Voorraad olie wordt groter o P Zeker zeven doden bij het weer aanvaring veerpont Bevolking wordt ,,rad voor ogen gedraaid" Sc Motie van D’66 over aftrek Ongeregeldheden na protest tegen maakt plaats Manifestatie leegstandswet Di PPR zoekt toenadering tot CDA-werkgroep ka Luchtbel in kajuit redde levens bij in pc I 1 do voor joden in Sovjet-Unie „Groei economie voor stagnatie” Gi Blokkade van reactor gaat zeker door hypotheekrente y 0 P 19 8 0 OKTOBER MAANDAG 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker 1 (Van onze parlementsredactie) DEN BOSCH/DEN HAAG. De Katholieke Volkspartij (KVP) heeft vrijdag en zaterdag in Den Bosch zijn laatste vergadering gehouden. Hier hielden verscheidene vooraanstaan de partijleden een toespraak en werd gediscussieerd. (Val W. thor verd len i digd lede com dio. uit func 82? c Geen tijd Waakhond Fleuren van I Trapportaal (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM. „Een ie der die zegt de werkloosheid in vier jaar te halveren, draait de mensen een rad voor ogen”. Met die uitspraak oefende mi nister-president Van Agt za terdagmiddag kritiek op de verkiezingsprogramma’s van de grote partijen. Z s r S> trijfël Van Agt: Werkloosheid niet jaar te halveren in vier WEERRAPPORTEN KVP voor de laatste maal bijeen AMSTERDAM (ANP). In de economi sche ontwikkeling van ons land heeft een kentering plaatsgevonden in het tweede kwartaal van dit jaar. Een periode van langzame, maar gestage groei van de eco nomische bedrijvigheid maakte plaats voor een stagnatie, zo niet een teruggang. Inmiddels hadden zich twee binnen schepen van de kaden in Dordrecht en Zwijndrecht losgemaakt. De schippers wisten de pont te kantelen en tussen de twee schepen in naar de Dordtse kade over te brengen. Op dat moment waren Zowel PvdA, CDA als WD willen vol gens hun programma in vier jaar 300.000 banen extra scheppen. Van Agt sprak op het eeuwfeest van de studentenvereniging regenbui regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui regenbui motregen zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. mist geh. bew. zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. 1. bew. regen geh. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen mist 15 16 15 15 15 15 15 14 15 14 13 24 27 13 24 14 16 20 10 17 18 15 26 21 15 1 0 0.1 0 5 0 0 0 0.4 0.1 In zijn rede over de sociaal-economi- sche problemen nam Van Agt voorts stel ling tegen de eis dat inkomensmatiging gepaard moet gaan aan zaken als vergro ting van zeggenschap van de werknemers van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Halvering van de werkloosheid vergt naar zijn mening zeker tien jaar. Dan is zo’n doelstelling nog alleen haalbaar door ar beidstijdverkorting op zeer grote schaal. Zulke arbeidstijdverkorting is volgens Van Agt aan twee „kolossale mitsen” ver bonden: zij moet gepaard gaan aan een evenredige vermindering van het loon en zij vergt een „draconische reorganisatie” in arbeidsprocessen. dagelijks bestuur van het CDA zal voor stellen een onderzoek te plegen naar de vraag of „loyalisme” na de volgende ver kiezingen binnen de fractie in de Tweede Kamer nog kan worden getolereerd. Van Zeil herhaalde zaterdag voor de radio dat ieder kamerlid en de fractie als geheel na een formatie een standpunt bepaalt. „Wanneer een kamerlid niet ak koord kan gaan met het gevormde kabi net, moet hij zich alsnog aanpassen aan de meerderheid van de fractie, of hij moet zijn kamerzetel ter beschikking stellen”, aldus Van Zeil. Dijkman (KVP), die in juni voor de motie van de oppositie tegen het kabinet stemde, heeft op zich geen bezwaar tegen een onderzoek. Hij vindt echter wel dat de partij niet moet proberen alle speelruimte uit de politiek weg te snijden. „Bij een formatie moet een fractievoorzitter op een De PPR zoekt naar aansluiting met de groep van professor Goudzwaard, „die met het manifest „Niet bij Brood Alleen heeft aangegeven zich niet te kunnen vin- bepaalde manier zaken kunnen doen, ook al is dit in de vorm van loyalisme”, aldus Dijkman in een reactie voor de TROS- radio. Eenheden van de Mobiele Eenheid voer den charges uit op het kruispunt Kalver- markt-Spui-Grote Marktstraat. De Evangelische Progressieve Volks partij (EPV) heeft zaterdag aan het eind van een tweedaags congres in Zwolle een resolutie aangenomen waarin de werk groep „Niet bij Brood Alleen, de Aijos en andere personen en groeperingen die een progressieve evangelische politiek voor staan worden opgeroepen samen met de EPV een krachtige politieke partij te vor men voor de eerstvolgende kamerverkie zingen. In een andere resolutie spreekt de EPV zijn waardering uit voor de „con structieve houding” van de vakbeweging bij het zoeken van oplossingen voor de economische problemen. den in het CDA”. PPK-Senator Bas de Gaay Fortman verklaarde zaterdagmid dag in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan dat hij het heel goed mogelijk acht dat de PPR met de dissidenten uit het CDA een nieuwe partij zal vormen. DEN HAAG (ANP). De voorraad aardolieprodukten in ons land die is bestemd voor crisistijden, wordt ver groot. De huidige voorraad, die is aange legd door de Stichting Interim Cen traal Orgaan Voorraadvorming Aard olieprodukten (ICOVA) is goed voor het overnemen van de verplichtingen van de olie-industrie voor 15 dagen. Deze termijn wordt nu uitgebreid naar 30 dagen. Daarnaast kan de ICOVA de verplichtingen van onafhankelijke im porteurs voor 55 dagen overnemen. Deze termijn blijft ongewijzigd. Aldus heeft minister Van Aardenne van Eco nomische Zaken in een brief aan de vaste commissie voor economische za ken van de Tweede Kamer meege deeld. De ICOVA en de aardoliemaat- schappjjen zorgen gezamenlijk voor een strategische voorraad voor een pe riode van negentig dagen. schip Glacit voor pore. pel wi Aan brand bedwi De Amer op on AJask wzw zzw ZZW z zzw zzw zzw zzw zzw zw z windst. n z windst. zzw zzw wzw zzo windst. windst. zzw nnw o wnw wzw windst. nw windst. wzw n ozo wzw o n zo verand. 1 0.2 0.2 0 0.3 0.1 0.1 0.2 0 0 0.2' 0 0 0 0 0 0 0 0.4 0 0.1 0 0 0 2 Vrijdag 10 oktober om 24 uur ’s nachts gaat de KVP officieel met ARP en CHU op in de nieuwe partij Christen Democra tisch Appèl (CDA). In de Bossche St. Jan-kathedraal werd dit weekeinde bovendien een mis opge dragen door bisschop Bluyssen. Tot de sprekers op de opheffingsbijeenkomst be hoorden onder meer Steenkamp, Schmel zer, oud-premier De Jong en Van Zeil. Deze laatste kondigde aan, dat hij het Dit was gedeeltelijk een uitvloeisel van de terugval in het buitenland. Voor een ander deel hield de verslechtering van het economische klimaat verband met de on gunstige ontwikkeling in de woningbouw, wat vooral gevolgen had voor de arbeids markt. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parys Rome Split Stockholm Wenen SAl door vador schiet doder Het weid steeg 61. De de aft hinde bewal schoti guerri ten. met 1 gewe] meer JU] Prins het si In e twinti radio noemi partijl slissir op zij septer kenht De ward Wrzas samec vice-p secret MA nen z tierra nog zeven mensen in een luchtbel in de kajuit van de pont. Omdat voorkomen moest worden dat het vaartuig zonk, kon den zij niet eerder dan ruim tien minuten later door duikers worden bevrijd. Een man was toen al overleden, terwijl twee anderen het bewustzijn hadden verloren. Luitenant Bakker van de rijkspolitie te water wilde zich later op een persconfe rentie niet uitlaten over de toedracht van het ongeluk. Wel liet hij weten dat het doorgaande verkeer op een rivier in dit geval dus de tankeraltijd voorrang heeft. De Innovatie is volgens de politie man een regelmatige passant; de pont- baas bevoer al jaren het traject. De politie is nog bezig met het bergen van de slacht offers. Voor zover bekend heeft de politie één demonstrant aangehouden wegens open lijke geweldpleging. Hij zou met een verf bommetje hebben gegooid. van de werkgelegenheid. Albeda opende in Doorn een herbouwd gedeelte van het Slotemaker de Bruine Instituut, het cen trum voor studie en vorming van de chris- telijk-sociale organisaties. Het uit de ARP afkomstige CDA-kamer- lid Van Houwelingen zei in een eerste reactie echter, dat „eenheid niet kan wor den hersteld door verschillen van opvat ting de kop in te drukken”. Volgens de parlementariër kan dit alleen door een heid van de politieke lijn en het program ma. Van Houwelingen, die zaterdag voor de TROS-radio sprak, zei verder onder meer dat „kritische geluiden alleen uit het CDA kunnen verdwijnen door een deel van de partij weg te sturen”. „De kerncentrale Borssele is niet ge bouwd volgens de sterkte-eis waaraan nieuw te bouwen kerncentrales in Neder land moeten voldoen.” Dit schrijft de Ver eniging Milieuhygiëne Zeeland in een open brief aan de tweede-kamerleden Van der Hek en Zijlstra (PvdA). U hebt net als wethouder Polak u« belofte gebroken, u hebt tóch gelachen, op die manier wil ik niet langer met u, als lezer, samenwerken. Het schijnt dat enke le brieven van het Burgercomité tegen het zere been van Amsterdam zijn aangeko men, vandaar die afwijzing. Maar ook al heb je niet het geschreven recht om als Burgercomité vertegenwoordigd te zijn i« zo’n ambtelijke werkgroep, je hebt daar als direct betrokkene toch wel het morele recht toe zou ik denken, zonder dat je daarvoor B. en W. van Amsterdam hoeft te fleuren? in de bedrijven. Hij zei „dit politiek-maat- schappelijk dogma” te willen ontman telen. „Enerzijds is matiging zo hard nodig om de verzorgingsstaat in stand te houden, dat die niet mag worden vertraagd door discussies over tegenprestaties. Ander zijds moeten hervormingen worden door gevoerd geheel los van de actuele toestand van ’s lands financiën”, aldus Van Agt. Minister Albeda (Sociale Zaken) heeft de werkgeversorganisaties en de vakbe weging zaterdag opgeroepen, bedrijfs- taksgewijze afspraken te maken over de werkgelegenheid. Ook vroeg hij hen sa men te bekijken, hoe de werknemers een meer reële inspraak kunnen krijgen als er van hen offers worden gevraagd terwille Met de FNV valt niet te praten over het „opschonen” va de prijscompensatie door de gestegen energiekosten eruit te halen. „De kosten van verwarming drukken zwaarder op iemand met een smalle beurs dan op iemand met een goed gevulde. Als wij één vinger geven bij het opschonen van de prijscompensatie, dan staan kabi net en werkgevers klaar om morgen de hele hand te nemen”. Dit zei FNV-voorzit- ter Kok zaterdag in Hoogeveen waar het vijftigjarig bestaan van de plaatselijke FNV-afdeling werd gevierd. De ondernemers in de industrie zijn in het tweede kwartaal voortdurend pessi mistischer geworden over de economi sche ontwikkeling, zoals blijkt uit de con- junctuurtests. Ook in de bouwnijverheid, die niet zózeer afhankelijk is van de bui tenlandse vraag, verslechterden de voor uitzichten verder, aldus het verslag. werkgroep Volgermeerpolder, die het he le hebben en houen van de vuilnisbelt onderzoekt, telt ook een bemoedigend aantal Amsterdammers: twee van de stadsreiniging, twee van de afdeling hin derwet en milieuzaken, twee van het cen traal milieu laboratorium, aangevuld met twee mensen van de inspectie voiksge- zondheid, twee van uitwaterende sluizen een van Provinciale Waterstaat en een var. de Arbeidsinspectie, en eentje van Broek in Waterland: de burgemeester. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het landelijk Overleg Basisgroepen Dodewaard gaat dicht heeft gisteren in Utrecht met grote meerderheid definitief besloten tot een blokkade van de kerncentrale in Dodewaard op zondag 19 oktober. Van het Recreatieschap is al de monde linge toestemming gekregen voor de in richting van een tentenkamp bij het Gat van Hagen in de gemeente Valburg vanaf 18 oktober. Het tentenkamp is het start sein voor de geweldloze blokkade van de kerncentrale, die uiteindelijk zou moeten leiden tot de sluiting van deze centrale. De blokkade zal op zondagmorgen 19 oktober om acht uur beginnen. Vanuit Valburg zal men dan naar Dodewaard trekken. Daar is het de bedoeling dat de centrale door een menselijke keten afge sloten wordt voor iedere toegang, net zo lang tot het besluit tot stilleggen van de 10 9 8 5 9 10 12 8 12 7 5 18 17 8 9 9 3 6 6 4 8 9 18 9 11 6 27 112 0 18 16 5 18 8 8 18 14 9 8 Weer in binnen- en buitenland De betoging begon rond twee uur op het Voorhout, naar schatting tweeduizend krakers en sympathisanten trokken van daar via het Binnenhof naar een braaklig gend terrein in de Schilderswijk, waar een kraakmanifestatie werd gehouden. Na vijf uur kwam het in de binnenstad van Den Haag tot een confrontatie tussen enkele honderden betogers en de Mobiele Eenheid. Op het genoemde kruispunt voerden eenheden van de Mobiele Briga de charges uit toen de demonstranten stilstonden bij een leegstaand pand en het verkeer blokkeerden. De betogers ver spreidden zich niet, waarna manschappen uit drie ME-wagens en vijf jeeps uit de wagens kwamen en ingrepen. AMSTERDAM (ANP). Bijna duizend mensen hebben zaterdagavond deelgeno men aan een manifestatie van solidariteit met de joden in de Sovjet-Unie op het Mr. Visserplein in Amsterdam. Evenals in voorgaande jaren werd de manifestatie gehouden aan het eind van het joodse feest Vreugde der Wet. Hoewel de manifestatie georganiseerd door het Solidariteitscomité voor de joden in de Sovjet-Unie, aanvankelijk alleen bedoeld was als protest tegen de behandeling van de joden in dat land en het drastisch verminderen van het aantal visa voor jo den die het land willen verlaten sinds de Olympische Spelen, drukte ook de aan slag vrijdag op de grote synagoge in Pa rijs zijn stempel op de openluchtbijeen komst. Een fakkel die zaterdagavond in Am sterdam is ontstoken uit solidariteit met Sacha Landsman, de zieke Russische jon gen, die in zijn land al enige tijd tevergeefs probeert een uitreisvisum te krijgen, is gisteravond door een tiental jongeren te voet naar de Russische ambassade in Den Haag gebracht. Voor het ambassadege bouw zullen zij de toorts tot vanavond brandende houden. Dan wordt er even eens een betoging gehouden. manr moed de B; In vuur; gezer van schie stig pisto zich. Bij toor schaf twaal Ik zei dat de aanwezigheid van de Am sterdamse gifbelt in het trapportaal va Amsterdam, Broek in Waterland, weinif zorgen baarde, maar dat neem ik meteen weer terug. Weliswaar ontbrak wethoude: Polak tijdens deze voorlichtingsavond (hij is de verantwoordelijke man), en kan ooi zijn vervanger wegens drukke werkzaam heden niet aanwezig zijn, maar dat heb ben mijn dochtertjes ook altijd: als hui gevraagd wordt de rommel op te ruimen brand hebben ze nooit tijd omdat ze juist bezig zijn een mooie tekening te maken, of een toren te bouwen van hun blokken. Am sterdamse bestuurderen mochten dan ontbreken, een aantal Amsterdamse amb tenaren zat wel degelijk in het forum om vragen te beantwoorden. Bovendien: de door de gemeente Amsterdam ingestelde - eetzas kapite Dit staat in het kwartaalverslag van de Nederlandsche Bank, waarin verder wordt vermeld, dat de produktie in de schatting 33 opvarenden aan boord werd aangevaren schip Innovatie. De aanvaring vond plaats om kwart voor vijf ’s middags. Direct na het ongeval konden 27 mensen uit het water worden opgepikt. De veerpont sloeg echter om. Een vaartuig van de rijkspolitie te water was in de nabijheid toen het ongeluk gebeurde. De bemanning zag kans om vijf mensen te redden. Pleziervaartuigen na men ook drenkelingen aan boord, terwijl andere passagiers zich zwemmend in vei ligheid brachten. ra 3 O. N gS verwerkende industrie na het eerste kwartaal terugviel tot het niveau van me dio vorig jaar. Het duidelijkst was de omslag in de chemie en de aardolie-indu- strie. Ik heb vorige week al verteld dat er eei Burgercomité in Broek in Waterland is opgericht, dat in deze kwestie als waak hond wil functioneren. Nu is Broek ii Waterland, behalve een heel mooi dorp („beschermd” tot en met, behalve tega het chemisch afval van Philips Duphai c.s.), ook een enigszins afwijkend dorp, it die zin dat er nogal wat deskundigen var allerlei slag huizen. Je kon dat goed mer ken tijdens die voorlichtingsavond. Af ei toe verontschuldigde een van de geleerde forumdeskundigen zich voor de moeilijke termen die hij gebruikte, maar dan stond! er even later weer een verontruste burga bij de interruptiemicrofoon, van wie we wisten dat hij bioloog was, of biochemi cus, of geoloog, of meester in de rechten of röntgenoloog, of milieudeskundige, ol1 semioticus, die met hun allen niet alleen van de hoed en de rand, maar ook van de deuk in de hoed en de prijs van de hoed' alles afwisten. Het Burgércomité blaft niet alleen, het kan ook grommen, janken, kwispelstaarten, opzitten, door een bran dende hoepel springen en van zich af bijten. Een all-round-hond dus. Geen won der dus dat het Burgercomité, dat sinds de vondst van de gevarieerde hoeveelheid vaten met chemisch giftig afval al allerlei yjtor activiteiten heeft ontwikkeld, ook een ver- hun i tegenwoordiger in die dertien leden tellen, weds de werkgroep wilde hebben, te weten eel beset biochemicus uit het dorp. Wethouder Po range lak zegde dat aanvankelijk toe, maar later werd dat verzoek toch door wethouder Wolffensperger (toen Polak, wethouder Polak dus, er niet was) afgewezen. Aha, denken de wantrouwige Broekers dan, ze willen de burgemeester, die niets af weet van 2,3,7,8-tetrachloordibenzo-p-dioxine behalve dat het geen pokon is, er voor het gezicht nog wel bij hebben als dertiende man, maar iemand die verstand van za ken heeft mag er als veertiende man niet bij. En waarom niet? Omdat een dergelij ke uitbreiding (en nu moet u beloven uw lachen zoveel mogelijk in te houden) „niet heeft opportuun en ten nadele van de slagvaar-: het g digheid” van de werkgroep zou zijn! Arme aansl centrale zal zijn genomen. „Alleen werk nemers aan Dodewaard die nodig zijn voor de afbouw van de centrale zullen worden toegelaten”. „Het personeel van de kerncentrale in Dodewaard is nooit irigelicht over de vei ligheidsmaatregelen, die in en rond de centrale zijn genomen in verband met de aanstaande blokkade. Pas toen deze maatregelen onlangs in de publiciteit kwamen, werd het personeel bijeengeroe pen”. Dat zei Walter Huinink gisteren, die tot eind september gedurende tien maan den als uitzendkracht in de centrale heeft gewerkt. (Van onze redactie binnenland) DORDRECHT. Gevreesd wordt dat zeven of acht mensen zijn omgeko men toen gisteren op de Oude Maas nabij Dordrecht een veerpont met naar chattina 33 nnvarenden aan boord werd aangevaren door het binnenvaart- AT heeft gevn land, na b het - geva; De bego tot e rund teitei Vorige week donuerdag zat het jeugd huis in Broek in Waterland stampvol be zorgde Broekers, die van een breed opge zet forum te horen zouden krijgen hoe erg. of hoe onerg, de situatie was rond de vuilnisbelt in de Volgermeerpolder. Die vuilnisbelt is van Amsterdam. Amstei dam heeft hem natuurlijk zo ver mogelijk van zich afgeschoven, tot de uiterste stadsgrens, zoals Amsterdammers hut vuilnisbak ook altijd buitenshuis op de veranda zetten. Dat dit tegelijkertijd bete kende dat de inwoners van Broek in Wa terland de belt als het ware in het trapper taal opgedrongen kregen, was Amster dams eerste zorg niet. Niet toen de vuilnis belt werd ingericht, en nu ook nog niet, m er vermoedelijk 5000 vaten chemisch gil blijken te zijn gestort, en de waterrijks omgeving op sommige plekken de vervul lingsgraad van het Rotterdamse havenge bied heeft bereikt. Om nog maar te zwij gen van de gevolgen die de aanwezigheid van het ontbladeringsgif 2,4,5-T met ea snufte dioxine in de nabije en verre toe komst voor de omgeving zal hebben. Vooruitzichten voor woensdag, opge steld door het KNMI: Veel wind en enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 1 tot 7. Minimumtemperatuur: omstreeks 8 gra den. Maximumtemperatuur: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 40 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 10 procent. 28 27 12 24 10 18 26 22 13 14 DINSDAG 7 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06.49 uur, onder 18.02 uur Maan op 04.46 uur, onder 17.53 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 10.54 uur en 22.54 uur Laagwater 02.23 uur en 14.50 uur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. D’66 gaat tijdens de algemene beschouwingen van volgende week een motie indienen over de afschaf fing van de belastingaftrek van hypo theekrente. Volgens fractievoorzitter Jan Terlouw, die dit zaterdag voor de VARA- radio aankondigde, is het „een te gekke situatie dat mensen met veel geld nog door de fiscus worden geholpen bij het kopen van een duur huis”. Terlouw wil de grens waarboven het belastingvoordeel weg zal vallen, het liefst 300.000 gulden, bevriezen. Om te voorko men dat zijn motie door de Tweede Ka mer wordt verworpen, zal hij in zijn voor stel niet een speciaal bedrag noemen, maar spreken van „een nader te bepalen bedrag”. Minister Van der Stee (Financiën) heeft in antwoord op vragen van de Tweede Kamer naar aanleiding van de Miljoenen nota laten weten dat door het leggen van de grens bij 300.000 gulden de overheid 100 miljoen extra-inkomsten zal hebben. Wanneer het CDA haar zin krijgt met een grens van 400.000 gulden, levert dit voor het rijk 40 miljoen extra op. Terlouw zei voorts nog dat zijn fractie zich keert tegen de door minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen voorgestel de korting op de salarissen van leerkrach ten. Ook waarschuwde hij dat hij „de allergrootste moeite” zal hebben met het lijsttrekkerschap, indien het congres van D’66 een radicaal standpunt ten aanzien van de kernwapens in ons land zou innemen. In de Bomhaven te Dordrecht zoeken duikers in de gekantelde veerpont naar eventuele slachtoffers. De pont ligt vastgemaakt aan een te hulp geschoten binnenvaartschip. DEN HAAG (ANP). In de binnenstad van Den Haag is het zaterdagmiddag na afloop van een demonstratie tegen de leegstandswet tot ongeregeldheden gekomen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2