Kennemerland kan kosten scheiden huisvuil drukken Tien maanden Cocaïne-koerier hoort vier jaar tegen zich eisen ovens zonder afvalscheiding PvdA-fractie bestrijdt rekensom van Waterstaat Duits bedrijf tekent nieuwe Witkar krijgt weer kansen EIGENHUIS Voorwaardelijk cel plus boete geëist tegen deurwaarder (Van onze rechtbankverslaggever) Bij gecombineerde fabriek in Amsterdam Scheiden goedkoper dan verbranden" geëist voor serie inbraken BETALING ABONNEMENTS GELD ji BESCHULDIGD VAN VERDUISTERING D00.- ALS U STRAKS IETS ’ANDERS’ WILT WONEN DAN ZULLEN WLJ U GRAAG WAT ’W00N-WIJZER’ MAKEN... I Koop eens ’n los nummer! 030-322-321 en beluister wat in deze maand 't beste woon-blad EIGEN HUIS u biedt aan INTERIEUR-informatie en extra woon-inspiratie Incasseren 5 PROVINCIE 9 19 8 0 OKTOBER VRIJDAG 3 11 Ier ge- Or I I I AN BI - 3 INTERIEUR gift Igjll (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De keus van de Noordhollandse Staten voor vuil- scheiding in plaats van verbran ding is een minder dure oplos sing, dan nog onlangs werd aan genomen. Dit blijkt uit nieuwe cijfers, die Provinciale Water staat op tafel heeft gelegd. Schei den van huisvuil in combinatie met een kleinere uitbreiding kost de Amsterdamse gezinnen vol gens Waterstaat nog wel meer, dan alléén verbranden. Maar de ze kosten kunnen sterk worden gedrukt, wanneer een Amster damse scheidingsfabriek zou worden gecombineerd met de provinciale scheidingsinstallatie in het Westelijk Havengebied. Een dergelijke gecombineerde grote scheidingsfabriek zou ook voor Zuid-Kennemerland voor deliger zijn. IO het vuil voor de Haarlemse agglomeratie 023-2864! 02907-4! (ADVERTENTIE) vindt de tijd arming. Deze vuilniszakken gaan nu nog per trein naar Wijster in Drenthe Na 1986 is de Haarlemse agglomeratie aangewezen op de provinciale scheidingsfabriek (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Uit een grote serie diefstallen had officier van justitie mr. P. Brilman drie zaken gelicht die hij gisteren een 27-jarige Amsterdam mer ten laste legde voor de Haar lemse rechtbank. De man, die al vele malen met justitie in aanraking is geweest, stal samen met een vriend onder meer kleurentelevisies en sie raden uit woningen in de Haar lemmermeer. hal met luxe in- ierslaap- net bad, e en 3e v.w. en met veel lebroken tgeschil- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. pe combinatie van scheiden en verbranden van huisvuil is volgens de PvdA-Statenfractie voordeliger dan uitsluitend verbranden. Terwijl Provinciale Waterstaat druk aan het rekenen was, hebben de specialisten van de fractie ook niet stil gezeten. De conclusie van hun rekenwerk is precies tegengesteld aan die van de cijferaars van Provinciale Waterstaat. De PvdA is dan nog niet toegekomen aan het berekenen van de kosten van een combinatie van de provinciale scheidingsfabriek in het Westelijk Havengebied met een Amsterdamse scheidingsinstallatie, zoals Water staat wel heeft gedaan. De fractie gaat er van uit dat deze combinatie nog goedkoper zal zijn. Volgens de berekeningen van de PvdA zullen de exploitatiekosten in een schei dingsinstallatie met een capaciteit van 180.000 ton per jaar in Amsterdam-Noord ƒ46 per ton bedragen. Een scheidingsfa briek van dezelfde capaciteit in het Weste lijk Havengebied komt volgens de PvdA- becijfering uit op 58 per ton. Blijkens de staatjes van de fractie is dat inderdaad stukken goedkoper dan de exploitatie van een verbrandingsoven. Deze komt bij een capaciteit van 140.000 ton per jaar uit op 83 per ton aan exploitatiekosten. Bij een capaciteit van 230.000 toll zijn deze kosten 73, zo stelt de fractie. Verbranden is volgens deze gegevens dus veel duurder, dan volgens de cijfers van Provinciale Waterstaat. Waterstaat berekende de ex ploitatiekosten van de oven met een ver werkingscapaciteit van 230.000 ton per jaar op 45 per ton. De PvdA-fractie stelt, dat de ambtelijke cijfers de indruk wekken, dat de keus voor scheiding tot gevolg zal hebben, dat de Amsterdamse gezinnen 66 meer aan reinigingsrechten zouden moeten gaan betalen dan bij een keus voor verbranden. Volgens de PvdA-cijfers is dat echter een onjuiste voorstelling van zaken. Scheiding van huisvuil is juist goedkoper dan ver branden. De indiener van de pro-scheidingsmotie, het PvdA Statenlid Kramer. De cocaïne met een geschatte han delswaarde van ruim één miljoen zou, aldus de zeeman, toch mogelijk in een hotel in Lima in zijn koffer zijn gestopt. Daar verbleef hij een paar dagen in af wachting van aanmonstering op een schip in een nabijgelegen haven. Toen bekend werd dat de boot al weg was, besloot hij om naar Europa te vliegen. Het was hem wel opgevallen dat een medewerker van de scheepvaartmaatschappij allerlei for maliteiten voor hem regelde en ook op zijn hotelkamer kwam. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. 1 njgbaar en Zn. t 20. >3-320005 ee b.v. t buiten er archi- dubbe- op. m2). 1 Nu al direct méér weten? Dat kan! Draai dan even: Met de nieuwe berekeningen van Water staat lijkt de kans, dat het gewijzigd pro vinciaal afvalstoffenplan maandag toch nog wordt aangenomen in de Staten weer iets groter. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het afvalstoffenplan, zoals het was gewijzigd door de pro-scheidingsmotie van de PvdA, zou worden afgekeurd door De subsidieaanvraag bij Economische Zaken steunde op een rapport dat enkele gemeentelijke instanties in Amsterdam over de Witkar als energiebesparend ver voermiddel hebben opgesteld. De coöpe ratie heeft ook een subsidieaanvraag van 1,2 miljoen gulden bij de Europese Econo mische Gemeenschap lopen. Met het EEG-geld zou het project verder tot vijf tien stations en ongeveer honderd witkar- ren kunnen worden uitgebreid. Abonnees, die voor de betaling van het abonnementsgeld een stortingsacceptgirokaart ontvan gen, worden dringend verzocht UITSLUITEND VAN DE HUN TOEGEZONDEN KAART GEBRUIK TE MAKEN Betalingen, welke niet d.m.v de ze accept-girokaart geschieden, werken fouten en misverstanden in de hand. Een moderne en gemakkelijke manier van betalen is. AUTOMATISCHE BETALING Vraag hierover ons kantoor om inlichtingen. ABONNEMENTEN AFDELING Tel.: 023-319053 toestel 159 Niettemin kan toch wel ongeveer wor den vastgesteld, dat de Haarlemse agglo meratie per inwoner voor de afvoer en verwerking van het huisvuil duurder uit is dan Amsterdam. Dan is het niet zo onre delijk wanneer een gecombineerde schei dingsinstallatie tussen beide agglomera ties het verschil wat glad zou strijken. Een niet onbelangrijk neven-argument in de strijd om het scheiden of verbranden. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. De officier van jus titie bij de Haarlemse rechtbank heeft gisteren een gevangenisstraf van vier jaar geëist tegen een Colom biaanse zeeman die in juli op Schip hol werd gepakt met ruim tien kilo cocaïne in zijn koffer. „De internatio nale buitenwacht moet weten dat de Nederlandse justitie zwaar tilt aan transporten van verdovende midde len”, zei mr. Brilman. Volgens hem is de markt voor cocaïne sinds kort zeer groot geworden. De beschuldiging is dus eigenlijk, dat Waterstaat naar het voordeel van een ver brandingsoven heeft toe zitten rekenen. Omgekeerd zal echter wel worden gesteld dat de PvdA-notitie naar het scheiden van huisvuil is toegeschreven. De PvdA-gedeputeerde Uff nog niet rijp voor scheiding van afval. HAARLEM. „Het is allemaal onnauwkeurigheid geweest”, zei de 46- jarige Zaandamse gerechtsdeurwaarder, die gistermorgen voor de Haarlemse rechtbank stond. Hij moest zich verantwoorden voor drie zaken, waarin hij volgens officier van justitie mr. J. van der Bruggen geld had verduisterd. IZuid-Kennemerland zou bij een gecom bineerde scheidingsinstallatie in het Wes- telijk Havengebied voordeel hebben. Vol- gens het provinciaal afvalstoffenplan zal de Haarlemse agglomeratie in 1986 voor de verwerking van het afval geheel zijn aangewezen op de scheidingsinstallatie in het Westelijk Havengebied. De VAM- transporten naar Wijster in Drenthe beho ren dan tot het verleden. Zuid-Kennemer land heeft echter een contract, dat tot 1994 loopt en een nieuw vuiloverlaad-station in de Veerpolder te Haarlem. Zoals gemeld wil de provincie Drenthe alleen nog met de VAM-afvoer van dit randstedelijk vuil naar Wijster akkoord gaan, op voorwaar de dat deze in 1986 wordt beëindigd. En daarmee staat men dus voor het blok. het vuil voor de Haarlemse agglomeratie en personeel zou op die manier noodzake- helemaal in de papieren lópen. Dat deze hjk Wórden. Een dure zaak blijft de vuil- vervroegde afschrijving nodig zal zijn, is overigens nog wel een onbeantwoorde vraag. Het is heel goed denkbaar, dat het VAM-station in de Veerpolder na 1986 in gebruik blijft voor de afvoer van het huis vuil naar de scheidingsinstallatie in het Westelijk Havengebied per rail. Wanneer deze tussenschakel zou worden overge schakeld en de vuilniswagens van Haar lem dus direkt naar de scheidingsfabriek zouden moeten rijden, zou er ook extra geld bij moeten. De wagens zouden een uur langer onderweg zijn, dus minder inzetbaar. De aanschaf van meer wagens De vergelijking met de Amsterdamse situatie, financieel gezien, is moeilijk, om dat niet duidelijk is, hoeveel van de 66 reinigingsrechten aan ophaalkosten nog opgeteld moeten worden bij de in het begin al genoemde exploitatiekosten van 77 a 83 (de exploitatiekosten van een kleine verbrandingsoven dus plus die van een gecombineerde scheidingsfabriek ge deeld door twee). Anderzijds is ook moei lijk precies vast te stellen hoeveel een Haarlems gezin werkelijk aan de oplos sing van het huisvuilprobleem moet bij dragen. omdat de kosten daarvan zijn verwerkt in de onroerendgoedbelasting. verwerking dus hoe dan ook. Een goedko pere exploitatie door een vergrote gecom bineerde scheidingsfabriek zou in die situ atie in elk geval voor Zuid-Kennemerland al meer dan wenselijk zijn. Volgens mr. C. Doorenbos, de raads man van de verdachte deurwaarder, was zijn incasserende cliënt de dupe geworden van een „wildgroei” in deurwaarders- praktijken. Er zouden, aldus raadsman mr. Doorenbos, eindelijk eens voorschrif ten moeten komen voor deurwaarders die naast hun praktijk ook een incassobureau hebben. Ook mensen die alleen een incas sobureau hebben zouden aan regels ge bonden moeten worden, meende mr. Doorenbos. „De voorschriften zijn onvol doende, ze worden onvoldoende nage leefd en bovendien onvoldoende gecon troleerd”, was zijn mening. De officier stelde met nadruk dat hij de deurwaarder niet om een ambtsdelict had vervolgd, maar om „gewone” verduiste ring. Hijj eiste een boete van 2500 gulden en een geheel voorwaardelijke straf van drie maanden. Bij de motivering van zijn eis zei officier mr. Van der Bruggen, dat hij rekening had gehouden met de om standigheid dat de deurwaarder ge schorst was uit zijn praktijk. Ook de ver wachte verdere nadelige gevolgen had hij erbij betrokken. De deurwaarder was ten laste gelegd, dat hij in juni ’77 een man voor een bedrag van vierhonderd gulden had benadeeld, toen hij voor een financieringsbank bij hem geld kwam innen. In maart van dat jaar zou hij bovendien ruim 1100 gulden hebben achtergehouden ten nadele van een bedrijf toen hij voor die firma een bedrag moest incasseren. Tenslotte zou hij in mei van dat jaar 67,90 gulden te veel hebben gevraagd van iemand die bij een bedrijf in het krijt stond. Volgens officier mr. Van der Bruggen was dit een greep uit ruim vijftig zaken waarin de bedragen niet klopten met een percentage van de hoofdsom dat volgens het deurwaarders- reglement berekend mag worden voor de verleende diensten. Voor ook „systema tisch gepleegde belastingfraude” had de officier hem niet vervolgd. Dat zou via boetes van de belastingdienst wel worden rechtgetrokken. f De benadeling van vierhonderd gulden van een schuldenaar van een financie ringsbank, waarvoor de verdachte kwam incasseren, achtte mr. Doorenbos niet be wezen. Toen de „fout” bij een controle van het ministerie werd ontdekt, heeft hij de benadeelde niet ingelicht. Hij bracht het bedrag wel in mindering op een tweede openstaande rekening. Van wederrechte lijke toeëigening is dan geen sprake meer, aldus mr. Doorenbos, waarop officier mr. Van der Bruggen later reageerde met de opmerking „dat er nog steeds sprake is van diefstal, ook als je de gestolen fiets terugbrengt”. In het geval van de „achterhouding” van ruim 1100 gulden zou de verdachte volgens de visie van zijn raadsman niet gebonden zijn aan het deurwaardersreg- lement omdat hij niet als deurwaarder, maar als ongebonden incassobureauhou- der zou zijn opgetreden. Van een ten laste gelegd ambtsdelict zou volgens mr. Doo renbos dan ook geen sprake kunnen zijn. ..Daar heb ik het ook niet op gegooid”, was de felle reactie van de officier, „ik heb simpelweg verduistering opgevoerd. Dat is een heel ander artikel. U moet de straf wet er eens naast leggen”. PcTS Alleen voor het geval van de 67,90 gul den had de verdachte onjuist gehandeld, zei mr. Doorenbos. Hij had het wettelijk rentebestanddeel van een bedrag achter gehouden. Maar ook hier zou hij niet als deurwaarder zijn opgetreden, stelde hij. Hij verweet de hoofdofficier van justitie dat hij de deurwaarder „grote schade” had berokkend door de pers in te lichten over de vervolging van „vele grote en kleine verduisteringen”. De deurwaarder wist, aldus raadsman mr. Doorenbos, op dat moment nog van niets. Hij verwacht dat zijn cliënt als hij als deurwaarder gehandhaafd blijft grote moeite zal heb ben om zijn reputatie opnieuw op te bouwen. AMSTERDAM. De coöperatieve Ver eniging Witkar in Amsterdam krijgt van het ministerie van Economische Zaken een subsidie van honderdduizend gulden en een krediet op „zachte” voorwaarden tot eenzelfde bedrag. Dit heeft de voorzit ter van de coöperatie, Luud Schimmel- penninck, donderdag bevestigd. De twee ton wordt verstrekt in het kader van pro jecten die op besparing van energie zijn gericht. TN,bi£BPOMMEk DOHJ£,\^~y Mr. Doorenbos beweerde dat alle deur waarders die naast hun ambtshandelin gen aan incasso doen, zich „anders gedra gen” dan het ministerie wil. „Den Haag” vindt dat ze zich ook bij incasso moeten houden aan het tarief zoals dat is vastge steld in het deurwaardersreglement voor ambtshandelingen. Er is inmiddels om een wetswijziging gevraagd. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. De vereniging beschikt op het ogenblik over twee stations en zeven op elektriciteit (accu’s) rijdende witkarren. Het plan is, het project uit te breiden tot zeven stati ons en 25 witkarren en tegelijkertijd het automatisch systeem te verbeteren. De kosten hiervan worden op vier ton ge raamd. Twee ton zal dus door de coöpera tie zelf bijeen moeten worden gebracht. Het bestuur is daarom bezig met een actie om tot uitbreiding van het ledental te komen. „We gaan dus wat meer aan de weg timmeren”, aldus Schimmelpen- ninck. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het Duitse bedrijf Josef Martin GmbH heeft in opdracht van de Amsterdamse Stadsreiniging een teke ning gemaakt voor een uitbreiding van de vuilverbrandingsinstallatie tot zes ovens, terwijl op politiek niveau het laatste woord nog niet eens gesproken is over de vijfde. De tekening geeft zelfs geen moge lijkheden tot het scheiden van afval, ter wijl dit nog volop in discussie is. Stadsrei niging gaf begin dit jaar opdracht tot het maken van een tekening voor de vijfde verbrandingsoven in Amsterdam-Noord. Het Duitse bedrijf heeft op papier geen uitbreiding gemaakt, maar een volledig nieuwe installatie ontworpen, met een ca paciteit van 890.000 ton per jaar. De huidi ge installatie kan 430.000 ton per jaar verwerken. Het Statenlid Peter Kramer (PvdA) kreeg de tekening deze week toevallig onder ogen. Kramer noemt het een slechte zaak dat geen van zijn fractieleden op de hoogte is van het bestaan van deze teke ning. Het verschil tussen de cijfers van de PvdA en die van de Waterstaat zit onder meer in de omvang van de bunker en de aantallen personeel. Volgens de PvdA kan men volstaan met een kleinere bunker bij een kleinere verbrandingsinstallatie, het geen goedkoper is. In de ambtelijke cij fers wordt het aantal personeelsleden voor de scheidingsinstallatie op 45 ge steld, terwijl er volgens de PvdA maar 22 mensen nodig zouden zijn. De PvdA heeft dit nagetrokken bij de leveranciers van deze installaties. Bij de verbrandingsoven heeft Waterstaat weer te lage personeels aantallen gehanteerd, waardoor deze op lossing goedkoper werd becijferd, dan deze in feite zou zijn. Ook zou Waterstaat de opbrengst van de elektriciteit van de verbrandingsoven te hoog hebben bere kend: 6,2 miljoen per jaar, terwijl een rapport van de Amsterdamse Dienst Stadsreiniging spreekt over 4,4 miljoen. De produkten, die in de scheidingsinstal latie uit het afval zouden kunnen worden teruggewonnen zouden volgens de ambte lijke cijfers daarentegen weer minder op brengen, dan volgens de PvdA-cijfers zou moeten. Momenteel kost het ophalen en verwer ken van één ton huisvuil in Haarlem res pectievelijk 66 plus de al genoemde 67,50. Ruwweg 130 per ton per jaar dus. In Amsterdam betaalt men per per ceel 64 aan reinigingsrechten. Bij hand having van de bestaande afvoer naar het VAM-station en de verwerking in een uit sluitend „provinciale” scheidingsinstalla tie zou de optelsom dus 66 plus 108 a 124 worden: 174 a 190 per ton per jaar. Wanneer de agglomeratie Haarlem haar huisvuil echter naar een grote ge combineerde scheidingsfabriek zou kun nen afvoeren zou deze rekensom een stuk gunstiger uitkomen 66 plus 76 a 87 142 a 153. Voor de afvoer en verwerking van de VAM betaalt Haarlem volgens de begro ting 1981 67,50 per ton. De 108 a 124 voor de provinciale scheidingsinstallatie steekt daar nogal schril tegen af. Als daar bij ook nog de kosten van vervroegde afschrijving van het VAM-station moeten worden gevoegd, gaat de verwerking van De verdachte was volgens zijn raads man mr. G. Montagne waarschijnlijk ge bruikt door een smokkelorganisatie, die zonder zijn medeweten de cocaïne in de koffer had gestopt. Hij achtte opzet dan ook niet bewezen. Officier mr. Brilman twijfelde ernstig aan de onwetendheid van de verdachte. Dat er iets mis was met zijn bagage zou de zeeman volgens hem moeten zijn opgevallen toen hij op Schip hol ontdekte dat zijn koffer zwaarder was geworden. Bedreiging door een onbeken de man, die ook in het vliegtuig uit Lima had gezeten, zou een duidelijke aanwij zing moeten zijn dat er misdrijf in het spel was. De zeeman vertelde dat hij via Schip hol naar Antwerpen wilde gaan om daar op een boot aan te monsteren. Op de vraag van president mr. J. van Hasselt waarom hij dan toch een retourbiljet had, zei de zeemand dat hij per vliegtuig terug wilde als de aanmonstering niet zou luk ken. Dat was wel vaker gebeurd, zei hij. „Wel een dure veiligheidsmaatregel”, merkte de president op. Van de opbrengst van het gestolen goed, dat op het Waterlooplein terechtkwam, kochten ze heroïne. Hij gebruikt dat spul inmiddels niet meer en heeft ook na lange tijd weer een baan. De officier eiste tien maanden waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij tilde zwaar aan het feit dat ook sieraden met een grote emotionele waarde voor de ge dupeerden waren gestolen. De man was volgens raadsman mr. H. Bettink het slachtoffer geworden van zijn grote beïn vloedbaarheid en zeer geringe opleiding. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Zaterdag werd gemeld, dat uit provinci ale berekeningen was gebleken, dat de scheiding van huisvuil de Amsterdamse gezinnen ruim het dubbele zou kosten van de prijs, die voor verbranding moet wor den betaald tussen de ƒ53,50 en de 101,50 per gezin. De kosten van verbran den kwamen op ƒ45 per gezin. Combi neert men echter een eventuele Amster damse scheidingsfabriek met de al ge plande provinciale, dan komt de prijs per ton, tevens ongeveer de prijs per gezin, tussen de 77 en 83 te liggen. Deze bedragen worden gevormd door de prijs per ton verwerkt afval in een grote schei dingsinstallatie 76 a 87) op te tellen bij de tonprijs van een kleine verbrandingso ven 79) deze som door twee te delen. Een gemiddeld gezin „produceert” per jaar ruim een ton huisvuil. een meerderheid in de Staten WD, CDA en CPN. Men was nogal geschrokken van de stelling van gedeputeerde Uff, dat de keus voor huisvuilscheiding de Amster damse gezinnen f 200 in de portemonnee zou gaan schelen. Ook de verdubbeling van de verwerkingskosten in vergelijking met de oorspronkelijke kosten van vuil verbranding zou waarschijnlijk tot een negatieve beslissing van de Staten hebben geleid. Van deze vrijwel zekere verwerping van het gewijzigde afvalstoffenplan lijkt nu echter, na de verstrekking van de meest recente cijfers minder sprake te zijn. De kans dat CDA- en PvdA-fractie het uitein delijk toch nog eens worden is hierdoor waarschijnlijk wel aanzienlijk toege nomen. Misschien kan ook het verschil in ver werkingskosten per ton huisvuil tussen de Amsterdamse en Haarlemse agglomeratie nog een argument in de discussie zijn. Alom is namelijk het streven naar unifor me tarieven. Een prijs van 76 per ton voor verwerking van afval in een tussen Haarlem en Amsterdam gelegen schei dingsfabriek lijkt mooi het midden te hou den tussen wat men anders zou moeten betalen in Amsterdam aan de ene kant en Haarlem aan de andere kant.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9