelijk onder zoek gedaan in het gebied in kwestie. Men kan dus de oude gegevens met de nieuwe vergelijken, en zo een indruk krijgen wel ke veranderingen zich in enkele jaren hebben voorgedaan. Een projectgroep zal de gegevens van de consumenten-enquête en het winkelon- derzoek van de Kamer van Koophandel in eerder genoemd rapport verwerken. De projectgroep wordt gevormd door mede werkers van de provinciale planologische dienst, de economisch- technologische dienst voor Noord-Holland, de afdeling planologisch onderzoek van de gemeente Haarlem, het sociografisch bureau Bever- wijk-Heemskerk en het sociografisch bu reau De Meerlanden. Het initiatief tot het onderzoek is het resultaat van overleg tussen provincie, de betrokken gemeen ten, het gewest Kennemerland en de Haarlemse Kamer van Koophandel. (Vervolg van voorpagina) Het op een laag pitje zetten van de hoogoven gaat gepaard met een omvang rijke werktijdverkorting voor 2800 man, verdeeld over diverse afdelingen. De directie verwacht dat er ook in de nabije toekomst nog diverse malen een werktijdverkorting .aangevraagd zal moe ten worden. De kans dat de omvang hier van groter zal zijn dan die van de onlangs aangevraagde werktijdverkorting, is vrij groot. Hoogovens denkt binnenkort steeds meer personeel noodgedwongen naar huis te moeten sturen. Er heerst in IJmuiden een uitermate pessimistische stemming als het gaat om de situatie op de wereldstaalmarkt en dan vooral die in Europa. De schade die de afgelopen maanden ontstaan is, wordt door de directie als „enorm” omschreven en kan vergaande consequenties hebben voor toekomstige ontwikkelingen. Als de staalproducenten niet snel de handen in een slaan dreigt een chaotische toestand, aldus de Hoogovens-top. Nu de Raad van Bestuur echter een onverwachte concessie gedaan heeft, moet er alles aan gedaan worden deze optimaal uit te buiten, zo wordt in FNV- kringen gesteld. De bij Van Gelder werk zame leden van de bond zijn vanmorgen door middel van een pamflet op de hoogte gesteld van het verloop van de onderhan- delingen in Amsterdam met Van Gelder. Het wachten is volgens Wemmers nu op de uitkomst van diverse studies naar de levensvatbaarheid van de pm 21. Met deze studies is al een begin gemaakt. den dioxine te hebben gevonden, maar volgens drs. Boom zijn veel te grove me- thodens gebruikt. De Vereniging tot Be houd van Waterland heeft van de justitie geëist dat het terrein van de buitenwereld wordt afgesloten. Mensen en vee kunnen op dit moment nog besmet worden. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht dat inderdaad sporen van giftige stoffen in de melk en de organen van koeien zijn gevon den die in het besmette gebied graasden. In een reactie op de ingediende straf klacht door de vereniging zegt de heer Cleij van de gemeentelijke afdeling Hin derwet dat justitie maar moet uitmaken wie schuldig is. Volgens Cleij is de veront- r iniging van d pold r „b h rsbaar”. D g m nt d nkt al aan isolati van d besmette grond. De lekkende vaten zullen in elk geval binnenkort worden wegge haald. p „Er viel over die pm 21 nooit te praten en daar is nu verandering in gekomen. Onvoorziene omstandigheden daargela ten blijft deze machine nog ruim een jaar draaien. Samen met de econoom van de FNV, Dick van der Laan, zal nog voor het einde van dit jaar bekeken worden of de machine levensvatbaar is. Daarbij staat een onderzoek naar de kostprijs centraal. Ik kan niet anders doen dan concluderen dat er onverwacht door de Raad van Be stuur toch nog een opening gecreëerd is. Wij zullen iedere kans om die te benutten met beide handen aangrijpen”, aldus Wemmers. Dat de oudste krantenpapiermachine in Velsen, de pm 18, verdwijnen moet, staat ook voor de vakbonden als een paal boven water. Ten aanzien van de pm 21 hebben de bonden echter andere opvattingen die tot voor kort door de Raad van Bestuur nauwelijks gehoord werden. Volgens FNV-districtsbestuurder Wil Wemmers zijn de resultaten van het gesprek van donderdag een kleine doorbraak. De democraat kreeg steun van me vrouw J. Ebing (PvdA), die eveneens van mening was dat er paal en perk moet worden gesteld aan de rondvluchten. VVD en CDA wilden zover niet gaan. Op voorstel van wethouder S. T. Cnossen werd besloten om het probleem van de helikoptervluchten via de stichting ge luidshinder Schiphol (SGS) aan te pakken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Economisch-Tech- nologische Dienst (ETD) voor Noord-Hol land heeft een schat aan cijfermateriaal bijeen gebracht in de Cijfernota 1980. Wie wat wil weten over de bevolkingsontwik keling, de omvang van de beroepsbevol king, de werkgelegenheid per bedrijf stak, het personeel in dienst van rijk, provincie, Hoogovens en Schiphol, de werkloosheid of de hoeveelheid bedrijf sterreinen kan daarover cijfers opzoeken in deze Cijfernota. Kopen ze dezelfde dingen, dezelfde hoe veelheden en hebben ze evenveel geld uit te geven? Of komt daar door de stadsver nieuwing allemaal verandering in? Het spreekt vanzelf, dat ook de plannen voor nieuwe woonwijken in de Velser- broekpolder en tussen Haarlem en Hoofd dorp bij een en ander worden betrokken. De nieuwe wijken leveren niet alleen de klantenkringen op voor nieuwe winkels in die wijken zelf. Er komen door de nieuw bouw ook een boel mensen bij, die graag zullen gaan winkelen in de Haarlemse Hoogstraat 194 Verkoop Bont 1e etage (roltrap) Nieuwendijk 133 143 Verkoop Bont Ie etage (roltrap) Met deze beslissing bij Boeing lijkt de Ameri kaanse vliegtuigfabriek definitief te kennen te geven dat zijzelf niet van plan is een toestel uit de klasse van de nieuwe F29 op stapel te zetten. Of Fokker gebruik zal maken van het aanbod van Boeing is echter nog niet bekend. Volgens een woordvoerder van Fok ker bekijkt men bij de Nederlandse vliegtuigfa briek eerst alle alterna tieven voordat men een definitieve beslissing neemt. toestel zelf bouwt. Hier voor heeft men te weinig arbeidskrachten bij de Nederlandse vliegtuigfa briek en zouden de fi nanciële risico’s te groot worden. De Boeing woordvoerder verklaar de dat de onderhandelin- gen tussen Fokker en Boeing zullen worden, hervat als het definitieve ontwerp van de F29 ge reed is. De president-di- recteur van Fokker, Frans Swarttouw zou hebben gezegd dat het definitieve ontwerp van het nieuwste Nederland se passagiersvliegtuig eind dit jaar of begin vol gend jaar van de teken tafel komt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMER MEER, kaanse Boeing is bereid in de voorste rompdelen van de Booeing 737 aan Fokker te leveren als de Neder landse vliegtuigfabriek besluit het F29-project voort te zetten. Dit is gis teren medegedeeld door de Boeing woordvoerder John Wheeler. Boeing deelde mee dat men ge ruime tijd geleden door Fokker is benaderd over het project. Een derde gegadigde zou de Japan se vliegtuigindustrie zijn.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9