Globe met schitterend toneel over kunstenaarschap en eenzaamheid Literaire prijs voor Gilliams Slapen en waken op gitaarrecital FAi Belangstelling literaire boek is groeiende Poëzie Hardop eentonig in pretentieus Achterbergprogramma Heldere liefde bij Haagse Comedie Lichtvoetige humor in kinderspelletjes K b Aanmelding voor volledig - NLA.V.O. 1981 ’n hoorbaar verschil in uitlaten staatsexamen en deelstaatsexamen VWO. - HJLV.O. O Cubaan Leo Brouwer Kiezelstenen bij Werkcentrum Dans 9 19 8 0 MAANDAG 6 OKTOBER KUNST 8 12250’ i I 4 i i i 4 i t i J J 9 9 f f i i l J TEL 023-351844 Publikatie van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. i OSS. De schitterende voorstelling die Paul Vermeulen Windsant met het Zuidelijk Toneel Globe heeft gemaakt van Robert David MacDonalds toneelstuk Chinchilla, doet denken aan Visconti’s verfil ming van Tomas Manns novelle Der Tod in Venedig. Vele malen heb ik die film met de tegen menselijk verval en ouderdom strijdende musicus Aschenbach gezien en ik ben bang tot die zonderlingen te behoren die nooit genoeg zullen krijgen van de aangrijpende melan cholieke werkelijkheid die bij Visconti op de rand van het kitscherige werd uitgebeeld. Samen met decorontwerper Paul Gallis heeft Ver meulen Windsant in zijn voorstelling die sfeer knap op het toneel weten te krijgen in dit stuk waarin we de grote Russische dansimpre- sario Serge Diaghilev ouder zien worden. t Weergaloze schoonheid in Chinchilla IMPEN 3REN GATEN SLOOT AMSTFRD A1VT I i hoogste JAN BAART I ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) M51 ALMA POST 1234 t t Koningin Beatrix overhandigt de Prijs der Nederlandse Letteren aan Maurice Gilliams. 1EN N i, Jara. (Foto Patrick Meis). bert Ross, die deze week in ons land in première ging, wel getuimeld is. Een film, gebaseerd op de door misleidende gevoe lens gevoede memoires van Nijinsky’s we duwe Romola, rekent namelijk op een dubieuze manier af met de homoseksuele verhouding tussen Nijinsky en zijn be- natuurlijke charme voor dit werk, en Jo han Meijer, met zijn fraaie atletische sprongen, mogen genoemd worden als meest opvallende uitvoerenden. Een minder boeiende reprise van Hans Tuerlings werk Trein en een nog steeds enerverende choreografie Kollektie, ge maakt door Bianca van Dillen, hebben Kiezels aangevuld tot een avonddurend programma. het aanbrengen van klnakkleurcontras- ten en de subtielste nuances daartussen, via een haast ongekend grote diversiteit in bespelingswijze in de praktijk te brengen. Geheel en al overtuigend in artistieke zin, werden Leo Brouwers virtuoze ver richtingen overigens dus pas in de loop van de avond. In zijn eigen composities vol prikkelende dartelheid en hinkende ritmes en verder in Granados’ Velses Poëticos, in balletstukken van De Falla en tenslotte dan nog in twee aantrekkelijke toegiften waarin de folklore een belang rijke rol speelde, wist deze Zuid-Ameri- kaanse musicus van Nederlandse afkomst zijn image volledig waar te maken. JOHAN VAN KEMPEN ITSTEK 1 r 4 w Een snel en betrouwbaar adres klaar terwijl u wacht 1 jaar garantie, ook bi| doorroesten vestigingen door geheel Nederland en Belgie Open ma t m vr 8 30 17 30 u ia 9 00 13 00u HAARLEM SCHALKWIJKERSTRAAT 151 (bij Rustenburgerbrug a/h Spaarne) ■1 ROTTERDAM. Het maken van een ballet dat geschikt is voor kinderen en tegelijk de symboliek wil uitdrukken van de titel Kiezelstenen mag een hele opga ve genoemd worden. Het duidelijk maken van de titel Kiezelstenen heeft de Ameri kaanse choreograaf Mel Wong kennelijk moeite gekost, evenals eerder vele andere choreografen overigens. Zijn resultaten lijken soms wel leuk, maar vraag niet naar titels. den. Meestal domineert de lichtvoetigheid en de humor. Diana Coolen, door haai en hoe marginaal hij zich in het literaire leven opstel de, de persoonlijkheid is, die de jongste ontwikkelin gen in het Nederlandse proza heeft geïnspireerd. Wellicht was dat in Vlaan deren meer het geval dan in Nederland, aldus het ju- ry-rapport, dat prof. dr. B. F. van Vlierden, lid van de jury, tijdens de plechtige uitreikingsbijeenkomst in het paleis voorlas. Wat Globe met deze geraffineerd ge monteerde voorstelling van Chinchilla laat zien, stijgt ver uit boven wat in ons land gewoonlijk aan toneelensceneringen te zien is. De verworvenheden van toneel, film en beeldende kunst zijn hier essenti eel en op een uiterst gevoelige wijze sa mengebracht en de spelers van Globe, met Johan Ooms als onbetwistbare uitschie- Kinderliefde, etcetera. Alle teksten die ze koos gaan ook werkelijk over dat onder werp, niet op de vage manier van verre verwanten, maar echt. Dat is op zichzelf al knap, het getuigt van een concrete kijk op gedichten en greep op de materie (Eén aanmerking: waarom moest dat vreselij ke Oote van Jan Hanlo er weer in, dat je in ieder poeieprogramma tegenkomt? Het slaat nergens op). De samenstelling roept mderdaug een golvende stroom van emo ties op, niet in het minst ook door proza teksten die ze erbij heeft gebruikt: Kind van Heijermans. Twee Kronkels van Car- miggelt en de Peter’-passage uit Het Dag boek van Anne Frank. De gedichten zijn van zeer uiteenlopende Nederlandse dich ters, van het sarcastische Het Huwelijk (Elsschot) tot het parmantige Kinderspie- gel (Judith Herzberg) en het springerige Ik heb je Liever’(Hans Andreus). voor v.w.o. en h.a.v.o.: bij de Voorzitter van de commissie staatsexamen v.w.o. - h.a.v.o.. - postbus 11535.2502 AM 's-Gravenhage, voor m.a.v.o.-4 en m.a.v.o.-3; bij de Voorzitter van de commissie staatsexamen' m.a.v.o., postbus 11599,2502 AN 's-Gravenhagé. Na aanmelding ontvangt men nadere instructies. Het examengeld bedraagt f 60,-. ongeacht het aantal vakken. AMSTERDAM. De wereldberoemde I gitarist Leo Brouwer, die met zijn zater- ter, verdienen alle bewondering voor hun inzet. Ooms is weergaloos als Diaghilev, zowel in beweging als bij de tekstbehan deling. Hij beweegt zich temidden van de anderen als de grote leider, die het eigen zinnig genie in ragscherpe contouren uit beeldt. Van groot belang in deze gedenkwaar dige voorstelling is het visuele aspect, dat de gespeelde gevoelens met esthetisch verval omlijst. Een ruim toneelbeeld met hoge draperingen geeft het Lido aan, maar is in dit spel, waar verleden, heden en toekomst dooreengevlochten zijn, ook de ruimte die per scène verder noodzake lijk is. Openslaande deuren geven een blik op het luxe strandleven en contrasterende belichtingen accentueren de scènes van droom en werkelijkheid. Zo speelt Globe een droom van een voorstelling, van een boeiend stuk in een verrassend vitale vertaling van de schrij ver Frans Kellendonk, die ook de verschil lende nichtenpesterijtjes briljant heeft aangevoeld. Een taalgebruik vol humor, dat heen en weer slingert tussen vrolijke ironie en soms bijtend sarcasme. KO VAN LEEUWEN. i i In krab een half uur weet Mei Wong een samenhangende overgangsvorm te vin den voor totaal verschillende, haast con trasterende bewegingsvormen. Kinder spelletjes, pure lyrische dans en acrobati sche elementen komen naast elkaar voor, maar smelten ook in elkaar over. Dat geeft hele wonderlijke ervaringen, zeker wanneer de inzet van de acht uitvoeren den. zoals hier, zo geconcentreerd en toe gewijd blijft gedurende de hele voorstel ling. De grote diversiteit aan attributen (kin derspeelgoed als ballen, grote plastic au to, papieren vliegtuigjes, jojo's), maken het werk toch niet kinderachtig. De grote dierenmaskers uit de winkel van Walt Disney werken heel komisch. Daarnaast, en dat is zeker zo belangrijk, weet choreo graaf Wong een sterk ruimtelijk bewe gingspatroon op te bouwen, waarin de verschillende groepsvormen mooi tegen elkaar uitkomen. Een enkele keer volgt er een minder geïnspireerd gedeelte, wanneer de bewe gingen wat te stereotiep dreigen te wor- klijke Taal- en België. Voorstelling: Ik heb je liever, een tekstshow over de liefde, samenge- steld door Anne-Marie Heyligers. Groep: De Haagse Comedie. Toneel beeld: Harry Wich. Spelers: Lies Fran ken. Reinier Heidemann, Anne-Marie Heyligers en Carl van der Plas. Mu ziek: Swietje Wullur. Gezien op 3 okto ber 1980 in Het Paradijs te Den Haag. En: Morgen begint de wereld, ge dichten van Gerrit Achterberg door Poëzie Hardop. Regie: Karina Holla. Toneelbeeld: Ike van Cleeff. Kos tuums: Trudi Maan. Jac Koole. Artis tieke begeleiding: Huub Oosterhuis. Spelers: Bas Dekker en Katelijne Hoorweg. Gezien op 3 oktober 1980 in De Populier, Amsterdam. de Belgische ambassadeur in Neaenand, J. Lode- wijck, de Nederlandse am bassadeur in Brussel mr. J. H. O. Insinger en burge meester Polak van Am sterdam. Maurice Gilliams heeft altijd een teruggetrokken leven geleid en bemoeide zich niet met literaire clubs. Op zijn twintigste jaar was hij zes maanden in Amsterdam, een stad die hij bewonderde om haar schoonheid. Gilliams was secretaris van de Konin- Akademie voor i Letterkunde in Chinchilla gaat vooral over Diaghilev en daarmee vanzelfsprekend ook over de legendarische danser Nijinsky, met wie Diaghilev jarenlang een homofiele relatie had. Het is een knap geschreven stuk over het gevecht tegen eenzaamheid, dat uit 1977 stamt en dat zeker niet de pretentie 1 uitdraagt biografisch te zijn, of enige k werkelijkheid historisch te volgen. Mac- P Donald liet zich voor zijn stuk slechts I' inspireren door Diaghilev, die door intimi Chincilla genoemd werd door de witte haarlok tussen zijn nauwkeurig zwart ge- I houden kapsel. Diaghilev moet een mani akaal kunstenaar geweest zijn. Hij leefde van 1872 tot in 1929 en zijn kunstenaar- schap kende vele facetten. Grote naam I maakte hij vooral met zijn Ballets Russes, dat mede door Nijinsky tot internationale faam werd gebracht. Denk aan balletten als Spectre de la Rose, De Vuurvogel, Petroesjka, Le Sacre du printemps en het I destijds door de sterk erotisch getinte J slotscène geruchtmakende L’Après-midi SLOOT d’un Faune, die alle door Diaghilev wer- den gestimuleerd. Diaghilev was een kun stenaar tot in het merg en bezat een groot geloof in schoonheid, dat hij op een revo- lutionaire manier exploiteerde Chinchilla is dus geen poging om de De spelers, in alle mogelijke standen voor en in een weidelandschapdecor, ge dragen zich opener dan ik ze bij de Haag se Comedie ooit zag. vooral in de tweede helft. Anne-Marie Heyligers rustige voor dracht staat tegenover de emotionele up’s en down's van Lies Franken. Reinier Hei demann was serieus en gevoelig (en bracht zelfs een Hij-Hij gedicht), Carl van der Plas ironiseerde veel, maar was toch betrokken genoeg om in het geheel te passen. Swietje Wullur begeleidde met eigen muziek op orgel en fluit. Zo eenvoudig als dit programma, zo pretentieus was Poëzie Hardop met een Achterbergvoordracht, door één weinig ervaren speler. Bas Dekker gaat kris kras door het verzameld werk van Achterberg heen, de enige lijn die ik kon ontdekken was een associatieve overeenkomst tussen de eerste regel van het komende en de historie in beeld te brengen of de raadse len rond Diaghilev en Nijinsky toe te lichten. Het is veeleer een stuk geworden waarin menselijke relaties getoond wor den; waarin een geraffineerde sfeerteke ning - buiten het toneelbeeld ook opgeroe pen door de knap geschreven tekst - vol doende is om je er als toeschouwer aan over te geven. MacDonalds personages dragen dan ook andere dan de historische namen, behalve Chincilla, die hier echter toch nooit Diaghilev genoemd wordt. Het is niet beslist noodzakelijk kennis te heb ben van de persoon Diaghilev en hen die hem omringden, om van het toneelstuk Chincilla te kunnen genieten; het schenkt echter wel een extra-dimensie. Evenals de musicus Gustave Aschen bach is Diaghilev een ouder wordende homofiel. Zoals Aschenbach zich gek laat maken door de mooie jongeling Tadzio, zo laat Diaghilev zich hier het hoofd voortdu rend op hol brengen door tal van jongetjes in nauwsluitend billentekenend badkos tuum. Aschenbach sterft aan het mondai ne strand van het Lido in Venetië. Dat Chincilla geen historische recon structie is, heeft het stuk behoed voor de valkuil waarin de film Nijinsky van Her- Zij, die in het jaar 1981 op v.w.o., h.a.v.o., m.a.v.o.-4 of ma.v.o.-3 niveau een volledig examen (staats examen) of een examen in één of meer vakken (deelstaatsexamen) wensen af te leggen, moeten vöór 1 december 1980 per briefkaart - onder duidelijke opgave van het soort examen - een inschrijvingsformulier aanvragen bij een van de volgende adressen AMSTERDAM (ANP). Koningin Be atrix heeft zaterdag middag in het paleis op de Dam in Amsterdam de prijs der Nederland se Letteren uitgereikt aan de 80-jarige Vlaam se dichter en schrijver Maurice Gilliams. Gilli ams, die in Antwerpen woont, krijgt deze onderschei ding in het Nederland se taalgebied voor zijn gehele werk. De prijs (een oorkonde en 18 000 gulden) wordt eenmaal in de drie jaar toege kend. DEN HAAG AMSTERDAM. Gedich ten op toneel- sommige poëzieliefhebbers gruwelen et van. Anderen, waaronder ik zelf, kunnen het wel waarderen. Vooral de direkte en heldere manier waarop het gedicht op toneel aan je gepresenteerd wordt, maakt het voor mij aantrekkelijk. Ik denk dan aan gedichten die niet enkel voorgedragen maar ook uitgebeeld of ge zongen worden. Natuurlijk moeten de makers vooral waar het uitbeeldingen betreft met beleid gewerkt hebben. Een gedicht is een subtiele uitbeelding van iets, en daar mag je niet met grove praat- jesmakerij overheen hossen. Het best luk ken uitbeeldingen doorgaans bij vrolijke, concrete gedichten. De mooiste gedichtenprogramma’s vind ik die waar lach en traan elkaar afwisse len. Er onstaat dan een blijvende, golven de stroom van emoties, en de lach van het vrolijke gedicht maakt je als het ware gevoeliger, meer open voor de traan van het droevige, of voor de subtiele gevoelens van het moeilijke gedicht. Zo’n stroom ontstaat eerder als er gedichten zijn geko zen die over eenzelfde onderwerp gaan, dan wanneer het oeuvre van één dichter wordt belicht. Het eerste biedt de moge lijkheid om uit het wijde veld van poëzie precies dat te kiezen wat in je kraam te pas komt, het laatste pint je vast op een beperkt aanbod. Dat wordt weer eens geïllustreerd door twee gedichtenpro gramma's die afgelopen vrijdag in pre mière gingen, bij De Haagse Comedie en bij Poëze Hardop. Anne-Marie Heyligers Van de Haagse Comedie stelde een programma samen van gedichten en teksten over Liefde, be doeld voor de voorstellingen in de lunch pauze en de vroege avond. Ze verdeelde het onderwerp in categorieën als Licha melijke liefde, Verlangen naar de ander, laatste van het voorbije gedicht. Dekker heeft een eentonige voordracht. Zijn woorden werden uitgebeeld door mimet speelster Katelijne Hoorweg. Waar Ach'- terberg spreekt over de Onbereikbare vrouw beeld zij die uit, als een vrouwelij ke Marcel Marceau over het toneel bewe gend. Een zinlozer manier om Het Onbe reikbare weer te geven is nauwelijks voor stelbaar. Zinloos was ook het decor, Hol landse elementen (riet, fiets, regen) opge steld in een abstracte collage. Toen Poëzie Hardop enkele jaren gelei den begon maakte ze programma's vat) het niveau dat nu de Haagse Comedie laat zien. Intussen gingen de beste spelerf naar elders, en lijken de goede ideëen op te zijn. Wellicht moet het collectief het eens over een heel andere boeg gaan j gooien. i het gitaarrepertoire uit bewerkingen be staat. En ditmaal uitte zich die omstandig heid in de vorm van arrangementen van Scarlatti-sonates, die dan ten behoeve van de zangerigheid allemaal in een enigszins gelijkkleurig moderato worden ge trokken. Echt cantabile kwam trouwens eigen lijk eerst aan de orde bij de uitvoering van een transcriptie van een vioolsolosonate van Bach, waarin de aandacht voor de polyfonie in stemmen en tegenstemmen op uiterst geraffineerde wijze benut werd. De instrumentale klasse van Brouwers gitaarspel was al vanaf het begin duide lijk in een ietwat zwoegerig gecomponeer de sonate uit 1948 van Ardevol, die de concertgever evenwel de gelegenheid bood om zjjn schitterende vermogens tot •NinnnriiïiifÉiïii De Belgische minister van de Nederlandse cul tuurgemeenschap, me vrouw R. de Backer-van Ocken en minister M. H. R. F. Gardeniers van CRM hebben hem de prijs toege kend op advies van een ju ry, samengesteld uit zowel Belgische als Nederlandse leden. De theorie van de dicht kunst van Gilliams wacht nog een giondiger analyse en uitdieping, maar met de jaren is het duidelijk ge worden dat hij. zeker wat zijn proza betreft, hoe ver trouwelijk en beperkt zijn I eigen uitgaven ook waren Ook prinses Juliana woonde de plechtighêid bij. Verder waren behalve de genoemde twee minis ters onder meer aanwezig dagavond gegeven recital de gitaarserie van impressariaat De Koos opende, liet I rijn pubiek in het programmagedeelte van voor de pauze eigenlijk zo'n beetje indutten op de rijk geschakeerde en aan- I gename klanken van zijn technisch zo knappe spel. ARNHEM. Literaire werken zul len in te toekomst mogelijk meer wor den gelezen dan nu, als gevolg van een verdere verhoging van het gemid delde opleidingsniveau in het land. Vorig jaar werden naar schatting twintig miljoen literaire romans en dichtbundels door ongeveer drie mil joen lezers gekocht en geleend. Dat staat in het verslag „Het profiel van de lezer”, dat in opdracht van het ministerie van CRM werd samenges teld. Dit verslag, dat dezer dagen diende als discussiestuk tijdens'de dertigste algemene conferentie der Nederland se letteren in Arnhem, is onderdeel van een meer omvattend onderzoek naar de amateuristische kunstbeoe fening in ons land. In het kader van dit onderzoek werden ruim 17000 landgenoten ondervraagd. Zeven vragen hadden betrekking op het le zen van boeken. Vorig jaar werden volgens Het pro fiel van de lezer ongeveer 32 miljoen zogenoemde algemene boeken ver kocht. De leenmarkt bleek veel om- vangrijker. De openbare bibliothe ken leenden vorig jaar ongeveer 149 miljoen boeken uit. Via school- en volksbibliotheken worden ook veel boeken geleend, op basis van oudere onderzoeken thans ongeveer 35 mil joen werken per jaar. Een en ander betekent dat in 1979 ongeveer 215 miljoen algemene boeken (dus geen school- en studieboeken) werden ge kocht of geleend en wel door 10,6 miljoen lezers. Dit betekent een ge middelde van twintig boeken per lezer. Vijftien procent van de boekaanko- pen had betrekking op literaire.wer ken: vijf miljoen boeken in totaal. Het aandeel van de literatuur in de leen markt is onbekend, maar ook weer aan de hand van vroegere onderzoe ken wordt die over 1979 geschat op vijftien miljoen uitgeleende literaire werken, waarvan twaalf miljoen door openbare bibliotheken. Ongeveer drie miljoen Nederlan- ders lazen vorig jaar dus samen twin tig miljoen literaire werken, ofwel gemiddeld zeven literaire werken per lezer. Het begrip literair wordt vol- gens het verslag niet door iedereen hetzelfde uitgelegd, zodat de cijfers met het nodige voorbehoud worden - verstrekt. Uit het verslag Het profiel van de lezer blijkt, dat de literaire lezer rela- tief intensief en veelzijdig leest. Hij maakt ook veel gebruik van de boe- kenmarkt en toont een brede culture le belangstelling. Johan Ooms als Chinchilla (Diaghilev) in het gelijknamige stuk van Flobert David MacDonald. v Scène uit Ik heb /e liever met (van links naar rechts) Lies Franken. Carl van der Plas. Reinier Heidemann en Anne-Marie Heyliggers. Openingsconcert Internationale gitaar- en luitserie. Leo Brouwer, gitaar. Programma: Ardevol, Scar latti, Bach, Brouwer, Granados, De Falla. Kleine Zaal Concertgebouw Am sterdam, 4 oktober 1980 Voorstelling: Chinchilla, toneelstuk van Robert David MacDonald. Ver taling Frans Kellendonk. Regie Paul Vermeulen Windsant. Decor en kos tuums Paul Gallis. Belangrijkste spelers Johan Ooms. Guusje van Til- borgh, Kees Hulst, Liesbeth Coops, Michel van Rooy, Ton SetterNora Kretz. Gijs de Lange. Première schouwburg De Lievekamp. Oss. 4 oktober 1980 door Zuidelijk Toneel Globe. Op 20 november komt Chin chilla naar de Haarlemse stads schouwburg. schermer Diaghilev, door de aard van deze relatie geheel te bagatelliseren. Direkt na de pauze zorgde deze 41-jarige Cubaanse virtuoos er echter voor, dat iedereen weer recht op z’n stoel kwam te zitten. Eigen composities; Three Early pie ces uit de late jaren vijftig, fantasierijk geconsipieerd en duidelijk helemaal van uit het instrument gedacht, hadden het temperament en de spanning in zich die men daarvóór had moeten missen en brachten een waar muzikaal reveil teweeg. Nu is het ook zo, dat het leeuwedeel van Werkcentrum Dans. Première: Kie zelstenen (Mel Wong. Rob Kaplan). Reprises: Trein (Hans Tuerlings/ boogie-woogies). Kollektie (Bianca van Dillen/Rob Hauser). De Lantaren Rotterdam, 3 oktober 1980. V - r

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9