Trainer maakt einde aan martelgang van onmachtig fenomeen Verbeten strijdende Timman derde achter Portisch toto-lottoj sportpuntiq Bridge-dames gedeklasseerd Driemaal geel: flinke straf Roemeense clown voelt zich in zijn element 1 s 2i’ OKTOBER 1980 27 SPORT VRIJDAG 3 ourant rden it in 48141. Grijzenhout bij AA Gent 7/ dra >os se. jor ijn 9nP onder ook I Boeiendst lem Stoeien DOEK IS GEVALLEN OVER BOKSCARRIERE VAN ALI (Van onze sportredactie) JAN PREENEN Anatoli Karpov toont zich met zege klasse apart i- Nederlandse I ZEIST. Jacques Troost van Feyen- oord en „Koko" Hoekstra (PEC) zijn door de tucbtconunissie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst. Troost moet daarbij een boete van vierhonderd gul den betalen en Hoekstra een van twee- honderdvijftig gulden. Beiden liepen vo rige week zaterdag tegen hun derde gele kaart op. sn KOZIJ. en vlotte ners. Be Missaal VALKENBURG. Het Nederlands da- mesbridgeteam heeft met 0-20 verloren van Italië in de twaalfde ronde, een ver lies dat in de lijn der verwachtingen lag. De Italiaanse dames speelden bijzonder sterk. De Nederlandse dames hadden pech met een zesruitenbod, dat in de verkeerde hand werd gespeeld en zo één down ging, terwijl de Italiaanse tegen speelsters dit zonder gevaar konden afmaken. De koele berekening overheerste aldus, waarmee het publiek een spannende fina le onthouden werd. Nee, dan hadden de nummers één en twee beter een voorbeeld kunnen nemen aan Jan Timman, die te gen Spasski alles op alles zette om naast Portisch op een score van zeven punten te komen. Uiteindelijk moest Timman ge noegen nemen met de derde plaats, want Spasski wist de remisemarge te hand haven. Dit alles neemt niet weg, dat Karpov terecht eindwinnaar is geworden. Buiten zijn nederlaag tegen Larsen kon hij met zijn meeste opponenten doen en laten wat hij wilde. Voor Tal heeft de wereldkampi oen echter groot respect. In een Spaanse variant wenste Karpov, ondanks het feit dat hij de witte stukken hanteerde, niet op winst te spelen. Tal wilde geen spelbreker zijn door te proberen zijn landgenoot te vloeren. Na 21 zetten accepteerde de oud- wereldkampioen het remise-aanbod. Voor Portisch had dit eigenlijk het sein moeten zijn om tegen Hübner alles uit de kast te halen. De Spaanse opening leende zich daartoe uitstekend, vooral omdat *s Avonds waren Sadri en Okker plotse ling echter eikaars tegenpolen. Okker, die in de groep geïnviteerden ditmaal wel erg ver achterblijft, werd in de set met 61 weggespeeld en sprokkelde in de tweede set niet meer dan vier spellen bij elkaar. Evenals Okker bleef ook Eddy Dibbs, vorig jaar verliezend finalist tegen Borg, op nul punten staan. Zijn landgenoot Gene Mayer, de grote favoriet van het sextet, won met 6-4, 6-2. De stand is daardoor: 1. en 2. Mayer en Nastase, drie gespeeld en drie gewonnen; 3. Sadri, 3-2; 4. Pecci, 3-1; 5. en 6. Dibbs en Okker 3-0. (Van onze schaakmedewerker) TILBURG. Opnieuw is het Anatoli Karpov gelukt een schaaktoernooi dat in Nederland wordt verspeeld te winnen. Door het Interpolis-toernooi op zijn naam te schrijven behaalde hij een zeven de zege op rij. Het betekende, wat dit toernooi betreft, zijn derde eindoverwin ning. De wereldkampioen had dit resul taat gisteren niet in eigen hand, omdat het duel met zijn secondant Michael Tal een snelle remise tot resultaat had en Lajos Portisch door een eventuele zege over Hübner op gelijke hoogte met Kar pov had kunnen komen. Portisch koos echter voor safe en nam genoegen met remise. Ali’s enige troost is de 16 miljoen gul den, die hij met de partij in Las Vegas incasseert en waarmee hij zijn peperdure huishouding en alimentaties - hij is twee maal gescheiden - kan betalen. De vele slagen, die hij te verwerken kreeg, zal de gezondheid van Ali zeker geen goed doen. Volgens sommige doktoren, onder wie zijn eigen lijfarts, heeft het zichzelf een „the greatest” noemende boksfenomeen De witspeler kwam bedrogen uit. Welis waar kon hij de verloren gegane pion van b2 gemakkelijk terugwinnen, maar Hort kreeg hierna wel een actief stukkenspel. Een gekunstelde zet als Lh3 behoorde tot de consequenties. Spoedig rook de Deen in de knoei met zijn bedenktijd. In zo’n geval is het een geijkte tactiek als niet- tijdnoodspeler de zetten snel te gaan uit voeren, iets dat Larsen prompt toepaste. Maar aan deze represaillemaatregel kle ven ook keerzijden. Dat bleek tijdens de 33ste zet van wit. Larsen plaatste zijn toren op el, een manoeuvre die direct afgestraft had kunnen worden door 33. Tal(!): wit zou dan hopeloos verloren staan. Hort overzag dit echter en liet Tal pas een zet later volgen. Te laat, want nu betekende dat een grote misser. Larsen won twee torens voor de dame en zag de Tsjech vervolgens ook nog door zijn vlag gaan: 1-0. het tweetal, die bokste. Ali stond meestal of tegen de touwen geleund of afwachtend in een hoek, terwijl de twee kilo lichtere Holmes een regen van slagen losliet op het lichaam en gezicht van Ali. Na drie ron den Ali had in die tijd slechts één stoot geplaatst) ging de 38-jarige uitdager al minder praten en treiteren en begon zijn gezicht langzaam op te zwellen. In de vijfde ronde ontplooide de uitdager de laatste activiteiten, toen hij even dansend door de ring ging, zoals hij dat vroeger gewoon was. Deed hij dat eertijds om zijn superioriteit te bewijzen, nu deed hij dat om even aan de aanvallen van zijn vroege re sparring-partner te ontsnappen. een remise- goed staand Verder werd onder meer Gerard van der Lem van FC Utrecht beboet met één wedstrijd onvoorwaardelijk en één voor waardelijk en een boete van 350 gulden. Bij de jeugd kreeg de AZ-speler M. Koz- sters drie wedstrijden onvoorwaardelijk plus één wedstrijd voorwaardelijk even als D. Kwakman van Volendam. In de selectie van Jong Oranje, dat woensdag 8 oktober in Monchen Glad bach vriendschappelijk speelt tegen Jong- West-Duitsland, zijn de Twente-spelers Martin Jol en Heini Otto opgenomen als dispensatiespelers. De teams, die uit spe lers onder de 21 jaar bestaan, mogen er ieder twee hebben. De selectie bestaat uit veertien man; twee spelers zullen in het komende weekeinde worden toegevoegd. bruikt vrijwel alle medewerking weiger de, kwam Sadri niet verder dan 160 km en moest Okker volstaan met 152 km. Han Grijzenhout is aangesteld als oe fenmeester bij AA Gent. Grijzenhout, die vrijdag 19 september bij Club Brugge werd ontslagen, volgt Léon Nollet op die door de clubleiding aan de kant is gezet. Grijzenhout zal met de spelers na de trai ning van vrijdagmiddag naar een trai ningskamp bij Knokke vertrekken. Zon dag moet het op de één na onderste plaats vertoevende Gent (twee punten uit zes wedstrijden) spelen tegen koploper Stan dard Luik. ia Larry Holmes veroorloofde zich ook een kleine show, toen het hem duidelijk werd, dat Ali de snelheid uit vroeger dagen miste en geen moment gevaarlijk kon worden. In de negende ronde kondigde het einde zich aan. Holmes plaatste een rechtse hoek, waardoor Ali aangeslagen raakte. De titelverdediger rook zijn kans op een k.o.-zege (de 26ste in zijn carrière) Eindstand: 1. KarpowïVt punten; 2. Portisch 7 pnt., 3. Timman 6‘/2 pnt., 4. Sosonko en Spasski 6 pnt., 6. Tal 5*/2 pnt., 7. Larsen en Hort 5 pnt., 9. Andersson. Hübner en Ribli 41/2 nnt.. 12. Kava- De Franse Vereniging van Oefenmees ters is in het geweer gekomen tegen het ontslag van Gilbert Gress bij Racing Strasbourg. Het is de eerste keer dat de Franse trainers zich in een ontslagzaak zo opstellen. Gress, die Racing Strasbourg van de tweede divisie naar de nationale titel leidde, werd onlangs op staande voet ontslagen. Gress heeft het bestuursbesluit juridisch aangevochten. Ook de suppor ters van Racing laten het er niet bij zitten. Zij hebben massaal tegen de maatregel gedemonstreerd. Met een handtekenin genactie werd de terugkeer van Gress bepleit. Azing Griever, de doelman van FC Groningen, krijgt zondag 5 oktober vóór de wedstrijd Groningen-MW de Tonnie van Leeuwen-trofee uitgereikt. Griever was het afgelopen seizoen de minst gepas seerde doelman van het betaalde voetbal. Het is voor de tweede keer dat Griever de prijs in ontvangst mag nemen. Eerder gebeurde dat in het seizoen 1973-74, toen hij nog voor Heerenveen speelde. Sinds 1972 hebben de volgende doelverdedigers de trofee gewonnen: Stuy, Schrijvers, Griever, Schellekens, Van Geffen, Beuk- paard begon te laveren. Van a3 huppelde het dier via c2 naar b4 om vervolgens via c2 weer naar a3 terug te keren. Op het oog niet erg logisch, maar dat viel alleszins mee. Na 23 zetten was er nog niets geruild. Op dat moment volgde de grote anticlimax met het remise-aanbod van de Hongaar. Hübner vond het al lang best. Gezien zijn slechte vorm wilde hij de góden niet ver zoeken. Genna Sosonko kwam erg goedkoop aan een verrassende vierde plaats. Na een remisefestival had Sosonko juist tegen Ribli met wit wat willen laten zien. Ribli had echter de voorafgaande nacht juist de tijding ontvangen dat zijn vader overle den was en was daarop direct huiswaarts gegaan. De reglementen wezen toen het winstpunt aan Sosonko toe. Kavalek en Andersson probeerden het even in een „Najdorf”, toen geen van beiden een krimp gaf was het na 20 zetten met een remise beklonken. Treffend beeld van de verhoudingen binnen de boksring in Las Vegas: een krachten uitstralende Holmes en een terugdeinzende Ali. Muhammed Ali kreeg in zijn 60ste en laatste gevecht zodoende nog een neder laag door knock-out te slikken. Hij heeft in zijn carrière, die in 1960 gestalte kreeg met zijn olympische zege in Rome, en een eerste hooogtepunt kende op 25 februari 1964, toen hij wereldkampioen werd door Sonny Liston te verslaan, slechts drie maal op punten verloren. De wens, om voor de vierde keer de wereldtitel te veroveren bleek, zoals velen voorspel den, een luchtkasteel. en gebruikte het gezicht vat» zijn opponent in de tiende ronde als een soort schiet schijf. Ali stond versuft tegen de touwen, zonder zich ook maar een moment om zijn dekking te bekommeren. Volkomen uitge put en beurs geslagen ging hij na de gong naar zijn hoek. Daar kon zijn trainer Angelo Dundee - al twintig jaar in dienst van Ali - het leed van zijn pupil niet langer meer aanzien. Onder protest van andere begeleiders schreeuwde hij naar scheids rechter Richard Green, dat het gevecht voorbij was. Jan Timman had er eveneens zin in. In de Keres-aanval van het Siciliaans ver koos Timman tegen Spasski de oude vari ant g4-g5. Wellicht had Timman het an ders moeten doen, want in zijn duel met Karpov had Spasski al te kennen gegeven van de moderne h2-h4-variant weinig kaas gegeten te hebben. Ook Timman verkreeg met zijn voortzetting echter flink voordeel. Terecht sloeg hij aanbod af en bereikte een eindspel. Iets te gehaast pikte de nummer één daarna een pionnetje in, want Spasski kon hierna verder afwikke len tot een positie van loper en twee pion nen voor hemzelf en paard met drie pion nen voor de Nederlander, met daarbij de pionnen op een vleugel geposteerd. Na het afbreken leken de winstkansen voor Tim man niet groot meer. De witspeler zag zelf nog kansen, probeerde deze uit, maar moest na 57 zetten in een puntendeling berusten. kt. De boeiendste partij moest wederom bij Bent Larsen gezocht worden. De Deen blaakte ook in de slotronde nog van strijdlust. Opponent Vladimir Hort moest zich daarom plotseling tijdens dit toernooi tot het uiterste inspannen. In de Nimzo-Indiër speelde Larsen op de ze vende zet de wat uit zwang geraakte zet Dc2. Hort wachtte erg lang met het door zetten van d7-d5, waarop Larsen zich uit de tent liet lokken en op de 15de zet zelf de pion op d5 plaatste. De gekozenen zijn: Edwin Metgod (Haarlem), Hans de Koning, Richard van der Meer, Ronald Weijsters (AZ’67), Sjaak Troost (Feyenoord), Theo Lokhof (NAC), Martin Jol, Heini Otto (FC Twente), Jurrie Koolhof (Vitesse), Willy Carbo, Frans Adelaar (FC Utrecht), Ruud Kaiser (An- derlecht), Michel Valke en Willy Jansen (PSV). Tijdens de winterstop die voor de eer ste divisie van maandag 22 december ’80 tot vrydag 9 januari ’81 duurt, zullen Johan Cruijff en Rob Rensenbrink in vier vriendschappelijke wedstrijden als gast- spelers voor DS’79 uitkomen. Cruijff noch Rensenbrink heeft in die tijd andere ver plichtingen, aangezien de Amerikaanse profcompetitie waarin beide spelers uit komen zich in de zomer afspeelt. Wie de tegenstanders van DS’79 zijn, is nog niet bekend. Volgens de clubleiding zal een aantal zeer sterke (buitenlandse) ploegen worden benaderd. (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL Ilie Nastase heeft zich vrijwel verzekerd van een plaats in de finale tijdens het Roxy-proftennis- toemooi, waarin hij zondag in de Rijnhal in Arnhem hoogstwaarschijnlijk Gene Mayer zal ontmoeten. De Roemeen hand haafde zich donderdagavond als ongesla gen koploper door de 10 jaar jongere Victor Pecci in Roosendaal met twee maal 63 nog vrij mild te behandelen. In beide sets achtte Nastase bij een voorsprong van 51 het verantwoord om het publiek wat te verstrooien zodat de schade voor de Paraguayaan nog alleszins meeviel. Terwijl Pecci in het rondreizende gezelschap bij herhaling benadrukt dat zijn finaleplaats tijdens de open Franse kampioenschappen van vorig jaar een uit schieter is geweest, voelt Nastase zich eindelijk weer eens in zijn element. In officiële toernooien is hij dit jaar nog niet verder gekomen dan de kwartfinale in Rotterdam. in de afgelopen 59 gevechten hersenbe schadigingen opgelopen en was het zeer onverstandig van Ali om tegen Holmes in de ring te verschijnen. De eigenzinnige Muhammad Ali sloeg alle raad in de wind en stond vannacht om 4.15 uur Nederlandse tijd in zijn 60ste gevecht („The last Hurrah”) toch in de ring - gebouwd op de parkeerplaats van het Caesars Palace in Las Vegas - tegen Larry Holmes. Ali verbruikte zijn meeste energie vóór het gevecht, toen hij met zijn bekende show zijn acht jaar jongere oppo nent psychologisch probeerde te breken en het publiek op zijn hand hoopte te krijgen. Dat laatste lukte aardig, het eer ste niet. Zo stak Ali herhaalde malen vier vingers in de lucht, ten teken, dat hij voor de vierde keer de wereldtitel voor zich ging opeisen. Holmes ging nauwelijks gebukt onder de scheldkanonnades en provocaties van Ali, die, zo werd al snel duidejjk, het meer van zijn mond dan van zijn vuisten moest hebben. Holmes nam vanaf het begin het initiatief en bleek eigenlijk de enige van De Federatie van samenwerkènde be langenorganisaties in het amateurvoetbal heeft in een brief aan minister Van der Stee fel geprotesteerd tegen de BTW- plicht voor kantines van sportverenigin gen, die een omzet halen boven 125.000 Per jaar. Ze hebben de bewindsman om een onderhoud gevraagd. De Nederlandse amateurrenner Ad van de Poel is als tweede geëindigd in het ■eerste gedeelte van de tweede etappe van de Ster der Beloften. Winnaar werd de Belg William Tackaert. In het tweede ge deelte legde Jan Jonkers beslag op de tweede plaats achter de Franse winnaar Gilbert Duclos-Lasalle. Johnny Broers is als negende de best geplaatste Nederlan- DEN HAAG. De toto waarop een aantal wedstrijden uit de Europese bekertoernooien voorkwam, nummer 39a van woensdag 1 okto ber, beeft drie winnaars van de eerste prijs opgeleverd. Ze ontvangen ieder ruim 11.500 gulden. In lotto nummer 39 van j.l .zondag streek één deelnemer de eerste prijs op van bijna 800.000 gulden. In lotto no. 39 was voor 28.505 winnaars een prijzenbedrag beschikbaar van 1.593.782,-. Voor de eerste prijs was één gelukkige, die bruto 598.703,50 ontvangt. 2e prijs: 8 winnaars, die elk bruto 19.136,10 ontvangen; 3e prijs: 141 winnaars, die elk bruto 1.628,60 ontvangen; 4e prijs: 7.816 winnaars, die elk 39,10 ontvangen; 5e prijs: 20.539 winnaars, die elk 14,90 ont vangen. In toto no. 39 was er geen enkele winnaar voor de eerste prijs. Als jackpot naar week no. 40 gaat een bedrag van 23.885,-; 2e prijs (11 goed): 32 winnaars die elk 2.239,20 bruto ontvangen; 3e prijs (10 goed): 373 winnaars die elk 384,20 ontvangen. Ook in toto-gelijk no. 39 was er geen winnaar voor de eerste prijs. Als jackpot naar week no. 40 gaat een bedrag van 2.983,-. 2e prijs (4 tw): 4 winnaars die elk 1.123,80 bruto ontvangen; 3e prijs (4 goed): 57 winnaars die elk 184,90 ont vangen; 4e prijs (3 goed): 1789 winnaars die elk ƒ8,40 ontvangen. Uitslag toto no. 39a. Voor de 3.596 winnaars van toto no. 39a was een prijzenbedrag beschik baar van 115.704,-. Er waren drie winnaars voor de eerste prijs, die elk bruto ƒ11.570,40 ontvangen. 2e prijs (11 goed): 155 winnaars, die elk 149,20 ontvangen. 3e pftjs (10 goed): 3438 :hten wel ig nieter en. Als L egeven - Ilie Nastase bijna zeker van plaats in eindstrijd ■ir ILIE NASTASE in een van zijn als grappig bedoelde poses tijdens de strijd tegen Victor Pecci. LAS VEGAS. Zoals te verwachten viel, is vannacht het doek gevallen over de imposante bokscarrière van Muham mad Ali. Zijn trainer Angelo Dundee besloot na tien ronden een einde te ma ken aan de martelgang van Ali, die door Larry Holmes volkomen murw was ge beukt. Holmes bleef met zijn k.o.-zege op zijn vroegere leermeester in het bezit van de WBC-wereldtitel in het zwaargewicht. Hij zal als volgende tegenstander ver moedelijk Leon Spinks, die gisteravond van de Colombiaan Mercado won, treffen. Het was een vertoning om moedeloos van te worden. Het wilde niet. De Neder landse dames Schipp werden volledig weggespeeld. Tevoren hadden de dames geen enkele moeite gehad met Taiwan: 20- min 5. De Nederlandse heren verloren met 6-14 van Argentinië. De Argentijnse bridgers speelden een erg sterke partij. Al met al een goede wedstrijd met echter iets te veel zwakke momenten van Nederland. Eer der op de dag had de Nederlandse heren- Ploeg gelijk gespeeld tegen Israël: 10-10. Met name Anton Maas en René Zwaan toonden toen weinig initiatief. Zij speel den een matte partij. De op papier zwak kere tegenstander kon daardoor een ver dienstelijk resultaat afdwingen. De heren staan nu derde en de dames vijfde. In een invitatietoernooi drong hij in februari in het Amerikaanse Salisbury door tot de halve finale waarin hij in de derde set van zijn partij tegen Vijay Amri- traj wegens „onwelvoeglijke taal en het ophouden van het spel” van de baan werd gehaald. Protesten, boetes en Nastase zijn dan ook onlosmakelijk met elkaar ver bonden. Zelfs op Wimbledon dit jaar waar hij de bril van een journalist kapot sloeg en op Flushing Meadow, waar hij meer geld moest inleveren dan hij incasseerde. In financieel opzicht kan Nastase zich er echter niet echt druk om maken. Met zijn 34 jaar is hij voor toernooi-directeuren nog altijd een fel begeerd tennisser. Om die reden behoort hij dan ook tot de 16 spelers, die van 19 tot 23 november in Doebai voor een recordbedrag van 680.000 dollar zullen gaan spelen. Voor een veel bescheidener bedrag (150.000 dollar) wordt deze week in Neder land gespeeld. Desondanks verleent Nas tase graag zijn medewerking, ook al om dat de beide organisatoren Roffel en Steur een evenement plegen af te werken op een niet al te snelle baan waarop Nas tase zijn verfijnde tennis nog kwijt kan. „Ik zou graag willen dat dat mooie spel, zoals Santana en Gonzalez het speelden, weer terugkomt”, aldus Nastase. Dat gevoel voor stijl had Nastase tegen de slechts bij vlagen geïnspireerd spelen de Pecci ook in Roosendaal, waarbij hij de doelmatigheid niet uit het oog verloor. Dat neemt echter niet weg dat ook Nastase kennelijk niet meer die klantenbinder is die hij in het verleden steeds is geweest. De belangsteling voor het toernooi is aan zienlijk geringer dan vorig jaar, zodat zelfs al is besloten om de middagvoorstel ling zaterdag in Goirle te laten vervallen. In Roosendaal draafden donderdag zo’n 1500 belangstellenden op die de Amerikaan John Sadri zagen stoeien met Tom Okker. ’s Middags hadden beide spelers elkaar nauwelijks ontlopen in een mislukte poging om het wereldsnelheids- record tennisservice te verbeteren. Dat record staat nog altijd op naam van Ros coe Tanner met 232 km per uur. Omdat de machine die in Roosendaal werd ge- A winnaars, die eiK iö,öu om angen. lek 4 pnt.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27