R De banana split naar het zuiden Tekenpen bezegelt lot Indianenstam POLITIEKE PATSTELLING IN PORTUGAL DamiatePers w- Tribunaal over mensenrechten van indianen Eli NOTITIES OVER: :r*;v^toon^ r IJmuider Courant w Z'l M B A7 B W E MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 M 4 NOORD ,Kariba ZAMBIA .Oemtah iQue Oue MATABEÜLAND ook BoelawajoX- ZUID VICTORIA •Gwanda AFRIKA REP^UÏDhAFRIKA (Vt ll J VE dage se b< sen i dit j; gezir het kerk gebr Vieti Zeev nog derei gen onde gelijl woni Plumtree p Een sufgewerkte ambte naar in het snikhete ministe rie van Transport in de Bra ziliaanse hoofdstad Brasilia ergerde zich al jaren mate loos aan de grote verbin dingsweg tussen Cuiaba, de hoofd stad van de staat Mato Grosso en Porto Velho, de hoofdstad van het district Rondonia. De weg op de kaart, de Br-365 moest wel door een planologische klun gel zijn getekend, zo meende de man, die een aanmerke lijk kortere verbinding zag tussen beide steden. Een ste vige laag asfalt zou daarbij naar zijn idee ook geen kwaad kunnen. Beitbndgez »v - MASJONALAND z— i Bmdoefa •Sinoia ('-£^SALISBURYz' jWankie Marandi ^NOORD- /Gatoorn^ Xv pQue Oue F I 1 300 BOTSWANA A van Het huidige onheil werd in de Braziliaanse indiaan verweren. 155,00 President Eanes Mario Soares ZIMBABWE Daarmee bezegelde hij tevens het lot van de laatste Braziliaanse Nam- bikwara-indianen. De nieuwe as faltweg, die notabene met financië le steun van de Wereldbank zal wor den aangelegd, snijdt dwars door het dal van de Guapore-rivier en verdeelt over een lengte van vier honderd kilometer het eeuwenoude woon- en jachtgebied van de Nam- bikwara-indiaan in twee stukken. Tegen de achtergond van de lij densweg, die deze indianen de laat ste twintig jaar hebben moeten on dergaan, kan zonder meer worden gesteld dat aanleg van de nieuwe weg de definitieve doodklap bete kent voor deze stam in Brazilië. Zes jaar en twaalf regeringen na de Anjerrevolutie in 1974 is er in Portugal nog steeds geen politieke stabiliteit. Het ziet er ook niet naar uit dat de parlementsverkiezingen op 5 oktober voor die stabiliteit zul len zorgen. De Democratische Alliantie won de verkiezingen in december vorig jaar met een programma, waarin crisis, waarin Portugal verkeert, vergroot dit Sa Carneiro’s daad kracht ook niet. Binnenkort wordt in Nederland het vierde Russell Tribunaal gehouden. Dit tribunaal (van 24 tot 30 november in Rotterdam) gaat over de rechten van de indianen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. In vele staten wor den van de indianen de rechten ver trapt en staan zij soms bloot aan regelrechte volkerenmoord. Het vier de Russell-tribunaal, dat wordt geor ganiseerd door de Werkgroep India nen Project zal zich buigen over een aantal van die gevallen. De meedo genloze plannen van de Braziliaanse regering met de Nambikwara-india- nen, zoals in bijgaand verhaal ge- delen, waarvoor een jury wordt ge vormd door vijftien vooraanstaande personen, die zich bekendheid heb ben verworven als voorvechters van de mensenrechten. Ze zijn afkomstig uit diverse delen van de wereld. Behalve jury, getuigen, getuigen deskundigen en adviseurs zullen ook vertegenwoordigers van enkele au tochtone volken worden uitgenodigd om als waarnemer op het tribunaal aanwezig te zijn. Daarnaast zal een groot aantal organisaties, nationaal en internationaal, worden uitgeno digd om het tribunaal bij te wonen. geschieden. Ook zou het makkelij ker moeten worden om arbeiders te ontslaan. Sa Carneiro zag het ech ter als zijn voornaamste taak om de invloed van links-radicale legeroffi cieren in de politiek te verminderen Zijn kabinet is het eerste sinds de revolutie waarin geen legerofficie ren zitten' Het lijkt er dus op dat Portugal te maken blijft hebben met een con servatieve premier en een grondwet die een klasseloze maatschappij tot doel heeft. President Eanes en de militaire Raad van de Revolutie zijn vastbesloten deze grondwet te ver dedigen. Daarbij is de verhouding tussen president en premier al zo verhard dat Eanes de notulen van de kabinetsvergaderingen al niet meer krijgt toegestuurd. - Spoorweg Stuwdam 0km BEZORGKLACHTEN: maandag Lm vrijdag van zaterdags van ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mlje We dat datee omge munt verkc del. gepat jaarrr van tusse mate streel vele wijze restai kerk, ten, fraaie nijvei ruimi te vir delijk Hei de k stone ze m< mark talgis tijd. V] hou< Th. trad pink De ruimti geheit pels g dak t wonir zich C. T <o«i_ Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 on ke sc ge bu de Naarmate de verkiezingen nade ren worden de zorgen van Sa Car neiro alleen maar groter. Een aan- gekondigde echtscheiding kan hem vele stemmen kosten in het streng conservatieve en katholieke noor- hoe een Braziliaanse tekenpen het lot bezegelt van de laatsten der Nambikwara-lndianen, door Kees Klaasse; blanke inwoners van Zimbabwe, die het voor gezien houden en de banana split” doen, door onze redactie buitenland en een voorbeschouwing over de komende Portugese verkiezingen, eveneens dogr onze redactie buitenland. zestiger jaren ingeluid onder het dubbele motto „Vooruitgang voor Brazilië” en „Nationale veiligheid”. In die jaren besloot de Braziliaanse regering de indianen van de Nambi- kwara-stam te dwingen om te ver huizen naar de droge en onvrucht bare hoogvlakte van Parecis. Zij moesten hun grond in het dal van de Guapore-rivier verkopen aan 22 grote landbouwbedrijven. De eerste horde die immigranten moeten nemen, is de enorme papie ren rompslomp die de Zuidafri- kaanse ambtenarij is. Het is een van de ingewikkeldste ter wereld en een die meer censors dan auteurs kent. Op een dag nam de Braziliaan plaats achter de tekentafel, spreid de de landkaart van zijn moeder land voor zich uit en trok met één ondoordachte haal langs de lineaal een nieuwe route voor de Br-365. schetst, staan niet op de agenda. Er is echter moeiteloos een ellenlange lijst samen te stellen van voorbeel den, waarin de rechten van indianen worden vertrapt. Het Russell-tribu naal zal daarvan een selectie behan- Na pakken formulieren te hebben ingevuld, moet de adspirant-immi- grant tussen de zes maanden en een jaar geduld beoefenen. Het volgen de probleem is geld. Emigranten mogen maar een klei ne 4.000 gulden per gezin uit Zim babwe uitvoeren. Elke buitenlandse valuta aangeschaft op een buiten landse vakantie, binnen de negen voorafgaande maanden wordt van het bedrag afgetrokken. Het is voorwaar niet veel om een nieuw leven in Zuid-Afrika te be ginnen. Want blanke Rhodesiërs vinden uit dat huur en woonkosten, die al veel hoger waren dan in Zim babwe, het afgelopen jaar verdub beld zijn. Ook de levensmiddelen- prijzen doen immigranten terug deinzen. Zuidafrikaans vlees kost de helft van wat vlees kost in Euro pa, maar het is drie keer zo duur als in de hoofdstad Salisbury. Dan blijkt Zuid-Afrika - in het verleden door buitenlanders dik wijls op één lijn gesteld met het oude Rhodesië - heel verschillend te zijn van waaraan men gewend was. Het voormalige Rhodesië, een in tiem koloniaal soort samenleving voor blanken van in grote meerder- I Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort; 023 - 31 90 53 Van de plannen van de Portugese regering is, zoals gezegd, niet veel terechtgekomen. President Eanes en de militaire Raad van de Revolu tie hebben de belangrijkste hervor- mingspannen van de regering te gengehouden. Zo maakten zij op 21 mei van hun veto-recht gebruik om een wet tegen te houden die particu liere investeringen mogelijk wilde- maken in genationaliseerde secto ren zoals het verzekerings- en het bankwezen. Het wetsontwerp is in middels tot na de verkiezingen inge trokken. Omdat de Democratische Alliantie haar economische plan nen niet heeft kunnen uitvoeren, waardoor de door haar gewenste buitenlandse investeringen uit bleven, heeft de regering gepro beerd haar kiezers tevreden te stel len door een tijdelijke verlaging van de consumptieprijzen. De Portuge se betalingsbalans intussen ver toont dit jaar een reusachtig tekort. 18 30-19.00 uur 11 30-12.30 uur Zelfs als de conservatieve rege ringscoalitie onder leiding van Francisco Sa Carneiro de parle mentsverkiezingen wint, dan nog is het waarschijnlijk dat de presi dentsverkiezingen in december zul len worden gewonnen door presi dent Antonio Ramalhao Eanes; een linke officier, die haast elk initia tief, dat Sa Carneiro de afgelopen 9 maanden in zijn ambtperiode heeft ondernomen, heeft gedwarsboomd. heid Britse afstamming, heeft wei nig gemeen met de door de Afrika ners overheerste, harde, preutse sa menleving van Zuid-Afrika. De immigranten die familie en vrienden in Zuid-Afrika hebben, weten zich in het algemeen, zij het met veel heimwee naar het oude, te schikken. „Niemand kon een land verwach ten zoals Rhodesië”, schreef zo’n immigrant in de Star van Johannes burg. En hij somde alle mooie en niet te evenaren eigenschappen op - de ambtenarij, de politie, het leger, de luchtmacht, het gevoel voor hu mor, de prijzen - maar voegde er toen aan toe: „Onze ervaring is dat de Engelse en Afrikaandermensen erg vriendelijk en behulpzaam zijn”. Uit een enquête die op een ander tijdstip in dezelfde krant stond af gedrukt, bleek wat anders. Van 60 nieuwe Rhodesische immigranten gezinnen was er niet één dat finan cieel het hoofd boven water kon houden en niet bitter was teleurge steld in Zuid-Afrika en zijn mensen. De nieuw-aangekomenen klaag den dat de Afrikaners hen - Engels sprekenden - behandelden als vuil, dat werkgevers in de wetenschap dat ze noch voor noch achteruit konden, van hen profiteerden en dat de Zuidafrikanen hun alles ver weten, van werkloosheid tot gebrek aan woningen en „overgave van hun land”. Miserabel of niet, de berooide ex- Rhodesiërs hebben weinig keus. Oud-premier en leider van de blanken in Salisbury, Ian Smith, zei onlangs, dat nog veel meer mensen die groep van ballingen zullen ver sterken. Volgens hem zal de uit tocht van blanken uit Zimbabwe toenemen, want blanke ouders wachten alleen nog op het einde van het schooljaar in december, wan neer hun kinderen klaar zijn. Dan zullen ook zij de „banana split” naar het zuiden ondernemen. De FUNAI, een instantie van het Braziliaanse ministerie van Binnen landse Zaken en officieel belast met de bescherming van de indianen, verstrekte aan de landbouwbedrij ven zogenaamde „negatieve certifi caten”. Hiermee verklaart deze in stantie officieel, dat voor verkoop beschikbare gronden onbewoond zijn. De bedrijven rooiden de bossen 'welvaart werd beloofd door de vrije handel te stimuleren. Verder werd voorgesteld particuliere banken en verzekeringsmaatschappijen weer toe te laten en om het teruggeven van landerijen die in 1974 door boe ren waren bezet, sneller te laten Sa Carneiro’s Democratische Al liantie, een coalitie van drie gema tigde en rechtse partijen, heeft op het ogenblik een uiterst krappe meer derheid in het 250 leden tellende Portugese parlement. De verkiezing in december van Sa Carneiro leek in Portugal een fase in te lui den, waarbij werd teruggekomen van een socialistische koers. De pre mier wordt echter geremd door machten o ie hij niet in de hand heeft. Zo heeft hij te maken met een linkse grondwet uit 1976 en een pre sident die iedere stap die in strijd is met zelfs de geest van die grondwet, tegenhoudt. Bovendien kampt Sa Carneiro met een vakbeweging, die goeddeels onder controle staat van de Portugese communistische partij en waarmee de relaties niet optimaal zijn. In de economische lijke woongebieden terug te keren en zwierven rond in de randgebie- den rond de landbouwbédrijven. In 1973 stelde het Internationale Rode Kruis vast, dat de levensvoorwaar den der indianen een schande wa ren voor Brazilië en voor de hele wereld. Intussen hebben enkele groepjes van indianen stukjes grond gekregen, die volgens des kundigen echter veel te klein zijn. Andere groepen van indianen wor den steeds weer in hun bestaan be dreigd door de landbouwbedrijven, die daarvoor tractoren, bulldozers, I prikkeldraad, ontbladeringsgiften en geweren gebruiken. Bij deze situatie komen nu de plannen van het minsiterie van Transport om met hulp van de We reldbank een nieuwe weg aan te leggen dwars door de reservaten van de nog overgebleven indianen heen. De Braziliaanse bisschoppe lijke raad wijst erop, dat deze weg alleen wordt aangelegd voor een betere verbinding met de land bouwbedrijven, terwijl hij voor de en legden enorme grasvlakten aan. Daarop begonnen zij een intensieve veeteelt. Tegelijkertijd echter heer ste onder de indianen op de hoog vlakte een grote hongersnood, ter wijl bovendien een dodelijke maze lenepidemie hun aantal deci meerde. indianen de ondergang betekent. De bisschoppelijke raad noemt de plannen bovendien onmenselijk, omdat het wegtracé de holen kruist, j die de indianen beschouwen als „heilige woningen der geesten”. Een Nambikwara-mythe zegt, dat wanneer de blanken de geesten ont dekken, de wereld ten onder gaat. 15,90 45.85 60.00 180.70 233,00 0.80 Thans loopt de lange verbindings weg tussen Cuiaba en Porto Velho nog over de tamelijk onvruchtbare hoogvlakte van Parecis. De Brazili aanse regering heeft er echter al vaker schaamteloos blijk van gege ven zich niets aan te trekken van het lot van de vele indianenstam men, die het reusachtige land her bergt. Reden waarom de CIMI, de raad van de Braziliaanse bisschop penconferentie voor de missie on der de indianen, de wereldopinie wil mobiliseren om het besluit van het Braziliaanse ministerie Transport terug te draaien. Pastor Paulo Günter Suess, secre taris van deze raad, benadrukt dat van dit besluit af zal hangen of de laatste 600 nog overlevende india nen van de Nambikwara-stam in het noordwesten van Mato Grosso aan een bewuste en geprogram meerde volkerenmoord worden prijsgegeven. Rond de eeuwwisse ling telde deze indianenstam nog 10.000 leden. Hoewel Zuid-Afrika dringend verlegen zit om geschoolde blanke immigranten, zit men om deze be paalde groep kandidaat-immigran- ten niet zo te springen. De grote uittocht van blanken uit Zimbabwe lijkt in alle ernst te zijn begonnen, maar de nieuwe „lost tri be” van Afrika ervaart dat aanpas sen niet gemakkelijk is - zelfs niet in het door blanken geregeerde zuiden. In juli pakten 1.600 personen - overwegend blank - hun koffers en verlieten Zimbabwe. Het was de hoogste emigratiepiek in vijftien maanden. De meesten hadden ge- I kozen voor een nieuw leven in Zuid- I Afrika. Groot-Brittannië was slechts tweede keus. De redenen die de emigranten aanvoerden voor hun trek naar het zuiden, of „doing the banana split” - een verwijzing naar president Ca naan Banana van Zimbabwe - wa ren gebaseerd op vrees over een toekomst onder de zwarte regering 1 van premier Robert Moegabe. Deze vrees draaide om overbevol king en het lager worden van de maatstaven in onderwijs en medi sche zorg, de snelle „afrikanise- ring” van het werk en een algemeen gevoelen dat orde en gezag onder Afrikaans bestuur snel zullen in zakken. Velen noemden ook de anti- blanke „snieren” op radio en televi sie als hun bijzondere breekpunt. Algemeen werd gedacht dat Zuid- Afrika meteen een veilige haven zou zijn, maar de emigranten heb ben ervaren dat het oversteken van de rivier, de Limpopo zuidwaarts niet zo eenvoudig is. De blanke boeren en zelfstandige zakenlieden zijn in het algemeen bereid de nieuwe zwarte regering een kans te geven, maar de ambte naren en semi-professionele blan ken zien weinig toekomst in een zwart Zimbabwe. Een aantal amb tenaren is al meegedeeld dat hun zwarte assistenten het spoedig van hen zal overnemen. BUREAU: Redactie en administratie Lange Nleuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 De overlevenden probeerden steeds weer naar hun oorspronke- i|\bovneet^ f' I I I B:U W Daarbij komt dat Sa Carneiro’s voornaamste rivaal, de socialist Mario Soares, een pact heeft geslo ten met president Eanes, hetgeen Soares de nodige steun kan opleve ren bij de parlementsverkiezingen. Zelfs als de Democratische Allian tie deze verkiezingen wint de opiniepeilingen wijzen in die rich ting dan blijft de politieke pat stelling bestaan. Zonder verande ringen van de grondwet kan Sa Carneiro zijn plannen niet uitvoe ren. Daartoe is een andere presi dent nodig en de kans dat president Eanes de verkiezingen in december verliest, lijkt niet groot. den van het rand. Bovendien werd de premier er in augustus van be ticht, in de chaos die na de revolutie in 1974 ontstond, bankschulden te hebben laten verdwijnen. Ook is hij er op 11 september van beschuldigd de kieswetten te hebben geschon den (waarop een maximumgevan- genisstraf staat van twee jaar) door zich in een officiële televi- sieuitzending tegen de beschuldi gingen van fraude te UATAortci aam *Gwel0 'Tori Victoria'

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4