Protest met ballonnen Labour zeer verdeeld over partijstructuur Lang tv-debat top-politici W.-Duitsland Juristen veroordelen Israëlische politiek op Jordaanoever zigd om daarmee de staat Israel een groot deel van de voordelen te verschaffen die annexatie van het gebied met zich mee zou brengen. „Gemengde huwelijken meer aanmoedigen” Wijzigingen in RICHTLIJN GEEFT RECHTEN AAN WERKNEMERS t Frans kabinet Ciskei niet levensvatbaar Onderzoek naar taalproblemen Congres: atoomwapens land uit gastarbeiders Raad van Europa wijst visumplicht voor Turken af Pleidooi kardinaal Willebrands: Lid Amerikaanse Congres uit functie gezet Defect Franse kerncentrale Biesheuvel geen EG-commissaris landbouwzaken „Onafhankelijk l r m a ^txr> ie BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 VRIJDAG 3 OKTOBER ctesmsi* ■1 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft richtlijnen opgesteld die werknemers van multinationale ondernemingen meer recht op inspraak en informatie in hun bedrijf geven. er TORTURÊS tg 5 EG wil inspraakregeling multinationale concerns Strauss Schmidt (Van onze redactie buitenland) een the sen, Een oek linis- de natie idin- n de nier. oor- i be- ‘erste j”, in pro- atho- ■club, door n be ar de e ver- d nog n het partij essio- icipa- ït oog teling in het geren coali- •raad” lelijke ateert tegen de hoogontwikkelde landen die de consumptiemaatschappij opdringen aan de landen van de Derde Wereld. Voorts meent hij dat de ontwikkelingslanden door de massamedia nog afhankelijker worden gemaakt van de ontwikkelde lan den dan nu al het geval is. Kardinaal Quin uit San Fransisco zei gisteren op een persconferentie dat de katholieke kerk een archeologisch mu seum dreigt te worden. „We lopen dat risico omdat we bang zijn voor wat er kan gebeuren als we iets zeggen”, aldus Quin. In het rapport wordt erop gewezen dat de Israëlische militaire autoriteiten als bezettende mogendheid krachtens het in ternationale recht alleen die veranderin- „Het is van belang”, aldus Vredeling, „dat plaatselijke ondernemingen zich voortaan niet meer kunnen ver schuilen achter beslissingen van de hoofddirectie, zelfs niet als deze zich buiten de Gemeenschap bevindt”. Elke niet-Europese multinationale onderneming moet een van haar bedrijven in de EG aanduiden als „moederbedrijf’ voor de Gemeenschap. Gebeurt dat niet, dan wordt het Europese filiaal met de meeste werknemers als zodanig beschouwd. Informatie en overleg moeten via dat bedrijf lopen. gen mogen aanbrengen in het op de weste lijke oever geldende rechtsstelsel en het plaatselijke bestuur die nodig zijn voor de veiligheid van de Israëlische strijdkrach ten. Maar, aldus het rapport, het militaire bewind in het bezette gebied is veel verder gegaan. Zo zijn vele zaken onttrokken aan de jurisdictie van de plaatselijke recht banken en zijn ook grondrechten aange- Het uitstoten van Myers werd door 376 afgevaardigden gesteund, terwijl er 30 tegenstemmen waren. Het is sinds de Amerikaanse burgeroorlog niet eer der gebeurd dat een afgevaardigde is verwijderd. WASHINGTON. Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft gis teren besloten een van zijn leden, de democraat Michel Myers, uit het Huis te verwijderen. Hij is eerder door een rechtbank veroordeeld wegens omko ping. Myers, afgevaardigde uit de staat Pennsylvania, is betrokken bij het zo genaamde Abscam-schandaal. Hij zou van FBI-agenten, die zich als arabische sjeiks voordeden, 50.000 dollar hebben aangenomen in ruil voor steun bij stemmingen in het Congres. tast. De bewegingsvrijheid en de vrijheid van vergadering en meningsuiting zijn beperkt. Vele wijzigingen hebben volgens het rapport niets te maken met de militai re veiligheid. De opstellers zeggen dat de Israëlische autoriteiten wel enkele hervormingen in progressieve zin hebben ingevoerd, waar onder de afschaffing van de doodstraf. „Maar het doel van deze hervormingen en natuurlijk ook van de andere wijzigingen is de economie van de Westelijke Jordaan- oever ondergeschikt te maken aan de be langen van de staat Israel”, zo besluit het rapport. Overigens is de Israëlische delegatie bij de conferentie van de UNESCO (de VN- organisatie voor opvoeding, wetenschap en cultuur) gisteravond niet toegelaten tot een receptie die door het Joegoslavische staatshoofd, Cvijetin Mijatovic, voor de delegaties werd gegeven. CHERBOURG (AFP). De directie van de Franse kerncentrale bij La Haque heeft gisteren toegegeven dat zich op 22 september een ongeluk heeft voorgedaan, waarbij koelwater is weggestroomd uit een daarvoor bestemd reservoir. Een actiegroep had de zaak aan het licht gebracht en bekend gemaakt dat een deel van de kerncentrale was ondergelopen. Om besmetting van een nabijgelegen ri vier te voorkomen, is het weggestroomde water weer verzameld en behandeld, al dus een mededeling van de directie. naai inde De hap- neer ook stond ocra- tolie- PPR Partij j Ne 'er in (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. De assemblee van de Raad van Europa heeft gisteren West- Duitsland en Frankrijk gevraagd terug te komen op hun beslissing een visumplicht voor Turken in te voeren. Ook de andere 21 lidstaten wordt verzocht niet tot zo’n maatregel over te gaan. In de resolutie wordt er op gewezen dat Turkije de Europese integratie altijd heeft ondersteund. De vrees wordt uitgespro ken dat een visumplicht Turkije van Eu ropa zal vervreemden, waardoor de terug keer van de Turkse democratie bemoei lijkt wordt. usie [een te nde >gtij kof jes het n af- >rote J.000 jdra- ■ther en eieel koe- >ara- CHU geza- sid te hmel- CHU) imati- amen ap op irmee g tot i was jk na i, tot KSP. □rlog ie zij :t ais i, bij arici- eela- etels ireeg 'hou- dijks ielij- weg. rode loten i Ka- ;ellen d uit l ver- r het de ders mti- fini- itie, leen tot igen De richtlijnen, die gisteren door EG-commissaris Vre deling voor sociale zaken werden gepresenteerd, moeten nog worden goedgekeurd door de raad van ministers. Vredeling heeft samen met EG-commissaris Davignon van economische zaken aan de richtlijnen gewerkt. Wor den deze aangenomen, dan zijn de negen EG-lidstaten verplicht hun wetgeving eraan aan te passen. In het kader van de OESO, de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling, bestaat reeds een code voor goed gedrag voor multinationale onderne mingen, waarbij deze ondernemingen zich er vrijwillig toe verbinden hun werknemers de inlichtingen te ver- (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De Internationale Com missie van Juristen, een Westerse organi satie van rechters en advocaten, heeft Israel verweten zich op de bezette Weste lijke Jordaanoever te gedragen als een soevereine mogendheid en de op grond van het internationale recht gestelde gren zen voor een bezettende mogendheid ver te hebben overschreden. Het verwijt staat in een gisteren gepu bliceerd rapport van 128 bladzijden, ge schreven door Radja Sjehadeh, een jurist die werkt op de Westelijke Jordaanoever, met medewerking van de Newyorkse ad vocaat Jonathan Kuttab. De Internationale Commissie van juris ten onderschrijft de conclusies van het rapport. Hierin staat onder meer dat Is rael de plaatselijke wetten op de westelij ke Jordaanoever drastisch heeft gewij- (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Oud-premier Biesheuvel heeft minister Van der Klaauw van Bui tenlandse Zaken laten weten geen interes se te hebben voor de functie van EG- commissaris voor landbouw. Dit melden welingelichte kringen in Brussel. Het is vrijwel zeker dat een Nederlander de vacature die eind dit jaar ontstaat mag opvullen. De huidige landbouwcommissa ris Gundelach, een Deen, zal dan aftreden evenals de andere commissieleden die er dan hun vierjarige ambtsperiode hebben opzitten. Aan deze functie van landbouw commissaris wordt grote waarde gehecht, omdat tweederde van alle EG-uitgaven voor de landbouw zijn bestemd. In Den Haag circuleren vele namen van mogelijke opvolgers. Zo wordt gedacht aan minister Van der Stee van Financiën, minister Braks van Landbouw en Visse rij, oud-CBTB-voorzitter Rinse Zijlstra en enkele anderen. Het kabinet heeft een besluit over de opvolging van Gundelach uitgesteld tot de tweede helft van deze maand. 40 dagen op voorhand aan de werknemers voorleggen. Zij moet de redenen voor het besluit aangeven en de eventuele juridische, economische en sociale gevolgen. Dit geldt met name wanneer het gaat om sluiting of overplaatsing van een bedrijf, om inkrimping, uitbrei ding of wijziging van de activiteiten, om een wijziging van de organisatie of het aangaan of beëindigen van samenwerking met andere ondernemingen. De werkne mers worden verondersteld binnen 30 dagen hun advies uit te brengen. In gezamenlijk overleg moeten directie en werknemers het over de te nemen maatregelen eens zien te worden. Tegen de wil van Labourleider en oud- premier Jim Callaghan besloot het con gres de manier te veranderen waarop de partijvoorzitter wordt gekozen. Tot nu toe gebeurde dat door de (gematigde) Labour- parlementariërs. Maar na een heftig debat dat eergisteren begon en gisteren eindig de, bleek dat het congres het onmogelijk eens kon worden over een alternatieve formule. Het overwegend linkse partijbes tuur had drie alternatieve moties opge steld waarin de kiesdistricten en de vak bonden ook een rol zouden spelen in het kiezen van een nieuwe partijleider. NIJMEGEN (ANP). Het Max Planck- kinstituut voor psycholinguïstiek in Nij megen bereidt momenteel een groot scheeps onderzoek in vijf Europese lan den voor naar de wijze, waarop gastarbei ders de taal van het land waar zij werken, tot zich nemen. Dit onderzoek strekt zich uit over een periode van tenminste vijf jaren en wordt medegefinancierd door de European Science Foundation. De deelne mende landen zijn Nederland, West-Duits- land, Frankrijk, Engeland en Zweden. Volgens prof. W. Klein van het Nijmeeg se Max Planckinstituut wonen er thans ongeveer elf miljoen gastarbeiders en hun familieleden in West-Europa. De verwach ting is, dat hun aantal de komende jaren nog fors zal toenemen, zeker als Spanje, Griekenland en Turkije lid worden van de Europese Gemeenschap. Eén van de grootste handicaps van de buitenlandse werknemers in West-Europa is het taalprobleem. Gastarbeiders blijken bijzonder moeilijk in staat een Westeuro- pese taal te leren met alle gevolgen van dien. Geregelde taallessen voor gastarbei ders zijn in West-Europa met uitzonde ring van Zweden een grote uitzonde ring, aldus de uit West-Duitsland afkom stige prof. Klein. Na zeer verhitte discussies verwierp het congres gistermiddag de laatste van de alternatieve moties. Partijleider Callag han had eerder duidelijk gemaakt zich met geen enkele van de alternatieve for mules te kunnen verenigen en zei de La- bourparlementariërs te zullen adviseren een nieuwe partijleider te kiezen volgens de oude methode. Het debat dat hierop volgde was van een dergelijk niveau dat de voorzitster van het congres, Lena Jeger, zich verschillende malen genoodzaakt zag de microfoon dicht te draaien. Tenslotte werd een motie van Callaghan aangenomen die «erop neer komt dat de partij in januari een speciale conferentie zal beleggen om daar naar een formule te zoeken die voor een meerder heid acceptabel zal zijn. Mocht partijleider Callaghan voor janu ari zijn functie neerleggen dan zal er een nieuwe leider gekozen worden op de tradi tionele manier, met in het achterhoofd de wetenschap dat een andere formule on derweg is. Callaghan zei nog niet te kun nen zeggen of en wanneer hij aftreedt. Al eerder tijdens de synode stelde de kardinaal dat de katholieke bisschoppen niet bang moeten zijn zich uit te spreken over geboortenregeling. Volgens hem moet de encycliek Humanae Vitae van paus Paulus de Zesde daarvoor het uit gangspunt zijn. nt de rende •ijkste or de ft de rtober Appel ar het De aankondiging van Sebe komt als een verrassing, aangezien nog pas enkele maanden geleden een regeringscom missie tot de conclusie kwam dat Cis kei beter niet onafhankelijk kan wor den. Deze commissie had 14 maanden lang alle problemen en mogelijkheden van de onafhankelijkheid onderzocht en daarvoor een bedrag van ongeveer 400.000 gulden uitgegeven. Professor George Quail, voorzitter van deze commissie, stelde onder meer vast dat het grootste gedeelte van de bevolking de onafhankelijkheid niet wil. Vast staat ook dat het meest be langrijke probleem namelijk een gemeenschappelijk Zuidafrikaans staatsburgerschap voor alle inwoners van Zuid-Afrika, dus ook Ciskei niet werd besproken of opgelost. Talrijke deskundigen zien de kwestie van het staatsburgerschap als een van de belangrijkste problemen. Een we tenschapper als Nancy Charton van de Rhodes-universiteit in Grahams- town, meent dat binnen tien jaar Cis kei slechts een woestijn zal zijn als Zuid-Afrika op een gegeven ogenblik alle burgers van dit land, die elders leven, terugstuurt. et als »r de r. De e lei- d. En 1. 'logse KSP) deze sdeel apjes :hzelf goed Fran- st de ;hter- Veel deskundigen onder wie de in Pretoria werkende professor Quail zijn van mening dat een onafhankelijk Ciskei niet levensvatbaar is. Grote ge deelten van de grond zijn door erosie onvruchtbaar en bovendien overbe volkt. Ondanks vele pogingen om industrie naar Ciskei te brengen, be staan er niet veel werkmogeljjkheden. Ciskei telt op het ogenblik 680.000 inwo ners, die allen zoals het „buurland” Transkei tot de stam der Xhosas behoren. De rest van de twee miljoen tellende Ciskei-Xhosas werkt in Zuid- Afrika. Het land ligt aan de Indische Oceaan en wordt in het Noorden be grensd door de Grote-Vis-rivier en in het Zuiden door de Grote-Keirivier. Het inkomen per hoofd en per jaar van de werkende bevolking wordt op ongeveer 500 gulden geschat. Grote gedeelten van Ciskei werden in de negentiende eeuw bewoond door Duit se huursoldaten in Engelse dienst. Niet voor niets heten dan ook verschil lende dorpen en stadjes in dit gebied Frankfort, Hamburg en Berlin. In East-London herinnert een standbeeld aan de Duitse emigranten. (Van onze redactie buitenland) De Zuidafrikaanse thuislandleider Len nox Sebe zal zondag in King Williams town bijzonderheden bekendmaken, die zullen leiden tot de zogenaamde onafhankelijkheid van het thuisland Ciskei van Zuid-Afrika. Daarmee wordt Ciskei de vierde Zuidafrikaan se Bantoestan dat „onafhankelijkheid van Pretoria krijgt. De beslissing van Lennox Sebe werd bekendgemaakt na een gesprek met de Zuidafrikaanse minister voor Ontwikkeling en Sa menwerking, dr. Piet Koomhof, in de hoofdstad van het thuisland Zwe- litsha. Na het onderhoud werd slechts een nietszeggend communiqué aan de pers gegeven, waarin gesproken wordt van het feit dat „bepaalde on duidelijkheden over noodzakelijke problemen in verband met de toe komst van Ciskei” ter discussie ston den. Kort daarna riep de thuislandlei der zijn kabinet, verschillende stam hoofden en ambtenaren bijeen en maakte bekend, dat Ciskei thans be reid is om de onafhankelijkheid te aanvaarden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Franse minister van De fensie, Bourges, is afgetreden en opge volgd door de minister van Transport Joël le Theule. Dit is de belangrijkste wijziging in het Franse kabinet die president Gi- scard d’Estaing gisteravond bekend maakte. De veranderingen in de regering hou den verband met de verkiezingen voor de Franse Senaat die afgelopen zondag zijn gehouden. Twee ministers, Bourtes en zijn collega voor Ontwikkelingshulp Ro bert Galley, en twee straatsecretarissen werden tot lid van de Senaat gekozen. Omdat deze functie niet verenigbaar is met het ministerschap was een kabinets wijziging nodig. Kort voor het bekend worden van zijn aftreden maakte Bourges gisteren de Franse defensiebegroting bekend. Daar uit blijkt dat de militaire uitgaven volgend jaar met 17,9 procent zullen stijgen. In dit bedrag is een inflatiecorrectie van 3,4 pro cent begrepen. Frankrijk zal doorgaan met de ontwikkeling van eigen afschrik- kingskernwapens en met de versterking van zijn conventionele strijdmacht, aldus Bourges. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Labourpartij beleefde gisteren haar meest dramatische dag tot nu toe van het jaarlijkse partijcongres. Wederom domineerde in Blackpool de heftige ruzie tussen links en rechts over de partijstructuur. Tussendoor stemde het congres tijdens een rommelig debat vóór eenzijdige atoomontwapening en voor het sluiten van alle kruisraketbases in Groot- Brittannië. strekken die zij nodig hebben om zich een beeld te vormen van het reilen en zeilen van hun bedrijf. In een aantal EGJidstaten bestaat reeds een verregaande in spraak in het bedrijfsleven. „Deze Europese richtlijn”, aldus Vredeling, „gaat verder en legt informatie en consultatie op voor alle multinationale en transnationale bedrijven, ongeacht of zij hun hoofdzetel binnen of buiten de Gemeenschap hebben”. In de EG-richtlijn wordt verplicht gesteld, dat het moederbedrijf elk half jaar zijn dochterondernemingen nauwkeurig inlicht over de structuur en de financiële en economische situatie van het bedrijf, over produktie en verkoop, ontwikkeling van de werkgelegenheid, investe ringen, rationaliseringen en de aanwending van nieuwe technieken. Elk filiaal met meer dan 100 werknemers moet deze inlichtingen aan de vertegenwoordigers van de arbeiders doorgeven. Gebeurt dat niet, dan kunnen de werknemers zich rechtstreeks tot het hoofdbedrijf wen den om de gewenste informatie te verkrijgen. De hoofddirectie moet verder elke beslissing, die de onderneming in haar geheel aangaat of een belangrijk deel ervan en die de belangen van de werknemers raakt, W (Van onze redactie buitenland) BONN. Gisteravond hebben de belangrijkste Westduitse politici meer dan drie uur lang voor de televi sie met elkaar gedebatteerd. Aan de discussie werd deelgenomen door bondskanselier Schmidt (SPD), zijn rivaal Strauss, (CDU-CSU) de FDP- minister van Buitenlandse Zaken, Genscher, en CDU-leider Kohl. De uitzending, die door ruim tach tig procent van de televisiebezitters werd bekeken, duurde veel langer dan de bedoeling was. De discussie was intussen verre van zakelijk. Vage beschuldigingen hadden, zoals in de hele verkiezingscampagne, de overhand. Strauss en Kohl stelden dat als het aan de SPD had gelegen West-Duitsland nu geen leger zou hebben en geen lid zou zijn van de NAVO. Genscher en Schmidt zeiden dat het land nu totaal geïsoleerd zou zijn ais CSU en CDU de afgelopen jaren de regeringsmacht zouden heb ben gehad. Twee leden van de liberale FDP, Bondsdagafgevaardigde Gattemann en minister van Landbouw Ertl, heb ben gisteren berichten in het CDU- CSU-gezinde dagblad Die Welt tegen gesproken, als zouden zij ieder van Westduitse wapenfirma’s een half miljoen mark hebben ontvangen. De beweringen zijn afkomstig van een vroegere secretaresse van de FDP- leiding. De secretaresse uitte haar beschuldigingen tijdens een onder zoek dat was ingesteld omdat ze van belastingontduiking wordt verdacht. Voor de Argentijnse ambassade in Parijs werd gisteren gedemonstreerd tegen de behandeling van politieke gevangenen in Argentinië. De demonstranten lieten ballonnen op waaraan kaartjes hingen met namen van gevangenen. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Gemengde huwelijken van katholieken en andere christenen moeten worden aangemoedigd. Deze gezinnen moet hoop worden gegeven. Dat heeft kardinaal Willebrands giste ren gezegd op de katholieke bisschoppen synode die momenteel in het Vaticaan plaatsvindt. Willebrands is hoofd van het Vaticaans Secretariaat voor de eenheid van de christenen. De kardinaal meent dat de dialoog tus sen de rooms-katholieke en andere ker ken over onder andere de mogelijkheid van echtscheiding heeft getoond dat er veel onderlinge overeenkomsten zijn. Hij stelde dat alle kerken merken dat het christelijke huwelijk en gezinsleven in de huidige tijd onder druk staan. Hulpbisschop Mendes de Almeida uit het Braziliaanse Sao Paulo zei tot de syno de dat naar zijn opvatting de multinatio nale ondernemingen de mens reduceren tot een machine. Bovendien vernietigen deze concerns het gezinsleven en de men selijke waardigheid. Hij trok fel van leer

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3