Ruimte ligt ver onder landelijk gemiddelde DGV moet orde scheppen in het woud van hulpverleners v^S^Bouwmatron lUësvöórbouw en verbouw onder één dak! Van Keulen Kennemerlaan 61, IJmuiden 's maandags gesloten. d I i kijken bij ouwmatron 2if 1 Kwaliteit enVrijheid Alleen de betere modezaak mag Melka verkopen. 8 1 4 1980 DINSDAG 30 SEPTEMBER 5 DELEGATIE ONDER LEIDING BURGEMEESTER NAAR GALLE Eerste aanzet tot coördinatie geestelijke gezondheidszorg MM Zaterdag van 9-16 uur Donderdagav ond IJMOND (Van een onzer verslaggevers) er et Ongunstig tr Imperialistisch sa Door Hans Bongers Motie r H r. Anoniem Keuze uit 20 kompleet ingerichte i keukens van bekende fabrikanten: Osta, I Heidapal, Systema en Pronorm. er I Nadelen VELSEN. In een aanvanke lijk vertrouwelijke notitie heeft burgemeester P.J. Molendijk la ten weten in principe in te stem men met het bezoek van een dele gatie van de gemeente Velsen aan een tentoonstelling in Galle op Sri Lanka. Burgemeester Molendijk maakt zelf deel uit van de delega tie, die voorts bestaat uit wet houder H. Scheeper, J. Dooyes van het bureau voorlichting en een technicus die op eigen kosten meereist om het Velsense deel van de tentoonstelling in te rich ten. Deze presentatie in Galle zal een bedrag van circa 16.000 gul den vergen. "g I IJMOND. Nadat de Dis tricts Gezondheids Dienst (DGD) van de grond is gekomen moet ook de DGV (Dienst Gees telijke Volksgezondheid) het licht zien als eerste aanzet voor een RIAGG. Binnen de DGV gevormd door SPD en MOB wordt de geboorte van zo’n RI AGG gestimuleerd, terwijl de AWBZ deze bekostigt. De RI AGG zal een samenbundeling zijn van het LGM, IMP. CADEen indrukwek kende reeks afkortingen die de stukken doorspekken waarover de raadsleden van Velsen, Be verwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum moesten beslui ten. Waar het allemaal om draait, dat is het streven om de geestelijke gezondheidszorg wat doorzichtiger te maken. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het gemeentelijk bureau jeugdzaken heeft een nieuwe inventarisatie gemaakt van de speelgelegenheden voor de jeugd in Velsen en in de betref fende nota enkele aanbevelingen gedaan voor uitbreiding of ver nieuwing. Het aantal speelgelegenheden èn de oppervlakte daarvan blijkt per gemeentedeel zeer verschil lend te zijn. Met name oud-IJmui den ligt met vier vierkante meter ver onder het gemiddelde van 23.7 vierkante meter. CF 1 (ADVERTENTIE) Velsens uitstapje naar Sri Lanka roept vraagtekens op Te weinig speelgelegenheid t voor kinderen in oud-IJmuiden it (ADVERTENTIE) 1 I Deze geven aan dat de relatie Velsen/Galle een bijdrage moet leveren aan de ontwik kelingssamenwerking en de dialoog daar over tussen beide landen op gang dient te brengen. Een tentoonstelling kan volgens hem de dialoog stimuleren, maar het zen den van een delegatie bestaande uit twee collegeleden en een voorlichter dient vol gens hem dat doel niet. Mevrouw C. C. M. T. Maes-Janssens (D’66) stelde zich op tussen de resolute afwijzers en de voorstanders en wilde de verdere discussie afwachten. Zij kon nog wel instemmen met het voorstel, maar onder voorwaarde dat als er een delegatie komt er op uitermate selectieve wijze de samenstelling daarvan bekeken zal wor den. Deze moet volgens haar niet alleen bestuurlijk representatief zijn maar ook genoeg deskundigheid in huis hebben om daar daadwerkelijke voorlichting en in formatie te verstrekken. il Met de afvaardiging van Velsen wil bur gemeester Molendijk gevolg geven aan een persoonlijk gericht verzoek van de gemeenteraad van Galle. Deze vroeg een vertegenwoordiging van Velsen tijdens een zogenoemde Holland-week. Hier zal materiaal geëxposeerd worden dat een beeld moet geven van het leven, wonen en werken in Velsen. „Wel dienen we ons terdege te realiseren wat de delegatie daar gaat doen”, aldus Schoonkind. In de gemeente bestaan nog maar twee speeltuinverenigingen. Deze voorzien vol gens het bureau zeker in een behoefte en dienen in stand te worden gehouden. Een van de conclusies van het rapport is ook, dat het streven steun verdient om in de gemeente meer zogenoemde bouwspeel plaatsen in te richten. In Velsen-Noord wordt de speelgelegen heid goed genoemd, zeker in vergelijking met IJmuiden. Er is een goede spreiding van de speelgelegenheden en er zijn een paar ruime speelweiden, waarop ook mag wordep gevoetbald. De speelterreinen zijn echter minder geschikt voor kleuters. Van het totaal aan speelgelegenheid in IJmuiden-Oost is het grootste gedeelte speelweide (Heerenduinweg en Spaarne- straat). De rest van de speelgelegenheden ligt voornamelijk rond Moerbergplant- soen, Gijzenveltplantsoen en de De Noo- straat. Dan blijft daar nog een groot ge bied over waar weinig speelgelegenheid is, namelijk aan weerskanten van de Wijk aan Zeeërweg en de Kalverstraat. Met name de kleine kinderen zijn daarvan de dupe omdat zij niet ver van huis mogen. In dit gebied zijn ook weinig mogelijkheden dat bestuurlijke vlak. Daarnaast wordt volgens hem ook verwacht dat de sa menbundeling binnen een kleinschali ger opzet een gunstig effect zal kunnen hebben op de relatie hulpzoeker/bu- reaus en instellingen. Of de thans in voorbereiding zijnde regionalisatie van de ambulante geeste lijke gezondheidszorg ook tot gevolg waarmee de overige bureaus en instel lingen instemmen en samen de RIAGG inhoud gaan geven. In Duinwijk en Zeewijk is het aantal speelgelegenheden vrij omvangrijk, maar de totale oppervlakte is niet groot: voor ongeveer 3000 kinderen 24.000 vierkante meter. Dit in verhouding kleine aantal vierkante meters wordt voornamelijk ver oorzaakt door het ontbreken van speel weiden van enige omvang. In de gehele gemeente zijn er 182 speci aal aangelegde of in gebruik gegeven speelgelegenheden met een totale opper vlakte van 282.256 vierkante meter. Er zal nog een kleine speelgelegenheid met enkele eenvoudige speelwerktuigen worden ingericht aan de kant van het Burgemeester Weertsplantsoen. Nadat onlangs de gemeenteraad van Heemskerk als laatste akkoord ging met de instelling van de DGV en daarmee tevens het startsein gaf tot de RIAGG- vorming, kan nu met de bestuursforma- tie worden begonnen. Een kleine hinder nis daarbij vormt de motie die in Heems kerk door het PPR/PSP-raadslid Henk Mandes is ingediend. Hierin pleit de pro gressief voor een bestuur dat een afspie geling is van de politieke verhoudingen in de gemeenteraden. In totaal zijn er 19 bestuurszetels te verdelen onder de deel nemende gemeenten. De heer Mandes wil met zijn motie voorkomen dat de verdeling van zetels alleen een zaak wordt van de grote partijen, het CDA en PvdA. Het ligt evenwel niet in de verwachting dat de politiek een grote rol gaat spelen. De besluiten, die genomen dienen te worden, zullen nauwlettend in het oog worden gehouden door de ziekenfonds raad, die via de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AMBZ) de kosten van eerst de DGV en later de RIAGG dekt. De ziekenfondsraad valt onder het mi nisterie van Volksgezondheid. an nd JU ?id lat ad is- de or iet •d- Ni|verheidsweg 27-2031CN Haarlem - (Ind.terrein Waarderpolder) Tel. 023 - 319120 iar lat ta- m- 3r- )e- de w et ;a- ie in d- >r- e- m ie ie n- n- 18 A ia! et- ile )te en Ier sr- in de :o- lar en in iet se u- or ie ii- •st Jd ?n De WD-er Ir. G. A. Schoonkind stelde zich als duidelijk voorstander van een delegatie en tentoonstelling op, maar lie ver niet bekostigd uit de gemeentekas. Als aanleiding daarvoor gaf burgemees ter Molendijk aan dat hij liever zag dat de voorbereidingen voor een afvaardiging naar Galle, waarmee een partnerschap bestaat, niet openbaar zouden worden voordat de commissie Internationale Be trekkingen op de hoogte was. Om de hele zaak toch uit een geheimzinnige sfeer te halen werd alsnog besloten de kwestie rond de delegatie openbaar te behandelen en een streep te halen door de misver standen. De heer ir. H. van der Werff (CDA) heeft daarentegen geen bezwaar tegen het be schikbaarstellen van het geld voor een ander doel dat de ontwikkeling van het land ten goede zal komen. al door de vertegenwoordigers van PvdA, Progressief Velsen, D’66 en CPN kritisch tegen het voorstel aangekeken. De heer F.F.J. Reichenfeld (PvdA) duidde hierbij op de weinig rooskleurige financiële situa tie van Velsen. Bovendien vestigde hij de aandacht op een tegenstrijdigheid in de relatie Velsen/Galle. „Eerst wordt met moeite 20.000 gulden ingezameld om voor Galle een hoogst noodzakelijke ambulan ce te kunnen kopen en nu geven we een fors bedrag uit aan een tentoonstelling en een reis voor drie personen”, aldus Rei chenfeld, die liever alleen de tentoonstel ling ziet doorgaan en met het reisgeld liever een goed doel wil steunen”. Ook zal Galle min of meer verplicht zijn om te zijner tijd een delegatie naar Velsen te sturen. Zij kunnen dat geld beter gebrui ken. Daarbij beperkt zo’n uitwisseling zich slechts tot de bestuurders en gaat de burgerij voorbij”, besloot Reichenfeld. De heer R. Mulder, lid van de commissie Internationale Betrekkingen, sloot hierbij aan in een commentaar dat hij op verzoek vanaf de publieke tribune gaf. „We orga niseren zo’n tentoonstelling voor de Up per Ten, en spreken het gewone volk op geen enkele manier aan”, aldus Mulder. Bij de instelling van een RIAGG zullen alle bureaus en instellingen onder één bestuur worden gebracht waarin raads leden uit gemeenteraden van de deelne mende gemeenten in Midden-Kenne- merland een zetel krijgen. De voordelen van de regionalisatie liggen volgens J. Beijer van de afdeling sociale zaken van de gemeente Velsen en speciaal belast met de volksgezondheid grotendeels op in v ex&cii 4x.11 celluis is het totale aantal vierkante kilometers speelgelegen heid groot, terwijl de bebouwing juist daar niet dicht is en veel bewoners over een tuin beschikken. De hoeveelheid speelterreintjes met speelwerktuigen is daarentegen klein. In het nieuwe gedeelte van Velsen-Zuid zou volgens de nota een speelterreintje met een paar speelwerk tuigen voor met name de wat oudere kin deren zeker op zijn plaats zijn. heeft dat alle bureaus en instellingen ooit onder één dak worden gebracht is nog onderwerp van discussie. Zo’n RI- AGG-kantoor kan betekenen dat de hulpzoekers vrij anoniem naar binnen kunnen stappen zonder het gevoel te hebben als drank- of drugsverslaafde te worden aangezien. Anderzijds dient on derzocht te worden of verspreide onop vallende lokaties in dit geval niet gunsti ger afsteken. Beijer: „Bij een samenbun deling in een herkenbaar gebouw zal wellicht de drempel verhoogd worden. Thans liggen de bureaus voor Alcohol en Drugs en Levens- en Gezinsmoeilijkhe den onopvallend tussen de woonbebou wing, hetgeen de anonimiteit misschien groter maakt. De hulpzoekers komen vaak bij de bureaus en instellingen te recht na verwijzing van bijvoorbeeld een huisarts, of op aanwijzing van een onderwijzer/leraar, buurthuiswerker of zo maar een kennis. Daarnaast vindt een grote groep op eigen initiatief de weg naar de hulpverlener. Als de RIAGG tot stand is gebracht wordt de mogelijkheid geopend te ko men tot een 24-uurs hulpverlening waar door de bestaande spreekuren worden uitgebreid. Met de Dienst Geestelijke Gezond heidszorg wordt daarvoor de eerste stap gezet. Hierin worden de Sociaal Psychia trische Dienst en het Medisch Opvoed kundig Bureau samengebracht. Uitein delijk zal de regionalisatie tot resultaat hebben dat ook het bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden, het Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie en het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs bestuurlijk onder één dak komen. In Noord-Holland werken verschillen de instellingen en bureaus op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg naast elkaar. Voor de gebruikers, mede werkers, overheden en bestuurders een onoverzichtelijk geheel. Daar moest vol gens de staatssecretaris van Volksge zondheid verandering in komen en hij kondigde een landelijk beleid af dat de vorming van districten, waarin een deel van de geestelijke gezondheidszorg on der één noemer is gebracht, tot resultaat moet hebben. Een overkoepelend insti tuut voor de ambulante geestelijke ge zondheidszorg: de RIAGG. Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg in Noord-Kennemer- land. Het streven is om daarin het bu reau voor Levens- en Gezinsmoeilijkhe den (LGM), Instituut voor Multidiscipli naire Psychotherapie (IMP) en het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) onder te brengen, die allen voor lopig nog buiten de DGV vallen. Deze zijn gespecialiseerd in hulpverlening aan patiënten in de „thuissituatie”. Het Medisch Opvoedkundige bureau helpt vooral bij het oplossen van problemen bij kinderen. Het Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden behandelt en geeft adviezen aan volwassenen met per soonlijke problemen. Het Instituut voor Multidisciplinaire (ook wel Medisch) Pshychotherapie beperkt zijn hulp tot gesprekken volgens omlijnde methodes, de therapieën, die vaak langdurig zijn. Multidisciplinair betekent dat er thera peuten uit diverse vakgebieden aan mee werken. Het thans onder de DGV vallen de Medisch Opvoedkundig Bureau helpt vooral bij het oplossen van problemen bij kinderen. De Sociaal Psychiatrische Dienst (SPD) biedt hulp bij alle persoon lijke problemen met de nadruk op snelle actie. Deze dienst kan ook bemiddelen bij opname en noodzakelijke verande ring van woon-, school- en leefsituatie. Naast de ambulante geestelijke ge zondheidszorg bestaat ook de intramu rale zorg, die zich toespitst op de behan deling van patiënten in inrichtingen en ziekenhuizen. Ter voorbereiding van de RIAGG zal binnenkort een coördinator worden aangetrokken. Hiervoor heeft het ministerie geld beschikbaar gesteld. De communiste A. Meyer nam een radi caal afwijzend standpunt in. Zij ziet in het voorstel allerlei imperialistische en neo- kolonialistische trekken. „Niet alleen met deze delegatie, maar ook tijdens voor gaande contacten proberen wij onze schuld af te kopen met humanitaire hulp en belangstelling. Willen we echte hulp bieden dan moeten we organisaties steu nen die structureel het leven in dat ont wikkelingsland verbeteren. Die organisa ties zijn er echter niet op Sri Lanka. Armoede is niet met een ambulance op te lossen”, aldus A. Meyer. om speelgelegenheid aan te leggen door de dichte bebouwing. Er komt een speel terreintje op het binnenterrein Groe- neweg-Kastanjestraat-Tussenbeeksweg. Aansluitend op de reactie van R. Schoondergang ging burgemeester Mo lendijk in op de motieven van het partner schap met Galle. Als goede verdienste van de delegatie ziet hij het verlevendigen van de dialoog, die altijd eenzijdig vanuit Vel sen was gericht. „Nu kunnen we met een delegatie een verbreding van de contacten bevorderen en in Galle zelf ontdekken of aangeven hoe we het partnerschap in de toekomst willen en moeten aanpakken. Als wij „nee” zeggen tegen de uitnodiging dan doen we dat om een reden die in Galle niet wordt begrepen. Voor de tentoonstelling die van 14 tot 20 december wordt gehouden zijn wat het leveren van materiaal betreft al toezeg gingen ontvangen van het Pieter Ver- meulenmuseum, de fotoclub IJmuiden, de amateurschildervereniging „Terpen Tijn”, de openbare bibliotheek, de mu ziekschool, het Ichtus College, Bureau Wijsmuller en Hoogovens IJmuiden B.V. De behandeling van het voorstel om een bedrag voor de Velsense presentatie vrij te maken leverde maandagmiddag onder de leden van de commissie Algemene Za ken nogal wat verwarring op. In eerste instantie zou de informatie over de dele gatie strikt vertrouwelijk blijven en in een besloten vergadering worden behandeld. Donderdagavond verkoop van 7-9 uur. rij- :he as. jk. .en ikt ai de er- el- im „Beter kunnen we dat geld jaarlijks in een fonds storten waarmee we de ontwik kelingssamenwerking stimuleren, zoals in Haarlem gebeurt”. Ook de opzet van de tentoonstelling leverde van zijn kant scherpe kritiek op. Het exposeren van foto’s. Hollandse klederdracht en molens ziet hij meer als een Holland-promoting dan een bijdrage aan de dialoog. Hiermee is volgens hem bewustwordingsproces in dat land niet gediend. In oud-IJmuiden zal de situatie nog on gunstiger worden als door renovatie en nieuwbouw de bevolking weer gaat toene- men. In onderzoek zijn de mogelijkheden om bij de flat aan de Bik en Arnoldkade een speelgelegenheid aan te leggen vodr kleuters en op het binnenterren bij de nieuwbouw aan de De Wetstraat voor kleuters en kinderen van de lagere school. De ruimte voor de oudere kinderen blijft dan nog zeer beperkt. De aanzet tot de vorming van een regionaal instituut voor de ambulante geestelijke gezondheidszorg vindt ener zijds zijn oorsprong in het beleid van de staatssecretaris van Volksgezondheid en anderzijds in een reeks conflicten bin nen de Stichting Geestelijke Volksge zondheid Noord-Holland te Limmen, waarin de besturen van het Medisch Opvoedkundig Bureau en de Sociaal Psychiatrische Dienst nog zijn onderge bracht. Deze stichting, en daarmee even eens het bestuur, zal door het nieuwe raadsleden-bestuur worden vervangen. Als nadeel van zo’n bestuur noemt Beij er het verdwijnen van deskundigheid binnen de bestuursgelederen. De ter za ke kundige „oude” bestuurders maken plaats voor een groep raadsleden die bij de besluitvorming afhankelijk zullen zijn van adviescommissies om de juiste beslissingen te kunnen nemen. Daarbij wordt het geheel duurder en mogelijk veel logger. In 1976 werd het besluit genomen om de Limmense stichting ten grave te dra gen en daarvoor in de plaats de DGV op te richten. Hiertoe werd in 1977 een werkgroep opgericht die nu na drie jaar geharrewar tussen de betrokken bestu ren en instellingen het karwei bijna in een eindstadium heeft gebracht. Nu moet er nog een vorm worden gevonden Burgemeester Molendijk heeft inmid dels de komst van de delegatie naar Galle in beginsel toegezegd. Het bureau voor lichting van de gemeente is momenteel in touw om het tentoonstellingsmateriaal te verzamelen. Maandagmiddag werd tij dens de commissie Algemene Zaken voor- Daarmee kan de zaak in een impasse komen”, aldus burgemeester Molendijk, die uit correspondentie heeft begrepen dat de bestuurders in Galle een andere inhoud geven aan het partnerschap dan Velsen voorstaat. „Tijdens een bezoek kunnen we de accenten leggen waar ze moeten liggen, en dat is de ontwikke lingssamenwerking. Daarvoor moeten we de marges aangeven. Dit kan niet per brief, dan komen de zaken vaak verkeerd over”, besloot de burgemeester die toe zegde wel te willen sleutelen aan de sa menstelling van de delegatie. Robbert Schoondergang (Progressief Velsen) memoreerde in dit verband nog eens de uitgangspunten die ten grondslag liggen aan het partnerschap met Galle. In de verschillende wijken bestaan dui delijke verschillen in de verhouding kin deren en totale bevolking. Zeewijk en oud-IJmuiden zijn het kinderrijkst (res pectievelijk 27.5 en 22 percent), terwijl in Santpoort-Zuid verhoudingsgewijs het kleinste aantal kinderen woont (16,1%). Voor de gebruikers in eerste instantie niets nieuws onder de horizon, voor de bureaus en instellingen des te meer. Zij zullen onderdeel worden van een ge meenschappelijke regeling, een rechts vorm waarin alle gemeenten zijn verte genwoordigd. Zo’n structuur geeft meer dan een stichtingsvorm een waarborg voor een democratisch fungeren van het bestuur dat in dit geval bestaat uit volks vertegenwoordigers. Momenteel is een dergelijke gemeenschappelijke regeling nog uniek in Nederland. In andere dis tricten is gekozen voor stichtingen zon der politieke verantwoording. „Door de gekozen bestuursvorm wor den de gebruikers in staat gesteld een vinger aan de pols te houden”, verduide lijkt Beijer. „Dit omdat een raadslid, als gekozen volksvertegenwoordiger, mak kelijker aanspreekbaar is dan een stich- tingsbestuurder. De gebruikers van eerst de DGV en later de RIAGG zullen zich veel eerder met een klacht wenden tot een raadslid. Bovendien vergadert het DGV-bestuur (c.q. het RIAGG-be- stuur) in het openbaar”, aldus Beijer, die daarbij vermeldt dat daarbij het contact tussen de werknemers van de verschil lende instellingen en bureaus zal verbe teren terwijl ook de medezeggenschap toeneemt. Via de secretaris van het medewerkersoverlegorgaan kunnen agendapunten binnen de vergadering worden gebracht, hetgeen een stimulans kan betekenen voor het particulier initi atief. In Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid zijn niet veel söciaal aangelegde speelgele genheden, maar ook daar liggen bij veel huizen tuinen en is er, in tegenstelling tot bijvoorbeeld in IJmuiden, veel ruimte om te spelen, ook al is die daartoe niet speci aal ingericht.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5