treffers en missers Rudi Lubbers: geen moeite met Coopman UEFA waarschuwt West Ham United Bridgeteams succesvol tototips Van Meer sportpuntiq wielerprof Belg door neusbreuk al na vier ronden uitgeschakeld WINST TEGEN SPASSKI EN ANDERSSON Damtweekamp definitief van de baan SADRI VERVANGT TANNER vallen mee Verwondingen Jabouille L I I w ïi; 25 DINSDAG 30 SEPTEMBER 19 8 0 SPORT N f I •f 1 o V J 4 iW *4 VW T 311' I Rudi Lubbers: korte metten met de vroeger zo gevreesde Pierre Coopman Blan- Karpov neemt afstand tijdens de ■■1 Okker snel uit DA VID LOGGIE: produktief voor Sparta tennistoernooi 2-0 1-2 De aantrekkelijkste partij van gister avond was die tussen Okker en Nastase. De Roemeen had al snel het Enschedese publiek op zijn hand met zijn grappen en grollen en was zeer mild in zijn oordeel in geval een lijnrechter in de fout ging. Bovendien was hij tegen de Nederlander knap op dreef. Hij won de eerste set met enige moeite (5-7), liet de tweede aan Okker (6-3), maar gaf zijn opponent in de derde set weinig kans: 1-6. In de openingspartij van het toernooi tussen Victor Pecci en de Amerikaan Eddie Dibbs trok de Paraguyaan de strijd verrassend naar zich toe. Pecci, die dit jaar nauwelijks iets behoorlijks heeft gepresteerd, troefde Dibbs met 6-4, 4-6. en 6-1 af. Het dubbelspel leverde een zege op voor Dibbs en Pecci. Zij versloegen Ok ker en Nastase met 8-5. de langs zeven plaatsen (na Enschede ach tereenvolgens Groningen, Leidschendam, Roosendaal, Haarlem, Goirle en Arnhem). In laatstgenoemde plaats wordt zondag de finale afgewerkt en niet zoals gebruikelijk in voorgaande jaren in Rotterdam. Dit omdat de belangstelling daar in 1979 te gering was. De heren tennissers strijden deze week om een prijzenpot van 150.000 dollar. Aan de opzet is niets veranderd: men speelt een halve competitie. De twee hoogst geplaatsten strijden om de eerste prijs van 65.000 dollar. Tegen McKenzie lukte hem dat niet. De Jamaicaan wist zich staande te houden door zoveel mogelijk te blijven aanleunen tegen het lichaam van Blanchard. Daar door kon de Amsterdammer zijn stoten niet kwijt. In de laatst twee ronden kreeg Blanchard het zelfs conditioneel moeilijk, Zondagavond is hij geopereerd aan de gecompliceerde breuken in zowel kuit- als scheenbeen vlak onder zijn rechterknie. In het communiqué van het ziekenhuis werd gezegd dat Jabouilles toestand rede lijk is, maar dat hij ten minste een week en mogelijk twee in het ziekenhuis zal moe ten blijven om infecties en complicaties te voorkomen. De vrees voor een breuk in het linker-dijbeen werd niet bewaarheid. De verwondingen beperken zich tot bloed uitstortingen en spierblessures. Jabouille, die bij het moeizaam verlo pen werk van zijn bevrijding uit het wrak steeds bij kennis is gebleven, had geen idee door welke oorzaak hij zonder te remmen in de vangrail is geschoten. „Ik weet niet”, vertelde hij, „wat er is ge beurd.” Renault heeft bekend gemaakt eerst de restanten van de wagen nauwge zet te willen onderzoeken voor veronder stellingen te doen over de mogelijke oor zaak van het ongeluk. Bent Larsen stelde nijvere pogingen in het werk om Lajos Portisch van zijn troon te stoten. Na f2-f4 en Df6 moet de oud-wereld- kampioen erop gegokt hebben dat Karpov het stuk met Fxg5 zou nemen, waarna hij zelf dan, na eerst enkele noodzakelijke dameschaakjes gegeven te hebben, met h6xg5 zou volgen, waarop Spasski met de bekende gegraven kuil kwam te zitten: de vrijpion op c6 was voor Karpov het dode lijke wapen om de val van zijn landgenoot te bezegelen: 1-0. Jan Timman zag zijn opmars gestuit door zijn oude secondant Ulf Andersson. Timman mocht zich lange tijd over een licht voordeel verheugen, wat echter door het nauwgezette verdedigingswerk van de Zweed niet voldoende was om een winst- poging te wagen: remise. Tijdens de tijdnoodfase verslikte de Hongaar zich echter, hetgeen Larsen de kans gaf de stelling open te breken en een goed staand eindspel te bewerkstelligen. In tweede zitting begon hij echter veel te geforceerd op winst te spelen. De gevol gen waren desastreus: een vrijpion van zwart viel niet meer te stoppen: 0-1. 2-3 0-3 0-0 1-1 1-3 0-0 2-2 '79-'80 3-1 '77-78 0-0 0-1 1-1 '78-79 1-1 1-0 1-0 0-0 5-1 0-0 0-4 Louk Sanders heeft de eerste ronde van het Grand Prix-tennistoernooi in Ma drid niet overleefd. Hij verloor in twee sets van de Chileen Hans Gildemeister: 6- 4. 6-2. -Go Ahead Eagles -FC Utrecht -Willem II -Feyenoord -FC Twente -MVV -Ajax -PEC (Z) -Volendam -Heerenveen -FC Den Bosch -Telstar 0-1 2-2 2-2 dp 1 3 3 3 3 3 2 1 3 1 3 3 BADHOEVEDORP (ANP). De Ne derlandse wielerkampioen op de y eg bij de amateurs, Jack van Meer, zal net ko mende seizoen als professional rijden voor de HB-ploeg. Van Meer is 22 jaar en afkomstig uit Wouw. De Belg leed gisteren in Rotterdam zijn tweede nederlaag tegen Lubbers. In 1974 was de in Izegem woonachtige ex-Euro- pees kampioen in het zwaargewicht de mindere van Lubbers. Hij revancheerde zich enigszins door een jaar later Rudi Lubbers broer Jan te verslaan. Beiden nu uit Gene Mayer, Eddie Dibbs, John Sadri, Victor Pecci, Ilie Nastase en Tom Okker. Het toernooi telt dus één speler meer in vergelijking met het evenement van vorig jaar. Het profcircuit, maandag in aanwezig heid van circa 1700 toeschouwers in En schede begonnen, doet deze week de ron- (Van onze sportredactie) TILBURG. Anatoli Karpov is druk doende het derde Interpolis-schaaktoer- nooi geheel naar zijn hand te zetten. De nederlaag tegen Larsen in de derde ronde mocht dan een kink in de kabel geweest zijn, daarna is de wereldkampioen er met dubbele energie tegenaan gegaan, en punt op punt gaan scoren. In de negende ronde ging Boris Spasski voor de bijl. Deze is met al een nederlaag tegen Tal op zak nu definitief uit de kop van het klassement weggevallen. Karpov daaren tegen staat er goed voor. Hij won ’s a- vonds zijn afgebroken partij uit de zeven de ronde van Ulf Andersson en staat daarmee een half punt voor op Lajos Portisch die in tweede zitting Bent Lar sen overrompelde. onrechte, want de in Parijs wonende Rus kwam in de problemen. Met 18. Lc5 verhinderde Karpov de zwarte rokade, waardoor Spasski genoopt was met de manoeuvre Tb8-Tb5 tegen- kansen op de damevleugel te zoeken. Tgel schaak hielp de zwarte rokade vervolgens definitief om zeep. Het kwaliteitsoffer Txc5 op de 21e zet was gedwongen voor zwart. Met Lg5 trachtte Spasski zijn oppo nent hierna uit de tent te lokken. maar doordat hij een te grote puntenvoor- sprong had opgebouwd en McKenzie in de laatste ronde nog acht tellen rust moest De ontmoeting in Londen is alleen toegankelijk voor vertegenwoordigers van de UEFA, de Engelse en de Spaan se voetbalbond, zeventig leden van bei de clubs en journalisten. Het is de eerste keer sinds 1915 dat een topwedstrijd in Groot-Brittannië zonder publiek wordt gespeeld. In dat jaar voetbalden Nor wich en Bradford voor de beker voor lege tribunes. Belangstellenden werden geweerd omdat hun aanwezigheid ge vaar zou inhouden. De eerste wereld oorlog woedde namelijk toen in alle hevigheid. Het gaat nog steeds voorspoedig met AZ’67. Als de Alkmaarders zaterdag avond op eigen veld van NEC winnen evenaren ze de prestatie van PSV, dat in de eerste acht wedstrijden van het seizoen 1974-1975 geen puntenverlies leed. Niet alleen blijft het ongeslagen record intact, ook de -achtervolgers la ten wekelijks steken vallen. Opvallend is dat het puntenverlies van de achter volgers Ajax, Feyenoord en FC Twente telkens op eigen veld werd toegediend, namelijk door resp. Wageningen, Roda JC en PSV, waardoor nu reeds drie punten de nummers één en twee schei den. En dan te weten dat Ajax en Fey enoord een zware uitwedstrijd voor de boeg hebben tegen resp. FC Den Haag en PSV, nadat ze woensdag aan hun Europa-Cupverplichtingen hebben voldaan. Er sluipt een nieuwe trend in de ere divisie en bepaald geen ongunstige: de bezoekende ploegen komen cijfermatig beter voor de dag dan in het vorig seizoen. Werden gedurende het seizoen 1979-1980 na zeven competitiedagen slechts vijftien uitoverwinningen geno teerd, nu is dit aantal toegenomen tot twintig bij een gelijk aantal puntende- lingen. Dat daardoor ook meer doel punten op „vreemd” terrein vallen be wijzen eveneens de cijfers: resp. 75 toen tegen 93 nu, op een totaal van 188 tegen Toto-gelijk: De topper G123VT PSV-Feyenoord 24 12 10 2 44-40 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Jean Pierre Coopman blijft tobben met zijn gezondheid. Een maand geleden was de Belg niet in staat om een gevecht te leveren tegen Rudi Lubbers, omdat hij te veel last had van zijn verwondingen die hem-waren toege bracht door zijn jachtluipaard. Gister avond stond hij dan wel oog in oog met Lubbers, maar na vier ronden kon hij onverrichter zake richting kleedkamer vertrekken, omdat zijn neus was ge broken. Wellicht dat het voor Coopman goed uitkwam dat hij er „slechts” met een ge broken neusbeen van afkwam. Want Rudi Lubbers stond net op het punt om Coop man in de resterende zes ronden in grote problemen te brengen. „Ik had nog weinig kruit verschoten en wilde hem rijp maken voor het sloperswerk. Daar kwam het nu jammer genoeg niet van”, aldus Lubbers, die voor zijn doen ongewoon aanvallend bokste. „De Leeuw van Vlaanderen” bleek niet meer dan een mak lammetje, dat een gewillige prooi was voor de Amsterdam mer. Lubbers nam vanaf de eerste ronde het initiatief en bestookte het lichaam en gezicht van zijn Belgische opponent met gevarieerde stoten. „Ik was zo fel, omdat ik me conditioneel sterk voelde. Ik moest van mijn begeleider zelfs een beetje in toom worden gehouden, anders was ik al eerder nog agressiever geworden. Jam mer dat het zo snel was afgelopen”, vond Lubbers, nadat ringarts Tan Coopman bij het ingaan van de vijfde ronde verbood om verder te boksen. De neusbreuk had hij in de vierde ronde opgelopen. HOEVELAKEN. De damtwee kamp tussen wereldkampioen Harm Wiersma en uitdager Iser Koeperman gaat definitief niet door. Dat besluit is gisteren in Hoevelaken genomen door de bij deze tweekamp betrokken ge meenten in overleg met de KNDB en de werelddambond (FMJD). Alex Blanchard bleef ook in zijn der tiende gevecht als profbokser ongesla gen. De Amsterdammer boekte een pun- tenoverwinning op de Jamaicaan Pa trick McKenzie. De in Cardiff (Wales) woonachtige bokser had meer weg van een bodybuilder dan een goed getrainde pugilist. Desondanks bleef hij de volle acht ronden overeind tegen Blanchard, die tien van zijn dertien partijen voortij dig wist te beëindigen door knock-out. Het meest verrassende is eigenlijk nog dat Lubbers op zijn „oude dag” niets aan kracht en techniek lijkt te hebben inge boet en zelfs populair begint te worden. In Rotterdam, waar hij meestal met gefluit wordt begroet, kreeg hij gisteren een ova tioneel applaus. „Ik geloof dat de mensen toch nog in de gaten beginnen te krijgen dat ik best wat in mijn bagage heb”, stelde Lubbers enigszins cynisch vast. West Ham United en de Spaanse ver eniging Castilla spelen hun duel voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars in Upton Park, het stadion van West Ham, voor lege tribunes. De tuchtcommissie van de UEFA besloot daartoe nadat supporters van de Londense club zich in het eerste treffen hadden misdragen. Deze ontmoeting werd met 3-1 door Castilla, de dochterclub van Real Ma drid, gewonnen. De Europese Voetbalunie (UEFA) heeft gedreigd met „harde maatregelen” als West Ham United woensdag zijn supporters de gelegenheid geeft de wedstrijd tegen Castilla via een gesloten tv-circuit.te bekijken. De UEFA waarschuwde de Londense tweededivisieclub niet te proberen compensatie te zoeken voor het verbod toeschouwers tot de wedstrijd toe te laten. -hij is met een te hoge bloeddruk op vakan- tie gestuurd. Het deelnemersveld bestaat Al tijdens de openingsfase trok Karpov tegen Spasski zijn trucdoos open. In de Scheveninger variant uit het Siciliaans verrastte de Rus door op de zesde zet met een scherpe g2-g4 voor de dag te komen. Direct daarop gooide hij er met h2-h4 nog een flink schepje bovenop. Karpov, nor maal een positiespeler pursang, ging daarmee volledig op de tactische toer. Spasski wachtte een tijdje met het nemen van de pion op h4, maar hapte op de 13e zet met Lxh4 toch toe. Waarschijnlijk ten 224. Dat is nog altijd 36 treffers in de plus. De eerste divisie kruipt, met uit zondering van de degradanten Vitesse en Haarlem, in elkaar. De Arnhemmers en Haarlemmers lijken vast van plan zo snel mogelijk het verloren terrein te heroveren. O£ 12 oktober gaan de ploe gen in Arnhem uitmaken wie de eerste periodetitel toekomt, mits Haarlem in ieder geval zondag met FC VW afre kent. Als Wageningen scoort dan zijn Ha- zelhekke en Mc.Donald daarvoor ver antwoordelijk. In drie wedstrijden zorgden beiden voor de treffers en dat waren toevallig uitwedstrijden, resp. te gen NEC, Ajax en Willem II. FC Den Haag is van zijn hatelijke uitnederlagen-serie af. Door winst •’te gen NEC (2-4) kan de ploeg na 20 mei 1979 (Sparta 1-2 en sindsdien m 22 wed strijden zonder overwinning met slechts zes gelijke spelen) dit negatieve record overdoen aan Excelsior dat nu acht wedstrijden achtereen op vreemd terrein zonder overwinning is. Ook PSV en Sparta wonnen voor het eerst dit seizoen buitenshuis en NEC, PEC en FC Twente leden een eerste thuisnederlaag. Wageningen heeft zes punten waar van het er vijf in een uitwedstrijd haal de en slechts één op de Berg. In zijn eerste, tevens enige eredivisiejaar (1974- 1975) haalde de ploeg op vreemd terrein slechts drie punten. Er zat dit weekend geen gelijkspel intussen de eredivisieresultaten. Op 10 februari j.l. gebeurde dat voor het laatst. MVV maakte in zijn laatste vijf wed strijden telkens twee doelpunten, goed voor negen punten. Marcel Adam en Cees Schapendonk namen er elk drie voor hun rekening. David Loggie, Sparta’s aanwinst, scoorde in zijn laatste vier wedstrijden. Van de laatste achttien eredivisie wedstrijden wonnen de bezoekers er tien en de thuisspelenden zes. Jan Weggelaar (Ajax), Jack van Loon (FC Groningen), Sjaak Troost (Feyenoord), Chris Treling en Arie v.d. Zwan (beiden FC Den Haag) fabriceer den hun eerste eredivisiedoelpunt. Hans Salfischberger scoorde zijn eerste voor NEC. Door de winst van SC Cambuur bij Eindhoven is alleen NAC nog zonder overwinning. AZ’67, Vitesse en Heeren veen bleven zonder nederlaag. nemen, kwam de overwinning van chard niet meer in gevaar. GOVERT WISSE De uitslagen van de gisteren gespeelde partij en voor de negende ronde van het internationale schaaktoernooi in Tilburg zijn: Tal (Sov)Ribli (Hon rem.. Sosonko (Ned)Hort (TSj) rem.. Karpov (Sov)Spasski (Sov) 1-0, Larsen (Den) Portisch (Hon) 0-1. Timman (Ned)Andersson (Zwe) rem Hübner (WD1)Kavalek (VSt) 1-0. Zevende ronde: Karpov (Sov)Andersson (Zwe) 1-0. Stand na negen ronden. 1 Karpov 6,5 punten: 2. Portisch 6; 3. Timman 5,5; 4. Spasski, Hort. Sosonko en Tal 4,5; 8. Ribli 4; 9. Larsen 3,5 en 1 afgebroken: 10. Hubner 3,5. 11. Andersson 3 en 1 afgebroken; 12. Kavalek 3. MONTREAL (ANP). Jean Pierre Ja bouille, die afgelopen zondag tijdens de grote prijs van Canada in Montreal in de vangrails reed, is voor ten minste drie maanden uitgeschakeld. Het onderzoek in het Royal Victoria-ziekenhuis van Montreal, waarheen Jabouille werd overgebracht nadat hij was bevrijd uit het wrak van zijn wagen, heeft uitgewe zen dat zijn verwondingen minder ern stig zijn dan werd gevreesd. De Nederlandse kampioen in het zwaargewicht bokste tegen Jean Pierre Coopman zijn vierde partij na zijn ren tree in maart van dit jaar. Op 17 oktober vervolgt hij zijn therapie Lubbers ging weer boksen op advies van zijn psychia ter in Belgrado, waar hij tegen de Joegoslaaf Popovic in de ring komt. VALKENBURG (ANP). Het was gis teren een bijzonder goede dag voor de Nederlandse bridgeteams Olympiade in Valkenburg. Na de winst van zondagnacht (20-0) tegen Venezuela werden in de vierde en vijfde ronde ster ke teams als Portugal (17-3) en Taiwan (16-4) op overtuigende wijze onderuit ge haald. Zij hebben daardoor de zevende positie bereikt met een kleine achter stand op nummer twee, België, Denemar ken is al ver uitgelopen en heeft een voorsprong van veertien punten op de Belgen. hebben naast hun leeftijd (34) gemeen, dat zij eenmaal tegen Muhammad Ali hebben gestaan. Voor Coopman viel er in ’76 weinig eer te behalen in Sint Juan, toen hij in de vijfde ronde knock-out ging. Lub bers viel de eer te beurt het er met een puntennederlaag af te brengen tegen de All in zijn grote dagen. CEES SCHAPENDONK: met Marcel Adam elk drie treffers voor MVV Bij de dames verscheen Nederland aan vankelijk met Ierland aan het hoofd van de ranglijst. Eerst werd de Verenigde Sta ten verdienstelijk op een gelijke stand (10- 10) gehouden, in de vierde ronde behaal den de dames de maximale score tegen Finland. (20-5). Later werd met 6-14 van Zwitserland verloren. Bij de heren verliep de ontmoeting van Nederland, met Krijns en Vergoed tegen Koeo en Sjen en verder Maas en Zwaan tegen Sjen en Hoeang, tegen Taiwan aan vankelijk heel rustig. Langzaam maar ze ker liep Nederland uit naar een voor sprong van 57-21. In het voorlaatste spel namen de spelers van Taiwan gezien de slechte stand een zeer riskante zes ruiten en maakten dit spel zodat Nederland elf punten moest inleveren. Het laatste spel bracht de nodige spanning bij het vier schoppen bod. Anton Maas bracht het spel echter veilig thuis. Tegen de Portugese heren boekte Ne derland een goede overwinning. In de open kamer ging de strijd praktisch gelijk op, in de gesloten kamer lieten de Portu gezen het in twee spellen afweten en zo werd de overwinning voor Nederland be paald op 17-3. Met in de open kamer Kaas/ Vriend tegen Truscott Hawes en in de gesloten ruimte Van de Pas/Schipper te gen Johnson/Farrel ontstond een span nende strijd tussen de Amerikaanse en Nederlandse dames. In de gesloten kamer bleven Van de Pas en Schippers uit een dubieuze zes schoppen, die in de open kamer door de Amerikaanse dames werd uitgeboden, maar twee down gingen, waardoor de eindstand op 10-10 werd bepaald. Sadri, die twee plaatsen hoger staat genoteerd op de ATP-lijst (16) dan de man - uit Tennessee, arriveert vandaag in Gro- '.pingen, waar de tweede reeks partijen van »-het profcircuit wordt gehouden. t Aanvankelijk stond Yannick Noah als F-.reserve voor het toernooi genoteerd, maar (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Nog voordat het prof il 'tennistoernooi van Schweize Roffel en Frans Steur gisteren in Enschede was begonnen, hadden de organisatoren al aanzienlijke problemen. Roscoe Tanner t kampt met een oogontsteking en mag van Z '-de arts niet in het strijdperk treden. E Tanner had de reisbescheiden al op zak om van San Francisco de overtocht naar Nederland te maken, maar blijft nu dus thuis. Na naarstig speurwerk van Roffel kwam hij in de pauze van het programma in Enschede met John Sadri als vervan ger van Tanner op de proppen. De vertegenwoordigers van de beide damorganisaties hebben op de door Hoevelakens burgemeester, drs. F. Hoekstra, belegde bijeenkomst hun vi sie gegeven over het rumoer dat rond deze tweekamp was ontstaan. De aan wezige vertegenwoordigers van de ge meenten Leeuwarden, Valkenburg, Woerden, Veendam en Hoevelaken toonden begrip voor de situatie waarin de damwereld verzeild is geraakt, maar besloten met de beide dambon- den tot afgelasting van deze twee kamp. De gemeentelijke afgevaardig den verklaarden wel propaganda te willen blijven maken voor de damsport en toonden zich bereid in de toekomst opnieuw met KNDB en FMJD samen te werken. Roda JC Wageningen NAC PSV Excelsior FC Groningen FC Den Haag Sparta R De Graafschap DS’79 FC Vlaardingen SC Amersfoort 1-8-9-16-21-22-23-24-25

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25