Brief Martens Macht president Bolivia beknot aan Brezjnjev Strauss beschuldigt regering Poolse bond Westers gif bedreigt ontwikkelingslanden Fiat schort ontslagen op na kabinetscrisis VS verhogen produktie plutonium In India bij overstromingen 1600 doden prikactie dreigt met over raketten Stemming steeds grimmiger arabische landen Weer aanval Afghanistan op Pakistan Brazilië wil meewerken aan plutoniumverdrag MAANDAG 29 SEPTEMBER 19 8 0 in ian Onderzoek Amerikaans blad: an ITALIAANSE REGERING AFGETREDEN air ,.k Bk... BINNEN- EN BUITENLAND 2 dit left maanslag vrijdagavond op het (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse politie heeft zes neo-nazi’s gearres teerd, die mede verantwoordelijk worden geacht voor de bo- „Oktoberfest” in München, waarbij 12 mensen om het leven kwamen en 213 personen, van wie een aantal levensgevaarlijk, werden verwond. st. WO fc I i gearresteerd na aanslag München j .99 het Witte Huis. ■»’A In antwoord op een vraag of Guerreiro een dergelijk akkoord verwachtte vóór 1983, verklaarde Van der Klaauw dat zijn Braziliaanse collega sprak over een ak koord „op korte termijn”. Zoals bekend heeft de Tweede Kamer ingestemd met de levering van door de URENCO in Almelo verrijkt uranium aan Brazilië op voorwaarde dat tegen de tijd van de eerste leveranties, in 1983, uitzicht bestaat op het totstandkomen van een plutoniumakkoord. NEW YORK (ANP). Brazilië wil actief meewerken aan een akkoord over inter nationale garanties om te voorkomen dat landen die over uraniumopwerkingsin- stallaties beschikken het vrijkomend plu tonium aanwenden voor de vervaardiging van kernwapens. Dit heeft minister Van der Klaauw in New York meegedeeld na een gesprek met zijn Braziliaanse collega Saraiva Guerreiro. NEW DELHI (AFP). De overstromin gen die sinds juni de Indiase deelstaat Oettar Pradesj treffen hebben aan 1592 mensen het leven gekost, aldus de jongste cijfers die uit Lucknow, hoofdstad van de staat, in New Delhi zijn ontvangen. Van de 112.000 dorpen in Oettar Pradesj hebben 43.000 van de wateroverlast te lijden en er zijn 1.490.000 woningen ver nield of beschadigd. De schade aan de •gewassen beloopt 390 miljoen gulden. De Belgische regeringsleider verzekert Brezjnjev, dat België al zijn invloed voor (Van onze redactie buitenland) ROME. De Italiaanse regering, een coalitie van christen-democraten, republikeinen en socialisten onder leiding van de christen-democraat Francesco Cossiga, is zaterdag afge treden. een positief en snel verloop van de onder- handelingen zal aanwenden. „De Belgische regering beschouwt in derdaad de bedreiging van haar vreedza me bevolking door het enorme en voort durend toenemende op West-Europa ge richte potentieel van de kernraketten voor de middellange afstand als zeer ernstig”, zo schrijft Martens. Tevens maakt hij in de brief duidelijk, dat België, als de onder- handelingen mislukken, het NAVO-be- sluit van december vorig jaar tot statione ring van nieuwe wapens in West-Europa zal volgen. NEW DELHI (UPI). Afghaanse helikopters met boordgeschut hebben gisteren voor de tweede keer in drie dagen een aanval ondernomen op een Pakistaanse grenspost. Dit is meegedeeld door het Indiase persbureau Press Trust of India (PTI), dat een communiqué van het Pakistaanse ministerie van Defensie aanhaalde. De Afghaanse helikopters vuurden raketten af op de Pakistaanse post Nawa in de noordwestelijke grensprovincie. De raketten richtten volgens het door PTI geciteerde communiqué geen schade aan en maakten geen slachtoffers. De zaakgelastigde van Afghanistan in Islamabad werd naar het Pakistaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken ontboden om een protest in ontvangst te nemen, aldus PTI. De vorige beschieting had vrijdag plaats en was gericht tegen de Pakistaanse grenspost Gakhai. Pakistaanse grenstroepen schoten toen een Afghaanse helikopter neer. Het wrak kwam op Afghaans grondgebied terecht. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Van de chemische bestrijdingsmiddelen wordt 97 per cent in de geïndustrialiseerde landen Japan, Verenigde Staten en Europa geproduceerd. Twintig percent ervan gaat naar ontwikkelingslanden, waar de controle op de verkoop en de kwa liteit van het gif zeer beperkt is. Staten, in Amerika zelf niet was toege staan of daar nooit is geregistreerd. Veel middelen zijn nog nooit aan tests onderworpen, andere, zoals DDT, staan inmiddels bekend als gevaarlijk. Dr. Ha rold Hubbard van de Panamerikaanse Gezondheidsorganisatie (PAHO) klaagt over het volkomen gebrek aan controle over de fabricage, het transport, de opslag en distributie. Volgens de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) worden jaarlijks 500.000 men sen door bestrijdingsmiddelen besmet en sterven 5000 van hen aan de gevolgen ervan. Het sterftecijfer in deze categorie voor ontwikkelingslanden is dertien maal zo hoog als in de Verenigde Staten. man ooit ;rote n de 1939 hijn- rolg. naar wor- jren. een ycks Seen man mor- n, an”. was istel- min- ij en ■koe- n de Bo- •ving voor >t de :t, de ileur naar waar voor van ge- looie erlo- rlan- eni- iarin «ne- )OOt- Srent is tot 1 dat van lt.- ir Zoel- mijn nu, LA PAZ (UPIj. De opperbevelhebbers van land-, zee- en luchtmacht in Bolivia hebben zich gisteren uitgeroepen tot hoogste regeringsorgaan van het land. Zij deden dit via een decreet dat hen voor zeker drie jaar aan de macht zal houden. Politieke waarnemers verklaarden dat het decreet van de strijdkrachten de macht van president Luis Garcia Meza die de leiding had bij de staatsgreep van 17 juli, in belangrijke mate beknot. De drie onderdelen van de strijdkrachten hebben nu bevoegdheden gekregen op militair en politiek terrein, waaronder het recht om een president te benoemen. verslagen. Onmiddellijk daarop besloot het kabinet af te treden. Het valt te verwachten, dat de onder- handelingen voor de vorming van een nieuwe regering lang en uiterst moeizaam zullen zijn. Na de val van de Italiaanse regering heeft de directie van de Fiat-autofabrie- ken zaterdagavond laten weten dat zij de aangekondigde en fel omstreden massale ontslagen opschort. In een communiqué werd meegedeeld dat het autoconcern met deze stap ertoe wil bijdragen dat de spanningen in het land na de val van het kabirtet-Cossiga niet verder toenemen. In haar communiqué stelt de Fiat-leiding dat uit de opschorting van de massaontslagen niet opgemaakt mag worden dat deze nu wellicht van de baan zijn. De plannen daartoe zullen onverkort worden gehand haafd, aldus de directie. Intussen hebben de Italiaanse bonden eerder aangekondig de stakingsacties afgelast. De Italiaanse regering heeft intussen maatregelen genomen om speculatie met de lire tegen te gaan. Het kabinet-Cossiga kwam op 4 april van dit jaar tot stand. Het bestond uit christen-democraten, republikeinen en, voor het eerst sinds zes jaar, socialisten. In ruil voor de socialistische deelname had Cossiga zijn sociaal-democratische en liberale bondgenoten moeten laten vallen, maar vooral stond zijn kabinet, mede door het christendemocratische partij congres dat er in maart aan vooraf was gegaan, in het teken van een verscherpt anti-communisme. niet direct gebeuren, aldus bronnen rond De reden van de plotselinge kabinetscri sis ligt in de nederlaag die de regering zaterdagmiddag leed bij een geheime Ka merstemming over de economische poli tiek. In het begin van de zomer vaardigde het kabinet-Cossiga een aantal maatrege len uit om de hollende inflatie tot stilstand te brengen. Ze behelsden onder meer ver hoging van verschillende tarieven van de BTW op benzine, alcohol en andere artike len, naast belastingfaciliteiten voor be dreigde industrietakken. Het regeringsbesluit moest door het parlement worden goedgekeurd en was al zonder kleerscheuren door de Senaat ge komen. In de Kamer dreigde de oppositie met een stortvloed van amendementen het debat zo lang op te houden, dat het besluit gevaar liep automatisch te verval len. Premier Cossiga stelde daarom de vertrouwenskwestie en behaalde zater dagmorgen bij de openbare stemming hierover een ruime meerderheid. Een uur later volgde een geheime stem ming over de inhoud van het besluit. Drie ëndertig Kamerleden, die in het openbaar vóór de regering hadden gestemd, liepen anoniem over naar de oppositie en de regering werd met 297 tegen 298 stemmen gaaf iaar- ‘hrij- land ;zing had ikte- ■hap. I •n de lyck, ZOU één door roor- WARSCHAU (Reuter). De vrije vak bond in Gdansk, die vorige maand via stakingsacties als eerste het recht op vrije organisatie binnen het Oostblok bevocht én die rond een kwart van de Poolse arbeiders organiseert, heeft gisteren ge dreigd met een prikactie op vrijdag van één uur in Noord-Polen uit protest tegen het feit, dat de regering volgens de bond de akkoorden op het punt van loonsverho gingen niet nakomt. Woordvoerder An drzej Kolodziej van de bond zei, dat ook de arbeiders in de rest van het land wordt gevraagd mee te doen. Volgens de woord voerder is de regering nog niet eens de helft nagekomen van de beloofde loons verhogingen, die eind vorige maand met de stakers in Gdansk waren overeenge komen. De oproep tot de actie volgde op een dreigement van de leider van de Poolse vrije vakbeweging, Lech Walesa, heel Po- ?len tot staken te brengen, als de regering haar beloften niet nakomt. De assemblee van de Raad van Europa, een samenwerkingsverband van 21 Euro pese landen, heeft zaterdag tijdens de zitting in het Franse Straatsburg een reso lutie aangenomen, waarin de afgevaardig den een beroep doen op de regeringen van Oost-Europa het recht tot het vormen van een vrije vakbeweging te respecteren. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse regering heeft het principebesluit genomen om de produktie van plutonium te vergroten in verband met de noodzake lijke fabricage van nieuwe kernwapens. Dit is zaterdag in kringen rond het Witte Huis vernomen. Het ministerie van Defensie en het mi nisterie van Energie hebben op dit besluit aangedrongen, omdat in hun ogen de Ver enigde Staten niet genoeg plutonium pro duceren om het kemwapenprogramma voor de jaren tachtig uit te voeren. Het Amerikaanse Congres ging van de zomer akkoord de fondsen te deblokkeren voor de plutoniumproduktie in staatson dernemingen voor de fabricage van kern wapens, die sinds de jaren zestig gesloten waren. President Carter moet nu beslissen wanneer de vergroting van de plutonium produktie haar beslag zal krijgen. Dat zal (Van onze speciale verslaggever in Koeweit, Marien van den Bos) De voetbalspelers van Koeweit en Iran omhelsden elkaar broederlijk gisteren na de wedstrijd in de halve finale om het kampioenschap van Azië, maar de anti-Iraanse stemming onder de ara bieren op het schiereiland wordt met de dag grimmiger. Nu Koeweit tegen de verwachting in met een 21-zege de finale bereikte, zullen de arabische nationalistische gevoelens er niet min der op worden, nog versterkt door de complete oorlog van Irak op radio en televisie. In het welvarende oliestaatje vlak onder de monding van de Sjatt el Arab, de rivier met aan weerszijden de olie- installaties van Irak en Iran, lijkt het leven en vooral het zakenleven zijn normale gang te gaan. Aziatische voetbalkampioenschappen gaan ge woon door, zelfs het Iraanse elftal is present. Er zijn wel wat bijkomende problemen, zoals de honderden vluch telingen die per dag vaak zonder visum vanuit Irak het kleine gren splaatsje Abdali komen binnenvallen. Maar voor de winkeliers ter plekke heeft dat zeker ook voordelen. Ook op de internationale luchthaven van de stad Koeweit leveren de vluch telingen veel oponthoud en een rom melige indruk met die honderden sla pende en kamperende Indiërs, Pakis tani’s, Zuidkoreanen en een enkele Europeaan of Amerikaan uit Irak. Een verschijnsel dat de welvarende oor spronkelijke inwoners van Koeweit vanuit hun zoveel mogelijk airconditi oned bestaan al lang niet meer gezien hebben. De Nederlandse ambassade in Koeweit heeft de afgelopen week maar een paar keer hoeven inspringen aan de grens van Irak met Koeweit. En dan ook nog alleen om de uit de omgeving van het gebombardeerde Basra af komstige landgenoten wat vlotter door de formaliteiten te loodsen. Ech te probleemgevallen zijn er voor de ambassade niet geweest. Behalve de ziekenhuizen in Koeweit in verband met de vluchtelingen is ook het leger in een verhoogde staat van paraatheid gebracht. Officieel pro beert een land als Koeweit zich zo neutraal mogelijk op te stellen. Maar sinds het gerucht van vorige week dat sprak over een telefoontje van de ko- ning van Saoedi-Arabië, Khaled, naar de Iraakse president Sadam Hoessein wordt via officieuze kanalen het be grip voor het Iraakse standpunt met de dag groter. Hier in Koeweit heeft men rustig de kat uit de boom geke ken, maar nu er zelfs sprake is van een openlijke keuze door de Saoedi’s zul len de kleine oliestaatjes niet erg lang meer op zich kunnen laten wachten. De sympathie van de meeste Koeweiti’s ligt alleen al om etnische redenen bij Irak, dat behalve een islamitisch ook een arabisch land is hoe bevreesd men hier ook is voor een te grote invloed van Bagdad in de Perzische Golf (die in Koeweit natuurlijk de Ara bische Golf wordt genoemd). Terwijl die invloed er op beperkte schaal wel degelijk is, het zijn voor een belangrijk deel buitenlandse arabieren die bij gebrek aan Koeweiti’s belangrijke openbare functies vervullen. Maar de binnenlandse politiek van Irak, met genationaliseerde bedrijven en grote aandacht voor het leger en internatio nale politieke kracht, staat de Koewei ti’s niet zo aan. Koele redeneringen in plaats van en thousiaste stellingname op het arabi sche schiereiland. Terwijl de rook van de brandende olieraffinaderijen en chemische complexen in het Iraanse Abadan en het Iraakse Basra aan de grenzen de zon letterlijk verduistert, wachten de Koeweiti’s nog even rustig af, net als de tankers voor de reden van Koeweit en de andere Golf-staten voor ze richting Sjatt el Arab koersen. Als je op de beelden van de uitzendingen van de Iraakse televisie via de zender van Basra af zou moeten gaan wordt er vreselijk hard en ook heroïsch ge vochten en de ene na de andere Iraan se straaljager neergehaald (opmerke lijk is overigens dat de Iraanse zender van Abadan wel uit de lucht is). De hele dag door zendt de Iraakse televi sie beelden uit van de gevechtshande lingen, afgewisseld met soms strijdba re en soms traditioneel droef klinken de Iraakse volksmuziek en goede frontberichten. Als de oorlog met Iran net zo goed is voorbereid als de propaganda erover zou een stad als Ahwas, hoofdstad van de Iraanse „arabische” provincie Khoezestan, inderdaad al lang geval len moeten zijn. Maar ook dat lijkt niet helemaal te kloppen. Voor de Koewei ti’s misschien toch een reden om het hoofd nog even in het hete zand te steken. minister Baum in verband te brengen met deze „waanzinnige aanslag” aangeeft dat de Beierse minister-president ten behoeve van verkiezingspropaganda „op een ver schrikkelijke manier bereid is om perso nen en staatsinstellingen te belasteren”. De sociaal-democratische minister van Justitie Hans-Jochen Vogel legde er de nadruk op dat het juist Gerthart Baum is geweest die de weerbaarheidsgroep van Hoffmann begin dit jaar verboden heeft. Op 30 januari maakte minister Baum bekend dat de grootste neo-nazistische groepering, de Wehrsportgruppe-Hof- fmann, met terugwerkende kracht tot 16 januari was verboden. Dat besluit was genomen op de conferentie van ministers van Binnenlandse Zaken van de deel staten. De toen uit ongeveer 80 activisten en 400 meelopers bestaande zogenaamde weer baarheidsgroep had daarvoor ruim zeven jaar vrij ongestoord haar gang kunnen gaan. Bij hun „weerbaarheidsoefenin- gen” maakten de leden gebruik van wa pens, pantservoertuigen en jeeps. Ze lie pen rond in zwarte uniformen met het doodskopteken van de SS. Zes neo-nazi’s i BRUSSEL (DPA). De Belgische pre- i mier Martens heeft Russische staats- en partijleider Brezjnjev in een brief meege- deeld, dat afzien van op West-Europa ge- richte Russische raketten verdere bewa- peningsbesluiten van de NAVO overbodig zou maken. gaat Piet ■y in ndse xken aarts hof tuin- e en hten oord :mo- iood ider- laar- al- voor c H. brief Mag' •Hen: n en n de Van brik, >gen- le ik mij. en Maar d. slags k ik was park •raag >t gij gd?” Met de brief, gisteren in Brussel bekend geworden, antwoordt Martens op een '.schrijven van Brezjnjev van 21 augustus, I waarin op spoedige opening van onder- handelingen over een beperking van kern wapens in Europa wordt aangedrongen. k nu lach- t, en licht wel. ictor sder- raar, loort ;der- g, en d als i Het rreef van Hing olke dat zijn I Dit meldt het in Washington verschij nende blad Multinational Monitor, dat een onderzoek heeft gedaan naar de produk tie van bestrijdingsmiddelen en de om standigheden waaronder het gif in ont wikkelingslanden wordt gebruikt. De lijst van ondernemingen die chemi sche bestrijdingsmiddelen aan de Derde Wereld leveren, laat zich lezen als een opsomming van multinationale chemie- giganten: Shell, Dow, Chevron, Ciba-Gei- gy, Hoechst, Bayer, Dupont. Het zijn grote internationale ondernemingen met ge spreide activiteiten, bijvoorbeeld medicij nen, olie, petrochemie, plastics en mijn bouw. Tezamen zijn ze goed voor twee miljard kilo gif per jaar, een pond bestrij dingsmiddel voor iedere wereldburger. Het blijkt dat kankerverwekkende, ste- rielmakende en geboorteafwijkingen ver oorzakende bestrijdingsmiddelen naar landen in de Derde Wereld worden geëx porteerd zonder de waarschuwingen die ze in het land van herkomst moeten bevat ten, zonder redelijke voorlichting over ge varen, toepassingen en methoden van gebruik. Gif uit de Verenigde Staten komt zo in Centraal Amerikaanse Staten terecht. Bo dem, voedsel en kleding wordt ermee be smet en uit metingen blijkt vervolgens dat bloed en urine van de mensen die met de bestrijdingsmiddelen hebben gewerkt een levensgevaarlijk hoog niveau van het gif bevatten. Uit het onderzoek van het tijdschrift in Washington is komen vast te staan dat zeker twintig percent van de export van bestrijdingsmiddelen uit de Verenigde Politiefunctionarissen onderzoeken de plaats waar een zware bom een eind maakte aan het traditionele Münchense Oktoberfest De gearresteerden zijn allen lid van de in januari van dit jaar verboden rechts- extremistische Wehrsportgruppe-Hoff- mann. Onder hen bevindt zich ook de leider van deze para-militaire neo-nazi’s, de 41-jarige graficus Karl-Heinz Hoff mann. Van hem is de volgende uitspraak afkomstig: „Mij imponeert de figuur Adolf Hitler. Hoe hij het deed. Hoe hij het maakte. Dat bewonder ik”. Volgens procureur-generaal Kurt Reb- mann heeft de 21-jarige geologiestudent Gundolf Kohier de bom geplaatst. Hij is bij de meest bloedige aanslag in de ge schiedenis van de Bondsrepubliek om het leven gekomen, omdat, aldus Rebmann, de bom te vroeg explodeerde. In de ouder lijke woning van Kohier zijn chemicaliën en plannen voor het maken van bommen gevonden. De student zou lid zijn geweest van de beruchte Hoffmann-groep. Vier van de zes gearresteerde leden van de Wehrsportgruppe werden gegrepen bij een poging naar Joegoslavië te reizen. Zij moesten in opdracht van hun „leider” auto’s naar Joegoslavië brengen. Volgens de Beierse minister van Binnenlandse Za ken Tandler verkoopt Hoffmann afge dankte voertuigen van de Westduitse strijdkrachten aan landen in het Midden oosten. Inmiddels is de aanslag een thema in de strijd voor de Bondsdagverkiezingen van komende zondag geworden. De Beierse minister-president en kandidaat-kanse- lier van de oppositie, Franz Josef Strauss, heeft indirect minister van Binnenlandse Zaken Gerthart Baum (FDP) verantwoor delijk gesteld voor wat in München is gebeurd. Volgens Strauss is Baum er de schuld van dat de veiligheidsdiensten in West-Duitsland „systematisch lamgelegd, gedemoraliseerd en vrijwel dood ge maakt” zijn. „Daar hebben links- en rechtsradicale misdadigers nuttig gebruik van gemaakt”, aldus Franz Josef Strauss. De regeringspartijen hebben deze kri tiek verontwaardigd van de hand gewe zen. Regeringswoordvoerder Klaus Bol ling zei dat de poging van Strauss om - W|||

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3