Daverende overwinning Noors-Nederlands duo Postzegels uit woning gestolen Geen delegatie naar Sri Lanka Van Keulen SchiesserT Op stakingsdag forse hiaten in gangbare lesroosters veilingen beverwijk 1 HEEL KILO kort ijmondnieuws Met een GROhNtBetaalcheql'Een de Groene Beta ai p a s Gegarandeerd tot 1 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. KW It Laatste toertocht HSV de Kampioen Nederlandse markt moet weer op peil komen Werknemers De Tunnel via vakbond bekend met bedrijfsonderzoek ALLEEN BIJ DE BETERE MODEZAAK Sportinstuif dit jaar op twee plaatsen in Velsen Zaterdag 4 oktober a.s. dierendag Ook voor uw huisdier heeft ISÜÜLU ’n speciale feestaanbieding Mager runderhart 5 IJMOND 19 8 0 OKTOBER DONDERDAG 2 OPEN BRIDGETOERNOOI DE KENNEMERS Reisgeld voor een goed doel rucks Kennemerlaan 61, IJmuiden 's maandags gesloten Donderdagavond verkoop van 7-9 uur ngels szorg never ikers Perfektie is onze kwaliteit k geren ivereni- ingeren en op- sn acti- te hou- in con- m D’66 Kamer- iteyn >or de ot zes twee ;mber nulie- waar hij in itpaar aarde (Van onze bridgemedewerker) SANTPOORT. De finale van het open bridgetoernooi van De Kennemers is in een daveren de overwinning voor een Noors- Nederlandse combinatie geëin digd. Het duo Borghild Ramec- kers-André Koch bracht 1499 matchpunten bijeen en dat bete kende een voorsprong van niet minder dan 85 punten op me vrouw Groen die in samenwer king met haar zoon Wim tweede werd (1414). 4 si Geleidelijke heropening (Van een onzer verslaggevers) van haringvangst gewenst (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 .00 - 4.98 I agsbe- lingin- asloten zerkor- sn per naatre- ien te gecon- aag in (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De greep van de Neder landse vissers op de internationale ha- ringmarkt wordt steeds kleiner. Hieraan lijkt binnenkort een einde te komen nu opheffing van het vangstverbod in het zicht komt. Tot genoegen van de visserij bedrijven groeien de kansen dat volgend jaar weer de onovertroffen groene haring wordt binnengehaald. Echte vreugdekre ten klinken er evenwel nog niet. Deze zullen afhangen van de hoeveelheid ha ring die Nederland mag vangen. (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een woning aan de Eksterlaan in IJmuiden-Oost. De bewoners missen een omvangrijke postze- gelverzameling waarvan de waarde op een bedrag tussen de 30- en 40.000 gulden geschat wordt. De eigenaar van de postze gels was niet tegen diefstal verzekerd. Het huis werd door-de daders via de achter deur betreden. BEVERWIJK. De noteringen aan de Beverwijkse veiling luidden woensdag als volgt: Groenten: andijvie 21-58, bleekselderij 49-70, bloemkool 135-210, boerenkool 32- 49, bospeen 45-114, selderij 20-61, breek- peen 20-37, Chinese kool 10-42, groenekool 79, knolselderij 31-61, komkommers 42-75, peterselie 15-50, postelein 48-85, prei 45-70, pronkbonen 70-180, radijs 40-59, snijbo nen 190-420, sperziebonen 200-340, spina zie 31-85, spitskool 13-43, tomaten 700-940, uien 34-65, waspeen 38-70, broccoli 200, champignons 108-117, ijsbergsla 15-39, ret tich 19-59, koolrabi 34-82, meloenen 85- 240, knolvenkel 35-50, courgette 60-64. Aanvoer: sla 70.000 stuks, prei 22.000 kilo, spinazie 25.000 kilo, andijvie 25.000 kilo, postelein 2.000 kilo, bospeen 12.000 bos, komkommer 14.000 stuks, tomaten 2.500 kistjes. Spelinstuif - Zondagmiddag om twee uur start in buurthuis Wijk aan Duin in Wijk aan Zee de weekendsport- en spelin stuif. De activiteiten duren tot vier uur. Kienen - Zaterdag 4 oktober start de Beverwijkse Harmonie in het gebouw aan de Groenenlaan in Beverwijk met kienen. De zaal is open vanaf half acht. In de Lichtboei aan de Luxemburglaan in Be verwijk wordt vrijdag 3 oktober gekiend. Kwartet - Jan Fijen en zijn kwartet speelt zaterdag 4 oktober in de Hoeve Adrichem aan de Adrichemlaan in Bever wijk. Ook op 11 en 18 oktober wordt een dansavond in de hoeve georganiseerd. korting) een duidelijk standpunt in ge formuleerd in een brief naar de Tweede Kamer. Protest wordt daarin aangete kend tegen de maatregel op zichzelf en een ministeriële richtlijn afgekondigd in juni van dit jaar. Daarin wordt salarisin houding als gepaste maatregel voorge schreven voor deelnemers aan enigerlei staking of werkonderbreking. In hoever re van duidelijke werkweigering, dus staking, sprake is blijft echter ter beoor deling aan het „bevoegd gezag” in casu gemeenten en schoolbesturen (voor bij zondere scholen). Bepaald moet daarbij nog worden of de gederfde roosteruren ten koste moe ten gaan van de smalle extra vakantie- marge (20 op een totaal van 1000 lesuren per schooljaar). De gemeente Heems kerk wil de stakingsuren inderdaad als extra vakantie-uren waarderen, zo blijkt uit een brief eerder deze week gericht tot de leiding van de plaatselijke openbare scholen. Een klaslokaal van de Prof. Dr. H. Olde- weltschool in Heemskerk; leeg en verlaten tijdens de staking woensdagochtend. Op verzoek van het gemeentebestuur van Galle, waarmee Velsen een part nerschap onderhoudt, had burgemees ter Molendijk in beginsel toegestemd met de komst van de delegatie die zou bestaan uit een raadslid, de heer J. Dooyes van het bureau voorlichting als organisator en burgemeester Molen dijk zelf. Abusievelijk is vermeld dat wethouder Scheeper hiervan deel uit zou maken. Aanleiding van het verzoek aan Vel sen was de Hollandweek in Galle. Een tentoonstelling waarin Velsen een be langrijke plaats inneemt. De commis sie Algemene Zaken boog zich afgelo pen maandag over het voorstel en was daarover slecht te spreken. In de B-poule werd het een De Kenne- mers aangelegenheid. De dames Persijn- De Vries (1288) wonnen gedecideerd. De familie Heere (1249) werd tweede, gevolgd door het echtpaar Horbeek (1231). Binnen een half uur nadat de laatste kaart gelegd was, kon met behulp van de computer de volledige uitslag worden bekendgemaakt. Districtsvoorzitter Willem Beukenkamp werd door mevr. Edeling, de praeses van De Kennemers, uitgenodigd de prijzen uit te reiken. Uiteraard voldeed hij daar gaar ne aan. HAARLEM. Door de toerafde- ling van de HSV de Kampioen wordt zondag de 29ste en tevens laatste rij- wieltoertocht van het seizoen 1980 gehouden. De route voert voor een deel door het nieuwe recreatiegebied Spaarnwoude. Momenteel wordt door een groep biolo gen bekeken hoe de haringstand zich in de afgelopen jaren in de Noordzee heeft ont wikkeld. De Europese Commissie in Brus sel verwacht hierover half oktober een rapport. Daarna zal de commissie met een schema komen voor de totale visvangst in 1981. Minister Braks van Landbouw en Visse rij zal daarbij aandringen op een aanzien lijk grotere hoeveelheid dan de aanvanke lijk voor 1980 vastgestelde, maar niet toe- gestane, 3000 ton haring. Drie jaar gele den werd voor het laatst haring gevangen op de Noordzee. De visstand had toen een dieptepunt bereikt. Biologen stelden vast dat er niet meer dan 100.000 ton haring over was. Volgens de Stichting van de Nederlandse Zeevisserij is de visstand na het instellen van het vangstverbod weer gister- ibhuis 'apens beslag is met Tien afgelo- itgege- liljoen >leven. ssecre- idheid □oden, loogde zan de jelukt. ’sschap Th. G. tmprijs oij zei iet be komen n deze Bloemen: anjers 20-50, trosanjers 95- 225, alströmeria 10-40, aster 80-130, chry santen 100-180, jaarrond 53, per stuk 50- 70, dahlia 100-175, freesia 8-21, gladiool 16- 24, gypsophilia 600, iris 8-21, lelie 20-40, nerinen 10-40, ornitigalen 16, physalis 200, babyroos 8-26, statice 75-170, herfstasters 150-205. Planten: begonia 220-370, coleus 85-125, cyclamen 350-700 gloxinia 125-225, vriesia 175-370, gem. planten 45-90. Perk- goed: 300-450. nd in NW, eerlen annen uimte lan de >oden, ,90 ,85 ,00 ,70 ,00 ,80 De finale werd in de aula van de MTS te Santpoort gehouden. Na vele voorronden hadden zich 54 paren voor de eindstrijd geplaatst. Daarin kregen zij zowel in de ochtend- als in de middagzitting 27 spellen te behandelen die tevoren door wedstrijd leider Jan Brouwers in overleg met Jac. Giesen waren samengesteld. Vele handen omvatten diverse moeilijkheden en de deelnemers moesten dan ook bijzonder attent zijn de gevaren te onderkennen en er een oplossing voor te vinden. Mevrouw Groen, die met haar zoon Wim bij het Beverwijkse RK Never Down al jarenlang een geducht koppel vormt en de zeven kruisjes ver is gepasseerd, stond na afloop van de ochtendzitting met een score van ruim 62 percent aan de leiding en leek linea recta op de eindoverwinning af te stevenen. De Noorse Borghild Rameckers ver toeft als gast van Tine Zwager, die lid is van het bestuur van het district Kenne- merland, sedert enige tijd voor vakantie in Nederland. Zij staat in Skandinavië bekend als een onvervaard bridger. Daar behoeft niet aan getwijfeld te worden want zij heeft inmiddels in ons land aan diverse toernooien deelgenomen en daar bij bewezen een geducht tegenstandster te zijn. Mevrouw Rameckers kan het spel (bieden en uitleg) al vrij goed in het Neder lands volgen ofschoon er natuurlijk nog een grote taalbarrière voor haar bestaat. Daarom heeft haar zege een nog veel grotere betekenis. In samenwerking met André Koch had zij één van de voorron den gewonnen en was dus finaliste gewor den. In de eindstrijd was de combinatie Rameckers-Koch tijdens de middagzitting niet te stoppen en werd dan ook op schit terende wijze winnaar van dit door de organiserende vereniging uitstekend ver zorgde toernooi. fors toegenomen en lijkt een geleidelijke heropening van de haringvangst verant woord. De deskundigen daarentegen wil len hiermee liever nog enige tijd wachten totdat er circa 800.000 ton haring rond zwemt in de Noordzee. Dit peil zal naar verwachting pas in 1982 bereikt zijn. De visserijwereld blijft echter vasthou den aan een geleidelijke heropening van de haringvangst op kortere termijn om de haringmarkt de gelegenheid te geven weer langzaam op te bloeien. Deze staat nu op een zacht pitje en zal een plotselinge toevloed van haring niet kunnen verwer ken. Bij een gering aanbod zou de markt al verzadigen, hetgeen kan beteken dat de haring wordt doorgedraaid en de prijzen zakken. Opheffing van het haringvangstverbod zal een einde moeten maken aan de forse terugval van de Nederlandse haringmarkt in de afgelopen jaren. Hierdoor zijn met de sanering van een groot deel van de vissersvloot ook waardevolle arbeids krachten, bekend met de haringvisserij, verdwenen en terechtgekomen in andere takken van de visserij. Bovendien hebben volgens de heer D. Langstraat van de Stichting van de Ne derlandse Visserij veel buitenlandse afne mers, die eerst de haring uit Nederland betrokken de weg gevonden naar landen als Canada, Ierland, Schotland en Dene marken waar wel op haring wordt gevist. Onderlinge discussie woensdagochtend tussen Heemskerkse onderwijzers. Bruikbare methode om de lege uren voor vertrek van de demonstratiebus door te komen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In de IJmond verliep het onderwijs vanochtend weer volgens het gebruikelijke patroon na een hier en daar tumultueuze stakingsdag. Op een aantal scholen van openbare en rooms katholieke signatuur stagneerde het on derwijs woensdagochtend. Het protes- tants-christelijk onderwijs hield zich goeddeels afzijdig van de schoolsta king, gehanteerd als protestmiddel te gen de aangekondigde onderwijsbezui- nigingen van minister Pais. Van de deelname kon woensdag echter nog geen afgerond beeld worden verkregen via de onderwijsinspecties voor de ge meenten in het IJmondgebied. De manier waarop werd afgeweken van de normale gang van zaken liep op de deelnemende scholen nogal uiteen. Er waren scholen met leerlingenopvang door ouders om het effect voor zoge noemde „sleutelkinderen” binnen rede lijke proporties te houden. Een veel ge volgde procedure was daarnaast hand having van het normale lesrooster met een vroegere stop om half twaalf. Dit om voor jufs en meesters deelname aan de Haagse protestdemonstraties om half drie mogelijk te maken. Totaal stil viel het onderwijs op de Jan Ligthartschool (Eksterlaan, IJmuiden-Oost). In de och tend discussieerden binnen de zes leer krachten. Twee leerlingen waren toch naar school gestuurd door ouders die het met de inbreuk op de normale gang van zaken volstrekt oneens waren. Voor opvang was gezorgd. Een groot aantal stakende onderwij zers in Heemskerk verzamelde zich te gen het middaguur in de Dr. H. Olde- weltschool aan de Duitslandlaan, ver trekpunt voor buspassagiers naar de Haagse demonstratie. De gemeente Vel sen nam inmiddels over de aangekon digde bezuinigingen (265 miljoen gulden resulterend in 2 1/2 procent extra salaris- De prestatie van de familie Groen die 60.43 percent scoorde is van een zeer hoog gehalte. Ans en Yme de Jong (BOC) wer den met 1389 derde, gevolgd door het echtpaar De Vries (Schalkwijk) dat 1345 punten bijeen speelde. Het echtpaar Maagdelijn, lid van De Kennemers, werd vijfde (1335) en boekte daarmede het beste resultaat van alle deelnemende leden van de Santpoortse bridgeclub. ir wei- •ovincie ig om eekaar- ■en van Amers- Ivocaat, g, heeft e Raad gen de IJMOND. De ambtenarenbonden ABVA (Algemene Bond van Ambtena ren) en KABO (Katholieke Bond van Ambtenaren) van het district Umond wijdden dinsdag in De Nieuwe Slof te Beverwijk een informatieve bijeenkomst aan de situatie bij het regionale werk- voorzieningsschap De Tunnel. VELSEN. In Velsen staan de data 3 en 4 oktober in het teken van de jaarlijk se sportinstuif. Voor dit recreatieve sportgebeuren is dit jaar voor het eerst op twee plaatsen zaalruimte beschik baar. Jeugd van 12 tot 17 jaar is vrijdag middag tussen half vier en vijf uur als deelnemer welkom in de Sporthal Zee wijk (Eenhoornstraat, IJmuiden-West). Volwassen deelnemers (18 jaar en ou der) kunnen zaterdagochtend tussen half negen en tien uur terecht in de sporthal IJmuiden-Oost (Tiberiusplein). Voor niet-deelnemers is op beide in- stuifdagen voor een aantal nevenattrac ties gezorgd. De organisatie is in handen van de gemeentelijke dienst Sport en Re creatie (telefoon 02550-19034) en de Velser Sportstichting (02550-13551). Vooraf kan hier telefonisch informatie worden ingewonnen over het evenement. Praatgroepen - In buurtcentrum De Schuilhoek aan de Bronckhorststraat en De Zandkraai aan de Handelstraat in Heemskerk gaan vrouwenpraatgroepen van start. De bijeenkomsten in De Zand kraai zijn bedoeld voor alleenstaanden. Informatie is te krijgen onder nummer 02510-32549 (De Zandkraai) en 02510- 31811 (De Schuilhoek). Het vertrek is zondagmorgen weer tus sen negen uur en half tien bij het clubge bouw van De Kampioen. Het gaat van daar richting Halfweg en verder via Ruig- oord, Buitenhuizen, Velserbroekplder, Haarlem, Santpoort, Velserend, Driehuis en Spaarndam terug naar het punt van vertrek. Aan de 28ste tocht namen slechts 54 rijders en rijdsters deel, want er was ook een lange „toer” door Noord-Holland en die trok 98 deelnemers(sters). Twee lange- afstanders kwamen in de „bezemwagen” bij het eindpunt aan. Bij de eindcontrole van de 28ste rit kwamen vijf rijders in het bezit van de beloning voor het overschrij den van de duizendkilometergrens. Er werden bovendien gouden (1), zilveren (3) en bronzen (2) medailles uitgereikt. Voor hier verzamelde leden, allen bij De Tunnel werkzame WSW-ers, werd uit de doeken gedaan de strekking van het be stuursbesluit waarin een bedrijfsonder zoek wordt toevertrouwd aan een Utrechts adviesbureau. Het algemeen be stuur van het werkvoorzieningsschap hechtte daar maandag zonder hoofdelijke stemming zijn goedkeuring aan. VELSEN. Het voorstel van burge meester Molendijk om een driemans- deiegatie naar Galle op Sri Lanka te sturen is door het college van B en W afgewezen. Besloten is de suggestie van de commissie Agemene Zaken over te nemen om het reisgeld - zo’n 5000 gulden - voor een goed doel in het kader van het partnerschap te schen ken aan Galle. Eindstanden: A-poule: Borghild Rameckers-André Koch 1499, fam. Groen 1414, fam. De Jong 1389, fam. De Vries 1345, fam. Maagdelijn 1335, fam. Mostert 1332, Van de Krol-De Winter 1331, Gorter-Van der Meijden 1325, fam. Zijlstra 1321, fam. De Vries (Overveen) 1313, fam. Edeling 1294, fam. Kemper 1273, fam. Heere (Zaandam) 1252, Need-Van Munster 1233, Weimar-Stolk 1217, Groot-De Lange 1215, Pels-Sijtsma 1214, Sterk- Snel 1188, fam. Schipper 1184, Jacobs-Van Vliet 1182, Van Reenen-Van der Kolk 1178, fam. Mul ler 1169, fam. Bronstring 1157, Huyg-Van Etten 1143, fam. Witters 1139, Bode-Eysker 1135, fam. Kramer 1114, Andela-Fortgens 1022, Van Sprang-De Vries 1004, Kauffman-Heere 922. B-poule: Persijn-De Vries 1288, fam. Heere (Santpoort) 1249, fam. Horbeek 1231, fam. Ma- rang 1226, Van der Kuil-Kulman 1175, Blom- Vink 1175, Out-Griemink 1173, Koningstem- Moorselaar 1146, Gordijn-Handgraaf 1135, Doomenbal-Kramer 1127, fam. Van Hoorn 1122, Bonder-Wijers 1065, Wojan-Elenbaas 1057, fam. Reeper 1052, Smakman-Vonk 1033, Kion-Pippel 1022, fam. Barzilay 1011, Arpad-Kesting 1007, Dekker-Van der Zant 985, Donken-Veuger 953, Beelen-Van der Vlugt 950, fam. De Jong 914. Ouwerkerk-Verheijen 911. Voor beide bonden wordt hiermee het gewenste effect van eerdere kritiek, aan geduid als „zwartboek”, ten volle bereikt. Bondsbestuurder K. Kramer woonde voor beide bonden de ledenbijeenkomst bij. Na gemelde gemeenschappelijke con clusie vroeg hij speciale aandacht voor goede introductie van degenen die begin 1981 met het aangekondigde bedrijfson derzoek belast zijn. Dit om mensen op de werkvloer heen te helpen oVer de spreek angst die bij velen, zo zei hij, nog duidelijk aanwezig is. Ook aan de IJmuidense waterkant wordt de kat nog Uit de boom gekeken. De heer B. Vrolijk van rederij Vrolijk zegt een afwachtende houding aan te nemen. „Eerst moeten we zien wat we krijgen toebedeeld, maar alles wat we krijgen nemen we graag mee. De eis van minister Braks om 10 percent aan Nederland te gunnen is een goede zaak. Eindelijk be staat er weer de kans om de echte Hol landse maatjes aan de man te brengen”, aldus de heer Vrolijk. Deze reder voorziet geen moeilijkheden met het opnieuw wer ven van mankracht voor de haringvangst. „Als er iets te verdienen valt dan komen ze vanzelf wel weer, want de soep wordt nooit zo heet gegeten als zij wordt opge diend”. Wel voelden de commissie leden voor het beschikbaar stellen van circa 10.000 gulden voor het inrichten van het Velsense deel van de tentoonstel ling in Galle. Hiervoor zal op eigen kosten een deskundige van het Pieter Vermeul Museum naar Sri Lanka reizen. Haarlem Paul Krugerkade 51 en tussen Leidsevaart 422/Teslastraat 72 Heemstede Binnenweg 149 Umuiden Marktplein 2 Purmerend Wormerplein 68 Beverwijk Plantage 124 en Schouwenaarsstraat 5 Broek op Langedijk Oude Veilingterrein/Dorpsstraat Zaandam Rozengracht 39 Den Helder Prins Hendriklaan 9 en Vijzelstraat 191 Schagen winkelcentrum Waldervaart en Nieuwe Laagzijde 33-35/Langestraat eeJwne Deze landen stellen alles in het werk om Nederland van de exportmarkt te verdrin gen. „Daarom hebben we met genoegen kennis genomen van het pleidooi van mi nister Braks om aan Nederland minstens 10 percent van een haringquotum toe te staan. De vreugde van de reders zal dan ook in sterke mate afhangen van de hoe veelheid die ze krijgen toegewezen. We verwachten niet veel, maar wel dat de achteruitgang van de trawlervloot tot staan kan worden gebracht”, aldus de heer Langstraat. In 1974 bestond de traw lervloot nog uit 78 eenheden. Nu zijn er nog maar 28 over.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5