Beverwijk in 1981 nog niet in financiële perikelen innenkort meer zicht op wegen en bebouwing in Wijkerbroek Geen verplaatsing weekmarkt naar Breestraat Onderzoek naar meubelboulevard en ontwikkelingskansen voor de haven Veel culturele zaken nog in praatstadium I Maar nog geen uitzicht op oplossing van woningnood Alleen wat minder ruimte voor nieuwe voorzieningen 9 BEGROTING BEVERWIJK 13 w Tarieven Sm ’44 Prioriteitenlijst van Beverwijk Belastingen E Jr. [OVERLEG OVER ACCOMMODATIES JK 7 OKTOBER 19 8 0 IJMOND ke programmering en organisatie voor deze drie accommodaties 14. SS 3 Het ligt voorts in de bedoeling op kosten van het rijk een aanvul- D) 12460 afwijzende reactie heeft het Be- verwijkse college van B en W bij nadere overweging besloten toch aan dat onderzoek deel te nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Om de ge meentebegroting voor 1981 slui tend te krijgen ontkomt ook Be verwijk niet aan een aantal maatreglen. Eén van de finan ciële kattesprongen is de verla ging van de ruimte voor nieuwe activiteiten van ruim een mil joen (1980) naar vijfhonderddui zend gulden. lend onderzoek in te stellen naar de meubelvestigingen in ge noemd gebied. Daarbij zal onder meer worden nagegaan het effect van de meubelzaken aan de Pa rallelweg op meubelvestigingen (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de IJmond, Zuid-Kennemerland en de Meer landen zal een regionaal onder zoek worden insgesteld naar het detailhandelsapparaat en het koopgedrag. Ne een aanvankelijk gewenst of noodzakelijk is. Het college neemt daarover binnenkort contact op met de belanghebbende organisaties. (Van een onzer verslaggeefsters) I BEVERWIJK. B. en W. van E Beverwijk hopen binnenkort met voorstellen te komen betreffende F de bebouwing van de Wijker- K broekpolder. Daarbij is men af- p hankelijk van het bestemmings- plan waarmee onder meer de ver- legging van Rijksweg 9 en de aan- leg van Rijksweg 16 moeten wor- i den geregeld. In september van dit jaar zou de zogenoemde tracé- nota van Rijkswaterstaat ver- schijnen, maar er ontstond weer enige vertraging. Volgens de laat- ste berichten verschijnt die nota toch nog dit jaar en dan kan Be- verwijk verder de plannen voor 1 dit gebied gaan invullen. B (Van een onze verslaggeefsters) i, BEVERWIJK. Binnen een termijn van ongeveer twee jaar heeft f Beverwijk de beschikking over drie accommodaties voor culturele i’ evenementen, op korte afstand van elkaar. Dat zijn het vernieuwde Ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof’, de gerestaureerde Grote Kerk en de gerestaureerde Lutherse kerk aan de Koningstraat. Voor B en W is dat aanleiding te bezien in hoeverre een gezamenlij- Wijk aan Zee 3' Wethouder van financiën F. Kaebisch jr. 5,- 578,- I,- voor WW Voor de aanleg van de Westelijke Randweg wordt voorlopig geen bedrag meer op de begroting gezet en het exploi tatietekort van het zwembad is aanzien lijk lager geraamd, vooruitlopend op de bezuinigingsmogelijkheden die de finan ciële werkgroep zwembad geacht wordt te vinden. Een bijstelling van de bespa ringen door de gespreide uitvoering van de in de prioriteitenlijst geraamde wer ken en een verlaging van de post onvoor ziene uitgaven zijn verder toegepaste handgrepen. Maar sluitpost is toch een meer dan’ woonruimteverordèning en een voorstel voor een nieuw systeëm van urgentiebe- paling in het kader van de woningtoewij zing. stellen worden gedaan voor de uitwerking van deelgebieden binnen het centrumge bied. In de loop van 1981 zijn verder te ver- Planologisch is de Wijker- broekpolder nog een onontgon nen gebied. Voor 1981 wordt aangekondigd, dat de onroerend goedbelasting wederom tot het maximaal toegestane zal worden ge heven, maar dat er een voorstel komt om woningen beneden een bepaalde econo mische waarde vrij te stellen. De reinigingsrechten worden in 1981 trendmatig verhoogd; de rioolrechten worden meer dan trendmatig verhoogd, maar er volgt daartoe nog een concreet voorstel. De overheidstarieven mogen landelijk met niet meer dan vijf percent worden verhoogd. Meer dan vijf percent wordt alleen toegestaan als kan worden aange toond dat er financiële tekorten ont staan die later niet meer kunnen worden ingehaald. Van die regeling wil Bever wijk gebruik maken met betrekking tot de huur van schoollokalen (verhoging met 7.14%), de tarieven voor het school zwemmen (verhoging 10%) en het verhu ren van sporttereinen aan verenigingen (verhoging van 10%). De conclusie van de wethouder van financiën, de heer F. Kaebisch jr., is, dat de financiële positie van Beverwijk in vergelijking met veel andere gemeenten nog gezond is, dat de gemeente voor 1981 nog niet onder de rode streep zit, maar dat er in 1981 voor de komende jaren wel een financieel beleid moet worden ont wikkeld dat ook perspektief biedt voor de jaren na 1981. De taktiek is daarbij dat de gemeentelijke afdelingen bij het samenstellen van nieuwe begrotingen nauwelijks meer uit mogen gaan van „groeimogelijkheden”, maar dat zij de ruimte voor nieuwe activiteiten moeten zoeken in sanering of „opschoning” van hun de laatste jaren nogal ruim toege meten budgetten. Hoger op de prioriteitenlijst staan de verzorging van oude bomen in het park Scheybeeck (investering 12.500) en nieu we abri’s 24.000). eft ten. leren. Voorts is het gemeentebestuur van plan het Nederlands Economisch Instituut een onderzoek te laten doen naar de ontwik kelingsmogelijkheden van de Beverwijk- se haven. In dat onderzoek wordt dan ook de rentabiliteit van een nieuwe kadevoor- ziening betrokken. Bij het bespreken van de mogelijkheid de weekmarkt naar de Breestraat te ver plaatsen is gebleken dat er verkeerstech nische bezwaren bestaan tegen het eens per week afsluiten van de Breestraat. Er lijkt geen andere mogelijkheid te bestaan dan de weekmarkt op de Markt te hand haven, omdat men die wel in het centrum wil houden. Als de markt daar blijft zou een betere marktinrichting volgens B en W aanbeveling verdienen. Het ingestelde systeem van prijsmecha- nisch parkeren in de binnenstad en de aanstelling van vier parkeercontroleurs hebben volgens B en W geleid tot een beter parkeergedrag. Binnenkort verschijnt er een rapport ovec de ervaringen, waarin speciaal ook het parkeergedrag van langparkeerders en de ontwikkelingen in de randgebieden en in de zogenoemde vrije gebieden aan dacht krijgt. Met betrekking tot het realiseren van het parkeer- en reisprojekt (park and ride) hoopt het college binnenkort overeen stemming te bereiken met de Nederlandse Spoorwegen. Dat betreft dan het parke ren op en bij hert Stationsplein. Omdat er in Beverwijk nog steeds bus halten zijn zonder wachthuisjes zullen er in 1981 weer enkele abri’s worden ge plaatst. De voorzieningen voor fietsers laten op verscheidene plaatsen ook veel te wensen over. Er is inmiddels een onderzoek ge start naar de situatie van de fietsers langs de Laan der Nederlanden. De resultaten daarvan worden echter eerst volgend jaar bekend en uitvoerig van verbeteringen zijn pas in 1982 te verwachten. Langs de Alkmaarderweg komt parkeerruimte vrij ten behoeve van de fietsers. Een voorstel dienaangaande wordt volgende maand door de gemeenteraad behandeld. komende jaren op tot 747.000,-; dat is 18,22 per inwoner. Het gemeentebe stuur van Beverwijk is wederom van plan daartegen te protesteren. le zorg grotendeels te integreren in de algemene uitkering. Wat Beverwijk al vreesde en via de Vereniging van Neder landse Gemeenten landelijk kenbaar maakte, is nu de nieuwe regeling bekend is waarheid geworden. In 1981 kost de integratie de gemeente Beverwijk 100.000,- eh dat bedrag loopt in de veel hoop ontlenen B. en W. daar voor een oplossing op korte termijn nog niet aan. In de aanbiedingsnota bij de begroting schrijven zij namelijk, dat de lokatie Noorderveld in elk geval niet in de perio- wachten een ontwerp .voor een nieuwe de 1980-1990 als bouwlokatie wordt aange wezen. Gezien de beperkte bouwmogelijkhe den van Beverwijk zelf verwachten B. en W. dat juist door de constante woningte korten in de jaren tachtig de gemeente geconfronteerd blijft met niet onaanzien lijke vertrekoverschotten (overloop naar Velserbroek en de regio Alkmaar), met als gevolgen een dalend inwonerstal, een da lend geboortecijfer en door de veroude ring van de bevolking een stijgend sterfte cijfer. Het klinkt wat navrant, maar juist door die hoge sterftecijfers zou het wo ningtekort iets kunnen dalen, omdat er voorjaar ter visie te leggen" dan meer woningen vrij komen. Ter oplossing van de ergste woning nood, maar ook uit een oogpunt van een evenwichtige bevolkingsopbouw per ge meente, wordt een gemeenschappelijk volkshuisvestingsbeleid in de IJmond noodzakelijk geacht. Een eerste opdracht tot een ambtelijke verkenning daartoe is inmiddels gegeven. Verwacht wordt dat medio 1981 kan worden begonnen met de realisering van de eerste twee fasen van de nieuwbouw rond de Wijkertoren in het kader van de stadsvernieuwing. Het ontwerp-bestem- mingsplan „Rond de Wijkertoren,, zal eerstdaags voor het verplichte voorover leg worden ingezonden. In de tweede helft van 1981 zullen voor- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Aan de hand van het ambtelijk meerjarenplan voor de jaren 1981 tot 1985, het commissie-overleg en de keuzen van de raadsfracties hebben B. en W. de vrij besteedbare budgetruimte in de gemeentebegroting voor 1981 een bestem ming gegeven. Dat is dan de prioriteiten lijst geworden met een volgorde (voor keur) van investeringen en te dekken jaar- lasten. Wat de investeringen betreft is het grootste bedrag 272.000) gemoeid met een nieuwe autospuit voor de brandweer. De vervanging van palen voor de openba re verlichting slokt ook 110.000 op. Voor vernieuwing van de groenvoorziening staat er 24.000 op die lijst en apart voor aanplant van bomen op de Vuurlinie ƒ5.000. Het gemaal Zuiderkade (vervan ging pompen etc.) vergt een investering van 150.000 en voor algemene voorzie ningen met betrekking tot de aula van „Duinrust” wordt een bedrag van 37.000 geraamd. Als punt 24 op de lijst van voorkeuren staat een beregeningsinstallatie voor het sportcomplex Duinrand 40.000). Dan kan er in 1981 ook nog 10.000 af voor de reconstructie van het oorlogsmonument in Wijk aan Zee. dorpshuis „De Moriaan” voor de Wijk aan Zeese gemeenschap zou moeten ver vullen. De beheerscommissie voor de stedelijke muziekschool wil het takenpakket uitbrei den met vokaal onderwijs en met het creëren van mogelijkheden voor tweede- kans-muziekonderwijs. B en W willen zich eerst nader oriënteren en hebben daarom dit punt nog niet op de prioriteitenlijst gezet. \-W- sangw» geachte activiteiten te voorzien en het voorzieningenniveau te handhaven. Voor .1981 komt men nog uit op dat bedrag door de nieuwe prioriteiten te beperken tot vijf ton en de andere helft van het miljoen te vinden in „een stuw meer van nog in 1981 uit te voeren wer ken van 508.000,-, waarvan de lasten dus in de begroting van 1980 waren geraamd. De regering bezuinigt gedeeltelijk al tors op het Gemeentefonds. Voor Bever wijk; heeft dit tot gevolg, dat ruim drie ton aan de begrotingsruimte van 1980, dus min of meer met terugwerkende kracht, moet worden onttrokken. Een dekkingsplan wordt binnenkort aan de raadsleden voorgelegd. Voor 1981 heeft de regering besloten met 1979 teveel geïnde onroerend goed- het uitkeringsonderdeel sociale-culture- belasting. De gemeente zag die bui ken nelijk al eerder hangen, want het ver schuldigde bedrag zit dus keurig in het reservepotje, dat nu wel meteen is uit geput. Vijf ton voor nieuwe activiteiten vindt het college te weinig. Dat zou een mil joen moeten zijn om in de noodzakelijk Een door de IJmondgemeenten gewen- fe ste bouwlokatie, het Noorderveld ter h weerszijden van de spoorbaan Castricum- L Uitgeest, wordt door Gedeputeerde Sta- '**tën tot nu tie steeds afgewezen. Maar het is het Beverwijkse college niet ontgaan, U^.dat ambtelijke adviseurs op rijksniveau Ede lokatie Noorderveld in planologisch B opzicht om meerdere redenen beter vin- K?den dan de door Gedeputeerde Staten voorgestelde lokatie Heerhugowaard. Erg K Over het gebruik van Huize Scheybeeck zou in 1980 een nota verschijnen. Het I college is er kennelijk nog niet uit, want het kondigt nieuw beraad aan en nader overleg met de gebruikers. De nota kan pas in 1981 tegemoet worden gezien. Voor aanpassing en verbeteringen van ghet dorpshuis „De Moriaan” voor sociaal- culturele en recreatieve activiteiten ten r behoeve van bejaarden is op de prioritei- •tenlijst voor 1981 een bedrag van 10.000,- opgenomen. E Wat „De Moriaan” betreft spreekt het t college als zijn mening uit, dat één facet fcvan de dorpshuisfunktie, namelijk de ^sportbeoefening in de afgelopen jaren tot ^sterke ontwikkeling is gekomen, terwijl ^.andere funkties, zoals bijvoorbeeld het r jeugdwerk, het bejaardenwerk en het so- Iciaal-cultureel werk zich in veel geringere Het gemeentelijk emancipatiebeleid zit ook nog in het praatstadium. Een commis sie ad-hoc onder voorzitterschap van wet houder Camfferman stelt een nota op en pas als die is verschenen zal er al of niet een definitieve gemeentelijke emancipa- tiecommissie worden ingesteld. Ook de voor 1980 aangekondigde voor stellen inzake de edukatieve funktie van Het ontwerp-bestertimingsplan voor Wijk 'aan Zee heeft de vooroverlegfase doorlopen. Gewerkt wordt aan de beant woording van het omvangrijke pakket opmerkingen eh bezwaten. B. en W. stre ven er naar dit bestemmingsplan komend trendmatige verhoging van de plaatselij ke belastingen, waarover de raad zich overigens nog moet uitspreken. Voor onvoorziene uitgaven blijft 180.969,- beschikbaar tegen 373.783,- in 1980. De stadsvernieuwing blijft de hoogste prioriteit krijgen met een stor ting van drie ton (evenveel als in 1980) in het reservefonds. Het prijsmechanisch parkeren levert volgens de globale raming een meevalle- tje op van 102.887,-. De algemene reserve wordt in 1981 gereduceerd van 2.327.620,- tot nihil, want Hoogovens heeft nog een appeltje te schillen met de gemeente, die aan het staalbedrijf ingevolge een arrest van het Gerechtshof 2.295.832,- moet terugbe talen wegens over de jaren 1976 tot en Ortderzoek naar de ontwikkelingsmogelijkheden van de Beverwijkse haven. de lange baan geschoven. Voorstellen zijn pas in 1981 te verwachten. P daarom in overleg met de belanghebben den beraden over dé funkties die het

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7