Azoreneilanden worden fort I L4 Damiate Pers ■ki r NOTITIES OVER: M 0> IJmuider Courant :0<je^n=^=~ 19 8 0 OKTOBER MAANDAG 6 4 1 Een door mij geschre ven notitie over de militai re aspecten van de strijd van het volk van Namibië voor politieke zelfstandig heid, heeft de problemen waar de landen in zuide lijk Afrika voor staan weer even in de publieke belangstelling geplaatst. De commentaren en reac ties die ik ontving, nopen tot een nadere toelichting. “AZOREN AZOREN, - LaigTdöJjpp: A Notitie over SWAPO slechts bijdrage aan besluitvorming Amerikaanse oorlogsschepen In de haven van Ponta Delgada. 155,00 «fc- Bij de overheveling van Komen naar Wallonië werd bepaald dat er „faciliteiten” zouden komen voor de Vlamingen die daar prijs op stel den. Zo’n faciliteit is dat Vlamingen op het gemeentehuis in het Vlaams te woord worden gestaan, een tame lijk hol gebaar overigens, omdat de Komenaars zich onder elkaar in de streektalen verstaan. In de Taalwet van 1973 is bepaald dat in facilitei tengemeenten zoals Komen Vlaam se (of Franstalige) scholen moeten De gemeente Komen ligt tussen de Waalse provincie Henegouwen en West-Vlaanderen. In 1963, toen de taalgrens tussen Franstalig en Nederlandstalig in België meter voor meter bij wet werd vastgelegd, werd Komen bij het Waalse Hene gouwen gevoegd. Zo’n 80.000 men sen die Westvlaamse en Waalse dia lecten spreken, werden daarmee of ficieel inwoners van het Waalse landsgedeelte, tegenwoordig zelfs gewest. In ruil kregen de Vlamin gen de Voerstreek, een langgerekt dal ten zuiden van Nederlands Lim burg, waar 3000 inwoners plat-Diets praten. heel ongelijk van aard: enkele kilo meters autoweg voor de Walen ter compensatie van de handhaving van een Vlaams schooltje in de Waalse gemeente Komen: het mo- nopolyspel in de praktijk gebracht. gie); de middelen die nodig zijn en de mogelijke gevolgen. Op grond van dat inzicht kan dan gekozen worden voor ofwel een voortzetting van het gebruik van militair geweld óf een oplossing van het conflict langs politieke weg, eventueel gepaard met geweldloos verzet. Die keuze kan door ons niet worden gemaakt. Mijn notitie was dan ook bepaald geen advies, zoals door sommigen is gesuggereerd, maar een bijdrage aan de besluit vorming. Overigens acht ik zeker op korte termijn mede gelet op de militaire kracht van het leger van Zuid-Afrika en de tijd die nodig is om de noodzakelijke militaire mid delen bijeen te brengen, een keuze voor een politieke oplossing niet uitgesloten. Ik word in deze mening bevestigd door het slotcommuniqué van de internationale conferentie in Parijs, waarin slechts politieke aan bevelingen voorkomen. In de reactie op mijn notitie vond ik bezorgdheid en begrip. Bezorgd heid over het nadelig effect óp de internationale politieke stabiliteit van een verheviging van het con flict in Zuid-Afrika; begrip voor de noodzaak om in uiterste situaties naar militair geweld te grijpen om aan een onderdrukking een einde te maken. Algemeen was echter de hoop dat het conflict tussen Nami bië en Zuid-Afrika op vreedzame wijze zal worden opgelost. Maar of die hoop in vervulling gaat, ligt niet aan een gespreksnotitie óf aan de mensen die in uiterste situaties geen andere keus meer hebben dan die van het geweld, maar ten slotte aan Zuid-Afrika, dat zich nog niet wil neerleggen bij besluiten van de Ver enigde Naties. Op de laatste dag van september telde het Vlaamse schooltje 17 leer lingen, 9 voor het lager onderwijs en 8 voor de kleuterklas. De Walen eisten dus sluiting omdat de drem pel van 16 in beide gevallen niet werd gehaald. De Vlamingen ver zetten zich daartegen onder verwij zing naar het compromis van eind augustus. Daarin werd immers wel gesproken over 16 leerlingen, maar er was niet bepaald of dit getal op de hele school dan wel op elk van de twee afdelingen betrekking had. Vorig haar is in Praia de Vitoria tegen de basis aan een nieuwe mili taire haven voltooid. Er bestaan plannen om op een aangrenzend terrein een grote commerciële ha- internationale vliegveld van de Azo- ren gelegen is. Het vliegveld op Santa Maria wordt bij tijd en wijle gebruikt door militaire vliegtuigen die moeten bij tanken, maar daarnaast is het stra tegisch belangrijk als het luchtver- keerscontrolepunt voor vliegtuigen die het noorden van de Atlantische Oceaan oversteken. Joao Mota Amaral, de voorzitter van de gewestelijke regering van de Azoren, heeft in een vraaggesprek gezegd dat hij zich geen zorgen maakt over de omvangrijke militai re bedrijvigheid op zijn grondge bied. „De Azoren spelen een zeer belangrijke rol bij de verdediging van het noorden van het Atlanti sche gebied en de Amerikaanse aanwezigheid vormt een belangrijk element binnen de NAVO,” zegt hij. Krachtens een verdrag met een looptijd van vier jaar dat strekt tot 1983, betalen de Verenigde Staten 160 miljoen gulden huur aan de Azoren. Zij innen daarnaast enkele miljoenen huur van Frankrijk, dat sinds 1964 op het afgelegen westelij ke eiland Flores over een rakette- nopsporingsstation beschikt. In het station zijn 28 technici belast met het bedienen van radarapparatuur die aftast hoe raketten voor de lan ge afstand het doen die worden gelanceerd vanaf de proefbasis Dis- carrosse in de buurt van Bordeaux. De 300.000 mensen die op de Azo ren wonen, zijn voor het grootste deel uit conservatieve agrariërs die even katholiek als anti-communis- tisch zijn. De meesten zien de mili taire presentatie op hun eilanden dan ook als een welkome barrière tegen geïmporteerd radicalisme uit het moederland Portugal. ni he in bc su bt kt m Pi m tii BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Uk eerde voors brac! ma enm als e zang uur, 1 de” z ter k< Aar zange grip, menv w h( Z< Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Coi sie o vier u kundi Santp fen v aan c voedt van 1 nieuw staat voor i telijk merla «Co avonc finam verbe inrict muicf schoc deren Tensl uitvo, staan Vorn De trekk om t week beslo Een scMilBcflï een autoweg In de praktische politiek van alle dag betekent zo’n Belgisch compro mis dat een probleem kan worden opgelost zonder dat het wordt opge lost. Het dient om stoom van de ketel af te nemen, om een crisis te bezweren, om warm gelopen tempe ramenten af te laten koelen zonder dat er wezenlijk iets verandert. Het Belgisch compromis is als unieke vinding de vrucht van tientallen ja- ren strijd tussen Vlamingen en Franstaligen die als ware Belgen één ding gemeen hebben: zodra de taal in het geding komt, wijkt het gezond verstand. Het jongste historisch Belgisch compromis heeft betrekking op de Vlaamse school in Komen, een mie zerig drama van taalfanatisme dat de Belgische politici al een dik jaar bezighoudt. En dit compromis is zelfs zo Belgisch dat het vele Bel gen, vooral Vlamingen onder hen, te ver gaat. De ruil die ditmaal overeen is gekomen, is immers wel «WWW de gevolgen van het streven naar politieke zelfstandigheid voor Namibië, door generaal-majoor b.d. M. H. von Meyenfeldt; een Belgisch compromis, door onze redacteur in Brussel Jan Gerritsen; militaire activiteiten in de Atlantische Oceaan, door onze redactie buitenland. SWAPO-strijders krijgen in een kamp bij de Angolees-Namibische grens lessen in lezen, schrijven, gevechtstechniek en politieke vorming. Over deze autoweg tussen het plaatsje Pecq (bij Doornik) en Ar- mentières (in Frankrijk) wordt al 15 jaar gebakkeleid. De Vlamingen be schouwen deze „taalgrensweg” als „overbodig en onverantwoord”, om de woorden te gebruiken die vijf jaar geleden werden uitgesproken door Wilfried Martens, toen gewoon politicus en nu minister-president. Voor de Walen is dit stuk autoweg echter een barrière tegen West- Vlaanderen, dat economisch nog grote aantrekkingskracht op Ko men uitoefent. Tientallen miljoenen guldens voor een autoweg (inclusief tunnel en aansluitende ringwegen) tegen een tijdelijk schooltje: deze ruil heeft al een golf van verontwaardiging door het Vlaamse land dopn gaan. Maar ook dit Belgisch compromis bevat wel weer achterdeurtjes die uitstel mogelijk maken. En dat inzicht is weer aanleiding voor alle betrokke nen (fanatici, extremisten, gewone oppositiepartijen) om hoog van de toren te blazen, verklaringen te pu bliceren, te demonstreren en zo ver der en zo voort: op weg naar het volgende compromis. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur De Verenigde Staten en de NAVO bereiden het „ombou wen” van de Portugese Azore neilanden in het midden van de Atlantische Oceaan tot fort voor, gelegen in het hart van de scheepvaartroutes en luchtcor ridors tussen Europa en Noord- Amerika. Op de Azoren, die liggen op 1.000 mijl ten westen van Lissabon, zijn al twee vliegvelden met startbanen die de grootste toestellen ter wereld kunnen afhandelen. Een van de vliegvelden is sinds 1951 een basis van de Amerikaanse luchtmacht. Volgens Amerikaanse officiële kringen in de Portugese hoofdstad stellen de Verenigde Staten een be groting van 100 miljoen dollar voor ter verbetering van de installaties op de basis Lajes op het Azorenei- land Terceira, die zij delen met de Portugese luchtmacht. Het ministerie van Defensie in Washington is ook van plan, bericht het doorgaans wel-ingelichte week blad Expreso in Lissabon, een squa dron maritieme aanvalsvliegtuigen van de types A-10 of F-5 op de Azoren te stationeren. In het geval van een oorlog zouden de Azoren het eerste Amerikaanse brugge- hoofd in Europa zijn en zou het NAVO-opperbevel voor het Atlanti sche gebied in Norfolk in Virginia het militaire commando over de Azoren op zich nemen. De luchtmachtbasis Lajes is ook een vooruitgegeschoven basis voor optreden in het Midden-Oosten en zij speelde een sleutelrol in de Okto- beroorlog van 1973 tussen de Arabi sche landen en Israel, als steunpunt voor de Amerikaanse luchtbrug op ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal In 1966 besloot de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties om Zuid-Afrika te ontheffen van zijn mandaat over Namibië (het voormalige Zuidwest-Afrika). Het overleg tussen Zuid-Afrika en de Verenigde Naties over de realise ring van de politieke zelfstandig heid van Namibië, waaraan sinds 1977 ook vijf westerse mogendhe den deelnemen (Amerika, Enge land, Frankrijk, West-Duitsland en Canada), heeft tot nu toe niet veel opgeleverd. Zuid-Afrika gaat zijn eigen weg. Het streeft naar een beperkte zelf standigheid voor Namibië en bevor dert de ontwikkeling van een be stuurssysteem dat een blijvende af hankelijkheid van Namibië op be paalde gebieden zoals defensie verzekert. In 1978 organiseerde Zuid-Afrika verkiezingen, die ech ter door belangrijke politieke groe peringen als de SWAPO, de bevrij dingsbeweging voor Namibië, wer den geboycot. De Verenigde Naties verklaarden de verkiezingen ongel dig. Het overleg tussen de partijen is overigens nog gaande. Concrete doelen waarover men spreekt zfjn: een wapenstilstand tussen de troe pen van Zuid-Afrika en de guerril- la-eenheden van de SWAPO en vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties. Dat Zuid-Afrika niet veel op heeft met de plannen van de Verenigde Naties, is begrijpelijk. In de loop der tijden is er een speciale relatie gegroeid met Namibië. Het land grenst aan Zuid-Afrika en er wonen ongeveer 75.000 Afrikanen (totale bevolking bijna één miljoen), waar mee nauwe culturele en familieban den bestaan. Bovendien is Namibië strategisch waardevol. Het vormt een buffer tussen Angola en Zuid- Afrika; beschikt over rijke urani- umvoorraden en heeft een strate gisch belangrijke haven (Walvis baai) aan de Atlantische Oceadn. De wijze waarop Zuid-Afrika Na mibië bestuurt, heeft al vóór 1966 veel weerstand opgeroepen. Toen worden opgericht zodra 16 ouders daarom vragen. Maar toen 16 Vla mingen daar vorig jaar augustus het lef toe hadden, sloeg de vlam in de pan. De aanvraag van de Vlaamse ou ders werd door de Franstaligen in verband gebracht met de Voer streek. Daar was inmiddels een be weging ontstaan die ijvert voor aan sluiting van dit tamelijk geïsoleerde gebied bij de Waalse provincie Luik, waarop de Voerstreek econo misch is aangewezen. De oprichting van een Vlaamse school in Komen zagen de Walen als een Vlaamse tegenzet en als een aanslag op de integriteit van de Waalse grond. Ze redeneerden dat de Vlamingen het zestien jaar lang zonder een eigen school hadden kunnen stellen, zo dat de aanvraag alleen maar een politieke daad moest zijn. Volgens de Taalwet moest het be stuur van de faciliteitengemeente Komen automatisch een school op richten zodra 16 handtekeningen binnen zijn voor het begin van het schooljaar. Vorig jaar saboteerde het Komense college van B en W de Vlaamse aanvraag perfect: Er deugde van alles niet aan de 16 handtekeningen, nader onderzoek werd aangekondigd, enfin uiteinde lijk verstreek de datum van 1 sep tember, zodat het schooljaar was begonnen en de hele kwestie een Israel voor de aanvoer van militair materieel. Rondom de basis liggen uitgebreide opslagterreinen voor brandstof en materialen. De basis Lajes speelde onlangs een zeer be langrijke rol bij de grote NAVO- manoeuvres die een luchtbrug- voor-noodgevallen van Amerikaan se troepen naar Europa omvatten. Op Lajes wonen 3.000 Amerikaanse militairen met hun gezinnen. Zuid-Afrika echter weigerde om zich neer te leggen bij het besluit van de Verenigde Naties van 1966, was de maat vol en besloot de SWA PO over te gaan tot gewapend ver zet. Dat verzet heeft zich in de loop der jaren sterk uitgebreid. De strijd speelt zich vooral af in het grensge bied tussen Angola en Namibië en wordt door de SWAPO gevoerd vanuit bases in Namibië, Angola en Zambia. Het aantal gewapende strijders van de SWAPO wordt ge schat op 7000, terwijl Zuid-Afrika in Namibië beschikt over 15.000 mo dem uitgeruste militairen. De ontwikkelingen in Namibië worden in Nederland met belang stelling gevolgd en vanuit eigen land kreeg ik het verzoek om voor een internationale conferentie in Parijs (11 tot 13 september) waar aan vertegenwoordigers van ker ken, vakorganisaties en andere groeperingen uit vijftig landen deel namen, een gespreksnotitie te ma ken over de militaire aspecten van het Namibië-probleem. Ik ben op dat verzoek ingegaan, omdat ik mij kan vinden in het streven naar politieke zelfstandig heid vooi Namibië en omdat het hiel ging om een bijdiage aan een discussie ovei het in de toekomst te voeren beleid. Om met betrekking tot dat beleid een verantwoorde keuze te kunnen maken, is onder meer een goed inzicht nodig in wat het betekent om de politieke zelf standigheid van Namibië te willen nastreven met militaire middelen. Inzicht in onder meer: de voorwaar den waaraan moet worden voldaan om succesvol te zijn; de militaire doelstellingen; de wijze waarop die moeten worden bereikt (de strate- Het werd een voorbeeldig Bel gisch compromis, geboren in de nachtelijke uren tussen eind sep tember en begin oktober. Het Het Belgisch compromis is langzamerhand een bekend be grip geworden. Wat wordt hier onder verstaan? Waarin is een Belgisch compromis anders dan een compromis in Neder land of Afrika? Kort gezegd komt het hierop neer: je ruilt appels tegen peren, wat in de politiek eigenlijk niet kan, zoals je menig politicus kunt horen beweren. Die ruil regel je via een afspraak die tenminste de twee volgende kenmerken be zit: Er is meer dan één uitleg mogelijk en er moet een moge lijkheid tot uitstel inzitten. jaar kon worden uitgesteld. De re gering in Brussel keek toe en deed alsof ze niets zag. In augustus begon het zoveelste tafereel in het Belgische taaldrama opnieuw. Nu kon het Komense ge meentebestuur er niet onderuit. Met de benodigde handtekeningen was alles in orde, zodat het besluit tot oprichting van de Vlaamse school, zoals voorzien in de wet, onont koombaar was. Maar B en W van Komen lapten de wet aan hun laars, ze weigerden eenvoudig mee te wer ken, zodat de regering in Brussel de knoop moest doorhakken. De mi nister van Onderwijs, de Waal Guy Mathot, aarzelde en aarzelde, om dat hij ten slotte ook een goede Waal wilde zijn. Na een fiks partijtje touwtrekken tussen Vlaamse en Waalse minis ters kwam de eerste fase van het Belgisch compromis: nu B en W van Komen geen gemeenteschool wil den oprichten, liet de regering in een rijksschool in Komen een plaatsje inruimen voor een nieuwe Vlaamse afdeling. Die zou dus be staan uit een lagere school en een peuterklas. Bepaald werd tevens dat deze Vlaamse school eind sep tember minstens 16 leerlingen moest tellen, anders zou het school tje weer dicht moeten. Dat B. en W. van Komen ongestraft bleven, spreekt vanzelf. ven aa te leggen die een droogdok, werven voor scheepsherstël en olie tanks zou bevatten. Dit volgens offi ciële Portugese kringen op de Azoren. Marineschepen van de NAVO me ren regelmatig af aan de belang rijkste haven op de Azoren, Ponta Delgada op het eiland Sao Miguel. Het bondgenootschap draagt bij aan verbetering van de havenaf scherming en de bouw van olieops- lagtanks. De NAVO heeft de aanleg van een marinebasis op het eiland Santa Maria overwogen, waar het tweede Vlaamse schooltje blijft tot het eind van het schooljaar voortbestaan en voor 1 december moeten de Komen se Vlamingen die Vlaams onderwijs voor hun kinderen willen, opnieuw een aanvraag daartoe indienen. In ruil verplichtten de Vlaamse minis ters zich dat nog dit jaar een begin zal worden gemaakt met de aanleg van een autoweg die Komen met Henegouwen en zelfs Frankrijk zal verbinden, en wel via Vlaams grondgebied. Dit alles lijkt middelmatig gecij- fer, maar politiek was de hele kwes tie nu uitgegroeid tot een prestiges lag. Vooral bij de Vlamingen was het verzet gegroeid tegen de Waalse sabotage en de laag-bij-de-grondse pesterijen waaraan de kinderen van de Vlaamse school en hun ou ders bloot stonden. Vier weken lang, de hele maand september, werden de Vlaamse leerlingen in Komen uitgescholden door Waalse taalheethoofden („Wallinganten”) en onthaald op „nazi” en „Sieg Heil”-geroep. Capituleren, dat nooit, was de reactie in Vlaanderen. Aan de regering dus de taak ander maal een oplossing te vinden. Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 15,90 45.85 60.00 180,70 233,00 0,80 BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmulden postbus 18. 1970 AA IJmulden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 7.CORVOZ^ZL AFRIKA Zo: NOORD- AMERIKAi zuio~L^ AMERIKA, -:SZ1A/T4 MARIA ;km P°n_ta ^ZGRACIOSA ^SAPJORGE^^TERCÈlR^ :Angra do Heroismi Z^ZZFAIAL\ Hort; 7 -1^ WW- -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4