film Angstige toekomstvisionen in Death Sport haarlem Filmhuizen] z amsterclarn j Drie-en-dertig gulden premie per man per dag! Onervaren regie Robert Collins in Jeugdbende Russische films in Filmschuur 17 IJZINGWEKKENDE DEATH WATCH EN LEGENDARISCHE BONNIE AND CLYDE IN NACHTVOORSTELLINGEN J Death Watch Gangster Jeugdbende Sinds Lolita is het samenbren gen van een volwassen man en een jong meisje, liefst tussen de twaalf en vijftien jaar, geen onge woon verschijnsel meer in de film. Zoals ook de genegenheid van de puber voor een getrouwde althans volwassen vrouw als the ma niet tot de uitzonderingen op filmgebied is gaan behoren. Het leeftijdsverschil, de combinatie van ervaring en routine tegen over onschuld, argeloosheid en onwetendheid veroorzaakt een spanning en een onvermijdelijke sfeer van lichte perversie die als attracties kunnen werken. De Franse film La Femme Enfant, een duidelijk suggestieve titel die hier met Het Kindvrouwtje letter lijk en tegelijk het best vertaald zou kunnen worden, maakt van die attractie geen overmatig maar wel een zeer uitgesproken gebruik zonder daarbij het eroti sche element te laten domineren. Schransparty FILM La Femme Enfant een Charles Boost sentimenteel bedenksel (ADVERTENTIE) I 1 Dewintcrsdiilderkomt. En niet met lege handen Dus als’t even kan: laat kómen die winterschilder. Uw huis wordt er alleen maar rijker van. relatie tussen Marcel en het kindvrouwtje waarvan de essentie nooit duidelijk wordt omschreven, is zo onwaarschijnlijk en vaag dat ze moeilijk kan boeien. Maar ook de verhoudingen in het gezin waarvan Elisabeth deel uitmaakt worden te vluch tig en eenzijdig aangeduid zodat de daar aan verbonden gevolgen ongeloofwaardig overkomen. Daardoor ontvalt aan de door Raphaelle Billetdoux uitgewerkte intrige iedere bodem en blijft er een reeks wille keurige gebeurtenissen over die ook an- De voorfilm komt uit Frankrijk en heet Le train en marche. Het is een produkt van Chris Marker die met zijn film in beeld brengt op welke zeker voor westerse begrippen ongebruikelijke wijze Medved- kines Het Geluk tot stand kwam. Nedved- kine vervaardigde zijn film namelijk voor een belangrijk deel in de trein, waar hij ontwikkelde en monteerde. Een donkere kamer tussen de rails, die de cineast dwars door Siberië voerde. Vanavond en zaterdagavond te zien in de Filmschuur, aanvang 21.00 uur. een satirisch sprookje, waarin Medvedki- ne op subtiele en speelse wijze ook de manier aanstipt waarop de landbouwcol- lectieven in de Sovjet Unie functioneren. Voor wat nieuws dus naar de nacht- voorstellingen. Daar vinden we oude be kenden als Bonnie en Clyde in Palace en La Grande Bouffe in Roxy, maar ook in Studio een meer recente film als Death Watch, ook wel La Mort en Direct geheten, een Frans-Duitse co-productie onder re gie van Bertrand Tavamier die in april van dit jaar in Amsterdamse première ging. Tavernier die- in 1974 debuteerde met L’Horloger de Saipt-Paul, naar een roman van Simenon heeft sindsdien de aandacht van de bioscoopbezoeker blijven trekken met Que la Fête commence en Le Juge et l’Assassin, een klein maar veelzijdig oeu vre dat nu aangevuld wordt met de scien cefiction-thriller Death Watch. Er is hier sprake van een bijzonder internationale produktie die, behalve dat ze met Frans La Femme Enfant draait deze week in Alhambra en in The Movies. Klaus Kinski en Penelope Palmer in La Femme Enfant. ondertitel Haat is hun Handelsmerk in Cineac Damrak is ondergebracht. Hoofdpersoon Emilio Mendez (Robby Benson) wacht dit lot als hij door zijn omgang met zijn Anglo-vriendin Sarah Lassiter (Sarah Holcomb) wat genuan ceerder is gaan denken over het gebruik Twee acteurs hebben door deze film naam gemaakt, allereerst Warren Beaty, de toen onbekende broer van Shirley Mac- Laine en Faye Dunaway die in ’68 aan het begin stond van een opmerkelijke carriè re. Alleen regisseur Arthur Penh heeft nauwelijks, deel gehad aan die groeiende bekendheid. Met zijn eerder gemaakte The Chase (met Marlon Brandon, Robert Redford en Jane Fonda) en het vele re cords slaande Bonnie and Clyde had hij hoogtepunten van succes bereikt waarbij ke Katherine Mortenhoe een Vooral in het begin ijzingwekkende film gemaakt die echter de spanning van de eerste helft niet weet vol te houden wat in dit geval voor de zenuwen van het publiek misschien toch wel het beste is. iedere volgende film min of meer moest verbleeken. Tussen de Stadstaten woedt een voort durende strijd om het bezit van de slin kende brandstofvoorraden. Het geheime wapen dat daarbij door Lord Zirpola, dictator van Helix City gebruikt wordt als hij het naburige Tritan met de grond wil gelijkmaken is de doodsmachine, motor fietsen die met speciale dodelijke wapens zijn uitgerust en bemand zijn met ter dood veroordeelden aan wie hun leven en vrij heid beloofd zijn als zij als overwinnaars terugkeren. De doodstraf is dus vervan gen door de doodsport. Veel is er de strijdende partijen aan gelegen Range Gidsen in hun gelederen op te nemen. Deze behoren evenals de mensetende Mutanten tot de groepen woestijnzwervers, echter met dit verschil dat ze positieve mutaties zijn met boven menselijke kracht en intelligentie. En zo strijdt tenslotte de Gids Kaz Oshay (David Carradine) schouder aan schouder met de gevangengenomen Gidse Deneer (Claudia Jennings) tegen de Staatsmannen die zij met hun aanhang weten te verslaagn. Zo dat er een hoopvol slot kan volgen waarin Kaz en Deneer samen met een Gidsenkind dat zij uit handen van de mensenetende Mutanten gered hebben de woestijn in trekken, kennelijk met de bedoeling een gezond en sterk mensenras in het leven te roepen. Wie voor dit soort wilde toekomstvisioe nen niet terugdeinst moet zeker Death Sport gaan zien. De film staat op naam van regisseur Henry Suso maar de grote man achter de schermen is Roger Corman bekend als de maker van talrijke opwin dende B-films waarvan vooral The wild Angels met Peter Fonda en Bloody Mama met Shelley Winters in de herinnering zijn gebleven. Corman is altijd een ongrijpbare en onbegrijpelijke figuur ip het produktie- systeem van Hollywood- geweest. Naast zijn eigen aandeel in die produktie heeft hij op andere manier bijgedragen door het ontdekken van jonge regietalenten als Coppola, Bogdanovich en Scorsese en van Bonnie and Clyde, de misdaadfilm van Arthur Penn over een gangster-echtpaar dat historie maakte in de depressiejaren van rond 1930 werd in 1967 uitgebracht en is sindsdien van legendarische waarde geworden. De hoofdpersonen heetten oor spronkelijk Clyde Barrow en Bonnie Par ker die door het toeval samen in de mis daad terecht kwamen, zich aanvankelijk gedroegen als vrolijke zwervers, als land lopers in een oude Ford die op roof uitgin gen als ze iets nodig hadden maar zich met revolvers en machinegeweren gingen ver dedigen als ze gepakt dreigden te worden. Waardoor het geweld in dramatische vorm ging toenemen tot het laatste vuur gevecht met de politie waarbij geen risi co’s werden genomen en het al te zorgelo ze echtpaar letterlijk doorzeefd werd in de salvo’s van de in groten getale opgetrom melde staatspolitie. (Van onze kunstredactie) Op het allerlaatste moment heeft de Filmschuur de programmering voor deze week moeten wijzigen, doordat de bestel- De situatie in de film van Raphaelle Billetdoux waarmee deze haar debuut maakt, ziet er aldus uit: in een Noord- Frans dorpje ontmoet de tienjarige Elisa beth een stomme tuinman van 42 die Mar cel heet en een vriendschappelijke belang stelling in haar toont waardoor haar ijdel heid geraakt wordt. Thuis hebben haar ouders die er een kapsalon op na houden nauwelijks tijd om enige aandacht aan haar te besteden en een vriendschap met de vriendelijke en opgewekte Marcel (Klaus Kinski) betekent voor het meisje een compensatie voor de kille en fantasie loze sfeer waarin zij is opgegroeid. Als de film begint duurt deze „verhouding” al drie jaar en in die tijd heeft Elisabeth er een gewoonte van gemaakt ’s avonds de wekker op zes uur te zetten en in de vroege ochtend op haar fiets naar de afgelegen schuur te gaan waar Marcel woont en waar ze een uurtje gezelligheid^ vindt en al haar verhalen over school en over haar orgelspel in de dorpskerk kwijt kan. In die bijeenkomsten kan ze volop kind zijn, ze kan huilen, lachen, spelen en iemand zijn die bewonderd wordt om de dingen die ze doet en een autoriteit gewor den is naar wie geluisterd wordt. Ze kan haar oudere vriend zelfs laten lijden of gelukkig maken, afhankelijk van haar stemmingen, wat het dertienjaringe meis je een gevoel van superioriteit geeft. Een tweede première op de vrijwel in tact gebleven bioscoopagenda van vorige week is Walk Proud die onder de meer aansprekelijke titel Jeugdbende en met de beginnende acteurs als Jack Nicholson, Bruce Dem en Robert de Niro, die hij in staat stelde een eerste proeve van be kwaamheid af te leveren. Door het impor teren van belangrijke Europese films waaronder die van Fellini, Truffaut en Schlöndorff heeft Corman getracht het filmklimaat in de VS te verbeteren. Voor iemand die het zelf steeds gezocht heeft in geweld en sensatie zijn dit soort bij-activi- teiten die van goede smaak en gevoel voor filmcultuur getuigen, op z’n minst geno men uiterst merkwaardig. Death Sport is de enige verandering die op de agenda van de Haarlemse biosco pen is aangebracht. Want Tess is gebleven in Luxor, De Sheriff ziet ze vliegen in Lido, Vrouwen van Parijs in Studio, The big Red One in Palace en When a Stranger Calls in Roxy. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedn|f te Rijswijk (ZH). Frans Hals heeft de Zombies van de vorige week vervangen door ande re spookachtige en angstaanjagende wezens, de mensetende Mutanten van Death Sport verminkte menselijke overblijfsels die na de grote neutro nenoorlog rondzwerven in de woes tijngebieden waaruit de aarde is gaan bestaan. Behalve in woestijnen is on ze wereld na die toekomstige ver woestende nucleaire oorlog opge splitst in Stadsstaten, centra van mo derne militaire technologie waar het overlevende deel van de mensheid zich teruggetrokken heeft en zich voorbereidt op nieuwe vernietigende conflicten. Dat is het vrolijke toe komstperspectief dat de film Death Sport die zich omstreeks het jaar 3000 afspeelt, te bieden heeft. Het geheel doet vluchtig denken aan West Side Story maar dan zich afspelend in het zonnige Californië. Maar er zijn meer verschillen die zowel liggen op het gebied van het scenario als op dat van de Walk Proud speelt zich af in de kringen van Mexicaans-Amerikaanse Chicano’s waarvan de meest pricipiële Mexicanen zich verenigd hebben in de Los Aztecas- bende die zich rond Los Angeles beijvert om de Mexicaanse identiteit zo zuiver mogelijk te bewaren. Afvallige leden wor den gestraft in de „rij van haat”, dat wil zeggen dat ze strafroeden moeten lopen tussen een haag van potige Los Aztecas- leden die de ontrouwen naar believe met vuisten en voeten mogen bew'erken. ders verwerkt hadden kunnen worden. Wat de regisseuse wèl kan is een bepaalde sfeer oproepen, in dit geval van het harde, gesloten en onvriendelijke noorden van Frankrijk. Maar ze zal in haar volgende film meer aandacht moeten besteden aan een goed kloppend verhaal dan aan mooie, sfeervolle beelden. van geweld en tegenstemt als zijn club een wraakactie wil ondernemen tegen een concurerende bende. Ook La Grande Bouffe van Marco Fer rari is een steeds terugkerend succesnum mer op tv-scherm en bioscoopdoek, zij het van een geheel andere orde dan Penn’s film waarvan de actie vervangen is door de besloten rust van het gezamelijk eten tot de dood er op volgt. Natuurlijk laat wereldhervormer Ferrari meer zien en meer vermoeden in zijn film dan alleen, maar een onafgebroken schranspartij die zich over enige dagen uitstrekt en die langzaam devalueert van verfijnd en keu rend eten tot een brutaal zich volstoppen met alle onaangename en onsmakelijke gevolgen van dien. Niet voor niets treden op de achtergrond van dit continu gebeu ren een naar werk zoekende neger, een vriendelijk glimlachende Chinees en een hongerende bewoner van India op en de rest doet de ironie waarmee Ferrari dit gezelschap goed doorvoede maar geeste lijk holle burgers bekijkt en ieder com mentaar graag overlaat aan de intelligen tie van de bezoekers en kijkers. Onze consumptiemaatschappij wordt in La Grande Bouffe vertegenwoordigd door Michel Piccoli, Philippe Noiret, Ugo Tognazzi en Marcello Mastroianni, liefe lijk aangevuld door de vrouw in dit gezel schap, Andréa Ferreol, samen een uiterst bezienswaardig stelletje consumenten vormend dat zich één voor één al etend en pratend onthult als het tot leven gekomen egoïsme waaraan onze samenleving ten gronde zal gaan. Tenslotte het programma voor jeugdige filmliefhebbers: nog steeds Jungle Boek in Studio en De Avonturen van Pietje Bell in Palace. en Duits kapitaal tot stand is gekomen, in Schotland is opgenomen, in het Engels wordt gesproken en zich bedient van Franse, Engelse, Duitse en Zweedse acteurs. Het onderwerp van de film is ook zeer actueel en internationaal: het voyeurisme in film en televisie die in dit geval zo ver gaat dat ze het sterven van een ongenees lijk zieke vrouw van dag op dag bespieden en er dagelijks op tv uitzendingen aan wijden in het speciaal aangekondigde pro gramma Death Watch. In de film is het slachtoffer de schrijfster Katherine Mor tenhoe (Romy Schneider) die kort nadat haar dokter haar ongeneeslijk ziek heeft verklaard aan de betrokken tv-maat- schappij de reportage van haar laatste dagen heeft gegund. Als de helft van het overeengekomen bedrag van 600.000 aan haar is overgemaakt, schrikt Katheri ne echter terug voor de consequenties van het perverse contract en ontvlucht de stad en het spiedende camera-oog. Op de vlucht wordt ze begeleidt door een zekere Roddy (Harvey Keitel) die zich aan haar opdringt als hulp in de nood maar in werkelijkheid een verslaggever is van de tv-onderneming die met éen achter de ogen ingeplante micro-camera al haar be wegingen kan volgen en door kan seinen naar het hoofdkwartier. Dit is in het kort de opzet van Taver niers film waarin Romy Schneider onge weten meedoet aan het verafschuwde tv- programma als ze vlucht naar het afgele gen huis van haar eerste echtgenoot, Ge rald Mortenhoe (Max von Sydow). Waar een verrassend einde komt aan het maca bere gegeven dat een beeld wil geven van onze toekomst die door de massamedia beheerst zal worden. Tavamier heeft van David Comptons roman De onvergetelij- Als deze korte inhoudsbeschrijving de indruk wekt dat het hier gaat om een sentimenteel en ongeloofwaardig bedenk sel dan is die indruk juist. Het verhaal van La Femme Enfant wil nergens aansluiten op een bestaanbare werkelijkheid en de De premie wordt verleend door het Bedrijfschap Schildersbedrijf voor onderhoudsbinnenschilder- en behangwerk dat minstens 3 mandagen veigt, dat wordt uitgevoerd tussen 17 november 1980 en 6 maart 1981 en waarvoor de aanvraag vóór het begin van de werkzaamheden is ingediend. De premieregeling geldt niet alleen voor particulieren, maar ook voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere overheden. Uw schilder kent de voorwaarden en regelt de aanvraag voor u. Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hij voor een premie die niet kinderachtig is. En die ditmaal zelfs met tien procent verhoogd is. Wat dacht u van drie-en-dertig gulden per man per dag? Da’s tóch zeker prachtig mooi? Maar het allermooiste is het wérk van de schilder. De slaapkamer die weer helemaal fonkelnieuw is. De strakke glans van de verf. Of’t puur natuur van kurk aan de muur. Vakmanschap en fantasie, dat is een schitterende combinatie. de film Aria voor een atleet niet kwam opdagen. Daarvoor in de plaats presen teert dit theater in de Smedestraat in Haarlem nu een klassieke Russische film van Alexander Medvedkine: Het Geluk. Curieus is dat de film die aan Het Geluk vooraf gaat een rolprent is die direct be trekking heeft op Medvedkines produkt. muziek en de acteursregie. De onervaren heid van de regisseur (Robert Collins) laat zich op alle niveaus gelden maar soms biedt dat enig voordeel zoals in de ver waarloosde regie van hoofdrolspeler Ro bert Benson die op eigen gelegenheid een opvallende rol maakt van de Chicano Emilio, opnieuw een jongeman op zoek naar zijn identiteit. Regisseur Raphaelle Billetdoux die ook het scenario en de dialogen geschreven heeft, laat het in het midden hoe het mogelijk is dat een dergelijke op z’n minst genomen wonderlijke vriendschap drie jaar lang onopgemerkt is kunnen blijven. Ze kan zich niet verschuilen achter de ongeïnteresseerdheid van de ouders. Als die niets gemerkt hebben dan moeten toch in de loop van al die jaren Elisabeth's escapades voor dag en dauw ooit de nieuwsgierigheid van een der dorpelingen hebben opgewekt. Terwijl ook de aanwe zigheid van Marcel in de kerk telkens als Elisabeth op het orgel speelt en hij zicht baar ontroerd is, reden tot achterdocht had kunnen zijn. Maar het einde aan de vriendschap komt pas als het meisje om haar uitzonderlijk orgelspel een studie beurs krijgt voor het conservatoire in Lil le en het dorp verlaat om daar bij familie te gaan wonen. Marcel die niet op de hoogte is, hoort dit nieuws pas als hij verontrust naar het dorp gaat en zich in de kapsalon van Elisabeth’s ouders laat sche ren. Uit een gesprek tussen de moeder en een vrouwelijke klant komt hij achter de waarheid en weet zich met het scheermes zo te verwonden dat hij ter plaatse sterft. En eerst dan komt de vader door een zakboekje in de jas van Marcel achter de ware toedracht van zaken. Als hij daarna uitvalt tegen zijn dochter die op de dood stijding naar huis is gekomen, merkt het meisje schamper op dat zijn woede drie jaar te laat komt evenals zijn interesse voor haar. Het Geluk gaat over een arme boer die zjjn geluk zoekt in het zoete bezit van geld. Hij droomt ervan een even goed leven te hebben als de tsaren van weleer. Het is ■Wit

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17