5 Duizendste vat gif CNV niet akkoord met in Lekkerkerk- W est P v Tienduizenden bij protest in Den Haag Acties onderwijs gaan door Twee Noorse ministers afgetreden NAM gaat oliewinning verdubbelen en dan dit noq Damiate Pers compromis na staking Regering schendt akkoorden” DH \S ttWt I Aanval Koerden in Noord-Irak Suriname wil Woningbouw in Oss vertraagd Vertrouwen in De Schelde opgezegd Forlani formateur kabinet Italië nieuw verdrag met Nederland Nog geen akkoord over haven-CAO Specialisten naar rechter IJmuider Courant N ■MHHHI 19 8 0 OKTOBER DONDERDAG 2 BINNEN- EN BUITENLAND 4 D V Drakesteyn Krakers Gezondheidszorg Daf Trucks E 2 kil kil boi 2.5 Hells Angels D’66-jongeren (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De leiders van de nieuwe vrije vakbonden in Polen hebben gisteren be sloten dat hun „waarschuwingsstaking” van één uur morgen doorgaat. Bleekaarde Jenever 1 Poolse bonden zetten stakingsactie door Een deel van de demonstrerende leerkrachten gisteren in Den Haag. 155,00 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De organisaties van onderwijsgevenden gaan door met hun acties tot de Tweede Kamer begin december de begroting van Onderwijs en Wetenschappen behandelt. ASSEN. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat de winning van olie bij het Drentse Schoonebeek sterk opvoeren. Gisteren werd het start sein gegeven tot een nieuw project, dat moet leiden tot een olieproduktie van 4000 kubieke meter per dag, wat een verdubbeling zou zijn van de huidige produktie. In totaal hoopt de NAM nog ruim 33 miljoen kubieke meter olie te winnen bij Schoonebeek. „Het komt erop neer dat we voor elke Nederlander tien vaten olie (van 159 liter) uit de grond gaan halen”, aldus NAM-directeur H. Hooykaas gisteren. De olie wordt gewonnen door hete stoom onder de grond te brengen. Onder Schoonebeek ligt een van de grootste Olievelden ter wereld, maar tot nu toe kwam er relatief niet veel boven de Herman Rebhan, secretaris-generaal van het Internationale Verbond van Metaalbewerkers, heeft gisteren bekendgemaakt dat zijn verbond achter de staking staat. Rude Pravo, het orgaan van de communistische partij van Tsjecho-Slowakije, heeft ex-stakingsleider Lech Walesa en de „zogenaamde vrije vakbonden” van Polen gisteren verweten dat zij zich niet houden aan de afspraken, terwijl de Poolse regering dat juist wel doet. De onderwijsmanifestatie was georganiseerd door vrijwel alle onderwijsbonden. Vooral het plan van minister Pais om de leerkrachten een bedrag van 265 miljoen gulden te laten bezuini gen door verlaging van de inkomens, viel bij de demonstranten zeer slecht. Via tal van spandoeken maakten de leerkrachten hun ongenoegen duidelijk: „Lever Pais maar in”, „Niet het geld, het principe telt” en „Pais vlieg op”. Ook de sprekers op het Malieveld hadden voor de salarisplan nen geen goed woord over. FNV-voorzitter Kok noemde het plan van Pais „schaamteloos”. Eventuele salarisoffers moeten van iedereen komen en niet alleen van de onderwijsgevenden, aldus Kok. Een voorwaarde vond hij daarbij nog, dat er dan een arbeidsplaatsenplan tegenover moet staan dat klinkt als een klok. Afkeurende uitlatingen over minister Pais werden door de demonstranten met instemmend gejoel begroet. Muziek- en cabaretgroepjes zorgden voor de nodige verstrooiing. (Van onze redactie buitenland) ROME. Arnaldo Forlani, de voorzit ter van de Italiaanse christen-democrati- sche partij, is vandaag door president Pertini benoemd tot formateur van het veertigste naoorlogse kabinet in Italië. De vorming van een nieuw kabinet is nodig omdat de regering-Cossiga afgelo pen zaterdag ten val kwam. Formateur Forlani is in een drietal rege ringen minister van Buitenlandse Zaken geweest. De gevallen premier Cossiga heeft laten weten niets voor een nieuwe ambtstermijn te voelen. De val van het kabinet heeft er ook toe geleid dat de secretaris van de socialisti sche partij gisteren zijn ontslag indiende. De socialisten maakten van het kabinet- Cossiga deel uit. Bij de Fiat-fabrieken in Turijn begint de actie van de arbeiders de vorm van een bezetting aan te nemen. Van een algehele bedrijfsbezetting is nog geen sprake maar wel zijn er stakingsposten opgezet die gisteren met een blokkade van fabrieks- poorten begon. Fiat wil volgende week ruim 22.000 arbeiders tijdelijk naar huis sturen en bovendien is het ontslag van meer dan 14.000 werknemers wel ver traagd wegens de kabinetscrisis maar niet van de baan. Een 20-jarige marechaussee is door de Krijgsraad in Arnhem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. De man had in december vorig jaar bankoverschrijvingsformulie- ren gestolen uit kasteel Drakesteyn, waar hij op wacht stond. Bovendien had hij in juli van dit jaar een Amsterdams echtpaar afgeperst. De bewoners van een kraakpand in Heerlen, dat eigendom is van het NW, hebben het gemeentebestuur van Heerlen medewerking verzocht voor hun plannen om in het pand permanente woonruimte te creëren. Het NW, dat het pand aan de gemeente te koop heeft aangeboden, steunt de plannen. In het kader van het totale regeringsbe leid volgend jaar echter extra bezuingin- gen nodig. Voor de gezondheidszorg is het afgelo pen jaar 25.539 miljoen gulden uitgege ven. Dit betekent dat de kosten 45 miljoen gulden onder de ramingen zijn gebleven. Dit blijkt uit een overzicht dat staatssecre taris Veder-Smit van Volksgezondheid aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De staatssecretaris zegt dat de beoogde afremming van het stijgingstempo van de kosten van de gezondheidszorg is gelukt. Daf Trucks in Eindhoven heeft besloten gedurende zes weken een werktijdverkor ting aan te vragen van twee dagen per week. De directie hoopt met deze maatre gel te voorkomen dat de voorraden te hoog oplopen. Daf Trucks wordt gecon fronteerd met een teruglopende vraag in tal van landen. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije IJ lan rini lijk opt ziel bed jaa woi ten zuil rinj Be' vol 1 22Ê sar 70, 24, nei bal 15C 85- vrii go« J 1 op aa be ge ee ge ge hu de 49- 49, pe< 79, pel pn nei zie uie chi ticl 24( Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 iv. gen afg< wik sel rap sch 198 IV rij lijk H)k ges den op diej dat ove Ne< het De Amsterdamse politie heeft gister morgen een inval gedaan in het clubhuis van de Hells Angels. Negen vuurwapens en duizend patronen werden in beslag genomen. Ook werden drie jerrycans met in totaal drie kilo hasj aangetroffen. Tien mensen werden aangehouden. De plannen van minister Pais voor bezuinigingen hebben gisteren de leerkrachten massaal de straat opgedreven om tegen deze „onaanvaardbare” voornemens te protesteren. Nadat in de ochtenduren al in een groot aantal plaatsen protestbijeenkom- sten waren gehouden, vertrokken de demonstranten naar Den Haag voor een bijeenkomst in de middag op het Malieveld, een demonstratieve tocht door de stad en het aanbieden van een petitie aan het parlement. Volgens de organisatoren waren er ongeveer 75.000 demonstranten, de Haagse politie houdt het op 50.000. D’66 krijgt een eigen jongerenvereni ging. Zaterdag zal in Utrecht het Jongeren Activeringscentrum (JOAC) worden op gericht. Het JOAC wil jonge mensen acti veren om zich met politiek bezig te hou den. Daarbij wil zij deze jongeren in con tact brengen met de ideeëwereld van D’66 en met het beleid van de Tweede Kamer fractie van deze partij. actiekas, die nog slechts zes jaar bestaat. Er zit onvoldoende in om stakingsuitkeringen te doen. De protestants-christelijke or ganisatie heeft geen centrale stakingskas, maar weet als aange slotene bij het CNV andere bronnen achter zich. (Van onze redactie buitenland) OSLO. De Noorse minister van Ener gie en Oliezaken Gjerde en zijn collega van Justitie Capellen hebben vandaag hun ontslag ingediend. Eerder deze week trad de Noorse minister van Arbeid me vrouw Valle af. De drie zeggen dat ze hun ambt hebben neergelegd omdat het te zwaar is en omdat ze behoefte hebben aan rust. Dit is duidelijk geworden op de toelichting, die gistermiddag na aanbieding van de petitie in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag werd gegeven. Dat er nu al een meerderheid in de volksvertegenwoordiging zou zijn om de plannen van minister Pais af te wijzen, is de organisaties niet voldoende. Duidelijk moet worden hoe en ten koste van wat er dan bezuinigd wordt. „Het is mooi als de meerderheid tegen is, maar ik wil eerst weten welke consequenties de Kamerleden eraan verbinden”, naar Wim Kok, voorzitter van de FNV opperde. Hij en zijn collega Harm van der Meulen van het CNV verklaarden tegen het salarisoffer van 265 miljoen gulden van Pais te zijn, mede „omdat daarmee geen werkgelegenheid wordt geschapen, en zelfs eerder het tegendeel wordt bewerkstelligd”. Over de actiebereidheid bij de achterban oordeelden de be stuurders van de onderwijsvakorganisaties gunstig. De leraren zullen zeker doorgaan als hun salarissen worden losgekoppeld van die der ambtenaren. „Zij zijn bereid eventuele salarisder ving te accepteren”, aldus Frans Roefs van 03 en voorzitter van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL). Het NFO heeft geen stakingsfondsen. Van de drie grote onderwijsvakorganisaties in de NFO heeft alleen de algemene een stakingskas. Zij is voorts aangesloten bij het NW en daarmee bij de FNV. Hiervan kan zo nodig financiële en andere steun worden verwacht. De katholieke organisatie heeft een Dit heeft een woordvoerder van de bonden gisteravond ver klaard na een gesprek tussen de Poolse vice-premier Jagielski en vakbondsleiders. De Poolse bewindsman deed gisteren een drin gend beroep op de vakbonden, de staking niet te laten doorgaan. De „waarschuwingsstaking” is gericht tegen wat de bonden noemen'de inbreuk die de regering maakt op de akkoorden die vorige meand zijn gesloten met de stakende arbeiders. In die overeenkomsten staat onder meer dat de censuur zal worden verminderd, terwijl ook loonsverhogingen worden toegezegd. Gisteren is in Warschau de bond van personeel van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT officieel ingeschreven. Deze bond is daarmee de eerste, die een wettelijke status heeft gekregen. Een groot aantal andere bonden heeft ook om wettelijke erken ning gevraagd. Deze verzoeken zijn nog in behandeling. De gezondheidstoestand van de voormalige Poolse partijleider Edward Gierek is gisteren ernstig achteruitgegaan. Dit deelde het Poolse persbureau PAP gisteravond mee. Gierek kreeg begin september een hartaanval. In de loop van deze maand zal in de Poolse bioscopen een fïlmdocumentaire over de augustusstakingen in Gdansk in rou latie gaan, aldus het persbureau PAP. De documentaire is opgenomen tijdens de laatste vijf dagen van de staking en toont het leven van de arbeiders op de Leninwerf en de onderhandelingen tussen het stakingscomité en de communistische regering. De titel van de film is „Arbeiders 80”, aldus PAP. (Van onze redactie binnenland) LEKKERKERK. Bij de opgravingen in de verontreinigde wijk Lekker- kerk-West is deze week het duizendste vat gif omhoog gehaald. Inmiddels is de grond uit drie van de vijf te ontgraven compartimenten verwijderd. Plaatselijk werden de afgelopen week zijn inmiddels stopgezet omdat de veront reinigde grond eerst moet worden afge graven. (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN/ROTTERDAM. Het CNV gaat niet akkoord met het gisteren bereikte compromis tussen de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen en de Industriebond FNV. Het CNV heeft zijn vertrouwen in de directie opgezegd, onder meer omdat men niet bij de onderhandelingen is betrokken. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18 30-19 00 uur 11.30-12.30 uur overeenkomst werkt nu ook door bij Rijn- Schelde-verolme in het Nieuwe Water weggebied. Hiér werd gistermiddag overeengekomen dat de 12- tot 14.000 handarbeiders van deze vestigingen in de salarisgroepen 2 tot 6 op 1 januari 40 gulden extra in handen zullen krijgen. Dit vooruitlopend op een nieuw, uiterlijk 1 juli 1981 in te voeren functie-klassificatie- systeem. Het huidige systeem krijgt veel kritiek omdat er veel ongelijke beloningen voor komen bij dezelfde functies, maar in ver schillende bedrijven van het concern. Zo kan een lasser bij het ene RSV-bedrijf ingeschaald worden in de salarisgroepen 3 en 4, en bij een ander bedrijf binnen RSV in de groepen 4 en 5. Ook wordt er gewerkt aan een regeling waarbij mensen die op verschillende plaatsen en functies inzetbaar zijn, een betere beloning zullen krijgen. Tevens zul len de reiskostenregelingen en de verdere secundaire arbeidsvoorwaarden op korte termijn nader worden bekeken. De nu bereikte overeenkomst staat echter los van de onderhandelingen voor de metaal- CAO. grond, omdat de olie te taai en te dik is. De hete stoom maakt de olie dunner en daardoor kunnen de ,ja-knikkers” van de NAM 14 percent meer olie uit de diepte halen. Het nieuwe project, waarin 170 miljoen gulden is geïnvesteerd, is volgens Hooykaas „van wereldbetekenis omdat het voor het eerst is dat een derge lijke winningsmethode op zo’n grote schaal in praktijk wordt gebracht.” ROTTERDAM (ANP). Het overleg over een CAO voor de 15.000 werknemers in de Rotterdamse en Amsterdamse ha vens is gisteravond laat in de derde onder handelingsronde opnieuw afgebroken. De werkgevers hebben de Vervoersbon- den FNV gevraagd hun eisen „aan de realiteit aan te passen.” Het pakket voor stellen dat de werkgevers op tafel hebben gelegd, houdt een loonsomstijging in voor volgend jaar van 8 percent, een „uiterste bod”, aldus de woordvoerder van de ha venwerkgevers, G. Zeebregts, de direc teur Arbeidsvoorwaarden van de SVZ. De eisen van de Vervoersbonden FNV komen volgens Zeebregts neer op een loonsomstijging van 14 percent. De Ver voersbonden CNV, die weinig leden in de havens hebben, vinden de voorstellen van de werkgevers voldoende basis voor het afsluiten van een principe-akkoord. Werk gevers en werknemers onderhandelen morgen verder. Een Barneveldse grondeigenaar wei gert te voldoen aan een door de provincie Gelderland uitgereikte lastgeving om 2.000 ton illegaal gestorte giftige bleekaar de voor 1 november te verwijderen van een stuk grond langs de spoorlijn Amers- foort-Apeldoorn bij Stroe. Zijn advocaat, mr. L. van Heijningen uit Den Haag, heeft bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State beroep aangetekend tegen de lastgeving. NEW YORK (ANP). De Surinaamse vice-premier Haakmat heeft de Neder landse minister voor Ontwikkelingssa menwerking De Koning gisteren in New York laten weten dat de twee Nederlands- Surinaamse verdragen die 25 november aflopen, onder andere over de toelating van Surinamers in Nederland, volgens Suriname moeten worden vervangen door twee nieuwe. Over de inhoud van deze nieuwe verdragen, zo verklaarde mi nister De Koning desgevraagd, heeft de Surinaamse vice-premier geen medede lingen gedaan. De aankondiging dat Suri name nieuwe verdragen wil was voor hem geheel nieuw. (Vervolg van de voorpagina) De Koerdische minderheid in Irak is sinds kort begonnen met een offensief tegen het Iraakse leger in het noorden van het land. Dit bericht is in Bagdad echter afgedaan als „propaganda uit de koker van Teheran”. De afgelopen nacht zijn de ambassades van Iran en Irak in de Libanese hoofd stad Beiroet met raketten bestookt, zo hebben functionarissen van de beide di plomatieke vestigingen laten weten. Er zijn, vooral bij de Iraanse ambassade aanzienlijke verwoestingen aangericht. UTRECHT. De Landelijke Specialis ten Vereniging (LSV) gaat juridische stap pen ondernemen tegen de dinsdag door de regering afgekondigde prijsbeschikking medische hulp aan particuliere patiënten. Het bestuur van de LSV heeft hiertoe gisteren in Utrecht besloten. Ook zullen diverse activiteiten ten behoeve van de uitvoering van sociale verzekeringen wor den gestaakt. De specialisten zeggen dat de prijsbe schikking neerkomt op een reële inko mensachteruitgang die, afhankelijk van het specialisme, varieert van 10 tot 25 percent. De LSV is met name boos over het feit dat de beschikking is afgekondigd op een moment dat nog met de regering over een eventuele prijsmaatregel werd gepraat. hoge concentraties lood, cadmium en fe nol aangetroffen, aldus een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Verder zijn ook reeds noodfunderingen aangebracht bij wonin gen, die op houten palen zijn gebouwd. Die komen de komende week aan de beurt. Het is nog niet geheel zeker of de constructies van deze huizen stevig ge noeg zijn om de ontgraving te doorstaan, maar de ontgravers hebben gezegd dat zij ook dit karwei met de ervaring die zij in acht weken graven hebben opgedaan tot een goed einde kunnen brengen. De ontgravingen in de bungalowwijk Zwaluwhof in het Zuidhollandse Stolwijk zijn bijna voltooid. Circa vijfhonderd ku bieke meter verontreinigde grond is afge voerd. Vandaag wordt het opvullen van de gaten voltooid. In de afgevoerde grond werden dertien vaten aangetroffen. In een van deze vaten werd het zeer giftige epoxyhars aangetroffen. In Krimpen aan de IJssel zal, vermoede lijk pas in november, een proefontgraving plaats hebben in de nieuwbouwwijk Nep- tunushof. Bij onderzoek van watermon sters zijn op een bepaalde plek zeer hoge concentraties aangetroffen van giftige stoffen uit de verfindustrie (tolueen, xy leen). Eerder werd verondersteld dat de verontreiniging wel meeviel. Een fabrieksterrein in de binnenstad van Oss, dat door de gemeente van Philips is gekocht, blijkt ernstiger verontreinigd te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Heiwerkzaamheden voor woningbouw Wie voor de raketaanvallen verantwoor delijk zijn is nog niet bekend. Zowel de grote oliemaatschappijen als de Amerikaanse minister van Financiën, Miller, hebben de vrees geuit dat de olie prijzen als gevolg van de Iraans-Iraakse oorlog zullen stijgen. Saoedi-Arabië heeft echter al aangekondigd met het oog daarop de olieproduktie te vergroten en ook enkele andere OPEC-landen hebben zich in soortgelijke zin uitgelaten. Vol gens het Internationaal Energiebureau hoeft het Westen zich vooralsnog geen zorgen te maken over een tekort aan olie. De speciale commissie van het Iraanse parlement die zich bezighoudt met de kwestie van de gegijzelde Amerikanen mag direct noch indirect contact onder houden met de Amerikaanse autoritei ten. Daartoe heeft het parlement van daag eenstemmig besloten. De voorzitter van het bedrijfsschap voor alcoholhoudende dranken, Th. G. Chr. Hooij, wil dat er een minimumprijs komt voor jenever en vieux. Hooij zei I vandaag op een vergadering van het be drijfsschap dat er een eind moet komen aan het stunten met de prijzen van deze artikelen. De in Vlissingen bij onder andere De Schelde en Scheldepoort bereikte BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal KRitÜEMlVT’J 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4