li Ingetogen creatie Sellers in charmante Being There Film Artistieke prestatie van ongekend niveau Verrassende afleidingmanoeuvres in Roman Polanski’s visuele Tess Veel clichés in openhartige Dérobade haarkm ’t Aardige van die Strippenkaart s s filmhuizen cimsterdcirn - herschi/drinks1 wok tejAclu!— HBS— I “Hl Fellini’s La Citta delle donne komt als gevoelloos bedenkwerk over NATIONALE JJL STRIPPENjf KAART n j VRIJDAG 3 OKTOBER FILM 19 8 0 19 1 w. Charles Boost door Henk Kolb Met de Strippenkaart kom je overal. AL 7; Ommetp naar lL sigarenzdcik scheelt u nu minstens 23.7 cent pi r bnsrit. Anders gezegd: de Nationale Strippenkaart is in de voorverkoop voordeliger. Daarmee willen we de verkoop op het voertuig beperken. Hoe minder kaartjes er in bus en tram verkocht worden, hoe sneller het bij de haltes verloopt. Dus als u een 15-strippenkaart koopt bij de sigarenzaak, op het station of het postkantoor, dan bent u zo’n 12 cent per strip goedkoper uit. Wat niet wil zeggen, dat de strippen kaarten die wél in bus en tram verkocht worden (de 6- en 10-strippenkaart) nu onredelijk duur zijn. Een 6-strippenkaart, die f 2,85 kost, is altijd nog - voordeliger dan de prijs die u eerst betaalde voor drie enkeltjes van één zone. Nadat in het achter ons liggen de zomerseizoen met veel succes het oudere werk van Federio Fel lini (I Vitelloni, La Strade, Le Notti di Cabiria) in reprise is ge bracht, wordt deze week min of meer het winterseizoen geopend met de nieuwste film van de meester van het neo-realisme, met La Citta Delle Donno, Vrou wenstad. Fellini heeft al lang de principes van het neo-realisme opzij gezet om zich vrij te kunnen bewegen tussen de druk bevolkte en fraai aangeklede beelden van eigen verbeelding als in Giulietta degli Spiriti, Satyricon of Casa nova waarin hij zijn voorliefde voor theater en circus kon uitle ven. Hij heeft in die richting op vallende dingen gedaan al wenste men hem soms terug naar zijn bescheiden tijd van jeugdherin neringen en aandacht voor een voudige mensen waarheen hij on verwacht in ’74 terugkeerde met zijn Amarcord. Jl «WW I Peter Sellers als Chance in Being There. an bo- Miou-Miou in Duvals La Dérobade. (ADVERTENTIES) Herschi/Hoensbroek, tel 1045) 21 17 77 0 Jour- :ht mu- Jchwei- 5 Jour- ommis- clichématige figuren en situaties ook al worden ze met grotere openhartigheid dan vroeger op het doek gebracht. Veel vrouwenleed is er ook in Tess, een in Frankrijk gemaakte film van de Poolse filmer Roman Polanski naar de Engelse roman Tess of d’Urbervilles van Thomas Hardy die Luxor op het programma geno men heeft. Tess (Nastassia Kinski) is de mooie dochter van de arme boer John Durbeyfield die tegen het einde van de 19de eeuw ontdekt afstammeling te zijn van het oud adellijk geslacht van de d’Ur- bervilles waarvan een rijke tak op dat ogenblik in een naburige stad woont. Om de toekomst van zijn gezin veilig te stellen stuurt John zijn dochter naar die verre familie in de hoop dat van die kant finan ciële hulp zal worden gegeven. Maar Tess ontmoet alleen een verre neef die haar verleidt en keert zwanger terug naar het dorp waar ze een kind krijgt dat kort daarop sterft. Later, als ze het ouderlijk huis verlaten heeft ontmoet ze de domineeszoon Angel Clare (Peter Firth) met wie ze trouwt om echter voor de huwelijksnacht door hem verstoten te worden als hij uit haar mond het verhaal hoort van haar zondig verle den. Dan trekt de verre neef Alexander d’Urbervilles zich het droeve lot van Tess aan, weet haar over te halen zijn maitres se te worden en maakt van haar een echte lady die zich weet te kleden en haar ma nieren kent. Zo vindt haar Angel die vergeefs zijn verdriet over de scheiding in Brazilië heeft trachten te vergeten en terug in Engeland, op zoek is gegaan naar zijn vrouw. Als blijkt dat beiden nog steeds verliefd op elkaar zijn, is er voor Tess geen andere weg dan Alexander te doden. Bij een poging om het land te verlaten wordt Tess gearresteerd en door de politie wen, een soort conventie van feministen die de eenzame indringer met voorspelba re kreten ontvangen en hem verder op zijn zwerftocht door zalen en gangen bege leiden. maal kunnen zijn. Het lijkt een wat goed kope oplossing ('t is maar een droom) voor alles wat in die tijd overhoop is gehaald maar ze past in deze onaffe en halfslachti ge produktie die tijdens de opnamen met grote en merkbare moeilijkheden te kam pen heeft gehad. Men zal zich bij La Citta delle Donne zeker niet vervelen, daar staan Fellini’s bizarre fantasie en grotes ke invallen borg voor. Maar men zal zich wel tegen het einde verbaasd afvragen hoe het komt dat in een film over vrouwen zo weinig humor kon voorkomen, zo wei nig hartelijkheid en charme ook, zodat de film als gevoelloos bedenkwerk dreigt over te komen. De complicaties, verwarringen en poli- -ieke nervositeit nemen toe met de dag. Vrouwen worden verliefd op de gesloten en onaandoenlijke Chance en zelfs Eva die met de veel oudere en thans afgetakel- De film is in Nederland op zijn vroegst over een half jaar op het televisiescherm te verwachten. De drie omroeporganisa ties, die belangstelling voor „Playing for time” hebben getoond, zijn VPRO, AVRO en TROS. uitvoerende kunstenaar. Fania Fenelon zegt dat zij in Londen vier uur met Vanes sa Redgrave heeft geredetwist. Fenelon zegt tegen Redgrave dat zij haar niet wenst („Zij is een fanatica, ik niet”) voor de rol. joods-Amerika is dan ook tamelijk mas saal in verzet gekomen tegen de CBS- onderneming. Het joods Congres, de liga tegen laster van de organisatie B’nai B’rith onder meer hebben joodse kijkers opgeroepen niet op CBS af te stemmen voor deze uitzending. Tot en met zaterdag draait Peter Weirs The Last Wave in de Filmschuur aan de Smedestraat in Haarlem. Deze Australi sche produktie gaat over een Aborigine (inboorling van Australië) beschuldigd van een moord die door een jonge blanke advocaat (Richard Chamberlain) wordt geholpen. Aanvang 21 uur. Van 8 tot en met 11 oktober is Aria voor een atleet te zien in de Filmschuur. Deze Poolse produktie van Flip Bajon, vertelt van de sterkste man in de wereld, Vladys- lav Goralevicz die aan het eind van de vorige eeuw leefde. Deze worstelaar be gon een verzet tegen de gokbazen en werd lange tijd achtervolgd en geterroriseerd voor zijn actie. Aanvang deze voorstellin gen eveneens 21 uur. Van- ersum amma jazz, west- maar orden, onder Stan litzen- nes te West- esh. avond 3. Een wordt matie- Black bete- iots en >r jon- linder- om n 2 tot rnhem Igisch- srentie gehou- iet be- boek. d het- l.OO Ak- inspek- il. 20.15 s. Suns- ekking. iditatie. Hangt speel- iforma- 19.15 Jour- 20.40 Openbaar Vervoer, Postbus 55,2501 C.B Den Haag. GeidigduorheelNederland ZQZ. lavond In dit suite” hmutz k Hof- i Bies- ohnny it pro- pgeno- is een Ischa Proper n wor- r, Jen in Elz- 20.30 igram- Om- oelen- mlang □mofi- en uit- u een ar ho- In de- hema: i daar- laven- mding it zijn at mo- SM 5NJ De filmbewerking van Kosinksky’s sce nario door Hall Ashby heeft een briljante komedie opgeleverd waarin al dadelijk aan het begin de situatie waarin Peter Sellers als Chance komt te verkeren hel der en economisch wordt uiteengezet. Wat zich daarna voornamelijk in de impone rende woning van bankier Rand afspeelt is in de beste tradities van de Amerikaan se „mad comedy” (men moet zelfs voort durend aan Lubitsch of Capra denken). In die spirituele stijl passen de rollen van Shirley MacLaine (elegant, geestig en ge voelig) en Peter Sellers die nooit zo wel sprekend was als in deze ingetogen creatie van de moeizaam sprekende en beheerst bewegende tuinier. Alles bij elkaar is uit de samenwerking van deze krachten een stuk perfect amusement afgeleverd waar aan iedereen zijn hart kan ophalen. ln I I - PIH Dat blijkt voldoende te zijn. Als hij aangereden wordt door de auto van Eva Rand (Shirley MacLaine), de vrouw van een schatrijke bankier met veel politieke invloed brengt deze hem, om schandaal te vermijden naar haar luxe villa waar zijn lichte verwonding uitvoerig behandeld wordt door de dokter van het huis. En dan begint zijn entree in de diplomatieke krin gen van Washington waar zijn eenvoudige en directe maar ook mysterieuze manier van zich uitdrukken, ontleend aan teksten op de tv diepe indruk maken omdat er grote wijsheden achter vermoed worden. Zo helpt Chance zelfs de president van de VS aan een simpele beeldspraak die deze onmiddellijk gebruikt in zijn eerstvolgend praatje met de pers. Maar het conflict ligt er. Ook in de tekst. Moet men wel overleven als de muziek die men speelt een hoerendienst betekent te genover de Duitsers? Wordt het overleven belangrijker dan het waarom ervan. De joodse violiste, die wil leven om in Israel kinderen te kunnen baren, krijgt van Red grave via Miller een afgrijselijk weer woord: „Natuurlijk is dat goed, als je jezelf dan maar puur weet te houden”. Jeugd- 19.30 en en De col- nieuws, ■uk. tv- t. 23.05 Historisch klopt het spel niet helemaal en soms zelfs helemaal niet en het is een typisch Amerikaans trekje om de knappe, onberispelijk ogende kamparts Mengele het uiterlijk te geven van een Heinrich Himmler, met vreemde muzikale passie en de bekende montuurloze brilleglazen. Miller was het kennelijk niet om een histo risch document te doen, maar om een docu-drama, dat de waarheid niet onvoor waardelijk getrouw volgt. De gebeurtenis sen zijn opgehangen aan clichés, want dat zijn herkenningspunten die bijblijven uit een periode die al bijna 40 jaar tot de geschiedenis lijkt te behoren. Al is het voor de overlevenden nog een dagelijkse onvermijdelijke niet te ontlopen waar heid, waaraan het leven van vandaag wordt afgemeten. bij een constatering van feiten en zien we Miou-Miou afwisselend afgetuigd worden of met een blauw oog lopen en dan weer getroost worden in het echtelijk bed. Het is duidelijk dat met die op den duur eentonige acties en reacties geen boeiende film valt samen te stellen. Voor de brood nodige variatie wordt daarom nog een stukje onderwereld (gangsters uit Mar seille) ingelast en vindt de beklagenswaar- dige Miou-Miou een trouwe vriendin in Maria Schneider (bekend uit Last Tango in Paris en Een Vrouw als Eva). In gezel schap van elkaar durven beide vrouwen wel wat te ondernemen tegen hun sadisti sche patroon en ze komen er zelfs toe het dure bordeel te ontvluchten en van eigen geld zelf een bedrijfje te beginnen. Herschi Pub van zuiver mineraal water, zuiver plantaardige smaakstoffen en uitsluitend natuurlijke suikers, zonder onnatuurlijke smaak- en kleurstoffen! WASHINGTON De Britse actrice Vanessa Redgrave kreeg enkele jaren geleden een Oscar voor haar rol in de film Julia als een vrouw die haar leven geeft voor het redden van joden op weg naar de vernietigingskampen. Tijdens de doorgaans feestelijke uitreiking van deze Academy Award maakte zij van de gelegenheid gebruik om ten overstaan van de Amerikaanse natie een tirade te houden tegen het „zionistisch gepeupel”. Maar met Vrouwenstad zitten we weer midden in het grote spektakel van mensen en decors, van bizare gebeurtenissen, droomvisioenen en heftige emoties waar bij het doel van al die drukte nauwelijks zichtbaar wordt. Het onderwerp vrouwen is niet nieuw bij Fellini, het komt in prak tisch al zijn films aan de orde waardoor de haat-liefde houding die de filmer ten op zichte van de andere sekse inneemt, als bekend verondersteld mag worden. Ze wordt nog eens extra beklemtoond in Vrouwenstad die het alleen maar heeft over vrouwen in allerlei gedaantes, over de vrouw als echtgenote, verleidster, min nares, moeder, prostituée, als domineren de partner of als agressieve en initiatief- nemende feministe. De wanorde begint als „de man” (en dat is bij Fellini nog altijd Marcello Mastroi- De oorspronkelijke titel van de Franse film die Studio deze week in première brengt (althans voor Haarlem) luidt La Dérobade, wat zelfs voor de francofielen onder de bioscoopbezoekers een moeilijk woord is. De importeur heeft er dan ook gemakshalve Vrouwen van Parijs van gemaakt en dat is voor iedereen duidelijk. Sinds de bioscoopbezoekers trok met de vertoning van fel realistische films waren de vrouwen van Parijs present, ze vertegenwoordig den het „milieu” waarin het genre zich afspeelde en daarmee werd de rosse buurt bedoeld die voor de filmmakers alleen dan aantrekkelijk was als ze zich in het lichtzinnige Parijs bevond. Eigenlijk is er sindsdien weinig veran derd, zeker niet voor regisseur Daniel Duval die in La Dérobade alle registers van romantiek en sentimentaliteit open trekt als hij de tragische geschiedenis vertelt van de mooie prostituée Miou-Mi ou die een hels leven heeft bij haar pooier (gespeeld door regisseur Duval) op wie ze bovendien verliefd is. Er wordt in de film geen enkele poging gedaan om die gecom pliceerde verhouding te verklaren of aan nemelijk te maken en daardoor blijft het weggeleid met het vooruitzicht dat zij met haar leven zal moeten boeten voor de moord. Als de teleurgestelde vrouwenja ger tenslotte uit het hotel weet te ontsnap pen brengt het toeval hem in contact met dokter Cazzone, een ongeslagen liefheb ber van vrouwen die oud geworden is in de liefde en bezig is een feest voor te bereiden ter gelegenheid van zijn tiendui zendste verovering. Zijn villa is ingericht als een erotische tempel ter ere van Venus met als opvallendste curiosum een gang vol portretten van wellustige vrouwen die na het indrukken van een knop beginnen te hijgen en kreunen als bereikten ze een orgasme. Ook daar beleeft onze oude don Juan de nodige prikkelende avonturen maar als hij zich ook daaruit weet te redden blijkt hij wakker te worden in de schommelende treincoupé, ditmaal tegen over zijn eigen vrouw die hij ook al bij dokter Cassone is tegengekomen. Mastroianni heeft twee uur lang gesla pen en die tijd gekort met erotische dro men, even verward als dromen nu een- De bedoeling van Kosinsky is uit te maken hoe deze eenzijdig ingelichte man in de moderne samenleving zal functione ren als het lot hem met een klap uit zijn isolement haalt om hem vervolgens met die gecompliceerde samenleving te con fronteren. Dat gebeurt op de meest abrup te manier als de oude man sterft en de advocaat die de zaken van de overledene beheert de naam Chance niet tegenkomt in het testament noch op andere papieren in dé nalatenschap. De tuinman is niet in loondienst geweest, met kost en inwoning werd hij betaald, verder bestond hij niet. Een dag na de dood van zijn baas staat hij op straat, zonder geld, zonder papieren, de enige bagage die hij meeneemt is wat in zijn hoofd is achtergebleven van dertig jaar tv-kijken. In negen bioscopen loopt sinds donder dag een andere veel besproken attractie van het Cannes-festival 1980 en wel Being There van Hal Ashby met de kort daarna overleden Peter Sellers in de hoofdrol. Wat Fellini’s film jammerlijk mist bezit Being There in hoge mate: humor en charme. Regisseur Ashby die een terechte reputatie heeft opgebouwd met lichte sa- tyrische comedies als Shmapoo, The last Detail en Harold and Maude en met meer sociale tijdsbeelden als Coming Home en Bound for Glory werkt in Being There naar een novelle van de Poolse schrijver Jerzy Kosinksky die ook het scenario voor zijn rekening nam. Het verhaal is waarschijnlijk bekend. Hoofdpersoon is de tuinman Chance die zijn levenlang in dienst is geweest van een oude zonderling bij wie hij inwoonde. Chance heeft in die tijd nooit het huis verlaten en is in die zelf verkozen geïso leerdheid een hartstochtelijk tv-kjjker ge worden. Alles wat hij weet maar ook zijn woordkeus, zijn emoties en zijn gedragin gen zijn geconditioneerd door het beeld scherm dat bij hem de hele dag en in alle vertrekken van zijn appartement aan staat. de Benjamin Rand getrouwd is, doet een poging om de geziene gast te verleiden. Wat mislukt omdat Chance veel geleerd heeft van de televisie maar emotioneel op zijn vijfde jaar is blijven stilstaan waar door hij meer belangstelling heeft voor wat op dat ogenblik op het scherm te zien is dan voor de gepassioneerde Shirley MacLaine die bezig is zich voor hem uit te kleden. Being There (Hollandse titel: Aanwezig) moet fungeren als een satire op de rol die de tv speelt in de Amerikaanse samenle ving (maar daar niet alleen) waar men bovendien onmiddellijk geïmponeerd blijkt door iemand die geestelijk gevormd is door de kijkkast. Als de moderne para bel die Jerzy Kosinsky bedoeld heeft te schrijven, laat Being There veel vragen open, onder andere de vraag naar de negatieve invloed van het medium (ge weld, misdadigheid) die blijkbaar aan de ijverig kijkende Chance voorbij moet zijn gegaan. La Dérobade wil een poging zijn om op realistische manier een beeld van de Pa- fijse prostitutie te schetsen maar al geeft de film crue scènes te zien, veel nieuws heeft hij niet te vertellen. Het blijft bij anni), reizend in een schokkend treintje dat de ene tunnel na de andere neemt, ontwaakt uit een plezierige dommel en tegenover zich een verleidelijke vrouw ziet zitten die het jachtinstinct bij hem doet ontwaken en diè hij volgt tot in het toilet en later als zij is uitgestapt. De achtervolging brengt hem door een bo sachtig landschap naar een afgelegen ho tel en daar raakt Mastroianni het spoor bijster want voor hij het weet bevindt hij zich in een massale bijeenkomst van vrou- Het moet vrijwel onmogelijk zijn ge weest deze opeenstapeling van tegen slagen en misère op een enigszins aan vaardbare manier in een film te verwer ken. Voortdurend dreigen de gebeurtenis sen in melodrama vast te lopen. Regisseur Polanski slaagt er maar ten dele in deze keuze te ontlopen. Hij probeert het door bij tijden de aandacht te verplaatsen naar Dinsdagavond speelde dezelfde Vanes sa Redgrave tijdens een tv-film van drie uur „Spelen om te leven”, de rol van een overlevende van Auschwitz, Fania Fene lon, die in het orkest van het vrouwen kamp, voor executie gespaard bleef. Het zijn, in de woorden van bevoegde kritici, vermoedelijk de beste uren televisie, die in de Verenigde Staten ooit zijn uitgezon den, maar Vanessa Redgrave heeft aan de herinneringen van de Franse zangeres Fenelon, in een script van de befaamde schrijver Arthur Miller, een nauwelijks toereikend te beschrijven dimensie gegeven. Maar Fania Fenelon, die zo’n anderhal ve meter hoog is, is niet van plan om te zien wat Redgrave en Miller van haar herinneringen hebben overgelaten. Zij wilde Redgrave, vanwege haar provoce rende uitlatingen tijdens de Oscar-festivi- teiten, niet voor de hoofdrol en zij vindt dat Arthur Millers schrijfsels haar geen recht meer doen. Fenelon is een vechtlus tige oudere dame, die zich niet kan vinden in de van alle illusies ontdane hopeloos heid die Arthur Miller haar in zijn bewer king heeft toebedeeld. En wat Redgrave betreft: „Vanessa Redgrave maakt mijn erfenis tot een nachtmerrie. Auschwitz was mijn doods angst, mijn pijn”, schrijft zij an ingezon den brieven, die soms worden geplaatst. En Redgrave? De vrouw van het „zionis tisch gepeupel”, die van deze rol zo’n monumentale gebeurtenis maakte? Nadat zij haar werk aan de film had beëindigd, spoorde zij, terug in Londen, collega’s aan geen Israëlische produkten te kopen. Want, zou zij hebben gezegd, „Israël is een racistische staat”. Zodoende is het duidelijk dat de Ameri kaanse televisiekijkers en ongetwijfeld die in zeer veel andere landen later, te maken krijgen met een merkwaardig fe nomeen: kunst, een artistieke prestatie van de grootste allure, die geheel in strijd lijkt met de politieke opvattingen van de andere aspecten van het verhaal, naar bijvoorbeeld het landschap of naar de natuur of naar het leven op het platteland. Maar ook al bereikt Polanski verrassende afleidingsmanoeuvres door het oproepen van historische en sociale authenticiteit hij laat daarmee de visuele kant van de film soms een bijna dominerende rol in het geheel spélen waarmee weliswaar een overmaat aan emotionaliteit binnen de perken wordt gehouden maar de film als besloten eenheid op de rand van het mis lukken komt te verkeren. K w

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19