Overwinningen voor linkervleugel Waarschuwing tegen toenemend fascisme gezin verminderen” Bemoeienis kerk met van Zuid-Afrika München gestegen In resolutie Raad van Europa: Zeventien doden bij mijnongeluk Verkiezingen in in Zuid-Afrika Portugal zonder partij Carvalho Journalisten en Afghaans leger schrijvers in veel Bisschop Ernst van Breda: landen vervolgd Turkse democratie Zimbabwe pleit niet voor boycot Snelle leger niet zo snel Snelle terugkeer Griekenland in Kosigin weer in ziekenhuis Raad van Europa eist herstel van NAVO geëist „Gevechtskracht wordt kleiner” Opvolger Romero gelooft niet meer in dialoog donderdag ind Crop J. Den jet pas in in de /achten Daar in lang bouw- n Hildo tan wat ld een uik 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1080 OKTORF R 2 Gemeen- Europese (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Het congres van de Britse socialistische Labourpartij heeft zich gister middag met overweldigende meerderheid uitgesproken voor uittreding van Engeland opie uit de schap. werk bondgenoot- (Van onze redactie buitenland) Britse Labourpartij wil Engeland uit EG van de linkervleugel van de Labourpartij, Michael Foot (Van onze redactie buitenland) van ■ind- npje ach- □per ven, men" rtjes ever, adje :och WASHINGTON. De Afghaanse rege ringstroepen maken een proces door van totale desintegratie en daardoor raakt de troepenmacht van de Sovjet-Unie steeds meer betrokken bij de strijd in Afghani stan. Dat is de mening van functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Afghaanse leger zou zijn ingekrom pen van 85.000 tot 35.000 man, doordat veel soldaten zijn gedeserteerd. Van de overgeblevenen zou slechts de helft wer kelijk tot vechten in staat zijn, aldus de functionarissen in Washington. De Sovjet- Unie heeft echter haar interventiemacht in Afghanistan niet met meer soldaten versterkt, maar zou zich vooral toeleggen op efficiënter optreden. De kracht van de Afghaanse verzets strijders zou anderzijds niet zijn vermin derd. In sommige streken van het land zouden ze het initiatief in handen hebben, maar ze zouden nog niet in staat zijn die gebieden volledig te controleren. De afgelopen maand zouden ongeveer 80.000 Afghanen naar het buurland Paki stan zijn gevlucht als gevolg van de ge vechtshandelingen, zo zeggen de functio narissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens Ernst moet de kerk zich wel uitspreken over de ricnting van het huwe lijk, maar moeten de concrete zaken aan de gehuwden zelf worden overgelaten. Dat betekent volgens hem dat de kerk trouw blijft aan de altijd nagestreefde waarden, maar ook dat hét pastorale han delen niet langer tegengesteld hoeft te zijn aan de leerstellingen van de kerk. Bisschop Ernst van Breda woont de In de eerste door het bestuur met na druk aanbevolen motie, wordt gezegd dat uittreden uit de EG als prioriteitspunt moet worden vastgelegd in het eerstvol gende verkiezingsprogram. Als beweegre denen worden aangevoerd dat de handels- balans waar het de industrieprodukten betreft is verslechterd en de EG greep wil krijgen op de gas- en olievoorraden van Groot-Brittannië. De stemmenverhouding betreffende deze motie was 5.042.000 voor en 2.097.000 tegen. De huidige partijleider, James Calla ghan, heeft zich tegen uittreden uit de EG uitgesproken, wat hij gemeen heeft met premier Margaret Thatcher, die bij herha ling heeft gezegd dat Groot-Brittannië in de EG is en blijft „en er nimmer door haar regering uit gehaald zal worden”. worden wan- (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. De assemblee van de Raad van Europa heeft giste ren in Straatsburg met grote meer derheid een resolutie aangenomen, waarin wordt gewaarschuwd tegen toenemende fascistische propaganda in Europa. „Het zou naïef zijn te geloven dat alle fascisme, alsof er een wonder is gebeurd, uit Europa is verdwenen na de val van Franco, Salazar en het Griekse kolonels- regime”. Dit zei de Luxemburgse socialist Robert Ernest Krieps gisteren bij de indie ning van de resolutie. Krieps sprak na mens de politieke commissie van de as semblee, die de tekst van de resolutie had opgesteld. In de resolutie zegt de assemblee be zorgd te zijn over de „toenemende venijni ge propaganda in de lid-staten waarin wordt geprobeerd fascistische en racisti sche theorieën te rechtvaardigen”. Op journalisten en op anderen met invloed in de media wordt een beroep gedaan om te wijzen op de gevaren van deze propagan da. Aan de parlementen en de regeringen van de lid-staten wordt gevraagd de oor zaken van het succes van dergelijke pro paganda aan te pakken. Gezorgd moet worden voor gelijke toegang voor ieder een tot rechtspraak, werk, cultuur en on derwijs, zegt de raad. Vele afgevaardigden herinnerden tij dens het debat aan diverse uitbarstingen van radicaal rechts geweld, zoals de re cente bomexplosies in Bologna en Mün chen en de beschieting van een synagoge enkele dagen geleden in Parijs. De twee neo-fascistische leden van de assemblee, afgevaardigden van de Itali aanse MSI-partij, verklaarden zich van stemming te onthouden. Zij wilden niet tegen de ontwerp-resolutie stemmen, om dat ook zij bezwaren hadden tegen de terroristische aanslagen van de laatste maanden. LONDEN (Reuter). De Sovjet-Unie, Vietnam en Argentinië zijn landen waar men het minst op zijn gemak is als schrij ver of journalist, zo zegt de internationale schrijversvereniging PEN. noeto weer is openges teld. Sinds 1976 was de spoorverbinding geslo ten, waardoor Rhode- sië en nu dus Zimbab we nog sterker afhan kelijk werd van Zuid- Afrika voor wat de im port betreft. (Van onze redacgie buitenland) MOSKOU. De Russische premier, Alexei Kosigin, is vermoedelijk ernstig ziek. Leden van een Zweedse delegatie, die onder leiding van oud-premier Olav Palme Moskou bezoeken, hebben dit gis teren van Russische functionarissen te horen gekregen. Kosigin, die al enige tijd niet in het openbaar is verschenen, zou in een zieken huis ^ijn opgenomen wegens hartproble men en een slechte bloedsomloop. De Rus sische bewindsman verbleef al eerder met soortgelijke klachten enige tijd in het zie kenhuis. Tot voor kort sprak Rivera y Damas vrij gematigde taal. Hij riep in zijn zon dagse preek evenzeer ultra-rechts, de autoriteiten en ultra-links op het ge weld te staken. De afgelopen weken stelt hij echter steeds meer de junta van militairen en christen-democraten voor het bloedvergieten verantwoor delijk, en benaderen zijn preken die van Romero, zijn in maart vermoorde voorganger, de 'aartsbisschop van de armen’. De huidige rol van Majano is zeer ondui delijk. Volgens sommige waarnemers is hij de enige reden waarom het Sal- vadoriaanse leger tot nog toe niet mas saal is ingezet om alle revolutionaire potentie en pretentie uit te bannen. Zij wijzen erop dat Majano zich ook zon der een akkoord met de revolutionaire krachten tegen de junta kan keren met een aantal kazernes in zijn kielzog. Voorlopig blijft dat echter hopen op een wonder, want noch de radicalisering van de preken van aartsbisschop Rive ra y Damas (hoe lang leeft hij nog?) noch de bliksemacties van de guerril- leros, noch de presentie van Majano binnen de junta, blijkt op te wegen tegen de tandem Garcia-Gutierrez, die erop uit lijkt het vroegere 'paradijs' een nieuw leven in te blazen. WASHINGTON (AFP). Het interven- tieleger dat de Verenigde Staten onder de naam Rapid Deployment Force direct kan inzetten in urgente gevallen is volgens zijn generaal, Paul Kelley, niet zo snel als de naam doet vermoeden. Voor het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de generaal geklaagd over het gebrek aan transportmiddelen ten behoeve van dit leger. Het zware mate rieel dat het leger nodig heeft doet er weken over om op de plaats van bestem ming te komen, in plaats van uren of hoogstens een paar dagen zoals voorzien was. De generaal pleitte in Washington bij de volksvertegenwoordigers voor zijn le ger, dat de Verenigde Staten in vijf jaar ruim 20 miljard gulden gaat kosten. „We bereiken het toppunt van een mis dadige twist. Hoe kunnen we dan in hemelsnaam nog spreken over een di aloog, wat dan nog te denken van een verkiezingsproces, van een weg naar een democratisering?” De voorlopige aartsbisschop van El Salvador, Rivera y Damas, lijkt alle hoop op een vreed zame oplossing in El Salvador te heb ben opgegeven. Tot nog toe werd de partijleider geko zen door de parlementsleden van Labour. Hij zal nu benoemd moeten worden door een uitgebreider kiescollege. Het voorstel werd aangenomen met 3.609.000 stemmen tegen 3.500.000. Er bestaat echter nog geen algemene overeenstemming over de pro cedure. In heel El Salvador lopen op het ogen blik misschien 5000 getrainde en ge wapende guerrilleros rond. Berichten uit het grensgebied met Honduras wij zen erop dat de junta er niet voor terugdeinst om een honderdtal men sen te vermoorden in de hoop dat zich in hun midden één guerrillero bevindt. Klein, der de ekspijp! ■he op- i lijstje Beeld- an Hil- eerste „Moe- ze over >eelden bakker waarbij ■kebak- ncyclo- janket- beeld- STRAATSBURG (ANP). De assem blee van de Raad van Europa heeft giste ren tijdens de vergadering in het Franse Straatsburg een resolutie aangenomen waarin de Turkse regering wordt ge vraagd binnen enkele maanden de demo cratie te herstellen. Wordt dit niet gedaan dan zal de Raad van Europa, een samenwerkingsverband van 21 Westeuropese landen, Turkije uit zijn midden verwijderen. Vandaag moet er nog gestemd worden over een ontwerp-resolutie waarin de be slissing van de Bondsrepubliek om per 5 oktober een visum voor Turken verplicht te stellen wordt afgekeurd. De Nederland se delegatie die hier eerst tegen had willen stemmen heeft zijn mening gewijzigd. Dit verklaarde gisteravond desgevraagd de Nederlandse Pieter Stoffelen, woordvoer der voor deze zaak. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Het kerke lijk leergezag moet zich terughou dend opstellen bij het verkondigen van de morele leer over huwelijk en gezin. Dat zei bisschop Ernst van Breda gisteren tijdens de katholieke bisschoppensynode in Vaticaanstad over het christelijk gezin. Op 20 september kondigde het leger aan meer dan 5000 man te hebben ingezet om El Salvador te vrijwaren van guer rilleros. Inmiddels begint duidelijk te worden wat die 'schoonmaakopera- ties’ inhouden. Vorige week bombar deerden vliegtuigen van de Salvadori- aanse luchtmacht vluchtelingenkam pen op het grondgebied van Hondu ras, aldus kerkelijke zegslieden daar. Tegelijkertijd werd ook de Salvadori- aanse kant van de grens heftig be stookt. Volgens de Salvadoriaanse kerk kwamen bij de bombardementen in het noorden van de provincie Cha- lantenango, ter hoogte van de dorpen Las Vueltas en Artacao tientallen vrouwen en kinderen om het leven. Een ander voorstel van de linkervleugel werd echter niet aangenomen. Hierin werd gevraagd de verantwoordelijkheid voor het verkiezingsprogramma alleen bij het partijbestuur te leggen, in plaats van bij de parlementsfractie. Twee vooraanstaande leiders (voorgrond) en Tony Benn leken gisteren toch volkomen verrast door het succes van de resolutie waarin staat dat Engeland uit de EG moet (Van onze redactie buitenland) MÜNCHEN. Het aantal doden bij de bomaanslag in München is gestegen tqt dertien. In een ziekenhuis overleed giste ren een 17-jarige jongen. Nog 99 gewon den liggen in ziekenhuizen. Negen van hen t zijn er ernstig aan toe. Een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Karlsruhe verklaarde giste ren dat de in München ontplofte bom een mortiergranaat is geweest die in de Twee de Wereldoorlog zou zijn gefabriceerd. Verder zei de woordvoerder dat het Open baar Ministerie er nog steeds vanuit gaat dat er meer dan één persoon bij de aan slag betrokken is geweest. De Wehrsport- gruppe Hoffmann zou echter niet direct met de aanslag te maken hebben gehad. Franz Josef Strauss, de Beierse minis ter-president, heeft in een vraaggesprek met het Münchense blad Abendzeitung gezegd dat er banden bestaan tussen de Wehrsportgruppe Hoffmann en de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. In El Salvador is de katholieke kerk wellicht het meest effectieve en be trouwbare apparaat dat gegevens over slachtoffers van het aanhouden de politieke geweld vergaart. Vrijwel iedere zondag is de lijst van doden die monsenor Rivera y Damas voorleest, langer en langer: „Miguel Calderon, advocaat, woensdag door militairen gearresteerd, vrijdag werd zijn lijk gevonden in El Playon etc. etc... stand iêlijk anier sluis- I heel iblio- ieuze beta- f dat i net lildo taker ■taalt door n de I roep i >plo- /aar- niet of het pres- beroe- >epen. (elegd jd be- inclu- ats in kun- mmo- aaken iplaat an op Daar Bovendien sprak het congres met een iets kleinere meerderheid zich uit voor een verandering van de manier waarop de partijleider wordt gekozen. Beide stem mingen betekenden een aanzienlijke overwinning voor de linkervleugel in de partij, maar de strijd tussen rechts en links op het congres in het Londense Blackpool is nog niet definitief beslecht, zo menen politieke waarnemers. Washington Post. In 1974 trok Griekenland zich uit de NAVO terug vanwege „de onmacht van de regering-Nixon om de Turkse invasie op Cyprus te stoppen”. In 1976 verzochten de Grieken die nog wel deelnamen aan politie ke activiteiten en som- LISSABON (AFP). De uiterst linkse Macht van de Volkseenheid, de partij van majoor Otelo Saraiva de Carvalho, doet zondag niet mee aan de Portugese verkie zingen. Majoor Otelo, een van de geesten achter de staatsgreep van 1974, verklaarde op een persconferentie in Lissabon dat Juri dische chicanes” de inschrijving van zijn partij in 13 van de 22 Portugese kiesdi stricten onmogelijk hebben gemaakt. Ote lo zal met zijn partij wel in december deelnemen aan de presidentsverkie zingen. synode in Vaticaanstad, die tot ongeveer 25 oktober duurt, bij namens de Neder landse bisschoppenconferentie. Hij benadrukte dat veel christenen zich eerder onbegrepen dan gesterkt voelen door kerkelijke uitspraken inzake huwe lijk en gezin. De Haïtiaanse aartsbisschop Ligonde stelde dat internationale hulp- en ontwik kelingsorganisaties geboortenbeperking niet als voorwaarde mogen stellen voor het verlenen van hulp in ontwikkelings landen. Regeringen moeten de rechten van gezinnen respecteren om te beslissen over voortplanting, zo zei hij. Naar zijn opvatting trachten veel hulporganisaties regeringen te dwingen tot aanvaarding van een anti-conceptiepolitiek. „Het ge zinsleven moet worden aangemoedigd op dat verantwoord ouderschap kan bloei en". aldus de aartsbisschop. economische boy- van Zuid-Afrika. verklaarde dat In de VN heeft minis ter Van der Klaauw van Buitenlanse Zaken gezegd in de EG te zul len pleiten voor snelle hulp aan Zimbabwe, met name voor projec ten die oud-guerrilla- strijders aan moeten helpen. „Rosa- ■apport gehou- n voor uurtje Dodental aanslag md het jfde te sochis- n Krop Shirley Williams, oud-minister van on derwijs en erkend als leidster van de rechtervleugel van Labour, heeft gister middag gezegd dat als de partij formeel verklaart zich uit de EG te willen terug trekken, zij haar zal verlaten. Zeker is dat mevrouw Williams niet de enige zal zijn die vertrekt, en dat een aantal vooraan staande leden haar voorbeeld zullen volgen. Het besluit dat de leider van de Labour partij voortaan niet meer door de overwe gend gematigde parlementsfractie zal worden gekozen sloeg als een bom in. Onder de afgevaardigden ontstonden zelfs heftige woordenwisselingen toen bij het stemmen geen der andere mogelijkhe den een meerderheid behaalde. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-SALIS BURY. De Zimbab- wese minister van Bui tenlandse Zaken, Moe- zenda heeft in de alge mene vergadering van de VN niet met zoveel woorden gepleit voor een cot Hij Zimbabwe in het kader van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid zal strijden voor afschaffing van de apartheid, maar stelde ook dat Zimbabwe in economische zin „abso luut” afhankelijk is van Zuid-Afrika. Belangrijk in dat ver band is dat vandaag de spoorweg tussen Zim babwe en de Mozambi- kaanse havenstad Ma- JOHANNESBURG (AP). In de Balmoral goudmijn in een oostelijke voorstad van Johannesburg is gisteren een liftkooi te pletter gevallen in een diepe schacht en zijn veertien zwarte mijnwerkers om het leven gekomen, zo is door het bedrijf bekendgemaakt. Bij een ander ongeluk, in een goud mijn ten zuidwesten van Johannes burg, kwamen drie zwarte mijnwer kers om het leven en raakten vijf ande ren gewond, aldus Zuidafrikaanse au toriteiten. De betrokkenen werden ge troffen door vallende stenen. De directeur van de Balmoral-mijn, J. Krige, verklaarde dat de liftkabel was gebroken toen de mannen naar hun werk gingen. De kooi viel meer dan 200 meter in de 700 meter diepe schacht. Het was dit jaar de tweede keer dat een mijnlift faalde. In maart kwamen 23 mijnwerkers om het leven in de Vaal Reefs-mijn in de provincie West-Trans- vaal. Overigens heeft pre mier Moegabe van Zimbabwe het leger in gezet om politieke te genstanders op te pak ken die. verantwoorde lijk zijn voor de huidi ge golf van geweld. De radicalisering van Rivera y Damas lijkt echter vooral verband te houden met de bloedige ontruimingen van be zette kerken en met de kort geleden gestarte anti-guerrilla-operaties waar van volgens de Salvadoriaanse kerk vooral vluchtelingen, mannen, vrou wen en kinderen het slachtoffer zijn. „De handelwijze van de huidige junta verschilt in feite niets met die van het Romero-regime”, aldus Rivera y Damas. De anti-guerrilla-schoonmaak kon pas worden ingezet nadat de progressieve kolonel van de junta, Majano, door toedoen van zijn collega Gutierrez en minister van Defensie Carcia op een zijspoor was gezet. Een maatregel die vooruitstrevende commandanten wegpromoveerde en direct met ultra rechts gelieerde militairen op sleutel posities bracht (bijvoorbeeld generaal Medrano, weggezuiverd na de coup tegen dictator Romero, vaak genoemd als oprichter van de rechtse terreuror ganisatie Orden en nu weer aan het hoofd van een regiment). Naar aanlei ding van die maatregel zou Majano plannen hebben gehad zich via het FARN, het leger van nationaal verzet, bij de guerrilla te voegen, maar de andere terreurorganisaties zouden een dergelijk pact hebben afgewezen. Die veronderstelling werd nogmaals aangedikt door het feit dat op een moment dat Majano zich met zijn machtsverlies binnen de junta en het leger verzoende, het FARN uit het coördinerende orgaan van de guerril labewegingen stapte. mige militaire oefenin gen van de NAVO om opnieuw te worden toegelaten tot het bondgenootschap. Volgens minister Mitsotakis zullen de vier Amerikaanse ba ses in Griekenland door Athene overgenomen, je dat <s nier ïndjes, leer op ■oor te .schnj- produ- ïl voor erd, in 17 mil- 70 mil- J aar 32 is dus van ft be- Volgens PEN zitten in de Sovjet-Unie momenteel ruim 40 schrijvers en journa listen in de gevangenis, in werkkampen, in psychiatrische ziekenhuizen of zijn in tern verbannen. Vietnam weigert informatie te verstrek ken over het grote aantal schrijvers en journalisten dat sinds de communistische machtsverovering in 1975 is gevangen ge zet of gedood, aldus PEN. Uit Argentinië heeft de vereniging be richt ontvangen dat als gevolg van bijna tien jaar interne strijd 70 schrijvers en journalisten spoorloos zijn verdwenen en misschien wel 30 vermoedelijk zijn gedeti neerd. Schrijvers en journalisten moeten zich ook onjuiste behandeling, detentie en ver volging vanwege hun mening over maat schappelijke en politieke gebeurtenissen laten welgevallen in Tsjechoslowakije, Roemenië, Joegoslavië, Cuba, Maleisië, Uruguay, Zuid-Korea, Taiwan, China, Zuid-Afnka, Libië en Marokkp. neer Griekenland defi nitief afziet van deelna me aan de NAVO. Hij heeft dat dezer dagen ook onder de aandacht gebracht van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Muskie. Een woord voerder van diens mi nisterie verklaarde, eveneens gisteren, dat de Verenigde Staten „veel belang” hechten aan een definitieve te rugkeer van Grieken land in het westerse militaire schap. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Als binnen enkele we ken geen nieuwe for mule wordt gevonden voor het deelnemen van Griekenland aan de NAVO, dan zal de regering in Athene zich gedwongen zien zich voorgoed uit het bond genootschap terug te trekken. Dat verklaarde de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Mitsotakis, gisteren in een interview met de zen te l eens s vijf- k die door wees reeks ehten sman rtike- zezig- gever eson- >r au-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3