TAAKOMSCHRIJVING NOG NIET BEKEND Nederlandse dames hebben kans op brons F Ex-Rus ziet af van tweekamp tegen Wiersma IN EUROPEES KAMPIOENSCHAP Basketbalsters: troostronde Jan Lammers twintigste Miijoenenbod op Schuster UEFA handhaaft straf West-Ham Crosswedstrijden in Amsterdam I i Bridge-Olympiade ek A g 10 11 I! 1980 SEPTEMBER ZATERDAG 27 SPORT Lapp. E l Indeling Onderonsje Baancoördinator Mahn in vaste dienst bij KNWU (Van onze bridgemedewerker) Frans Mahn: zekerheid voor de toekomst Koeperman berokkent S. uw de Iser Koeperman: spanningen en onvriendelijke sfeer 3. Nederland 4. Bulgarije.. jen Het BANJA LUKA (ANP). De krachtsin spanningen, die gepaard gingen met de verrassende overwinning op Bulgarije, zijn het Nederlands dames-basketbal- team een dag later opgebroken. In het laatste duel uit de halve finales van het toernooi om het Europees kampioen schap verloor Nederland kansloos met 45-71 van Polen. Tot de rust beenden de Oranje-dames de tegenstandsters aardig bij. De score liep traag op en halverwege was het ver schil niet onoverkomelijk: 26-29. Na de pauze viel Nederland ver terug. De laatste twintig minuten werd een lijdensweg voor Oranje. Slechts negentien punten wisten de speelsters aan de score uit de eerste helft toe te voegen. Polen daarentegen huppelde vrolijk verder en plaatste zich onbekommerd voor een plaats bij de eer ste vier door Nederland op afstand te zetten en te houden: 45-71. 1. Sovjet-Unie. 2. Polen Tijdens en na afloop van de Europa Cup-wedstrijd Castilla-West Ham kwam het tot rellen in het stadion. Twee dagen na de wedstrijd maakte de UEFA bekend dat West-Ham zijn thuiswedstrijd tegen Castilla op meer dan 300 km afstand van Londen moest spelen en dat er geen publiek op de tribunes aanwezig mocht zijn. Daarbij kreeg het een boete van 36.000 gulden. West Ham tekende beroep aan tegen deze straf. Gisteren kwam de commissie in Zurich bijeen en hoorde afgevaardigde van West-Ham en de vertegenwoordiger van de UEFA die deze wedstrijd bijwoonde. Zij handhaafde de straf. West Ham speelt zijn thuiswed strijd tegen Castilla in Sunderland, gelegen in het noord-oosten van Engeland. Het is de eerste keer in de geschiedenis van het toernooi om de Europese bekers dat een club zijn thuiswedstrijd zonder publiek moet spelen. Donderdag zegde Bernd Schuster zijn tot half 1982 lopende contract bij FC Köln op. Diezelfde dag bereikte het bestuur van de Keulse bundesligaclub het bod van 3,5 miljoen mark op de 20-jarige middenvelder. De transfersom werd geboden door een andere bundseligavereniging, die als restrictie gaf dat de identiteit van de bieder niet onthuld mocht worden. Daarvoor heeft Barcelona al eens 4,5 miljoen mark geboden voor Schuster en wil Cosmos de Westduitse international overnemen voor maximaal 3,5 miljoen harde marken. .3 .3 .3 .3 2 2 1 1 1 1 2 2 5 5 4 4 217-199 222-211 183-215 208-205 Door het niet-doorgaan van de match zal Wiersma zijn voorbereiding op het toernooi om het wereldkampioenschap van december in Mali dienen aan te pas sen. „Die tweekamp was een ideale voor bereiding voor Mali geweest. Zestien par tijen tegen een vrij sterke tegenstander is geen sinecure, dat valt nu volledig in het water. Hoe ik mij nu ga voorbereiden op Mali, weet ik nog niet, daar moet ik mij eerst op bezinnen.” Wiersma hoopt, dat Koeperman op kor te termijn op zijn beslissing zal terugko men. „Ik ken Koeperman wel een beetje. Hij is vrij emotioneel. Toch vind ik de houding, die hij nu aanneemt, vrij zwak. Ik hoop, dat hij op zijn misschien niet voorbarige, maar zeker beïnvloedde be slissing terugkomt. Hier schieten we alle bei niets mee op”. Over de financiële kant van de zaak wil Wiersma zich niet uitlaten. De winnaar van de match zou rond de vijfendertig duizend gulden getoucheerd hebben. „Natuurlijk verlies ik een bron AMSTERDAM. Op het circuit aan de Basisweg in Amsterdam wordt morgen de laatste motorcrosswedstrijd om het Nederlands kampioenschap in de zij spanklasse gehouden. Ton van Heugten en Frits Kiggen zijn al zeker van de titel. In het jaar van de Olympische zo mer- en winterspelen organiseert de Wereld Bridge Federatie haar eigen toernooi. Omdat de Nederlandse Brid ge Bond vanwege zijn 50-jarig bestaan jubileert werd de uitvoering van de zesde Wereld Bridge Olympiade aan de NBB opgedragen. De wedstrijden worden in de periode van 27 september tot 11 oktober in het Zuidlimburgse vakantieoord gespeeld. Bij de heren is het veld van deelnemers verdeeld in twee poules van elk 29 landen. In beide afdelingen wordt een halve competitie afgewerkt (de landen ontmoeten elkaar dus één keer). Elke wedstrijd bestaat uit twintig spellen. De nummers een tot en met vier van de groepen A en B gaan over naar de halve finales. De indeling daarvan ge schiedt kruislings zoals dat ook bij de wereldkampioenschappen voetbal plaatsvindt. In de semi-finale spelen de geplaatsten drie wedstrijden van elk 32 spellen waarna de winnaars overgaan naar de finale die dan in een duel van 80 handen moeten gaan uitmaken wie zich de nieuwe Olympisch kampioen mag noemen. VALKENBURG. Vandaag vindt in Valkenburg de opening plaats van de zesde Wereld Bridge Olympiade. Niet minder dan 58 landen, verdeeld over alle continenten, zullen acte de présence geven, waartoe uiteraard Ne derland behoort, dat echter niet tot de kanshebbers voor de eindzege mag worden beschouwd doch wel hoog in het klassement kan eindigen. Favoriet voor het goud is bij de heren wereld kampioen Amerika, maar de kansen van Olympisch titelverdediger Brazi lië moeten toch ook zeer hoog geno teerd worden. ar Mr r, Lan- 3, IJm ;praak HRKER en 2 F 130.- !8, tel de ng u n’ 1. ZÜRICH (ANP). De commissie van beroep van de UEFA (Europese Voetbal unie) heeft de Engelse voetbalclub West Ham United verantwoordelijk gesteld voor de wanordelijkheden die zich vorige week in het Bernabeu-stadion hebben voorgedaan. De Motorclub Amsterdam, die de races van morgen (aanvang 13.00 uur) organi seert, speelt quitte bij 3000 toeschouwers. De strijd gaat met name om de plaatsen twee tot en met vijf in de eindrangschik king. Deze geven namelijk recht op deel neming aan de Grand Prix-races van vol gend jaar. De belangrijkste kandidaten voor deze plaatsen zijn: Wil van der Laan/ Jaap van Vliet, Jan Dakens/Piet van Deu- tekom, August Müller/Marius van de Ber gen, Rein van Castel met zijn bakkenist Erik Hurkmans. Wil van der Laan zal voor de finale van de zijspanwedstrijden ge bruik maken van een Weslake V-twin mo torblok. Jan Bakens en Piet van Deute- kom worden technisch bijgestaan door Gor den Biggelaar, die zelf de afgelopen jaren heeft deelgenomen aan vele Grand Prix-wedstriden. In de bundesliga werden gisteravond twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Borussia Mönchen Gladbach-VFL Bochum 2-1, Schalke'04-Arminia Bielefeld 2-2. Italië, dat jaren achtereen in deze categorie de toonaangevende bridge- natie was, zal er ongetwijfeld alles aan doen de verloren gegane posities te heroveren. De Italiaanse vertegen woordigsters zijn vrijwel niet te klop pen en er zal een klein wonder moeten geschieden hen in de dames-afdeling van de titel af te houden. 3 3 3 2 Koeperman en Wiersma zouden van 22 oktober tot en met 9 november een zestien partijen omvattende tweekamp in veer tien verschillende Nederlandse gemeen ten spelen. Tijdens die match zou de we reldtitel van Wiersma officieus op het spel staan. Anderhalve maand later zou het congres van de werelddambond (FMJD) in Mali beslissen of de tweekamp alsnog het predikaat officieel verstrekt moet worden. .ÓOGI- ,,v De beroering rond de match ontstond toen een zegsman in de internationale damwereld verklaarde, dat Koeperman in Rijssen tijdens het kortgeleden gehouden toernooi om het Europese kampioenschap voor landenploegen een document had ondertekend waarin hij bij voorbaat af stand deed van de wereldtitel, mocht hij onverhoopt de match tegen Wiersma in zijn voordeel beslissen. Voor secretaris generaal Wim Jurg van de FMJD was deze verklaring aanleiding Koeperman ervan te beschuldigen hierin de hand te hebben. Hoewel beide partijen zich woensdag in Arnhem verzoend hebben, nië. Bij verlies treedt Nederland aan tegen de verliezer van die wedstrijd om de ze vende en achtste plaats. In de finalegroep bevinden zich de Sov jet-Unie, Polen, Joegoslavië en Tsjecho- slowakije. De Russinnen, verreweg de voornaamste kandidaat voor de titel, spe len tegen Tsjechoslowakije. Polen tegen Joegoslavië. De uitslagen zijn: groep a: Sovjet-Unie- Bulgarije 119-63 (67-23), Polen-Nederland 71-45 (29-26). De eindstand is: KNWU-voorzitter Hylkema meent dat men de juiste weg heeft bewandeld door Mahn een vaste baan aan te bieden. „Er was voor ons geen reden”, verklaart Hyl kema, „om Mahn aan de kant te schuiven, al hebben we natuurlijk wel gekeken naar alternatieven voor het geval de Unie en Mahn toch uit elkaar zouden gaan. Toen persconferentie mondeling akkoord ver klaard onder de daar genoemde voor waarden te spelen. Daarentegen vind ik de verklaring van Koeperman, waarom hij niet wenst te spelen, heel plausibel”. Voor de organisatoren betekent de afzeg ging van Koeperman een flinke streep door de rekening. „Wij zijn als organisatie natuurlijk al verplichtingen aangegaan. Ik weet niet hoe het met de financiële konsekwenties staat in dit opzicht. Dat moeten we uitzoeken. Dit nieuws overrompelt mij. Het komt op een bijzon der ongelegen moment. De KNDB heeft juist aan de organiserende gemeenten een schrijven laten uitgaan, waarin het zich distantieert van het rumoer rond de twee kamp. Nog voordat die brief in de bus valt, is de hele tweekamp van de baan. Althans die richting gaat het wel op”. Burgemeester Hoekstra van Hoevela ken, de initiatiefnemer voor de maandag te houden bijeenkomst van de veertien gemeenten, verwacht dat de schade bij het niet-doorgaan van de match zal mee vallen. „De ambtenaar sportzaken heeft er wat manuren in zitten. Daarnaast heb ben wij een gebouw gehuurd, waar de match gespeeld zou worden. Als wij van die kant een schadeclaim ontvangen, zul len we die natuurlijk doorspelen naar de organisatie”. Daarnaast rekent hij erop, dat de organisatie de reeds overgemaakte gelden aan de desbetreffende gemeenten zal terugstorten. Hoekstra toonde zich pijnlijk verrast door de afzegging van Koeperman. „Nog geen tien minuten eerder had ik Wiersma aan de telefoon, die mij verzekerde dat de match beslist doorging. Alle conflictstof was uit de wereld geholpen. Jurg en Koe perman hadden hun ruzie bijgelegd en nu vernam ik dat de tweekamp niet door gaat, omdat Koeperman ervan afziet. Propaganda voor de damsport is het alle maal niet.” met het vaste dienstverband dat de KNWU hem heeft aangeboden. „Ik heb dit altijd gewild”, verklaart hij. „De situatie van de afgelopen jaren, waarin ik van contract naar contract toewerkte, beviel me niet erg. Het gaf te veel spanning en bood me te weinig zekerheid voor de toe komst. De verbintenis die ik nu heb afge sloten verschaft me, om het.zomaar eens uit te drukken, tot aan mijn pensioen werk”. van inkomsten, maar dat komt in dit geval niet op de eerste plaats. De Damsport wordt schade gedaan. Dat is op dit mo ment veel belangrijker”. Verbazing klonk ook door in de reactie van Henk Fokkink, de p.r.-functionaris van de tweekamp. „Wij weten niet beter of de controverse tussen Jurg en Koeperman was woensdag in Arnhem bijgelegd. Jurg heeft bij die gelegenheid zijn excuses aan geboden. Die zijn door Koeperman aan vaard. Daarna hebben wij gezamenlijk een persverklaring uitgegeven, die door alle partijen goedgekeurd werd. Kenne lijk heeft Koeperman zich alsnog be dacht”. Over de zakelijke aspecten van de kwestie kon Fokkink nog geen uitsluitsel geven. „Koeperman had nog geen con tract ondertekend. Wel heeft hij zich op de De actie van Koeperman heeft Harm Wiersma danig verrast. „Daar snap ik niets van”, was zijn eerste reactie. „Ik heb ook spanningen voor die tweekamp. Dag en nacht ben ik ermee bezig, ook op organisatorisch gebied. Die toestanden rond de match bevallen mij evenmin. Maar dat is voor mij nog geen reden om van de tweekamp af te zien”. De Fries meent dat Koeperman de damsport met zijn houding schade berokkent. „De match had grote propagandistische waarde. Er was van alle kanten veel belangstelling voor. Veel gemeenten heb ben geprobeerd een van de zestien partij en binnen hun muren te halen. De dam sport leefde weer. Dat breekt Koeperman nu af’. Nederland is ingedeeld in groep A waarvan de samenstelling als volgt luidt: Argentinië, Bahamas, Barba dos, België, Brazilië, Canada, Chili, Columbia, Denemarken, Egypte, Fin land, Groot-Brittannië, Guadeloupe, Hongkong, Israël, Japan, Mauritius, Nederland, Panama, Philippijnen, Portugal, Singapore, Suriname. Tai wan, Turkije, Uruguay, Venezuela, Zuid-Afrika en Zweden. Amerika en Italië behoren er niet toe maar wel Brazilië. Dit land alsmede Denemar ken, Canada en Groot-Brittannië heb ben ongetwijfeld de beste papieren zich voor de halve finale te plaatsen. Of er eremetaal ook in Valkenburg voor hen is weggelegd is een vraag waarop aan de bridgetafel antwoord zal worden gegeven. De kans dat de Nederlandse afvaardiging er wede rom in zal slagen op het „schavotje” te komen, mag ongetwijfeld hoog geno teerd worden. Naast Italië hebben de Verenigde Staten de beste papieren omdat van oudsher de damestitel een onderonsje tussen deze landen is geweest. Het Nederlands team bestaat uit An ton Maas-René Zwaan, Hans Kreijns- Hans Vergoed en André Mulder-Carol van Oppen. Non-playing captain is de oud-international Mr. C. Kaiser met aan zijn zijde de co-captain Van Dijk, lid van het bondsbestuur. De formatie is terdege getraind door de Italiaanse grootmeester Benito Garozzo die zijn Volmac-systeem met grote nauwgezet heid de Nederlandse spelers heeft le ren hanteren. Ofschoon Kaiser aan de voorzichtige kant blijft acht hij de kans dat de vaderlandse afvaardiging tot de halve finale weet door te dringen ruim schoots aanwezig. Het feit dat op eigen bodem wordt gespeeld, mag als een extra pluspunt worden beschouwd. De dames vormen één poule van 29 landen die per wedstrijd (halve compe titie) twintig handen voorgeschoteld krijgen. Italië (Olympisch kampioen) is opnieuw sterk favoriet voor het goud. Het team bestaat uit Marisa Bianchi, Anna Valenti, Luciana Capodanno, Marisa Baffi d’Andrea, Enrichetta Gut en Andreina Marinella Morini. Neder land treedt aan met Petra Kaas-Bep Vriend, Marijke van der Plas-Elly 'Schippers en Dicky Hoogenkamp- Truus Verhees. Het geheel staat onder leiding van Emmy van der Helm en Eddy Roosnek. De top van het Nederlands dames- bridge staat technisch gezien op een hoog niveau en de verwachtingen zijn daarom gerechtvaardigd dat het team van Emmy van der Helm een respect afdwingende score zal weten te berei ken: recente successen wijzen daar duidelijk op. Bij de kortgeleden gehou den Europese kampioenschappen be haalden de Nederlandse vertegen woordigsters brons in de categorie viertallen, terwijl Marijke van der Plas-Elly Schippers bij de paren zelfs goud veroverden. Dicky Hoogenkamp- Truus Verhees pakten toen zilver. WASSENAAR „Duindigt” heeft mor gen een programma van zeven draverijen en drie rennen. De eerste start valt om één uur en onze prognoses luiden: ELANDPRIJS (2040 m. met trio). Sir van de Lente - Suschette Dear - The Whist ler; outs. Topper D. BOXBERGER BLOEM-PRIJS (ren 2500 m): Arizona Pie - China Station - Fine Scott; outs. Blondy. ALLOUEZPRIJS (2000 m, bandenstart, met trio): Sep Palin - Tadira Loo - Ricky Surprise; outs. Torro Ashton. HARDY REGINA-PRIJS (2040 m, su pertrio): Othello Hinda - Patricia Loren - Pijlsnel; outs. Peter Post. KAMPIOENSCHAP NEDERLANDSE VOLBLOEDS (ren 2150 m, met trio): Cor- ral’s bond Go Go - Sir Wouter; outs. Signal Raaphorst. MONTREAL (ANP). Jan Lammers is gisteren tijdens de eerste training voor de Grand Prix van Canada, die morgen in Montreal wordt gehouden, als twintigste geëindigd. DEN HAAG (ANP). Iser Koeperman ziet af van de damtweekamp tegen Harm Wiersma. Gisteren gaf de ex-Russische grootmeester een verklaring af, waaruit blijkt dat de spanningen en de onvriendelijke sfeer rond de tweekamp hem verhinderen optimaal gemotiveerd aan de strijd te beginnen. Koeperman stelt in zijn verklaring nadrukkelijk dat de Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) in deze kwestie geen blaam treft. Het hoofdbestuur van de KNDB heeft gisteravond telegrafisch van Koeperman een schriftelijke verklaring geëist. Het hoofdbestuur heeft Koeperman met onmiddellijke ingang ontzet uit de rechten van het lidmaatschap van de KNDB tot het moment waarop zijn verklaring is ontvangen. Daardoor is hij niet gerechtigd uit te komen in wedstrijden van de KNDB. Koeperman komt in de competitie uit voor de club Lent. Hylkema: „Een probleem vormt nu al leen nog de taak die Mahn krijgt. Die zal in ieder geval anders zijn dan tot nu toe. Wij willen dat Mahn zich wat praktischer gaat bezighouden met het baanfietsen. Maar wat er voor hem precies voor func tie uitrolt, is nog de vraag. De Unie is op dit moment hard bezig met het uitwerken van plannen, en dat zal zeker een half jaar vergen”. j heeft de gehele affaire kennelijk zoveel indruk op de 58-jarige Koeperman ge maakt, dat hij zich niet in staat acht Wiersma op waardige wijze partij te geven. werd besloten om opnieuw met Mahn in zee te gaan, lag het voor de hand dat we hem een volledige baan zouden aanbie den. We vonden dat we ten opzichte van iemand die al elf jaar bij ons in dienst is, het niet konden maken om opnieuw met een contract voor een of twee jaar te wapperen”. Door dit resultaat treedt Nederland in de klasseringsduels aan in de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats. Vandaag I spelen de dames tegen Hongarije. Bij j winst speelt Oranje een dag later om de I vijfde en zesde plaats tegen de winnaar Van ^et tussen Bulgarije en Roeme- 0 6 318-146 1 5 187-205 (Van onze sportredactie) WOERDEN/DEN HAAG De Konin klijke Nederlandse Wielren Unie heeft het dienstverband met baancoördinator Frans Mahn verlengd. Mahn, die bijna elf jaar bij de KNWU werkzaam is, eerst als baancoach en de laatste jaren als coördi nator van het fietsen op de baan, zal een vaste betrekking krijgen in plaats van een functie op contractbasis. Wat het werk van de 47-jarige Mahn in de toekomst zal behelzen, staat nog niet precies vast. „Het zal wel niet veel afwij ken van de werkzaamheden die ik de («“-afgelopen paar jaar als coördinator voor F-de Unie heb verricht”, aldus Mahn, „maar ►“•over de precieze taakomschrijving moe- F *ten de KNWU en ik nog overleg plegen”. Frans Mahn zegt uiterst tevreden te zijn Groep b: Joegoslavië-Roemenië 78-53 (44- 25), Tsjechoslowakije-Hongarije 77-70 (36- 38). De eindstand is: 1. Joegoslavië 2. Tsjechoslowakije 3. Roemenië 4. Hongarije damsport veel schade” In zijn Ensign kwam hij tot een ronde tijd van 1.34.658. De snelste coureur was de Australiër Alan Jones met 1.30.710. Vandaag wordt de tweede en laatste trai ning gehouden. DIOGENPRIJS (1600 m): Padisjah - Ros Performer - Sonja Woldberg. PRODUKTENDRAVERIJ (1500 m, met I trio): Uno Hazelaar - Ukkie Supreme - I Uviana di Robles; outs. Udo Quick. C.J. v.d. ELSHOUT-PRIJS (2500 m, bandenstart): Nanouk - Pyreus Berkenhof I - Noordse Stern. I TROUBLE MAKER-PRIJS (ren 1800 m, J met trio): Balancoire - Prince Albert - i Pretty Prompt; outs. Leap Day. PAARL D-PRIJS (2040 m): Sirikit van A - Rebecca Signal - Pearl Heather. 2 4 171-257 3 3 210-278 3 1 3 0

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11