in Nova Spectra I Appel presenteert zijn nieuwe stijl Kinderboekenweek in Middelburg begonnen Partituur van Beethoven teruggevonden Dagboekfragmenten missen echte emotie wij ontvingen Haitink geeft Andriessens Vierde symfonie extra zeggingskracht 831 De Trooster en de witte bloem Uitvoerverbod voor Codex Leicester Punische Sarcofaag gevonden in Spanje -99 B. en W. Utrecht geven subsidie aan popgroep ireau In ’t echt bij Artis. Elke dag. Het hele jaar door. Nog een keer subsidie Den Haag voor opera Felle dramatiek en romantische geladenheid bij Concertgebouworkest 1 11 KUNST -'DONDERDAG 2 19 8 0 OKTOBER X Boek door Hans van Straten r Vaste motieven (Van onze correspondent) DEN HAAG Twee gezworen vrienden schudden elkaar woens dagavond na jaren weer de hand: oud-museumdirecteur Willem Sandberg (82) en de man die wel zijn grootste ontdekking mag heten: de schilder Karei Appel (59). Sandberg, hoewel nog maar net hersteld van een hartinfarct, wilde de kans niet missen bij Galerie Nova Spectra in Den Haag de presentatie bij te wonen van Appels „nieuwe stijl”, en tevens de aanbieding van de Nederlandse editie van Karei Appel, het boek van Alfred Frankenstein (Landshoff-Meulenhoff). M bibliotheek Braak schat het tekort voor dit jaar op Ik schilder als een bokser en 4 Karei Appel draagt een van zijn boeken op aan zi/n vriend Wim Sandberg. JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) 1 (Van onze kunstredactie) „De Trooster en de witte bloem” een roman van Lea Appel heeft een opzet van twee dooreengeweven dagboeken van twee mensen, die elkander vonden en verloren: een zeer jong joods meisje en een joodse onderwijzer, wier lot leidt naar de twee plaatsen die vlak voor de Tweede Wereldoorlog de eindbestemmingen van joden in Nederland werden. De man naar een concentratiekamp en de dood, het meisje naar een kibboets in Israel. in Haar- 2.30 uur Appel is altijd een man geweest van spectaculaire vernieuwingen. Hij heeft vaak kans gezien nieuwe ontwikkelingen bij zijn eigen gebied in te lijven. In het verhaal van zijn groei weerspiegelt zich een stuk kunstgeschiedenis uit het mid den van de twintigste eeuw. In 1948 was het de kennismaking met het experimentele werk van Denen als Asger Jorn, omstreeks 1960 de action painting van Pollock, enkele jaren later de pop-art. Maar in 1970 was het, vooral in de serie portretten die toen onder zijn han den vandaan kwam, duidelijk dat hij zich van het rumoer op de internationale scène minder aantrok: hij ging zijn eigen weg. Dat is nu ook weer het geval. Zijn nieu we stijl komt neer op een ingrijpende verandering in zijn handschrift. Geen kleurvlakken meer, maar een soort arce ren met dikke, brede strepen, die de in druk maken met het plamuurmes te zijn neergezet. Maar dat is niet het geval: alles is wel degelijk met de kwast gedaan. Tegelijker- Vertegenwoordigers van de familie heb ben nu besloten het kostbare werk van de hand te doen. Deskundigen schatten de opbrengst op zeker 18 mln., een bedrag dat geen enkele Britse instelling zal kun nen opbrengen. UTRECHT. De in financiële moei lijkheden verkerende Utrechtse pop groep Braak krijgt een eenmalige subsi die van 4000 gulden. Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben dit be sloten omdat zij menen, dat commercie niet de enige geldschieter voor de pop muziek mag zijn. „Door de macht van disc-jockeys en platenindustrie zijn de zich voortdurend aan de commercie aanpassende groepen de enige, waarvan In ruil voor de eenmalige subsidie van 4000 gulden moet Braak een muziekstuk schrijven met als onderwerp De ver vreemding in de jaren tachtig. Dat werk moet minstens acht keer in Utrecht wor den uitgevoerd. proces beschouwen. Vaak verschafte de laatste spat kleur, de laatste kwaststreek, me een onverwacht beeld, en het is de expressieve kracht van dat beeld dat het schilderij plotseling tot een einde brengt. Het gebeurt ergens tussen het beest en de mens in. Tussen het uiterlijke en het in nerlijke landschap. Een samenhangend geheel. Een realiteit gezien als fantasie. Het is een schreeuw vanuit de diepte. Ik zou echt graag het oog willen zijn van een dier dat het in z’n hoofd heeft gehaald de menselijke wereld te willen schilderen”. Op de roemruchte expositie van de Ex perimentelen in 1949, die gepaard ging met een veldslag in het Stedelijk Museum, hing van Appel onder meer een opmerke lijke poes, door een olijke criticus meteen bestempeld als een „appelepoes” Welnu, de poes is ook in het nieuwe werk weer present. Een gestreepte poes maakt dat wel zoveel verschil? was trouwens ook in de overige delen van Brahms’ Vierde symfonie de architectoni sche opbouw en muzikale expressie goed op elkaar afgestemd. De onrustige bran ding van het openingsdeel, de elegische zang van het andante en de uitbundige jubel van het scherzo werden in hun transparantie vaak tot muzikale panora ma’s die verrasten door hun emotionele werking. J. LODEWIJKS De Trooster en de witte bloem. Au teur Lea Appel. Amphorareeks, 15.-. m. Wil je genheid I tot 8.00 het bestaan wel bekend was, maar waar van de notatie ontbrak. Het Beethoven Archiv in Bonn heeft de vondst van de Nederlander, die de partituur voor onge veer 15 gulden bij een antiquariaat kocht, overgenomen en de waarde ervan beves tigd. bijna 36.000 gulden. De groep zegt dat een optreden veel meer kost dan er rede lijkerwijs als vergoeding (900 gulden) vöor kan worden gevraagd. Overigens krijgen de musici zelf geen salaris, maar slechts een vergoeding voor reis- en ver blijfkosten. WAAR ZIE JE TEGEN WOORDIG NOG EEN VLIEGENDE EEKHOORN! MADRID (AFP). In de Zuidspaanse stad Cadiz is een stenen lijkkist uit de Punische tijd (vierde eeuw voor Chris tus) gevonden, zo is woensdag van welin gelichte zijde in Madrid vernomen. Lord Coke, een zoon van graaf Leices ter, verklaarde dat een daadwerkelijk uit voerverbod hem zou verbazen. „Tenslotte gaat het niet om een stuk van het Britse, maar van het Italiaanse nationale erf goed,” aldus lord Coke. Aanleiding om het handschrift te veilen is de noodzaak om belastingschulden te delgen. De Britse conservatieve regering schijnt erop uit te zijn het manuscript te ruilen voor kwijt schelding van de belastingschuld. De Ecossaises zijn in 1807 uitgegeven door de kleine uitgeverij Werckmeister in Berlijn, die een catalogus voerde tussen 1803 en 1809. De Schotse rondedansjes zijn door hem in een oplage van 25 exem plaren uitgegeven. Tot nog toe was er geen enkele bekend, al bestond van een van de stukjes een zogenaamd incepit, een vermelding van enkele beginmaten, die vroeger bij bestelling werden genoteerd om vergissingen te voorkomen. Ondanks zijn „nieuwe stijl” is Karei Appel in de kern zichzelf gebleven. Wie de factuur van het nieuwe werk even weg denkt, herkent onmiddellijk de vaste mo tieven, die zijn werk van het begin af aan hebben gekenmerkt. De verhandeling over „de aard, het ge wicht en de beweging van water” schreef Leonardo omstreeks 1507 in spiegel schrift. Het 36 bladzijden omvattende ge schrift is sinds 1717 in het bezit van de graven van Leicester. Vier jaar geleden overleed de vijfde graaf van Leicester. ma van dit eerste B-serieconcert volge houden, maar de geladenheid bleef. De monumentaliteit die ook Andries- sens symfonie kent, krijgt in de op deze avond (zonder solist) na de pauze gespeel de Vierde symfonie van Johannes Brahms, titanische proporties. Met als be kroning een finale naar de vorm een passacaille met een onwrikbaar volgehou den basso ostinato waarop alle variaties zijn gebaseerd die een ware triomf van architectonisch meesterschap en heroïsch temperament inhoudt. En juist die alles overkoepelende finale werd door Haitink met grote intensiteit tot leven geroepen, waarbij alle overdaad aan pathos uit de weg werd gegaan. Voorafgaand aan dit zo imposante slot, Kunstbroeders, kunstkopers en kunst critici verdrongen zich voor de schilde rijen en gouaches, die Appel van zijn „bezitting” in het Franse Molesnes had meegebracht. Sinds de grote tentoonstel ling Appels Oogappels, tien jaar geleden in het Centraal Museum te Utrecht, is hij niet zichtbaar ouder geworden, alleen schemert er nu iets zilverigs in zijn van oorsprong gitzwarte haren. Maar zijn ogen blinken nog even fel als in de dagen van Cobra. Het boek bevat, naast een ongekend aantal kleurenreprodukties op groot for maat, een overzicht van zijn ontwikkeling, een groot aantal citaten (en zelfs verzen) van de schilder en een uitgebreid inter view door Frédéric de Towarnicki. Daar komen boeiende uitspraken in voor, zoals deze: „Ik ben een vechter, een man die klap pen uitdeelt. Het doel was mijn opvoeding te vernietigen, al die „culturele weelde” die mij aangeleerd was en waarin ik ge zwolgen had. Ik wilde mezelf uitroeien, uitwissen, om terug te komen bij het begin.” Eerst beschilderde ik witte doeken met witte verf, dan ging ik ze geleidelijk aan vernietigen door massa’s kleur aan te brengen, steeds warmer en feller. Op die manier ging ik vernietiging als een nood zakelijk onderdeel van het „expressie”- Intussen gingen de exemplaren van het boek (f 145) als warme broodjes van de hand. De kunstenaar voorzag ze bereid willig van zijn handtekening, met een dik ke zwarte viltstift. Sandberg, die al in 1946 de eerste Appels in zijn Stedelijk Museum te Amsterdam exposeerde, kreeg een pre sentexemplaar met opdracht: „Voor Wil lem Sandberg, in Vriendschap. Karei Appel”. Bij de officiële ope ning van de kinderboe kenweek kregen Simo ne Schell (links) en Jo ke van Leeuwen woensdag in het Mid delburgse stadhuis res pectievelijk de gouden griffel en de gouden penseel uitgereikt. Si mone Schell kreeg de prijs voor het beste kin derboek voor haar Zee zicht. Joke van Leeu wen kreeg haar onder scheiding voor haar il lustraties in Een huis met zeven kamers, dat haar voor het literaire deel ook nog een zilve ren griffel opleverde. De kinderboekenweek duurt t/m 15 oktober. Het joodse element komt slechts vluchtig in het dagboek van de man aan de orde, terwijl hij privé en profes sioneel de weg van de minste weer stand volgt. Het meisje ontsnapt aan een traditionele liefde en smeedt haar eigen geluk door haar gang naar het nieuwe vaderland. De eenvoudige, soms zelfs kinderlijke trant van de dagboekfragmenten en de ongecompli ceerde belevenissen van de twee hoofdpersonen geven het verhaal iets naïefs, dat tegelijk een verrijkende hel derheid oproept. Het is als een duide lijk spiegelbeeld van twee mensen in een rimpelloze vijver, die elkander tijd duiken er nieuwe kleuren op in zijn werk: groen, citroengeel, lila, turquoise, lichtbruin en zelfs grijs. Sandberg was er verrukt van: „Karei, ik vind het heel mooi”. Welke stijl hij ook hanteert, de fanatieke kracht van de schilder blijft ongebroken. Of, zoals hij het zelf zegt: „Men heeft me vaak verteld dat ik schilder als een bok ser. En dat is ook zo. Ik dans in ’t rond, ontwijk, maak schijnbewegingen, sla soms in de lucht. Maar soms win ik ook, pats boem, down en KOI”. Volgens B. en W. van Utrecht heeft de overheid zich tot nu toe veel te weinig bezig gehouden met subsidiëring van de popmuziek. Burgemeester en wet houders doelen vooral op de zeer weini ge groepen, die zich bij voorkeur bedie nen van de Nederlandse taal en die het beleven van de jeugdcultuur en de kwa liteit daarvan stimuleren. Concertgebouworkest, abonne mentsconcert B-l. Dirigent: Bernard Haitink. Programma: Berlioz, An- driessen, Brahms. Concertgebouw Amsterdam, 1 okto ber 1980. „Verzamelde gedichten” van Ida Gerhardt, uitgave Athenaeum-Polak Van Gennep 69,50). „Sophie’s keuze”, roman door Willi am Styron, uitgave L. J. Veen 34,50). „Twee steden” door Charles Dic kens, vertaald en ingeleid door Theun de Vries, uitgave L. J. Veen in de reeks Amstelpaperbacks 20). „Hooge troeven’.’ door Louis Coupe rus, facsimile uitgave van L. J. Veen 4,90). „Amsterdam”, zestig liefdesverkla ringen zwart op wit, door diverse au teurs met tekeningen van Fred Coot, uitgave H. J. W. Becht 24,50). „De brug over de rivier Kwai”, het drama van de Birma-spoorweg, door Pierre Boulle, uitgave L. J. Veen 26,50). „Een wereld valt uiteen”, roman door Chinua Achebe in een vertaling van Jan Dicker, uitgave Corrie Zelen in de Afrikaanse bibliotheek 23,50). „Springbalsamien en andere ge dichten” door dr. Tjaard W. R. de Haan, uitgave Kruseman. DEN HAAG (ANP). Nog één keer krijgt de Nederlandse Operastichting in Amsterdam een subsidie in de huur van het Circustheater in Scheveningen om er produkties voor te bereiden. De gemeen teraad van Den Haag heeft hiertoe maan dag besloten. De eenmalige bijdrage be loopt een ton en wordt verleend omdat de opera terecht nog enkele verwachtingen koesterde toen in mei van dit jaar de gemeente plotseling de huursubsidie stopte. Al jaren gaf de gemeente Den Haag de nationale instelling extra-geld omdat de opera geen eigen onderdak heeft en opdat de problemen bij de exploitatie van het Circustheater worden opgelost. In dit laatste komt verandering als het theater wordt verbouwd en uitgebreid, zodat het mede het Nederlands Danstheater uit Den Haag kan huisvesten. 80 A 31| AMSTERDAM. Al aan de vooravond van de toernee naar Engeland en Mexico heeft het Concertgebouworkest deze zo mer Hendrik Andriessens Vierde symfo nie aan het Amsterdamse publiek laten horen. Gisteravond klonk deze uit 1954 daterende Nederlandse compositie op nieuw in eigen huis. En uit de onder Bernard Haitinks leiding gegeven uitvoe ring werd duidelijk, dat het pleidooi dat er in de afgelopen weken op de Londense Proms en in Mexico-stad voor Andries sens muziek is gehouden, ten goede is gekomen aan de zeggingskracht ervan. De felle dramatiek in het eerste deel, de lyrische ingetogenheid van het andante en de uitgelatenheid van de finale, maakten in hun karaktertegenstellingen en interne stemmingswisselingen beslist een veel dwingender relatie tot elkaar en tot het geheel voelbaar, dan destijds het geval was. Samen met de ouverture Benvenuto Cellini van Hector Berlioz, die een zeer genuanceerde en wel bijzonder spannen de, kleur- en contrastrijke realisatie kreeg, betekende Andriessens Vierde symfonie in de praktijk ook ensemble- technisch een start-op-super-niveau van het nieuwe seizoen van het Concertgebouworkest. Het hoge en evenwichtige musiceerpeil werd niet in alle opzichten in het program- Volgens deskundigen betekent de vondst van de sarcofaag de belangrijkste oudheidkundige ontdekking sinds het be gin van deze eeuw. De marmeren kist waarin een vrouw was begraven, lag aan de buitenkant van een dodenstad. De eni ge tonnen wegende sarcofaag vertoont een stijl die gelijkt op de Egyptische uit die tijd. soms win ik” „Kernwapens, wat er gebeurt als ze worden gebruikt” door Nigel Calder, een Sesam-special, uitgegeven door Bosch en Keuning 19,75, na 31 de cember 1980 24,50). „Bewogen foto’s” door Lizzy Sara May, uitgave De Bezige Bij 24,50). „Zalf voor de dood” door A. Moon- en, uitgave De Bezige Bij 17,50). „Over”, een zedenschets door Mi- scha de Vreede, uitgave De Bezige Bij 19,50). „Liefde oud papier”, aforismen door Kadé Bruin, uitgave Hollandia 9,90). „Het Klan Komplot” door Christian Oerlemans, uitgave A. W. Bruna Zoon. „Gedichten en aforismen”, deel 1 uit het verzameld werk van J. A. Emmens, uitgave G. A. van Oorschot 49,90). „Botshol”, dichtbundel door Judith Herzberg, uitgave G. A. van Oorschot 12,50). „Het leven beleven”, enige wegen tot positief denken, door Loes Mali, uitga ve J. N. Voorhoeve 15). „Je bent meer waard dan je denkt", gesprekken met jongeren na hun eind examen, door Hans Bouma, uitgave J. H. Kok 7,90). „Verhalen voor de zevende dag”, ontstaan en verteld in een oecumeni sche basisgroep, uitgave Gooi en Sticht. het publiek kennis kan nemen”, zo stel len B. en W. van Utrecht. omarmen en uiteengaan zonder grote problemen. Een al te oppervlakkige psychische weerslag van belevenissen die hard en ingrijpend zijn maken de dagboekfragmenten tot stukjes epiek zonder werkelijke emotie, maar zij la ten zich vlot lezen en lichten een episo de simpel menselijk leven uit een histo risch zwaargeladen tijd, die er een nau welijks merkbare achtergrond van vormt. OUDEWATER. Een in Oudewater woonachtige belastingambtenaar en Beethovenliefhebber, Willem Duits, heeft een ontbrekende editie van Beetho ven ontdekt. Het betreft de partituur van Douze Ecossaises pour le piano-forte, twaalf Schotse rondedansjes, waarvan LONDEN (DPA). Een handschrift van de Italiaanse schilder, tekenaar, ar chitect, beeldhouwer en natuuronderzoe ker Leonardo da Vinei (1452-1519) dat in december bij het Londense veilinghuis Christie’s zal worden verhandeld, zal niet naar het buitenland mogen gaan. De mi nister voor kunstzaken, Norman St. John Stevas, wil met dit verbod het als Codex Leicester bekende manuscript voor Groot-Brittannië behouden. f i. V

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11