Nieuwe plastiek van Betjes bij Beverhof Wereldwinkel schoorvoetend Voorloper van subsidieregeling ligt ter visie akkoord met herhuisvesting Deze week bij de melkman: - -v- Organisatie-onderzoek De Tunnel moet beleidsfouten aan het licht brengen 1 Gevarieerd Nivon winterprogramma tekenwedstrijd HUMANITAS-PROJECT VOLGEND JAAR OP GANG Werelddierendag als thema voor Gedeelte Zeestraat wordt afgesloten kort ijmondnieuw5 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 7 UTRECHTS ADVIESBUREAU AANVAARDT OPDRACHT Voorkeur Hulpverleningsdienst houdt rommelmarkt Vrijwilligers nodig voor taalonderwijs aan huis I Fonseca BIN 27 Port Vintage Character. 6 IJMOND VRAAG NAAR WOONRUIMTE NIET GEHONOREERD (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Als alles meezit, hebben Beverwijk en Heemskerk in de loop van het volgend jaar de beschikking over een groep vrij willigers die hulp gaat verlenen aan slachtoffers van misdrijven. Initiatiefnemer is de afdeling IJ- mond van Humanitas. Deze orga nisatie heeft in het verleden ook elders in ons land de aanzet gege ven tot de oprichting van dergelij ke hulpdiensten. HEEMSKERK. Met het op stellen van een vierjarenplan voor sociaal-culturele activiteiten is het ASCA (adviescommissie so ciaal-culturele activiteiten) nu zo ver gekomen dat de zogenoemde wegingsnota ter visie wordt ge legd. Tegen die nota kunnen tot 1 november bezwaren worden in gediend. UB -S l A Fruitig en vol vuur. Gerijpt op eikehout en gebotteld i in de Lodges te Oporto. J Wereldwijde reputatie! Nico Bet/es hielp maandag zelf bij het plaatsen van zijn nieuwste werkstuk op de sokkel H.J Vrijwilligers helpen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) r-'" VELSEN. De afdeling Velsen; IJmuiden van het Nivon biedt het komende seizoen een gevarieerd pro gramma. De activiteiten worden na genoeg allemaal in het gebouw Vel- serduin in IJmuiden gehouden en beginnen 's avonds om acht uur. Op de nieuwe vestigingsplek krijgt de Velsense Wereldwinkel eindelijk gelegen heid nieuwe inzichten in praktijk te bren- BEVERWIJK. Wegens werkzaamhe den aan de wegverharding wordt met ingang van woensdag 1 oktober een ge deelte van de zeestraat naar wijk aan Zee afgesloten, namelijk tussen het Wester- houtplein en perceel Zeestraat 152 en de noordelijke rijbaan van het Westerhout- plein. De werkzaamheden zullen ongeveer tien dagen duren. Het verkeer in de richting Wijk aan Zee wordt omgelegd via Groenelaan, Populie renlaan, Zonnebloemlaan en Warande. In de Groenelaan en de Populierenlaan wordt een tweezijdig parkeerverbod inge steld. Met parkeerverbod en het eenrich tingsverkeer in de Zeestraat, tussen de Beeckzanglaan en perceel 152 wordt tijde lijk opgeheven. Het eenrichtingverkeer in de Zeestraat, tussen de Dr. Schuitstraat en de Beeck zanglaan zal tijdelijk worden omgedraaid. Dan is dus alleen de rijrichting west-oost toegestaan. (Katholieke Bond van Overheidsperso neel). Daarbij kwam het personeel van de „Tunnel” op tafel met een lange reeks kritische vragen opgehangen aan een in veel opzichten onwerkbare situatie. De roep van beide kanten om een intern onderzoek werd op 10 juli gehonoreerd met samenstelling van een begeleidings commissie. Dit gezelschap gaf in augustus in grote lijnen de kernproblemen aan waarop een bedrijfsonderzoek toegespitst zou moeten zijn. Hij lijkt het harde, koude, afstandelijke staal te willen herscheppen in introverte, harmonische vormen die visueel bekoren en de tastzin aanspreken met zachte wel vingen en gebogen lijnen. Steeds minder zoekt hij zijn uitdrukkingskracht in her kenbare vormen van bijvoorbeeld gesti leerde bloemen of dieren, of uit schroot samengestelde plastieken die een titel be hoeven om een bepaalde associatie op te roepen. In binnen- en buitenland krijgt het werk van Nico Betjes steeds grotere bekend heid. Vrijdagmiddag aanstaande wordt bij Antwerpen een expositie van zijn werk geopend. Velsense wethouder W J. Meijer, voorzit ter werkvoorzieningsschap De tunnel Rooie Vrouwen. - De Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid, afdeling Vel- sen, houden donderdag 2 oktober in ge bouw Velserduin in IJmuiden de jaarlijk se ledenvergadering. De bijeenkomst be gint ’s avonds om acht uur. 4* ji gen. In een programma van verkoopacti- viteiten, propaganda en vergaderwerk is het accent de laatste jaren op beide laatste aspecten komen te liggen. Voor het weg werken van economische achterstanden in onder meer de landen van Latijns Ame rika biedt verkoop van eigen produkten bitter weinig soulaas, zo leerde inmiddels de praktijk. De vestiging Lagersstraat 12 zal om die reden anders dan op de be staande plek het karakter van aktiecen- turm dragen. Verhuizing houdt voor de Velsense Wereldwinkel allereerst in een forse huurverhoging. Betaald wordt nog deze maand een tientje per maand. Van kracht wordt na de verhuizing een maan delijkse huur van tweehonderd gulden. De Velsense raad kan binnen afzienbare tijd een kredietvoorstel tegemoet zien voor dit bedrag omgeslagen over het ka lenderjaar 1981. Jaarvergadering. De sportvereniging Terrasvogels houdt woensdag 1 oktober, ’s avonds acht uur, haar jaarvergadering in het clubhuis op De Elta te Santpoort- Zuid. Bij de bestuursverkiezing is B. de Bruin aan de beurt van aftreden; hij stelt zich opnieuw beschikbaar. Voor twee an dere bestuursfuncties dient de vergade ring in vacatures te voorzien. Een lid van de Volkssterrenwacht Copernicus uit Haarlem houdt don derdag 16 oktober een lezing over het zonnestelsel. Leo de Boer uit Haar lem vertoont donderdag 20 november diaseries over De Vecht, een elfste dentocht en Turkije. Hij maakt daar voor gebruik van drie diaschermen. Op 20 december staat een „midwinte- ravond” op het programma. De wijkagent wordt in het nieuwe jaar als eerste voor het voetlicht ge haald. In het politiebureau aan de Briniostraat in IJmuiden vertelt zo'n functionaris op 27 januari over zijn beroep en de structuur van de politie. Donderdag 19 februari verhaalt Aad de Jong uit Beverwijk aan de hand van dia’s over zijn reis naar Zuid- Korea. Ter afsluiting van het wintersei zoen houdt het NIVON op 19 maart 1981 zijn jaarvergadering in het ge bouw Velserduin. In de wegingsnota worden activiteiten van groepen en instellingen beoordeeld, in die zin dat de activiteiten bij een bepaalde categorie worden ingedeeld. Dat is van groot belang voor het bepalen van de subsidiemogelijkheden vanaf 1982. Tegen de nota kunnen tot 1 november 1980 schriftelijk bezwaren worden inge diend bij het ASCA, Postbus 39, postcode 1960 AA, Heemskerk. Brieven die na die datum binnen komen worden niet meer in behandeling genomen. De ontwerp-nota ligt tijdens de normale De buslijnen 73 en 74 in de richting Stationsplein worden omgelegd via Zon nebloemlaan, Warande en Westerhout- plein. De halte Populierenlaan hoek Duin- wijklaan komt voor die periode te ver vallen. De buslijn 76 in de richting Wijk aan Zee zal rijden via Groenelaan, Populieren laan, Zonnebloemlaan en Warande. De halte Zeestraat nabij de Dr. Schuitstraat wordt verplaatst naar de Groenelaan. De halte op het Westerhoutplein naar de Wa rande, hoek Zeestraat. Stel eens: iemand loopt ’s avonds rond een uur of twaalf op eert verlaten plant soen zijn hond uit te laten. Plots duiken er wat jongens op, die de onschuldige wan delaar zonder opgaaf van reden aftuigen. Dit soort zinloos geweld vindt steeds va ker plaats. De man doet aangifte bij de politie, de daders worden gepakt, berecht en gestraft. Ondertussen zit het slachtof fer thuis „zijn wonden te likken”. Hij wordt lichamelijk wellicht nooit meer de oude, maar zit bovenal met allerlei opge kropte gevoelens, waar hij geen raad mee weet: gevoelens van haat, wraakzucht, machteloosheid en bovenal woede. Hij kan bij niemand terecht met zijn proble men. Geen enkele instantie waarmee hij kan praten. Daarom wil Humanitas ko- VELSEN. De Velsense Wereldwinkel aanvaardt het voormalige winkelpand Lagersstraat 12 in IJmuiden-Oost als vervangend onderkomen voor het binnenkort te ontruimen pand aan de Bloemstraat in Oud-IJmuiden. Tegen heug en meug viel die beslissing tijdens een laatste overleg met de gemeente op donderdag 25 september. De wens direct bij de „winkel” woonge legenheid voorhanden te hebben werd niet gehonoreerd door de Woningstichting die namens de gemeente optreedt als eige- naar-verhuurder van het pand dat aan de Lagersstraat al vele maanden leeg staat. Na herhaalde opschorting geldt 30 sep tember als definitieve ontruimingsdatum voor het huidige onderkomen in Oud- IJmuiden. Na het fiat van de Wereldwin- kelmedewerkers kan in gemeenteop- dracht op het nieuwe adres een inwendige verbouwing ter hand worden genomen. Tussen het pand Lagersstraat 12 en de aangrenzende woning van mevrouw J. G. C. Baas, de voormalige winkelierster, komt een scheidingswand. VELSEN. Voor hervatting van les sen Nederlands bij buitenlanders aan huis is in de gemeente Velsen nog een aantal vrijwilligers nodig. De coördinatrice Zus ter L. C. van Hilst streeft voor de talrijke buitenlanders woonachtig in Velsen- Noord naar samenstelling van een min of meer vaste docentengroep. Dit omdat het Noordzeekanaal voor taalonderwijs in de avonduren als duidelijke barrière wordt ervaren. Telefoonnummer voor aanmel ding: 02550-11458. Onbetaalde vrijwilligsters zijn al volop actief voor wekelijkse naailessen bedoeld voor buitenlandse vrouwen. Vaste adres sen hiervoor: hnet buurtcentrum Zeewijk (Dennekoplaan, IJmuiden-West) voor les sen dinsdagmiddag van half twee tot half vier en als tweede de peuterspeelzaal Mer- curiusstraat 2A. Hier worden de wekelijk se naailessen hervat op maandag 6 okto ber om half acht ’s avonds. Anders dan eerder bericht wordt deze activiteit uit sluitend op gemelde adressen afgewik keld. algemeen bestuur gaf voorzitter J: W. Meijer maandag voor de uiteindelijke keus als motief het strakkere tijdschema waarbinnen N.O.K. zou kunnen werken. Kostenaspecten en toegepaste methodie ken speelden bij die voorkeur, zei hij, een ondergeschikte rol. De in Amsterdam ge vestigde adviesgroep Mens en Organisatie toonde zich vorig jaar met een voorgestel de sanering van het Sociaal Werkvoorzie ningsschap Zaanstad een verre van zach te heelmeester. Dit onderzoeksbureau werd als adviesinstantie voor de regio- werkplaats in de IJmond al in een vrij vroeg stadium terzijde geschoven. De voorkeur voor het Utrechtse bureau N.O.K. wordt door het dagelijks bestuur op drie manieren onderbouwd. Dit bu reau laat bij het onderzoek expliciet het belang van de in de Tunnel werkzame hoofd- en handarbeiders meespelen. Daarbij wordt ruimte gelaten voor detail- beslissingen al voor afronding van het BEVERWIJK. De gemeente heeft maandagmiddag bij de Beverhof, op een pleintje aan de Breestraat, een plastiek geplaatst van de Beverwijkse beeldhou wer Nico Betjes, van wie al talrijke werk stukken in de IJmond staan opgesteld. Het is een grote stalen vorm; een recent werk dat helemaal in de lijn van zijn ontwikkeling ligt naar een ogenschijnlijk steeds simpeler vormgeving, die in werke lijkheid echter duidt op een grotere be heersing van kunstenaarschap en vak manschap. Betjes dwong in deze sculptuur het plaatstaal in voor dit materiaal uitzonder lijke vormen die getuigen van een techni sche perfectie. interne communicatie en de medezeggen schap zoals die intern gestalte krijgt. Daarmee komen naar verwacht genoeg zaam in de aandacht werkwijze, arbeids klimaat en het gevoelige punt democrati sering. Bij het laatste wordt vooraf als eis gesteld verlegging van een brok medever antwoordelijkheid „zo dicht mogelijk bij de werkvloer” wat directe inbreng vanuit de staf impliceert. Het werkvoorzienings schap De Tunnel biedt „passend werk” aan personen met psychische dan wel lichamelijke handicaps. De gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castri- cum en Uitgeest houden de regiovoorzie- ning gezamenlijk in stand en zijn daartoe naar rato van het inwonertal vertegen woordigd in algemeen en dagelijks be stuur. Geruchten over interne strubbelin gen sijpelden naar buiten toe via een eerder dit jaar gepubliceerd „zwartboek” van de ambtenarenbonden ABVA (Alge mene Bond van Ambtenaren) en KABO Het dagelijks bestuur van De Tunnel legde vooruitlopend op het organisatie onderzoek contacten met adviesbureaus gevestigd in Amsterdam (Adviesgroep Mens en Organisatie), Nijmegen (Instituut voor Toepgepaste Psychologie) en Utrecht (N.O.K.). Na vragen vanuit het Huisvrouwen. Het maandprogram- ma van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen afdeling IJmuiden Velsen start 7 oktober met een causerie door Toon Kortooms. Donderdag 16 oktober gaan de huisvrouwen op excursie naar de Verenigde Noordhollandse Dagbladen in Alkmaar en dinsdag 21 oktober wordt een wandeling georganiseerd naar het land goed Groenendaal in Heemstede. De heer P. van der Bel houdt donderdag 23 okto ber een lezing over draaiorgels. Het maandprogramma wordt dinsdag 28 ok tober afgesloten met een bazaar in de IJmuidense Petrakerk. DRIEHUIS. De Dorpsraad Driehuis organiseert in het kader van „Werelddie rendag” een tekenwedstrijd voor Drie- huizense kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Zaterdag worden op feeste lijke wijze de prijswinnaars bekend gemaakt. Uiterlijk tot 3 oktober kunnen de teke ningen die dierendag als onderwerp moe ten hebben worden ingeleverd bij J. Dun selman, Jacob Catslaan 19, of H. J. Brink, Feithlaan 5, in Driehuis. Er zijn vier leef tijdsgroepen. In de jury heeft onder meer zitting de plaatselijke schilderes Ria Schoog. De prijsuitreiking beging ’s middags om drie uur in de Engelmundusschool aan de Driehuizerkerkweg. Na de bekendmaking treedt voor de kinderen een goochelaar op. Taizé. - Voor de afdeling Santpoort- Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt ds. A. J. den Tonke- laar uit Warmond op woensdag 8 oktober een lezing over Taizé, de protestantse kloostergemeenschap in Frankrijk. De bijeenkomst wordt ’s avonds acht uur belegd in het gebouw De Haven aan de Schipbroekenweg in Santpoort-Noord. IJMUIDEN. De Stichting Invaliden- Hulpverleningsdienst (IHD) houdt zater dag 18 oktober een zogenoemde Water- loopleinmarkt in het autobedrijf Storm vogels aan de Kalverstraat in IJmuiden. Ten behoeve van deze markt zoeken de organisatoren naar verkoopbare tweede hands spullen zoals meubilair, fietsen, lampen en kleding. Medewerkers van de stichting halen na een telefonische af spraak de goederen op. Inlichtingen zijn te verkrijgen onder nummer 02550-144412 (IJmuiden) of nummer 023-375178 (Sant poort. De opbrengst van de markt komt geheel ten bate aan de stichting. De IHD houdt zich bezig met het vervoer van langdurig zieken en gehandicapten onderzoek en een beleidsplan wordt als logisch eindresultaat wens en harde nood zaak genoemd. De onderzoekskosten komen voor slechts twintig procent ten laste van de deelnemende gemeenten. Het ministerie van sociale zaken heeft zich inmiddels via de geëigende kanalen al garant gesteld voor de resterende kosten. Herhaling. - Buurthuis De Brulboei aan de Kanaalstraat in IJmuiden start maandag 13 oktober een cursus „Ouders op Herhaling”. De cursus bestaat uit twaalf bijeenkomsten. Op hetzelfde adres begint op woensdag 1 oktober een cursus bloemschikken. Informatie is te krijgen onder nummer 10652. openingsuren ter visie in het gemeente- - huis, Burg. Nielenplein 2; in de biblio theek, Kerkweg 45 en verder in het jonge rencentrum „Donkey Shot” aan de A. Verherentstraat en in alle buurthuizen. Tot de sociaal-culturele activiteiten worden in de nota gerekend: vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen, op bouwwerk en sociale actie, club- en buurt huiswerk, amateuristische kunstbeoefe ning en volkscultuur, jeugd- en jongeren werk, peuterwerk en sportieve recreatie. Buiten beschouwing blijven in het ka der van de bijdrageregeling de culturele i. werkgroepen. Deze hebben volgens de no ta tot taak het organiseren van een be scheiden programma van professionele theatervoorstellingen, films en tentoon stellingen in de gemeente. Daarvoor zou men volgens de samenstellers van de nota een aparte regeling moeten treffen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het werkvoorzienings schap De Tunnel gaat intern orde op zaken stellen na gerezen klachten over beleidsvoering en arbeidsklimaat. Het al gemeen bestuur verklaarde zich maan dag unaniem akkoord met een krediet verstrekking van 1,5 ton bestemd voor een organisatie-onderzoek zich uitstrek kend over de drie vestigingen van De Tunnel, het industrieel centrum (in Vel- sen-Noord), het administratief centrum (in Wijk aan Zeel en tenslotte de cultuur technische afdeling gevestigd in het Heemskerkse tuindersgebied. Met de be- drijfsdoorlichting wordt belast het bu reau Nederlandse Organisatie Kring (N.O.K.) te Utrecht. Het onderzoek, waarmee direct na de jaarwisseling begonnen wordt, behandelt als afzonderlijke aspecten de bedrijfsvoe ring (management), het personeelsbeleid, misdaadslachtoffers men tot de instelling van slachtofferhulp- diensten in diverse Nederlandse gemeen ten. Niet alleen kunnen de slachtoffers dan rekenen op „geestelijke” hulp, maar ze kunnen dan ook advies krijgen over hoe je bijvoorbeeld een eis tot schadever goeding in kunt dienen. Ook mensen die angst hebben voor een misdrijf en daar door de straat niet meer op durven, kun nen geholpen worden. Inmiddels is Humanitas-IJmond erin geslaagd zo’n vijftien tot twintig vrijwilli gers bijeen te brengen. Deze mensen ko men eens per twee weken bij elkaar om uitvoerig te praten over hoe de slachtof ferhulp in Beverwijk en Heemskerk dient te worden opgezet. Op die bijeenkomsten vertellen deskundigen, bijvoorbeeld poli tiemensen, dan iets over hun vakgebied. Humanitas zelf houdt zich bij dat alles zorgvuldig op de achtergrond. Het is geen zins de bedoeling dat Humanitas de groep vrijwlligers regels gaat opleggen of zelf actief gaat meedoen in de hulpverlening. Professionele krachten worden (voorlo pig) niet betrokken bij de slachtofferhulp. Politie, maatschappelijk werk en bu reau rechtshulp hebben inmiddels met instemming kennis genomen van de plan nen van Humanitas-IJmond. De politie gaat sowieso binnen de hulpverlening een zeer belangrijke rol spelen. Zij immers zal de slachtoffers, indien zij dat wensen, in contact moeten brengen met de hulpverle ners. Over hoe dat in de praktijk in z’n Fietsochtend. - De Turnvereniging Santpoort houdt dinsdag 7 oktober een fietsochtepd onder leiding van de dames Hoefakker en Van der Tuin. Om negen uur wordt gezamenlijk vertrokken van de Bosbeekschool in Santpoort-Noord. werk gaat, moet nog uitvoerig gebabbeld worden. Overigens beschouwt Humanitas- IJmond Beverwijk en Heemskerk wel als een soort proeftuin voor de gehele IJ mond. Ze houdt er wel degelijk rekening mee dat het hele project ook een flop kan worden, al is dat natuurlijk niet te hopen. Inmiddels heeft de politie van Velsen aan Humanitas bekendgemaakt dat er aan de zuidkant van het kanaal ook behoefte is aan een slachtofferhulpdienst. Maar Hu manitas heeft al laten weten dat dat er voorlopig niet in zit. Verkrijgbaar bij slijterij en ,3 wijnhandel Import en distributie OEURVE Telefoon 015-569324» W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7