X N Controle niet uitgebreid Kessel SVV-Haarlem FC VLAARDINGEN PROFITEERT VAN MALAISE DEEN BLINKT IN WEEKEINDE TWEEMAAL UIT Blessure Kieft r» „Hobbyist” beïnvloedt Bosveld gebruikten doping Ook Van Hanegem en 13 1980 SEPTEMBER MAANDAG 29 J I Niet in paniek JAN VAN DER NAT JAN PREENEN 7'^ i Dode punt Late goals jd IPt R 11 11 I SPORTIEF Peter Ressel moet moeilijkheden bij Telstar oplossen AD HEESBEEN Arnesen rekent af met fabeltje lijk wist aan te dienen, had hij niet alleen te danken aan de service van Arnesen en aan zijn eigen gevatheid, maar ook aan het feit dat zijn direc te tegenstander Waalderbos opvallend weinig aandacht aan hem besteedde. Nee, dat spul zal ik nooit aan raken. Ik wil straks als ik veertig ben ook nog verder leven”. Waarom Boer dan onderuit ging kon Arnesen niet duide lijk maken. „Echt, ik schrok er zelf ook van. Maar van op zet was geen sprake. Of ik doping heb gebruikt en daar door niet wist wat ik deed? (Van onze sportredactie) ZEIST De bekentenissen die Wil lem van Hanegem en Henk Bosveld zaterdag voor de radio deden en al eer der werden geuit door Hugo Hoven kamp en Wim van Hanegem over het gebruik van stimulerende middelen in de voetballerij, is voor de medische commissie van de KNVB onder voorzit terschap van bondsarts Frits Kessel geen aanleiding het aantal steekproe ven in het betaalde voetbal, waarbij op doping wordt gecontroleerd, uit te breiden. Vandaar ook dat Joop Brand na afloop van het teleurstellende treffen met FC Vlaardingen constateerde: „We hebben in voorspoed geleefd, nu zitten we in de zorgen en daar moeten we oplossingen voor zien te vinden. Wat er de eerste twee maanden is opgebouwd, is inmiddels al (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De Ajacied Wim Kieft, die tegen FC Gronigen drie maal scoorde, moest na afloop van het duel door medespelers van het veld worden gedragen. De Amster dammer had een wond onder de knie opgelopen die meteen werd gehecht. Het is derhalve onzeker of Kieft woensdagavond van de partij zal zijn in de return tegen Dynamo Tirana in het Europa Cup-toernooi. Datzelfde geldt voor Van Geel (knieblessure) en Ziegler die een beenblessure heeft opgelopen. Ajax begint tegen Dyna mo met een voorsprong van 2-0. De Albanezen hebben laten weten dat zij pas morgen in Amsterdam zullen ar, riveren. Dat FC Vlaardingen in Velsen aan het langste eind trok was zonder meer te recht. De ploeg van oud-Telstar-oefen- meester Martin van Vianen acteerde zeer aanvallend, was erg agressief en gaf vrij wel geen kansen weg. De offensieve acties van Telstar bleven derhalve beperkt tot een paar afstandschoten van Ah van Oor schot en John Verschoor, terwijl Frank Kramer in goede positie doelman René van Antwerpen op zijn weg vond. Hoewel Vlaardingen veelvuldig in balbezit was en Telstar-vleu- gelspits Floor Bu rna probeert een doorbraak te for ceren in het bol werk van FC Vlaardingen Henk den Arend en Krsten Mitrovic (uiterst rechts) verhinderen dat gezamenlijk Joop van Dop (links) bekijkt de actie van zijn ploegge noten van dichtbij. „Eerst volgende week VVV ja, dan gaan we daaraan Uitblinker Paul Kooien, die linkervleu- gelverdediger Bart van Nieuwpoort een uitermate moeilijke middag bezorgde, leidde acht minuten voor tijd Vlaardin- gens victorie in door een volkomen mis tastende Telstar afweer voor schut te zetten. Patrick Mijnhard van Schoor vel de, zij het nadat hij in eerste instantie de bal met de hand had meegenomen, defini tief het vonnis over de Velsenaren. De enige smet op de winst van FC Vlaardin gen waren de twee gele kaarten voor Mare Wotte en doelman René van Ant werpen. Verontrust daarentegen is Joop Brand wel. En niet geheel ten onrechte want het aantal blessures neemt per week toe, het geen eveneens geldt voor het vormverlies van diverse spelers. Zo zijn Sjoerd Boot, Koen Akersloot en sinds gisteren ook Frank Kramer weer voorlopig niet be schikbaar vanwege blessures. Daar komt naar alle waarschijnlijkheid Cees Mens nog bij, die tegen Vlaardingen na tien minuten in de tweede helft het veld moest verlaten met een vleeswond in het gezicht na een botsing met John Lorié. Of hij weer snel inzetbaar is, laat zich op dit moment nog moeilijk raden. Fit, maar nauwelijks nog in staat om een hele wed strijd vol te maken, zijn Bennie Heems kerk en René van Breevoort. Verder, is er zeer nadrukkelijk een terugval merkbaar bij Theo van Seggelen, Frans Reuser, Rob van der Meer en Floor Buma, die ver beneden het niveau van de eerste vier ontmoetingen blijven. Dat geldt ook voor Ab van Oorschot, die uit angst voor een derde gele kaart en een tweede schorsing nauwelijks meer een duel durft aan te gaan. Alleen Koos Kuut, Bart van Nieuw poort en John Verschoor spelen constant. regelmatig opdook in het doelgebied van Jan Nederburgh, creëerden de volgelin gen van Martin van Vianen slechts één reëele scoringsmogelijkheid. Dick Hoog moed verzuimde echter zijn team op af stand te zetten. Dat gebeurde pas ver in het tweede bedrijf, nadat Telstar’s aan valsleider Rob van der Meer in de beginfa se een ideale kans om zeep had geholpen en vrije verdediger Cees Mens het veld had moeten verlaten met een vleeswond aan het gezicht. advies van de ministeries van volksge zondheid en CRM is ingesteld, gaat on dertussen rustig door met het nemen van steekproeven. Kessel: „We willen in eerste aanleg uitsluitend weten in hoe verre er geslikt wordt binnen het betaal de voetbal. Aan de hand van de uitkom sten van de steekproeven zal dan ook duidelijk moeten worden in hoeverre we de controle naar het terrein van de ama teurs moeten verleggen en of het eigen lijk wel zo nodig is om een duur controle apparaat in het leven te roepen voor iets dat nauwelijks voorkomt”. Een uitspraak, die door de in Heerhugo- waard woonachtige Ressel Volmondig wordt onderschreven. „Ik zou bijzonder graag bij Telstar gaan spelen en ik denk ook dat het met mij er bij een stuk beter zou gaan. Er moet iemand zijn die het team over het dode punt heen helpt. Ik heb de ploeg tegen Vlaardingen aan het (Van onze sportredactie) SCHIEDAM. Eerst proberen de twaalfde elftallen van SVV en Ex- celsior’20 in goede banen te leiden en vervolgens vlaggen bij het eerste- divisieduel tussen SW en Haarlem. Een wereld van verschil. Zeker voor Schiedammer Lagrand, wie het eer ste karwei vlekkeloos afging, maar bij zijn tweede klus minder gelukkig was. Hij nam, toen de wedstrijd twintig minuten oud was, het werk over van Piet Wagenaar, die door een zweepslag werd getroffen. Om dat er geen KNVB-arbiter op de tri bune aanwezig was, accepteerde scheidsrechter Broekman Lagrand als assistent. Hoewel Arnesen er aan toe voegde dat hij tegen Gronin gen anders dan anders speelde („ik verdeelde mijn krachten wat beter en ging niet zover terug”), was de aanvoerder wel degelijk overal present waar actie werd gevoerd. Die dadendrang leidde ertoe dat Ajax al na 20 minuten op een voorsprong van 2-0 kon bogen. In de achtste minuut stond Ar nesen aan de basis van het openingsdoelpunt en dertien minuten later buitte hij balver lies van Jan van Dijk uit. In beide gevallen rondde Wim Kieft het werk koppend af. Omdat Kieft na rust nog maals scoorde, betekende dat een verdubbeling van de pro- duktie waartoe hij tot giste ren was gekomen. In de eerste twee competitiewedstrijden scoorde Kieft driemaal. Daar na viel hij „droog” en dreigde hij te worden afgeschreven. Dat de 19-jarige Amsterdam mer zich nu weer nadrukke- weer verdwenen. We zullen gewoon op nieuw moeten beginnen. Het is alleen erg jammer, dat het zo tegenvalt met zoveel mensen (gisteren waren er 2500 bezoekers - red.) op de tribune.” „In feite geven deze uitspraken van de spelers alleen maar een bevestiging van het vermoeden van clubartsen, trainers, spelers en fysiotherapeuten dat er ge slikt wordt. Maar of de bekentenissen van Hovenkamp, Bosveld en Van Hane gem uitzonderingen zijn of het begin van een reeks van bekentenissen, waaruit zou kunnen worden afgeleid dat het ge bruik van stimulantia ook binnen de voetballerij een algemeen verschijnsel is, zou ik niet durven zeggen”, aldus Kessel. De medische commissie, die mede op En daarmee maakte Haarlem dan toch nog royaal duidelijk, dat het eigenlijk op dit moment wat te sterk is voor de doorsnee eerste-divisiete- genstander. Over twee weken treft de equipe van Van Doorneveld een opponent, voor wie hetzelfde geldt: Vitesse, met wie dan rechtstreeks zal worden gestreden om de eerste peri- odetitel. Een woord dat Hans van Doorneveld niet in de mond durft te nemen, en dan denken Afgezien van een buitenspel- doelpunt van Houtman, kwam Groningen er in de tweede helft ook niet meer aan te pas. De ploeg speelde in dat tweede bedrijf vrij lusteloos en leek zich al vroeg in de wedstrijd als verliezer te beschouwen. Ajax, nog zonder Hamberg, Ling, Ophof en Schoenaker, kon daardoor tamelijk onge hinderd afstevenen op de hoogste score van het seizoen. In de 12de minuut gebeurde dat door Kieft en zeven minu ten voor tijd door de voor Ziegler ingevallen Weggelaar. Eerst had Arnesen met een in hoog tempo uitgevoerde solo vrijwel de gehele defensie van Groningen dol gedraaid en daarna had hij het tweede doelpunt van Ajax ingeleid met een vrije trap. Terugblikkend op het eenzij dige duel stelde trainer Theo Verlangen niet voor niets vast dat Arnesen met kop en schou ders boven de rest uitstak: „Een geweldige speler. On voorstelbaar. Wat een instel ling heeft die man". i werk gezien, maar er wordt te weinig van achteruit gedirigeerd en voorin onvol doende initiatief genomen,” aldus Peter Ressel, die al twee weken de training volgt bij Telstar.” Daarover: „Ik werk voor een firma in Zwitserland, die een kantoor heeft in Amsterdam. Gezien de goede en snelle verbinding vanuit die plaats met IJmuiden en het gunstige tijdstip, waarop I er bij Telstar wordt getraind, heb ik Joop I Brand gevraagd of het mogelijk was bij hem de training te volgen. Bovendien ken ik Joop Brand goed. Ik heb hem vier jaar meegemaakt bij Go Ahead Eagles. Ik heb een heilig vertrouwen in die man. Hij is ook voor een belangrijk deel verantwoor delijk geweest voor mijn carrière.” Voor Peter Ressel, die overigens van be stuurszijde nog niet is benaderd, is Telstar geen vreemde club. Het afgelopen seizoen kwam hij reeds voor de Velsenaren uit, zij het slechts van december tot en met eind maart. Daarna diende de Amerika-ganger zich weer te melden bij Chicago Sting. Mochten beide partijen tot overeen stemming komen, dan zal die situatie zich niet herhalen. Peter Ressel: „Ik heb nog een contract voor een jaar bij Chicago Sting, maar ik heb met de manager afge sproken, dat ik de competitie in Neder land kan afmaken, wanneer ik een club zou vinden. Overigens zit het er in, dat ik volgend jaar helemaal niet meer terug ga.” (Van onze sportredactie) VELSEN. Als het aan Telstar-trai- ner Joop Brand ligt, wordt deze week nog Peter Ressel aan het spelersbestand toegevoegd. De Haarlemse oefenmeester wil met het aantrekken van de ex-Feyen- oord-, Anderlecht- en AZ-speler de pro blemen zien op te lossen, die zich op dit moment bij de Velsense eerste-divisio- nist hebben aangedien. Problemen, die hebben geresulteerd in een reeks uiter mate zwakke prestaties, zoals onder meer tegen Cambuur (2-2), Fortuna SC (5-2 ne derlaag) en gisteren op Schoonenberg te gen het onbeduidende FC Vlaardingen, dat verdiend met een 2-0 overwinning naar het Rijnmondgebied terugkeerde. Kieft kon zich daardoor naar hartelust uitleven, zöals vrijwel al zijn teamgenoten konden doen: Ziegler die als libero steeds meer initiatieven gaat ontplooien, Jensen die na gesprekken met trainer Been hakker meer felheid in zijn acties doet, Boeve die erg zelf verzekerd speelde en zelfs Zwamborn die spits Houtman redelijk onder controle wist te houden. Groningen wist daar weinig tegenover te stellen. Het had even uitzicht op een positief resultaat, toen Van Loon de bal na voorbereidend werk van Houtman langs Schrijvers werkte. Groningen werd voor rust echter weer op zijn plaats teruggezet door Van Geel na een vrije trap van Arnesen: 3-1. Opstellingen, Haarlem: Metgod; Mase field, Haar, Huyg, Leysner; Gullit, Van den Ban. Balm; Hendriks (Van Leen), Kleton (Nijdam) en Böckling. SVV: Van Noortwijk; Zoetmulder, War- naar, Steenbergen, Kiebert (Van Maaren); Versluis, Meijboom, Loovens; Derks, Peitsman en Kreft (Munnik). Of Telstar Peter Ressel, die ook nog met een eredivisievereniging („De naam wil ik in dit stadium liever niet noemen”) en de eerste divisionist DS’79 in contact staat, zal inlijven, lijkt overigens zeer twijfelachtig. Voorzitter Klaas Groen daarover- „Er zal ongetwijfeld een ver zoek van Joop Brand komen om het transferbedrag, dat we vangen voor Co lin Ayre, te investeren in een nieuwe speler, maar ik denk niet, dat zijn wens door ons zal worden gehonoreerd. Ik kan me best voorstellen dat hij er iemand als Peter Ressel bij wil hebben, maar we moeten niet plotseling in paniek raken, omdat we een paar keer achter elkaar slecht hebben gespeeld. Er is geen enkele reden tot ongerustheid; de competitie is tenslotte nog lang”. Het maken van doelpunten blijkt de ploeg van Hans van Doorneveld niet zo gemakkelijk af te gaan, als de eindstanden doen vermoeden. Ook dit keer niet, want de 0-1 werd pas in de laatste vijf minuten gepromo veerd tot de uiteindelijke 0-3. Pas in die laatste fase werd er wat zorgvul diger met de kansen omgesprongen en scoorden invaller Tom Nijdam en Joop Böckling ieder hun vierde doel punt van dit seizoen. I fel Nadat hij daags tevoren al na zes minuten het enige Deen se doelpunt voor zijn rekening had genomen in Lubljana (Joegoslavië won daarna als nog met 2-1), was hij gister middag betrokken bij alle tref fers van Ajax. De Amsterdam mers die het duel tegen Gro ningen vanwege de nationale verplichtingen van de Denen liever hadden verzet, wonnen derhalve opvallend gemakke lijk met 5-1. Arnesen: „Het is allemaal boven verwachting gegaan. Daarvoor had Haarlem ruim een uur gesolliciteerd naar de gelijkma ker. Die kwam niet, omdat SVV-oe- fenmeester Sandor Popovics wel over een ijverige, maar ook over een kwaliteitsarme ploeg beschikt. SW frommelde dit seizoen tot nu toe vijf goals bij elkaar. Gisteren werd het duidelijk, waarom de Schiedammers zoveel moeite hebben met scoren. Nu was dat ook voor een belangrijk deel te danken aan het centrale ver dedigingsduo Haar-Huyg van Haar lem, dat een foutloze wedstrijd speel de- Haarlem haalde overigens over de gehele linie een voldoende. Gerrie Kleton bijvoorbeeld speelde een knappe partij als teruggetrokken spits en vulde de gaten op, wanneer ploeggenoten aanvallende escapades maakten. Bovendien leverde hij een aantal goede passes af. waaruit bij voorbeeld Böckling en Gullit in het begin van de tweede helft 0-2 hadden kunnen scoren. Hans van Doorneveld haalde Kle ton na 23 minuten uit het veld. Niet vanwege onvoldoende spel (Van Doorneveld: „Integendeel. Gerrie heeft prima gespeeld”), maar om meer snelheid in de ploeg te krijgen. Dat gebeurde via Tom Nijdam, die eerste ten onrechte werd teruggeflo ten voor buitenspel (overigens niet door Lagrand en vervolgens te veel snelheid had om een rush nog naar behoren te kunnen afronden. Het succes kwam vijf minuten voor tijd, toen hij een pass van Gullig verlengde: 0-2 en vlak daarop het voorbereidende werk leverde voor Böcklings 0-3. Opstellingen: Telstar: Nederburgh. Ver schoor, Mens (Van Breevoort), Kuut, Van Nieuwpoort, Reuser, Van Seggelen, Van Oor schot, Buma, Van der Meer, Kramer (Plaisier). FC Vlaardingen: Van Antwerpen, Van Dop, Tabbernee, Mitrovic, Wotte, Den Osch, Den Arend, Lorié, Snijders (Mijnhard van Schoor), Hoogmoed, Kooien. Arnesen deed overigens zelf afbreuk aan zijn optreden door halverwege de eerste helft Boer tegen de kuiten te trappen. Een actie die gehono reerd had kunnen worden met de rode kaart maar door scheidsrechter Bakker werd afgedaan met „geel”. De an ders toch zo sportieve Arnesen deed het voorval later af als een „ongelukje”. „Ik draaide me om en dacht dat de bal achter me lag. Ik haalde uit maar gelukkig heb ik de speler niet geraakt”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Van het viertal Denen in dienst bij Ajax, dat het afgelopen week einde tweemaal in actie moest komen, heeft vooral Frank Arnesen afgerekend met het fabeltje, dat topvoetballers in korte tijd niet twee wedstrij den op hoog niveau kunnen spelen. Zaterdag om vijf uur kwamen John Steen Ziegler, Henning Jensen, Soren Lerby en Frank Arnesen met het Deense nationale elftal in een kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap in Lubljana uit tegen Joegosla vië. Na de nodige vertraging keerde het Deense gezelschap ’s nachts om één uur terug in Kopenhagen waarna Arnesen en consorten ’s morgens door vlogen naar Amsterdam. Wim Kieft kopt de bal voor de eerste maal langs doelman Ploeger. Natuurlijk zie je er tegen up als je tweemaal vrij snel ach ter elkaar moet spelen maar zaterdag voelde ik me fit en nu ook. Waarschijnlijk komt dat, omdat we tegen Joegoslavië goed hebben gespeeld. Joego slavië heeft op een erg gelukki ge manier gewonnen. We had den vrijwel de gehele wed strijd het beste van het spel. Op een gegeven moment wer den die Joegoslaven door hun eigen toeschouwers zelfs uit gefloten. Na zo’n wedstrijd voel je je beter, dan wanneer je slecht hebt lopen voet ballen”. Of het tot een akkoord komt tussen Telstar en Peter Ressel, die terug is in I Nederland, omdat in de Verenigde Staten, waar hij speelt bij Chicago Sting, de com petitie een aantal maanden stilligt, moet worden afgewacht. Veel zal afhangen van de eventuele van de eventuele transfer van de Engelsman Colin Ayre, die met een aantal Belgische clubs (e.a. Cercle Brug ge) in onderhandeling is. Telstar kan voor Colin Ayre die aan het begin van dit seizoen weigerde zijn handtekening te zet- ten onder een nieuwe verbintenis, daar l vervolgens later op terugkwam, maar I toen van Joop Brand te horen kreeg dat hij niet meer welkom was, nog een trans fersom vragen. „Met geld, dat bij die transfer vrijkomt, zouden wij een speler als Peter Ressel kunnen aantrekken. Ik hoop dat het lukt, want we kunnen op deze manier niet doorgaan. Bovendien wil Peter Ressel zelf ook erg graag," aldus Joop Brand. Tweeëneenhalf uur later wachtte hen daar het duel Ajax-FC Groningen, dat voor al voor Arnesen een succes nummer werd. De goedwillende RVB-scheidsrech- ter ging echter bij zijn eerste echte beslissing in de fout. Hij constateerde buitenspel, toen Terry Hendriks voorbereidend werk van Abe van den Ban afrondde. Broekman wees aan vankelijk naar het midden, maar kwam op die beslissing terug, toen Lagrand bleef vlaggen. Terry Hen driks: „Daar begrijp ik niets van. De scheidsrechter kende het doelpunt toe en laat zich dan beïnvloeden door zo’n dropveter”. Het betekende wel, dat Haarlems 0-2 niet doorging, hoe wel iedereen ervan overtuigd was, dat het doelpunt glaszuiver was, om dat Van den Ban de bal vanaf de achterlijn terugtrok. Hans van Doorneveld maande zijn spelers tot kalmte, toen deze reageer den op het toch wat merkwaardige voorval. De Haarlem-trainer kon zich er nauwelijks over opwinden, omdat het spel zodanig was geweest, dat zijn ploeg weinig moeite leek te gaan heb ben met SW. Al in de openingsminu- ten had Haarlem zijn plannen duide lijk gemaakt met razendsnelle aan vallen. Alwin Leysner was toen al dicht bij succes, maar Warnaar vloer de hem ten koste van een gele kaart. De onderbreking (Broekman stuur de beide ploegen voor zo’n tien minu ten naar de kleedkamer) haalde Haarlem was uit het ritme, maar dat werd snel hersteld, toen Joop Böck ling profiteerde van een verkeerde terugspeelbal van Robert Kiebert (0- 1). Het derde competitiedoelpunt van Böckling betekende in feite het begin van een wedstrijd, die precies hetzelf de beeld zou opleveren als de duels, die Haarlem in de afgelopen weken speelde. i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13