a Ff Galuppi Offenbach en bij Opera Stichting Boeiende ontrafeling Dexys Midnight Runners van politieschandaal intens woedende soul p IA Onder moeilijke omstandigheden valt te genieten van veel moois Cineast Milestone in VS overleden originele amerikaanse aandelen BWÏC Paviljoen REX, Bloemendaal a/zee presenteert groot festijn ■4 1980 7 ZATERDAG 27 SEPTEMBER Korte opera’s verdienstelijk uitgevoerd Lenige regie van Frans Strijards Spanningsvol optreden Engelse formatie Duisternis Banaal KUNST Effectenbeurs Amsterdam l ■u door Hans Warren i k DISCOTHEEK BARBARELLA Heeft u de folder ’’originele amerikaanse aandelen” nog niet ontvangen? Verzendt dan een briefkaart zonder postzegel aan Vereniging voor de Effectenhandel Antwoordnummer 24 1000 RA Amsterdam en schrijf links naam, adres en ’folder1 BRUSSEL De naam Bruegel is een enorme trekpleister, en te recht: Pieter Bruegel de Oude (1525-1569) behoort met Van Eyck en Rubens tot de grootste en boei endste schilders die de Zuidelijke Nederlanden hebben voortge- bracht. Twee maanden lang, tot en met 17 november a.s. wordt in Brussel de tentoonstelling gehou den. „Bruegel, een dynastie van schilders”. Overal op onze stati ons ziet men er aanplakbiljetten voor, er zijn folders met ronken de en zelfs ietwat misleidende tekst, kortom: er worden zoveel verwachtingen gewekt, dat het eerste wat ik naar aanleiding van deze manifestatie wil doen is: u waarschuwen. Wanneer u naar Brussel gaat in de hoop een flink aantal goede Bruegels te zien on der optimale condities, dan komt u bedrogen uit. Laat ik het daar om maar zo somber mogelijk schilderen. vanaf 15 september verhandelbaar op Beursplein 5. fel f I ADVERTENTIE) in deprimerend duister Bruegel 1 De bouw van de toren van Babel portret van Pieter Bruegel de Oude I'. n ALWIN BAR 1 (ADVERTENTIE) ALMA POST i i s 1 s t l l l U betreedt met het Paleis voor Schone Kunsten, een deprimerend en rommelig tentoonstellingsgebouw, moet dan maar liefst 150 francs entree betalen (f 10,50), en als u een catalogus begeert (en die is vrijwel onmisbaar wegens de summiere of ontbrekende gegevens bij de werken) kost die 500 frs (f 35) en niet 400 zoals in de folders staat. Die catalogus biedt een ware schat aan informatie, is rijk geïllustreerd met reprodukties van zeer matige kwali teit en onhandig groot, u torst nu voor een paar uur een boekwerk van bijna ander halve kilogram mee. mensen op dat toneel nu in godsnaam mee bezig zijn. (Opvallend is het dan dat die zelfde mengeling van bewondering en ver wondering de Engelse Rockpers ken merkte, die door de Dexys in zijn geheel tot afkeurenswaardig werd gekenmerkt). De in Odessa geboren cineast emigreer de in 1913 naar de VS. waar hij in 1925 zijn debuut als regisseur maakte en in 1927 de Academy Award kreeg voor Two Arabian Knights. In 1930 kreeg hij een Oscar voor All Quiet on the Western Front, die hem beroemdheid verschafte. Tot de 40 films die hij maakte behoor den Of Mice and Men en Mutiny on The Bounty. LOS ANGELES (AFP). Lewis Miles tone, Amerikaans filmregisseur van Rus sische afkomst, die in 1927 en 1930 een Oscar verwierf, is donderdag op 84-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Los Angeles overleden. zondag 28 sept. a.s. i v.m. de laatste dag van het seizoen, m.m.v Nu is zo’n werkje van Galuppi wel bijna niet meer geloofwaardig te maken en het is moeilijk uit te maken of het ietwat stijve acteren van de zangers en de stereotiepe regie binnen dit kader wel veel anders had kunnen zijn. Alle tot op het bot versleten ingrediënten zijn er aanwezig: de typische bas-buffo rol van de oude heer, die verkik kerd is op een jong meisje, de diverse jonge paren, de vermommingen, het ka- merkatje dat de juiste listen weet te ver zinnen om alles goed af te laten lopen, waarna de oude heer alleen overblijft. De uitvoering was zeker heel verdienstelijk, op het wel erg recht-toe-recht-aan spelen de begeleidende „strijkje” na, dat niet al te veel neiging tot accuratesse en zuiver heid vertoonde. Voor de zangers was dit „poppentheater” met al zijn statische aria’s (vaak unisono met het orkest lo pend) niet al te dankbaar maar met name Leena Kiilunen wist er nog een menselijk tintje aan te geven, waarbij haar fraaie stem trouwens duidelijk opviel. Iets gemakkelijker hadden de vocalis ten het in Offenbachs Bagatelle in AMSTERDAM. Voor het verdienste lijk initiatief van de Nederlandse Ope rastichting om aankomende zangers to neelervaring op te laten doen in kleine zaalprodukties en kleine rollen waren de gisteren vertoonde operaatjes van Ga luppi en Offenbach in zekere zin ideaal materiaal. Zangtechnisch niet te moei lijk en qua compositie en opzet erg sche matisch. Veel echte karaktertekening zit er niet in, zodat ook de uitbeelding daar van niet veel moeilijkheden hoeft op te leveren. i i 1 r, I. X. I. n e e n e n ir e )- il e >t e i- i. y g it n n n g i- vanaf 15.00 uur 3 5 e !t ■r n k 1- 5 1- ir tv 0 1-' 0 0 fl op Vensterbank, Springen en Vierhoog zijn niet van de lucht. De commissaris die bij de „val” van Pinelli aanwezig is ge weest noemt hij commissaris Venster bank. Vol zoetsappigheid helpt hij als rechter de politiemensen met het zoeken naar een alibi voor hun misdaad („Welke variant van het verhaal krijgen we nu? ”7. Twee elkaar misschien tegengestelde uitingen zijn dan ook tekenend voor zijn optreden: een aan het ondragelijke grenzende intensiteit (er kan geen lachje af, haast continu zijn de vuisten gebald) en een af en toe lachwekkende pathos. Zeg maar: de pathos van de woede. Dat eerste vond duidelijk ook zijn muzikale vorm: Dexys Midnight Runners (want de hele groep heeft dezelfde instelling als haar voorman, zo lijkt het) is zonder meer de meest geladen live-act van dit moment. De politie verzon een verhaal over een shock-toestand waarin Pinelli uit zich zplf uit het raam was gesprongen, en dat feit gebruikte de Italiaanse maker van poli tiek toneel Dario Fo voor zijn stuk De plotselinge dood van de anarchist, dat hij al in 1970 speelde met zijn groep Comune. Hijzelf vervulde bij die gelegenheid de hoofdrol, die van een Gek. Fo noemt zijn stuk een leerstuk, en daarmee bedoelt hij dat het de gegevens rond een bepaalde zaak zodanig voor het publiek ontrafelt, dat ze er wijzer van worden. Om dit gemakkelijker te maken verzon hij een Gek die aan een verkleed- en nabootsmanie lijdt. Op het bewuste politiebureau speelt hij voor commissaris, rechter en rechercheur, wat de meest ont hullende reacties van de politiemensen oproept. Fo schreef de Gek als een Nar renfiguur, vergelijkbaar met Harlekijn in de Commedia dell’Arte. Hij is spits en cynisch, pakt de aanwezige commissaris sen op hun eigen woorden. Toespelingen Dan gaat u de duisternis in, want de tekeningen en schilderijen van Bruegel zijn zo kostbaar en kwetsbaar geworden dat ze het daglicht niet meer kunnen ver dragen, en het kunstlicht nauwelijks. En omdat het vandalisme overal heeft toege slagen, is letterlijk ieder stuk goed achter dik glas weggeborgen of in een soort vitri nes opgesteld. Direct contact met een werk is volkomen onmogelijk. Spiegelen de ruiten alom, en wie, zoals ik, twee of meer brillen nodig heeft verkeert af en toe in de absolute onmogelijkheid om een bepaald werk te zien omdat het óf te ver weg, óf te dicht bij is opgesteld. Aangezien blijkbaar veel mensen met dat probleem sukkelen, was de eerste dag het glas al goeddeels ondoorzichtig geworden door dat talloze voorhoofden, neuzen en vin gers er tegenaan gestoten waren, en nie mand kwam die vetvlekken wegvegen. De opstelling is tamelijk belabberd. Vrijwel al die ruiten spiegelen, heel wat werken hangen scheef, er is geen enkele ventilatie in de benauwde zalen, en voor al die honderden ronddrentelende en af en toe moede mensen ~zijn er welgeteld zes fauteuils, zodat ze nog al eens amechtig neerploffen op de stoelen van de bewa kers of op de trappen. Dit over de wijze van presenteren. En nu het gebodene: zegge en schrijve een zaal met werk van Bruegel de Oude, met welgeteld zes schilderijen: „De Val van Ikarus” (altijd en veel beter te zien in het Museum voor Schone Kunsten” in Brus- Dat neemt niet weg dat De plotselinge dood oök zonder dat een enig stuk is, waarvan de algemene strekking dubbel en dwars overkomt. Herman Naber speelt de Gek fenomenaal, vooral in de vermom ming van Rechter, een schriele, slimme figuur, is hij helemaal af. De hele voorstel ling is trouwens goed van beweging, Frans Strijards voerde een lenige regie, waardoor het politiekorps niet alleen in toon maar ook in motoriek een ietsje poppenkastachtig wordt. Jan Jaap Jan sen speelt een blufferige hoofdcommissa ris, Bob van Tol een geniepige commissa ris, en Titus Muizelaar heeft boeiend stil spel als een wat dommige wachtagent. Het decor is een politievertrek in een mooi oud-Italiaans huis. De rest van de tentoonstelling, en dat zijn dan de nrs. 79-283, toont werken van Pieter Brueghel de Jonge, Jan I en Jan II, Ambrosius en Abraham Brueghel, de aan getrouwde David Teniers II en een klein zoon, Jan van Kessel. Uiteraard bevinden zich daaronder enkele voortreffelijke werken, maar het overgrote deel is herha ling en doorsnee, of zelfs uitgesproken banaal We raken dan wel ver verwijderd van de genialiteit van de oude Bruegel, zoals die op déze tentoonstelling bijvoorbeeld uit kenbaar is. En daarmee sta je dan ook midden in het probleem Bruegel: wat is origineel, wat is een eigenhandige kopie, wat een oude kopie door een zoon of begaafde tijdgenoot, wat een navolging? Zoek het maar uit. De deskundigen strij den er al tientallen jaren over. Is deze „Val van Ikarus” werkelijk hele maal eigenhandig? „Het sterfbed van Ma ria”? Zou Bruegel, die getuige de reeks tekeningen die hier te zien zijn, een geni aal tekenaar was, zó klungelig een boer en een ploegend paard getekend hebben, als hij bijvoorbeeld boeren tekende als op „De Zomer?” (nr. 38)? Maar goed, we zijn bezig met onze kriti sche rondgang, en laten dergelijke neteli ge vraagstukken graag aan anderen over. We zijn nog steeds in zaal 1, waar dus onder moeilijke omstandigheden te genie ten valt van heel veel moois: de zes schil derijen en een dertigtal tekeningen. Daar mee is de koek dan wel niet op, maar hebben we het, wat de grote Pieter Brue gel de Oude betreft, toch gehad. De nrs. 39-78 betreffen prenten (gravures) naar Bruegel de Oude, door onder anderen Cock, Van der Heyden en Galle, 71 is een originele ets (De konijnejacht). Er werd veel gedanst in het uitverkoch te Paradiso, al had dat meer van de grim migheid van de ontruiming van een kraakpand dan van een gezellig avondje uit. Een hitnummer als Geno (opgedragen aan Geno Washington, volgens Kevin Rowland na James Brown de grootste soulzanger ter wereld) kwam er met veel meer agressie uit dan op de plaat. En hetzelfde gold voor het hoog gezongen Thankfully Not Living in Yorkshire en de instrumental The Teams That Meet in Caffs. Een groep met zo’n intensieve im pact wordt óf een wereldact, óf is in korte tijd ontploft. We zullen zien. JOOST NIEMÖLLER Concert: Dexys Midnight Runners. Bezetting: Kevin Rowland: gitaar, zang. Al Archer: gitaar, zang. Mick Talbot: toetsinstrumenten, zang. An dy Growcott: drums. JB tenoorsax. Pete Williams: basgitaar. Steve „Ba byface" Spooner: Altsax. Big Jimmy Paterson: trombone. Amsterdam, Pa radiso, 26 september 1980. sel, hier is het een spiegel geworden met jezelf op de voorgrond en de lichte en treehal rondom je heen op de achter grond), de „Toren van Babel” (altijd en veel beter te zien in Boymans), twee hoofdwerken, zonder twijfel. Dan zijn vroegste schilderij, „Landschap met de verschijning van Christus aan de Aposte len”, uit 1553, de „Aapjes” uit Berlijn, het mooie grisailleschilderij „Het sterfbed van Maria”, en „De Goede Herder”. Als zevende schilderij is er dan in de volgende zaal nog te zien „De overval” uit Stock holm, een werk dat tot voor kort aan Brueghel de Jonge (behalve bij de Oude wordt de naam met een h geschreven) werd toegeschreven als zijnde een kopie naar een werk van zijn vader. Voor zover men als gewone bezoeker op deze tentoonstelling „uit de verte” iets kan zien (en ik had het geluk dat dit werk juist gefotografeerd werd, zodat het een poosje uitermate fel belicht werd) valt er alles voor te zeggen om dit werk inderdaad aan Bruegel de Oude toe te schrijven: het is een magistraal, aangrijpend paneel; de genadeloze ruwheid van het tafereel op de voorgrond wordt geaccentueerd door de troosteloze verlatenheid van het land schap. Dit werk doet bijvoorbeeld heel wat authentieker aan dan „De goede her der” (nr.6) waarin een andere hand onmis- de „Toren van Babel” of uit „De Overval” nog zo duidelijk spreekt, om terecht te komen in de wat knullige sfeer van drin kende, hossende en kotsende boeren, na- schilderingen van naschilderingen die weinig meer te maken hebben met de bewogenheid van een werkelijk groot mens als Pieter Bruegel de Oude was. Het is onbegrijpelijk dat schilders als de Flu welen Brueghel en Teniers de stamvader van de dynastie ooit in de schaduw heb ben kunnen stellen. Niettemin zijn er juwelen van schilder kunst, als bijvoorbeeld de vier tondi „De Waterlopen” (105). Zeer mooi geschilderd is ook de kopie naar „De triomf van de dood” (119), maar gezien de groep rechts onder moet dit schilderij 17e eeuws zijn. Voorts zijn er enkele schitterende bloem- stillevens van Jan de Oude (van wie ook een prachtige tekening, 157, de „Door tocht door de Rode Zee”, en 160, een Havengezicht). Heel mooi is ook het don kere paneel met negen tulpen in een meta len siervaas, van Abraham Brueghel (188). Een ruime keus uit het werk van Te niers II en Van Kessel besluit het geheel. Naarmate de schilderijen minder kost baar worden, neemt het licht in de zalen toe, zodat de beschouwer wat beter van de kleurenpracht kan genieten. Hoogst merkwaardig is, van Van Kessel, de verza meling van 40 schilderijtjes op koper in één lijst, uit 1660, „De vier werelddelen”, een ware dierentuin in landschapjes. Maar nogmaals: hoeveel moois er in zekere zin na de eerste zaal nog te genie ten is: het valt vrijwel in het niet bij wat Bruegel de Oude, het grote genie van deze „dynastie” had te bieden. En van hem is er absoluut te weinig om deze Europalia- tentoonstelling, die ter gelegenheid van de viering van 150 jaar België wordt gehou den, tot een werkelijk grote gebeurtenis te maken. De drie blazers, twee gitaristen, de orga nist, de drummer en vooral de bassist zetten samen een gedisciplineerd en gron derig soulgeluid neer wat de maag deed samentrekken. Maar de pathetische „soul- visie”, de eis tot respect telkens weer tussen de nummers door ten opzichte van het publiek gesteld dat alles doet je tegelijk verbijsterd afvragen waar die „Bruegel, een dynastie van schil ders" is te zien in het Paleis voor Schone Kunsten, Ravenstein 23, Brus sel (5 minuten lopen van het Centraal Station). Tot en met 17 november 1980, dinsdag tot en met zondag van 11-18 uur en op woensdag van 11-22 uur. Toegangsprijs Bfr. 150. Op de NS-sta- tions zijn gecombineerde toegangsbil- jetten verkrijgbaar, waarbij ook een consumptie is inbegrepen. Commissaris Vensterbank heette in hei echt Calabresi. Fo gebruikte die naam ïh' zijn stuk, het Projekttheater liet hem weg, waarschijnlijk in de mening dat wij deze verwijzing naar de actualiteit toch niet; zouden oppakken. Het vervelende is ech ter dat er nog vele andere verwijzingen in het stuk zitten, zodat het zonder uitleg moeilijk te volgen is, een inleiding op de zaak-Pinelli in het programmaboekje was dan ook nuttig geweest. wezen een even statisch (en relatief wat te lang) werk, maar in ieder geval wel geestig ger en met (uiteraard) pittiger melodie tjes. Dit was duidelijk te merken aan Maarten Flipse en Ferdinando Musumeci, die zich nu bepaald minder gekunsteld over het toneel bewogen met name Musumeci, die nu erg komisch uit de hoek kwam. Geen oerstijve jonge liefhebber ditmaal (zouden gelieven in de 18e eeuw zó verstrakt naast elkaar gezeten heb ben?), maar een echt lollig personage. Jammer dat Héléne Versloot als Finette zo weinig te doen had, want haar stem (met haar mooie en gemakkelijke hoogte) trof mij bijzonder. Het begeleidende en semble (o.l.v. Han Wilmink) was welis waar af en toe te luid maar klonk ditmaal aanmerkelijk beter. Ook de regie was nu iets fantasierijker. - - Over enthousiasme van het publiek hadden de uitvoerenden niet te klagen, ex) terecht werden zij goed in de bloemetjes gezet. Voorstelling: De plotselinge dood van de anarchist. Auteur: Dario Fo. Vertaling: Sylvia Boeke c.s. Groep: Projekttheater. Regie: Frans Strij ards. Toneelbeeld: Stans Lutz. Mu ziek: Jan Jaap Jansen. Spelers: Her man Naber, Jan Jaap Jansen, Bob van Tol, Wouter ten Pas, Hertje Peek, Ti tus Muizelaar. Première 26 september 1980 Theater De Balie, Amsterdam. AMSTERDAM. Sommige mensen zit ten onophoudelijk zo tot aan hun strot vol met woede, dat hun leven een voor zichtig balanceren daarmee wordt. Steeds is „de druk" bijna weer te groot. Steeds moet er tegen die om ontlading vragende energie gevochten worden. Zo’n mens (en zo’n groot kunstenaar tegelijk) is nu Kevin Rowland; zanger, gitarist en inspirator van de Dexys Midnight Runners. Nederlandse Operastichting: Bal- dassare Galuppi: Il Filosofo di Cam pagna en Offenbach: Bagatelle. Muzi kale leiding Peter Poliakine en Han Wilmink; regie Jan Bouws; decor Nico Out/Barbara Skrzypczak; kostuums Bert Nuhaan/Ans de Jonge/Herman van Elteren. Vocalisten: Sjef van Wersch, Leena Kiilunen, Saskia Ger ritsen, Ferdinando Musumesci, Maar ten Flipse, Djoke Winkler Prins, Hélé ne Versloot. Première Kleine Kome die, 26 sept. 1980 Herman Naber. Jan Jaap Jansen en Bob van Tol (v l.n.r.) in De plotselinge dood van een anarchist. AMSTERDAM. In 1969 hadden in Milaan bomaanslagen op openbare ge bouwen plaats; de eerste in een reeks die tot nu toe voortduurt. Ze bleken het werk te zijn van Neo-fascisten, die op die ma nier probeerden links verdacht te maken. Direkt na de aanslag moeten er door de rechtse gelederen vlugschriften over de stad verspreid zijn, die suggereerden dat de dader onder anarchistische groeperin gen gezocht moest worden. De politie ging helemaal mee, en arresteerde met gulle hand linkse verdachten. Eén van hen, Giuseppe Pinelli, viel drie dagen na zijn arrestatie op verdachte wijze dood uit een raam op de vierde verdieping van het politiebureau.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7