Plan kan 16.000 banen opleveren Oorlog Iran-Irak lijkt te stagneren Braks eist groter deel haringvangst u VANDAAG nijman Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken „Uitkeringsgeld bestemmen voor lichlrdclome massa werk in bouw” Carter: Commandovliegtuig naar Golf Tien procent voor Nederlandse vissers HAARLEM Maasstad verliest geding woonruimte DE LEERSHOP het woord is aan... agenda pagina 11 Bakzeil weersverwachting Kleine kans op nachtvorst Sprookjeswereld En verder Sri Lanka De Tunnel (ADVERTENTIE) DINSDAG 30 SEPTEMBER 1380 J. V. Teunissen: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN X, 70ste jaargang no. 278 5 9 pagina's (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) I .Mw jank BAR-DANCING-GRILL (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. CNV-voorzitter Harm van der Meulen heeft vanmor gen gepleit voor de instelling van een nationaal werkgelegenheids- fonds. Iedereen zou één procent van zijn of haar bruto-inkomen moeten afstaan aan dit fonds. Teleffoonbeantwoorders Beurs16 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Kunst19 Plaatselijk nieuws5,7,9,11 Radio en televisie/Strips17 Sport23, 25, 27 Toerisme15 Trijfel2 Weerrapporten2 .wi 1 IJmuider Courant CNV pleit voor nationaal fonds werkgelegenheid (Van onze redactie buitenland) Zie pagina 3 tJ1 Zie ook pagina 2. Harry De tegenstellingen binnen de Brit se Labourpartij zijn verscherpt. Het congres van deze partij is momenteel bijeen in Blackpool. Dat standpunt heeft minister Braks van Landbouw en Visserij gisteren in Brussel verdedigd, waar de Europese Visserijraad bijeen was. Hij toonde zich verheugd over de steun die hij kreeg van Ierland en Frankrijk. Beide landen pleitten voor her nieuwde haringvangst op de Noordzee. Een eis van minister Braks inzake het mogen vangen door Nederlandse haring- (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Als er volgend jaar weer op de Noordzee op haring gevist mag worden, wil Nederland een aan deel van tien tot elf procent van die vangst toegewezen krijgen. In Londen werd gisteravond uit diplo matieke bron vernomen dat de belang rijkste bondgenoten van de Verenigde Staten akkoord zouden zijn gegaan met het voorstel om zonodig een internationa le vlootmacht in te zetten om de Straat van Hormoez open te houden. Opvallend was dat het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zich gis teren uitsprak tegen gebiedsuitbreiding door middel van geweld. Daarmee lijkt het ministerie de acties van Irak af te keuren. Een bedrag van 1,5 ton wordt door het werkvoorzieningsschap De Tun nel ten koste gelegd aan een intern onderzoek waarvoor een Utrechts adviesbureau in de arm is genomen. Directe aanleiding vormen klachten uit vakbondskringen en uit de perso nele sfeer over beleidsvoering en ar beidsklimaat waaraan bij deze regio- voorziening nogal wat zou schorten. Ik hou van die stille, nevelige herfst, van de natuur als grijze eminentie. OPEN TOT 5 UUR ’s NACHTS Spaame 78 - Haarlem. Tel. 322528 De grootste kollektle lederen tassen en jacks Tulgledertassen va Gevoerde suède jacks div. kleuren voor dames en heren al vanaf139,- Klnderjacksf 99,- MODE IN LEER Spekstraat 1, tel. 322187 Gen. Cronjèstr. 141, tel. 270850, Haarlem Bondscoach Jan Zwartkruis heeft gisteren tijdens een bijeenkomst met de- leveranciers van het Nederlands elftal bakzeil moeten halen. Inplaats van vasthouden aan zijn voornemen na de beschamende EK-verrichtin- gen in Italië tot een drastische ver jonging over te gaan, zoals voor de wedstrijd tegen Ierland al het geval was, heeft hij onder druk van de aanwezige clubbestuurders op het sportcentrum in Zeist op dit besluit moeten terugkomen. Van nu af aan zal weer een beroep worden gedaan op spelers als bijvoorbeeld Ruud Krol. Maar hierover op een van de drie sportpagina’s. moest lang wachten voor hij president Saddam Hoessein te spreken kreeg. Over dat onderhoud zijn geen mededelingen gedaan. Gisteravond werd Zia in Parijs ver wacht, maar omdat zijn verblijf in Bag dad uitliep, werd zijn komst naar vanoch tend verschoven en vervolgens naar een nog later tijdstip. Na zijn ontmoeting met de Franse president Giscard d’Estaing zal Zia naar New York doorreizen waar hij zei spreken in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De arabische buurlanden van Iran en Irak, zoals Saoedi-Arabië en Koeweit, ne men een voorzichtig neutrale houding aan. Gisteren waarschuwde de Iraanse premier Radjai dat het zich in oorlog beschouwt met ieder land dat de steun aan Irak voortzet. Tot nu toe is koning Hoessein van Jordanië het enige arabi sche staatshoofd dat Irak openlijk steunt. De waarschuwing van Radjai kan worden gezien als reactie op het verlenen van havenfaciliteiten door kleine Golfstaten aan de kleine Iraakse marine. Israëlische militaire deskundigen heb ben inmiddels voorzichtig laten dóórsche meren dat Iran zich voorbereidt op een tegenoffensief in het noorden van Irak. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Minister Albeda van Sociale Zaken vreest dat de inzinking waarmee de bouwnijverheid te maken heeft een blijvend karakter heeft. Zie pagina 2 ving van de koopkracht voor de minima. Schelling zei gisteren op het congres: „Loon inleveren voor werk klopte giste ren niet, het klopt vandaag niet en het zal morgen niet kloppen.” Hij zei verder te hopen dat er voor de koopkrachteis van zijn bond ruimte zal blijken te zijn binnen het nog vast te stellen FNV-beleid. Als dat niet zo is, zal de Voedingsbond op eigen houtje de CAO-onderhandelingen van volgend jaar ingaan, zo stelde hij. FNV- voorzitter Kok riep gisteren zijn federatie op, de eenheid te bewaren en versplinte ring te voorkomen. „Wij kunnen ons een voudig geen verlies premitteren in de ko mende strijd, zeker niet door onderlinge verdeeldheid.” De Bouwbond CNV heeft vandaag laten blijken niets te voelen voor vrijwillige loonmatiging via de CAO’s. Berichten over een verlaging van de aanvangssalarissen van ambtena ren zijn volgens de Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA) niets nieuws De regeringsplannen waren al in het voorjaar bekend. Zie pagina 4 De 2,7 miljard gulden die dit zou opleve ren moet samen met de 1,3 miljard gulden aan extra-aardgasbaten in uitbreiding van de werkgelegenheid worden gesto ken. Het plan zou volgens het CNV vol gend jaar al 15.000 tot 16.000 banen kun nen opleveren, waarvan 8.000 in de bouw. Het CNV borduurt met het plan voor een werkgelegenheidsfonds voort op een idee van de Industriebond CNV. Van der Meulen lanceerde het plan van morgen bij de presentatie van de discus sienota over het arbeidsvoorwaardenbe leid van het CNV. „Ons plan heeft veel meer élan en is veel meer toekomstgericht dan de kabinetsplannen die uitgaan van een oude situatie van doormodderen,” al dus Van der Meulen. Het CNV zegt te streven naar handha ving van de koopkracht voor minimum- loontrekkers. Dat zou volgens de bond alleen kunnen als de hogere inkomens meer koopkracht inleveren dan de 1,5 procent die de regering voorstelt. Het CNV denkt aan het inleveren tot vijf pro cent voor mensen die vier maal het moda le inkomen verdienen. De bond wil verder de belastingen en sociale verzekeringspremies zodanig wij zigen dat daardoor een lastenverschui ving optreedt van lager naar hoger betaal den. Deze weg kan volgens het CNV ech ter niet worden gevolgd in het CAO- overleg dat vrijdag begint. Daarom denkt de bond aan een combinatie van maatre gelen: een vloer in de prijscompensatie, zodat het koopkrachtverlies voor de mini muminkomens beperkt blijft tot een half procent, en het bestemmen van een deel van de loonsom voor het verhogen van de beloning voor onaangenaam werk. Op het congres van de Federatie Neder landse vakbeweging (FNV), gisteren in Den Bosch, heeft voorzitter Schelling van de Voedingsbond FNV opnieuw gepleit voor handhaving van de koopkracht tot modale inkomens (ongeveer 33.500 gul den). Zoals bekend stellen de andere FNV-bonden zich tevreden met handha- „Loon inleveren voor werk klopte giste ren niet, het klopt vandaag niet en het zal morgen niet kloppen”. Een uitspraak van Cees Schelling, voorzitter van de Voe- dingsbond-FNV, tijdens het congres van de Federatie Nederlandse Vakbeweging over het te voeren arbeidsvoorwaarden beleid voor 1981. Een realistische analyse. De balans van vele bedrijven in Neder land, groot of klein, neigt door te slaan naar „rood”. De winsten zijn door oplo pende arbeidskosten, behalve lonen zijn dat premies voor sociale verzekeringen en voor pensioenen, veelal uitgesleten. Mati ging van de arbeidskosten zal dus in eer ste instantie aangewend worden om de financiële positie van de bedrijven te her stellen. Zet dat herstel door en blijkt de betere concurrentiepositie tot meer afzet te leiden, dan kan inleveren van loon op wat langere termijn een gunstige uitwer king hebben op het proces van arbeidsuit- stoot. Die conclusie evenwel prikte Cees Schelling niet aan zijn analyse vast. En hij was niet de enige op het congres van de grootste vakbond, die zijn kop in het zand stak toen na een volle dag praten conclu sies getrokken moesten worden. De eenheid van de vakbeweging wordt hoger gewaardeerd dan het uitstippelen van een beleid dat Nederland, sociaal- economisch gezien, uit het moeras kan trekken. Die eenheid wordt al bijna een jaar bedreigd door wat in de wandeling de „koopkrachtdiscussie” wordt genoemd. Een meerderheid van bij de FNV aange sloten bonden met de Voedingsbond van Cees Schelling en de ambtenaren bond van Jan Dutman op de eerste rij vindt dat de modale werknemer, die netto 24.500 per jaar te besteden heeft, in 1981 geen koopkracht hoeft in te leveren. Een minderheid, met Arie Groenevelt van de Industriebond-FNV voorop en terzijde ge staan door de bestuurlijke top van de koepelorganisatie FNV, is de mening toe gedaan dat Jan Modaal best wat koop kracht kan inleveren als die matiging ten minste wordt gebruikt om arbeidsplaat sen te scheppen. Dat de Industriebond-FNV overigens wél een procentuele toeslag eist voor vuil en onaangenaam werk, waardoor de mati ging over de brede linie ongedaan wordt gemaakt, wordt in de principiële discussie over de keuze volstrekt over het hoofd gezien. Schelling en Groenevelt staan dichter by elkaar dan menigeen nu denkt. Maar dat terzijde. Het congres heeft gesproken. Kok schoof de verantwoordelijkheid voor het inkomensbeleid, dat het kabinet-Van Agt bjj de presentatie van de miljoenennota op de brede rug van de sociale partners werkgevers en werknemers had gelegd, onder luid applaus en geheel volgens de verwachting af naar het parlement. Die dames en heren moeten er straks maar tegenaan om het inkomensplaatje voor de minimumloontrekker, de daaraan gekop pelde uitkeringsgerechtigde, de modale én bovenmodale werknemer in te vullen. Zo dicht tegen de verkiezingen aan een zeer delicate, om niet te zeggen, schier onmogelyke taak. En om de zaak nog wat ingewikkelder te maken legde Kok ook nog een handvol eisen op de Haagse vergadertafels. De meest pikante is de voorwaarde dat de koopkracht van de minimumloontrekker netto 19.800 inclusief kinderbijslag voor twee kinderen in 1981 niet mag worden aangetast. Dat dit betaald kan worden via forse aftopping van bovenmo- dalen is een sprookje. Maar in tijden van gevaar is het aangenamer leven in een sprookjeswereld dan in de bittere tijd van alledag. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Irak heeft gisteren positief gereageerd op de oproep van de Veiligheidsraad om de vijandelijkheden onmiddellijk te sta ken en vredesbesprekingen te beginnen. Zoals bekend heeft Irak eerder een viertal voor Iran onaanvaardbare voorwaarden verbonden aan een eventueel staakt het vuren. Iran heeft nog niet officieel gereageerd op de oproep van de Veiligheidsraad. De Iraanse ambassadeur in Moskou heeft echter een viertal voorwaarden opgesomd waaraan moet worden voldaan voordat Iran bereid is tot onderhandelen. Zo eist Iran bijvoorbeeld dat de Iraakse presi dent Saddam Hoessein aftreedt. Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft -zich vanochtend echter van die voorwaarden gedistantieerd. De vredesmissie die de Pakistaanse pre sident Zia Oei Haq onderneemt namens de landen van de Islamitische Conferentie lijkt intussen weinig op te leveren. Giste- s ren werd hij weliswaar in de Iraakse hoofdstad hartelijk verwelkomd, maar hij Dat besluit had veel overeenkomsten met het onlangs door de kroon vernietigde Amsterdam se woonruimtebesluit. Rotterdam hanteert vol gens de rechtbank ver schillende normen voor huurders en kopers van woningen en evenals in de hoofdstad is dat ver boden, zo oordeelde de rechter. Het stadsbestuur had een verordening uitge vaardigd die de afgifte van woonvergunning aan banden legde in ge vallen dat het ging om gesplitste en doorver kochte huurwoningen. vissers van 3.000 tot 5.000 ton haring in de Noordzee dit jaar ligt nog steeds op tafel in Brussel. Die eis, dat is zeker, zal dit jaar niet meer worden ingewilligd. Minister Braks zei echter na afloop van de Europe se Visserijraad: „Het Nederlandse aan deel zal meer moeten worden als het vol gend jaar tot een echte haringvangst in de Noordzee komt”. Over enige weken, zo is tijdens de Visserijraad in Brussel duide lijk geworden, zal er een nieuw rapport van deskundigen verschijnen over de mo gelijkheden van de haringvisserij in de Noordzee. De minister van de EG-lidstaten werden het gisteren in Brussel eens over een aan tal stappen op weg naar een oplossing van het al jaren slepende visserijconflict. Ze kwamen onder andere middelen overeen die moeten worden gebruikt om de be scherming van de visstand af te dwingen, zoals bijvoorbeeld afspraken over be schermde zeegebieden en over de grootte van de mazen van de visnetten. Ook wer den afspraken gemaakt over vangstver- bod voor bepaalde vissoorten in bepaalde jaargetijden. Vandaag bespreekt de Europese Land bouwraad de kwestie van de hormonen in kalfsvlees. Dat is voor Nederland een be langrijke zaak omdat ons land, aldus mi nister Braks, een van de grootste kalfs vleesexporteurs is in Europa. De bewinds man wees er gisteravond op dat al sinds 1964 in ons land het verbod bestaat om oestrogene stoffen aan kalveren toe te dienen. Als Italië (een van de voornaamste afnemers van Nederlands kalfsvlees) be hoefte zou hebben aan aanvullende eisen inzake het Nederlandse kalfsvlees, dan kunnen we daar zonder meer aan vol doen, aldus de Nederlandse minister. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-156456 De Amerikaanse president Carter overweegt een vliegend commandocen trum, een zogeheten AWACS-vliegtuig, naar het gebied rond de Perzische Golf te sturen. Eerder hebben de Verenigde Sta ten steeds benadrukt dat ze niet van plan zijn zich in de Iraans-Iraakse oorlog te mengen. Het sturen van een AWACS- vliegtuig, zo wordt in Washington gezegd, moet worden gezien in het kader van het veiligstellen van de olie-aanvoer naar het Westen. Daarvoor is de smalle zeestraat van Hormoez van groot belang en de Amerikanen hebben dat ook steeds onder streept. Uit betrouwbare bron in de Ame rikaanse hoofdstad is gisteravond boven dien vernomen dat president Carter van plan zou zijn verscheidene oorlogssche pen in de Indische Oceaan naar de Straat van Hormoez te sturen. TEHERAN-BAGDAD-WASHING- TON. De oorlog tussen Irak en Iran lijkt in een impasse te zijn ge raakt. De Iraakse troepen hebben na ruim een week strijd slechts weinig vorderingen gemaakt. Ook de voor naamste bemiddelingspoging, die van de Pakistaanse president Zia Oei Haq, lijkt nauwelijks succes te hebben. van het KMNI tot morgenavond Een bezoek In december door een driemansdelegatie aan Velsens zus terstad Galle op Sri Lanka op ge- meentekosten stuit met name in pro gressieve kring op weerstand. Het „snoepreisje” kosten 16.000 gul den ontmoette maandag in de commissie algemene zaken bij PvdA, Progressief Velsen, D’66 en CPN bit ter weinig sympathie. In het kader van de lopende hulpverlening zijn wel betere bestedingen mogelijk van het benodigde bedrag, zo luidde het ■gemeenschappelijke commentaar van genoemde fracties. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Pol de Beer (WD) heeft er gisteren op aangedrongen om een deel van de werk loosheidsuitkering voor bouwvakkers over te hevelen naar arbeidsplaatsen-sub- sidies in de bouwnijverheid. De Beer deed deze suggestie op een vergadering van de vaste Kamercommis sie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening waar gesproken werd over de nota Afstemming bouwbeleid-arbeids- markt beleid. Koude nacht met weinig wind, en kele mistbanken, minimumtempera tuur van 10 graden aan zee tot 4 graden in het binnenland met een kleine kans op nachtvorst. In de och tend nog wat zon, in de middag toenemende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur rond 16 graden. Zuidwestenwind, in de kustgebieden toenemend tot krachtig President Bani-Sadr van Iran in een schuilkelder met de bemiddelaars Zia Oei Haq (tweede van links) en Jasser Arafat. De vredesinitiatieven hebben nog niets opgeleverd. consortium van beleg gers was aangespannen tegen het gemeentebe stuur van de Maasstad. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Rotterdamse rechtbank heeft het gemeentelijk besluit dat splitsing en verkoop van huurwonin gen moet tegengaan van morgen onwettig ver klaard. Dit gebeurde in een kort geding dat door een van der Meulen. 51

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1