AJAX VALT TEGEN DINAMO VER TERUG 95 Fluitconcert na zwakke FEYENOORD: MINDER Nog veel werk voor Libregts sportpuntiqj DAN OOIT TEVOREN wedstrijd 99 'ER M tak* Hi 22 23 19 8 0 OKTOBER DONDERDAG 2 SPORT on- 75.- als ol- Schietschijf gaan. Het team dat zich woensdagavond onder die naam uitgaf, presteerde namelijk niets en inspireerde de 8000 toeschouwers bij vlagen tot nostalgische kreten. .sa (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Niet Dinamo Tirana, maar Ajax is niet komen opdagen voor de return in de eerste ronde van het Europa-Cuptoer- nooi in de Watergraafsmeer. Veertien dagen geleden werd door bestuursleden van Ajax getwijfeld aan de komst van de Albanezen naar Amsterdam. Dinamo had immers tegen de eigen verwachtingen in op eigen veld met 20 verloren en aangezien de Oosteuropeanen het al eerder, in 1967, toen zij in actie moesten komen tegen Eintracht Braunschweig, hadden laten afweten, werd wel degelijk rekening gehouden met hun absentie. In werkelijkheid liet Ajax echter verstek Trainer Beenhakker was afschuwelijk slecht 2.95) (Van onze sportredactie) JAN PREENEN f (Van onze sportredactie) Een aanval van Ajax, waarbij Lerby (2e van links) wordt vastgehouden. Keeper Luarasi onderschept de actie. de onderste regionen van de tweede divi sie verkeert. Pierre Vermeulen scoort het eerste doelpunt voor Feyenoord. Die treffer kon de Rotterdamse ploeg echter niet inspireren tot daden, die acceptabel waren voor de 13.000 toeschouwers „Het was afschuwelijk slecht”. Vooral voor hem was het echter onbe grijpelijk dat Ajax zo’n slecht werkstuk had afgeleverd: „De wil was er wel dege lijk. De spelers wilden voor een goede De Franse voetbaltrainer Albert Bat- teux moet het in moeilijkheden verke rende Olympic Marseille redden. Bat- teux was oefenmeester van het Franse elftal, dat tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap 1958 in Zweden als derde eindigde. Nadat hij als club- trainer bij Stade Reims en Saint Etienne successen boekte, wilde hij rustig met pensioen gaan. Op die beslissing is hij teruggekomen nu Olympic Marseille in De Westduitse voetbalbond (DFB) heeft het afgelopen jaar 85.232 nieuwe leden kunnen inschrijven. Bij de DFB zijn nu ruim 4,3 miljoen leden aangeslo ten. Het aantal clubs steeg met 178 en j kwam op 18.613. In de competities ko men 123.828 elftallen uit. Sedert 1950 toen de DFB na de tweede wereldoorlog opnieuw werd opgericht is het aantal leden meer dan verdrievoudigd. In de tweede helft draafde een tweede aanvaller op (Van Roon voor de gebles seerde Molenaar), maar ook die wissel kon Ajax niet inspireren. Een van de weinigen die in zijn gewone doen was, was Dick Schoenaker. De meeste van diens collega’s grossierden in foutieve passes. Een iets betere tegenstander zou ervan hebben geprofiteerd en Ajax te kijk heb ben gezet. Dit Dinamo miste echter de overtuiging om de Amsterdammers krachtig aan te pakken. Spits Zeri, in Tirana de uitblin ker, kreeg bij deze gelegenheid te weinig steun. Slechts eenmaal kon hij in kansrij ke positie worden gemanoeuvreerd. Zeri schoot de bal echter naast, zodat Ajax- doelman Piet Schrijvers zich in 90 minu ten voetbal tevreden moest stellen met twee terugspeelballen. PSV mag hopen, dat de loting voor de ploeg gunstig zal uitvallen. Mocht er op papier een sterkere opponent dan de Wol ves uit de koker rollen, dan zullen Van der Kuylen en de zijnen ongetwijfeld kopje onder gaan. Dit PSV namelijk mist vol doende kwaliteit om serieus in de slag te gaan op hét Europese platform. Wat dat betreft is er voor trainer Libregts nog heel wat werk aan de winkel. De oefenmeester wordt geconfronteerd met een formatie, die onevenwichtig is opgebouwd en die het spoor bijster raakt zodra er tegen slagen moeten worden geïncasseerd. Dat bleek gisteravond na rust, toen Wol verhampton Wanderers al snel via Gray op 10 kwam. De Eindhovenaren, die in het eerste part al nauwelijks vooruit wa ren te branden maar de bal wel in eigen gelederen wisten te houden, waren dusda nig aangeslagen door die tegentreffer dat zij zich nauwelijks uit de Engelse omklem ming konden bevrijden. ROTTERDAM De spelers van Feyenoord zijn hun trainer Vaclav Jezek trouw gevolgd op diens terugtocht naar het uur nul van het betaald voetbal in Rotterdam. Zoals de coach de klok een dertigtal jaren had teruggedraaid door een trainingskamp te beleggen voor de EC-return tegen de amateurs van Ilves Tampere, zo spartelden de voetbal lers woensdagavond als pure beginnelingen rond door de Rotterdamse Kuip. Weliswaar werd een 4-2-zege geboekt, maar de wijze waarop die tot stand kwam moest ronduit blamerend worden genoemd. Evenals de twee gele kaarten voor Stanley Brard en André Stafleu, die zich zelfs in dit partijtje nog vergaten. Het moest dan ook opnieuw keihard worden vastgesteld: op deze manier kan het niet veel langer doorgaan met het Rotterdamse elftal. Als er niet snel een spelbepalende mid denvelder wordt aangetrokken, met althans enig inzicht, kan Feyenoord straks de lopende renovatie van het stadion zelfs tijdens wedstrijden uitvoeren. Dan komt er namelijk hele maal niemand meer. Doelman Joop Hiele: „Een vedette aankopen kost veel geld, maar dit kost nog meer. Want als het zo doorgaat, spelen we straks nog maar voor 750 ïnensen”. het over internationaal voetbal hebt, dan moet je één of twee van die kansen benut ten. Maar het ontbreekt ze in de voorhoe de aan lef. Niemand durft initiatief te nemen, waardoor er te lang met de bal wordt geschoven”. Die vielen toen via voorstopper Nielsen, invaller Troost (voor de zeer trage en dus gewisselde centrumspits Bouwens, Van Deinsen was nog vervangen door De Leeuw) en de slecht spelende Notten. Waarna aanvoerder Wacklin nog 4-2 scoor de uit een vrije trap. Het was de terechte beloning voor lives, dat tenminste nog wat aardige dingen had laten zien en dat volkomen ten onrechte werd bestraft met een rode kaart voor Mika Vidgrenn. Hij werd door de Noordierse scheidsrechter Moffott vlak voor tijd van het veld gestuurd omdat hij een trappende beweging zou hebben gemaakt naar Vermeulen. De Feyenoorder, die bij 3-1 nog een penalty had gemist, echter: „Hij deed helemaal niets”. Dat gold ook voor Vermeulens collega’s, die anderhalf uur lang totaal stilstonden, verstoppertje speelden, de verant woordelijkheid bij anderen probeerden te leggen en volop kansen weggaven. Ilves Tampere: Sairanen; Hurri, Rasanen, Wacklin, Viktila; Pirinen, Vidgren, Kuulaivanen, Lindstrom (Martinsen), Uimonen, Vuorinen. PSV had geluk dat het moegesteden Wolverhampton Wanderers niet meer de kracht bezat er een slotoffensief tegen aan te gooien. Zelfs Brazier en Atkinson, die in de ploeg kwamen voor de midden velders Carr en Hibbith, slaagden er niet in hun ploeg nieuwe impulsen te geven. De beste kans was nog weggelegd voor de Eindhovenaren. Huh treuzelde vier mi nuten voor tijd te lang met inschieten en liet zich vervolgens door Palmer van de bal lopen. Wat dat betreft wilde de Zuid- koreaan niet onder doen voor zijn ploeg genoten. PSV’s defensie raakte pas in paniek toen Gray vijf minuten na rust uit de scrimmage zijn ploeg op 1—0 zette. De thuisclub, fel aangemoedigd door ruim 20.000 fans, zag mogelijkheden en bleef furieus de aanval zoeken. Te onstuimig, waardoor PSV binnen luttele minuten drie enorme kansen kreeg. Van der Kuylen liet duidelijk merken het niet eens te zijn met die wissel. Li bregts: „Van der Kuylens teleurstelling kan ik begrijpen, want op dat moment wist hij de achtergrond van die vervan ging nog niet. Het was echter zo, dat Van der Kuylen dat één tegen één spelen niet meer kon volhouden. Daardoor werden we een schietschijf’. Van der Kuylen, die Daniels vaak niet kon volgen, slecht af, Reden voor Libregts zijn aanvoerder halverwege het tweede be drijf in te wisselen voor Huh. Woensdag waren er nog bijna 13.000, maar die konden het hele repertoire aan hatelijkheden opentrekken om het stunte lende Feyenoord te begeleiden. De sympathie was voor lives, dat weliswaar onhandig, maar niettemin vrijuit voetbalde en zelfs voor de spaarzame hoogtepunten zorgde. De Rotterdam mers inden alleen maar fluitconcerten door de wijze waarop ze liepen te knoeien. Zelfs de openingsgoal van Vermeulen (27e minuut) kon de ploeg niet inspireren. Ilves kwam terug Het Nederlandse militaire elftal heeft woensdagavond in Wezep een vriend schappelijke wedstrijd tegen de ama teurclub WHC met 2-0 gewonnen. Bij de rust was de stand nog 0-0. In de 50e minuut scoorde Vork (Fortuna Sittard), twintig minuten later maakte Winters (FC Utrecht) het tweede doelpunt. WOLVERHAMPTON PSV heeft zich gisteravond op Molineux Grounds onnodig in de moeilijkheden gewerkt. Na de 31-zege op eigen veld hadden de Eindhovenaren ook in het tweede duel met Wolverhampton Wanderers een ecla tant resultaat kunnen boeken. De Engel- sen, die hun hevig offensief na de pauze slechts zagen bekroond met één doelpunt, verloren volledig het hoofd tijdens de felle jacht naar de tweede verlossende treffer. Iedereen wilde zich op een gege ven moment gaan bemoeien met het sco ren, waardoor PSV alle ruimte kreeg via tegenstoten de tegenstander vroegtijdig neer te halen. Maar de vele fraaie kansen werden op kinderlijke wijze verprutst, zodat de Wolves de zege (10) alsnog in eigen huis konden houden. De thuiswinst van PSV bleef echter boven water, waar door het team verder mag zwemmen naar de tweede ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi. Daarvan was in de eerste helft nog geen sprake. De Wolves bouwden weliswaar een veldoverwicht op, maar de Engelse aanvallen werden rustig ontzenuwd door de laatste lijn van de Eindhovenaren. In die eerste helft heeft PSV gedurende ne gen minuten met tien man moeten spelen. In de 17e minuut namelijk kwamen Brandts en Gray tijdens een kopduel met elkaar in botsing. De Eindhovense voor stopper liep daarbij een gat in het hoofd op. Die werd in de kleedkamer gehecht, waarna Brandts het spel kon hervatten. De Italiaanse voetbalbond heeft de levenslange schorsing van Giuseppe Wil son van Lazio teruggebracht tot een uit sluiting voor drie jaar. Wilson, bijna 35 nu, was net als Paolo Rossi (twee jaar geschorst) en Bruno Giordano (drie jaar) betrokken bij het Italiaanse omkoop schandaal. Zijn club Lazio werd met AC Milan teruggezet naar de tweede divisie. Zo werd niet alleen smekend geroepen om de nog altijd geblesseerde Tscheu-la Ling, maar ook om de naar België uitge weken Simon Tahamata. Het doelpunt, waarmee Spren Lerby het duel 7 minuten voor tijd door het benutten van een om streden penalty besliste, kon dan ook het Hiele was dan ook keihard in zijn conclusie: „We hebben niet alleen hard een vedette nodig, maar ook en vooral iemand die de doperwten eens uit de oren van de verdedi gers haalt. Als ik riep dat er op links iemand vrijstond, gingen ze naar rechts. Het was gewoon een regelrecht schandaal”. PSV startte tegen de Wolves met Poort vliet en Postuma in basis, terwijl May- bank (knieblessure) en Huh (te licht be vonden voor dit karwei) in de dug-out vertoefden. Postuma vormde met Koster de tweemansaanval en Poortvliet bezette met Van der Kuylen, Van Kraay en Valke het middenveld. Laatstgenoemde had een vrije opdracht, terwijl de anderen in de mandekking moesten opereren. Dat ging Iedereen wilde het publiek na zondag voor de tweede maal aan zich binden. In de rust zaten ze in de kleedkamer op het randje van de bank. Maar afgezien van een redelijk begin is er niets van terecht gekomen. De Denen waren loom. Wel, het is bekend wat zij voor Ajax betekenen. Als zij dan wegvallen scheelt dat enorm”. De enige opwinding ontstond in de 83e minuut toen Frank Arnesen in het straf schopgebied onderuit werd gehaald door Sipi en de Ierse scheidsrechter Farrel besliste dat er een strafschop moest wor den genomen. De Albanezen, die de score van 0-0 als een „onvoorstelbare overwin ning” beschouwden, dreigden massaal het werk neer te leggen, maar werden na enkele minuten op andere gedachten ge bracht door hun trainer Sajmir Danti. Nadat Lerby vervolgens voor 10 had Wolverhampton: Bradshaw; Palmer, Parkin, Daniel, Hughes; Villazan. Hibbit (Frazier), Carr (Atkinson); Gray, Richards en Ives. PSV; Doesburg; Wildschut, W. v.d. Kerkhof, Stevens, Brandts; Poortvliet, V.d. Kuylen IHnhl. Van Kraay, Valke: Koster ph PnVuma ■t wniv van der Kijvlen oneens over wissel. gezorgd schoot Cocoli de bal demonstra tief in de tribune, hetgeen hem op een gele kaart kwam te staan. Eerder had doelman Luarasi al een dergelijk souvenir in ont vangst mogen nemen, nadat hij de bal eveneens had weggetrapt na het overtre den van de vier-passenregel. Voor het overige was verveling troef. In de eerste helft kwam Ajax niet verder dan vier kansen en was ook duidelijk komen vast te staan dat deze ploeg het veel te moeilijk met zichzelf had. Met slechts één specifieke aanvaller (Wiggemansen) pro beerde Ajax het element verrassing in te bouwen door afwisselend Schoenaker, Jensen en Arnesen te laten opduiken in de punt van de aanval. Die tactiek leidde woensdagavond echter uitsluitend tot voorspelbare acties, die het zwakke team van Dinamo aanvankelijk nog wel proble men opleverde, maar na verloop van tijd niet meer. Dynamo Tirana: Luarasi; Dauti, Cocoli, Cipi, Targae, Marko, Brecu, Bajaziti, Pernaska, Zeri en Balgjini. Scheidsrechter: Farrel (Ier). Toeschouwers: 6000. tot 1-1 (de penalty van Pirinen) en Feyenoord moest tot na de pauze wachten op meer treffers. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Nielsen, Balkestein, Brard; Stafleu, Notten, Van Deinsen (De Leeuw); Budding, Bouwens (Troost), Ver meulen. wedstrijd zorgen. De Vil daarvoor was op een onvoorstelbare manier aanwezig. „Als je met 10 achterstaat”, legde een duidelijk opgeluchte Libregts na afloop uit, „en je mist dan zoals wij vanavond zoveel kansen, dan speel je met vuur. We wisten dat die Engelsen zouden gaan stor men. De bedoeling was ze rustig op te vangen en vervolgens te counteren om zodoende een doelpunt mee te pikken. Vooral toen zij de zaak gingen forceren kppppn wii i'nlon rv'.nwli Vhpdpn A Ie De commentaren na de uiterst armoedige vertoning bewe zen het eens te meer: Féyenoords enige kracht ligt tegenwoor dig niet meer in daden, maar in woorden. „Een grof schan daal”, riepen de spelers achteraf in koor. André Stafleu liep voorop bij het spuien van de zelfkritiek. „Hier spendeer ik geen woord meer aan. Dit was de slechtste partij sinds de invoering van het betaalde voetbal”, brieste de laatste man beschaamd. snerpende fluitconcert na afloop niet voorkomen. Het paste bij deze parodie op voetbal, evenals het toiletpapier dat in grote hoeveelheden op het veld werd ge gooid, en de regen. De overwinning van 10 kon het verlies dat werd geleden dan ook niet camoufle ren. De goodwill, waarvoor zondag nog was gezorgd tegen FC Groningen, werd royaal verspeeld. Verder zal Ajax hoogst- waarscmjnüjk een boete krijgen van de UEFA voor de spelonderbrekingen, waar voor de supporters met hun protesten verantwoordelijk waren. Excuses voor |iet mislukte optreden van Ajax waren er genoeg. De ploeg had bij wijze van spre ken meer spelers in de ziekenboeg dan op pet veld. Bovendien was er de terugval van de Denen die in het afgelopen week einde tweemaal in actie warén gekomen pn daarvoor nu de rekening kregen, gepre senteerd. Realist als hij kan zijn wilde trainer Leo Beenhakker zich achter dergelijke veront schuldigingen echter niet verschuilen: De opstellingen: Ajax: Schrijvers: Wijnberg, Zwamborn, Ziegler, Boeve; Molenaar (Van Roon), Schoenaker, Arnesen, Lerby; Wigge- mansen en Jensen. „Dit

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23