Conflict over Radioactief gas ontsnapt in VS massa-ontslag Fiat verscherpt Gevecht om de macht in Telefoonverkeer Labour-partij tussen Korea’s weer verbroken Alle zetels in adviesraad voor partij van Sadat ll Gemeentebesturen Turkije ontbonden Levenslang voor Rolf Wagner Moegabe laat oud-strijders ontwapenen Synode over gezin geopend Cossiga vraagt weer vertrouwen van parlement Prijsstijging België 6,7% „Uitgaven voor Derde Wereld moeten hoger” I So - Problemen arme landen hoger op agenda Bevolking moet wapens inleveren Twee kosmonauten Sojoez weer terug 3ÉI Wellicht ontslag Westberlijns spoorwegpersoneel 19 8 0 ZATERDAG 27 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND .B (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De ont wikkelingslanden zijn er in ge slaagd om gedaan te krijgen dat in de komende jaarverga deringen van Wereldbank en Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington meer aandacht aan hun pro blemen zal worden geschon ken dan aanvankelijk in de bedoeling lag, zo is in Was hington vernomen. ■llh. t J Meer aandacht bij IMF voor Derde Wereld President Sadat lies i itf n de de het Die iste- de en iwet de niet der- van dag die lijs ster n is 1 te nité vol- atig ren- iakt klo- caar (Van onze redactie buitenland) WINTERTHUR. Een Zwitserse recht bank heeft gisteren de 36-jarige Westduit- ser Rolf Clemens Wagner, die deel zou uitmaken van de Rote Armee Fraktion (RAF) veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan moord en poging tot moord tijdens een overval tien maanden geleden op een bank in Zürich. Wagner, door de autoriteiten in Bonn gezocht als verdachte in de ontvoering van en moord op werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer in 1977, werd op 19 november vorig jaar aangehouden na dat hij met drie metgezellen een overval had gepleegd op het hoofdkantoor van de Zwitserse Volksbank. Tijdens de vlucht schoot het viertal op zijn achtervolgers. Een vrouwelijke voorbijganger werd door een verdwaalde kogel dodelijk getroffen, terwijl een tweede voorbijgangster le vensgevaarlijk gewond raakte. Twee poli tiemensen liepen eveneens letsel op. Wagner gaf zich zonder verzet over toen hij even later op een bank bij het centraal station werd gezien. LAS VEGAS (AP) Bij een in de Amerikaanse staat Nevada gehouden ondergrondse kernproef zijn eergisteren kleine hoeveelheden radioactief gas vrijgekomen, zo is gisteren door het Amerikaanse ministerie van Energie bekendgemaakt. Het gas is niet buiten het ongeveer 3.000 vierkante kilometer grote proefgebied gekomen, aldus woordvoerder Dave Jackson. LUXEMBURG (ANP) De uitgaven die de negen EG-lidstaten in het kader van het Tweede Lomé-verdrag zullen doen ten behoeve van de 59 ontwikkelingslanden in Afrika, het Caribisch gebied en het gebied van de Stille Oceaan (ACS-landen), waar mee men binnen het verdrag samenwerkt zijn, niet hoog genoeg. Dit verklaarde het Westduitse socialistische lid van het Euro pees Parlement Katharina Focke gisteren tijdens de raadgevende vergadering van het Lomé-verdrag in Luxemburg. De problemen van de arme landen die geen olie hebben zijn tot een van de voor naamste agendapunten gemaakt, aldus de zegslieden. In plaats van aan de problemen van de geïndustrialiseerde wereld, zoals de infla tie en de afneming van de economische te regering-Demirel, heeft al verzekerd dat de financieel-economische koers van de vorige regering zal worden voortgezet. aste elde poe- de het ligt ge- op- er i en ken aste loet ieel de ver ben and, zijn iali- leen t R. gio- zijn laai, ind- i er ROME (DPA) De Italiaanse premier Francesco Cossiga heeft in het parlement opnieuw de vertrouwenskwestie gesteld om een dreigende kabinetscrisis af te wenden. De stemming over de motie in samenhang met de regeringsplannen voor het economisch beleid zal vandaag ge schieden. De economische plannen voor zien in belastingverhogingen en investe- ringshulp voor de economie. De communisten willen de plannen van de regering een coalitie van christen democraten, socialisten en republikeinen schipbreuk laten leiden en daarmee de regering ten val brengen. /eer ings orig be- lan- Moeder Teresa uit Calcutta die voor haar werk ten behoeve van de armen de Nobelprijs kreeg, kwam gisteren in Vaticaanstad aan. waar zij de bisschoppensynode bijwoont. idse ian- in van ken De een len- eer, eigt len- van en ken ant- ern- i de ■nen sbe- ide- :ale. >ed- reid »n. BRUSSEL (ANP) De consumptieprijzen zullen deze maand in België met 0,88 procent stijgen, zo is gisteren officieel bekend gemaakt. Het inflatiepercentage over een geheel jaar (sinds september vorig jaar) komt daarmee op 6,7 en dat is het hoogste sinds drie jaar. Ingevolge de koppeling van de lonen aan de prijzen, waardoor de lonen in België regelmatig worden aangepast, zullen wedden, lonen en sociale uitkeringen binnenkort twee procent omhoog gaan. bedrijvigheid, zal nu voorrang worden gegeven aan het beraad over het nuttig maken van de dollaroverschotten van de olie-exporterende landen, vooral ten bate van de Derde Wereld. Er zal bij de Wereld bank en bij het IMF worden aangedron gen om een grotere rol te spelen in het „terugsluizen” van de OPEC-overschot- ten. In het internationale jargon heet dat „recycling”. Van de „Groep van 24” (drie maal acht ontwikkelingslanden uit Latijns-Amerika, Afrika en Azië) is vernomen dat de mede werking van de Derde Wereld aan de plannen van IMF en Wereldbank voor verbetering van het internationale mone taire systeem afhankelijk zal zijn van de reactie op hun verzoek om een program ma voor uitbreiding van de hulpverlening aan de arme landen. Alles hangt echter af van de houding van de rijke industrielan den, die door hun grote bijdragen aan IMF en Wereldbank de dienst kunnen uitmaken. MOSKOU (AFP). De eerste Cubaanse kosmonaut is gisteren met zijn mederuim- tereiziger uit de Sovjet-Unie zonder man keren op aarde teruggekeerd. Joeri Ro manenko en Arlando Tamayo Mendes, die een week geleden gelanceerd waren en aan boord zijn geweest van het ruimtela- boratorium Saljoet-6, landden in de So- joez-6 in Kazakstan, zo hebben de radio en televisie in de Sovjet-Unie meegedeeld. Aan boord van de Sojoez bevinden zich nu nog de kosmonauten Leonid Popov en Valeri Rjoemin, die naar verwachting woensdag het duurrecord van een beman de ruimtevlucht dat op 75 dagen staat zullen breken. SALISBURY (DPA). Na de moord op een blanke boer in het Goromonzi-district, ten westen van Salisbury, heeft premier Robert Moegabe van Zimbabwe ongeveer 800 voormalige guerrillastrijders laten ontwapenen. Bovendien gaf hij opdracht zijn oude strijdmakkers uit dit district te laten overbrengen naar een verzamel- kamp, zo is gisteren meegedeeld door het blanke parlementslid Andre Holland, die dit district vertegenwoordigt. De mannen waren in Goromonzi onder gebracht in twee boerderijen, die Moega- be’s partij ZANU-PF had gekocht. De groep gewapende mannen die eerder deze week een blanke boer op zijn tractor doodschoot, zou van een van die boerde rijen afkomstig zijn. In dit district kwam het de afgelopen tijd herhaaldelijk tot botsingen tussen gewapende benden en de politie. ROME (DPA). In het conflict over de massa-ontslagen bij het Italiaanse auto- mobielconcern Fiat dreigt nu een ver scherpte krachtproef in het hele land. Nadat eergisteren anderhalf miljoen me taalarbeiders het werk neerlegden, zullen op 2 oktober in alle industriën van het land 14 miljoen arbeiders gedurende vier uur staken. Op bijeenkomsten donderdag dreigden vakbondswoordvoerders met een bezet ting van de Fiat-fabriek ingeval geen op lossing voor het conflict gevonden zou worden. Bemiddelingspogingen van de betrokken minister en premier Cossiga hadden geen resultaat. De communistische partijleider Berlin- guer deelde gisteren de arbeiders op de Fiatfabriek in Turijn mee dat zijn partij hen zou steunen als zij de fabriek zouden bezetten. De arbeiders protesteren tegen plannen tot ontslag van 24.000 arbeiders in de komende anderhalf jaar als gevolg van een grote verkoopcrisis. ANKARA (UPI). De militaire machthebbers in Turkije hebben gis teren alle gemeenteraden ontbonden, en alle burgemeesters ontslagen. De afgelopen dagen deden berichten de ronde over wijdverbreide corruptie in ongeveer 700 van de 1700 ge meenten. Bovendien biedt het ontslag van het plaatselijk bestuur de junta de gelegen heid haar greep op het land te versterken. In het kader van de bestrijding van het terrorisme hebben de militaire machtheb bers de bevolking opgeroepen binnen 15 dagen alle wapens in te leveren. Binnen deze periode kan dat straffeloos gebeu ren, maar daarna riskeert iedereen in het bezit van een wapen 10 jaar gevangenis straf. Sinds de militaire machtsgreep is het aantal terreurdaden sterk vermin derd, maar gisteren werd in Ankara toch nog een man doodgeschoten door gewa pende mannen, die vermoedelijk behoor den tot een links-extremistische groep. De Turkse vice-premier Turgut Uzal is gisteren naar New York vertrokken om daar bij de Wereldbank en het Internatio naal Monetaire Fonds (IMF) de financieel- economische politiek van het nieuwe be wind uiteen te zetten. Uzal, de architect van het economisch beleid van de afgezet- WEST-BERLIJN (Reuter). Hoewel de staking van Westberlijns personeel bij de Oostberlijnse spoorwegen is beëindigd, ligt het treinverkeer in West-Berlijn nog steeds vrijwel stil. De stakingsleiders, die donderdag de actie beëindigden, hebben de stakers opgeroepen en masse ontslag te nemen. Zo’n massale uittocht van ge schoold personeel zou de Oostduitse spoorwegen alsnog kunnen dwingen tot inwilliging van de eisen: loonsverhoging en meer vakbondsrechten. Volgens Westberlijnse autoriteiten heb ben rond 250 man spoorwegpersoneel zich als werkloze laten inschrijven. Tijdens de staking hebben de Oostduitse spoorwegen 137 Westberlijnse werknemers zonder voorafgaande waarschuwing ontslagen. Mevrouw Focke vindt de uitgaven die niet zijn voorzien voor de tweede Lomé- overeenkomst, 7.100 miljoen dollar voor vijf jaar, niet genoeg omdat dit niet vol doet aan de aanbevelingen van de com- missie-Brandt waarin wordt gezegd dat de negen EG-lidstaten in 1985 minimaal 0,7 procent van hun Bruto Nationaal Pro- dukt (BNP) moeten besteden aan ontwik kelingssamenwerking. „De Wereldbank schat zelfs dat, om te voldoen aan de noden van de Derde Wereld, de ontwikkel de landen 30.000 miljoen dollar per jaar meer zouden moeten uitgeven aan ontwik kelingssamenwerking”, aldus mevrouw Focke. In een gisteren aangenomen resolutie zeggen de afgevaardigden dat binnen af zienbare tijd de ontwikkelde landen de door Brandt voorgestelde 0,7 procent van hun BNP aan ontwikkelingssamenwer king moeten geven. De twee directe telefoonlijnen die Pjongjang en Seoel, de respectieve hoofd steden, verbinden zijn in 1972 aangelegd toen de twee Korea’s voor het eerst be sprekingen begonnen. In 1976 werden ze afgesneden nadat Noordkoreanen een Zuidkoreaanse vissersboot hadden opge bracht in de Japanse Zee. In februari van dit jaar werden de lijnen weer in gebruik genomen en politieke vertegenwoordigers van beide partijen kwamen bijeen om een regeling te treffen voor een ontmoeting van de premiers van de twee landen. In de loop van de dag hadden vertegen woordigers van Noord- en Zuid-Korea el kaar moeten ontmoeten in Panmoenjon, langs de demarcatielijn, om opnieuw te praten over de voorgenomen ontmoeting van de premiers. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Paus Johan nes Paulus de Tweede heeft gisteren in Vaticaanstad de bisschoppensynode over „de taak van het gezin in de huidi ge wereld” geopend. Tijdens de mis die hij opdroeg in de Sixtijnse kapel zei de paus dat „het de plicht is van elk christelijk gezin, de mensheid zelf te hoeden en te bewaren. Het gezin moet de fundamentele waar den van de kerk bewaren”. De synode duurt een maand. Van de 216 synodevaders zijn er 24 door de paus aangewezen, terwijl er 192 zijn afgevaardigd door nationale of regio nale bisschoppenconferenties. Als af gevaardigde van de Nederlandse bis schoppenconferentie neemt bisschop Ernst van Breda aan de synode deel. Kardinaal Willebrands neemt deel als hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de oecumene. De zittingen worden bijgewoond door 43 mensen met de status van toehoorder, die wel hun zegje mogen doen maar niet mogen meestemmen. Onder hen zijn onder meer 16 echtpa ren en moeder Teresa uit Calcutta. Het Australische echtpaar John en Lyn Billings is uitgenodigd, omdat het vergevorderd is met een onderzoek naar natuurlijke anticonceptiemetho den (periodieke onthouding). CAIRO (UPI). Bij de gisteren in Egyp te gehouden verkiezingen voor een nieu we „Shoera” (raadgevend lichaam voor de regering) heeft de Nationaal-Democra- tische Partij (NDP) van president Sadat alle 140 te behalen zetels veroverd. De overige 70 leden van de raad zal de presi dent zelf later benoemen, zo is officieel in Cairo meegedeeld. In 12 van de in totaal 26 kiesdistricten nam de rechts-georiënteerde Nationaal- Liberale partij aan de verkiezingen deel. De groep van Moestafa Kamel Moerad slaagde er niet in een zetel te veroveren. De „Shoera” heeft geen wetgevende be voegdheden. Die blijft voorbehouden aan het parlement, waar de NDP eveneens de Igkyns ujtdeelt. Als de president haar ad- viés wil, kan ze hem raad geven op het gebied van de binnen- en buitenlandse politiek. Ook kan ze maatregelen voorstel len „ter versterking van de nationale een heid en de sociale rust”. Daarnaast krijgt de „Shoera,, de supervisie over de natio nale pers, die beheerd werd door de nu opgeheven Arabisch-Socialistische Unie, eens de enig toegestane politieke partij in Egypte. Bij twee acties tegen illegale bewegin gen zijn donderdag acht „terroristen” en een politieman om het leven gekomen, zo berichtte de Turkse radio gisteren. Alleen al in Istanboel zijn de afgelopen twee weken 439 mensen aangehouden op verdenking van „anarchistische activi teit”. Dat staat in een communiqué dat gisteren is gepubliceerd door het militair gezag in Istanboel. Overigens heeft staatssecretaris Van Ee kelen (Defensie) gisteren in de Turkse hoofdstad overleg gevoerd met de bevel hebber van de Turkse luchtmacht, gene raal Tahsin Shinkaya en de plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken, Ilhan Oeztrak. Volgens een woordvoerder van de Luchtmachtvoorlichtingsdienst is gesproken over de Nederlandse bijdrage aön het militaire hulpprogramma van de NAVO aan Turkije. Nederland heeft in dat verband onlangs een aantal gevechts vliegtuigen van het type F-104-G (de Star- fighter) aan Turkije verkocht. Van Eeke- len is voor het bezoek officieel uitgeno digd begin dit jaar, toen de onderhande- lingen over de verkoop van de Starfighter werden begonnen. Hij komt dinsdag terug in Nederland. (Van onze redactie buitenland) Terwijl de voorbereidingen voor de jaar lijkse vergadering van de Britse La bour-partij, aan het einde van deze maand, in volle gang zijn, zijn de kop stukken van deze oppositiepartij vol op in de slag om een gunstige uitgangspositie in de strijd om de op volging van de vroegere premier Ja mes Callaghan als leider van de partij. Nadat Labour de algemene verkiezin gen van mei vorig jaar had verloren, heeft de onzekerheid over het tijdstip waarop Callaghan zijn funktie wil neerleggen geleid tot een verheviging van de interne strijd in de partij tussen de linker- en de rechtervleugel. Alge meen wordt aangenomen dat de nu 68- jarige James Callaghan deze herfst zal aftreden. Zelf heeft hij tot nog toe geen enkele indicatie omtrent zijn plannen gegeven. De grootste kanshebber om de partij te leiden in haar pogingen de macht in het land te ontworstelen aan de Con servatieve Partij van Margaret That cher, is de voormalige minister van Financiën, Denis Healey. De tijd werkt echter in het nadeel van Healey. Hij is nu 63 jaar oud en indien Callag han zou besluiten nog een jaar of twee aan te blijven dan zouden zijn kansen sterk af kunnen nemen. Healey behoort tot de rechtervleugel, van de Labour-partij en is één van de bekendste politici in Engeland. Hij was minister van Financiën van 1974 tot 1979, een periode van economische onrust. Healey’s vernietigende aanval len zijn vaak gericht op de linker vleugel van zijn eigen partij, die duide lijk heeft laten blijken een aversie tegen hem te hebben over de wijze waarop hij de economie heeft geleid toen hij minister van Financiën was. Vooraanstaande leden van de linker vleugel vergeleken zijn beleid met dat van een minister van Financiën van de Conservatieve Partij. De Britse Labour-partij wordt de laatste dertig jaar gekweld door interne on enigheid. De leden variëren van soci- aal-democraten, wier ideaal een ge mengde economie en een sterke wt^l-, vaartsstaat is, tot linkse socialisten die voorstanders zijn van meer belang rijke industriën in handen van de staat en hogere overheidsuitgaven om de sterk toenemende werkloosheid te be strijden. Tot voor kort werd links» steeds sterker: het beheerst het hoofd bestuur, waar het beleid van de partij wordt bepaald, en de laatste jaren heeft het ook de meerderheid gehad in de jaarlijkse partijvergaderingen. Vo rig jaar behaalde de linkervleugel een grote overwinning toen de vergade ring besloot het verkiezingsprogram ma van de partij door het hoofdbe stuur te laten opstellen, in plaats van door de partijleider en zijn collega’s. Links in de partij probeert ook de wijze waarop de partijleider wordt gekozen te veranderen. Tot op heden werd hij gekozen door de parlementsleden van de partij (nu 267). Onder deze parle mentariërs heeft het centrum en de rechtervleugel twee maal zoveel steun als de linkervleugel. Indien verkiezing van de partijleider aan de basis van de partij zou toevallen, dan zou dit de kansen van een kandidaat van de lin kervleugel aanmerkelijk doen toe nemen. In de partij wordt verwacht dat de vak bonden, die het grootste gedeelte van de financiën van de partij voor hun rekening nemen en die de meeste stemmen op de jaarvergadering bezit ten, een andere wijze van kiezen van de partijleider zullen afwijzen. Het is zelfs mogelijk dat zij hun vorige be sluit omtrent de bepaling van het par tijprogramma ongedaan zullen ma ken. Indien dit het geval is dan is de weg voor Callaghan vrij af te treden. Aangezien dan de ruzies in de partij (althans tijdelijk) zullen zijn bijgelegd. De kansen dat Denis Healey gekozen zal worden zijn gestegen nu twee andere kandidaten van de rechtervleugel zich niet voor deze functie verkiesbaar stel len: de vorige minister van Buiten landse Zaken, David Owen, en de vori ge minister van Prijsbeleid, Roy Hat- tersley. Drie kandidaten van de linker vleugel zijn: John Silkin, Eric Heffer en Tony Benn. Silkin is een voormalig minister van Landbouw, die zijn popu lariteit te danken heeft aan zijn krach tige verdediging van de Britse belan gen in onderhandelingen met de EG. Zowel Heffer als Benn hebben een grote aanhang onder de linkervleugel. Geen van deze drie kandidaten wordt echter in staat geacht Healey te ver slaan onder de huidige verkiezingsre- gels. Een andere mogelijke kandidaat is de voormalige minister van Milieu zaken, Peter Shore, die nu de woord voerder van de partij is voor buiten landse zaken. De verwachting in de partij is dat hij stemmen zal kunnen krijgen van leden van het centrum die niet geporteerd zijn van de irritante wijze van handelen van Healey. Maar men gelooft niet dat hij van het for maat is om het tegen Margaret That cher op te nemen en haar te verslaan in algemene verkiezingen. SEOEL (UPI). Noord-Korea heeft gis teren plotseling de directe telefoonlijnen met Zuid-Korea afgebroken. De betrek kingen tussen de twee Korea’s naderen hiermee het laagste punt sinds vele jaren. Eerder op de dag hadden de Noordkore- aanse autoriteiten al aangekondigd dat de voorgenomen herenigingsbesprekingen worden geannuleerd. De aankondiging ging vergezeld van een bittere aanval op de nieuwe Zuidkoreaanse president Tsjoen Doo-Hwan, die „nog gemener” werd genoemd „dan wijlen Park Tsjoen Hee”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3