politienieuws Aanvaring buiten de pieren Velsen begroet binnenkort eerste bootvluchtelingen „Lach Menu” met pretentieloos amusement RENDABELE FOLKLORE EN LEVENDIGE NERING Kabaret-revue Tanker sloeg groot gat in vrachtvaarder Elf Vietnamese gezinnen krijgen onderdak plein 1945 deze week 9 TJ 1 Tweede show Stichting Theater Beverwijk 5 29 SEPTEMBER 1980 IJMOND 4 l (Van een onzer verslaggevers) a IttflUK'' VELSEN. Binnen veertien dagen wordt het eerste Vietname se bootvluchtelingengezin in Vel sen gehuisvest. Tot het eind van dit jaar volgen dan nog eens tien gezinnen. De mensen komen uit het opvangcentrum in Heems kerk, waar ze bijna een jaar lang gebivakkeerd hebben. De meeste Vietnamezen krijgen onderdak in Zeewijk. Daar is op de scholen nog plaats voor buitenlandse kin deren. Ook worden de vluchtelin gen zonder uitzondering in flats ondergebracht, omdat het onmo gelijk bleek voor hen eengezins woningen beschikbaar te krijgen. MAANDAG li li li OS ii (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. „Nog nooit zo vroeg bij de pinken geweest”. Wet houder H. J. Scheeper verving zaterdagmorgen om half tien collega Th. C. Witte, die aan de voet van de oude Engelmunduskerk de traditionele jaarmarkt met de altijd weer zeer veel publiek trekkende pinkenveiling zou openen. M hi Jaarmarkt en I pinkenveiling voor restauratie 179 Endelmundus JOKE DIEBEN-FRERICHS sx- '’’wwww», De pinkenveiling, een vorm van handel, voorbehouden voor de kenners die letterlijk met enkele handgrepen de prijs bepalen. De heer Huisman van Bureau Woon ruimteverdeling in Velsen maakt er geen geheim van dat het heel wat zweetdrup pels gekost heeft de Vietnamezen onder dak te verschaffen in Velsen, waar de woningnood toch al zo groot is. Kan hij zich voorstellen dat de komst van de „We hebben de mensen eerst eens een kijkje laten nemen in het Arbeidsbureau en ze uitgelegd hoe de Nederlandse ar beidsmarkt functioneert,” vertelt de heer Van den Berg. Daarna trachtte het Ar beidsbureau te bepalen welke waarde de Vietnamezen hebben voor het Nederland- De pinkenveiling, die om tien uur be gon, is bijna een folkloristisch gebeuren geworden dat vele amateur-fllmers en -fo tografen zich niet lieten ontgaan. Met dat fraaie weer van zaterdag en de historische achtergrond van de oude kerk vielen er ook fraaie plaatjes te schieten. Al vroeg liepen de gegadigden voor het jongvee al op gele klompen keurend langs de elf aan het hek gebonden pinken, de dieren betastend en knijpend op plaatsen die blijkbaar essentieel zijn voor de prijs bepaling. De heer M. Markerink, een van de laat ste boeren in Velsen, kreeg in het voorjaar vrij mandaat van de kerkvoogdij om elf jonge dieren te kopen op de veemarkt in Medemblik. In de zomermaanden mogen die bij hem en enkele collega’s in de wei en het verschil in opbrengst in het voorjaar en in het najaar levert geen onaanzienlij ke bijdrage voor de kerk op. De eerste pink werd door afslager Witteman uit Santpoort bij opbod verkocht en ingezet op 13.000,-. Het dier werd keurig voorge leid voor het podium om in de brede kring van toeschouwers ogenblikkelijk zijn mis noegen over deze publieke vertoning ken baar te maken door zijn staart op te tillen en de opgedrongen toekijkers enige me- ag- ?ls- jil, lap uit en er- ■ek ran Het was op dat tijdstip al zeer druk rond de kerk, waar tientallen kramen klaar stonden om duizenden bezoekers een keu ze mogelijk te maken uit een veelheid van marktwaren, van kinderspeeltjes tot nos talgische bric-è-brac uit grootmoeders tijd. zei- ka- sa- en en, het te ier af- 60 en- an- :on ge in. de zei ;en er- üt- we srs- an in- •an it’* ch- o’n es en •P- jer, hu- er dat ;en am V V se bedrijfsleven: welk beroep ze vroeger uitoefenden en welke opleidingen ze geno ten hebben. „Een -zeer moeizaam proces,” aldus Van den Berg. „Het was erg moei lijk in te schatten wat deze mensen precies kunnen”. De meesten bleken echter een voortgezette opleiding gevolgd te hebben in hun vaderland. Vervolgens is het Ar beidsbureau contact gaan zoeken met on dernemingen in de IJmond. Ondanks de teruglopende bedrijvigheid in dit gebied, waren de meeste bedrijven niet afwijzend. Momenteel werken al twee Vietnamezen bij Hoogovens. „Zij dienen voor ons na tuurlijk als een soort proefkonijnen”, zegt de heer Ramakers. „Zij effenen als het ware het pad voor de anderen”. Grootste probleem bij de inschakeling van de vluchtelingen in het arbeidsproces lijkt vooralsnog de taalbarrière te zijn. Wellis waar kregen ze vele lessen, in Nederlands maar onze taal blijkt niet zo eenvoudig aan te leren. Willen ze echter binnen een bedrijf goed functioneren, dan moeten ze op z’n minst kunnen praten met hun Ne derlandse collega's. Niettemin hoopt het Arbeidsbureau binnen enkele maanden de meeste vluchtelingen een baan te heb ben bezorgd. Tarraco” is in de averijhaven aan de grond gezet. Daar zijn werknemers van het bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJmuiden begonnen met het provisorisch dichten van het gat. Als dit karwei geklaard is, kan het schip naar Amsterdam gesleept worden waar de definitieve reparatie volgt. Over de toedracht van de aanvaring kon de Rijkspolitiete Water in IJmuiden nog niets meedelen. De bemanning van de tanker is inmiddels gehoord en ook die van het Spaanse schip komt binnenkort aan bod. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie te Water zal het onderzoek geruime tijd vergen aangezien het moeilijk is om onafhankelijke getuigen en deskundigen al op korte termijn te horen. Hun visie op de aanvaring wordt van groot belang geacht. Wethouder Scheeper herinnerde er aan, dat de traditie van de pinkenveiling al dateert van rond 1800, toen boeren uit de omgeving naar het plein van de Engel munduskerk trokken om hun jongvee te verkopen. Waar volk komt, komt de han del. Ook toen al zal de pinkenveiling wel gepaard zijn gegaan met een feestelijke jaarmarkt voor rechtstreekse verkoop van producent naar consument, want de tussenhandel had zich toen nog niet in die mate als thans ontwikkeld. Van die recht streekse handel was ook nu sprake, want vele kerkleden bleken bereid om op deze wijze een steentje bij te dragen voor het restauratiefonds van de Engelmundus kerk. Zelfgebreide of genaaide produk- ten, eigengebakken cake of appeltaart, fraaie produkten van huisvlijt en kunst nijverheid of het resultaat van zolderop- ruiming en kastenschoonmaak waren er te vinden in de kerkekramen voor „vrien delijke” prijzen. ters weg te spetteren met een formidabele hoeveelheid op de stenen lekker hoog op springende mest. De prijzen van de volgende pinken lie pen al gauw op tot zeventienduizend gul den, in een soort geheimtaal tussen afsla gers en kopers waar de buitenstaander, zoals meestal op veilingen, niets van be grijpt. Na de veiling werd het dringen langs de vele kramen, want de jaarmarkt blijkt nog steeds zeer populair te zijn en een „uitje” bij uitstek op zo’n najaarsdag. In de kerk zelf werd een schilderijenten toonstelling gehouden door de zeezeiler en kunstschilder Adriaan Hoekmeyer uit Alkmaar en op verschillende tijden kon men daar ook concerten beluisteren van de organisten J. J. Huizinga, R. S. Brink en Jos van der Kooy. De allernieuwste cabaret-revue van Ted de Braak heet „Lach Menu” en hoe wel het hier niet om een one-manshow handelt maar om een co-produktie met als partners het komisch duo Mini en Maxi en zangeres Joke Bruys, bleek vrij dagavond tijdens de opvoering van de Stichting Theater Beverwijk wel, dat Ted de Braak z’n pretentieloze amuse- mentsprincipe door de jaren heen trouw is gebleven. Ten overstaan van een behoorlijk bezet te Nieuwe Slof kwalificeerde „Lach Me nu” ziéh als een typisch verstrooiïngspro- gramma, er qua inhoud en vormgeving helemaal op gericht de toeschouwers te verzekeren van een professioneel, onge compliceerd en bovenal gezellig avondje- uit. Nog tijdens het openingsnummer werd het uiterst bereidwillige publiek door Ted de Braak c.s. in vier partijen verdeeld om in gezamenlijke inspanning een canon ten gehore te brengen. Een beproefde methode om „er de stemming meteen lekker in te brengen”, die ook ditmaal weer feilloss bleek te werken. „Lach Menu” omvat veel muzikale (show)nummers naast solo- en ensemble- werk. Joke Bruys werpt met kennelijk welbehagen al haar vrouwelijke charme in de strijd, als zij „op zoek naar leuke mannen” de zaal in duikt: ze lijkt zich in dit programma, waarin ze zich naast een- geroutineerd vocaliste ook een vakbe kwaam sketchjesspeelster toont, als een vis in het water te voelen. vluchtelingen wrevel wekt onder sommi ge IJmuidenaren? „Ja, natuurlijk veroor zaakt dat wat wrevel. Maar Nederland heeft deze mensen nu eenmaal opgeno men en dan moeten we er voor zorgen dat ze hier behoorlijk kunnen leven. De boot vluchtelingen hebben vaak een hel achter de rug. Bovendien hebben ze al meer dan een jaar in het opvangcentrum gezeten, terwijl het de bedoeling was dat ze daar na negen maanden uit zouden vertrek ken”. Buiten een woning dienen de Viet namese vluchtelingen ook werk te krij gen. Daartoe is de Kerngroep Begeleiding Vietnamese Werknemers geformeerd, waarin onder meer de heer A. van den Berg, directeur Gewestelijk Arbeidsbu reau IJmond en de heer Ramakers, even eens van het Arbeidsbureau, zitting heb ben. Aan hen de niet eenvoudige taak in de IJmond arbeidsplaatsen te vinden voor 23 Vietnamese werknemers. De historische omgeving van de kerk, in Hindeloper schilderwerk vast gelegd op een melk bus in een kraam op de jaarmarkt. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Zaterdagavond zijn even buiten de pieren van IJmuiden een klein vrachtschip en een met nafta geladen tanker met elkaar in aanvaring gekomen. Het Spaanse vrachtschip, de „Trans Tarraco”, verliet de pieren en de Duitse tanker „Gemtrans Cyrion” was op weg naar Amster dam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeladen vrachtschip liep echter een aanzienlijke schade op, maar kon toch op eigen kracht de averijhaven bereiken. Bij een duikersonderzoek door Wijsmuller bleek zondagmorgen dat er een gat van vier bij vijf meter in de scheepswand was geslagen. Het schip meet 800 bruto-registerton. De tanker kon normaal verder koers zetten naar Amsterdam. De „Trans VELSEN. Deze week worden in het n stadhuis van Velsen drie openbare com missievergaderingen gehouden. De com missie algemene zaken besprak vanmid dag onder meer het beschikbaar stellen van een krediet voor de Holland-week op Sri Lanka. De commissie volkshuisvesting komt donderdagmiddag om half vier bijeen ter bespreking van enkele formele zaken en onder meer de inrichting van de woonom geving in oud-IJmuiden. Donderdag avond vergadert van half acht af de com missie ruimtelijke ordening. Besproken I wordt onder meer de voorgenomen bouw u van een showroom met twaalf etagewo- ningen aan de Hoofdstraat 262 in Sant poort. Het bouwplan overschrijdt de gel dende rooilijn en daarom ïs er een herzie ning van het bestemmingsplan nodig. De bouwvergunning is aangevraagd door ar chitect ir. P. van Duijn. De commissie behandelt ook de aanvraag van een bouw vergunning voor het leggen van een koel- waterleiding nabij de Wenckebachstraat in Velsen-Noord. Verder wordt de voort gang in de Velserbroek besproken. M Verrassend aardig zijn de solobijdragen van Karel de Rooy (Mini) en Peter de Jong (Maxi), die een uitgekiend gebruik maken van hun instrumentale veelzijdigheid. Zwakste onderdeel van „Lach Menu” vor men ontegenzeggelijk de conférences van Ted de Braak, die als zanger en sketche- jesspeler prima zijn mannetje staat maar in zijn vrij zoutloze mologen duidelijk onder de maat blijft. Het vier leden tellen de begeleidende orkest reageert onder lei ding van Theo Roosen soms storend al- lert. Niet iedere grap behoeft van een muzikaal uitroepteken te worden voor zien: overdaad schaadt, ook in muzikale versieringsdrang. En als we het dan toch over versieren hebben, moet worden geconstateerd dat de entree van De Nieuwe Slof na de recen te aanbouwoperatie duidelijk aan allure heeft gewonnen. Het sobere interieur van de theaterzaal steeekt er tegenwoordig maar kaaltjes bij af. Wellicht kan daar de verfkwast nu ook weer eens worden ge hanteerd. Schilderijen Bij een inbraak vorige week in een woonhuis aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort zijn twee olie verfschilderijen gestolen. De waarde is onbekend. Andere waardevolle voorwer pen in het huis liet men liggen. Vermoede lijk drong men met een valse sleutel het huis binnen. Militair De Velsense politie hield vrijdagnacht een 18-jarige dienstplichtige militair aan vanwege het vernielen van een bushaltehuisje aan de Planetenweg Aangehouden Een 22-jarige Hage naar bekende tegenover de Velsense poli tie medeplichtig te zijn geweest aan de in juni gepleegde roofoverval op het benzi nestation aan de Rijksweg in Santpoort. De verdachte is door de Haagse politie aangehouden. Roof Zondagmiddag beroofden twee onbekend gebleven jongens op de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort een 72-jarige wielrijdster uit Haarlem van haar tas, die zij op haar bagagedrager had gebonden. In de tas bevonden zich 70 gulden, huissleutels en een bankpasje. •zXaw.-av.wat-w:»::?:- na EtTl WtTÏTTi-■- -H t BEVERWIJK. „Ik heb mijn zinnen op één ding gezet: een one-manshow van anderhalf uur met een orkestje van vijf man. Pure entertainment. Een uitgekiende show met vaart en met eigen vondsten in de aankleding. Veel kolder, de satirische kant ook uit. Zonder grof en kwetsend te worden. Maar wel met veel liedjes”. Zo schilderde radio- en televisiecoryfee Ted de Braak anno 1969 zijn toekomstdroom tegenover een dagbladjournalist. Twee jaar later reisde hij met z’n eerste theaterprogramma „Tête a Ted” de Nederlandse theaters af, welke showtitel werd ingeruild voor „Lach er eens uit”. De omgeving van de kerk staat borg voor een sfeervolle markt.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5