Uitbreiding van sociëteit Astrix voor activiteiten Carillonklanken Huiskamercursus Nederlands goedkope opleiding voor buitenlandse gezinnen Parkeren in Velsen te duur Stop verschrikkelijke verguizing onmisbaar industrieel complex ■Hl it J l* Zwemwedstrijden scouting in Kennemerland I V F MAX. PARKEERTIJD 2 UUR 1 I I 4 IJMOND 1980 SEPTEMBER ZATERDAG 2 7 DIRECTEUR G. W. VAN STEIN CALLENFELS BIJ NADEREND AFSCHEID VAN HOOGOVENS: Tweede ontmoetingscentrum aan Heerenduinweg door Jaap Sluis (Van een onzer verslaggevers) *0 VOORTZETTING VAN KERKELIJK INITIATIEF IN VELSEN Samenwerking Bezoekers Elementair IJMUIDEN. De jeugdsociëteit Astrix aan de Larikslaan in IJmuiden-oost krijgt uitbreiding. De gemeente stelt hiervoor een eenmalige subsidie beschikbaar van 19.000 gulden en een renteloos voorschot van eveneens 19.000 gulden. Het bestuur van Astrix heeft de Gereformeerde Kerk bereid gevonden drie garages achter de sociëteit te verhuren, die omgebouwd worden tot zaalruimte. Bovendien zijn er plannen voor een tweede sociëteitsruimte aan de Heerenduinweg in IJmuiden. Wegwijs 'f. öl W w- 1 MG wn veer De jeugdsociëteit aan de Larikslaan in IJmuiden-Oost Industrie onmisbaar. 1439) IJMUIDEN. zan- 4 0 en 00 - Zuster L. C. van Hilst ’lem eek elke lijks ;nd. Vm ’lein eek- elke oen, uur tel. In- i-N.) nne- Out, lem, egel- 90 85 00 70 00 80 Juist nu de donkere wolken zich in hoog tempo boven de staalindustrie samenpak ken, is het volgens de directeur zaak dat de bedreigde bedrijven zich optimaal wa penen tegen het naderend onheil. Van Stein Callenfels: Ook Hoogovens moet er alles aan doen om op het hoogste ni veau mee te kunnen blijven draaien. Dat betekent moderniseren, het ontwikkelen van nieuwe procédés. Daar is veel geld Godefridus Wilhelmus van Stein Callen fels kwam op 25-jarige leeftijd bij Hoog ovens in dienst. Hij belandde al snel in de research-sector die hem na aan het hart lag. De benoeming in november 1975 tot directeur nieuwbouw en research bete kende voor hem de kroon op veel onder zoekswerk. zijn om bijvoorbeeld de Japanners die de modernste werkwijzen hanteren redelijk te kunnen volgen.” voor nodig en vandaar dat zo’n crisis veel schade kan veroorzaken. Stel dat Hoog ovens gedurende vijf jaar in de proble men blijft, dan zal het bijna onmogelijk 1. Preludium no. 2 Matthias van den Gheijn; 2. Drie volksliedjes; a. Toen de Hertog Jan kwam varen, Nederland; b. Long, long ago, Ierland; c. Tiritomba, Ita- ma richten. De vrouw zit daar consequent in een ondergeschikte positie. Een onder- wijspositie is voor haar in die denkwereld gewoonweg onbestaanbaar”. Ten overstaan van staalproducenten uit tal van landen riep Van Stein Callenfels destijds op tot meer samenwerking, een roep die tot op heden onvoldoende werd gehoord. „Ik ben op dit punt toch wat pessimistisch. Door de crisis komt de nati onalistische instelling van veel landen weer bovendrijven. Dat uit zich bijvoor beeld in het geven van subsidies aan be drijven die eigenlijk niet meer levensvat baar zijn. Nog maar 30% van de wereld- staalindustrie is in privé-handen, de rest wordt door overheden gesteund. Estel kan er niet omheen op een gegeven moment naar de Nederlandse en Duitse overheid te stappen en ook steun te vragen. Het zou unfair zijn bedrijven als Hoesch en Hoog ovens die zoveel gesubsidieerde concur renten hebben in de kou te laten staan. Zij gaan dan onherroepelijk kapot”, zo meent Van Stein Callenfels. Aan het einde van het gesprek ontkomt de directeur er niet aan nog één keer begrip te vragen voor de moeilijke positie waarin de industrie op het moment ver keert. „Er is de laatste jaren sprake van een verschrikkelijke verguizing van het industriële complex. Laten we daar toch in hemelsnaam mee ophouden; iedereen weet dat we er niet buiten kunnen net zo goed als iedereen weet dat er ook aan die industrie nare kanten zitten. Dat is nog geen reden maar bij voorbaat alles in het negatieve te trekken”, zo zegt Van Stein Callenfels. Dat nu de economie in het slop zit velen de blik hoopvol op diezelfde industrie richten, komt de directeur allerminst vreemd voor. Van Stein Callenfels be aamt volmondig dat de mens genegen is iets pas te waarderen op het moment dat datzelfde „iets” hem dreigt te ontglippen al geeft de directeur er zich wel reken schap van dat Hoogovens hem gedurende 38 jaar vele malen van haar waardering heeft laten blijken. Soms worden profeten in hun eigen land wel degelijk geëerd. Gemiddeld komen zo’n honderd scholie ren tijdens een sociëteitsavond in het weekend naar het gebouwtje aan de La riksstraat. De sociëteit werkt op niet-com- merciële basis. Hoewel het ontmoetings centrum is bedoeld voor jongeren tot 26 jaar is de sociëteit de oudere jeugd kwijt geraakt. Scholieren tot 22 jaar voelen zich nog thuis, maar het leeftijdsverschil tus- Het huidige gebouw functioneerde de afgelopen tien jaar vanwege ruimtege brek alleen als ontmoetingscentrum. De al lang bestaande behoefte ook andere acti viteiten te ontplooien wordt door de uit breiding mogelijk gemaakt. Het bestuur denkt aan biljarten, tafelvoetbal en tafel tennis. De kosten van de verbouwing bedragen 70.000 gulden. De sociëteit kweekte een eigen reserve van 30.000 gulden. Door zelfwerkzaamheid kan nog eens tweedui zend gulden worden bespaard. Het tekort wordt door de gemeente aangevuld met een eenmalige subsidie en een renteloos voorschot. Een gedeelte van het krediet wordt afgetrokken van de jaarlijkse sub sidie. De opzet van de cursussen Nederlands noemt zij „zeer elementair”. „Voor dit taalonderwijs bestaat een redelijk grote keus aan leerboeken. De cursist wordt vooraf voor de keus gesteld tussen alleen Nederlandse conversatie en aanvullend ook het lezen en schrijven in onze taal. Grote voorkeur voor alleen het onderdeel spreekvaardigheid is ons inmiddels ge noegzaam bekend. Aan de moeilijke mate rie van grammatica en stelkunst heeft de doorsnee-buitenlander al bij voorbaat een broertje dood, zo is ons gebleken”. Bij de cursisten van dit moment zijn Turken, Marokkanen, Tunesiërs, Italia nen, Spanjaarden en in geringer aantal ook Japanners, Chinezen, Joegoslaven en Antillianen. uiteindelijke animo bij de buitenlander zelf. Zuster van Hilst: „Van onze kant blijft het bij de uitnodigende benadering met als achterliggende gedachte de absolute noodzaak van taalkennis voor een goed functioneren in de Nederlandse samenle ving”. sen de wat oudere scholieren en werkende jongeren en de vaste bezoekers is dermate groot, dat jongeren boven de 22 jaar geen aansluiting meer vinden. Van deze groep ontving het bestuur desondanks signalen om weer terug te kunnen keren naar de sociëteit. Door de uitbreiding zijn ook hiervoor mogelijkheden te scheppen. ).00- j.oo- v.d. kda- 1439) aan- traat >n 14 ing. Jast- stel- tel. •cret 51.15 ,Da- en hing rgen /ens 5j. rstr. lie, 3. Preludium in Bes, Jef Denijn; 4. Hemony-suite (prelude, etude, sociliano, toccata), Albert de Klerk; 5. Drie Kegeldu- etten, W. A. Mozart; 6. Populair-klassieke werkjes; a. Trumpet voluntary, Jer. Clar ke; b. Menuet uit „Eine kleine Nachtmu- sik”, W. A. Mozart; c. Pizzicati uit het ballet Sylvia”, L. Delibes; 7. When the saints go marching in, P. Campbell; 8. Mars voor beiaard, Leen ’t Hart. ■207, ge- ’oto- sn z. )er uur aal” i ei der. H88) )ude 0 u.: uner 155) lice” line- hap- Bis- 3) 15 laar- - het ilde. laar- Irale jin. tel. beth nga. K igen aan 35, rarte 5.30, iaag >ude j- en 0 u.: 1 u.: ;0 u. Tan- mr”, (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Velsen en ook de noordelijke IJmondgemeenten herbergen een relatief groot aantal buitenlanders. Enkelingen en complete gezinnen van Spaans, Turkse, Italiaanse en Marokkaanse origine vestigden zich hier in de afgelopen decennia letterlijk onder de rook van de fabrieken, waar gastarbei ders voor met name ongeschoold werk bruikbaar bleken. Onoverkomelijke handicap was en is in die kring nog steeds de taalbarrière oftewel de gebrekkige kennis van het Nederlands. Via taalonderwijs thuis gegeven door onbetaalde vrijwilligers wordt daar sinds 1976 in voorzien door onder de Velsense raad van Kerken. 'Hii 1 H De kabouters, welpen en gidsen/pad- vindsters zwemmen afstanden van vij fentwintig meter schoolslag of vrije slag. Alle anderen zwemmen vijftig meter. Na 33 series zijn alle individuele num mers afgewerkt en dan beginnen de esta fettes. Die beloven een spannende strijd daar alle leeftijdscategorieën zijn verte- De avondjes taalonderwijs bij de men sen thuis duidt zij consequent aan als „huisbezoek”. De eerste schuchtere stap pen in die richting werden in 1976 gezet met lessen in De Brulboei aan de IJmui- dense Kanaalstraat. Deze aanpak misluk te vroegtijdig. Cursisten bleven weg. Ver moedelijke verklaring daarvoor was de inschakeling van vrouwelijke docenten iets wat door de deelnemende mannen niet aanvaard werd. Zuster van Hilst: „Die situatie past niet in het cultuurpa troon van de buitenlanders waarop wij ons met dit bescheiden scholingsprogram- een Tunesiër, allen werkzaam in de IJ- muidense vestiging van dit bedrijf. De contactgroep Zeewijk heeft inmiddels gunstig gereageerd op een verzoek les ruimte voor gemelde cursusgroep vrij te houden in het eigen buurtcentrum aan de IJmuidense Dennekoplaan. Op dit punt is de voorbereiding op dit moment blijven steken. Het initiatief staat of valt met de Voor de vierde maal worden in het district Kennemerland scouting-zwemwedstrijden gehouden, dit maal in het bad „De Hoogeberg” aan de Trompstraat in IJmuiden, op zondag 28 september. Aan de wedstrijden, die ’s middags om één uur beginnen, nemen 174 scoutingle- den mee van tien verschillende groepen. Voor de lopende cursuskosten (uitslui tend leermiddelen» werd in voorgaande jaren een subsidie van vijfhonderd gul den genoten van de in Beverwijk geves tigde stichting Peregrinus. Voor een nieuwe subsidiemogelijkheid via de ge meente is inmiddels een aanvraag de deur uit. De deelnemer betaalt alleen de benodigde boeken. Als geen ander heeft Van Stein Callen fels ervaren wat het betekent om als re- search-man werkzaam te zijn bij een be drijf dat flinke winsten afwisselt met gro te verliezen. Anno 1980 heeft Hoogovens het opnieuw moeilijk, er moet op alle fronten bezuinigd worden. Toch is de scheidend directeur niet somber. „Ik denk dat het op de langere termijn wel weer beter gaat. Zo’n financieel dieptepunt is natuurlijk enorm schadelijk voor een be drijf als het onze. Het mag beslist niet te lang duren, want dan ontstaat er een beangstigende toestand”, zo zegt Van Stein Callenfels die meent dat Hoogovens best een stootje kan velen. De cursusleiding trok daaruit de enig mogelijke consequentie; gekozen werd voor taalonderricht bij de mensen thuis wat ook met een vrouw als docent geen bezwaren bleek te ontmoeten. Vrijwilli gers voor de leerzame huisbezoeken (1 uur per week) komen uit alle lagen van de bevolking. Buiten „redelijke taalvaardig heid in woord en geschrift” worden geen speciale eisen gesteld aan het vrijwilli gerskorps waarop dit taalonderwijs volle dig steunt. De groei van dit werk vloeit voort uit lopende contacten met de in Velsen woonachtige buitenlanders. Het le vensmiddelenconcern VOMAR legde met zuster Van Hilst contact om zes buiten landse werknemers adequaat en in korte tijd wegwijs te maken in de Nederlandse taaltuin. Gevraagd is naar taalonderwijs voor drie Turken, twee Marokkanen en afgekeken te hebben, gingen de Japan ners zelf aan de slag en niet zonder resul taat. Van Stein Callenfels: „Ik ben werke lijk onder de indruk van wat daar in korte tijd gepresteerd is. Het is een toonaange vend land geworden en het kost de con currenten alle moeite om bij te blijven. Het continugieten van staal is daar al helemaal doorgevoerd, terwijl men er in Europa net mee begonnen is. Ik denk dat Hoogovens er niet aan ontkomt op den duur nog een tweede of derde continugie- tinstallatie te bouwen. Alleen op die ma nier is de race vol te houden.” De Hoogovens-directeur geniet ook in het buitenland veel aanzien. Zo werd hij op 9 mei 1979 gekozen tot voorzitter van The Metals Society, een vermaard genoot schap van staalmakers uit de hele wereld. Van Stein Callenfels trakteerde zijn ge hoor bij deze gelegenheid meteen op een indrukwekkend betoog dat hij de titel „Het veranderende technologiepatroon IJMÜIDEN. Eind dit jaar neemt Hoogovens afscheid van een directeur met een lange naam en een lange staat van dienst: Ir. G. W. van Stein Callenfels, hoofd nieuwbouw en research. Een man die tijdens zijn 38 Hoogovensjaren weinig op de voorgrond trad maar achter de schermen een uitermate belangrijke rol speelde. Er werd van hem en zijn mede werkers een bruikbare toekomstvisie ver wacht waarop Hoogovens haar beleid ge deeltelijk kon baseren. Van Stein Callen fels, zo bleek al snel, beschikte over die visie en maakte zich daarmee van grote waarde voor Hoogovens dat hem dank baar maar wat weemoedig ziet ver trekken. Niet alleen leeftijdsverschillen spelen de sociëteit parten. Ook zijn er in het afgelopen seizoen botsingen geweest tus sen jongeren, van wie de behoefte aan ontspanning niet met met elkaar strook ten. Het bestuur wil voor verschillend geaarde bezoekers ontspanningsmoge lijkheden bieden. Twee elkaar niet ver dragende groepen in een te kleine ruimte leidt tot spanningen en overlast in de buurt. Het bestuur is daarom van plan een tweede ontmoetingscentrum te plaatsen aan de Heerenduinweg. Men heeft reeds een houten schoollokaal aangekocht, dat omgebouwd dient te worden. De gemeen te verleende in principe reeds haar toe stemming. Alleen de tekeningen moeten nog worden goedgekeurd. Tenslotte werkt het bestuur een plan uit om popgroepen onder te brengen in leeg staande bunkers, die gebruikt kunnen worden als repetitieruimte. Tijd is geld, ook in Velsen. Met name de -parkerende automobilist komt daar in deze gemeente dagelijks achter. Wat te denken van de tientallen parkeermeters in ondermeer de Lange Nieuwstraat. Keurig in het gelid, ogenschijnlijk niets aan de hand. Let wel, ogenschijnlijk. En is het niet juist de schijn die bedriegt? De argeloze automobilist die zijn wagen netjes parkeert, een kwartje in de parkeermeter gooit en binnen het half uur terugkomt, loopt grote kans een parkeerbon op zijn voorruit aan te treffen. Defect horloge, algehele black out, rekenfout, niets van dit alles. Op de gewraakte meters staat aangegeven dat er a 25 cent gedurende een half uur gebruik gemaakt mag worden van de parkeerplaats. De gemeente dacht daar echter anders over en stelde de meters in op 25 cent voor slechts twintig minutenDaar zou de automobilist ook nog wel vrede mee kunnen hebben ware het niet dat deze ingrijpende wijziging op geen enkele wijze op de meters weergegeven is. De klant geen koning, maar melkkoe dus. En de politie de dupe van een verkeerde maatregel die wél nageleefd moet worden. Discussies tussen de agent en de automobilist die het ook niet kan helpen. Wanneer wordt de klant weer koning? De Hoogovens-directeur steekt zijn grenzeloze bewondering voor de grote concurrenten (en tegelijkertijd leermees ter) in het land van de rijzende zon niet onder stoelen of banken. Vele malen reis de Van Stein Callenfels naar Japan om zich op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen. Na de kunst van het staalmaken eerst van de Verenigde Staten Zeventig buitenlandse gezinnen en vijftig onbezoldigde docenten zijn mo menteel betrokken bij deze activiteit die dit najaar het vierde seizoen ingaat. Zus ter L. C. van Hilst speelt vanaf haar IJmuidende woonadres een coördineren de rol bij dit plaatselijke scholingspro- jekt. Daarbij wordt zij naast de onder wijskundige kant regelmatig geconfron teerd met de maatschappelijke proble matiek waarmee de buitenlanders in Vel sen als culturele minderheid worstelen. op het gebied van de staalfabricage op grote schaal” meegaf. Het Estel concern (Hoogovens-Hoesch) onderkende de waarde van dit betoog en stelde het kort daarna te boek. VELSEN. Stadsbeiaardier Hein de Ligt bespeelt zaterdagmiddag 27 septem ber van vier tot vijf uur het carillon van het stadhuis in IJmuiden. Het programma luidt: genwoordigd. Na m totaal veertig series volgt de prijsuitreiking. Alle individuele deelnemers krijgen na afloop een diploma met vermelding van de gemaakte tijd. De winnaars worden in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan de landelijke scoutingwedstrijden op 8 november in Amersfoort. De winnende groepen van de estafettes ontvangen een trofee voor de prijzenkast van het groeps- huis. VfNNER PARK-O-M£T£R

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5