Opvarenden verlaten Prinsendam na brand Belgische premier doet lijmpogingen Nederlandse gewond bij aanslag Parijs Bij Fiat duizenden Ontslag voor zeven leden Centrale Partijcomité arbeiders naar huis Springlading in geparkeerde auto Schip stuurloos voor kust Alaska Zeventien doden laten in Israel Ondercommandant Esten betogen tegen Moskou Begin van plan VS-bases toe te Kabinet afgetreden kamp Sobibor pleegt zelfmoord Karmal bezoekt spoedig Moskou Vier doden bij bomaanslagen op Filippijnen Drie Spaanse politiemannen doodgeschoten Opiniepeilingen: Reagan ligt voor bij bankroof in El Salvador Grieken weigeren kalfsvlees uit EG 3rtaal :uren i tijd n de Am >rtaal vai d, weinif k meteei vethouda avond (hij i kan ooi /erkzaara dat heb als hua e ruimen uist bezig m, of eei ken. Am- iten dai mse amt orum om idien: de ngestelde ie het he uilnisbeli loedigenc van de ding hin- i het een- vuld mei volksge e sluizen n een vai an Broei hond MAANDAG 6 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 z' M (Van onze redactie buitenland) JUNEAU-ROTTERDAM. Alle 510 opvarenden van het passagiersschip Prinsendam zijn zaterdag in de Golf van Alaska uit volle zee gered nadat op het schip brand was uitgebroken. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische premier Wilfried Martens probeert een uitweg te (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Een mara- thonbijeenkomst van de sterk verdeelde partijleiding in Po len is vanochtend vroeg geëin digd met het ontslag van zeven leden van het Centrale Partij- comité, zo meldt de Poolse ra dio. De zeven waren al eerder uit belangrijke regerings functies ontslagen. Ingrijpende zuivering in Poolse partijtop Als oorzaken van de huidige crisis in Reagan (CPV) christen-democraten De Prinsendam, eigendom van Holland- America Cruises, voer zaterdagmorgen op ongeveer 240 kilometer uit de kust van Alaska toen door nog onbekende oorzaak brand uitbrak in de machinekamer. Het schip had toen juist een tussenstop in Glacier Bay achter de rug en was op weg voor een tocht naar Yokohama en Singa pore. Daarna zou de Indonesische archi pel worden aangedaan. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de brand door de bemanning kon worden bedwongen. Vier uur na het uitbreken van de brand bereikte het vuur echter de eetzaal en de dekken. De Nederlandse kapitein C. D. Wabeke gaf daarop op- Zdzislav Zamdarovski en het oud-lid van het politbureau. Jan Szydlak. De naam van het zevende lid ontbreekt nog. De nieuwe Poolse partijleider, Stanislav Kania, had zaterdag tijdens de plenaire zitting van het partijcomité de huidige toestand in het land „de zwaarste crisis in de ontwikkeling van Polen” genoemd. Ka nia kondigde een „diepgaande hervor ming in het systeem van bestuur en be- Polen zag Kania de overmatige investerin gen, de enorme staatsschuld, de verwaar lozing van de landbouw, arrogant leider schap dat ongevoelig was voor de publie ke opinie en een methode van „succes- propaganda”, die in strijd was met het gezond verstand. Hij stelde een betere voorziening van de markt in het vooruitzicht, extra-import De directie van Fiat en de vakbonden zijn het in onderhandelingen die het hele weekeinde gevoerd zijn op het ministerie van Arbeid, niet eens kunnen worden over een compromis. De bedrijfsleiding wei gert de mogelijkheid te bestuderen om het personeel „bij toerbeurt” werktijdverkor ting te geven en de bonden van hun kant willen er niet aan meewerken dat hun leden omgeschoold worden voor andere takken van industrie, waar geen crisis zoals in de autobranche heerst. Dit heeft de Israëlische regeringsleider dit weekeinde verklaard in een vraagge sprek met het persbureau UPI. Zonder op details in te gaan zei hij. dat Israel een bijdrage levert aan de nationale veiligheid van Amerika. Begin uitte zich zeer bitter over de po gingen van de Europese Gemeenschap een vredesinitiatief in het Midden-Oosten tot ontwikkeling te brengen. De Negen ervan beschuldigend dat ze er op uit zijn hun olie voor zo weinig mogelijk geld te kopen en hun wapens voor zo veel moge lijk geld te verkopen, beklaagde hij zich er over, dat de EG-landen in hun voorstel met geen woord reppen over het vredes verdrag met Egypte, dat tot stand kwam na het Israelisch-Egyptisch-Amerikaanse overleg op Camp David, het buitenver blijf van de Amerikaanse president. De premier sprak met klem berichten in Franse kranten tegen dat Israëlische oor- logsvliegtuigen de nucleaire installatie in Irak hebben gebombardeerd. Naar zijn mening was dat het werk van de Iraanse luchtmacht, maar ontkent Teheran de operatie omdat ze is mislukt. Het aan Egypte teruggeven van de olie velden in de Sinai betekent dat Israel moet betalen voor twee miljoen ton ruwe olie, aldus de 67-jarige Begin, die zei dat hij ondanks enkele hartaanvallen en een lichte beroerte in het recente verleden van plan is zijn partij aan te voeren bij de volgende verkiezingen, die normaliter in november 1981 worden gehouden. Een bomaanslag die gisteren in Israel drie mensen het leven kostte is door de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO voor haar rekening genomen. Een Pales tijnse militaire woordvoerder verklaarde in Damascus dat het postpakket, dat in een postkantoor in een buitenwijk van Tel Aviv explodeerde, door leden van de PLO was verstuurd. De ontploffing doodde twee mensen ter plaatse. Een derde overleed korte tijd later in een ziekenhuis. Er waren zes ge wonden. Naar verwacht wordt, zal de vakbond van Italiaanse metaalarbeiders de overkoepe lende federatie van werknemers vragen een algemene staking uit te roepen. ROME (AFP). De automobielfabriek Fiat heeft vandaag bijna 23.000 Italiaanse arbeiders tot 2 januari naar huis gestuurd. iet jeugd, npvol be eed opge n hoe erg rond de elder. Die Amster mogelijk e uiterste tiers hun ns op de rtijd bete ek in Wa it trapper Amster ie vuilnis- >g niet, ut misch gif waterrijke de vervul havenge ir te zwij. wezigheid 1 met een verre toe bben. RIO DE JANEIRO (AFP). De oor logsmisdadiger Gustav Franz Wagner, die in de Tweede Wereldoorlog ondercom mandant van het concentratiekamp Sobi bor was en in die functie medeverant woordelijk voor de dood van een kwart miljoen doden, is vrijdag gestorven. Vol gens de Braziliaanse televisie gebeurde dat door zelfmoord óp een boerderij in de buurt van Sao Paulo. De 68-jarige Wagner werd in 1978 in Sao Paulo gearresteerd, nadat hij door een overlevende uit Sobibor was herkend. Brazilië wees uitleveringsverzoeken van West-Duitsland, Israel, Oostenrijk en Po len af op grond van verjaring van Wag ners misdaden. Tijdens zijn hechtenis probeerde hij verscheidene keren zelfmoord te plegen. In juni vorig jaar werd hij op vrije voeten gesteld en daarna verborg hij zich op het platteland. Daar zou hij zich volgens een krant met een mes in het hart gestoken hebben. MOSKOU (AFP). De premier van Afghanistan, Babrak Karmal, zal binnen kort een officieel vriendschapsbezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Dit heeft het Rus sische persbureau Tass gisteravond be kendgemaakt. Volgens Tass is Karmal uitgenodigd door het centrale partijcomi té in Moskou, door het presidium van de Opperste Sovjet en door de Russische regering. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Premier Mena chem Begin zal zijn regering positief adviseren als de Verenigde Staten aan Israel vragen of zij bases in het land mogen inrichten. MANILLA (UPI). Bij een bomaan slag op de markt van het stadje Tagum, in het zuiden van de Filippijnen, zijn vrij dagavond vier doden en 68 gewonden gevallen. Ook twee luxe hotels in de hoofdstad Manilla waren het doelwil van bomaanslagen. Hier vielen acht gewon den, onder wie enkele buitenlanders. De aanslagen in het zuiden van de Filip pijnen worden toegeschreven aan een is lamitische afscheidingsbeweging. De Fi lippijnse autoriteiten menen dat de ver antwoordelijkheid voor de aanslagen in Manilla moet worden gezocht bij opposi tieleider Benigno Aquino, die zo president Marcos tot aftreden zou willen dwingen. Sinds Aquino in mei van dit jaar uit de gevangenis werd ontslagen verblijft hij in de Verenigde Staten. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Drie Spaanse politieman nen zijn zaterdag bij een aanslag te Salva- tier-a de Alava, in de Baskische provincie Vitoria, doodgeschoten. De drie waren op hun motorfiets onderweg naar een wieler- heer” aan, terwijl zich in de Communisti sche Partij tevens een „morele vernieu wing” dient te voltrekken. Politieke waar nemers verwachtten op grond van die uitspraak al een ingrijpende zuivering in de partij en in leidende politieke en ecöno- mische posities, welke dus nu zijn beslag heeft gekregen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Een Nederlandse toeriste, de 33-jarige Carmelia van Puffelen- Verberne is zaterdag levensgevaarlijk gewond geraakt, nadat haar auto op eep boulevard in het centrum van de Franse hoofdstad Parijs was ontploft. De vrouw moet beide benen missen als gevolg van wat volgens de politie zonder twijfel een aanslag is geweest. De auto werd door de ontploffing volle dig vernield. De recherche speurt naar het motief van deze aanslag op willekeurige toeristen. Men vraagt zich af in hoeverre een en andere verband houdt met de anti semitische aanslagen die in de afgelopen dagen in de Franse hoofdstad aan vier mensen het leven hebben gekost en tien mensen hebben verwond. De gewonde Nederlandse is niet van joodse afkomst. dracht de sloepen te strijken. De machi nes waren op dat moment uitgevallen en ook begon het schip water te maken. De 320 passagiers, merendeels oudere Amerikanen en een Nederlands echtpaar, en het grootste deel van de 190-koppige bemanning gingen van boord. De Ameri kaanse tanker Williamsborough die in de buurt was en schepen en helikopters van de Amerikaanse kustwacht waren op dat moment al op weg naar de Prinsendam. De Williamsborough pikte na aankomst bij de Prinsendam de meeste passagiers op uit de stormachtige zee. De tempera tuur lag op dat moment rond het vries punt en er waren golven van vijf meter hoog. De overige passagiers werden door een schip van de kustwacht opgenomen. Ook veertig bemanningsleden die tever geefs hadden geprobeerd de brand te blussen, gingen aan boord van dit schip. Dertien passagiers, die een te lage li chaamstemperatuur bleken te hebben, werden per helikopter naar de vaste wal gebracht. Hun toestand blijkt echter niet ernstig. Verder raakte niemand van de opvarenden bij de reddingsoperatie, die zonder grote paniek verliep, gewond. Intussen zijn deskundigen van de nauti sche dienst van Holland-America Cruises naar Alaska vertrokken om van daar uit de berging van de stuurloos ronddrijven de Prinsendam te regelen. Een sleepboot is inmiddels onderweg naar het cruise schip, dat in 1973 in de vaart kwam. van levensmiddelen, /een beperking van de staatsuitgaven en een eerlijke voorlich ting over de werkelijke stand van zaken. De partijleider meende dat de protest beweging van de arbeiders gerechtvaar digde grieven had geuit, maar hij had geen begrip voor de staking van een uur, die vrijdag in Polen is gehouden. Volgens Kania was met de organisatoren donder dag overeenstemming bereikt over het afgelasten van de staking, terwijl de orga nisatoren dan een verklaring zouden mo gen voorlezen voor de televisie. Niettemin was later de stakingsoproep toch gehand haafd. Men moet zich afvragen of dergelijke praktijken niet tot anarchie leiden, aldus Kania. De partij weet best dat een deel van de werkende bevolking van Polen haar hoop heeft gevestigd op de nieuwe vakbonden en daarom zal de partij de vakbonden behulpzaam zijn bij het ver vullen van deze hoop. Maar het is ook geen geheim dat verscheidene vijanden van het socialisme hun hoop op deze vak bonden hebben gevestigd, zo zei de partij leider. Hij legde voorts de nadruk op het belang van het bondgenootschap van Po len met de Sovjet-Unie. lat er een erland is als waak- Broek ii looi dorp Ive tegel Dupha 1 dorp, ii iigen vai ;oed mer- ad. Af en geleerde moeilijke lan stond te burgei i wie we meer dan 6.000 mensen het leven gekost, liochemii rechten, ndige, of iet alleet ik van de de hoed lité blaft i, janken, een bran- zich af een won- sinds de eveelheid al allerlei een ver en tellen- wedstrijd, toen zij vanuit een auto werden reten een beschoten. De dag tevoren waren in Du- uder Po- rango, nabij Bilbao, ook al drie politie jaar later ethouder ethouder :en. Aha, s dan, ze s af weet a-dioxine voor het iertiende van za- man niet dergeljj- oven uw en) „niet slagvaar- het geheime leger lijn! Een reddingboot van de Prinsendam. propvol kleumende toeristen, gefotografeerd vanuit een helikopter van de Amerikaanse kustwacht. Franse regering indirect verantwoorde lijk gesteld voor de aanslag. „De politiek van Parijs is tegen de joodse staat gericht en daardoor beïnvloedt de regering de Fransen om anti-semitisch en bijna nazis tisch te zijn”, zo verklaarde Begin volgens de Israëlische radio. De Franse politie heeft zaterdag een twintigtal mensen gehoord en huiszoekin gen verricht bij 14 leden van neonazisti- sche groeperingen. De politie gaat ervan uit dat de aanslag is gepleegd door twee mensen, die een bom met een tijdmecha- nisme hebben verborgen in de tas van een motorfiets, die vervolgens voor de synago ge werd geplaatst. De minister van Binnenlandse Zaken. Christian Bonnet, heeft politiebescher ming toegewezen aan joodse instellingen in Parijs en andere Franse steden. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Een bankroof door linkse guerrillastrijders in San Sal vador is vrijdag uitgelopen op een enorme schietpartij, waarbij tenminste zeventien doden vielen. Het aantal slachtoffers van politiek ge weld in de Middenamerikaanse staat steeg daardoor in minder dan 36 uur tot 61. De schietpartij begon toen 200 soldaten de aftocht van de bankrovers wilden ver hinderen, die bij hun roof toen al twee bewakers en een burger hadden doodge schoten. In de confrontatie werden vier guerrillero’s en tien burgers doodgescho ten. De overige guerrillastrijders wisten met 160.000 gulden weg te komen. Politiek geweld in El Salvador heeft dit jaar al (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De republikeinse kandidaat Ronald Reagan heeft momen teel voldoende steun om president Carter te verslaan in de Amerikaanse presidents verkiezingen, die over vier weken zullen plaatsvinden. Dit valt af te leiden uit opi nieonderzoeken die zijn gehouden door de invloedrijke kranten Washington Post en New York Times. In het onderzoek van de Washington Post dat over alle vijftig Amerikaanse staten werd gehouden, leidt Reagan in 28 staten. Carter leidt in 14 staten en in het district Columbia (de stad Washington). Reagan zou 283 kiesmannen krijgen, der tien meer dan de 270 die hij nodig heeft om tot Amerikaans president te worden gekozen. Carter zou 151 kiesmannen ach ter zich krijgen. Van de overige 104 is niet duidelijk naar wie ze zullen gaan. Het onderzoek van de New York Times geeft Reagan een grotere overwinning. Hij zou in 29 staten winnen en 314 kies mannen achter zich krijgen. Carter zou in 12 staten winnen en in het district Colum bia. Hiermee haalt hij 136 kiesmannen. 99 Kiesmannen in 9 staten zijn onbeslist. Volgens beide onderzoeken zou de onaf hankelijke kandidaat John Anderson geen kans maken. STOCKHOLM (DPA). Ongeveer tweeduizend scholieren hebben vrijdag in Tallinn, de hoofdstad van Estland, een demonstratie gehouden waarbij de natio nale vlag werd meegedragen en leuzen werden geroepen als Vrijheid voor Est land en Eruit met de Sovjet-Unie, zo heeft de voorzitter van de Zweedse Hulpcentra le voor politieke gevangenen in Estland, Adats Kippar, in enkele telefoongesprek ken met Estland vernomen. De achtergrond zouden de komende processen tegen Estlandse dissidenten en de gebeurtenissen in Polen zijn. Pjotr Masjerov, kandidaat-lid van het Russische politburo, is zaterdag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Dit heeft het persbureau Tass gisteren be kendgemaakt. Masjerov. tevens eerste se cretaris van de communistische partij van de aan Polen grenzende Sovjet-republiek Wit-Rusland. was 62 jaar. De Russische dissident Valeri Abram kin is zaterdag in Moskou tot drie jaar werkkamp veroordeeld wegens versprei ding van „anti-Sovjetlaster”. De 32-jarige Abramkin was een van de medewerkers aan het illegale blad Poiski (Onderzoe kingen). olak uw ichen, op et u, als lat enke- egen het aangeko- ir ook ai t om als -e zijn i» ebt daar •t morele •r dat je im hoeft Zes uur na de aanslag op de Nederland se auto heeft een uiterst rechtse organisa tie, die zich Mouvement Nationaliste Re- volutionnaire noemde, in een telefoontje aan het Franse persbureau AFP de ver antwoordelijkheid opgeëist. Gezegd werd dat de aanslag een protest was tegen „de buitenlandse invasie zaterdagavond op de Place de rOpéra" in Parijs. Nadat bekend werd, dat als gevolg van de bomaanslag bij een synagoge in Parijs, afgelopen vrijdag, inmiddels een vierde slachtoffer was overleden een 40-jarige Fransmanbegon op de Place de l'Opéra zaterdagavond een demonstratie van on geveer 20.000 mensen. De stoet bracht het verkeer in sommige delen van Parijs ge heel tot stilstand. De betogers droegen Israëlische vlaggen mee, zongen He breeuwse liederen en riepen „Israël zal leven”. De Israëlische premier Begin heeft de zoeken in de politieke crisis die zaterdag tot het aftreden van zijn regering leidde. Koning Boudewijn vroeg hem de breuk in de zespartijencoalitie te ATHENE (AP). De Griekse regering heeft zaterdag de invoer van vers en diep gevroren rund- en kalfsvlees uit Neder land, België, Frankrijk en Italië verboden na berichten in de plaatselijke pers dat het vlees het 'mor de volksgezondheid gevaarlijke hormoon‘oestrogeen bevat. De berichten, die tien dagen geleden begonnen te verschijnen, hebben geleid tot een teruglopen van de verkoop van rundvlees met 40 procent, aldus de autori teiten. mannen doodgeschoten. De politie ver moedt dat de aanslagen het werk zijn van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. In Madrid zijn vrijdagavond, na een vuurgevecht met de politie, negen Portu gezen gearresteerd die verdacht worden van illegale wapenhandel. Tijdens de schietpartij werd een vijfjarig meisje ern stig gewond. De arrestanten hadden drie pistolen en twee kisten met patronen bij zich. Bij een bomontploffing voor het kan toor van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Al Italia zijn in Madrid zaterdag twaalf personen licht gewond geraakt, zo heeft de politie meegedeeld. Later stelde voor dë bevrijding van Armenië zich verantwoordelijk voor de aanslag op het gebouw, dat in het centrum van Madrid staat. „lijmen” nadat de premier het ontslag van de regering had aangeboden. Inzet van de crisis vormen de voorgeno men bezuinigingen op de sociale uitke ringen. In de zogenaamde Regering van Natio nale Unie (van Vlaamse en Waalse chris ten-democraten, socialisten en liberalen) werd al wekenlang onderhandeld over bezuinigingen op de overheidsuitgaven. De zes partijen zijn het erover eens dat er gesnoeid moet worden, maar over de ma nier waarop dat moet gebeuren, bleken socialisten en liberalen het voortdurend grondig oneens. De christen-democraten hielden zich meestal in het veilige midden. Afgelopen week werd duidelijk dat de liberalen, die zich sterk maken voor forse bezuinigingen, uit de regeringscoalitie werden gemanoeuvreerd. Bij de opstel ling van een globaal plan voor bezuinigin gen en nieuwe inkomsten voor de overheid, dat in totaal bijna drie miljard gulden omvatte, werd men het niet eens over de vraag waar de laatste 140 miljoen gulden besparingen gevonden moesten worden. De liberalen lieten zich echter niet uit de regering zetten, zoals premier Martens begin dit jaar met de Brusselse taalpartij FDF had gedaan. Ze eisten dat de hele regering zou aftreden. Nieuwe verkiezin gen zouden volgens hun redenering dan nauwelijks te vermijden zijn, omdat de regering-Martens al twee keer werd gewij zigd tijdens de parlementaire zittingsperi ode. die in 1982 eindigt. In een stembus slag maken de liberalen met hun eenvou dige bezuinigingsparolen de meeste kans op winst, zo menen Brusselse politieke kringen. Maar verkiezingen vormen een luxe die België zich op dit moment nauwelijks kan permitteren. Het land staat aan de rand van het failliet, aldus de liberale leider Willy de Clerck. Het aantal werklozen bedraagt al 326.000 en neemt nog dage lijks toe. De staatsschuld is tot astronomi sche hoogte gestegen. Op de overheidsuit gaven moet drastisch bezuinigd worden. Twee belangrijke bedrijfstakken, de staal- en textielindustrie, verkeren in een ernstige crisis. Dit heeft de doorslag gege ven bij koning Boudewijn toen hij pre mier Martens vroeg te lijmen, aldus Belgi sche politieke waarnemers. Direct na de val van de regering op zaterdag viel al verkiezingstaal te horen. De Vlaamse liberale leider De Clerck zei dat het „gedaan was met sibillijnse ver klaringen en schijngevechten in het don ker”. Leo Tindemans, voorzitter van de Vlaamse sprak van „Italiaanse toestanden” en een „troebele situatie”. De socialist Karei van Miert meende dat de liberalen de aanpak van de „grote fiscale fraude”, waaraan de banken zich schuldig zouden maken, sa boteerden. En de Volksunie-oppositie con stateerde dat de regering geen politieke moraal had. In een resolutie na de bijeenkomst, die twintig uur heeft geduurd en door de radio verhit en soms bitter wordt ge noemd, heet het, dat in de zaak van oud- partijleider Edward Gierek later een be slissing zal worden genomen met het oog op zijn gezondheidstoestand. Gierek is 9 september met hartklachten in een zie kenhuis opgenomen. De ontslagenen zijn oud-premier Ed ward Babiuch, oud-planleider Tadeusz Wrzaszczyk. de gewezen chef van de mas samedia Jerzy Lukaszewicz, de vroegere vice-premier Tadeusz Pyka, de gewezen secretaris van het Centrale Partijcomité

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3