H Schroevedraaiers Balpen met in allerlei maten t uitgombare inkt v f en (ook) soorten I Schuren moet nog vaak met de hand gebeuren Gordijnstof als Betere resultaten bij stekken 3 wandbekleding Drint w t I wagen zen? I 0 W a Programmeerbare koffiezetmachine 7 8 9 18 EIGENHANDIG I I r I I >p. listlamp Schuurstaal Bladstek Stamstek Kopstek Stengelstek I L j ../X 3 xJ X X 3 X X 3 W Er zal wel geen huis in Nederland zijn, waar geen schroevedraaier te vin den is. Zo’n ding is, ook al ben je in de verste verten geen doe-het-zelver, een onmisbaar attribuut. Wie wèl aardig wat knutselt, komt al gauw tot de conclusie dat één schroevedraaier volslagen ontoereikend is. Om het grootste deel van de normaal voorko mende schroefkarweitjes aan te kun nen, is eigenlijk een hele sortering nodig. Van alle houtbewerkingstechnieken is het (meestal laatste) onderdeel, het schuren, wel het minst plezierige kar weitje. Vandaar dat er voor elektrisch schuurgereedschap onder doe-het- zelvers altijd zo’n grote belangstelling heeft bestaan. Een vlakschuurmachine (eventueel als hulpstuk op de boorma chine), een bandschuurmachine (thans ook in kleinere, niet te dure uitvoeringen verkrijgbaar), dat is alle maal welkom gereedschap voor men sen die er een hekel aan hebben om veel tijd te spenderen aan handschuur- werk, wat trouwens nogal vermoeiend kan zijn ook. 3 X I I ruk van j-T shirts an 38 zw •326903 r 8 i I >r b* O Informatie Als vervanger voor schuurpapier is nog niet zo lang geleden het zogenaamde schuurstaal bedacht. Het heeft tegenover het papier het voordeel dat het niet ver slijt, althans in slechts zeer langzaam tem- Deze vorm wordt ook wel tussenstek of oogstek genoemd en is met name geschikt tussen schroef en schroevedraaier kan een van beide (of allebei) beschadigen. Houd die overeenkomst dus in het oog. Voor stekken gebruikt u een mengsel van potgrond met scherp zand (gelijke delen). Als u de stekken erin heeft gesto ken, drukt u deze nog even goed aan. Dek het potje of de bak af met plastic. Het eenvoudigst kunt u een gewone bloempot gebruiken (denk wel aan de potscherven onderin) waar u een plastic boterhamzak- je overheen plaatst dat door stokjes of gebogen ijzerdraad gesteund wordt. Beter is het natuurlijk als u over een echt ka- Daarvoor snijdt u de stengel in stukken. U moet er voor zorgen dat ieder stuk één oog bevat. Deze stekken worden horizontaal in de aarde gelegd, zodat het oog nog boven de grond uitsteekt; Uit dat oog zal zich een nieuwe plant gaan vormen. Als de planten zoals Dracaena, Dieffen- bachia en Cordyline aan de onderkant kaal worden, kunt u van dat kale stuk vaak heel wat nieuwe planten opkweken. Er zijn echter nog meer soorten die voor sommige planten betere resultaten geven en de vakman of de veeleisende hobbyist kan zich verder oriënteren door de stecta- bellen aan te vragen bij ACF Chemiefar- ma NV, Postbus 5 te Maarssen. Het Rhizo- pon-B poeder is in potjes van 25 gram te koop bij bloemisten en tuincentra. Het afgesneden stekje wordt 1 tot 2 centimeter in dit poeder gedoopt, waarna overtollig poeder er afgeklopt moet worden. Daarna in de stekgrond eerst een gaatje prikken en daar het stekje in plaatsen, de grond aandrukken en klaar is Kees. merkasje kunt beschikken, eventueel met bodemverwarming omdat dat de wortel- vorming stimuleert. Anders zet u de stek jes boven een radiator, maar niet in de zon. Zorg ervoor dat het stekje voldoende vochtig blijft, maar dat het niet gaat rot ten of schimmelen. Zodra de stek duide lijk aan de groei is, kan het plastic worden verwijderd en heeft u een nieuwe kamer plant. Zoals al in het begin van het artikel opgemerkt, vergroot het gebruik van een groeistof de kansen bij het stekken aan zienlijk. Deze groeistof komt in de groei- toppen van de plant ook voor, maar niet in voldoende mate. Behalve dat de groeistof de wortelvorming stimuleert is er ook een ontsmettingsmiddel aan toegevoegd om rotting te voorkomen. De amateur kan het beste Rhizipon-B gebruiken, dat voor de meeste planten goede resultaten oplevert. En dan wordt het aanschaffen van een complete schroevedraaieruitrusting heel gemakkelijk. Er worden namelijk slechts heel weinig verschillen in afmeting van de kruisvormige inkeping in de schroefkop- pen gehanteerd. Die worden aangeduid in „punten”. Met punt 1, punt 2 en punt 3 schroevedraaiers kunnen praktisch alle schroefafmetingen, van (bijna) de kleinste tot de grootste worden verwerkt. Voorlopig echter zullen we die kruis kop- of pozidrivschroevedraaiers nog no- Enfin, er zijn talloze mogelijkheden. Een idee om eens over na te den ken. Een goede woning inrichter kan u trou wens ook op diverse me thoden attenderen. X 3 De meest toegepaste manier om planten te vermeerderen is voor de amateur onge twijfeld net stekken. Het is dan ook een erg makkelijke manier, waarbij we ge bruik maken van een stukje van de moe derplant om exact eenzelfde plant te ver krijgen. Dit in tegenstelling tot vermeer dering uit zaad, want daarbij kunnen we niet altijd verzekerd zijn van een volko men gelijk en even rijkbloeiend exem plaar als de moederplant. De stalen werken zowel op vlakken als voor kanten en hoeken even lekker. Al leen kan men er beter geen verf mee schuren; daarbij loopt het blad gemeen vol en is daarna lastig te reinigen. Best wel handig: een koffiezetauto- maat die geen plaatsje op aanrecht of op een ander (vaak toch al zo druk bezet) oppervlak eist, maar die tegen de wand wordt gemonteerd. Het is een nieuw apparaat van Krups; het heet „Café- theek". Listig bedacht is de verstelbaar- heid in de hoogte van bevestiging, dat maakt het mogelijk om er zowel een los kopje als de bijbehorende thermoskan onder te plaatsen. Verder zit er een digitale tijdsaandui ding op, het uiterlijk kenteken van de programmeerbaarheid van het appa raat. Vanaf maximaal 24 uur tevoren kan op elk gewenst moment automa tisch de koffie bruin zijn, een kwestie van instellen op dat tijdstip. Overigens kan in de Cafétheek ook thee gezet wor den. Het apparaat kost 269, zonder programmering iets minder dan 200 gulden. Het betekent dat er toch wel een aardige sortering aan schroevedraaiers in huis moet zijn. Gelukkig hoeven ze geen goud geld te kosten. Vergeet ook niet één of twee schroevedraaiers met geïsoleerde „kling” in het assortiment op te nemen, voor werkjes aan stekers, wandcontactdo zen en elektrische apparaten. staan, blijven na het lakken soms hinder lijk zichtbaar. Het handwerk op schuurgebied is dus toch nooit helemaal te vervangen, een gelukje voor de schuurpapierfabrikanten. Om vlakken goed met de hand te kunnen schuren is de aloude schuurkurk eigenlijk een onmisbaar hulpje. Door de iets veren de werking van het kurk wordt het schuurpapier beter aangedrukt en heeft men meer „vat” op het materiaal. Wan neer kantjes, hoekjes e.d. worden ge schuurd, is echter een houten klosje als „drager” voor een stukje schuurpapier beter dan een kurk. De keuze van het juiste schuurpapier is belangrijk. Een vrij ruw oppervlak moet eerst met een vrij grove korrel worden bewerkt, daarna met middel en ten slotte met fijn. Een oppervlak dat blank wordt afgelakt of gebeitst, heeft een laatste be werking nodig met een heel fijne korrel. Harde houtsoorten laten zich fraaier schuren dan zachte; vochtig hout schuurt moeilijk. Maak er een gewoonte van om regelmatig het schuurstof weg te borste len; als het gaat „koeken” op het schuur papier, worden „moeten” in het houtop- pervlak getrokken. Voor de bladstek kan men drie verschil lende werkwijzen onderscheiden. Het hele blad gebruikt u om bijvoorbeeld het Kaaps viooltje, de G'oxinia, Peperomia en Begonia „Rieger” te vermeerderen. Hier voor neemt u een volgroeid blad met een stukje steel dat in de aarde wordt ge stoken. Stukjes blad gebruikt u om bijv. Sanse- vieria en bladbegonia te stekken. Hier voor snijdt u het blad in stukjes en die legt u plat op de grond (goed aandrukken). Van de Sansevieria steekt u de stukken met de onderste snijwond in de grond. Ook de Streptocarpus kunt u op deze manier vermeerderen. Voor de bladbegonia’s is er nog een manier om te vermeerderen, nl. door het hele blad op de aarde te leggen en aan de achterkant met een mes een kleine inke ping te geven op de nerven. Tot slot wordt het blad dan met ijzerdraadjes (bijv, haar spelden) vastgezet. De nieuwe plantjes zullen zich na verloop van tijd op de beschadigde plaatsen gaan vormen. voor o.a. Cissus, Hedera, Rhaphidophora, Geranium en Ficus. Hiervoor snijdt u een stukje stengel zó af, dat er een blad en een knoop aanzit, u zet dat in de aarde en vanuit het bladoksel zal de plant dan weer opnieuw uitlopen. Zo kunt u van een plant heel wat stekken nemen. niet tegen wat werk op ziet, is het ook mogelijk om plaatmateriaal (dun spaanplaat, gipskarton- plaat e.d.) met de stof te „bespannen”: strak er omheen trekken, aan de achterkant met nietjes vastzetten en dan de pla ten tegen de wand beves tigen. Daarbij komt dat u met in de handel zijnde groeistoffen bijna verzekerd bent van een goede en snelle beworteling van de meeste planten. Zo kunt u ook eens wat anders proberen dan altijd maar weer de stekken van geranium, fuchsia en trade- scantia. Behalve kamerplanten kunt u met behulp van stekpoeder ook vele tuin planten stekken, maar we beperken ons nu tot de kamerplanten. Kies uitsluitend gezonde planten om stekken te snijden; dan voorkomt u teleur stellingen. Gebruik een goed scherp en schoon mes om de stekken te snijden. Er zijn diverse mogelijkheden om een stek te maken en iedere plant heeft zo z’n eigen favoriete manier. uit weer makkelijk wortels maakt. Zorg dat er twee of drie volgroeide blaadjes aan de stek blij.cn zitten en verwijder de onderste blaadjes. Toch kan lang niet al het schuurwerk machinaal gedaan worden. Sommige plaatsen van het object zijn voor een ma chine onbereikbaar. En zo is het fijn op schuren van bijvoórbeeld een gefineerd oppervlak dat blank moet worden afge lakt eigenlijk geen karweitje voor een vlakschuurmachine omdat die niet in de richting van de houtnerf kan werken. De heel kleine „kringetjes” die door de excen trische werking van de schuurzool ont- we een ander hoofdstuk in het schroeven- verhaal. Sinds enige tijd immers ondervinden de gleufkopschroeven zware concurrentie van de kruiskoppen en de „pozidriv”; laatstgenoemde is een verbeterde kruis kop die intussen zelfs al weer is opgevolgd door de Supradriv. Het doel is: een schroef te maken die met zoveel mogelijk „grip” kan worden verwerkt. Er zal wel eens een tijd komen waarin gleufkop schroeven als een uitgestorven ras moeten worden beschouwd. sins, in allerlei textiel- stoffen. Combinaties van gordijnen en een met dezelfde gordijstof afgewerkte wand kun nen het erg leuk doen, evenals bijvoorbeeld in een slaapkamer een wand en de bedsprei in eenzelfde dessin. U kunt gordijnstof na tuurlijk niet zoals be hang op de wand plak ken. Daarvoor moet u andere, oplossingen vin den. Het eenvoudigst is de stof gewoon aan een rail dicht tegen de wand te hangen. Wanneer gemakkelijk worden schoongeborsteld. Schuurstalen zijn in verschillende korrel- grootten verkrijgbaar (van 45 tot 165 pun ten per vierkante centimeter, en dat is dan exact hetgeen van de korrelaanduiding op schuurpapier ook niet gezegd kan worden). i >3-317403 9638 i |o vrijblijven bn Verhuisb ec k Mart èi Voor uitgebreid schroefwerk, zoals bij voorbeeld het bevestigen van egalisatie- platen op de vloer, kan een zgn. pomp- schroevedraaier handig zijn. Die voor komt de pijnlijke rode plekken of zelfs blaren in de handpalm, die onvermijdelijk zijn als men enkele honderden schroeven achter elkaar moet verwerken. De pomp- schroevedraaier kan door een handig me chaniekje zowel in- als uitdraaien. In de kop kan ook een boortje worden beves tigd, om schroefgaten voor te boren. Een ander voordeel is dat er „bitjes” voor kruiskop- en pozidrivschroeven in ge plaatst kunnen worden. Daarmee raken De 'meest voorkomende en succesrijke manier om mooie planten te krijgen is de kopstek. Hiervoor gebruikt u de toppen van de nieuwe groeischeuten, die net on der een bladknoop (verdikking in de steel) gesneden worden omdat de stek van daar- Schrijven met een balpen en het geschrevene uitgommen als er een fout is gemaakt. Dat kan sinds kort en men kan het waarlijk een interessante nieuwig heid noemen. Je hoeft nu niet meer met een potlood aan de slag, als je iets wilt noteren, waarbij je de kans loopt de tekst of een tekening snel te moeten veranderen. De Replay, zoals deze nieuwe soort balpen heet, wordt in Nederland uitgebracht door Gilette (Nieuwe Markt 65, Roosendaal). De moedermaatschap pij in de VS heeft tien jaar gewerkt aan de ontwikkeling van deze revolutionaire balpen. De truc zit ’m in de speciale inkt, die honderd maal dikker is dan gewone balpeninkt. Om een regelmatige toevoer van de inkt, die gemaakt is op basis van lijmgom, te verkrijgen wordt de vulling onder druk gezet van een volgens de fabrikant ongevaarlijk gas, dat inwerkt op een plastic zuigertje. Met de pen kan men onder alle hoeken schrijven. De Replay-inkt kan tijdens de verdampings- duur van een aanwezig oplosmiddel uitgewist worden. Na een bepaalde tijd, die afhankelijk is van het gebruikte papiertype, wordt de inkt onuitwisbaar. De Replay is na te vullen. De prijs van de balpen met vulling is 6,95. De prijs van de vulling met gommetje is 4,75. Het is slim om deze pen niet te gebruiken voor het uitschrijven van cheques. Fervente knoeiers, puzzelaars, spholieren enz. kunnen met de pen hun voordeel doen. dig hebben naast de gewone gleufkopty- pes, hetgeen het vereiste assortiment al leen nog maar uitgebreider maakt. Op schroefgebied zijn allerlei speciali teiten verkrijgbaar. Enkele daarvan zijn voor de doe-het-zelver best interessant. Zo is een setje schroefverzinkboren erg han dig; er is ook een type waarmee een „ver diept” gat kan worden voorgeboord waar in de schroef totaal onder het houtopper- vlak verzinkt. Het gat wordt daarna opge vuld met een houten propje, dat met de bijbehorende proppenboor” kan worden gemaakt uit een stukje afvalhout. Dit sy steem maakt „onzichtbaar schroeven” mogelijk. Ten slotte is ook „machinaal schroeve- draaien” de moeite waard als er een uit voerige klus te doen valt. In een boorma chine met traploos regelbare snelheid kunnen zgn. schroevedraaierbits worden gemonteerd, die het indraaien van schroe ven heel gemakkelijk maken. Het gaat ook lekker snel. Een zgn. „omkeerbare” machine kan bovendien de schroeven weer uitdraaien. po. De zool van een schuurstaal bestaat uit een dun blad van gehard speciaalstaal, dat zodanig is uitgeëtst dat er duizenden kleine, heel scherpe puntjes op het staal ontstonden. Wat bij schuurpapier onmo gelijk is, kan bij het schuurstaal wèl: de puntjes zijn allemaal exact even hoog en ze hebben één scherptepuntje. De korrels van schuurpapier zijn, onder een micro scoop gezien, in feite kleine „rotsblokjes” die in grootte verschillen. Het blad van een schuurstaal loopt niet gauw vol; maar als het nodig is kan het Wanneer u plannen hebt voor een nieuwe wandbekleding kunt u natuurlijk uit vele hon derden soorten materi aal kiezen.Materia len die speciaal voor de wand zijn gefabriceerd. Er zijn echter nog ande re mogelijkheden. Met wat eigen fantasie (en bereidheid tot doe-het- zelf-werk) kunt u heel persoonlijke oplossingen voor een nieuwe wandaf werking creëren. Denk bijvoorbeeld eens aan gordijnstof. Er bestaan heel fraaie des- Dat hebben we te danken aan het feit dat schroeven sinds mensenheugenis voorzien zijn van zgn. gleufkoppen. Elke schroefafmeting heeft een daarmee overeenkomende gleufmaat, zowel in lengte als breedte, en daarmee moet dan de „vouw” van de schroevedraaier corres ponderen. Nu wordt daarmee vaak een beetje de hand gelicht, maar een kleine schroef in- of uitdraaien met een te grote schroevedraaier lukt niet; andersom ook niet. En al lukt het dan, met hangen en wurgen: een net iets te grote afwijking

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25