Van Vianen ziet veel in 250 atleten fusie voor Vlaardingen Mens weer in Titel voor Schoten-jeugd Terrasvogels heerst Burke terug in basis Edo Shots geeft winst weg in slotfase Trainingsplan KNAU voor 11 r gf Telstar-ploeg herschi/drinks1 „GEEN PLAATS VOOR ZOVEEL CLUBS” (IPs A Elf duels in Europees circuit voor wereldbeker MaakiedtMt Maan KotBmdkmclu! BF 13 SPORT 1980 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 12 Realiteit r Mededeling aan onze adverteerders Telstar— iir (Van onze softbalmedewerker) (ADVERTENTIE) <2 9 Voor de aftrap van de wedstrijd DSS- NAS in de vierde klasse zal Jos Trom (28) zondag gehuldigd worden, omdat hij voor de 250ste keer voor de thuisclub in actie komt. en wissels. (Van een medewerker) HAARLEM. Na de nederlaag tegen DHC heeft trainer Cees Kick van EDO voor de thuiswedstrijd tegen Xerxes een wijziging in de ploeg aangebracht: Ro nald Vredenberg moet plaatsmaken voor de herstelde John Burke. Frank Meijer- man kan bovendien door een blessure niet spelen en wordt vervangen door Si mon Evers. Verder staat het vrijwel vast, dat Frank Kramer zijn rentree zal maken. Kramer sukkelt al enige tijd met een achillespees blessure, maar ondervindt daar nog zo weinig hinder van, dat zijn optreden niet langer hoeft te worden uitgesteld. Het Ministerie van Economische Zaken heeft de uitgevers van dagbladen toestemming verleend om de bestaande advertentietarieven met ingang van 1 oktober 1980 te verhogen met 7%. Overwegingen voor deze prijsverhoging zijn o.a sterk gestegen papierprijzen, ca. 10% filmmateriaal, ca. 100% gens van FC Vlaardingen niet wenste te honoreren. Of zoals Martin van Vianen het zelf formuleert: „Er werd een dubbel tje geboden, terwijl er een rijksdaalder betaald moest worden.” (Van onze softbalmedewerker) BRASSCHAAT. Onder ideale weers omstandigheden is gistermiddag in het Belgische Brasschaat de strijd om de Europacup softbal van start gegaan. Dat de wedstrijdenreeks zonder de Italiaanse deelname weinig om het lijf zal hebben, leerden de eerste wedstrijden. In de twee de wedstrijd van vrijdag stoeide lands kampioen Terrasvogels met het Zweedse Bagarmossen, dat in vijf innings met 21-2 door de Santpoortse ploeg werd „afge droogd.” De toenemende belangstelling van het publiek voor de prestaties van zijn volge lingen schrijft de oefenmeester voor een belangrijk deel toe aan de verfrissende wijze, waarop in deze competitie de tegen stander wordt benaderd. „In het verleden lag de nadruk op het verdedigen. Hans Dorjee heeft daar het afgelopen seizoen al enigszins verandering in gebracht, maar ik wil het accent nog meer verleggen en volledig overschakelen op de aanval om Weerlegt Martin van Vianen: „We heb ben het minste aantal doelpunten ge maakt in het betaalde voetbal, maar ik kan niet anders zeggen, dat we bitter weinig geluk hebben gehad. Aan de ande re kant is hét simpel gesteld zo, dat we nog te veel kansen laten liggen.” En vervol gens verwijzend naar de resultaten: „Ik heb een nieuw en vrij onervaren team, dat nog niet op elkaar is ingespeeld. Daardoor hebben we onnodig een paar punten ver speeld. Een soortgelijke tendens consta teer ik trouwens op dit moment ook bij Telstar (zondag in Velsen de tegenstander van FC Vlaardingen - red.), dat volgens mij met dezelfde problemen kampt.” In vergelijking met de periode dat Mar tin van Vianen de eerste verantwoordelij ke man was voor het technisch beleid bij de Velsense eerste divisionist^ is er veel veranderd. Van de selectie zijn bijvoor beeld slechts vijf spelers overgebleven, zodoende beter en aantrekkelijker voet bal te brengen. Tot dusver zijn we in die opzet redelijk geslaagd. Ik hoop dat we dit kunnen continueren.” Lang leidde de ploeg van Cees Heymel, maar in slotseconden leidde balverlies tot de zeker niet .verdiende 68-67 nederlaag. Early BirdCronjé-Shots 68-67 (rust 37-34). Topscorers Cronjé-Shots: Geert de Vries (4-8) en Richard Amama (10-12). Niet alleen het balverlies in de slotfase, maar vooral de wisselvallige arbitrage heeft Cronjé-Shots in Purmerend parten gespeeld. Al na acht minuten moest coach Cees Heymel Frans Barnhoorn met vier persoonlijke fouten naar de kant halen. Voor de Haarlemmers betekende het ge mis van Barnhoorn, dat men het vooral in de reboundduels erg lastig kreeg. Vlak na de rust had het er even de schijn van dat Cronjé-Shots weggespeeld zou worden. Een gat van acht punten bleek echter niet beslissend. Vooral door toedoen van Ri chard Amama kwam men goed terug. Tot 66-67 bleven de gasten zelfs aan de goede kant van de score. Een mislukte doelpo ging in de laatste halve minuut gaf de thuisclub echter toch nog de kans de wed strijd op de valreep naar zich toe te trekken. Exfla’sRacing Amsterdam 69-59 (rust 32-32). Topscorers Exfla’s: Rudolf Mooy (5-15), Ruud Harrewijn (9-8) en Michel Teunissen (8-4). Een nog steeds zonder de geschorste Fred Sweers spelend Exfla’s kende tegen de Amsterdammers wel steeds een voor sprong, maar verzuimde toch lange tijd het duel voortijdig te beslissen. Pas bij 53- 52 namen de Haarlemmers definitief af stand, zonder overigens ook maar één moment de indruk te wekken dit seizoen een toonaangevende rol te zullen spelen. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. In een bepaald niet hoogstaand duel heeft Exfla’s gister avond in de basketbalcompetitie het Am sterdamse Racing met 69-59 teruggewe- ?en. Heel wat meer spanning was er in het treffen tussen Early Bird en Cronjé Shots in Purmerend. „Dat scheelt honderd procent, zeker wat de organisatie en het aantrekken en verkopen van spelers betreft. Ik ben er niet in geslaagd het bestuur warm te krijgen voor bepaalde zaken, maar ik durf rustig te stellen dat het anders zou zijn gelopen wanneer Klaas Groen eerder voorzitter was geweest”, aldus Martin van Vianen, die met gemengde gevoelens de toeschouwersaantallen bekijkt, die er bij Telstar worden gehaald. „Het heeft me verbaasd, maar ik denk dat het en thousiasme na de resultaten tegen Cam- buur en Fortuna behoorlijk zal zijn inge damd, vooral ook omdat Telstar ook niet meer meedeelt in de strijd om de eerste periodetitel.” die ook in zijn keurkorps uitkwamen. Te rugkijkend op de ontwikkelingen, die na zijn vertrek hebben plaatsgevonden, zegt de Vlaardingen-trainer: „Toen ik destijds bij Telstar in dienst trad, heb ik samen met anderen puin geruimd. Nu heeft iemand (Joop Brand - red.) de leiding, die die aanpak keihard heeft doorgezet. Dat is een gezonde zaak. Na anderhalf jaar wist ik ook wat er moest gebeuren, maar in feite ben ik nooit zover gekomen. Voor alle duidelijkheid, de spelers, die zijn af gevloeid, stonden ook op mijn lijstje.” Dat er dit seizoen bij Telstar zoveel is gewij zigd, is volgens de ex-ADO-doelman voor namelijk een gevolg van de wisseling van de wacht bij de voorzitters. Deze post wordt sinds juli van dit jaar bezet door ex- penningmeester Klaas Groen, die de op volger is varl Ton Zwikstra. BERN. Voor het Europese circuit in de strijd om de derde wereldbeker voor springruiters tellen dit winterseizoen elf wedstrijden mee. De eerste grote prijs, die punten oplevert, is die van Amster dam op 9 november tijdens Jumping Am sterdam. De volgende kwalificatiewed strijden zijn achtereenvolgens in Dublin, West-Berlijn, Bordeaux, Parijs, Londen, Antwerpen, Den Bosch (indoor Brabant), Dortmund, Wenen en Gothenburg. De fi nale is in april in Birmingham. ADV. EXPLOITATIE Haarlems Dagblad Kombinatie In de openingswedstrijd wees General Motors het Spaanse Indepediënte met 14-3 terug. Bagarmossen 0-0-0-2-0 2 Asa Bergquist en Carrol Lied veldt 0-12-9-9 Terrasvogels 8-2-4-3-4 21 Els Koks 6-0- 0-0 (3 in.) en Jacqueline van der Vlugt 1-0- 1-1 (2 in.). Met de vervanging van Vredenberg wil Kick hem beslist niet de schuld van de nederlaag tegen DHC in de schoenen schuiven. „Robert is na een goed begin iets teruggevallen en speelt nog wat te gejaagd”, stelt de trainer. „Hij kampt, denk ik, met faalangst. Bovendien is John Burke volledig hersteld van zijn spierbles sure”. De uitspraken van Martin van Vianen lijken overigens in strijd met de realiteit, want veel rendement heeft die offensieve strategie nog niet opgeleverd. De ploeg behaalde in de eerste vijf competitiewed strijden slechts vier punten en bereikte het bepaald niet imponerende doelsaldo: 3-8. sfcv#*- j opbrengst is door de geringe publieke belangstelling nauwelijks van enige bete kenis vorig seizoen lag het gemiddelde ver onder de 1000 toeschouwers en aangezien de club uit de Rijnmond subsi die van de gemeente moet ontberen, is FC Vlaardingen volledig aangewezen op de financiële inbreng van het bedrijfsleven. Steun, die niet zo eenvoudig valt af te dwingen voor een slecht renderende prof club als FC Vlaardingen. „Maar”, zo stelt Martin van Vianen verheugd vast, „het begint eindelijk toch een beetje los te komen.” Als gevolg daarvan kon de accommoda tie worden verbeterd en een nieuw spe lershome worden gebouwd. Verder bleek het mogelijk het kwaliteitsarme spelers- arsenaal aan te vullen en op „niveau” te brengen. Zo kwamen Den Arend en Mijn hard van Schoor (beiden DS’79), Hoog moed (SWj, Tabbernee (Excelsior) en Van Antwerpen, van Osch en Wotte (FC Den Haag) de selectie versterken. Het laatste drietal kon worden aangetrokken vanwege het goede contact, dat Martin van Vianen nog steeds onderhoudt met FC Den Haag. De twee meter lange trai ner was vele jaren eerste doelman bij deze vereniging, die toen nog onder de naam ADO in de eredivisie uitkwam. De club bleek aan het einde van het vorige seizoen om die reden best bereid de stap terug naar de amateurs te maken, maar stuitte op onoverkomelijke bezwa ren bij de KNVB, die de financiële verlan- Onzeker is nog of en op welke plaats Ab van Oorschot zal spelen. Trainer Joop Brand zou Van Oorschot liever aan de kant houden („Hij zit met zichzelf in de knoei na zijn gele kaart tegen Fortuna”), maar omdat Koen Akersloot last heeft van een enkelblessure, ziet het er naar uit, dat de oefenmeester toch een beroep op hem zal moeten doen. Er zijn nu vier circuits, die tellen als kwalificatie. Naast het Europese en Ame rikaanse circuit, waarmee twee jaar gele den werd gestart, en het circuit van de Pacific, dat er vorig jaar bij kwam, is er nu ook een Zuidamerikaans circuit met wedstrijden in Brazilië, Uruguay, Argenti nië, Chili en Peru. In tegenstelling tot voorgaande jaren kunnen niet de eerste acht, maar de eerste zestien ruiters (en amazones) punten ver dienen in een kwalificatiewedstrijd. Op basis van de resultaten van Gothenburg (finale in 1979) en Baltimore (1980) plaat sen zich nu tien in plaats van acht Ameri kanen voor de eindstrijd. Voorts is be paald dat de houder van de wereldbeker, nu de Amerikaan Conrad Homfeld, zich direct voor de volgende finale plaatst. Het prijzengeld voor de slotfase, o.a. gebracht door het Nederlandse Ministerie van Landbouw, is opgetrokken van in totaal 100.000 naar 150.000 Zwitserse francs (van ongeveer 120.000 naar 180.000 gulden). Het totale prijzenbedrag voor de ruiters en amazones in de eindstand van de Europe se competitie is 100.000 Zwitserse francs gebleven (ongeveer 120.000 gulden). De Europese winnaar krijgt 30.000 francs (36.000 gulden). „We hebben van de nederlaag tegen DHC weer geleerd en de jongens zijn gemotiveerd om het tegen Xerxes zo goed mogelijk te doen”, vertelt Cees Kick. „Het wordt een wedstrijd op het scherp van de snede. De wil, inzet en kwaliteit zijn bij EDO aanwezig. Alleen het teamverband moet nog groeien”. In acht wordt genomen punt 9 van de Algemene Voorwaarden voor het adverteren in de bladen van Damiate Pers b.v,, zoals vermeld op onze kontraktbe- vestigmg DE OPSTELLING VAN EDO IS: Be- rent Tent; Simon Evers, Hans Mols, Rob Büchel en Nico Sibrandi; Rasjid Abdoel Rasjid; John Weyers en Leo v.d. Lubbe; Lloyd Headley, Leo van Straaten en John Burke. Ronald Vredenberg, Fred v.d. Veldt en Richard v.d. Vegt zijn de ’^y Martin van Vianen: ,,Dat Telstar nu een andere voorzitter heeft, scheelt honderd procent”. Dat er op langere termijn niet valt te ontkomen aan het nemen van maatrege len, staat voor de Vlaardingen-trainer echter onomstotelijk vast. „Ik verwacht, dat er in de toekomst een fusie tot stand zal komen met een of meerdere clubs uit deze regio. In dit gebied is geen plaats voor zoveel verenigingen.” Voorlopig blijft FC Vlaardingen, dat recentelijk zon der succes het Schiedamse SW polste voor een samenwerkingsverband, zelf standig in het bestaande voetbal opere ren, zij het met zeer bescheiden middelen want de inkomsten staan in geen enkele verhouding tot de uitgaven. De recette- Op het tot softbalveld omgebouwde honkbalveld van Brasschaat heeft Terras vogels aan één inning voldoende gehad om aan te tonen hoe groot het krachtsver schil tussen de Nederlandse vertegen woordigers en de overige deelnemers wel is. Zonder één hit te slaan bereikten in die openingsfase toch acht Santpoortse speel sters de thuisplaat. De eerste, honkslag lieten de Birds op het zwakke Zweedse werpen pas in de tweede inning via Els Koks aantekenen. Diezelfde Els Koks was voor Bagarmossen onbespeelbaar en werd in de vierde inning door Jacqueline van der Vlugt vervangen. De voornaamste troef in de Santpoortse aanval was Renée van der Berg, die in de vierde inning ondermeer een driehonkslag gaf. (Van onze sportredactie) HAARLEM/VELSEN. Cees Mens keert terug in de basisopstelling bij Tel star, dat morgen op Schoonenberg bezoek krijgt van FC Vlaardingen. Cees Mens, die uit het team verdween omdat hij als vrije verdediger een paar zwakke wed strijden speelde, neemt naar alle waar schijnlijkheid de voorstopperspositie over van René van Breevoort, die afgelo pen zaterdag tegen Fortuna SC teleur stelde. (Van onze sportredactie) VLAARDINGEN/VELSEN. Werken in de anonimiteit van het betaalde voet bal blijkt Martin van Vianen aan te spre ken. Nadat de in Scheveningen woonach tige oefenmeester twee jaar geleden zijn loopbaan in het profvoetbal min of meer begon als opbouwwerker bij het door de degradatie naar de eerste divisie ernstig in verval geraakte Telstar, komt zijn naam sinds enkele maanden voor op de loonlijst van het kleurloze FC Vlaardin gen, dat al jaren achtereen hardnekkige pogingen doet financieel en sportief overeind te blijven. Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschi/Hoensbroek. tel. (045) 21 17 77 Haarlem zal in Schiedam tegen SW met dezelfde formatie aantreden als afge lopen zondag tegen Veendam. De opstellingen: Telstar: Nederburgh, Verschoor, Mens, Van Oorschot of Aker sloot, Van Nieuwpoort, Kuut, Reuser, Van Seggelen, Buma, Van der Meer en Kramer. Haarlem: Metgod, Masefield, Haar, Huyg, Leysner, Gullit, Van den Ban, Balm, Hendriks, Böckling en Kleton. SW: Noordwjjk, Kiebert, Steenbergen, Warnaar, Looyens, Van Dijk, Versluis, Holdewilde, Derckx, Kreft en Peitsman. Vlaardingen: Trainer Martin van Via nen kon nog geen opstelling prijsgeven. Zeker is wel dat Hoogmoed terugkeert in de basis. Zijn schorsing van drie wedstrij den zit er op. De gewijzigde omstandigheden hebben kennelijk verwachtingen gewekt, want voor het eerst sinds tijden zit er wat beweging in opwaartse richting in het bezoekersaantal. Afgelopen zondag tegen koploper Vitesse passeerden 2000 toe schouwers de poorten een voor Vlaar- dingse begrippen ongekend hoge score. „Het kan natuurlijk nog veel beter”, be nadrukt Martin van Vianen optimistisch. „Het moet toch mogelijk zijn dat deze club 3 a 4000 mensen trekt. Ik realiseer me dat dat niet van de ene op de andere dag kan en dat het een groeiproces is, maar er zit schot in en dat is een positieve ontwikkeling.” Programma: eredivisie: za.: Go Ahead Eag lesSparta, FC UtrechtRoda JC, Feyen- oordNAC, FC TwentePSV, MWExcelsi or, NEC—FC Den Haag, PEC Zwolle—AZ’67. Zo.: AjaxFC Groningen, Willem IIWagenin- gen. Eerste divisie: Za.: FC Den BoschFortu na SC. Zo.. FC WVDe Graafschap, SW Haarlem, SC VeendamFC Amsterdam, SC HeerenveenSC Heracles, Helmond Sport DS’79, EindhovenSC Cambuur, Vlaardingen, VitèsseAmersfoort. HAARLEM. Met nog één wedstrijd vandaag tegen Wassenaar in het verschiet is de strijd oni het kampioen schap van Nederland bij de oudste softbaljeugd reeds beslist. Onder aanvoering van de coaches Frans Fictoor en Wim van Twuyver behaalde Schoten uit vijf wedstrijden even zovele overwinningen, die de ploeg onbereikbaar maakte voor de naaste concurrentie. Na overwinningen op Zuidvogels (3-0), Flying Petrels (13-0) en Alro-Jeka (12-3) werd in de beslissende wedstrijd afgerekend met het hoofdstedelijke Pirates, dat met 4-2 ten onder ging. (Van onze sportredactie) ARNHEM De Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) heeft in het trainingsplan, dat tot aan het einde van het seizoen '84 loopt, een plaats inge ruimd voor 250 atleten. Deze senioren, maar vooral jeugdatleten krijgen vanuit de bond trainingstechnische begeleiding. De KNAU wil met vier doelgroepen gaan werken. De eerste groep bestaat uit atleten die in aanmerking komen voor het deelnemen aan Europese kampioen schappen en Olympische Spelen. Het gaat hier om een groep van vijftien atleten. Veel aandacht krijgt ook een eens zo grote groep die bestaat uit atleten van wie de KNAU verwacht dat ze binnen niet al te lange termijn zover zijn als de huidige toppers. Verreweg de meeste aandacht krijgt de jeugd, die in twee categorieën wordt on dergebracht. Eerst is er de beperkte groep waarin de kandidaten voor de Europese jeugdkampioenschappen die volgend jaar in Utrecht worden gehouden. Ongeveer 25 atleten worden in die groep ingedeeld. Los van deze jeugdgroep gaat het natio, nale jeugdplan draaien, waarvoor maar liefst 90 jongens en 75 meisjes uitgenodigd zullen worden. De KNAU gaat hierbij uit van het principe dat in dit jeugdplan elk atletiekonderdeel hoe slecht het presta tieniveau ook is door vijf jongens en vijf meisjes vertegenwoordigd zal zijn. Met nadruk stelt de KNAU dat al deze atleten alleen aan de trainingsweekeinden en een trainingsstage mogen meedoen, als de clubtrainer participeert in de centrale bijeenkomsten. Hiermee wil de atletieku- nie de kennis aan de basis verbreden. Naast de vier doelgroepen is de KNAU van plan een of meer ontwikkelingspro jecten op te zetten, bijvoorbeeld voor een onderdeel dat met een doelgerichte aan pak en een grote investering op korte termijn internationaal aansluiting kan krijgen. Gedacht wordt aan speerwerpen en horden bij de heren en hoogspringen en de middenafstand bij de dames, met ongeveer 20 atleten in totaal een training, stechnische begeleiding. Uit het nieuwe trainingsplan blijkt dat er veel aandacht komt voor het ondersteu nen van de ontwikkeling van het atletiek- peil in de verenigingen. Zo zal via dis- trictsscholingen gepoogd worden de trai ningen in de pas te laten lopen met het geen nationaal gebeurt. Dit onder het mot to „in Groningen dezelfde trainingsme thoden voor (bijvoorbeeld) het hoogsprin gen als in Temeuzen”. Niet alleen op nationaal niveau, waar trainingscoordinator Herman Buuts om ringt wordt met vakgroepcoordinatoren en meer specialistische nationaal trainers, maar ook in de districten wil de de KNAU toe naar begeleiders-coordinatoren. Fi nancieel zou dit haalbaar zijn via het STK-beleid, het regionaal plaatsen met CRM-gelden van sporttechnisch kader dus. Om nog eens te onderstrepen dat het de KNAU ernst is het niveau van het kader, dat regionaal of plaatselijk werkzaam is, op te vijzelen, ruimt de atletiekunie plaats in voor 120 bijeenkomsten voor districtsbijscholingen. Dat is een gemid delde van ruim 20 per district. (ADVERTENTIE) Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal er in 1981 geen kollektieve advertentieprijsverhoging worden toegepast Dit betekent dat de gemiddelde prijsstijging over 1980 en 1981 neerkomt op 6% per jaar, dus minder dan het gemiddelde inflatiecijfer De toepassing van bovenstaande verhoging is een bindend besluit van De Nederlandse Dagbladpers, gedagtekend 4 sept. 1980 In een wedstrijd, die op hoog peil stond, waren de runs aanvankelijk erg duur. Dat de winst niet zonder moeite tot stand kwam, bewees de vierde inning waarin de thuisclub de door Ilse van Toorn veroverde voorsprong zag omgezet in een 1- 2 achterstand. Daarna moest de Schoten-aanhang tot in de zesde inning wachten alvorens er weer reden tot juichen was. Goed slaan enerzijds en veldfouten anderzijds gaven Schoten via Carol Wisker, Nicolet van Vilsteren en Ilse van Toorn de kans de winst en het daaraan verbonden kampioenschap van Nederland te veroveren. Een belangrijke rol in de beslissende wedstrijd speelde winnende werpster Karin Fictoor met de cijfers 7-2-4-0. c

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13