Begrotingsdebatten begonnen WL IET NIEUWS OP N VANDAAG mjman >ER D. iichtrck?orn<2 Mi® Studie aanlanding gas IJmuiden Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken HAARLEM GRATIS TOT 1 OKTOBER Weer anti-joodse en. gewelddadigheden or in Frankrijk Zenuwoorlog Harde kritiek op plannen van Pais Jordaanse troepen klaar voor strijd Gemeenten krijgen minder geld voor lager onderwijs :we. >sen I v.^mmendedehv B. en W. Amsterdam willen Groote Keyser aankopen „Meer veiligheid fietsers nodig” Vermeulen r het woord is aan... agenda pagina 6 Ida Gerhardt Bloempoort Afvalstoffenplan En verder weersverwachting Lter. in i Uitwisseling Buiïg DINSDAG 7 OKTOBER 1980 (ADVERTENTIE) 5 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN pagina’s éi 0 2 Kwartaalabonnement Naam: Adres: I Telefoonbeantwoorders k f voor exclusieve Herenmode Plaats: DE LEERSHOP p Noteer mij voor een: op: Haarlems Dagblad g Jaarabonnement IJmuider Courant Kwartaalabonnement Beverwijkse Courant S oo E Postcode: - c GROTE HOUTSTRAAT 1 HAARLEM (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Alle grote partijen in de Tweede Kamer hebben vandaag aangedron gen op inkomensmatiging. Dat gebeurde tijdens de alge mene beschouwingen over de Miljoenennota van het kabi net. De vier grootste fracties zijn echter verdeeld over de manier waarop moet worden gematigd. Beurs19 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Kunst15 Plaatselijk nieuws ..5,6,7,8,9 Radio en televisie/Strips17 Sport21 Toerisme13 Weerrapporten2 f i ■■MH Umuider Courant Ambrose Bierce: 70ste jaargang no. 284 Meerderheid Kamer wil matiging lonen (Van onze redactie buitenland) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zwarte rookwolken stijgen op nadat het vliegveld van Teheran door de Iraakse luchtmacht is aangevallen Zie verder pagina 4. (ADVERTENTIES) 9 ollega..." Zie pagina 2 Zie pagina 3 van het KNMI tot morgenavond: O ca PARIJS-NICE. In de afgelopen nacht zijn in Franse steden opnieuw gewelddadigheden gepleegd tegen jo den en joodse instellingen. In Nice werd door onbekenden een handgra naat naar een groep demonstranten geworpen. Niemand raakte gewond. Een groot aantal joden in verschil lende steden is in anonieme telefoont jes met de dood bedreigd. Aan het huis van een joodse zakenman in Nice werden vannacht vernielingen aangericht. Het joodse persbureau in Parijs werd bedreigd. In Parijs beschilderden onbeken den het lege kantoor van de verboden rechts-extrefnistische FANE met an- ti-nazistische leuzen. wilt er dan investe- nden ?en >or jan het ge maand in verband met deze oorlog de algemene mobilisatie afgekondigd en ko- ning Hoessein van Jordanië betuigde nog BTW-tarief tot 4,5 procent achtte hij niet raadzaam. WD-fractieleider Rietkerk toonde zich pessimistisch over de te verwachten toe name van de werkloosheid. Hij vreest een vooroorlogse situatie wanneer het kabinet de collectieve lasten niet verder terug kan dringen. Hij pleitte krachtig voor nog meer bezuinigingen in de sociale sector. Rietkerk zei de voorkeur te geven aan inkomensmatiging door halvering van het vakantiegeld, maar acht een verminde ring van de prijscompensatie ook een aan vaardbare mogelijkheid. Aangaande ombuigingen voor wat be treft de collectieve sector kreeg Rietkerk bijval van D’66-fractieleider Terlouw, die overigens zei dat een werkelijke aanpak van de economische problemen slechts mogelijk is als het huidige kabinet ver dwijnt. Terlouw pleitte er voor tot het uiterste te trachten de koopkracht van de laagste inkomens te handhaven. Het be reiken van de nullijn voor de overgrote groep werknemers acht hij slechts dan mogelijk wanneer op andere terreinen dan de inkomens, belangrijke gebaren in de richting van de vakbeweging worden gedaan. Terlouw acht het scheppen van veel arbeidsplaatsen, in tegenstelling tot Den Uyl, niet mogelijk, omdat daarvoor vol gens hem geen geld is. Om de afnemende werkgelegenheid in de industrie tegen te gaan is volgens Terlouw een nieuw indu striebeleid dringend noodzakelijk, terwijl de door het kabinet voorgestelde salaris- ingreep in het onderwijs voor D’66 niet aanvaardbaar is. gisteren zijn steun aan Irak. Overigens meldt het Koeweitse dagblad ook, dat Russische vrachtschepen in de afgelopen dagen wapens hebben vervoerd naar de Jordaanse haven Akaba aan de Rode Zee. Deze zouden naar Irak zijn getranspor teerd. DEN HAAG (ANP). ANWB-directeur Van der Linde heeft vanmorgen gezegd, dat vergroting van de veiligheid van fiet sers en bromfietsers dringend noodzake- Hjk is. Rekening houdend met het aantal fiet sers in ons land en de afstand die zij afleggen, zijn onder de wielrijders veel meer doden bij ongelukken te betreuren dan onder automobilisten. Volgens Van de Linde is het aantal doden per „voer- tuig-kilometer” onder fietsers 3,5 maal zo hoog dan onder automobilisten en onder bromfietsers zelfs 4,5 maal zo hoog. De Gasunie, die dit onlangs uitgebreide station beheert, kan het Noordzeegas daar mengen met gas uit Slochteren. De NAM zou als leverancier van het gas gaan optre den. Volgens een woordvoerder van de Gasunie zal wel gezocht moeten worden naar een mogelijkheid de duinenrij voor het Hoogovens-terrein op verantwoorde wijze te doorsnijden. Ook dient nog bezien te worden op welke wijze de pijpleiding op het mengstation Assumburg aangeslo ten kan worden. Een groep scholieren uit de Duitse zustergemeente Bergisch Gladbach is deze week in Velsen te gast. Voor de Duitse excursiegangers weegt het gezelligheidsaspect zwaar. Aandacht krijgen de Nederlandse cultuur en zaken als stadsvernieuwing en pla nologie in de ruimere zin van het woord. De ideële opzet van de uitwis seling (aankweken van Europese saamhorigheid) bleef bij de officiële ontvangst uiteraard niet onvermeld. De Europese commissie wil dat de EG-ministerraad de staalsector in de Gemeenschap uitroept tot crisissec tor, omdat alleen dan de noodzakelij ke ingrijpende maatregelen, zoals produktiebeperking, kunnen worden genomen. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft advies gevraagd over een sta- kingscode aan de Sociaal Economi sche Raad. De minister wil liever een code dan een wet. Aanzien is een samenspel tus sen een kaal hoofd en een bank rekening. i KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 ig u - u huurt, aanden 20% Grote Houtstraat 59 - Haarlem - Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur 0) Die vrijwillige matiging, waar velen de vakbewegingsleiders Kok en Groene- velt voorop de mond van vol hebben, lijkt er volgend jaar niet te komen. Aan de voorwaarden die zowel werkgevers als werknemers aan die inleveroperatie ten behoeve van behoud van arbeidsplaatsen in de nabije en verre toekomst verbinden kan geen regering van welke samenstel ling ook voldoen. Die conclusie mag na het mislukte overleg in de Stichting van de Arbeid best getrokken worden. Van daar dat de zwarte piet van het inkomens beleid met veel verbaal geweld op de klinkers van het Haagse Binnenhof werd gedeponeerd. Deze week staan de politici van links tot rechts voor de loodzware taak om de inkomenspolitieke knoop, die door gebrek aan regeerkracht is ontstaan, te ontwar ren. Met de verkiezingen volgend voorjaar in zicht staat de uitslag van het debat over de laatste miljoenennota van het kabinet- Van Agt en over de inhoud van het loon zakje van minimumloontrekker, Jan Mo daal èn hoger betaalden wel vast. Politiek gefrutsel in de marge om de kiezers niet al te zeer voor het hoofd te stoten. Oud- minister Duisenberg dreigt het gelijk aan zijn kant te krijgen. Herstel van de BV Nederland, meende hij, zal door het poli tieke klimaat van vandaag nog enige ja- ren op zich laten wachten. Door het uit blijven van economische groei en door gebrek aan politieke moed om knopen door te hakken zal bestrijding van de werkloosheid, waar iedereen lippendienst aan bewijst, voorlopig wel uitblijven. Een pessimistische conclusie die alleen het parlement kan logenstraffen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De gemeenten krijgen volgend jaar van het rijk dertig miljoen gulden minder voor het lager onderwijs. Dit blijkt uit een brief die staatssecretaris Koning van Binnenlandse Zaken, mede namens de minister van Financiën, aan de gemeenten heeft gestuurd over de uitke ringen voor lager onderwijs uit het ge meentefonds. Uit de brief blijkt dat deze ombuiging voor tachtig procent incidenteel is. zo wordt de vergoeding voor randvoorzie- ningen met 8,96 verminderd tot 28,62 per leerling. Hierdoor bespaart het rijk 12 miljoen gulden op kosten van zwemonder wijs, blokfluitlessen, overblijfhulp, enzo voorts. Ook worden prijsstijgingen in 1981 niet volledig doorberekend in de vergoe dingen. De CPN speelde maandag in het Statendebat over het afvalstoffen plan een sleutelrol. De communisten, die drie weken geleden de beslissen de steun waren voor een pro-huis- vuilscheidingsmotie, wipten maan dag over naar de tegenpartij, die het gewijzigde afvalstoffenplan onaan vaardbaar vond. Met de steun van de communisten werd het plan verwor pen. Vermoedelijk komend voorjaar, komt een nieuw afvalstoffenplan ter discussie. PvdA-fractieleider De Boer acht het ondenkbaar, dat daarin geen rekening zou worden gehou den met de gebleken voorkeur voor vuilscheiding. Verder gingen de Sta ten akkoord met een garantstelling voor 120 miljoen gulden voor het WRK-lll-project. Meer over de Sta tendebatten staat op de provinciepa- gina. (Van onze IJmondTedactie) IJMOND. De gemeente Velsen, Hoog ovens, de provincie en de Nederlandse Gasunie hebben verkennende besprekin gen gevoerd over de mogelijke aanlan ding van Noordzeegas in IJmuiden. Dit door de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) op de Noordzee aange boorde gas zou per pijpleiding via het Hoogovens-terrein en grondgebied van Velsen naar het mengstation Assumburg in Beverwijk getransporteerd kunnen worden. KOEWEIT (AP. Jordanië heeft langs de grens met Irak een troepenmacht sa mengetrokken van veertigduizend man. Zodra de regering in Bagdad er toestem ming voor geeft zullen deze deelnemen aan de strijd tegen Iran. Dit wordt gemeld door het dagblad Al- Qabas in Koeweit. Jordanië heeft al vori- Stuur de bon in open envelop zonder postzegel aan: Damiate Pers, Antwoordnummer 416,2000 VC Haarlem. Merkwaardig is evenwel dat de sociale partners, vakbeweging en werkgeversor ganisaties, een koerscorrectie in die zin op het door het kabinet-Van Agt uitgestippel de beleid hebben moeten aanbrengen. In de miljoenennota die drie weken geleden werd aangeboden, schoof het kabinet die verantwoordelijkheid voor het toekom stig inkomensbeleid immers op de bordjes van de voormannen van de belangengroe pen. Want, heette het, de belastingschroef is dol gedraaid en dus kan de regering het haar onaangename èn in haar ogen on aanvaardbare inkomensbeeld, dat via reeds afgesloten collectieve arbeidsover eenkomsten zichtbaar werd, niet ingrij pend veranderen. Om de doodeenvoudige reden dat de BV Nederland blut is en groei van de uitgaven voor de collectieve sector salarissen aan ambtenaren en trendvolgers, pensioenen, uitkeringen aan niet-actieven en investeringen in potloden en tanks) zonder drastische belasting- en/ of premieverhoging niet meer te betalen valt, zouden werkgevers en werknemers vrijwillig moeten besluiten om minder in de loonzakjes van de werkenden te doen dan via cao’s tot nu toe is opgeëist. De enige ontsnapping uit het keuze-dilemma is afgesloten: uit alle informatie blijkt dat economische groei in 1981 niet te ver wachten valt. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De gemeente Amster dam gaat het gekraakte complex de Groote Keyser aankopen voor een bedrag van 1,8 miljoen gulden. Met het oog daar op hebben B. en W. van de hoofdstad een voorlopige overeenkomst gesloten met de economische eigenaar van de panden, P. Beerents. De Amsterdamse gemeente raad en Gedeputeerde Staten van Noord- Holland moeten nog hun toestemming voor de transactie geven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Pais van On derwijs en Wetenschappen heeft vandaag van de Tweede Kamer harde kritiek te verwerken gekregen. De Kamer vindt de voorgestelde korting van 265 miljoen gul den op de onderwijssalarissen niet aan vaardbaar. CDA-fractieleider Lubbers sprak van een „te verwerpen methode” om de begro ting rond te krijgen. Minister Pais moet volgens hem eerst eens kijken of schooi en collegegelden niet omhoog kunnen. Als Pais’ plannen doorgang vinden, leidt dat tot „een niet te rechtvaardigen verschil” tussen verschillende groepen ambtena ren, aldus PvdArVOorman Den Uyl. Diens WD-collega Rietkerk zei begrip te hebben voor de bezwaren die bestaan tegen de voornemens van de minister van Onderwijs en Wetenschappen. Evenals Den Uyl kondigde hij eigen voorstellen aan. In verschillende steden hebben vandaag tienduizenden mensen zich verzameld voor betogingen tegen het rechtse terrorisme in Frankrijk. Zie ook pagina 3 De dichteres Ida Gerhardt kreeg maandag uit handen van minister Gardeniers de PC. Hooftprijs 1979. Op dringend ver zoek van mevrouw Gerhardt ge beurde dat in zeer intieme kring. In het HOT-theater in Den Haag volgde 's avonds een poeziebij- eenkomst, gewijd aan haar ge dichten. Ida weigerde daarbij aanwezig te zijn: zij wilde slechts hulde voor haar werk, niet voor haar als persoon. Zie de kunstpagina De zenuwoorlog tussen kabinet-Van Agt, werkgevers, werknemers en de leden van de Tweede Kamer is in volle hevig heid losgebarsten. Begrijpelijk, want al het gepraat tussen regering, werkgevers en werknemers over een vrijwillige mati ging van de inkomens in 1981 is op niets uitgelopen. De inhoud van het loonzakje voor volgend jaar dient nu, aldus premier Van Agt, werkgeversvoorzitter Van Veen en vakbondsleider Kok eensgezind, inge vuld te worden door de volksvertegen woordigers. Zo ligt de verantwoordelijk heid voor de toekomst van het sociaal- economisch beleid in Nederland gelukkig dtór waar zij hoort te liggen. In het 36 appartementen omvatten de bouwproject Bloempoort zijn zes etages ruim een jaar na oplevering nog steeds onverkocht. De wel be zette etages vielen bij gebrek aan animo in Velsen zelf in zestien geval len toe aan buitenpoorters. De huur- dersvereniging Velsen ziet daarmee een stukje wanbeleid op het stuk van de plaatselijke woningtoewijzing weerspiegeld. Feitenmateriaal uit een bewonersenquête wettigt voor „Velsen" bange vermoedens omtrent nog op stapel staande bouwprojec ten in het Velsense. Het aspect door stroming wordt in dit verband een lachertje genoemd in een recente publikatie De laagste prijzen in leer bij De Leershopl Honderden modellen schouder en enveloptassen al va25,- in bordeaux, zwart, grijs en blauw Motorjacks298,- in zwart-wit Vllegenlersjacks f 179,- MODE IN LEER Spekatraat 1, tal. 322187 Gen. Cronjéstr. 141, tel. 270850, Haarlem Cö C <u e<z) bij CDA-fractieleider Lubbers sprak zich uit voor een beperking van de prijscom pensatie, voornamelijk door de stijging van energieprijzen daarin niet meer op te nemen. Het verlies aan koopkracht dat daarvan het gevolg is, moet worden opge vangen door verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Dit plan kost volgens Lubbers twee miljard gulden. PvdA, WD en D’66 schuiven de moge lijkheid naar voren van beperking van het vakantiegeld. Het CDA is er in principe niet tegen om het vakantiegeld aan een maximum van vijfduizend gulden bruto te binden. Zowel D’66 als de PvdA wil dat op zeer korte termijn een beslissing wordt genomen over de aftrekbaarheid van de hypotheekrente. Verder uitstel van dat besluit schept volgens deze partijen een niet te tolereren onzekerheid. PvdA-fractieleider Den Uyl stelde dat de regering een gerichte aanval moet doen Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel of onweer. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur circa 13 graden. Wind uit zuidwest tot west, aan de kust hard tot stormachtig, in het binnenland krachtig. op de werkloosheid. Dat kost volgens de PvdA drie miljard gulden, waarvan 1,9 miljard moet worden bekostigd uit de extra aardgasbaten en nog eens 1,1 mil jard gulden door extra te bezuinigen. Vol gens Den Uyl moeten met name nieuwe banen tot stand komen in de zogenoemde kwartaire sector (onder meer gezond heidszorg en welzijnswerk). Bovendien meent hij dat meer aandacht aan herver deling van werk besteed moet worden. Hij benadrukte dat als gevolg van de slechts bescheiden economische groei een herstructurering van de Nederlandse eco nomie noodzakelijk is. Daarbij wees hij mem name op een aanpassing van het Nederlandse exportpakket. Hij had in het geheel geen waardering voor het feit dat in de westerse landen en zeker ook in Nederland, veel aandacht wordt gegeven aan bestrijding van de inflatie wat ten koste gaat van de werkgelegenheid. Hij benadrukte dat het aandeel van de inves teringen in de nationale bestedingen moet toenemen, wat dus een beperking van de consumptieve bestedingen en daarmee in komensmatiging inhoudt. Wat dat aan gaat voert het kabinet een onduidelijk beleid, aldus Den Uyl. CDA-fractieleider Lubbers sprak in het algemeen waardering uit voor het kabinet. Hij stelde voor om voor bepaalde luxe goederen het BTW-tarief van 18 procent te verhogen met 10 procent. Sommige goede ren die nu onder het lage 4-procent-tarief vallen, kunnen volgens hem bovendien worden doorgeschoven naar het 18-pro- cent-tarief. Een verhoging van het laagste

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1