Amsterdam T is een tc Zestig liefdes verklaringen Stichtingen in de clinch ATIE fT o Vergiftigd Amsterdams vuil een chemische tijdbom voor Broek 11, beide rbv z >3-379764 rankje en ospectus len staan n -vrouw graag uw, id. euvre enj ro- srij bv- Vee onvruchtbaar De verontruste Broekers maken zich geen illusies over het resultaat van de strafklacht. Tot nu toe zijn er keurige brieven geschre ven naar de bestuurders en dringende verzoeken ge daan om duidelijkheid. De sluis moet snel dicht, vonden de bewoners op de deze week gehouden dorpsverga- dering. Zo niet, „dan is het moment van burgerlijke on gehoorzaamheid aange broken”. „Per dag zien wij wel een paar keer een complete huisraad voorbijvaren. We vissen er soms wel eens nuttige dingen uit”, zegt Jan Boom uit Broek in Waterland. Hij woont aan de Eilandweg en zijn achtertuin grenst aan de vaart waar de stortboten van de Amsterdamse Stadsreiniging door komen jp weg naar de Volgermeerpolder, de hoofdstedelijke vuil- lisbelt. Iets anders dan huisvuil mogen de boten niet jevatten, zo luidt het wettelijk voorschrift aan Amsterdam. De kraandrijver die in april van dit jaar tot taak had vallekanten in de vuilnisbelt te verstevigen stuitte op hele mdere zaken dan grijze huisvuilzakken en kapot meubilair. Sijn graafmachine onthulde de verblijfplaats van doorge- oeste metalen vaten met het opschrift „Philips Duphar Amsterdam”. VW800EN TOEGANG i CHEMISCH AFVAL AMSTERDAM (Foto's Lex van Rossen) Wat op het eerste gezicht een natuurreservaat lijkt is een Amsterdamse vuilnisbelt. dicht voor d het behoud ord H. Wim Polak LEM 6 72121 a meijer geld dat met deze maatregelen vrijkomt gebruikt moet worden ten behoeve van de veel grotere groep van minder extreem ver slaafden. Het nieuwe beleid van de wethouder betekent niet dat het voorgoed gedaan is met de extra voorzieningen ten behoeve van de zwaarst verslaafden. Het gaat van de verslaafden zelf af hangen of zij dergelijke voorzie ningen willen. Tot de instellingen die Polak wil opheffen hoort een van de oudste instellingen voor de opvang van zwaar verslaafden in het land, het HUK aan de Spui straat. De gemeente Amsterdam is niet doof voor de verontwaardiging in Broek in Waterland. Wethouder Po lak is tenminste komen kijken op de belt, er worden proeven gedaan met de verontreinigde grond en water en de Vereniging tot Behoud van Waterland krijgt zonder meer ge lijk: er liggen gevaarlijke giftige stoffen op de belt. Maar Amster- ben gemaakt en niet zoals meestal andersom gebeurt. De tekeningen zijn van Fres Coot. Hij neemt bij voorkeur minder bekende maar daardoor niet minder typische plekjes in Amsterdam als onder werp. Edgar Cairo koos zijn plek je, net als Max Dendermonde, Sal vador Hertog, Abel Herzberg, Ju dith Herzberg, Helen Knopper. Het gaat erom een soor mauso leum aan te leggen van de vaten. twee meter hoge stalen omheining te staan. Dat hek is er nooit geko men en de sluis werd nooit geslo ten. De houten sluisdeuren zijn in dermate wrakkige staat dat slui ten zelfs een onmogelijkheid is. Amsterdam heeft de hinderwet vergunning voor onbeperkte tijd gekregen. Zolang er geen andere stortplaats wordt gevonden of het vuil niet verbrand wordt, zal Am sterdam blijven storten op de gi gantische belt die in de loop van twintig jaar in Broek in Waterland is ontstaan. Voor Amsterdam is de belt in Broek onmisbaar gewor den, maar de hoofdstad voelt wel aan dat er iets niet in de haak is. „Amsterdam blijft zijn schouders erover ophalen,” zegt Jan Boom. „Hoe kunnen bestuurders dit doen als er hier steeds meer mensen geen water meer drinken en hun fruit niet meer opeten? Daarom hebben we vorige week een strafklacht in gediend tegen de gemeente Amster dam, Philips Duphar en de beheer der Bavo van het terrein, op basis van de hinderwetvergunning waar de hand mee wordt gelicht. De Vol- germeerpolder is een chemische tijdbom. Het gaat erom de tijdklok van die bom zo snel mogelijk af te zetten. Daarom moet die sluis dicht om het gif niet de kans te geven de rest van Waterland te besmetten. De concentratie in water mag dan heel laag zijn, men vergeet het slib dat hier in grote hoeveelheden aan wezig is. Eenmaal verbonden met het slib krijgt het gif een fatale uitwerking. Het wordt via de sluis meegevoerd en kan overal bezin ken. Wat er met die giftige vaten moet gebeuren weet ik ook niet, maar wel moet eerst die slibstroom afgedamd worden.” <2 Drs. J. Cleij van de gemeentelijke afdeling Hinderwet: „Het storten op die plaats in Waterland is een aanvechtbare zaak. Vooral omdat er ook zoveel vuil terechtkomt van omringende gemeenten. Het lijkt van alle slechte oplossingen de minst slechte. Wij doen het niet van harte en niet graag”. dam laat het daarbij en doet niets. Het storten gaat door en de sluitver- binding van de belt naar het open water wordt niet dichtgemaakt. De Broekers zijn laaiend om de lakse houding van de gemeente Amster dam, zoals die nu vertolkt wordt door drs J. Cleij van de gemeentelij ke afdeling Hinderwet: „Op dit ogenblik wordt door Amsterdam aan een aantal voorwaarden die aan de hinderwet zijn verbonden niet voldaan. Dat sluisje moet ei genlijk dicht zijn bijvoorbeeld, maar het kan niet eens meer dicht. Ik geloof niet dat daardoor het gif de kans krijgt naar open water te komen. Niet alle vaten liggen even bedreigend. Er zijn erbij die heel diep liggen en dat is niet erg.” Philips Duphar en de gemeente Amsterdam ontkenden eerst de aanwezigheid van dioxine op de belt in Broek. Het laboratorium voor milieuchemie van de Universi- teit van Amsterdam rapporteerde niet lang daarna de aanwezigheid van het zeer giftige „isomeer 2378 dioxine” in een vat met het op schrift „Philips Duphar Amster dam”. De firma ontkent nu alleen nog dat deze dioxine ook maar iets te maken heeft met de ramp van 1963. De directie van heden beweert dit althans. Iedereen, zowel van di rectie als van werknemers, die toen bij het chemische bedrijf werkte, is intussen verdwenen. Ook zijn ner gens schriftelijke bewijzen te vin den van wat er in die jaren aan de stadsreiniging is meegegeven. Jan Boom, biochemicus en actief voor de Vereniging tot Behoud van Waterland: „In die periode kwamen er meldingen binnen van mensen in de omgeving van de belt die zich niet goed voelden. Ook beesten wa ren niet in orde en vee bleeft on vruchtbaar. Dode vogels werden ook in het gebied aangetroffen. Al de stort. Afspraken die daarover gemaakt zijn werden niet nageko men. De beer was helemaal los toen bleek dat er in het verleden ook kartonnen dozen met het giftige lin daan, ook van Philips Duphar, zijn gestort. Iemand uit het dorp had zo’n doos van een stortboot gehaald en op zolder gezet.” Jan Boom: „Alle informatie die wij hadden over de aangetroffen giftige stoffen, hun mogelijke her komst en de klachten van omwo nenden hebben wij op papier gezet en aan B. en W. van Broek in Water land overhandigd. Het gaf een be hoorlijk verontrustend beeld, waar bij ook duidelijk werd hoe het ge meentebestuur van Broek door Am sterdam bij de neus genomen is. Wij hebben de hinderwetvergunning er bij gehaald. Dat blijkt een mes scherp document te zijn, dat echter door Amsterdam aantoonbaar ja ren lang met voeten is getreden. Intussen gebeurde er niets. De belt werd niet afgesloten zoals wij had den verzocht. Het vee bleef daar grazen en er was geen controle op i natuur lijk niets met de aanwezigheid van de giftige stoffen te maken te heb ben maar juist daarom was er een grote behoefte aan duidelijke infor matie over wat er hier aan de hand is.” De vereniging wilde tot op de bo dem uitgezocht zien of het gevaar lijke dioxine ook maar iets te ma ken kan hebben met de ramp die de Amsterdamse vestiging van Philips Duphar in 1963 heeft getroffen. Bij de fabricage van het, nu al jaren verboden, bestrijdingsmiddel 2,4,5 T ontstond er een ontploffing waar bij het gevaarlijke dioxine in grote hoeveelheden vrijkwam. De vergif tiging was dermate groot, dat de fabriekshal moest worden gesloten. Ratten die bij wijze van proef in kooien in de hal werden geplaats stierven prompt. Classificeerders werden aangetrokken om de hal schoon te maken. Milieugroepen be weren dat de onverklaarbare dood van grote aantallen zeehonden op de Wadden oorzaak vond in het feit dat de giftige troep regelrecht het Noordzeekanaal ingespoten is. De fabriekshal werd volledig gesloopt en de brokstukken gedumpt op de bodem van de Atlantische Oceaan. De betreffende classificeerders hebben het geweten. Zij werden ernstig ziek en zijn nu op een na dood. den voor verzorging. Extra voor zieningen ten behoeve van zwaar verslaafden, behalve de meest ele mentaire, dienen te worden opge heven. Het betekent dat enkele ontmoetingsruimtes, dagcentra en activiteitencentra dicht gaan. Wat blijft is een verstrekkingspro- gramma van methadon en slaap gelegenheid. De wethouder geeft aan dat het Het gebied bij was bij uitstek geschikt voor de stort van huis vuil. Door het grote gewicht zou het vuil vanzelf dieper in de dras sige bodem wegzakken, zodat het gebruik van deze nieuwe stort plaats voor Amsterdam vrijwel onbegrensde toekomstmogelijk heden bood. In principe kwam uit sluitend huisvuil in aanmerking In het begin van de jaren vijftig speurden ambtenaren naar plek ken waar Amsterdam zijn gigan tische hoeveelheden huisvuil kwijt kon. Bij de buurgemeente Broek in Waterland troffen zij vaarten aan met de uitzonderlij ke diepte van vier meter. Over vierhonderd hectaren strekt zich tot aan Zunderdorp een oude veenderij uit, de Volger meerpol der. Tot aan de oorlog werd hier laagveen gebaggerd en bewerkt tot briketten voor de kachel. Am sterdam wreef zich de handen, want Broek in Waterland deed niet moeilijk. scherp is. Zwart op wit staat dat Amsterdam geen afvalstoffen mag aanvoeren „waarvan wateri ge oplossingen reeds in geringe concentratie giftig zijn voor dier lijk of plantaardig leven”. Ook de volgende voorwaarde werd aan het afgeven van de hinderwetver gunning verbonden; „afval af komstig van chemische indu strieën mag alleen worden gestort, indien een op dit afval van toepas sing zijnde giftvrijverklaring van het afleverende bedrijf aan de vergunninghouder is afgegeven. Hij moet deze verklaring te allen tijde kunnen tonen”. Het valt niet eenvoudig te bepa len of de gemeente Amsterdam zich de afgelopen jaren aan bo venstaande bepalingen heeft ge houden. Wel is het voor het pu bliek duidelijk dat twee andere bepalingen met voeten worden ge treden: de enige toegang via open water tot de vuilnisbelt dient met sluisdeuren te worden afgesloten en rond de stortplaats dient een „De regen had opgehouden, maar het loodkleurig wolkenpak was nog dichter tot de aarde ge daald toen ik aan het laatste tra ject van mijn toch begon. De sche merige kloof van de Graven straat was godverlaten en ook op de natte vlakte van de Nieuwe Zijds Voorburgwal was geen te ken van leven te bekennen. Pas in de Molsteeg vond ik het bewijs dat ik niet alleen op aarde was. Het volk dat zich hier ophoudt, in de lager gelegen omgeving van de Torensluis, is arm en schuw. Een verschrompelde kamerbewoner school schichtig weg in een por tiek toen hij mij gewaar werd, een oude gepoederde homoseksueel haastte zich de hoek om, een lijk bleke man in doorweekte kleren stak snel over om de kans op een ontmoeting met de vreemde reizi ger tot de laatste fractie te ver kleinen. Een rat vluchtte behen dig tussen twee tralies van een kelderraam en verdween in een muf duister". voor stort. Het Amsterdamse vuil, later aangevuld met dat van ver schillende buurgemeenten, komt al twintig jaar per boot via het Noordhollands Kanaal naar Broek in Waterland. Anno 1980 is het een slordige vijf ton aan ge wicht per dag. Voor de Broekers is de komst van de stortboten nooit een pretje geweest. De belt stinkt, het brandt nogal eens, er zijn rat ten in de buurt en de bootslui gaan niet altijd even zachtzinnig om met walkanten en beschoeiing. De aanvraag van een hinderwet vergunning door de beheerder van de belt (de firma Bavo, inmid dels overgenomen door de ge meente Amsterdam) leverde de nodige problemen op. De gemeen te Broek in Waterland heeft de vereiste vergunning nooit afgege ven, dat gebeurde uiteindelijk door de provincie Noord-Holland na een beroepsprocedure die tot de Kroon werd uitgevochten. Het gevolg van al dit gebakkelei is wel dat de hinderwetvergunning mes- Het open contact met de bodem, de lucht en het water moet zo klein mogelijk worden. En wat betreft de stoffen zelf: polychloorbenzeen is een redelijk hanteerbaar chemisch produkt. Dioxine ligt er niet. Wel 2,4,5 T dat altijd een deel dioxine bevat. Dat kun je nog best oprapen, daar hoef je echt niet in een boog omheen te gaan. Het vereist wel bijzondere aandacht maar het is geen onhanteerbare stof. Vergeet niet dat dat gif in de jaren ’60-’70 op zeer grote schaal in de landbouw gebruikt is. Er zijn honderden ton nen van over Nederland uitge strooid.” Bovenstaande is een stukje uit de bijdrage van S. Montag (Henk Hofland) in een pasverschenen boekje over Amsterdam, dat als ondertitel heeft „zestig liefdesver klaringen zwart op wit”. Van de zestig bijdragen zijn er twintig ge schreven en veertig getekend. Het is een boekje waar de schrijvers verhalen bij de tekeningen heb- Twee stichtingen in Amsterdam houden zich bezig met de hulp aan de zwaarst verslaafden: „Kontakt- sentra” en „Prinsenhof”. Beide stichtingen krijgen per jaar 4,7 miljoen gulden overheidssubsidie, maar liggen met elkaar in de clinch over de wijze waarop de zwaar aan verdovende middelen verslaafde het best geholpen kan worden. Het gaat om de vraag of bij de hulp aan betrokkenen „ver zorging” of „activering” voorop moet staan. Wethouder Wim Po lak heeft de knoop doorgehakt en de stichtingen via een notitie laten weten dat er gekozen dient te wor- van Waterland” Veehouder Van Teeffelen, woonachtig bij de vuilnisbelt, constateert een hardnekkige onvrucht baarheid onder zijn dieren. Het merkwaardige verschijnsel wordt onderzocht. De vaart door Broek in Waterland moet voor de Amsterdamse stortboten regelmatig worden uitgebaggerd. Jan Boom (links) bij de sluis van de vuilnisbelt in gesprek met Amsterdamse milieu-ambtenaren: „De slib stroom moet eerst worden afgedamd''. am few onder redactie van Theo van der Kaaij Gerrit Kouwenaar, Christine Kraft, Sjoerd Kuyper. Manuel van Loggem, Lidy van Marissing, Phi lip Mechanicus, S. Montag, Adri- aan Morriën, Jeanne Roos. Renate Rubinstein, Monika Sauwer, Si mon Vinkenoog, Theun de Vries en Evert Werkman. Het boekje wordt uitgegeven door H. J. W. Becht en moet 24,50 kosten. -1De kraandrijver meldde zijn ver- deze gebeurtenissen hoeven öachte vondst, want het was de pe- -x J-;-’- ‘riode dat alle belten in het land met argwaan bekeken werden na de lu gubere ontdekking in Lekkerkerk. Een eerste onderzoek in Broek in «mm Waterland wees uit dat hele walle- kanten opgebouwd waren uit vaten. Onofficiële schattingen van zeker JGEZ.WCjoOO vaten doen de ronde. In eerste >rulqr' fjjlnstantie werden er honderd opge- dito hutëtaven- De lekke vaten bevatten imgevinj polychloorbenzeen, een giftige, niet in water oplosbare stof die vrijkomt bij de fabricage van een onkruidbe strijdingsmiddel. Philips Duphar ^Amsterdam gaf toe dat deze vaten i inde periode 1963 tot 1965 aan de stadsreiniging zijn aangeboden en dat deze dienst de vaten heeft geac cepteerd en afgevoerd. Het on kruidbestrijdingsmiddel is inmid dels uit de handel en zowel Philips Duphar als de gemeente Amster dam hebben het onderzoek naar de schadelijkheid van de stof nog niet kunnen afsluiten. In juni sloeg de inmiddels opge richte Vereniging tot Behoud van Waterland groot alarm. Op de vuil nisbelt werden vaten aangetroffen met het zeer giftige dioxine, ook al een produkt dat vrijkomt bij de fabricage van een onkruidbestrij dingsmiddel. Over de verwoestende werking van deze stof was genoeg bekend. Het eindprodukt is 2,4,5 T, een onkruidverdelger, door de Amerikanen gebruikt als ontblade- ringsmiddel in Vietnam. Het bijpro- dukt dioxine veroorzaakt huidaan doeningen, jeuk, puistjes en hoofd pijn. Het verstoort de menstruatie en vermindert de vruchtbaarheid. Bovendien zijn later erfelijke afwij kingen, impotentie en leverkanker mogelijk. „De sluis moet Pnnseneilandbrug (tekening Fred Coot). i:

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13