Deel nieuw schip valt in water 1 Euthanasieboekje komt half oktober SI Sa Gifgrond Stolwijk moet weg NS: veel te weinig treinen Op onderwijsmanifestatie 50.000 mensen verwacht te veel kunstmest” Landbouw gebruikt Werkgelegenheid tot ’85 op dit niveau” ,,Voor artsen èn patiënten" i S] Rijksinstituut voor Natuurbeheer: cli Onderzoek naar op Dodewaard-terrein Fi valkuilen” 19 8 0 DINSDAG 30 SEPTEMBER Vuilnisbelt Gif Dioxine Chemische tijdbom Onschadelijk D BINNEN- EN BUITENLAND 2 o o o o o o o o o o (Va Li moi Bla< van Lab ten vlei (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het inzin ken van de bouwnijverheid heeft een blijvend karakter. De werkgelegenheid, die in de laatste twee jaar is teruggelo pen van 408.000 tot 380.000 manjaren, zal minstens tot 1985 op dit niveau blijven. S3 t= is, li tl (Van onze redactie binnenland) trijfël 1 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie binnenland) Albeda: Inzinking in bouw blijvend (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De belangstelling voor de onder wijsmanifestatie morgenmiddag in Den Haag blijkt zo overstelpend, dat de Nederlandse Spoor wegen de organisatoren al in een vroeg stadium hebben laten weten veel te weinig treinen te hebben. Bergh heeft dit voornemen opgevat, na dat hij zondag in Utrecht een vergadering bijwoonde van de actievoerders. Een vol gens eigen zeggen geschorste medewerker van de kerncentrale vertelde daar dat op het terrein van de centrale onder meer valkuilen zijn aangelegd tegen mogelijke indringers. Minister Albeda (Sociale Zaken) zei dat gisteren tijdens een commissievergade ring van de Tweede Kamer over het af stemmen van het bouwbeleid op het ar beidsmarktbeleid. Omdat de terugval structureel is, heeft het volgens de minister geen zin de bouw Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Waterstanden IJmuiden Hoogwater 08.29 uur en 20.51 uur Laagwater 03.40 uur en 16.14 uur 27 30 0.2 3 0.5 06 0.2 0 06 0 0 0 0 0 0 o o o o o 0.3 1 o o o 5 0 o o Tienduizenden kleuterleidsters, onderwijzers en onder wijzeressen, leraren en leraressen zullen daarom morgen met bussen naar de residentie worden gebracht. In totaal worden er volgens de jongste becijferingen 50.000 ver wacht. Zij zullen op het Malieveld worden toegesproken door Wim Kok en Harm van der Meulen, voorzitters van respectievelijk de FNV en het CNV en door Frans van Moorsel en Frans Roefs, voorzitters van de organiseren de instanties: de Nederlandse Federatie van Onderwijs vakorganisaties (NFO) en de Organisatie van Onafhan kelijke Onderwijsvakverenigingen (03). Nog niet eerder liepen in ons land zo veel onderwijsge venden te hoop tegen de plannen van de regering. De NFO omvat de onderwijsvakorganisaties van algemene, Afgraafwerkzaamheden vinden nu ook plaats in de bungalowwijk Zwaluwhof in de gemeente Stolwijk, dat evenals Lekkerkerk ligt in de Krimpenerwaard In de grond onder Zwaluwhof bevinden zich de chemische giftige stoffen tolueen en xyleen. In totaal moet 1200 kubieke meter grond worden afgegraven en vervangen door nieuwe grond. Sinds 1960 is het nitraatgehalte van het grondwater plaatselijk zelfs verveertien- voudigd. Daarmee wordt de norm voor de volksgezondheid ver overschreden. Dit staat in een rapport over de gevol gen van de landbouw voor het natuurlijk milieu van prof. A. Wiggers, algemeen directeur van het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer, die het gisteren aan staatsse cretaris van CRM, Wallis de Vries, heeft aangeboden. Het ministerie had het insti tuut opdracht gegeven een studie te ver- DEN HAAG. De agrarische be drijven gebruiken veel meer kunst mest dan landbouwkundig noodzake lijk is. Als gevolg hiervan zijn de concentraties fosfaat en stikstof in het grondwater de laatste jaren aan zienlijk gestegen. Wat het Nederlandse volk echter zonder het gebruik van kunstmest te wachten staat, is juist gisteren uit de doeken ge daan door de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging en de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie. Volgens deze verenigingen staan de men sen in het algemeen sceptisch tegenover De aankondiging van de uitgave van dit boekje heeft de afgelopen maanden nogal wat stof doen opwaaien omdat hulp bij zelfmoord in ons land straf baar is. Het NVVE-bestuur vreest blij kens mededelingen in het kwartaal blad echter geen strafvervolging. In het boekje, aldus de NVVE, wordt op medisch verantwoorde wijze de toe passing van euthanasie dat wil in dit geval zeggen van een milde dood door of onder leiding van een arts be schreven. Daar is kennis voor nodig, waarover veel artsen, zo blijkt uit de ervaringen van de hulpdienst van de NVVE, niet beschikken. Het boekje, dat half oktober ver schijnt, beoogt in de eerste plaats voor- De medewerker van de kerncentrale, die vooralsnog anoniem wenst te blijven, vertelde te zijn geschorst, omdat hij al eerder mededelingen naar buiten toe deed over veiligheidsmaatregelen. De directie van de kerncentrale in Dodewaard ont kende overigens gisteren desgevraagd de schorsing. Zonder kunstmest zou het Nederlandse volk op dieet moeten: 20 procent minder suiker, aardappelen en zuivelprodukten, geen vlees, maar veel meer granen en peulvruchten. ..In allerlei opzichten is de Nederlandse bevolking afhankelijk van de chemie, maar enig begrip bestaat er niet”, aldus de verenigingen, die daarom op zaterdag 11 oktober een open dag hou den. Zij willen het Nederlandse volk in de gelegenheid stellen een kijkje te nemen in de chemische keuken. het gebruik van chemische middelen en ..dikwijls ten onrechte". Gis overv voor nen, Brits, extra genh, de ps le we stelle terug en af Boi voors tie in van 1 te ga leden mist h. bew. motregen regen regen geh. bew regenbui zw. bew onbew. geh. bew mist mist mist mist zw. bew. mist zw bew. regen onbew. 1. bew h. bew mist onbew. h. bew. 1. bew. zw. bew onbew. onbew. geh. bew. 1 bew. onbew regen zw. bew mist onbew. zw. bew. 1. bew onbew. 1. bew. zw. bew. NIJMEGEN. Waarnemend burge meester J. Bergh van Dodewaard gaat onderzoeken welke maatregelen tot nu toe zijn genomen rond de kerncentrale in Dodewaard in verband met de aangekon- digde acties van de groep „Dodewaard gaat dicht” op 19 oktober. Mj bew, voor van Spas va o de a bew, gen, boor te b luch gonr vissi Poli: over D« Polis man visst mid( wore P/ daag gehc eis maal De schit rijs, gebc ten. vuur len t De hun aans begc ook" Kap! p 13 14 14 14 15 13 8 18 15 13 14 14 8 9 1 5 6 12 17 10 11 8 11 19 16 5 18 8 11 15 11 11 8 9 19 13 17 20 21 20 29 22 18 19 17 19 17 19 16 14 27 28 16 26 20 15 18 11 20 19 28 27 29 15 25 13 24 26 24 13 18 17 27 18 24 BA heeft maat Ame: Shell voor comj bië. perst onde Me (onge Peet, sic 1 men begir 1985. Als c Saoe borg» lange D Het transport bleek te hoog voor de Botlekbrug; het botste daar tegenaan en gleed in het water. Het scheepvaart verkeer bij de Botlekbrug was enige tijd gestremd. actiemiddelen behoren, maar ook stakingen, het „opzeg gen van met verplichte medewerking” en het opschorten van overleg. Plaatselijk en regionaal wordt her en der wel samengewerkt. De NS kunnen maar drie extra treinen laten lopen: twee uit Amsterdam en één uit Groningen. Gebrek aan materieel en mankracht staat in de weg dat de Spoorwe gen meer mensen naar Den Haag brengen. De speciale trein vertrekt uit Groningen „kort na het speelkwartier” en neemt nog demonstranten op in Assen, Amersfoort en Utrecht. De treinen uit Amsterdam gaan na de middag en stoppen onderweg alleen in Haarlem. ’s Middags om drie uur wordt iedereen op het Malie veld in Den Haag verwacht. Na de spreekbeurten wan delt men met een omtrekkende beweging via de Heren gracht, Kalvermarkt, Spui en Buitenhof naar het rege ringscentrum. Vanaf een podium op het Binnenhof krij gen de voorzitters van de Kamerfracties van CDA, D’66, PvdA en WD een petitie. In optocht zullend de demon stranten vervolgens langs de kortste weg naar het Malie veld worden geleid. Nog voor zeven uur zal de eerste extra trein, die naar Groningen, uit de residentie zijn vertrokken. Ik citeer dit uit „Kanttekeningen bij een milieuchemische analyse van de toestand op en rond de vuilstortplaats in de Volger- meerpolder in september 1980” van drs. Jan Boom, voor de Vereniging tot behoud van Waterland die het Burgercomité Vuil- stortplaats Broek onder haar hoede heeft genomen. Jan Boom vergelijkt de situatie aldaar met „een reusachtige chemische tijdbom”. De lading van die bom bestaat uit meer dan een miljoen kilogram half-, bij- en eindprodukten van de pesticiden industrie, die goeddeels onder grondwa- terniveau ligt opgeslagen in vaten die na 15 jaar in staat van ontbinding zijn. Die lading bestaat uit matig tot uiterst giftige stoffen die slecht in water oplossen maar zich in enkele gevallen goed aan slib binden. Het tijdmechanisme van de bom bestaat in het voortdurende transport van met gif geladen slibdeeltjes stroomafwaarts Wa terland in. De bom gaat af, als in de zinkputten van het slibtransport (overal waar het water zich verbreedt en de stroomsnelheid afneemt) het gehalte aan gifstoffen een waarde bereikt waarboven schade aan mens en dier, de ongeboren vrucht en het erfelijk materiaal kan wor den toegebracht. Die zogeheten drempel waarde is moeilijk te bepalen. De bom heeft immers een geraffineerd veelzijdig karakter dat deels bovendien nog onbe kend is. Aangenomen mag worden dat die drem pel op enkele kilometers van de stort plaats, in het Bozenmeertje, nog niet is overschreden, maar de klok loopt door. Elke dag wordt bij de sluis en op de stortplaats met gif geladen slib opgewoeld door de af en aan varende vuilnisslepen, en na elke regenbui komt er een stroom op gang die dit slib afvoert als een bergbeek in de Alpen naar een plek waar het kan bezinken. bouw. Ook deze sector heeft de laatste tijd minder geïnvesteerd in nieuwbouw door de slechte economische positie. Volgens minister Beelaerts moet worden gepro beerd de winsten in het bedrijfsleven te herstellen om de bouwinvesteringen weer op peil te brengen. Verscheidene Kamerleden drongen er verder bij de bewindslieden op aan de vakkennis in de bouw niet achteruit te laten lopen door de inzinking van nu. Wanneer de bouw dan opnieuw aantrekt zouden tekorten aan goede vaklieden ont staan. Buikema, De Hamer en Nypels (D’66) pleiten voor een brede opleiding tot allround vakman. Daarmee zou een eind komen aan de huidige versnipperde vak opleidingen. Minister Albeda voelt wel voor een op leiding op een brede basis, bijvoorbeeld in de eerste fase vanhet beroepsonderwijs, maar dit mag niet leiden tot een vervaging van de beroepen in de bouw. De werk zaamheden zijn volgens hem te gevari eerd om iemand voor alles op te leiden. richten naar de effecten van de landbouw kundige ontwikkelingen op natuur en landschap. Het rapport zal worden Voor gelegd aan de Natuurbeschermingsraad, de minister van Landbouw en Visserij, de Nationale raad voor landbouwkundig on derzoek en aan de minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Op het gevaar af dat men zal denken dat ik waarlijk hemel en aarde beweeg om maar aan kopij te komen, moet ik toch mededelen dat ik (en mijn gezin) op 500 meter afstand van de grootste vuilnisbelt van Nederland woon, die zich sinds enige maanden ook ontpopt lijkt te hebben als de gevaarlijkste. Lekkerkerk is spectacu lairder, omdat de huizen daar al jaren stonden te pootjebaden in het chemisch afval, maar die vuilnisbelt van ons, of beter gezegd: van Amsterdam aan de rand van Broek in Waterland, lijkt toch beter bevoorraad te zijn met giftige afvalstof fen, die vrijelijk kunnen afvlpeien naar het vele water in de omgeving, en ook. jarenlang vrijelijk zijn geconsumeerd door koeien die op de vuilnisbelt graas- den. Die produceerden dan weer melk, goed voor u, en die dronken we op, maar zolang we daarbij maar niet inhaleerden kon het weinig kwaad, geloof ik... ROTTERDAM. Een deel van een nieuwbouwschip is gisteravond in het water van de Oude Maas gevallen. Het scheepsonderdeel was op een bak on derweg van de Verolme-werf in Heus den naar de werf van de RDM in Rot terdam. w nw wnw wnw nw zw w nno nnw zw windst. zzw w wnw zzo zw windst zw n o w wzw windst. windst. ono zzw nnw nno windst. windst. nno z w zw o nw zw z zzo zzo Me trekk ophe: ding moes nen, van 1 bespi geste Wo Shirb teiter „fana aan 1 van c steun I de st vleug dage! mach In meer dan 50 plaatsen m ons land zullen universiteiten, technische hoge scholen én lagere technische scholen, op leidingsinstituten voor analisten en labo ranten, zièkenhuizen, keuringsdiensten van waren, onderzoeksinstellingen en be drijven die dag de deuren van hun labora toria wijd open zetten. Naar de portiersloge van de centrale zou voorts een leiding zijn aangelegd voor traangas, terwijl op het terrein micro foons zijn aangebracht, waarmee ge sprekken op de Waaldijk langs de centrale kunnen worden afgeluisterd. De directie van de centrale heeft ook zichtbare maat regelen genomen, zoals de bouw van een extra omheining en van een ophaalbrug naar de centrale. Een tijdbom kan onschadelijk gemaakt worden door de lading weg te nemen, vervolgt Jan Boom. Dat zou hier zeker moeten gebeuren. Het is echter een om vangrijke en misschien wel onmogelijke operatie zolang de klok nog loopt en de ontsteking kan afgaan. Het isoleren van de lading (geen mensen en dieren meer op de stortplaats) heeft weinig zin als niet tegelijk de klok onschadelijk wordt ge maakt, dat wil zeggen dat de huisvuiltran- sporten uit Amsterdam over water door de sluis bij Broek en Waterland worden gestopt, en de sluiskolk zo wordt afge dicht dat overtollig water kan overlopen maar het slib wordt afgevangen. Daarna is er tijd voor bezinning op verdergaande maatregelen. Aldus, ietwat verkort weer gegeven. het zinnige betoog van Jan Boom. De oorzaak van de inzinking is volgens minister Albeda de slechte economische situatie. De inkomens gaan achteruit, waardoor men geen huizen kan kopen; de bedrijven investeren niet in nieuwbouw, omdat hun rendementspositie te slecht is en de overheid kan ook niets doen, omdat de schatkist leeg is. lichting aan artsen te geven over de toepassing van euthanasie. Het be schrijft middelen die een „zachte” dood kunnen bewerkstelligen. Die middelen zijn alleen op recept ver krijgbaar; ze kunnen niet „zomaar” worden gekocht. Daarom zijn er vol gens het NVVE-bestuur ook geen gron den waarop tegen de komende publi- katie bezwaar zou kunnen worden gemaakt. „Indien een patiënt weloverwogen om euthanasie vraagt en de arts, onder wiens behandeling hij zich heeft ge steld, een indicatie daartoe aanwezig acht, biedt het boekje deze arts de kennis die nodig is om op medisch verantwoorde wijze de gewenste milde dood te helpen bewerkstelligen”, aldus het NVVE-bestuur. Het boekje is weliswaar in de eerste plaats bestemd voor artsen, maar het bestuur vindt dat het niet „past” de kennisneming ervan te beperken tot artsen en patiënten, „om wier leven het gaat”, daarvan onkundig te houden. Daarom zal de NWE het euthanasie boekje ook tegen betaling van de kostprijs van zes gulden beschik baar stellen aan leden en niet-leden van de vereniging. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Eutha nasie (NVVE) heeft in haar giste ren verschenen kwartaalblad ge meld, dat „het” euthanasieboekje half oktober zal verschijnen. Ook is bekendgemaakt hoe artsen en andere belangstellenden er aan kunnen komen. katholieke en protestants-christelijke signatuur, christe lijke en katholieke verenigingen voor docenten aan oplei dingen voor onderwijsgevenden en een groep van chris telijke leraren. De 03 telt onder haar vleugels het Genoot schap van Leraren, schoolleiders, gymnastiekleraren, directeuren van avondscholen en andere docenten zoals die in het lager en middelbaar beroepsonderwijs. In deze gehele onderwijssector werken naar schatting ongeveer 200.000 mensen, van wie driekwart bij de ge noemde organisaties is aangesloten. Het massale protest is vooral gericht tegen het salari soffer, dat minister Pais (Onderwijs en Wetenschappen) eist van de onderwijsgevenden. Het afwentelen van las ten van het onderwijs op het personeel van het onderwijs wordt gezien als een aantasting van de rechtspositie. De salarissen van de onderwijsgevenden zijn gekoppeld aan die van de ambtenaren. Dat de bewindsman door ontkop peling 265 miljoen gulden wil bezuinigen, wordt volstrekt van de hand gewezen. Niet alle organisaties in het onderwijs zitten wat strijd middelen aangaat, op één spoor. Daarom zullen morgen met alleen stiptheidsacties en werkonderbreking tot de Waar gaat het om? In april 1980 vond iemand die werkzaam was op de vuilstort plaats in de Volgermeerpolder toevallig enkele vaten met giftige stoffen. U dacht natuurlijk dat de over ons gestelde Autori teiten, na de alarmerende vondsten in Lekkerkerk en elders, op Eigen Houtje en” Voor Alle Zekerheid wat speurwerk wa ren gaan verrichten, maar dat hebt u toch mis. Vadertje Toeval moest eerst weer een handje helpen. Vier maanden na de eerste vondst werd een eerste persbericht uitgej geven, maar het eigenlijke wachten was toch op een rapport van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Dat is er nu. Eri- erg geruststellend is het niet. heid tegen te gaan. Volgens hen heeft juist op het terrein van de bouw de overheid een grote invloed, omdat zij de grootste opdrachtgever is. De Kamerleden misten dan ook concrete voorstellen van de rege ring. Minister Beelaerts van Blokland (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) ont kende dat de regering passief afwacht. Volgens hem heeft de regering verschei dene maatregelen genomen. De stadsver nieuwing, monumentenzorg, verbetering van woningwetwoningen en academische ziekenhuizen hebben volgens minister Beelaerts extra geld gekregen van de re gering, waarmee 470 miljoen gulden is gemoeid. Met deze maatregelen zijn om streeks 10.000 manjaren extra werkgele genheid geschapen. Verder willen de bewindslieden niet gaan. De toestand van ’s rijks financiën laat dat volgens hen niet toe. Naast de overheid is het bedrijfsleven een belangrijke opdrachtgever in de De Amsterdamse vuilnisbelt bij Broek in Waterland kan namelijk bogen op de aanwezigheid van dioxine. Een vat met 2,4,5 T bevatte 2,5 p.p.m. dioxine, dat is dat spul dat Seveso in Italië wereldbe roemd heeft gemaakt. Toen er in 1963 een ongeluk gebeurde in een fabriekshal van Philips-Duphar waar 2,4,5 T werd ver vaardigd (aan de Hemdijk in Amsterdam), 1 moest de fabriek gesloten en later afge broken worden. Van de 14 classificeer, ders„ die de fabriekshal in 1963 reinigden, zijn er inmiddels vier overleden, en negen zijn geheel of gedeeltelijk arbeidsonge-, schikt verklaard als gevolg van besmet ting met dioxine. „Minder bekend is waf er met het dioxine zelf gebeurde. Het werd eenvoudig in het Noórdzeekanaal gespo ten en verdween via het uitwaterende gemaal bij IJmuiden uit het gezichtsveld van de verantwoordelijke personen”. WOENSDAG 1 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06.39 uur, onder 18.16 uur Maan op 23.28 uur. onder 14.45 uur het weer LEERRAPPORTEN 0.2 19 19 18 15 14 14 nw w nw Amsterdam De Bilt Deelen De Kamerleden De Beer (WD), Buike ma (CDA) en De Hamer (PvdA) drongen aan op dergelijke aanvullende maatrege len, mede om de sterk gestegen werkloos- Met een dergelijk beleid zou je alleen een vaste klantenkring van bouwers krijgen zonder dat de bedrijfstak daarmee is ge baat, aldus de bewindsman. regen motregen motregen Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Perioden met zon en weinig of geen regen Middagtemperatuur omstreeks 17 graden Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 1 tot 8. Minimumtemperatuur: omstreeks 10 graden. Maximumtemperatuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Karts op een geheel droog etmaal: 50 procent. Weer in binnen- en buitenland Ég I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2