CDA-fractieleider Lubbers: 5 Russische delegatie komt over gas praten Sociaal overleg in sfeer van wantrouwen ’t Aardige van die Strippenkaart: fcA HKDKHH Vraagprijs nog onbekend ECONOMIE „Aantal klachten uitzendbureaus valt nogal mee” C 23 VRIJDAG 10 OKTOBER 19 8 0 ECONOMIE Door Louis Burgers van voor 1 door Prof. dr. F. Hartog 750,- 995,- 1275,- 1495,- Dit zijn de formaten: karpetten FEZ 150x200 165x235 250x200 200 x 300 225x325 250x350 Met de Strippenkaart kom je overal. 498,— 698,— 845,— 998,- 1825,- 1495,- 2195,- 1795,— Wat niet wil zeggen dat de strippenkaarten die wel in bus nu onredelijk duur zijn. NATIONALE STRIPPENJF j KAANT j I ld bus-en lAimvcnucr uordl ir mi sink i toiler o[). Bij de haltes verloopt het nu wat sneller, omdat veel minder reizigers hun kaartje op het voertuig kopen. De strippenkaart is in de voorverkoop immers voordeliger. lien 15-strippenkaart, gekocht bij stationpostkantoor, sigarenzaken, SPAR-en SRV-winkels is bijna 12 cent per strip goedkoper. t n tram verkocht worden (de 6-en l()-strippenkaart) Een 6-strippenkaart (t 2,85) bijvoorbeeld is Itijd nog voordeliger dan de prijs die u eerst betaalde voor drie enkeltjes van één zone. Bij Insaid vindt u de vloerbedekking die het beste bij u past. Karpetten en vaste vloerbedekking in alle kleuren en dessins. Als Buitenkansje in Insaid nu zuiver scheerwollen Marok - kaanse berbers met meer dan 22.000 knopen per vierkante meter. 7 BTW-verhoging geeft mensen (ADVERTENTIE) 1, (ADVERTENTIE) I SSB»®? ,00 ,oo ,oo ,oo ,60b -claim, ten. 205,00 189,00 550,00 redelijk. Ik geloof niet dat je dat nu deni vellerend zou kunnen noemen”. Wat vindt u dan van- de theorie dat directe belastingen nivelleren en indirec te het tegendeel doen? „Dat is een oud dogma dat ik eens een keer zou willen doorprikken. De redene ring is namelijk deze. Hogere inkomens sparen meer, dus die consumeren een kleiner deel van hun inkomen. De lagere inkomens zouden daarentegen meer con sumeren. Als ik dus een verschuiving aan breng van directe naar indirecte belastin gen dan gaan verhoudingsgewijs de lage re meer betalen. Maar waarom klopt dat niet? Omdat het langzamerhand steeds duidelijker wordt dat bovenin de schalen de schroef is dolgedraaid. Het is langza merhand denk ik toch wel volstrekt duide lijk dat als je via een verzwaring van de inkomstenbelasting probeert te nivelle ren, dat dat ontweken wordt met allerlei aftrekposten en ontwijkingen. Dat is een kanttekening”. „Als tweede kanttekening voer ik aan dat ik grote twijfels heb of op het ogenblik de midden- en hogere inkomensgroepen zoveel meer sparen. Ik heb wel eens de indruk dat ze eerder ontsparen. Men kan natuurlijk zeggen: ja, dat is nou juist het gevolg van het nivelleren, maar dat laat ik nu in het midden. Ik constateer gewoon dat de Nederlandse burger het overgrote deel van zijn inkomen aan consumptie besteedt. Ook dip met hogere inkomens. Dus dat is een tweede reden waarmee ik dat dogma doorprik en waarom ik zeg het is gewoon niet waar”. In het gesprek over nationale loon matiging op 3 oktober tussen de top van de vakbeweging, de top van de werkgeversorganisaties en het kabi net, hebben de partijen elkaar niet weten te vinden. Iedereen verwachtte lijk zichtbaar is, maar dat de onderhande lende partijen toch onmachtig zijn, deze te vinden. In eerste aanleg komt dat doordat zij voorwaarden vooraf stellen die onder ling onverenigbaar zijn. Het overleg is al geblokkeerd voordat het begonnen is. Toch is dat niet de gehele en diepste verklaring. Ook in gevallen waar men zonder voorwaarden vooraf aan de onder handelingstafel plaats neemt, mislukt het overleg herhaaldelijk. We beroepen óns op een verklaring van onmacht van de onderhandelende partij en en tegenwoordig vooral op het zoge naamde gevangenendilemma. Dat is in deze rubriek al eens eerder ter sprake gebracht, ter gelegenheid van het „door- braakvoorstel” van Groenevelt. We moe ten daarbij denken aan twee gevangenen die niet met elkaar kunnen spreken en die daardoor de oplossing die voor beiden het beste is, niet vinden. De partijen op de arbeidsmarkt zijn niet gescheiden door muren in letterlijke zin. Zij praten wél met elkaar, maar dat helpt niet. Tussen hen staat een muur van wantrouwen. Zij zijn gevangenen van hun wantrouwen en ook ,73 .<>4 ,21 440,0» 345,00 3,00 3.00 96,00 7,80 1.03 Openbiuir Vervoer, Postbus 55,2501 CB Den Haag. \foorstadsen streekvervoer Geidig door heel Nederland ZO.Z. t mische uten jersen. >or dit ten euvel is aan. „Een dictaat geven we echter niet. Het kan zijn dat hier ook door de sociale partners, die daarin Ook een rol spelen, problemen gezien worden. Dan zeggen we: kijk dan naar de mogelijkheid van een gelijke behandeling van mensen die een baan hebben en de mensen die geen baan meer hebben, dus de actieven en de niet- actieven”. Lubbers acht op dit punt een toelichting noodzakelijk: „Per 1 januari gaan de niet-actieven er gewoon via de wettelijke mechanismen één procent en 26 gulden op vooruit, bruto. Zou het nu denk baar zijn dat je in het licht van de noodza kelijke adempauze in de economie zegt: laten de actieven zich beperken tot het zelfde. U hoort dan aan die ene procent en 26 gulden dat daar een combinatie in zit Het wordt dus, als ik uw verhaal goed begrepen heb, voor de lagere inkomens relatief moeilijken om deze apparaten aan te schaffen. „Als die duurder worden, ja. Daar staat nog wel een voordeel van de vaste verla ging van de directé belasting tegenover, maar in principe hebt u gelijk.” We zitten in een economische crisis en u wilt de belastingen verlagen. Zit daar in geen tegenstrijdigheid? „Nee, integendeel. Wij menen dat we het kostenniveau laag moeten houden, ook al omdat we in een concurrentieslag met het buitenland zitten. Welnu, dan zou je dus kunnen zeggen: laten we gewoon maar een loonronde overslaan. Ik denk dat je doorslaat als je verder helemaal niets doet, omdat dan ook de bestedingen te ver terugzakken. Dat betekent dus. dat heeft u trou wens zelf ook al aangegeven, een ver schuiving van de directe naar de indirec te belasting. „Dat betekent twee dingen. Een miljard netto belastingverlichting en een miljard verschuiving van directe naar indirecte belasting. Aan welke goederen denkt u voor het luxe-BTW-tarief? „Voorzover het het hoge BTW-tarief is, betreffen het dan luxe goederen. Nu ga ik niet allerlei dingen als bont en dat soort dingen opnoemen, maar belangrijke za ken zijn de elektrische apparaten. Maar we hebben tegen onszelf gezegd: laten we even de regering afwachten voor wat be treft de indeling van de categorieën, dus daar wilde ik eigenlijk op dit moment nog niet zoveel over zeggen”. Maar die belastingverlaging loop toch gewoon door. De prijscompensatie wilt u maar één keer af schaffen. Hoe wilt u dat in de komende jaren financieren? „Precies hetzelfde. Je geeft wel prijs compensatie maar je geeft het in de vorm van een verlaging van de loon- en inkom stenbelasting. Eenmalig. Daarna loopt al les gewoon door. Hij werkt natuurlijk structureel door. Je gaat hem niet na zes maanden weer terugnemen. Maar dat geldt voor die prijscompensatie ook. Dus geen van beide ga je inhalen”. Totaal 40 miljard kubieke meter is aan geboden aan Italië, W-Duitsland, Frank rijk, Nederland, België, Oostenrijk en Zweden: Afgelopen zomer hadden verte genwoordigers van de gasmaatschappijen uit deze landen al in de Bondsrepubliek contacten met Russische functionarisseu. Daarbij kwam ook aan de orde dat bedrijf ven in dë importerende landen leveranties» zullen doen voor de realisatie van het": project. Óe Sovjet-Unie zou van plan zijn al in 1984 het eerste gas te verpompen door de leiding die nog moet worden aangelegd. Dit kan betekenen dat er toch wel haast Is bij het maken van afspraken tussen dé, diverse regeringen en het toekennen van „tegenorders”. Gemeld is al dat een West- duits concern de pijpen zou leveren onder garantie van een bankconsortium. pen, maar de kwestie van de prijs die de Russen vragen zal een belangrijke rol spelen. Open is ook nog hoeveel gas ons land zal kunnen kopen; de huidige schat tingen variëren van drie tot vijf miljard per jaar. Gehoopt wordt dat de Russische delegatie wat meer duidelijkheid over de mogelijkheden zal bieden. De Russen willen een 5.500 kilometer lange pijpleiding bouwen van Siberië naar West-Europa. Of deze leiding door Polen en de DDR zal lopen dan wel door Tsjecho-Slowakije is niet bekend. De jaar: lijkse capaciteit zou 50 miljard kubieke meter zijn, waarvan een vijfde deel zou worden bestemd voor andere Oostblok- landen, zo hefeft vice-minister Ossipov eer der meegedeeld. ckdiv. ed, loteerd: dit negatieve resultaat, maar toch is het bij enig nadenken heel vreemd. Alle drie hebben immers groot belang bij matiging. Ze praten erover en vinden dan de oplossing niet. Ze zijn doof voor elkaar en staren zich wat de sociale partners betreft blind op hun eigen belang. Het Centraal Plan Bureau heeft in de Macro-Economische Verkenning 1981 uit gerekend wat een loonmatiging van 2 pro cent op middellange termijn vermoedelijk zal opleveren. Daarbij is meegenomen wat het kabinet als wisselgeld beschik baar wil stellen, namelijk f500 miljoen lastenverlichting voor de werknemers per procent loonmatiging. Voor 2 procent loonmatiging is dat dus fl miljard. Men zie de volgende samenvatting van de uit komsten, voor elk van de betrokken par tijen. Werknemers: de werkloosheid neemt met 25.000 personen af. Hét reëel beschik bare inkomen van de modale werknemer is ongevoelig voor matiging. Werkgevers: de arbeidsinkomensquote van het particuliere bedrijfsleven (aan deel van de lonen in het totale inkomen van bedrijven) daalt met 0,6 punten van 97.5 tot 96,9. Dat lijkt op het eerste gezicht weinig, maar het betekent toch dat het niet-loon, waaronder de winst, stijgt van 2.5 punt tot 3,4 punt en dus, in zichzelf uitgedrukt, met ruim een derde. Verder stijgt het volume van de bedrijfsinveste ringen bijna 2,5 procent meer dan zonder loonmatiging. Overheid: het begrotingstekort daalt met f 1 miljard. Frappant is vooral de uitkomst voor de werknemers. Die krijgen de berekende vermindering van de werklobsheid volle dig gratis, want hun reëel beschikbare inkomen, uitgedrukt in dat van de modale arbeider, neemt er niet door af. Dat komt doordat bij loonmatiging ook de prijzen minder stijgen, verder doordat de belas- tingprogressie een besparing op loonbe lasting oplevert en in de derde plaats door de extra lastenverlichting van overheids wege. Toch wijzen de vertegenwoordigers van de werknemers loonmatiging af. Zij stellen voorwaarden die het overleg blok keren. Dat doen ook de werkgeversverte genwoordigers. Zo loopt het vast. Het altijd terugkerend element in een dergelijke impasse is dat de oplossing bestaat, dat die voor iedereen ook duide- van arbeidskostenmatiging en een soort inkomensverdeling. Het heeft dus in feite een denivelle rend effect. „Nee, dat geloof ik niet. De belastingver laging geeft hetzelfde resultaat als de net to prijscompensatie. Wat je dan overhoudt is een miljard belastingverzwa- ring in de indirecte belasting. Maar als ik daarbij een accent leg op de relatief luxe goederen, dan wil dat nog niet zeggen dat dat denivellerend is. Het is wel zo dat de kleine man, de man met de kleine beurs, ook wel eens luxe goederen köopt. Voor zover je die term hier op toe zou kunnen passen ik aarzel een beetje is het eerder nivellerend dan denivellerend. U mag zeggen, wie deze goederen het meest kopen. Kijk, als een ongetrouwde jonge man dure stereo-apparatuur koopt, met een laag inkomen, dan moet hij in ieder geval pittig gaan meebetalen. En als een man die een inkomen heeft van 60.000 gulden, maar opgroeiende kinderen heeft, weinig van deze zaken koopt, betaalt hij er weinig aan. Maar ik vind dat ook wel dan loopt hun overleg op niets uit. Daar door zijn beide slechter af. De centrale overheid doorziet dit alles wél, maar is blijkbaar ook onmachtig de impasse te doorbreken. De muur van wantrouwen kan alleen door de partijen zelf worden neergehaald. Door de reacties op het voorstel van Groenevelt (loon inleveren voor werk) is duidelijk geworden dat de vakbeweging op centraal niveau blijkbaar weer is te ruggevallen in kortzichtigheid. Binnen de FNV is er geen volledige eenstemmigheid, maar de onenigheid slaat niet op wat Groenevelt wil. Wat nu? Er dreigt weer een loonmaatre gel. De ervaring leert dat de werking daarvan steeds meer wordt uitgehold naarmate de loonbeheersing langer duurt. Het kabinet denkt ook vooral aan een sterk nivellerende maatregel. Het is de vraag of juist dat goed zal werken. In de eerste plaats is er in de laatste jaren al zoveel genivelleerd, dat er bovenaan wei nig meer te halen valt. In de tweede plaats heeft de overheid zelf daar niet veel aan. Die is er juist op uit, via loonmatiging te bezuinigen op sociale uitkeringen. Deze laatste zijn im mers vooral gekoppeld aan het minimum loon. Door vrijwel alles te verhalen op middelbare en hogere lonen zo dat al voldoende oplevert mist men dus juist het voornaamste doel. Bovendien lijdt de belastingopbrengst onder nivellering. Kortom, wat men als andere mogelijkheid in gedachten heeft, is vermoedelijk veel minder zinvol en doeltreffend dan vrijwil lige loonmatiging. Alleen wie van optimisme zijn beroep heeft gemaakt, ziet misschien nog een uitweg. Ik laat daartoe een mooie droom opkomen. In deze droom sluiten we eerst aan op de werkelijkheid. De partijen wil len niets van elkaar weten. Zij leggen er zich op toe, aan de eigen achterban te laten zien hoe flink ze durven zijn. Als zo de stoom is afgeblazen, laten ze de zaak even betijen. Dan komen de partijen opnieuw bij elkaar, nu om echt te gaan praten. Omdat het overduidelijk is waar hun gemeen schappelijke belang ligt, vinden ze elkaar daarbij ook. Te mooi om waar te zijn? Of valt er misschien nog een uitgangspunt voor nieuw overleg te putten uit het kamerde bat over de Miljoenennota? Dan zou de politiek toch nog ergens goed voor zijn! (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Mogelijk zal in de loop van volgende week meer bekend zijn over de vooruitzichten voor de aankoop van Russisch aardgas. Van’ dingdag tot en met zaterdag bezoekt volgende week een zware delegatie uit de Sovjet-Unie ons land voor „ver kennende besprekingen”. Die besprekingen worden met name in het ministerie van Economische Zaken gehouden. Dat onmiddellijk zaken wor den gedaan is overigens niet te ver wachten. De Russische delegatie, die nu in België is voor hetzelfde doel en na Nederland Zweden bezoekt, telt vice-ministers (een rang tussen minister en staatssecretaris in): N. G. Ossipov van buitenlandse han del en S. R. Derezjev van gasindustrie en ambtenaren en functionarissen van So- joez Gasexport (uitvoerinstantie). MINIS TER Van Aardenne (Economische Zaken) zal zijn gasten een diner aanbieden. Het programma vermeldt verder, behal ve de besprekingen die over de vijf dagen zijn verdeeld, een bezoek aan Groningen (kantoor en installaties van de Gasunie) en een rondvaart door de Rotterdamse havens. Aan boord zullen zich diverse Nederlandse bedrijven presenteren die mogelijk in aanmerking komen voor te- genleveranties. De Russen zullen ook twee grote banken bezoeken om over financiële garanties te spreken. Het ministerie van Economische Zaken is vast van plan Russisch aardgas te ko- „Wij hebben daarop een drietal sugges ties gedaan. We willen een goede inkoms- verdeling. Daarnaast zeggen we: het kabi net wil graag de arbeidskosten matigen van 8 tot ongeveer 6 procent, hoe denken we daarover. Wij hebben nu voorgesteld één ronde van nominale verhogingen in januari over te slaan en in ruil daarvoor een forse verlaging te geven van de loon- en inkomstenbelasting”, aldus de CDA- fractievoorzitter. „Dat kan de schatkist niet helemaal betalen. Om precies te zijn: de ene helft wel, de andere helft niet. De helft kunnen we dus betalen door vergro ting van het overheidstekort, maar ook dat is niet in strijd met wat de regering wil. In die zin wijkt de WD, die zich daartegen verzet, wel van het kabinetsbe leid af’. Het pakket maatregelen heeft nog een ander doel: met de verschuiving van di recte naar indirecte belastingen probeert Lubbers de boodschappen, die het gezin zeker nodig heeft, zoveel mogelijk te ont zien. Hij ontkent dan ook fel dat hij de lijn van het kabinet heeft doorbroken. „Ik heb getracht voor het overleg met de sociale partners twee bouwstenen aan te dragen. Daarop afgaande, moet ik zeggen dat ik dus de lijn van het kabinet heb gesteund om een begroting te maken waar een overlegelement met de sociale partners in zit.” DEN HAAG. „Wij willen de mensen meer keus geven. De door ons voorgestel de verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen geeft hen die kans. Door de hogere prijzen van bepaalde luxe goederen zullen ze zelf kunnen blijven beslissen of ze bijvoorbeeld een vrieskist willen aanschaffen, zij het tegen een hoge re prijs, of dat ze die later kopen of zelfs helemaal niet.” Volgens CDA-fractieleider Lubbers zal de door hem dinsdag bij de algemene beschouwingen voorgestelde verhoging van de BTW-tarieven een positief uitwer king hebben op de activiteiten van het bedrijfsleven. De gelijktijdig door te voe ren forse verlaging van de inkomstenbe lasting moet er dan toe leiden dat de laagste inkomens slechts weinig achteruit zullen gaan wat betreft hun koopkracht. „Blijft er een miljard over. Daarvan zeggen wij: we proberen dat boven tafel te krijgen via een verhoging van indirecte belastingen, maar dan met een zwaar ac cent op de relatief wat luxere goederen. Maar ook de accijnzen en het hoge BTW- tarief zijn mogelijkheden. En helemaal aan het eind van de rit zou je bij het lage BTW-tarief komen, Op deze punten wij ken we inderdaad van de regering af.” Insaid Wérkelijk alles op woongebied. Badhoevedorp, Vlierstraat 25, telefoon 02968 - 6612. Oisterwijk.Heusriensebaan 50,telefoon 04242 - 9030 Geopend van dinsdag t/m zaterdag (vrijdag koopavond). Elke zaterdag GRATIS advies van binnenhuisarchitekt in Insaid. Hij maakt graag een uurtje voor u vrij. Een berber op z n mooist (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het aantal klachten dat vorig jaar tegen uitzendbureaus werd ingediend valt nogal mee, gezien het grote aantal uitzendingen (250.000 in 1978). Dat zegt de ombudsman voor de uitzendbranche, G. Niestadt, die werkzaam is voor de leden van de Algemene Bond van Uitzendbureaus. Ook enkele niet-ABU-leden hebben zich inmiddels bij de Stichting Om budsman Uitzendbranche aange sloten. In totaal kwamen er vorig jaar 135 klachten binnen, waarvan 64 tegen le den van de bond, 33 tegen andere bu reaus, 25 tegen het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor en 13 tegen op drachtgevers en anderen. Een deel van de klachten bleek ongegrond. Het aan tal geconstateerde onregelmatigheden was volgens de ombudsman betrekke lijk gering. In bijna alle gevallen kon den de geschillen worden opgelost, slechts twee zaken werden bij het zoge naamde scheidsgerecht van de ABU aanhangig gemaakt. De ombudsman zegt in zijn verslag dat de arbeidsverhouding van uitzend krachten niet wordt aangemerkt als een arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht. Daardoor vallen uitzend krachten niet onder de Wet minimum loon en minimumvakantiebijslag. De ABU-leden en ook niet-leden hebben de verplichting op zich genomen deze wetten wel toe te passen, maar sommi ge doen dit niet. Niestadt geeft in zijn verslag sugges ties waardoor de overheid alle uitzend krachten onder de werking van deze wetten zou kunnen brengen, zodat aan de ongelijke situatie een einde kan worden gemaakt. De ombudsman spreekt er zijn voldoening over uit dat het scheidsgerecht een uitspraak heeft gedaan over een uniforme manièr van loonberekening, die inmiddels ook bij alle ABU-leden is doorgevoerd. kans te kiezen” 48,50 76,40 125,00 84,50 100,00 105,20 16,50 39,60 i 263,50 29,00 74,50 47,50 143,00 53,00 65,20 87,20 15,40 133,50 145,50 53,50 108,10 58,00 100,00 52,60 41,50 30,20 243,50 210,00 72,70 46,00 136,00 45,00f 60,00 63,00 143,60 67,40 73,00 156,50 114,00 151,50 44,50 59,00 145,00 66,50 62,50 48,00 80,50 102,50 51,40 139,50 55,00 47,00 80,00 32,00 53,10 185,10 107,00 59,60 166,00 43,20 95,00 162,40 73,70 274,00 36,90 88,10 118,70 28,50 42,30 39,20 51,00 48,20 l 130,00

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23