Laatste fase duinverhoging begin volgend jaar gereed Gemeente Velsen betaalt volle pond voor slooppand aan Bloemstraat Idee verzilverd I haven- berichKn Milieugroepen gezamenlijk Uitzicht op staalbedrijf vermindert an kort ijmondnieuws Aanleg Overbos weer uitgesteld ■S k Open school in Beverwijk 4 IJMOND VRIJDAG 3 OKTOBER BEWONER ZIET EIGEN RENOVATIE GEHONOREERD I” v J 19 8 0 ood ling ling is de gaan voor Collectanten. Ten behoeve van de collecte voor geestelijk gehan dicapten in de week van 13 tot en met 20 oktober worden er collec tanten gevraagd. Gegadigden kunnen contact opnemen mét J. de Boer onder nummer 02550- 12704. VELSEN. Tussen de gemeente Velsen en de IJmuidenaar H. T. M. Weber is een voorlopige koopovereenkomst van kracht voor het pand Bloemstraat 101 in Oud-IJmuiden. Voor een bedrag van 1,3 ton gaat dit te slopen pand in gemeentehanden over. De woning is door de heer Weber de afgelopen jaren volledig gerenoveerd met de gedachte dat vier aangrenzende panden in gemeente-opdracht ooit eenzelfde behandeling zouden ondergaan. Van het voornemen tot renovatie van de vijf zogenoemde proefwoningen aan de Bloemstraat is vorig jaar echter afgestapt op instigatie van de Hoofdinspectie voor de Volks huisvesting in Haarlem. Ite;.: 10 - is I I p 15 e op aakt ■eed. j NS port baar tge- i en Te niet dat wat zal :on- irer- gen van and De afgelopen maanden is uitvoerig overleg geweest tussen de Dorpsraad en Hoogovens over de definitieve plaats en vorm van fase 2 van het ophogingsplan. Al in het begin van het jaar is het voorlopige plan gepresenteerd aan de Dorpsraad. Bovendien is overleg gevoerd met de omwonenden van het duinterrein, waar de thans gestarte werkzaamheden plaatsvinden. Vorige maand is begonnen met het wegschuiven van de bovenlaag, waarna de aanvoer van het ophoogmateriaal kan beginnen. Het gaat om (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Hoogovens heeft het groene licht gegeven voor de tweede fase van de duinverhoging in het Gaasterbos. Hiermee moeten de Oxystaalfabriek 2 en hoogovens 6 en 7 voor een deel uit het gezichtsveld van Wijk aan Zee verdwijnen. Deze maand nog start de aanvoer van 125.000 kubieke meter ophoog materiaal. In maart 1981 zal naar verwachting het karwei geklaard zijn. De heer M. Hart werkt als groepsleider in de kwaliteitsafdeling van blikwalserij 1. Donderdag vertrokken: Stirling Brig, Cont Plat, IJmuiden; Active King, Cont Plat, Velsen; Jemrix, Whitby, IJmuiden. Velsen, Cont.plat.; Gerda Graebe, Ant werpen; Beta Nord, Haugesund; Eems- borg, Zaandam, Delfzijl; Leticia, Aber deen; Gogo Rambler, Vlissingen rede F/O; foran W, Great Yarmouth; Hektos, Fin land; Ingrita, Bremerhaven; Per Knut, Bergen; Jupiter, IJmuiden, Bergen; Tor Britannia, Noordzee minimoonlightcrui se; Bendearg, Antwerpen; Gudrid, Velsen, Manchester; Baltic. Rotterdam. grond, puin en sloopmateriaal, dat de kern van de kunstmatige duinen zal vormen. Dit materiaal wordt afgedekt met de oorspronkelijke boven laag. In februari 1981 hopen de uitvoerders het terrein te kunnen afwerken om een maand later met de aanplant, die bestand is tegen de ongunstige weersomstandigheden vlak bij zee, te be ginnen. Het Gaasterbosplan werd in 1974 gelanceerd door de Dorps raad om het uitzicht vanuit de badplaats op het staalbedrijf te verminderen. In 1976 besloot de directie van Hoogovens in te stemmen niet het plan Aan de eerste fase van het Gaasterbos kon dat jaar nog worden begonnen. Het betrof een duinverhoging aan de oostzijde van Wijk aan Zee met als doel de Blokvormenwalserij aan het oog te onttrek ken. Dit project werd in het vooijaar van 1977 afgerond. Met fase twee bij het Paasduin wordt de duinverhoging aan de zuidkant van de Julianaweg en Zeestraat afgesloten. dit kon Het in Zaandam gevestigde CMN neemt daarbij de milieu hygiënische en hydrologische aspecten voor rekening. Boven dien zal een deskundige ingeschakeld worden om de invloed van het met zware metalen verontreinigde slib op het omringende zeewater te onderzoeken. Met de resultaten willen de milieu organisaties het bezwaarschrift onderbouwen dat 8 oktober tijdens een hoorzitting met een mondelinge toelichting ingediend zal worden. Woordvoerder van de IJmondiale milieugroepen, R. Schoon- dergang verklaart dat wordt ingezien dat opslag op land van het slib een betere methode is dan dumpen in zee. De bezwaren spitsen zich dan ook toe op de door Rijkswaterstaat aangewezen stortplaatsen aan de Reyndersweg bij de Noorderpier en op het Sluiseiland. Zij zullen pleiten voor een stortplaats op het Hoog- ovensterrein. Daarbij zal volgens Schoondergang onderzocht worden wat Hoogovens in de hinderwetvergunning-aanvraag precies bedoelt met „tijdelijke opslag”. Wordt de hinderwetver gunning ondanks de protesten toch verleend dan zal de gemeente daaraan strenge voorwaarden moeten verbinden. Als een van die voorwaarden ziet Schoondergang het storten van het verontrei nigde uit de havens opgebaggerde slib in een afgesloten beton nen bak, waarin een zuiveringsinstallatie is aangebracht om het wëgsijpelende water te ontdoen van de gevaarlijke zware me- taaldeeltjes. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Milieugroepen in de IJmond en het Contact Milieu Noord-Holland (CMN) hebben besloten gezamenlijk ac tie te ondernemen tegen het voornemen van Rijkswaterstaat verontreinigd slib te storten op twee plaatsen in de IJmond. De milieu-organisaties onderkennen de moeilijke situatie waarin de gemeente Velsen is verzeild geraakt. Als de vergun ning krachtens de hinderwet verleend wordt onder strenge voorwaarden dan kan Hoogovens deze aanvechten bij een hoge re overheid. Terwijl bij een afrijzen van de vergunning volgens Schoondergang dumpen in zee als enige mogelijkheid zal overblijven. Hiervoor zal minister Ginjaar toestemming moeten geven. Inmiddels is wel een verzoek door Rijkswaterstaat inge diend. Daarvoor dient de minister ontheffing te verlenen ingevol- ge de Wet Verontreiniging Zeewater. Bij een vorig verzoek van Rijkswaterstaat in 1979 is een ontheffing geweigerd. Desgevraagd deelde een woordvoerder van Hoogovens mee dat de fabricage van zo’n gigantische opbergplaats voor 70.000 kubieke meter slib technisch mogelijk is. Maar dan is er nog geen oplossing gevonden voor de overige 130.000 kubieke meter slib die bij het op diepte houden van de haven vrijkomt. Daarbij is het volgens hem de vraag of een dergelijke opslagruimte financi eel haalbaar is voor Hoogovens. Inmiddels heeft de Partij van de Arbeid afdeling Wijk aan Zee een bezwaarschrift ingediend tegen het toestaan van het storten van slib aan de Reyndersweg nabij de badplaats. Hierin schrijft het partijbestuur wel het belang van een vrije en veilige toegang voor het scheepvaartverkeer in de IJmuidense haven te onder kennen. Dit belang weegt volgens het bestuur echter niet op tegen de gevaren die verbonden zijn aan het storten van het gevaarlijke slib nabij Wijk aan Zee en de waterwingebieden in het duin. „Zeker”, besluit het bestuur in het bezwaarschrift”, nu nog niet vaststaat dat ook na verloop van vele jaren geen gevaar voor het milieu is te duchten.” I Hing linis- egen verd be talen eige- inzet ireef igen iden kou ?ge- leze ider ijn. Hof dijk van Een ters het per- tien BEVERWIJK. Met ingang van het cursusjaar 1980-’81 is de avond-mavo ge huisvest in de voormalige W. G. v.d. Hulst- school aan de Kingsford Smithstraat. De lessen van de dag-mavo voor volwassenen worden in datzelfde gebouw ’s morgens, eveneens op elke werkdag gegeven. Ter verruiming van het tweede-kans- onderwijs gaat de gedachte van de be heerscommissie nu ook uit naar het opne men van het open-schoolwerk in het ta kenpakket. i de ;r en 3.000 inge- voor rden land leeft /oor lins- Een be- aan- jtui- s te eer dat ant- be- igen ech- 10 15 10 ’0 10 10 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De financiële situa tie wordt ook in Beverwijk zo nijpend dat kostbare werken, zoals wegenaan leg, stadssanering en de aanleg van het Overbos (rond de sporthal) alleen met rijkssteun mogelijk is. Al sinds 1977 wordt daar overleg over gevoerd met het ministerie van binnen landse zaken. Door dat departement is een onderzoek gepleegd naar de finan ciële positie en het voorzieningenniveau van Beverwijk. Mede voortvloeiende uit dat overleg is een subsidie-aanvraag in gediend voor de aanleg van de recreatie voorziening Overbos, maar op die aan vraag is inmiddels zowel door het minis terie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk als door de provincie afwijzend beschikt. Niettemin zetten B. en W. het overleg voort, waarbij het college als voornaam ste motief laat gelden, dat het hier gaat om restachterstanden. Het pand Bloemstraat 101 waarvoor door de gemeente een veelvoud moet worden neergeteld van de voor naastliggende percelen bedongen koopsom. (vrij van huur) als hij tussentijds toch uit de Bloemstraat weg zou moeten. Hem is in die situatie onder enig voorbehoud al een perceel in de nieuwbouw van Oud-IJmui- den (Tussen Kanaalstraat en Bloem straat) in het vooruitzicht gesteld. Daar mee verkreeg hij als verkoper duidelijk het onderste uit de kan. Ook over het laatste toonde een aantal commissieleden zich donderdagavond duidelijk ontstemd. De woning in het nieuwbouwplan-Van Houtenlaan kan naar verwacht pas na de komende jaarwisseling worden betrok ken. Of voor dat tijdstip nog een verhui zing noodzakelijk zal zijn is de heer Weber nog niet meegedeeld. Hiervoor wordt wel de mogelijkheid geschapen en commissie voorzitter K. W. Bijl noemde zo’n tussen tijdse verhuisoperatie donderdagavond „mogelijk en alleszins waarschijnlijk”. De bewoner H. T. M. Weber, zelf werk- zaan in de bouw, begon met een vakkundi ge renovatie van het pand Bloemstraat 101 direct na aankoop in 1977. „Met het eigen renovatieplannetje zat ik destijds helemaal in de lijn van de gemeentelijke plannen zoals die voor dit deel van de saneringseijk Oud-IJmuiden op papier stonden. Mijn pand maakte deel uit van het contingent proefwoningen dat, ik blijf daarbij, met relatief geringe middelen uit stekend bewoonbaar te maken was. Toe gegeven, de drastische verbouwing van mijn pandje werd van meet af aan met argusogen bekeken door de gemeente die zich al snel als koopgegadigde aandiende. Pas begin dit jaar kwamen wij ontrent de prijs wat nader tot elkaar”. Voor het verkoopoverleg met de ge meente nam de heer Weber een deskundig jurist in de arm die, zo geeft hij ruiterlijk toe, „het onderste uit de kan haalde”. Een op het eerste gezicht eenvoudig idee leverde Hoogovens-werknemer M. Hart (links) uit Heemskerk een bedrag op van 4650 gulden plus een zilveren ideeën- speld en een handdruk van B. de Heer, directeur produktie bij het staalbedrijf. 9 Agressie Over het onderwerp peuters en agressie organiseert het Me disch Opvoedkundig Bureau Velsen woensdag 15 oktober een bijeenkomst in buurthuis De Brulboei aan de Kanaal straat in IJmuiden. De discussie-avond begint 's avonds om acht uur. Vrouwencursussen Dinsdagmiddag om half drie en woensdagavond om acht uur zijn er in buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan in Beverwijk informa tiebijeenkomsten over cursussen voor vrouwen, waarin zaken aan de orde ko men zoals opvoeding, omgaan met geld, en politiek. Kienen In het Alleenstaanden Cen trum aan de Wijkerstraatweg in Velsen- Noord begint dinsdag 7 oktober om acht uur de maandelijkse kienavond. Hij had voorgesteld om bij een bepaalde staalsoort het oppervlak minder zwaar af te vlammen. Met dat af vlammen wor den oneffenheden uit het staaloppervlak gehaald door er als het ware een flinter dun laagje af te branden. Door lichter af te vlammen wordt er minder staal wegge kaald, terwijl het resultaat gelijkblijft. Met twee duinverhogingen nabij het Paasduin in Wijk aan Zee zal begin volgend jaar de Oxystaalfabriek 2 deels achter het duinzand verdwijnen. Met de laatste fase van het Gaasterbosplan is 950.000 gulden gemoeid. Donderdag aangekomen: Norpoint, Aberdeen, IJmuiden; Nissan Maru, Yoko hama; Bilstein, Antwerpen; Nikola Vapt- zarov, Antwerpen, IJmuiden. Vier van de bewuste panden zijn in middels gemeente-eigendom. Pas na aan koop van het perceel Bloemstraat 101 kan worden overgegaan tot sloop van het gehele voormalige proefprojekt waarna nieuwbouw volgt. Een deel van de com missie ruimtelijke ordening noemde de bedongen koopsom donderdag „zonde- geld” gezien de sloopplannen die de ge meente koestert voor het onderhavige stukje bebouwing. De liberaal F. G. van Hoek sprak van „een absurd hoge prijs voor een perceel dat binnen de kortste keren toch plat moet. „Eenzelfde geluid kwam uit de frac ties van CDA en PvdA. De communiste mevrouw A. Meijer viel als enige de voor zitter bij met verwijzing naar gangbare prijzen voor vergelijkbare woningen el ders in Velsen. „Dat sloopplannen in dit geval meespelen mag en kan hier bij de prijsbepaling geen enkele rol spelen” zo betoogde zij. Commissievoorzitter K. W. Bijl ontken de elke relatie tussen de bedongen koop prijs en de kosten voor de verkoper ver bonden aan verhuizing naar de Van Hou tenlaan. Van meerdere kanten werd dit verband wèl gelegd. De gemeente Velsen zit letterlijk te wachten op het leegkomen van het bewus te pand om sloop en nieuwbouw ter plek ke ter hand te kunnen nemen. Al in een vrij vroeg stadium kreeg de bewoner/eige- naar in het Plan Van Houtenlaan een woning toegewezen. Een toewijzing die door optredende vertraging voor bouwprojekt nog niet geëffectueerd worden. Bijkomende verkoopvoorwaarde voor de heer Weber tijdelijke beschik baarheid van een tijdelijk onderkomen Woensdag aangekomen: Benedict, Noordzee, IJmuiden; Zuiderkruis, Noord zee; Saucon, Wilhelmshaven; Oshea Ex press, Bremerhaven; Mokstein, Gronin gen; Norrbotten, Dordrecht; Maryut, Ant werpen, Velsen; Jemrix, Goole, IJmuiden; Tor Britannia, Noordzee; Brendonia, Ant werpen. Woensdag vertrokken: Gabbro, Bre men; Esso York, Hamburg; West Eagle, s'sï

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5