Verkiezingen in West-Duitsland wolft 0 Zieje dat... Miele maakt ook komplete keukens - I ngU iff? p kil Hu» iS keukensbv 1/ PI a y X X door Arie Elshout 1 I Miele .V W 21 20 19 80 OKTOBER VRIJDAG 3 i k- I N er is geen betere Zeker! En eigenlijk wel logisch, vindt u niet? Want wie zulke perfekte huishoudelijke apparaten maakt, weet natuurlijk ook alles van keukens, indelingen en materialen. Wij leveren en plaatsen k'omplete Miele keukens. En wij doen dat graag, omdat zij dezelfde kwaliteitskenmerken hebben als alles wat van Miele komt. Miele biedt ook volop keus: fleurig kunststof, massief hout, modern, roman tisch net wat bij u past, Komt u eens bij ons langs om poolshoogte te nemen. U kunt ons ook bellen, dan komen wij bij u de keukenruimte bekijken. Een advies kost u niets. Grijpensteinweg8 - Haarlem. Tel. 023-2468-64/248281. ('v «O {Cl .s XXL In het boekje „Kopgeboorte of de Duitsers sterven uit”, de bijdrage van Günter Grass aan de Westduitse verkiezings strijd, geeft deze schrijver treffend de gelatenheid weer van de linkse Westduitser die van plan is 5 oktober op de SPD te gaan stemmen. Dit doet hij door uit de verkie- zingsredes van een links lera renechtpaar dat op pad is voor de sociaal-democraten enige sleutelwoorden (Onder Strauss echter. Opdat niet. Anders zal. Dat we deson danks. Het minst kwade) naar voren te halen die in alle terug houdendheid die zij uitdruk ken illustratief mogen heten voor het gebrek aan geestdrift voor de sociaal-democratische lijsttrekker Helmut Schmidt bij grote groepen linkse men sen. Dat zij toch hun stem uit- brengen op de zittende kanse lier komt door het ontbreken van een reëel links alternatief en door de kandidatuur van Franz Josef Strauss, maar van harte gaat het allemaal niet. X •- f M f A Het Behoud zekere overwinnaar Anti-Strauss-demonstratie v (ADVERTENTIE) df Zaken FDP-minister i I. 7I7I a Franz Josef Strauss rukte zijn zwaarste retorische geschut aan om in de felste bewoordingen de „schuldenberg” te heke len die naar zijn overtuiging is ontstaan door een al te vrijgevig beleid van de sociaal-liberale regeringscoalitie. Volgens Strauss maakt de regering-Schmidt iede re dag 75 miljoen mark schuld en zullen vooral de kinderen van nu en van de toekomst de last hiervan krijgen te dra gen. Een meevaller voor de christen-de- mocratische lijsttrekker was de steun die hij onverwacht kreeg uit kerkelijke hoek. Begin vorige maand lekte uit dat de 21e van die maand in alle katholieke kerken een bisschoppelijk schrijven zou worden voorgelezen, waarin naast kritiek op on der meer het regeringsstandpunt inzake abortus en de grotere overheidsbemoeie nis, ook de toestand van de staatsfinan ciën op de korrel zou worden genomen. Het enige dat Strauss en de zijnen op dit punt, al tandenknarsend, kunnen opbren gen is het standpunt dat eenmaal afgeslo ten verdragen nageleefd dienen te wor den. „Pacta sunt servanda” is de stelregel van de classicus Strauss in dezen. Van een poging of een aanzet om de Ostpolitik en de daarop gebaseerde politiek van ont spanning tot een bestanddeel van het eigen beleid te maken, is geen sprake. Vaak wordt in dit verband gewezen op de hou ding van de SPD tegenover de door Ade nauer bewerkstelligde integratie van de Bondsrepubliek in het Westen en de daar mee samenhangede herbewapening. De sociaal-democraten, die zich aanvankelijk vanwege een vage hoop op een herenigd en neutraal Duitsland tegen deze integra tie verzet hadden, gingen uiteindelijk wel om en bekenden zich zonder enig voorbe houd tot het Westduitse lidmaatschap van de NAVO en de Europese Gemeenschap. omdat zulke geruchten bij vele Westduit- sers het schrikbeeld oproept van de gigan tische inflatie ten tijde van de Weimar- republiek. Schmidt liet zich trouwens door alle aanvallen op zijn economisch beleid niet van zijn stuk brengen. Vol zelfvertrouwen stelde hij vast dat in ver gelijking met andere westerse landen de schulden van de Bondsrepubliek laag zijn, de mark hard is, de inflatie gering genoemd kan worden en het aantal werk lozen gunstig afsteekt. De kanselier moest echter een afdoend antwoord schuldig blijven op het verwijt dat hij een „pensioenbedrieger” is. Voor de verkiezingen van 1976 beloofde hij de pensioenen te verhogen maar door reken fouten zoals hij zegt de CDU/CSU hou den het op kiezersbedrog kon deze belofte geen gestand gedaan worden. De christen-democraten vallen Schmidt hier op hard aan en stellen dat door die loze belofte vier jaar geleden de overwinning maar ternauwernood aan hun neus voor bijgegaan is. Deze verwijten slaan aan bij de kiezer, en zo wordt Schmidt naast de kwestie van het financieringstekort ook in dit opzicht in de verdediging gedrukt. Helmut Schmidt, bondskanselier en lijst trekker van de SPD. Hoe de kiezer zondag gaat stemmen is moeilijk voorspelbaar. Wel zeker is dat er niet veel proteststemmen zullen worden uitgebracht, althans als we een recent onderzoek van de politicoloog Rudolf Wil- denmann mogen geloven. Want als één ding uit dat onderzoek naar voren komt, dan is het wel de tevredenheid bij de grote meerderheid van de Westduitse bevol king. „De Westduitsers zijn trots op het politieke systeem van hun staat, dat voor hen democratisch, efficiënt en liberaal is”, aldus Wildenmann. Ook zijn zij tevreden met hun economie. Hun enige angst is dat dit alles niet zo zal blijven. Beheersten tien jaar geleden nog leuzen als binnenlandse hervormingen, Ostpolitik, meer democra tie en grotere sociale gerechtigheid de politieke debatten en was er onder het volk een verlangen naar verandering, nu wil men rust, orde en vrede. om bijvoorbeeld met Brezjnjev tot prag matische gesprekken te komen. Daar komt bij dat het ook niet onmogelijk is dat de kiezer zich zal laten leiden door het idee dat nieuwe bezems schoon vegen en dat het daarom hoog tijd is dat na 11 jaar een nieuwe regering aan het bewind komt. Franz Josef Strauss, kandidaat van de CDU-CSU IT" mee lijken met name de SPD en FDP gebaat, want zij zouden vooral stemmen aan de Groenen zijn kwijtgeraakt. Een duel dat volgens alle opinieonder zoeken beslecht zal worden in het voor deel van de kanselier. Daarmee zou dan volgens het blad „The Economist” de mo gelijkheid opdoemen van een „Schwedi- sierung” (Zwedisering) van de Bondsre publiek, dat wil zeggen dat net als in Zweden het geval geweest is de sociaal democraten voor langere tijd aan het be wind blijven. Zij hebben er nu 11 jaar opzitten en dat zondag de stap naar de 15 gezet kan worden is in geen geval ondenk baar. Zoals gezegd lijkt Schmidt met na me op het gebied van de buitenlandse politiek onaantastbaar als de man die kiest voor de ontspanning en daarmee appelleert aan de gebleken veiligheidsbe hoefte van de Westduitsers. Toch is deson danks de „Macher” de afgelopen weken op binnenlands gebied met betrekkeing tot de staatsschuld en het „pensioenbe- drog” in het nauw gedreven en slonk zijn voorsprong in de polls. De laatste peiling van het Allensbach-instituut wees echter uit dat de sociaal-liberale coalitie in de week voor de verkiezingen nog steeds kon rekenen op een voorsprong van 8 procent op de CDU/CSU. Maar wie de verkiezin gen ook moge winnen, nu al staat als een paal boven water dat Het Behoud al bij voorbaat uitgeroepen mag worden tot de zekere overwinnaar. Bij de verkiezingen zal een belangrijke rol zijn weggelegd voor de zwevende kie zers. Daar een 80 procent van de Westduit sers bijna automatisch on een vaste partij stemt (zowel voor de CDU/CSU) als voor de SPD ongeveer 40 procent) wordt die resterende groep van doorslaggevend be lang. Over het algemeen wordt aangeno men dat voor de zwevende kiezer de per soon van de lijsttrekkers en de verkie- zingsonderwerpen sterker gelden dan voor de vaste kiezer. Een andere belang rijke factor in de aanstaande verkiezingen is de kleine liberale FDP. Als zij de kies drempel van 5 procent niet haalt zal het voor Schmidt moeilijk worden een rege ring te vormen, tenzij de SPD de absolute meerderheid behaalt. Schmidt zit hier echter niet om te springen. Hij vormt liever een coalitie met de FDP, die hem van dienst kan zijn als tegenwicht voor de linkervleugel van zijn eigen partij. Gen scher zit ook op die lijn en voert campag ne onder de leuze „tegen de alleenheer schappij van een partij”. Genscher hoopt zijn winst vooral te halen uit de „tweede stem” die de kiezers te vergeven hebben. Het Behoud is de grootste gemene deler van de Westduitse verkiezingen van ko mende zondag. Het openbaart zich bij alle belangrijke partijen, zowel bij de christen-democratische CDU en CSU on der leiding van Strauss als bij de sociaal democratische SPD van Schmidt en bij de liberale FDP aangevoerd door diens mi nister van Buitenlandse Zaken Hans Die trich Genscher. Nu werden de christen democraten toch altijd al als conservatief gebrandmerkt, maar ook bij de als pro gressiever bekend staande SPD en FDP lijkt de laatste tijd veel hervormingsijver weggeëbd. Terwijl onder de regering- Brandt veel hervormingen werden inge voerd, is daarna onder de pragmatische Schmidt geleidelijk aan de rem gezet op de vernieuwingsdrang. Zelfs Willy Brandt onderstreept tegenwoordig dat de tijd van veranderingen voorbij is en die van conso lidatie aangebroken. van Buitenlandse Hans Dietrich Genscher Een andere groepering die tegen die hoge drempel aankikt, is de milieupartij van de Groenen. Deze partij is eigenlijk langzaam uit het nieuws verdwenen nadat begin vorig jaar de reële mogelijkheid leek te bestaan dat zij in het parlement zou komen. Waarschijnlijk is juist dat gegeven paradoxaal genoeg de voornaam ste oorzaak geweest van de achteruitgang van de Groenen. Toen zij zich tot een echte partij wilden opwerpen en derhalve een zekere eenheid tot stand moest wor den gebracht tussen de soms zeer uit eenlopende stromingen, klapten zij name lijk door grote verdeeldheid uiteen. Daar- Tegen die achtergrond bezien, lijkt Smidt de beste kansen te hebben komen de zondag. Onder zijn zesjarig kanselier- schap zijn de Westduitsers niet slecht ge varen. Economisch gaat het hun, zeker in vergelijking met andere landen, redelijk goed voor de wind, en daarnaast is tevens het politieke aanzien van hun land in de wereld toegenomen. Zij hebben een prag matische kanselier van wie geen halsbre kende toeren verwacht hoeven te worden en die een rustige middenkoers volgt waarbij consolidatie en continuïteit voor op staan. „Sicherheit fur Deutschland” staat er dan ook op de affiches van de SPD waarop een bedachtzaam kijkende Schmidt prijkt. Daartegenover staat dat de Westduitsers maar moeten afwachten hoe Strauss zich als kanselier zal ontwik kelen. Hij zou nieuw zijn in dit ambt, dat is een onzeker punt. Voorts staat hij bekend als een man die te provoceren valt en snel driftig wordt. Soms is hij onberekenbaar. Ook roept hij weerstanden op en brengt hij de gemoederen in beweging. De polari satie zelve wordt hij genoemd. Maar aan de andere kant is hij onmiskenbaar intelli gent en heeft hij een grote politieke erva ring. Ook voor hem zijn de regeermarges klein en waarnemers menen dat hij als realpoliticus ondanks zijn verbale uitha len tegen alles wat zweemt naar commu nisme en socialisme, best in staat zal zijn Schmidt, duidelijk in het defensief ge drongen, reageerde furieus en sneerde dat over staatsfinanciën niets vermeld staat in het Oude en Nieuwe Testament. Boven dien wees hij erop dat de christen-demo cratische minister-presidenten van ver scheidene deelstaten eveneens niet op een mark meer of minder kijken. Ook enkele katholieke theologen laakten de brief en vroegen zich af waarom er niets over ontwikkelingshulp en gastarbeiders in voorkwam. De voorzitter van het West duitse episcopaat, kardinaal Höffner, ver dedigde het herdelijk schrijven door aan te voeren dat kerkelijke kritiek op de staatsschulden (die vorig jaar 416 miljard ‘mark bedroegen) overeenstemt met de katholieke sociale leer omdat het in wezen een zedelijk probleem is. De geschilpunten tussen de twee partij blokken omtrent de internationale poli tiek zijn beduidend groter, ook al worden die thans enigszins naar de achtergrond gedrongen. Het grootste geschilpunt is nog altijd de Ostpolitik. Sinds Schmidts voorganger Willy Brandt een opening maakte naar de communistische buurlan den aan de Oostgrens heeft de CSU/CDU nimmer de daaruit voortvloeiende verdra gen met Warschau, Moskou en Oost-Ber- lijn aanvaard. Ook de Slotakte van Hel sinki kon geen genade vinden in christen democratische ogen. Met name op binnenlands gebied is een breed verlangen ontstaan het bereikte te behouden en verder geen bokkesprongen te maken. Het Westduitse volk is volgens de journalist Sebastian Haffner „hervor- mingsmoe”. Zowel de CDU en de CSU als de SPD en FDP zouden dit terdege besef fen. De programmatische verschillen tus sen deze partijen ten aanzien van de bin nenlandse politiek zijn 'dan ook klein te noemen. Toch mocht dit niet verhinderen dat de campagnestrijd zich de laatste we ken meer en meer is gaan richten op binnenlandse onderwerpen, en met name op de kwestie van de staatsschulden. De vraag is of de CDU/CSU met de door haar verlangde hardere opstelling tegeno ver het Oostblok weerklank vindt bij het electoraat. Opinipeilingen wijzen uit dat dit niet het geval is. De Westduitser kiest voor de ontspanningspolitiek van Schmidt. Een keuze die gevoed wordt door het besef dat de Ostpolitik vruchten heeft afgeworpen (contacten met de DDR) en in het bijzonder door overwegingen van veiligheid. Men voelt niets voor het risico van een oorlog waarbij de Bondsre publiek zonder twijfel veranderd zal wor den in een slagveld, als er al niet een allesvernietigende kernoorlog losbarst. Als het erop aan komt zal Afghanistan de Westduitser een zorg zijn, zo zegt nog maals Haffner. De detente is voor hem dus deelbaar, wat Schmidt zelf trouwens ook nauwelijks verholen heeft gedemon streerd bij zijn bezoek aan Moskou. De kanselier zou wat zijn omzichtig diploma tiek manoeuvreren betreft de steun genie ten van een meerderheid van de Westduit se bevolking. Dit gevoegd bij zijn sinds 1976 gestaag gegroeide reputatie als staatsman die in Oost en West op een groot aanzien kan bogen, maakt hem voor Strauss op het gebied van de buitenlandse politiek een moeilijk verstaanbare tegen stander. De Westduitser stemt namelijk tegelijker tijd op een kandidaat in zijn kiesdistrict (die dus een direct mandaat verwerft voor de Bondsdag) en op een partijlijst (waar bij de overige Bondsdagszetels naar even redigheid worden verdeeld). De liberalen zijn nu met name uit op die laatste stem, waarbij ze een beroep doen op de sociaal democraten hen op deze wijze over de kiesdrempel te trekken. De christen-democraten volharden daarentegen nog immer in een weinig flexibele „politiek van de sterkere”, die in de internationale crisis na de Russische interventie in Afghanistan zelfs uitmond de in bespiegelingen over het zenden van Westduitse militairen naar de Perzische Golf. Anderzijds konden zij maar weinig enthousiasme opbrengen voor de op ont spanning gerichte initiatieven van Schmidt, die vooral de dialoog tussen Oost en West op gang wilde houden om niet te verzinken in een situatie waarbij alle partijen zich mokkend op eigen stel- Zo blijkt de oppositie met haar gehamer op de schulden en het „pensioenbedrog” punten te kunnen scoren op het terrein van de binnenlandse politiek. Door haar aandacht in de campagne daarnaartoe te verleggen en zich minder te bekommeren om de buitenlandse politiek, heeft zij een belangrijke tactische winst geboekt. Juist ten aanzien van het buitenlandse beleid leek Schmidt zeer sterk te staan, en niet voor niets wijdt hij in al zijn verkiezings- toespraken consequent een half uur aan zijn prestaties op dit vlak. Dit voordeel is hem nu dus ten dele ontnomen. De ironie hierbij is, dat tussen de CDU/CSU ener zijds en de SPD en FDP anderzijds op buitenlandspolitiek gebied grotere tegen stellingen bestaan dan binnenlandspoli- tiek gezien. Want wat dit laatste betreft, bestaat er eigenlijk slechts één min of meer duidelijk onderscheid, en dan nog wel een gradueel: de kernenergie. Daar waar Strauss zich „onvoorwaardelijk” hiervoor uitspreekt, tonen de SPD en FDP meer reserves. Zij zijn voor een beperkte bouw van kerncentrales maar dan moeten tegelijkertijd de problemen rond de opslag van radioactief afval wor den opgelost. Daarenboven houden zij na drukkelijk de mogelijkheid van alterna tieve energiebronnen open, zoals zonne en windenergie. Zoals gewoonlijk hebben de Westduitse partijen elkaar ook in deze campagne niet ontzien. Als een van de partijen zich bele digd voelt, kan zij naar de „Schiedsstelle” stappen, een door alle partijen in het leven geroepen arbitragecommissie onder lei ding van de protestantse bisschop Kunst, die er voor moet waken dat de verkie zingsstrijd fair blijft. Zij heeft het thans druk want de heren politici weten ook in 1980 van dik hout planken te zagen. Zake lijke argumenten vallen daarbij makke lijk in het niet. Meestal is er louter verbale krachtpatserij te beluisteren, die volgens politicologen en waarnemers in feite de kleine programmatische verschillen moe ten verbloemen. Het gaat er tenslotte om zich voor het kiezersvolk te profileren, en dan moet je als politicus natuurlijk niet aankomen met subtiele en genuanceerde beschouwingen over compromissen die je de afgelopen jaren hebt gesloten. Een gevolg van het ontbreken van zakelijke verschillen is overigens dat de Westduitse verkiezingen geworden zijn tot een Ameri kaans aandoend duel tussen de twee poli tieke zwaargewichten Strauss en Schmidt. Een ander punt dat door de christen democratische oppositie in de verkie zingsstrijd werd geworpen, was de drei ging van een „monetaire hervorming” ten gevolge van de hoge financiële tekorten van de staat. Een comité genaamd „Bur gers voor Strauss” liet zelfs valse biljetten van 100.000 Reichmark drukken met de beeldenaar van Schmidt erop. De Zijlstra van de Bondsrepubliek, Karl Otto Pöhl, voorzitter van de Bundesbank, reageerde terstond. Hij verweet Strauss paniekzaai- erij en verzocht dringend doch beleefd te stoppen met het verspreiden van geruch ten over een geldhervorming die ophan den zou zijn. Niet in de laatste plaats lingen terugtrekken met alle gevaar van dien. Strauss betichtte Schmidt ervan dat hij met deze koers de Amerikaanse bond genoot, die zich hard opstelde tegenover Moskou, lelijk in de kou liet staan. De kanselier en Genscher betuigden echter herhaaldelijk hun trouw aan de bondge noten en consulteerden deze bij alle stap pen die zij deden. Ook konden zij wijzen op nun pleidooi voor modernisering van het kernwapenarsenaal van de NAVO in Eu ropa, waartoe in december 1979 inder daad werd besloten. Niettemin was dit voor Strauss geen aanleiding zijn waar schuwingen voor een „Moskou-fractie” binnen de SPD te staken. De waarschu wingen namen zelfs nog toe tijdens de stakingen in Polen, waardoor vastge stelde ontmoetingen tussen Schmidt en de Poolse partijleider Gierek en de Oostduit- se eerste man Honecker kwamen te ver vallen. Volgens Strauss was duidelijk dat de Ostpolitik „schipbreuk had geleden”. W' w* J Él aaMEyVc «Sm

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21