Stoer blokkenspeelg'oed Haardblokken van papier Voor verzekering* moet je bewijzen hebben De poppenkast in Spaar energie in de keuken Zitschuim heeft geen eeuwige levensduur l? I f. VERGEET NIET DE NAAM VAN GETUIGEN TE NOTEREN VERSTANDIG MET HOUT EIGENHANDIG l Geen namen In de middag van 12 december 1979 fietst mevrouw S. op de Carnissesingel in Rotterdam. Naast haar rijdt een grote vrachtwagen. Bij een vluchtheuvel, waar de weg smaller wordt, komt de vrachtauto steeds dichter naar haar toe. Mevrouw S. houdt geen ruimte meer over tussen het gevaarte naast haar en de stoeprand. Dan gebeurt het? de achterste punt van de vrachtwagen raakt haar, zij wordt omgeduwd en valt. Mevrouw S. smakt met haar fiets tegen de straat. Haar bril schiet van haar neus en het montuur valt kapot. De doorrijdende vrachtauto is voor haar nog slechts een schim. Voorbijgangers komen haar te hulp. Er is gepraat rondom haar heen. Zij hoort de naam van een meubelbedrijf noemen. Daar was die vrachtwagen van, zeggen een paar mensen. Voordeel van twijfel Consumentenbond i. 1 J i i het papier Wanneer Informatie vraagt apparaat Plaats koelkast en diepriezer op een zo koel mogelijke plek. Sluit het koelsysteem (aan de achterzijde van de koelkast) niet af; de lucht moet vrij kunnen circuleren. Maak compressor en condensator regelmatig met de stofzuiger schoon. De meubelzaak neemt ook nog de moei te om bij de politie te informeren of men daar iets meer weet. Maar de politie, die wel langs is geweest toen mevrouw S. op straat lag, heeft slechts een vaag rapport van het gebeurde. Daar valt niet uit af te leiden of het om een auto van het meubel bedrijf ging. De meubelzaak gaat het na en komt met het antwoord: „Het is mogelijk dat men een van onze auto’s op de Carnissesingel heeft zien rijden. Maar de chauffeur heeft absoluut niets van een ongeluk gemerkt”. De meubelzaak verzoekt daarom aan de verzekeraar van de vrachtauto, de kwes- Een van de grote exposanten, Philips, gaf ter gelegenheid van de IKM een handig drukwerkje met „Tips om energie te besparen bij huishoudelijke apparaten” uit. Daarin staan nuttige dingen. We lichten er enkele uit: polyetherschuim; die eerste schuimnaam is gewoon blijven hangen... Uit de klachten die soms over schuimmaterialen voor stoffering worden geuit, blijkt dat men er nagenoeg dezelfde kwaliteiten van verwacht als van de vroegere springverenonderbouw in stoelen, fauteuils, bankstellen enz. Dat is niet helemaal redelijk. De schuimprodukten kwamen op de markt als gemakkelijke en betrekkelijk goedkope vervangers voor de springveren die bij reparatie heel wat problemen plegen op te leveren en die dan ook voor de doe-het-zelver niet zo’n aantrekkelijk object vormen. Al dat gedoe met singelband spannen, veren bevestigen, veren spannen, voering aanbrengen enz. werd ineens helemaal overbodig toen een „zachte zit” eenvoudig kon worden verwezenlijkt door een stuk schuimmateriaal, op maat gesneden, te gebruiken. Spaar vuil vaatwerk op tot er een grote afwas gedaan kan worden. Veel kleine afwasjes kosten, zowel in de vaatwasser als in de gootsteenbak, veel extra energie. Dat wordt moeilijk voor het echtpaar S. Aanvankelijk zegt men, als zij opbellen, bij de verzekering wel dat zij alle rekenin gen maar alvast moeten opsturen. Maar een beslissing over een vergoeding is er eind maart 1980 nog altijd niet. tie verder samen met de gedupeerde uit te zoeken. Van de verzekering krijgt het echtpaar daarop een schadeformulier toegezonden. Dat vullen zij in. Maar er wordt ook ge vraagd naar namen en adressen van ge tuigen. En die hebben zij niet. Mevrouw S. is toen op straat veel te veel in de war geweest om naar iemands naam te kun nen vragen. Zij heeft alleen maar horen praten over een vrachtauto van het meu belbedrijf. Echte bewijzen dat het die vrachtauto is geweest, die haar omver drukte, heeft zij niet. En zelf gezien heeft zij ook niets, want haar bril was immers gevallen. Laat de „rijplaag” nooit dikker worden dan ca. 5 mm; dan ontdooien. Zet geen warme dingen in de koelkast; eerst laten afkoelen. Houd de koelkastdeur niet langer geopend dan strikt noodzakelijk is. Dat gemak (en de besparing aan kosten) heeft uiteraard zijn consequenties. Schuimmateriaal gaat niet zo lang mee als een goed gemaakte springverenconstructie van goede kwaliteit. Men moet ervan uitgaan dat schuimrubber een „standtijd” van een jaar of tien heeft; polyetherschuim gaat 5 a 6 jaar mee. Hun levenseinde is niet aan dezelfde ziekte te wijten. Schuimrubber is onderhevig aan veroudering, waardoor het als het ware gaat verpulveren. Polyetherschuim wordt „moe”: de veerkracht vermindert gaandeweg en het blijft op de lange duur in elkaar geplet. Vervanging is meestal niet zo’n lastige zaak, voor iemand met een beetje handigheid best zelf te doen. Boos worden om de beperkingen van deze materialen heeft weinig zin; in relatie tot hun prijs hebben ze ten opzichte van de vroegere systemen beslist hun voordelen. Als meneer S. zich dan weer een maand later tot onze redactie wendt, lijkt er niet veel meer aan zijn probleem te doen. Hij heeft zijn kansen verspeeld door de verze keringsmaatschappij zonder bewijs, for meel aansprakelijk te stellen. Een maat schappij die zo’n aangetekende brief ont vangt, moet natuurlijk wel nee zeggen. Anders is het hek van de dam, en kan iedereen wel links en rechts dreigbrieven gaan insturen zonder dat hij bewijzen heeft. Moraal van dit verhaal: bent u na een ongeluk zelf nog bij uw positieven, vraag dan altijd meteen naar namen en adres sen van omstanders die zeggen dat zij iets hebben gezien. Schrijf ze op. En bent u zelf getuige van een ongeluk, neem dan ook eens de moeite om eventjes uw naam en adres op een papiertje aan de gedu peerde te geven. Het is een kleine moeite, en iemand kan later hard om uw verkla ring verlegen zitten. Ook al is er politie bij geweest, want die is als regel zelf ook niet echt getuige geweest van het ongeluk. Daarom bewijst het politierapport ook niet altijd genoeg. Meneer S. volgt deze raadgeving op en stuurt een dergelijke brief naar de verze keringsmaatschappij. Maar nu ontvangt hij meteen een formele afwijzing van de aansprakelijkheid van de maatschappij. Zij kunnen hem alleen maar schade ver goeden als hij bewijst dat de vrachtauto- chauffeur, die van niets weet, bij de aan rijding betrokken is geweest. En daarmee is de kous af. vangt hij een brief van de afdeling Leden service van die bond. Men kan daar de kwestie niet voor hem in behandeling ne- mem, laat men hem weten. Wel willen zij hem adviseren wat hij zelf verder moet doen. Bij de nadering van de winter dienen zich weer boekjes aan, die betrekking hebben op doe-het-zelf-, op creativiteits- bezigheden. Uitgeverij Christofoor bun delde wat van die boekjes in een reeks onder de titel gezinscultuur. Daarom wordt aan Jan Klaassen en zijn makkers veel aandacht besteed. Alle reerst is er het boekje „Jan Klaassen en de poppenkast”, waarin wordt uiteenge zet wie en wat de figuur van Jan Klaas sen en zijn medespelende poppen eigen lijk zijn. Het is bedoeld voor degene, die voor de kinderen gaat optreden. Die moet goed weten, wat de achtergrond van het Jan Klaassenspel is; wat de kinderen ervan verwachten. De belang rijkste personnages passeren de revue. Het is een kwestie van een flink aantal geheel uitge vouwen kranten tot een stijve rol maken. In een uitgebreid hoofdstuk wordt ver teld en aangegeven hoe de poppen en de poppenkast gemaakt kunnen worden. Er wordt ook gestudeerd op de vraag of gebruik van nieuw hout niet zö kan worden omgebogen, dat hergebruik in latere jaren wordt vergemakkelijkt. Over vraagstukken als deze hebben het Houtvoorlichtingsinstituut en de Nederlandse Houtacademie een brochure samengesteld, die voor iedereen die met hout te maken heeft een aantal interessante overwegingspunten oplevert. De brochure, getiteld „Verstandig met hout, snijdt hout”, is kosteloos verkrijgbaar bij het Houtvoorlichtingsinstituut, postbus 4225, 1009 AE, tel. 020-920444. Maak het blok niet dikker dan zo’n centimeter of tien. Om het goed bij el kaar te houden, kan er een dun ijzerdraadje om- Iets wat de kinderen zelf ook gemak kelijk kunnen doen is het maken en opvoeren van schimmenspelen. Hoe ze dat moeten doen vinden ze in „Wij spe len schimmenspel”. Erika Zimmerman geeft op gemakkelijk leesbare manier aan, hoe je figuurtjes kunt knippen, hoe je een simpel „theatertje” kunt maken. Wil men wat langere spelen voordra gen dan kan men zich het boekje „Vier grote Jan Klaassenspelen” aanschaffen, van de hand van A. Weissenberg-Seeb- ohm. Tenslotte geeft ze een paar voorbeelden van sprookjesspelen met schimmen. Al les geïllustreerd natuurlijk. Vierde deel in de reeks is „Advent”, ideeën voor de adventstijd, die voor de deur staat. Freya Jaffke zet allerlei be zigheden voor deze periode op een rijtje zoals het maken van een adventskalen- der, een ketting, een stalletje, een lan taarn, een klok, sterren enz. Maak in de wasautomaat alleen gebruik van biologische voorwasprogramma’s als dat beslist nodig is; de verwarmde voorwas kost extra veel stroom. Probeer eens uit of de was toch best wel schoon wordt door met lagere temperaturen te werken. „Draai” altijd geheel gevulde trommels. Hij dient, zo luidt dit advies, de verzeke raar per aangetekende brief volledig aan sprakelijk te stellen voor zijn schade. En als hij deze schade niet binnen één week vergoed heeft gekregen, dient de verzeke raar hem bovendien over het schadebe drag een rente te betalen 12 procent per jaar. Over de gehele wereld gezien valt er met het „kweken” van hout, zowel als met een zo verantwoord mogelijk gebruik daarvan, nog heel wat te doen. Wanneer men bedenkt dat in ontwikkelingslanden geweldige hoeveelheden hout worden gekapt, die nagenoeg uitsluitend als brandhout dienen (en die dan een rendement van zo’n vijf procent opleveren), kan er nog veel bereikt worden om zinniger met hout om te springen. Er is enkele jaren gele den inderdaad zo’n „blok- kenmachine” gelanceerd, maar of het nu nog steeds te koop is, hebben we niet kunnen achterhalen. Het was een apparaat waar mee vellen krantepapier rond een as heel stijf wer den „opgewonden”. Dat kan overigens ook best zónder zo’n apparaat, en met weinig méér moeite. De wereldvoorraad aan hout (waarmee het gelukkig in het algemeen niet zo slecht gesteld is) vormt een brok energie die geheel gratis door de zon wordt geproduceerd zonne-energie dus! en is tevens een stuk energiebesparing. Want verwerking van hout, waar dit mogelijk is, levert een verminderd verbruik van andere, problematische energievormen op. vooraf enigszins vochtig wordt gemaakt, geeft het maken van zo’n hard pa- pierblok geen problemen. De verzekeringsmaatschappij gunt het echtpaar S. het voordeel van de twijfel. Zij zegt zich niet formeel aansprakelijk te voelen, maar doet een zogeheten coulan- ce-uitkering van 340 voor de bril, alsme de de eigen bijdrage in het ambulancever voer die het echtpaar S. heeft moeten betalen. Wij voeren aan dat de kans bestaat dat mevrouw S. inderdaad is aangereden door de meubelwagen. Immers, toen het echtpaar S. contact had opgenomen met de meubelzaak waarvan .mevrouw S. zei dat zij de naam had horen noemen door omstanders, was uit de administratie ge bleken dat er inderdaad een wagen van die zaak over de Carnissesingel had gere den. Weliswaar is de chauffeur zich van geen aanrijding bewust - het was ook maar een duw geweest - maar het kan gebeurd zijn. Alles zelf maken is natuurlijk wel zo aardig. Als alles klaar is kunt u - om te beginnen - teksten gebruiken van tien korte poppenkastspelen uit het boekje, dat geschreven werd door A. Weissen- berg-Seebohm, C. Taudin-Chabot en Christja Mees-Henny. Dan roept meneer S. de hulp in van de Consumentenbond. Na enige tijd ont- Een onbezonnen daad dus, deze brief. Dat de verzekeraar - de Hollandsche Verzekering Sociëteit - niettemin nog voor redelijke argumenten gevoelig is, blijkt gelukkig als wij toch een poging doen om het gesprek weer op gang te brengen. Sjobus is een stoer blokken-speelgoed. gemaakt van blank beukehout. Het basiselement is 4x2x2 cm groot, in het midden over twee vlakken ingekeept De overige elementen zijn hiervan afgeleid nog vier andere lengtematen, voorzien van dezelfde inkepingen, zodat ermee gestapeld en gebouwd kan worden ongeveer zoals een blokhut in elkaar wordt gezet. Kleuters kunnen er heel eenvoudig mee stapelen, om langzamerhand wat ingewikkelde constructies te maken. Er zijn ook in de lengterichting gehalveerde elementen, dus met een platte kant, waarvan o.a. meubels voor het poppehuis kunnen worden gemaakt. Ook wielen met assen, om treinen, auto s enz. te maken, horen bij het systeem. Het is een prima stuk verantwoord speelgoed, dat bij de meeste kinderen ook nog heel lang na de kleuterleeftijd populair zal blijven. Het is in vier standaardverpakkingen (grote bussen en een kist) verkrijgbaar bij de goede speelgoedzaken. Fabrikant is Irmco BV in Dorst (Noord- Brabant). Er is voor een ambulance gebeld. Als zij erin is geholpen, lopen de mensen op de Carnissesingel weer door. Bij de eerste- hulpafdeling blijkt dat zij gelukkig niets ernstigs heeft. Hoofdzakelijk blauwe plekken en de schrik. Plus een fikse schadepost wegens haar bril. Dat blijkt al gauw, als zij naar de opticien gaat. Aan het montuur valt niets meer te repareren. In een nieuw montuur zullen ook nieuwe glazen moeten. Dat gaat bij elkaar honderden guldens kosten. De man van mevrouw S. probeert die schade vergoed te krijgen. Het was toch de schuld van die vrachtauto? Hij neemt contact op met de meubelzaak waarvan de voorbijgangers die naam aan zijn vrouw hadden genoemd. Met name de poppenkast blijft popu lair, door alle vernieuwingen heen. „Jan Klaassen en de poppenkast”, door A. Weissenberg-Seebohm e.a. prijs f 17,50. „Vier grote Jan Klaassenspelen”, door A. Weissenberg-Seebohm, prijs f9,50. „Wij spelen schimmenspel”, door Erika Zimmermann, prijs f 11,50. „Advent”, door Freya Jaffke, prijs f 12,50. Uitg. Christofoor. Op de onlangs in Zuidlaren gehouden beurs Allerhande zagen we een nieuw speelgoed waarvoor niet alleen kleuters grote belangstelling hadden, maar dat ook groteren en zelfs volwassenen sterk aansprak. Voor veel kleine kinderen was het overigens niet zo nieuw, want ze kenden het van hun kleuterschool, waar Sjobus al enige jaren in gebruik is Het succes heeft de (Nederlandse) fabrikant doen besluiten het ook via de speelgoedhandel op de markt te brengen Al vele jaren geleden is in de plaats van de „ouderwetse” stoffering op springveren in zitmeubels, het schuimmateriaal verschenen. Eerst kwam het schuimrubber, daarna het zgn. polyetherschuim. Beide hebben wel iets van elkaar weg, alleen zit in de aard van het basismateriaal een groot verschil. Het echte schuimrubber is een latexprodukt, polyetherschuim is een kunststof. Ze hebben wel met elkaar gemeen dat de massa door het inpersen van lucht ontelbare kleine luohtbelletjes heeft, die de materialen hun zachtheid en veerkracht geven. Wie de binnenkort van start gaande Internationale Keukenmanifestatie (IKM) in Utrecht bezoekt het is overigens een beurs die alleen voor vakmensen toegankelijk is zou tot de slotsom kunnen komen dat de fabrikanten van allerlei keukenapparatuur er, dwars tegen alle energieprincipes in, vanuit gaan dat er maar zoveel mogelijk met elektriciteit moet worden gestoeid. t Allerlei nieuwe machines, barstensvol I technisch vernuft, worden er tentoongesteld. Toch is er een wezenlijk streven naar energiebesparing te constateren. De grote pntwikkelingssprongen, die de laatste laren in de elektronica gemaakt worden, maken het mogelijk het verbruik van zowel stroom als water en reinigingsmiddelen tot het noodzakelijke minimum te beperken. In de dagelijkse praktijk worden beide produkten vaak met elkaar verward. Polyetherschuim wordt zonder bukken of blozen ook „schuimrubber” genoemd. Het wordt overigens tegenwoordig veel minder toegepast dan Een vraagt waar hij het apparaat kan kopen, waarmee van ou de kranten open-haard- blokken gemaakt kunnen worden. Hij heeft daar over wel eens iets verno men, maar nergens is zo’n ding in de winkel vinden. heen worden gewonden; de resten daarvan kun nen later uit de open haard verwijderd wor den. Laat de zelfgemaak te blokken eerst door en door drogen en leg ze op een met wat afvalhout reeds „op gang” gebracht vuurtje. it

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27