Geld direct naar gemeenten Minister dient 1 nieuwe wet in op I stadsvernieuwing Griffier ontdaan over uitspraak van Aantjes Nieuwe regels kinderbijslag CNV maakt belastingplan Bezwaar Stimezo tegen wachttijd bij abortus Haring en wittebrood Vermist meisje dood gevonden afgetreden in Den Haag Welzijnswet pas over 6 jaar rond en dan dit noq Damiate Pers Thuiswerkkoning moet stoppen met adverteren Voorrang geven aan bestrijding van inflatie „Werkloosheid blijft hoog” W; Weer wethouder Steun Ombudsman wordt stopgezet Umuider Courant „Bombarderen van kernreactor Irak Christie’s uiterst belangrijke kunst en antiekveiling van 20 t/m24 oktober 1980 in het Singer Museum teLaren(NH). Wetsontwerp wel verbetering” werk van Israel” „Geen huisvriend van advocaat” Van der Stee: BINNEN- EN BUITENLAND OKTOBER VRIJDAG 3 19 8 0 4 V (Van onze parlementsredactie) té Door rood de di m ta kt de 12 Stelling DEN HAAG. Minister Beelaerts van Blokland van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft bij de Tweede Kamer het gewijzigde wetsontwerp op de stadsvernieuwing, dat uitgaat van een grotere decentralisatie, ingediend. Stadsverwarming W? DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 ■V MUNTEN- en PENNINGENVEILING op dinsdag 4 november 1980 ,Rokin 86, Amsterdam. WIJNVEILING op dinsdag 25 november 1980, Sonesta Hotel, Amsterdam. Christie's, Rokin 91, 1012 KL Amsterdam. Tel. 020 - 23 15 05, telex 15758. Bij de huidige aantallen betekent dit naar schatting voor tweeduizend vrouwen per jaar een verschuiving van hun behan deling tot over de dertien-wekengrens.” De naam van de wet is gewijzigd in wet op de stads- en dorpsvernieuwing. De nieuwe wet vereenvoudigt de proce- Ten aanzien van sloop heeft de minister aan het wetsontwerp toegevoegd dat bin nen zes maanden na sloop zonder vergun ning een bouwvergunning moet worden aangevraagd voor een vervangend ge bouw. Gebeurt dat niet, dan kan worden onteigend. Verder staat er nu in het ont werp dat in het gebied dat is opgenomen in het stadsvernieuwingsplan, zonder ver gunning niet mag worden gesloopt. De minister is niet ingegaan op de kri tiek van met name de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, dat de mo gelijkheden voor onteigening in het oude wetsontwerp te gering waren. Beelaerts stelt daartegenover dat kan worden ontei gend op grond van de onteigeningswet. Volgens de wijzigingen kunnen meer gemeenten rechtstreeks, dus zonder tus senkomst van provincies, een uitkering van het rijk krijgen. De meeste adviesor ganen hadden principiële bezwaren tegen de geldtoedeling via de provincie. De mi nister houdt wel aan zijn oorspronkelijke systeem vast, maar zegt dat de grens waar beneden gemeenten niet rechtstreeks geld krijgen zo laag mogelijk zal worden ge houden. Nog gestudeerd wordt op de normen op grond waarvan de gemeenten het geld zullen krijgen. Waarschijnlijk wordt dat het criterium van het (oude) woningbe stand. dures en maakt de instrumenten doeltref fender. Het oorspronkelijk wetsontwerp, dat in 1976 werd ingediend, kreeg veel kritiek zowel vanuit de Tweede Kamer als van de adviesorganen van de regering. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Haagse wethouder van ruimtelijke ordening en stadsver nieuwing, de socialist J. W. M. Hardon, stapt op. Dit aftreden van Hardon werd vanmorgen bekendgemaakt. Het vertrek van Hardon volgt op zwa re kritiek die de laatste tijd op zijn beleid Koops spreekt de bewering van Aantjes tegen, dat hij een huisvriend is van de Haagse advocaat Hes, die indertijd dr. L. de Jong, toen directeur van het Rijksinsti- Het treinongeluk in Vlaardingen op 15 september, waarbij een trein kantelde op een bijna gesloten burg, is veroorzaakt doordat de machinist door rood licht reed. Dit heeft het interne onderzoek van de NS uitgewezen. De conclusies van het rapport zullen mogelijk volgende week openbaar gemaakt worden. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning 1 Nc zet pre gei we To we 1 me M VOO Hie een ma; mai gek D Doi fase voo ove de is t aan 1 idt Ha vat spt dit De de Hi St( a/ de &e du te ka Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 tuut voor Oorlogsdocumentatie, inlichtte over het verleden van Aantjes. Koops schrijft dat „de heer Hes en ik nooit bij elkaar thuis geweest zijn en wij eikaars vrouwen ook niet kennen”. Koops zegt dat hij Hes kent sinds zijn studietijd maar dat hij tijdens ontmoetin gen met de advocaat nooit heeft gespro ken over Aantjes. Koops zegt verder dat hij voor de persconferentie van De Jong over het oorlogsverleden van Aantjes niets van deze zaak wist. De griffier van de Kamer zegt „ten zeerste ontdaan” te zijn over de mogelijkheid dat de indruk wordt gewekt dat hij Hes op het spoor heeft gezet van Aantjes’ oorlogsverleden. Luchtmachtkapitein Meindert Stelling is bij het ambtenarengerecht en de minis ter van Defensie in beroep gegaan tegen de brief van de minister waarin hem werd medegedeeld dat zijn inzetbaarheid be perkt is. Stelling heeft herhaalde malen laten weten dat hij als militair zou weige ren mee te werken aan een eventuele inzet van kernwapens. De minister schreef Stelling dat deze „bepaalde waarderingen heeft die niet van een kapitein zouden mogen worden verwacht”. lijkheden van de abortushulpverlening in algemene ziekenhuizen in Nederland. Het is gehouden door het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) in Zeist. Het onderzoek is vorig jaar uitgevoerd in 34 ziekenhuizen in heel het land, terwijl ook gebruik is gemaakt van gegevens van onder meer de genees kundige hoofdinspectie van de volksge zondheid. is geleverd. Deze kritiek gold onder meer de ontwikkelingen in de badplaats Scheveningen. Hardon werd verweten belangrijke infórmatie, die betrekking had op veranderingen in bouwplannen, voor de gemeenteraad te hebben achter- gehouden. De Haag verliest met het vertrek van Hardon in een jaar tijd haar vierde wet houder. Eerder verdwenen de wet houders Klomp-Verhoeve (verkeer), Du Chatinier (Maatschappelijk werk) en Lammers (economische zaken). De Haag verkeert al geruime tijd in een be stuurscrisis. Daarbij neemt ook de kri tiek op het beleid van burgemeester Schols met de dag toe. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De bekende Amster damse „thuiswerkkoning” mag geen mis leidende advertenties meer plaatsen. Doet hij dit toch dan moet hij voor elke adver tentie een dwangsom van tienduizend gul den betalen. Dit heeft de vice-president van de Amsteramse rechtbank bepaald in het kort geding dat de stichting Konsu- menten Kontakt tegen de zakenman had aangespannen. De man heeft de gewoonte, bij voorkeur in huis-aan-huiskranten en parochie blaadjes, advertenties te plaatsen waarin thuiswerk wordt aangeboden. Mensen die reageren wordt verzocht een borgsom te storten voor een proefpakket. Na storting van de borgsom (50 5 100 gulden) hoort men niets meer. Ondanks drie strafrech telijke veroordelingen ging de man door met zijn praktijken. Konsumenten Kontakt maakte van de onlangs in werking getreden wet op de misleidende reclame gebruik om de man voor de rechter te dagen. De vice-presi dent van de rechtbank heeft nu gezegd dat de praktijken van de thuiswerkkoning zonder meer in strijd zijn met de nieuwe wet. „De man heeft niet aannemelijk kun nen maken dat hij inderdaad werk te verdelen heeft”, aldus mr. Asscher. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Economisch herstel is alleen mogelijk als voorrang wordt ge geven aan de bestrijding van de inflatie en aan het opvoeren van particuliere investe ringen en vernieuwingen, in het bijzonder op energiegebied. Dit zei minister Van der Stee van Financiën gisteren op de jaarver gadering van het Internationale Monetai re Fonds (IFM) en de Wereldbank in Was hington. De bewindsman betoogde verder dat er voorlopig nogsprake zal zijn van grote tekorten op de betalingsbalans van olie- importerende ontwikkelingslanden. We reldbank en IMF zijn het nog niet eens hoe dit probleem moet worden aangepakt. Stimezo Nederland zegt dit in een uit voerig commentaar op het gewijzigde wetsontwerp. Men vindt het wetsontwerp een verbetering, omdat de vijf dagen al ingaan op het moment dat de vrouw met haar verwijzend huisarts spreekt. Maar Stimezo wijst er op, dat ongeveer twintig procent van de vrouwen (3.500) via een andere verwijzer dan hun huisarts bij een abortuskliniek komt. Meestal is die ver wijzer een arts van een consultatiebureau. Van de buitenlandse vrouwen komt maar een klein deel via hun huisarts naar Nederland. Volgens Stimezo betekent dit dat jaarlijks zo’n 26.000 vrouwen voor een extra gesprek naar Nederland moeten ko men en hier ongeveer een week moeten blijven „met alle medische, psychologi sche en financiële gevolgen van dien.” „In de ziekenhuizen wordt opmerkelijk weinig belang gehecht aan de wetsontwer pen inzake abortus. De ziekenhuizen ver wachten door die wetgeving ook geen wezenlijke veranderingen in het tot op heden gevoerde beleid. Hetgeen zou bete kenen, dat ook na het tot stand komen van een abortuswet ongeveer een kwart van de abortuspatiënten in een ziekenhuis zal worden geholpen, zoals nu het geval is.” Dit blijkt uit een onderzoek naar de structuur, werkwijze en toekomstmoge- Op traditionele wijze werd vanochtend weer het Leidens ontzet (3 oktober 1574) herdacht. Zoals gebruikelijk kwamen daar heel wat haringen en een flinke hoeveelheid wittebrood aan te pas. (Van onze redactie binnenland) DRACHTEN. Het kan nog zes of zeven jaar duren voordat de kaderwet specifiek welzijn volledig is ingevoerd. Dit zei minister Gardeniers van CRM gisteren tijdens een toespraak in Drachten. Over een jaar of vier kan volgens de bewindsvrouwe een ontwerp van een in voeringswet worden ingediend bij het parlement, waarin de verdeling van de bestuurszaken ten aanzien van het welzijn wordt geregeld. Het departement van de minister werkt nog aan de nieuwe rijks- bjjdrageregelingen voor maatschappelij ke dienstverlening. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De stichting Ombuds man krijgt na 1 januari geen overheids subsidie meer. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM de Ombudsman laten weten. De staatssecretaris meent dat de stichting niet heeft voldaan aan de voorwaarde dat de stichting een onafhan kelijke positie van de omroepwereld moest zien te verkrijgen. De Ombudsman is nog steeds te zeer afhankelijk van de VARA, aldus Wallis de Vries. (Van onze redactie binnenband) WASSENAAR. De elfjarige Edith Post uit Wassenaar, die sinds maandag werd vermist, is gisteren dood aangetrof fen in de Wassenaarse duinen. Sectie heeft uitgewezen dat zij is gewurgd. De politie heeft het onderzoek vanaf vandaag sterk geïntensiveerd. De zeven rechercheurs van de Wassenaarse politie hebben assistentie gekregen van 18 man van het recherchebij standsteam Zuid- Holland. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Omdat men meent dat de kabinetsvoorstellen voor de belasting zoals die zijn gepresenteerd in de Miljoe nennota voor komend jaar, slechts zullen leiden tot grotere verschillen in de inko mensverhouding in ons land, heeft het CNV vandaag in een brief aan de regering een aantal belastingvoorstellen gedaan. In die voorstellen gaat de vakcentrale ervan uit dat de laagstbetaalden gelijk zullen blijven in koopkracht en dat de hoogste inkomens er vijf percent op ach teruit zullen gaan. Het CNV stelt extra- accijnzen voor op bier, tabak en gedisti- leerd of een verbruiksbelasting in te voe ren op bepaalde gebruiksgoederen of diensten die een luxe karakter dragen. Ook wil de vakcentrale een beperking van de aftrek van de onkosten voor loon- en inkomstenbelasting. LONDEN (Reuter). De werkloosheid in de westerse industrielanden zal in de nabije toekomst waarschijnlijk hoog blij ven, zelfs wanneer de economische groei weer toeneemt. Dit staat in een gisteren, gepubliceerd rapport van de onderzoekaf- deling van het gezaghebbende Britse weekblad The Economist. Wanneer men de mogelijkheid van een volledig onvoorspelbaar en daarom zeer onwaarschijnlijk economisch wonder bui ten beschouwing laat bestaat er volgens de econoom Harry Shutt, de opsteller van het rapport, geen enkel vooruitzicht op een terugkeer naar volledige werkgele genheid. Er zijn tekenen dat zich in de Westerse industrielanden op lange ter mijn een ontwikkeling voltrekt waarin de produktiviteit onder invloed van de op komst van de micro-elektronica sneller toeneemt dan de economische groei. Dat zou het steeds moeilijker maken nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen, zo meent Shutt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vanaf deze maand zijn maatregelen in werking getreden die betrekking hebben op de jn aan merking te nemen onderhoudskosten voor het recht op kinderbijslag. Boven dien zijn aan de onderhoudskosten voor studerende kinderen van 16 jaar en ouder maxima gesteld. Dit heeft het ministerie van Sociale Zaken meege deeld. Besloten is dat tussen de door de aanvrager gemaakte onderhoudskos ten en het levensondernoud en studie kosten van een kind voortaan een noodzakelijk verband dient te bestaan. De Raden van Arbeid, die de hoogte van de kinderbijslag vaststellen, kun nen nu bepaalde uitgaven die ouders voor hun kinderen doen bij de beoor deling buiten beschouwing laten als die geen noodzakelijk verband houden met het levensonderhoud of de studie van het kind. Voorts is voor kinderen die onder wijs of een beroepsopleiding volgen een maximum gesteld aan de eventueel in aanmerking te nemen onderhouds kosten. Voor thuiswonende studerende kinderen is het maximum vastgesteld op 9.500 gulden per jaar en voor bui tenshuis wonende studerende kinde ren op 12.500 gulden per jaar. Bij deze bedragen mogen de college- en in schrijfgelden en het schoolgeld wor den opgeteld en voor thuiswonende kinderen ook de te maken reiskosten. DEN HAAG (ANP). De griffier van de Tweede Kamer, mr. W. Koops, heeft in een open brief aan Kamervoorzitter Dolman zijn bevreemding uitgesproken over uitlatingen van het voormalige CDA-Kamerlid Aantjes in een vraaggesprek met het weekblad Vrij Nederland van deze week. k I (ADVERTENTIE) A$WST''ii Kijkdagen: zaterdag 18 en zondag 19 oktober van 10.00 17.00 uur. Catalogi: schilderijen (code Olga), speciale schilderijen catalogus (code Louise), Europese ceramiek, Art Nouveau (code Marion), Aziatische kunst (code Charlotte), zilver en juwelen (code Hetty), overige kunstvoorwerpen (code Ira): prijs per stuk f 12,50, per post f 15,-. Toezending geschiedt zodra betaling met vermelding codenaam, is ontvangen op gironummer 34.41.824 of door middel van een girobetaalkaart of betaalcheque. (Vervolg van de voorpagina) De ambassadeur van een Europees land in Iran, die onbekend wilde blijven, heeft gezegd dat Israel verantwoordelijk is voor het bombardement van afgelopen dins dag op de kernreactor bij Bagdad. Een hoge Iraanse militaire bron heeft dat be vestigd. Eerder werd gemeld dat de aan val was uitgevoerd door Iraanse vliegtui gen, maar Iran zei al direct van niets te weten. In Israel heeft een legerwoordvoer- der vandaag echter met klem ontkend dat zijn land voor het bombardement verant woordelijk zou zijn. Israel heeft zoals be kend steeds groot bezwaar gemaakt tegen levering door Frankrijk van atoomtech- nologie aan Irak. Irak heeft een drietal journalisten uitge wezen: een Spanjaard, een Fransman en een verslaggever van de Nederlandse Te legraaf. De reden werd door Irak niet meegedeeld, maar aangenomen wordt dat de journalisten zijn weggestuurd om wat ze over de oorlog hebben geschreven. Iran heeft zijn ambassadeur in Moskou teruggeroepen, omdat hij van de rege- ringslijn zou zijn afgeweken, toen hij deze week enkele voorwaarden noemde onder welke Iran tot een bestand bereid zou zijn. Inmiddels is op de vrije oliemarkt in Rot terdam de rust weergekeerd nu duidelijk is dat de olieaanvoer door de Straat van Hormoez niet stil komt te liggen. Een prijsexplosie is uitgebleven. De ministers van de OPEC bespreken op 14 oktober het besluit dat ze in Wenen namen tot beper king van de olieproduktie met tien procent. In de Jordaanse hoofdstad Amman zal eind november de elfde arabische topcon ferentie bijeenkomen. Westerse vrijwilligers in Afrika ver wachten dat tienduizenden vluchtelingen in Somalië zullen omkomen als gevolg van brandstoftekort, wat weer in verband staat met de Iraans-Iraakse oorlog. De gemeenteraad van Purmerend is de afgelopen nacht unaniem akkoord gegaan met een krediet van 9 miljoen gulden voor de aanleg van stadsverwarming in de nieuwe uitbreidingswijken De Purmer en De Gors-Noord. Over tien jaar zijn 10.000 woningen op de stadsverwarming aange sloten. In de wijk De Purmer zal daarvoor een warmtekiachtcentrale worden gebouwd. BUREAU Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES, gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. „De bedenktijd of „beraadtermijn” van vijf dagen in het gewijzigde wetsontwerp abreking zwangerschap Ginjaar/De Ruiter zal in de praktijk neerkomen op een wachttijd van acht a negen dagen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4