Bernd Schuster Clubs eisen van bondscoach terugkeer routiniers Ajax in trainingskamp voor Europa Cup-duel TEGEN RED BOYS Kees Kist keert in basis AZ’67 terug Rentree Arges arriveert Poortvliet niet tegen Nederland met vertraging ÏBvanURK y o „Finnen niet onderschatten” EKSKLUSIEVE STOFFEN ^Piano’s van 4JW.- tak.- bAKT.- IMKT.- DINSDAG 3 0 SEPTEMBER 1980 SPORT 23 Trainingskamp Onbegrijpelijk MODEHUIS „ELEGANT” Mej. A. H. de Boer Optimaal gemotiveerd Oude kern 1 I B gfc Zwartkruis moet bakzeil halen Jan Zwartkruis: kritiek on rede lijk. (ADVERTENTIE) Aanvalslinie probleem voor Leo Beenhakker Europa's grootste import/exportspeciaïist Martin van Geel: veertien dagen buiten spel. Jezek: serieuze voorbereiding (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Vaclav Jezek heeft de klok in Rotterdam een dertigtal jaren achteruit gezet. Op zijn gezag lijkt Feyen- oord teruggekeerd naar de tijden dat Ne derlandse clubs internationaal tegen elke tegenstander opkeken. Alsof er in al die decennia niets is veranderd, zo kondigde de Tsjechische trainer gisteren aan dat zijn ploeg vanmiddag in trainingskamp zal gaan voor het tweede Europa-Cup-II- treffen met Ilves Tampere. Finse ama teurs, die nota bene met een 3-1-achter- stand aan de return in Rotterdam begin nen, maar die en Jezek wilde dat nog maar eens benadrukken „bepaald niet onderschat mogen worden”. Aanvoerder René Notten sprak dan ook het „onbegrijpelijk” uit over het beleg- Na de afgang in Italië liet Zwartkruis weten met een verjongd elftal te willen beginnen aan de voorbereidingen op het WK-toernooi in 1982 in Spanje. Voor de routiniers, die in Italië zo duidelijk door de mand waren gevallen, zou geen plaats meer zijn. Zwartkruis voegde de daad bij het woord en koos voor de eerste kwalificatiewedstrijd tegen Ierland na drukkelijk voor de jeugd. Maar ook dat Jezek ziet dat dus wel. Hij benadert de klus tegen Ilves, die niet meer dan een routinezaak zal mogen zijn, als een uiterst serieus gebeuren. De Tsjech onderstreept het met opmerkingen als: „We moeten ons rehabiliteren voor de mindere prestaties van de laatste weken” en „we moeten het publiek nu eens niet teleurstellen”. Om die reden is besloten om toch maar in trainingskamp te gaan in Wassenaar waar zestien spelers vanmiddag zullen neerstrijken. Maandagmorgen werd licht Omdat er zoveel geblesseerde spelers zijn zal het voor Beenhakker vooral lastig worden een voorhoede samen te stellen. In zijn selectie bevinden zich namelijk nog slechts twee specifieke aanvallers: Martin Wiggemansen en Rini van Roon. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De lijst van gebles seerde spelers bij Ajax is met twee na men uitgebreid. Naast Hamberg, Meut- stege, Ling, Holshuysen, Rijkaard en Storm zijn ook Martin van Geel en Wim Kieft niet beschikbaar voor de return tegen Dynamo Tirana, morgenavond in de openingsronde van het Europa-Cup- toernooi voor landskampioenen. Zwartkruis kreeg voor de inwilliging van de clubeisen overigens maar weinig terug. Hij vroeg de clubs hun spelers vaker af te staan voor oefenwedstrijden van Oranje. De clubs zijn hiertoe in principe bereid, als daarvoor binnen het programma nog ruimte is. Zwartkruis zal in overleg met competitieleider Jan Huijbregts naar data zoeken voor extra wedstrijden. In de praktijk zal daarvan overigens maar weinig terechtkomen. De eerstvol gende kwalificatiewedstrijd wordt op 19 november tegen België gespeeld. Het programma zit tot die datum al helemaal vol. Alleen wanneer de KNVB bereid is het competitie- of bekerprogramma te wijzigen, ontstaat er ruimte voor een extra oefenwedstrijd. Wel gingen de clubs akkoord met de officiële instelling van een zogenaamd B-elftal, waarin de reserves van Oranje worden opgesteld. Hiermee wordt de kloof tussen Jong Oranje en het A-team gedicht. Er was reeds een oefenwed strijd voor het B-team gepland tegen West-Duitsland. Het aantal oefenduels zal dit seizoen nog met vijf worden uitgebreid. Bovendien gingen de clubs akkoord met het voorstel de selectie s pelers eerder voor een centrale training in Zeist af te staan. René van de Kerkhof en Paul Pos- thuma maken de reis naar Wilver- hampton niet mee. Van de Kerkhof, die aanvankelijk zijn come-back zaterdag avond tegen Feyenoord had willen ma ken, zal nog minimaal twee weken rust moeten houden. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Na een afwezig heid van enkele weken zal Jan Poort vliet woensdagavond in de tweede wedstrijd tegen Wolverhampton Wan derers zijn rentree maken in het elftal van PSV. Poortvliet, die vlak voor de interlandwedstrijd tegen Ierland een spierscheuring in de enkel opliep, was dit weekeinde al inzetbaar voor de wedstrijd tegen FC Twente, maar de Zeeuw werd evenals trouwens Wil ly van der Kuylen met het oog op de UEFA-Cupwedstrijd tegen de En- gelsen nog niet opgesteld. ALEXANDER IRMBACH BECHNER YAMAHA PETROF ZIMMERMANN HEAGELE BLUTHNER ED SEILER gen van de korte trip. Hij snapte er werk elijk niets van. „Als je dan toch gaat, doe het dan voor de uitwedstrijd bij PSV. Dan staat er tenminste nog iets op het spel en krijg je misschien een kick in zo’n trainingskamp. Maar dat we gaan voor zo’n partijtje van woensdag vind ik onbe grijpelijk. Daar zie ik echt het nut niet van in”. (Van onze sportredactie) DIFFERDANGE. AZ’67 start van avond in de return tegen Red Boys in Luxemburg voor de eerste ronde van de UEFA-Cup met Kees Kist in de basis. Hierdoor zal verdediger Richard van der Meer zijn plaats voorlopig kwijtraken in de Noordhollandse formatie die momen teel zo succesvol draait in de eredivisie. Op welke positie Kees Kist zal spelen, was gisteravond nog niet bekend. Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE Na afspraak komen wij ook bij u thuis voor 2.795.- 5.375.- 5.250.- 5.895.- voor 2.995.- 3.100- 5.575.- 9.975.- 5.300.- (Van onze sportredactie) ZEIST. Vijf dagen lang zal het voetbalgezelschap van FC Arges zich mogen vergapen aan het Westeuropese leven in Nederland. De Roemeense tegenstan der van FC Utrecht, die woensdagavond wat tracht te sleutelen aan het eerder behaalde 0-0-resultaat in het industrieplaatsje Pitesti, is niet alleen in ons land neergestreken om het tot de tweede ronde van het UEFA-Cuptoernooi te brengen. „We willen ook genieten van Holland,” aldus trainer Florin Halagian, die dan ook heeft besloten om met zijn spelers pas vrijdag het vliegtuig terug te nemen naar Roemenië. Gistermiddag laat sloeg FC Arges zijn kamp op in het Zeister sportcentrum, waar een lichte training volgde op een dodelijk vermoeiende reis. „Om negen uur ’s ochtends waren we al op het vliegveld in Boekarest, maar door de mist stegen we vijf uur later op dan stond gepland,” aldus Halagian, die geen opstelling bekend wenste te maken. Vast staat in elk geval dat zijn stopper Constantine Cirstea en zijn middenvel der Ilie Barbulescu woensdagavond in Galgenwaard aan de bak mogen. Beide spelers ontbraken twee weken eerder vanwege een schorsing. 9.995.- 3.575.- 3014 GT ROTTERDAM. WESTERSINGEl 42 TEL. (010) 36 35 00 Maind. t/m zaterd geopend, vrij, koopav Levering/stemmen door geheel Nederland (Van onze sportredactie) DUSSELDORP. Bernd Schuster, de sterspeler van het Westduitse elftal, dat in juni van dit jaar Europees kampioen werd, is niet geselecteerd voor de inter land tegen Nederland. De Keulenaar, die na een laaiende ruzie met zijn trainer Heddergott, niet meer voor FC Köln wil de spelen en dit weekeinde werd ver kocht aan de New York Cosmos, is één van de twee spelers uit de kampioens- ploeg, die niet in Eindhoven in actie zullen komen. ZIJLSTRAAT 95 t/o STADHUIS Ingang Boetiek Haarlem - Tel. 023-316216 In alle optimisme wordt verwacht dat het duel nog zo’n 20.000 kijkers naar de Kuip zal lokken. Die klanten zullen dan een sterk uitgedunde basisformatie van Feyenoord mogen aanschouwen. Behalve Peter Petursson (hij wordt dinsdag geope reerd) en Jan Peters (nog maar pas uit het gips) zal ook Luuk Balkestein ontbreken. De voorstopper heeft zelf verzocht uit het elftal te worden gelaten. In plaats daarvan wil hij de eerstkomende drie oefenduels van het c-team meemaken. Alleen in het geval dat de enkelblessu re van Van Til nog niet geheel is geheeld, zal Balkestein door Jezek worden opge roepen. De Tsjechische oefenmeester wil overigens Bouwens als centrumspits pro beren in het duel tegen de Finnen, die hij als echte tegenstanders blijft benaderen. Notten berustend en typerend: „Hij speelt nou eenmaal altijd op zeker, of we nu tegen Liverpool of tegen lives moeten voetballen”. Desondanks ziet het er naar uit dat Ajax gemakkelijk zal promoveren naar de tweede ronde. In Tirana werd twee weken geleden immers al een voorsprong van 2 0 opgebouwd. Beenhakker: „We zullen er voor het publiek een gezellig avondje van proberen te maken, zonder dat er geëxpe rimenteerd zal worden. Het mag immers niet gebeuren dat we nu nog worden uit geschakeld”. Beenhakker: „Het probleem wordt zo langzamerhand wel erg groot. Ik heb één voordeel: Dick Schoenaker heeft zijn schorsing achter de rug en kan dus zater dag tegen Den Haag weer meespelen. Om dat het middenveld nu goed draait zal ik Schoenaker in de spits kunnen zetten of Jensen of Arnesen. Maar hoe je het ook bekijkt, het blijven noodoplossingen”. George Kessler: „Met deze tactiek heb ik erg veel succes. AZ is momenteel de beste club van Nederland. We voelen ons ijzersterk, erg zelfverzekerd en dat zal Red Boys dan ook ervaren in zijn thuis wedstrijd te Differdange. In Alkmaar wonnen we destijds met 0-6, ik verwacht nu een grotere uitslag. Gewoon omdat AZ thans veel kwaliteit heeft en ook doelpun ten kan maken”. Intussen heeft Kees Kist al laten dóór schemeren, dat hij bij AZ beslist geen wisselspeler wil blijven. Ook zaterdag avond tegen NEC thuis hoopt hij er weer bij te zijn. „Ik kan niet te lang in die dug out zitten. Als AZ me echt niet meer nodig mocht hebben, kunnen ze me veel beter aan een andere club verkopen. Ik speel namelijk acht jaar bij AZ, maar in alle voorgaande seizoenen was ik steeds van de partij. Ik wacht het dus nu nog maar even af’. Maar van ganser harte was het zeker niet. Zwartkruis: „Ik heb de kritiek al tijd onredelijk gevonden. Ik vind het verlies in Ierland met een jong elftal nog altijd minder pijnlijk dan de afgang in Italië met de routiniers”. Hoewel de AZ-trainer geen opstelling prijs wenste te geven, neemt men in het AZ-kamp zonder meer aan, dat midvelder Peter Arntz rechtsback wordt, waardoor Kees kist naar het middenveld kan op schuiven. Welzl en Tol blijven dan in de voorste lijn opereren. werd een debacle en na de nederlaag tegen de Ieren werd de al enige tijd sluimerende kritiek op het beleid van Zwartkruis openlijk geuit. De bondsco ach weigerde echter zijn plannen te ver anderen. Vooral van de kant van AZ’67 moest de bondscoach het ontgelden. De Alk- maarse ploeg eiste het vertrek van Jan Zwartkruis. Het beleid van de bondsco ach stond gisteren in Utrecht dan ook ter discussie. Niet alleen van de kant van AZ’67 was er kritiek; ook de andere Oranjeleveranciers zetten vraagtekens achter de plannen van de bondscoach. Arie Lighthart, voorzitter van AZ’67: „Voor de clubs in het betaald voetbal tellen alleen de prestaties. Voor ons is er maar één doel: het Nederlands elftal moet deelnemen aan het WK-toernooi in Spanje. Er is geen tijd om te experimen teren. De eerste wedstrijd is al verloren gegaan”. Jan Zwartkruis bezweek gisteravond onder die druk. „Met pijn in het hart ben ik akkoord gegaan met het verzoek van de clubs weer een beroep op de routi niers te doen”, legde de bondscoach uit. Na een vermoeiende busreis, gevolgd door een pittige training in het sportcen trum van de Luxemburgse sportbond in de stad Luxemburg, had Kessler zijn spe lers nog niet geïnformeerd over de samen stelling van zijn team. „Ik heb er nog geen tijd voor gehad”, aldus de oefenmeester. Over zijn beslissing Kees Kist opnieuw in te passen, zei Kessler: „Ook zonder hem draait onze ploeg uitstekend, maar ik kan een Europese topscorer toch niet buiten het basisteam laten”. Bondscoach Jupp Derwall heeft ook de voor Real Madrid spelende Uli Stieleke niet in de groep van vijftien opgenomen. Hun plaatsen worden nu ingenomen door de 24-jarige verdediger Kurt Niedermeyer van Bayern München en de 21-jarige HSV-middenvelder Holger Hieronymus. De vijftien geselecteerden zijn: Doel: Schumacher (Köln) en Immel (Borussia Dortmund); achterhoede: Dietz (Duis burg), Karl-Heinz Förster en Bernd For ster (Stuttgart), Kaltz (Hamburger SV) en Niedermayer (Bayern); middenveld: Brie gel (Kaiserslautern), Hieronymus en Ma gath (Hamburger SV), Müller (Stuttgart) en Votava (Borussia Dortmund); aanval: Rummenigge (Bayern), Klaus Allofs (For tuna Düsseldorf) en Hrubesch (Hambur ger SV). getraind in De Meer. De vier Denen Zieg ler, Arnesen, Lerby en Jensen hadden vrijaf, omdat zij in het weekeinde twee maal in actie hadden moeten komen: eerst in de interland JoegoslaviëDene marken en 20 uur later tegen FC Gronin gen. Een opgave die zo op het eerste gezicht geen enkel probleem opleverde. Toch wil Beenhakker een dergelijke si tuatie in de toekomst graag voorkomen: „Op 2 en 3 november gaat hetzelfde ge beuren. Zaterdag speelt Denemarken in Rome tegen Italië en de dag daarop speelt Ajax tegen NEC. Ajax zal dan ook op nieuw proberen die wedstrijd tegen NEC te verplaatsen. Maar ik vraag me af of het wel nut zal hebben. Voor de wedstrijd tegen Groningen wilde de competitielei der, Huijbregts, ook niet van verschuiven weten. De Deense voetbalbond wilde ons helpen en vond het niet erg om de vier jongens die bij ons spelen enkele dagen korter in trainingskamp te hebben, maar ook op het verzoek van die bond ging de KNVB niet in. Mag ik vooropstellen dat ik de Denen een enorm compliment heb ge geven voor wat ze het afgelopen week einde in Joegoslavië en bij ons hebben gedaan”. „Toen ze zondag in Amsterdam aan kwamen, waren ze nog optimaal gemoti veerd. Voor hetzelfde geld krijg je echter vier aangeslagen voetballers. Dat willen wij graag voorkomen. De Denen zelf wil len we niet bewerken en beinvloeden. Wij weten dat ze graag voor het nationale elftal spelen en dat ze zich ook met even veel enthousiasme voor Ajax willen in zetten. Dat noem ik klasse. Van de andere kant zou je meer medewerking mogen verwachten van de KNVB. Ajax moet regelmatig zes jongens afstaan aan de Nederlandse UEFA-jeugdelftal waar door wij intussen geen internationale toernooien kunnen spelen. Als je dan een verzoek indient voor het verzetten van een wedstrijd stuit je op een muur van ambtenarij”. Dat Ajax zijn vier Deense internationals niets in de weg heeft gelegd wordt door aanvoerder Frank Arnesen volmondig be aamd: „Ajax heeft zich erg fair opgesteld. In tegenstelling tot clubs als Anderlecht, Borussia Moenchengladbach en Feyen oord. Die hebben hun spelers van het Deense elftal wel degelijk onder druk gezet. Als speler is het dan moeilijk om je mening niet te veranderen, ook ai is con tractueel vastgelegd dat een club je voor interlands moet afstaan. Je moet sterk staan, omdat je anders gebruikt wordt. De Het terugvallen op routiniers zal zo spoedig mogelijk worden gerealiseerd. Het is de bedoeling, dat de oude kern al voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen West-Duitsland op 11 oktober tot de selectie behoort. Of ook Ruud Krol hierbij zal zijn, is nog een vraag. Napoli moet Krol in ieder geval op 12 oktober opstellen in een wedstrijd tegen New York Cosmos. Dat is contractueel met de Amerikanen overeengekomen. De KNVB ziet echter wel mogelijkheden om Krol een dag eerder in Eindhoven tegen West-Duitsland te laten aan treden. De super-voorzichtige coach bepaalde dan ook dat de reservering die al vóór de loting van de eerste ronde was gedaan, gestand zou worden gedaan. Met vijftien spelers is hij gisteren vertrokken naar Bosschenhoofd bij Etten-Leur. „Er was tijd genoeg om die reservering af te zeg gen”, zo motiveerde Jezek zijn beslissing, „maar voor alle zekerheid gaan we toch maar”. Dat besluit is in de uitgedunde spelers groep op bijna meewarige wijze ontvan gen. Weliswaar moet Feyenoord in het tweede deel van het Europese dubbelspel nogal wat belangrijke krachten missen, dat mag toch geen enkele handicap zijn tegen een stel liefhebbers. Al kunnen die dan nog zo hard lopen en zijn ze conditio neel net zo goed als Jezek wil doen geloven. kans zit er trouwens dik in dat die clubs die nu niet hebben meegewerkt ook nog een boete krijgen van de UEFA”. Nadelige gevolgen van het dubbele pro gramma dat zij in het weekeinde hebben moeten afwerken hebben Arnesen en con sorten vooralsnog niet ondervonden. Ar nesen, verantwoordelijk voor beide doel punten in Tirana en de onbetwiste hoofd rolspeler tegen Groningen, zegt daarover: „Ik voel me prima. Al vraag je je wel steeds af wanneer de reactie komt”. Voor het duel tussen Ajax en Dynamo Tirana bestaat overigens weinig belang stelling. De voorverkoop loopt nog slech ter dan vorig jaar voor de Europa-Cup- wedstrijd tegen HJK Helsinki toen slechts 8500 mensen opdraafden. JAN PREENEN Van Geel heeft zondag in het duel tegen FC Groningen een knieblessure opgelo pen en zal vermoedelijk veertien dagen buiten spel staan en spits Kieft, die in dezelfde wedstrijd driemaal scoorde, moet op advies van de medische staf een week rust houden. De Amsterdammer hield aan de ontmoeting met de Gronin gers een diepe vleeswond onder de knie over. Bovendien is het de vraag of trainer Leo Beenhakker weer kan beschikken over de zich herstellende Edo Ophof en reservedoelman Hans Galje die zondag vanwege griep ontbrak in de dug-out. CHERNY SCHIMMEL RICH WEBER PLEYEL GROTRIAN- STEINWEG AUG FÖRSTER ter waarde van voor 5.395.- 14rW.-10.995.- liwr- 3.425.- IN STAAT VAN NIEUW- nieuwwaarde AJrnr- IMfr.- 12AW.- I*a».- RECHT van KOOP KeusuF-erdanSOOP'»-» ariON-P»ANOS vanatH 2ou_ (Van onze sportredactie) UTRECHT. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft zijn ambitieuze plan nen om met een verjongd Nederlands elftal de kwalificatiewedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal te spelen, moeten opge ven. De clubs in het betaalde voetbal die spelers voor het Nederlands elftal leveren, hebben de bondscoach terugge floten. Tijdens een bijeenkomst in Utrecht hebben de clubs de terugkeer geëist van de routiniers die Zwartkruis na het debacle van het Europees kampi oenschap in Italië aan de kant had ge zet. De bondscoach heeft met pijn in het hart aan die eis gehoor gegeven. IJ.3MT.-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23