IA! Zwart en blauw domineren in collectie van Max Heymans exposities FEBO F hensen vakkleding Het grote verschil. Hooghoudt W 'enerei. Chrysler probeert met K-car hoofd boven water te houden modejournaal 3 .95 .95 je BMW met nieuwe vier cil.motor Groene golf werkt sparen in de hand Waarschijnlijk wel de enige in Haarlem die nog echt ouderwets ondergoed van Jansen Tilanus verkoopt. .95 r 7 «■r VARIA 19 8 0 DONDERDAG 2 OKTOBER 2(1 f 2/ï Tel. 023- 24 12 66 m «ra ft I fiV// ht ntje )nder- od is. door Bé ter Maat W1LDSEIZOEN 1980 Suprêmes de Ramier suprêmes van houtduif Paarlaarsteeg 1 Haarlem tel. 023-326750 'A 3 set) Proef. Mmm. Puur mager rundvlees, krachtige bouillon, pittige ragout. Dat smaakt.zo’n bovenste beste Febo kroket. Ontdek ook het grote verschil tussen ’n gewone kroket en 'n Febo kroket. ALS INGEBLIKTE sardines zaten de genodigden van coutu rier Max Heymans in zijn meer dan overvolle salon bijeen om zijn herfst- en wintercollectie te kunnen aanschouwen. Dank zij de zeer aangename buitentem peratuur waren de ledematen wat soepeler dan gewoonlijk, zo dat het met veel gewroet en ge - wring nog nèt allemaal lukte. ■I fS: kif \On9e V V Niettegenstaande de weten schap dat ongemak veelal opge legd pandoer is, kijkt iedereen toch steeds weer met spanning naar zo’n nieuwe Heymans-col- lectie uit. Extravagantie hoef je beslist niet te verwachten, maar als l’Heure de la Collection slaat, wil je er wèl bij zijn. uur en (ADVERTENTIES) ii blauw zwart L 'Heure de la Collection, kreeg dit ensemble uit de couture-collectie van Max Heymans als eretitel mee De japon werd uitgevoerd in een blauw met zwart wollen ruit, die eveneens terug te vinden was in het interieur van het korte zwarte jasje, op de omslagdoek en het hoed/e donkerbruine rok dragen, vervaardigd van hetzelfde materiaal als van het inte rieur van de mantel. In die creatie zou ik maar wat graag in Milaan over de voor noemde Via flaneren. EEN ZWARTE JAPON, uitgevoerd in dunne wol en voorzien van een volumi neuze omslagdoek, kreeg een extra le- Fraaie tinneroy cape met pelerine in combi natie met een wollen tailleur in een van de tinten bleu uit de couturecollectie van Max Heymans voor de herfst en winter. ■A Bij dit elegante reisensemble uit de couturecol lectie van Max Heymans is de ruit recht verwerkt. De cape is voorzien van een grote vossekraag. Asymmetrie verkreeg Heymans door een zijden jersey japon op één schouder van een spaghettibandje te voorzien, ter wijl de andere met een lang los pand werd getooid. AL MET AL HEBBEN we ook nu weer zoals we dat al sinds geruime tijd zijn gewend van onze vaderlandse senior De foto toont een model uit de aange paste 3-serie, die zich overigens uiter lijk weinig onderscheidt van de huidi ge modellen in deze klasse. Kenault heejt niet alleen de 18-serie uitgebreid met een maar komt nu ook met een R 18 turbo. Begin november zal deze R 18 turbo leverbaar zijn op de Nederlandse markt. De wagen heeft een top van 185 km/uur en verbruikt bij een constante snelheid van 120 km/uur 1:11,8. Door toepassing van de uitlaatgasturbo heeft Renault uit de oorsponkelijke 1565 cc motor een aanzienlijk groter vermogen weten te halen. Om dit extra temperament van de motor te kunnen verwerken heeft de Franse fabriek een aantal voorzieningen getroffen. Zo heeft deze R 18 turbo een nieuwe voortrein gekregen, die ook op de Fuego wordt toegepast. Voorts is de vering aangepast en kregen de stabilisatorstangen een grotere omvang. Tot de standaarduitrusting behoren nu lichtmetalen velgen en brede Pirelli-banden. Onder voorbumper en op het kofferdeksel kwamen spoilers. Het interieur van de R 18 Turbo werd sterk gewijzigd: nieuw dashboard, verstelbaar stuur, nieuwe zetels en veel extra’s. De foto toont de nieuwe R 18 Turbo met op de flank een nieuwe strip. IN HET EERSTE ensemble, per tradi tie l’Heure de la Collection genoemd, confronteerde Max ons al direct met de voornaamste kleuren die hij voor dit seizoen in zijn collectie verwerkte. Het werden zwart en blauw. Genoemd en semble bestond uit een kort zwart jasje met als interieur de ruit van de bijbeho rende wollen japon, omslagdoek en hoedje. Overigens speelde Max in zijn ontwerpen bijzonder veel met ruiten, die zowel recht als schuin waren verwerkt, soms in combinatie met unistoffen. Ide aal voor de typische Max Heymans-en- sembles, kan men wel stellen. TAILLEURS MET bijpassende capes waren zonder meer subliem, vooral als de cape en de rok in een ruit zijn uitge voerd en het pittige korte jasje in een combinerende, effen stof. Voor degenen die het wat rustiger willen houden is zo’n geruite cape met effen interieur en effen tailleur mijns inziens meer geëigend. De tailleurs hebben rechte of klokrokken, terwijl het jasje meestal kort is met een ceintuur in de taille. Zo’n verrukkelijke creatie van Max is uiteraard ondenk baar zonder hoed en het maken ervan heeft hij al van zijn jongste jaren af lot en met in zijn vaardige vingers. Hij toon de ze van klein tot groot en versierde ze hier en daar heel vrolijk met een lange veer. ONDER DE ONLOOCHENBARE Ita liaanse naam Via Montenapoleone to- Hij stelt bovendien dat ook stilstand besparend kan werken, mits men bin nen zes tot acht seconden de motor afzet, bijvoorbeeld bij het wachten voor een geopende brug of een geslo ten spoorwegovergang. Als echter door onvoldoende onderhoud de motor dan bij het starten niet weer onmiddellijk aanslaat, ontstaan er storingen voor het overige verkeer, die de verminde ring van het verbruik weer teniet doen. Wijnsuggestie: 1971 Croizet Bages, Pauillac x k* MÓMk Zowel automobilisten, overheid als fabrikant van personenwagens kun nen hun bijdrage leveren aan een ver mindering van het energieverbruik. Dit is een stelling van J. H. Sorsche, die de leiding heeft over de constructie van personenwagens bij Daimler-Benz in Stuttgart. Zowel de soort als het aantal wegen, hun kwaliteit en de systemen die op deze wegen het verkeer regelen, hebben invloed op het brandstofver bruik. Zo staat vast, dat zogenoemde groene golven gunstig zijn voor de bes paring van brandstof. Bij snelheden later dan 60 km/uur bestaat er een direct verband tussen het afleggen van een bepaald weggedeelte, het brand stofverbruik en ue lijd die men daar over doet, aldus Sorsche. kant. Zwart kant kwam eveneens bijzon der flatteus tot zijn recht in een japon met etagerok. Af en toe werd er in deze heerlijke collectie een creatie getoond met ballonmouwen, waarmee ook een mantel gedragen over een japon van soie sauvage was toegerust. VELE METERS ZIJDEN jersey ver- BMW maakte dit mogelijk door een verbeterde compressie, een nieuwe ontwikkelde carburatie, een transisto- rontsteking voor de 318 i, en onder meer een reductie van de overbrenging op de achteras. Dit zijn slechts enkele hoofdpunten. Het gehele motorconcept voor deze modellen in de middenklasse is overigens op een spaarzamer ge bruik ingericht. Chrysler een concern met de grootste verliezen in autoland heeft de K-car tot inzet gemaakt van wat misschien het laatste offensief van dit eens zo roemruchte Amerikaanse be drijf is. Het recept voor de nieuwe wagen was eenvoudig: vermageren. En dit betekent in concreto, dat vergele ken met vorige modellen de nieuwe K- car zo’n 400 kg lichter is geworden en dat wielbasis en spoorbreedte naar verhouding eveneens zijn terugge bracht. Bovendien zijn de nieuwe mo dellen dan nog circa zestig cm. korter en tien cm. smaller geworden dan voorgangers als de Aspen. Gewoon het mes erin, moet men bij Chrysler heb ben gedacht. Waarbij men er dan wel voor heeft gezorgd, dat door voorwie- laandrijving en een dwarse montage Ook BMW die zich lang heeft toe gelegd op wagens met hoge prestaties ziet nu in dat een besparing op het verbruik noodzakelijk is. Het gevolg: een vermindering van het brandstof verbruik in vrijwel alle series. Vooral de zogenoemde 3-serie profiteert hier van. Het Zuidduitse bedrijf heeft voor 1981 nieuwe viercilinder motoren aan- gekondigd in de modellen 316 en 318 i. Het doel is om naast een gedeeltelijke verbetering van de prestaties, vooral te zorgen voor een spaarzamer rijden. Zo werd bij de nieuwe 316 modellen weliswaar het accelaeratievermogen verbeterd met ongeveer tien percent, terwijl ook de topsnelheid omhoog werd gebracht tot ca. 163 km/uur. Te- gelijk echter zorgde BMW ervoor, dat het doorsnee verbruik met vijf procent afnam. Ditzelfde geldt ook voor de 318 i, een wagen met injectiemotor, waarvan het nieuwste model thans een top haalt van 173 km/uur. Het verbruik verminderde met gemiddeld zeven percent. 12.30-16.30 uur, zaterdag van 10-17 donderdagavond van 19-21 uur. In Galerie Asselijn aan de Lange Leid- sedwarsstraat in Amsterdam worden van 4 tot 31 oktober droge-naaldetsen van kunstenaar Dick Cassee tentoongesteld. Het werk van Cassee wordt gekenmerkt als abstract-geometrisch, zonder daar door „koud” te zijn. In Galerie Espace aan de Keizersgracht in Amsterdam zijn van 8 oktober tot 2 november tekeningen van Breyten Brey- tenbach te zien. Onderwerp van deze kunstwerken is het gevangenisleven in Pretoria. Kunstenaar Marcel Maayer exposeert van 4 tot 31 oktober in Galerie Jurka aan de Vijzelstraat in Amsterdam. Van her.i zijn dan „werken op papier” te bekijken. Schilderijen en tekeningen van Willem Hussem worden van 5 tot 29 oktober in Galerie Jack Visser tentoongesteld. Deze galerie is gevestigd aan de Leidsestraat in Amsterdam. De tekeningen van Michel Souphor worden daar in dezelfde periode geëxposeerd. In de Printshop aan de Prinsengracht in Amsterdam zijn van 4 tot 30 oktober zeefdrukken en aquarellen te zien van Marian Plug. In de Wetering Galerié aan de Lijn- baansgracht in Amsterdam exposeert Eli zabeth de Vaal van 4 tot 31 oktober haar schilderijen. Deze hebben allemaal kroko dillen of kaaimannen als onderwerp. weg en wiel laan, Heemstede) de expositie Kunst uit Oost-Groningen ingericht. Aan deze ten toonstelling werken mee: Han Boerrigter (keramiek), Joop de Blaauw (beelden in marmer), Jur Bosboom (fotografie), Geert Schreuder (schilderijen), Bertil Schmüll (kopergravures) en Theo Zwinderman (pentekeningen en litho’s). Geopend: woensdag tot en met zondag van 14-17 uur. Door het ingebruiknemen van het nieu we Medisch Centrum in het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem is de exposi tieruimte verplaatst. De nieuwe ruimte bevindt zich thans op de begane grond tussen het Medisch Centrum en de hal Velserstraat. Van 10 oktober tot 24 no vember exposeren Gerlach Baars (kera miek) en Joop Kobs (tekeningen) in deze ruimte. De Haarlemse tekenaar Jan Willem 'i van Vugt (ook bekend door zijn bijdragen aan Erbij van deze krant) exposeert vanaf 7 oktober een serie politieke tekeningen in het Internationaal Perscentrum (Hofsin- R-gel, Den Haag). Tot 11 november is in het Stedelijk *- Museum in Schiedam de tentoonstelling 1 j 1 11 ingericht. In deze expositie laten elf vrouwelijke kunstenaars hun werk zien. n Van 4 oktober tot en met 2 november is jtin de Gemeentelijke van Reekumgalerij in X. Apeldoorn recente keramiek te zien van t elf jonge Belgische kunstenaars. Ge- 2. opend: dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. De expositie VU Campus en kunstwer ken is van 15 oktober tot en met 21 novem ber te zien in de Raadszaal van het hoofd gebouw van de Vrije Universiteit aan de Boelelaan in Amsterdam. Deze expositie gaat over de gebouwen van en de monu mentale kunst op de VU en wordt gehoudt naar aanleiding van het honderdjarig be staan van de universiteit. Geopend: Maan dag tot en met vrijdag van 10-20 uur. David Kouwenaar exposeert van 4-24 oktober olieverfschilderijen en acryls in het Kunstenaars Centrum Bergen (NH). Geopend: maandag tot en met vrijdag van 10.30-12.30 en van 14-17 uur, zondag van 14-17 uur. De expositie Beeldschrift van het Gra fisch Genootschap Drukkerstroost is tot en met 30 oktober te zien in De Nieuwe Slof en in de openbare bibliotheek, beide aan de Kerkstraat in Beverwijk. Daarin is werk opgenomen van onder anderen Pe- SU: Nico Molenkamp, behorend tot de Bel gische Cobra-generatie, exposeert tot 24 september een aantal schilderijen, teke ningen en gouaches in het expositiecen trum Aemstelle in Amstelveen. Originele grafiek en foto’s van Andy Warhol zijn tot en met 25 oktober te zien in de American Graffiti Galerie aan de Be- renstraat in Amsterdam. De tentoonstel ling bevat ook het nieuwste werk van deze zeer bekende kunstenaar. Geopend: dins dag tot en met zaterdag van 11 tot 18 uur. Tot en met 2 januari 1980 is in het Letterkundig Museum in Den Haag een tentoonstelling van het werk van wijlen de dichter Gerrit Achterberg te zien. Ge opend: maandag tot en met vrijdag van 13-17 uur. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Beeldentuin Nic Jonk (Ha- viksdijkse in Grootschermer) is tot 24 no vember een grote tentoonstelling met werk van Marinus Fuit te zien. Ook is er speciaal voor deze gelegenheid een boekje uitgegeven. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. De Haarlemmer Ite Siegers exposeert tot 30 oktober litho’s en tekeningen in Galerie Beeld en Aanbeeld (Walstraat, En schede). Tijdens dezelfde periode is ook werk te zien van de Groningse Mare Lis sen Dagelijks geopend van 10-17 uur, be halve zondag en maandag. Jan-Kees Vergouw exposeert schilde rijen en pastels in Zienagoog aan de Ged. ter Bes, Egbert de Bock, Madeleine Led dy, Michel van Overbeeke, Willem Snit- ker, Kees den Tex en Frans Verpoorten. Geopend: maandag tot en met vrijdag van 10-22 uur, zaterdag van 14-17 uur (De Nieuwe Slof) en in de bibliotheek tijdens uitleenuren. Tot 5 november exposeert Jan van den Berg schilderijen in Galerie Mokum (O.Z. Voorburgwal, Amsterdam). Dagelijks (be halve zondag) geopend van 11-18 uur. Vanaf 10 oktober zijn er in Delfshaven twee tentoonstellingen te zien waarbij de geneeskunde centraal staat. In de Dubbe le Palmboom gaat het om de medische geschiedenis van Rotterdam onder de titel Patiënt in Rotterdam, terwijl Atlas van Stolk hierop aansluit met een expositie van politieke spotprenten onder het motto Patiënt in de politiek. Eerstgenoemde ex positie is tot 15 maart te zien, de andere tot 8 februari. Tot 17 november zijn in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam volksprenten uit Mexico te.zien van wijlen José Guadalupe Posada. Posada (1852- 1913) was een van Mexico’s meest geliefde kunstenaars. Geopend: maandag tot en I van de motor genoeg binnenruimte overbleef. De krachtbron die dit geheel aan drijft werd althans volgens Chrysler geheel nieuw ontwikkeld. Vast staat, dat het Amerikaanse bedrijf hierbij voor het eerst na lange jaren weer eens een vier-cilinder heeft bedacht, met een inhoud van 2,2 liter. Op zich is dat, zeker in deze tijd, al een hele verbete ring vergeleken met de overbemeten V 8 motoren, die tot nu toe de trots van Chrysler uitmaakten. Een trots overi gens, die vooral de Japanners die zo langzamerhand 33 percent van de Amerikaanse markt in bezit hebben, Chrysler nogal duur hebben ingepe perd. Een van de fouten van dit bedrijf was, dat men niet tijdig deze Japanse invloed heeft weten te bestrijden. Chrysler staat daarin niet alleen. Ook Ford en General Motors voelen nu de adem van de Japanse concerns in hun nek. Maar goed: Chrysler probeert nu te rug te slaan met een wagen die op normale benzine kan lopen, sterk ver magerd van de band komt en een ver mogen bezit van 85 pk bij 4800 t.p.m. Zelfs de oude Frank Sinatra is inge huurd voor de campagne die Chrysler voor de nieuwe K-car op touw heeft gezet. Maar of The Voice nog zoveel volume heeft, dat hij doordringt tot de Europese markt, die nog steeds belang rijk blijft voor Chrysler, is de vraag. Volgens jaar zal men misschien meer weten. Dan wordt de K-car geïntrodu ceerd op de Rai-tentoonstelling in Am sterdam. Het ziet ernaar uit, dat zo langza merhand het moment van de waarheid aanbreekt voor ver scheidene autoconcerns. Zoals de nieuwe, kleine Metro de laatste stohalm is voor Britisch Leyland, zo vormen de zogenoemde K-cars voor het Amerikaanse Chrysler- concem al dan niet een overle vingskans. Naar welke kant de weegschaal in beide gevallen zal overhellen, maakt in laatste in stantie het publiek uit. En dat is voor de grote bazen in respectieve lijk Birmingham en Detroit een zaak van nagels bijten en af wachten. J| Xi met vrijdag van 10-17 uur, weekeinde van Gracht in Zaandam. Tot 18 oktober. Ge ne wijde blauwzijden zevenachtste man tel met donkerbruine vosgarnering voor ogen. Onder deze mantel liet hij een witte manchetten. Uiterst verfijnd vond ik voorts een zwarte overslagjapon met rondgesneden voorpanden afgezet met fecten gezien, maar waarin vooral de zeer fraaie stoffen en de geraffineerde kleurcombinaties prevaleerden. rok, die middenvoor en -achter een split tot in de taille kreeg, doch door de enor me wijdte nèt decent genoeg bleek. Van 4 tot en met 26 oktober is iri het

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21